hekje RARE BEESTENBENDE A tot Marco de Waard doctor '^on: an^en: in de geschiedenis '^Mo Me-mdtit '^ern^^^etlkt: 2^ Ouddorpse Kunst- en Ambachtsmarkt weer succesvol EIIAtlDBI-niELiys i i VAKANTIE-DAGBOEK VAKLANXIEPUZZEL BIJBELSE VRAGEN PAGINA 9 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. 2. Per maand zijn er 100 k 120 VRIJDAG 6 JULI 2007 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extia op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Vyie eenjaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Ergens las ik het onderstaande verhaal. Het is heel goed om hier de komende weken eens over na te denken. Dagl Vandaag ben ik opgepakt en bij de andere boeken en kleren op de tafel gelegd. Ik kan wel een gat in de lucht springen: Ik ga op vakantie! Dag 2 Iemand heeft me in een kolfer gelegd. Het is hier wel erg donker en een beetje benauwd, maar dat zal niet lang duren. We gaan naar de zon! Dag 3 Ik heb het niet best, want ik ben behoorlijk door elkaar geschud. De meest vreemde geluiden heb ik gehoord. Auto's, bu.ssen, een trein, stemmen via luidsprekers over tijden van vertrek. En toen hebben ze de kofïer waar ik in zit op een band gegooid en daarna ben ik echt de klus kwijtgeraakt. Nu hoor ik al urenlang een zacht gezoem: ik geloof dat ik vlieg! Dag 4 Oei, wat is het hier warm! Heerlijk! Ik lig hier echt te genieten op m'n plankje in de zon. En een mooie kamer! Te gek! Ze noemen zoiets een appartement geloof ik. Alles staat erin: tv, koelkast, koffiezetapparaat, bankstel, radio en ga zo maar door. En een balkon op het zuiden, met uitzicht over een prachtige blauwe zee! Het lijkt wel een sprookje zo mooi. Het liefst zou ik nu één van de psalmen willen zingen, die ongeveer mid den tussen mijn twee kaften staan: 'O Heere, onze Heere, hoe heerlijk is Uw Naam op de gan,se aarde!' Nu ja, vanavond als ze terug zijn van het zwemmen, dan zul len ze wel een stukje uit mij lezen, om God te danken voor deze wonderlijke mooie dag Dag 5 Vandaag ben ik een beetje verdrietig. Nee, niet om het Yieer of zoiets. Het is nog steeds stralend zonneweer. Maar omdat nog niemand mij van mijn plankje ge]3akt heeft. Niemand kijkt naar mij om. Ze laten me maar liggen. Ze lachen en doen spelletjes en schrijven hele puzzel boeken vol, maar je moet niet denken dat er nu eens iemand een beetje aandacht voor mij heeft. Jammer nou! Dag 6 Vanmorgen dacht ik even: Hoera, vandaag hebben ze me nodig: het i.s zondag en dan gaan ze vast en zeker naar die kerk beneden in het dorp. Ik hoorde al vroeg de klokken (uiden! Maar nee hoor, niets daarvan. Ze bleven allemaal urenlang in hun bed liggen. Toen dacht ik: dan zullen ze vanmid dag wel bij het eten wat uit mij lezen! Maar nee, ook dat gebeurde niet. Het lijkt wel alsof ik hier helemaal niet nodig ben. Wat ik daarvan vind? Ik vind het ondank baar. Hebben zij misschien de zon en de zee geschapen? Een mens kan toch alleen maar echt leven als hij Gods Woord binnenlaat in het huis van zijn hart?? Dag 7 Ik lig hier nog steeds. Er ligt stof op mijn kaft. Dag 8 Vanmorgen voelde ik me opeens heel geluk kig. Iemand nam me van m'n plank, blies het stof van me af, bladerde wat in meik dacht: Nu gaan ze me lezen! Maar ik hoorde alleen een stem die zei: 'Hier heb ik het: .4mos, een pro feet met vier letters en de eerste is een A.' Dag 9 Ik werd weer opgepakt. Zou den zeNee, ik werd weer in die donkere koffer gestopt. Weer dat vreemde gezoem. Weer die vreemde geluiden van allerlei stem men, een trein, auto's. Dag 10 Ik ben weer thuis. Ik lig onder de plakboeken in de boekenkast. Verder ligt iedereen op bed. Doodmoe van de reis. Ik kan wel hui len. Maar toch geef ik de moed niet op! NOOIT!! Want er komt een dag, waarop iemand zal ontdek ken hoeveel moois er .in mij verborgen zit Los deze rebus op en je weet wat 'wij' tegen jullie willen zeggen. Albert van Lenten (Dirksiand) De foto die je via de mail stuurde was niet zo erg duidelijk, maar ik begreep door de inhoud van de mail dat jij het moest zijn. Heb ben jullie dat spel 'rugby' op het strand gedaan? Waren er toen ook jonge geitjes op de Mekkerstee, toen jullie er geweest zijn? Ik hoop voor je datje vriendje ook naar de camping in Hardenberg mag komen. In elk geval een lïjne vakantie enstuur de oplossingen voortaan een beetje eerder op. Sander van Lenten (Dirksiand) Het lijkt me een prachtig gezicht als die kleine par- kietjes voor het eerst uit- vliegen. Komt het door het warme voorjaar dat die par kieten nu al met een derde nestje bezig zijn? Archeon is erg leuk: ik denk zomaar dat jij erg genoten hebt. Vooral clat gladiorengevecht vond ik erg 'heftig'. Kan dat meisje uit Duitsland wel Neder lands praten? Anders wordt het toch wel erg moeilijk voor haar om de lessen te volgen. Veel plezier in Har denberg. Ik hoor wel hoe het geweest is. Maayke Bos (Ooltgensplaat) Grappig verzonnen al die poppetjes van de letter 'o' in 'oom ko'. Enbedankt voor al je puzzels. Ik kijk de komende maanden wat ik er van kan gebruiken. Die puzzels over Nehemia plaats ik niet achter elkaar, maar ik laat er een paar weken tussen zitten. Je hebt in elk geval weer je best gedaan. Jarinda van Splunter (Ouddorp) Hoe zijn je laatste toetsen gegaan, Jarinda? Welk vak kenpakket heb je gekozen voor havo 4? Leuk om bij de bakker te werken. Mag je af en toe ook wat snoepen? Carolien van Splunter (Ouddorp) Hadden jullie met dat warme weer het kamp van school? Wat hebben jullie nog meer gedaan, behalve een bezoek gebracht aan .Nieeltje Jans? Anja van Splunter (Ouddorp) Ik ben benieuwd of'theo retisch' gaat lukken, Anja. Voor welke vakken moet je dan minstens 6,5 staan? Schrijf maar een keer hoe het was in Blijdorp. Heb je Bokito ook nog gezien? Jan van Splunter (Ouddorp) Schrijven blijft moeilijk, hè Jan. Je zou eigenlijk een laptop moeten hebben op school, dan hoefde je niet te schrijven. Wat leuk datje Erika en Arco Luime (Ouddorp) hebben een heleboel vragen over de Bijbel gemaakt. Pro beer ze op te lossen en zet de antwoorden in de figuur Van boven naar beneden lees je een regel uit een berijmde psalm, die ook in de vakantie van groot belang is. 1. De Heere Jezus noemdeeen Israëliet in welke geen bedrog is' (Johannes 1 48). betekent wordt geopend (Markus 7 34). De Joden in Egypte woonden in het deel datgenoemd wordt (Gen. 47 6). De avond voor zijn dood bezocht koning Saul de tovenares te(1 Samuel 28). betekent 'uit het water getogen'. In het begin van Exodus wordt deuit Egypte beschreven. De eerste orgelmaker was(Gen. 4:21). Het woordbetekent 'het zal waar en zeker zijn'. De Israëlieten verbleven 70 jaar in(Klaagliederen 1 7). De eerste koning van de Israëlieten heette Noem een richteres/profeles uit het Oude Testament (Richteren) Abram woonde intoen de Heere hem riep (Gen. 11 31). De naam Genesis (het eerste bijbelboek) betekent Nimrod was eenj^iger (Gen. 10:9). predikte het evangelie aan de Moorman (HandeHngen 8). De priesters kwamen uit de stam \an Ezau was de stamvader van het volk van de(Gen. 36 9). Een verspieder die goed van de Heere sprak, was(Numeri 13). Boek over het werk van de apostelen, geschreven door Lukas. Zo wordt een regeerder van Egypteland genoemd (Exodus), De Heere wekte de jongeling uitop uit de dood. betekent 'huis der barmhartigheid'(Johannes 5). Tijdens de bergrede sprak de Heere Jezus ook deuit (Matth. 5), De zoon van Boaz en Ruth wordtgenoemd (Ruth 4). betekent 'tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen' (1 Sam. 7:12). 9. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. vader weer 2e is geworden op het Nederlandse kam pioenschap behendigheids- rijden. Dat kampioenschap was voor jullie dichtbij. Zijn jullie er heen geweest om te kijken? Heb je het eerste toernooi met het voetballen gewonnen? Willemien van Gurp (Ouddorp) Jannner, dat er een meisje uit jouw groep flauw viel tijdens het kamp. Gaat het nu weer beter met haar? Je vond alles erg leuk, maar jullie hebben wel erg weinig geslapen. Werden de leer krachten niet boos toen jullie via de nooduitgang naar buiten gingen? Jullie hebben heel wat gedaan: picknicken, slot Haamstede bezocht, een spel, naar Neeltje Jans op de fiets, mini- golven. Bij belstudies, zwemmen in Port Zélande. Corina van Gurp (Ouddorp) Jammer dat het niet zo druk was met de uitvoering van het schoolkoor. Heeft de collecte voor Israël toch nog iets opgebracht? Fijn, dat het toch mooi klonk in de Hervormde Kerk van Som- melsdijk. Maayke Bos (Ooltgensplaat), Floris van Gils (Achthuizen) en Jarinda en Carolien van Splunter (Ouddorp) hebben met het opsturen van de laatste oplossingen meer dan 500 punten gehaald. Dat betekent binnenkort een boekenbon door de brievenbus. De komende weken zijn een paar puzzelaars jarig. Op 15 juli Jorieke Koppelaar (Sommels- dijk). Op 17 juli zijn Jeroen Poortvliet (Dirks iand) en Alinda den Hoed (Middeiharnis) jarig. Alvast van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag en vooral de zegen van de Heere toegewenst in jullie nieuwe levensjaar. De volgende keer dat het jeugdhoekje in de krant komt, is 20 juli. Oom Ko en tante Nel nemen ook even vakantie. Allemaal een hele goede vakantie gewenst. Jij doet toch niet met de Bijbel zoals in het verhaal aan het begin? Op dinsdag 26 juni jl, pro moveerde de in 1976 te Sommelsdijk geboren Mar co de Waard tot doctor in de geschiedenis aan het Euro pees Universitair Instituut te Florence, Italië. In zijn proefschrift, getiteld John Morley and the Liberal Ima gination, analyseerde hij het denken van de Britse liberale schrijver, histori cus en staatsman John Mor ley (1838-1923). Marco de Waard deed in 1995 eindexamen VWO aan de Regionale Scholenge meenschap te Middeiharnis. In de daaropvolgende jaren studeerde hij Engelse Letter kunde en Literatuurweten schap aan de Universiteit van Amsterdam en Negentiende- Eeuwse Studies aan de Uni versiteit van Sheffield (Groot- Brittannië). Ook werkte hij enige tijd als Engelse com municatietrainer aan de Hogeschool van Amsterdam. In september 2001 vertrok hij met een beurs van de Nederlandse overheid naar het Europees Universitair Instituut te Florence. Dit is een supranationale instelling die in 1976 door de Europese Commissie werd opgericht met als doel jonge, net afge studeerde, talentvolle weten schappers uit alle Europese lidstaten samen te brengen om promotieonderzoek uit te voeren op het gebied van geschiedenis, rechten, econo mie en politiek-sociale weten schappen. Wat geschied schrijving betreft wil men er voorbij nationaal-statelijke grenzen kijken en bestude ren wat Europese culturen met elkaar gemeen hebben en verbindt. In deze geest onderzocht Marco de Waard het den ken van de Britse liberale staatsman, tijdschriftredac teur en historicus John Mor ley (1838-1923). Morley was een belangwekkende figuur die twee maal minister voor Ierland was toen de kwestie van Iers bestuur hoog op de Britse politieke agenda stond (1886 en 1892-1895). Op basis van zijn liberale prin cipes was Morley niet alleen voorstander van Iers zelfbe stuur, ook ageerde hij voor religieus neutraal staatson derwijs en was hij een fel cri ticus van het imperialisme dat in de late negentiende eeuw een populistische, agressieve wending nam; zo was Morley een verklaard tegenstander van de rol die Groot-Brit- tannië speelde in de Tweede Boerenoorlog in Zuid-Afrika (1899-1902). De Waards proefschrift kijkt echter niet in de eerste plaats naar Morley als politicus. Het werk is een intellectuele bio grafie die laat zien dat Morley het Britse liberalisme wilde verrijken - en versterken - door als historicus aanslui ting te zoeken bij continen tale intellectuele tradities. Zo schreef Morley biografieën van Franse Verlichtingsden kers als Voltaire, Condorcet, Turgot en Diderot: denkers die na de Franse Revolutie een slechte naam hadden gekregen en tenslotte in de vergetelheid waren geraakt, en üie hij in de jaren 1860 en 1870 trachtte te rehabiliteren om hun tolerantie, rationa lisme en \ooruirgangsgeloof Voorts zette Morle) zich in \oor de receptie en ver spreiding in Engeland van cie vroege Franse sociologie, een wetenschap die in die tijd ontstond en die lot utopische verwachtingen inspireerde aangaande de maakbaarheid van mens en maatschappij. Tot slot schreef Morley ook over het Florentijnse huma nisme van o.a. Machiavelli en Guicciardini. In zijn proefschrift verklaart De \A'aard zowel Morley's belang als zijn tekortkomin gen vanuit zijn ambitieuze pogingen om het Britse libe ralisme in Europese tradi ties in te bedden. Morley's grote verdienste blijft dat hij de geschiedschrijving van ethische principes en van de praktische moraal in Engeland tot een nieuw, professioneel niveau hielp mengen. Of Morley's rijke historische oriëntatie hem als politicus ook scherper en alerter maakte, blijft een twistpunt: hoewel hij inzake Ierland zeer vooruitziend was (het land werd in 1922 onafhankelijk), onderschatte hij de kracht van het opko mende socialisme en verloor hij veel politiek krediet met zijn oppositie tegen arbeids wetgeving. De Waards proefschrift is gebaseerd op uitvoerig archiefonderzoek in onder andere Londen, Oxford, Cambridge, Manchester en Noord-Wales. In debefaamde Bodleian Library te Oxford werden in 2001 Morley's privé-archieven openbaar gemaakt: de directe aanlei ding voor De Waards onder werpskeuze. Ook bracht De Waard in 2003 vijf maanden als 'visiting scholar' door aan de Universiteit van C^ali- fornië te Berkeley, waar hij extra begeleiding kreeg van specialisten op zijn vakge bied. Hoewel het proefschrift geen directe parallel trekt met liberale bewegingen vandaag de dag, geeft het in het voorbijgaan wel inzicht in de moeilijkheden, interne spanningen en tegenspraken van een 'liberale denkwe reld' die zich niet beperkt tot een economisch vrije markt- geloof maar die juist veel wil zeggen over de vorming van goed burgerschap en maat schappelijke samenhang in een vrije, democratische en religieus diverse samenle ving. Inmiddels woont Marco de Waard weer in Nederland en werkt hij aan een handelseditie van zijn boek. Sinds mei 2005 is hij als docent verbonden aan de opleiding Literatuurwe tenschap van de Universiteit Utrecht. Op zaterdag 30 juni stond de Ouddorpse Ring in het teken van de onder auspiciën van de Stichfing Promofie Kop van Goeree georganiseerde Oud dorpse Kunst- en Ambachts markt. Na de officiële opening door de Burgemeester van de Gemeente Goedereede mevrouw G.J. van de Velde, konden alle bezoekers genieten van de prachtige kramen, die ingericht waren door deelne mers van binnen- en buiten de Gemeente Goedereede. Er was weer van alles te bewonderen, schilderijen, sieraden, foto's, glaswerk en nog veel meer Het muziekprogramma werd weer verzorgd door de Stichting de Luie Walvis. Doelstelling van de stichfing op deze dag is om een ieder de kans te geven zich als muzikant te presenteren. Tot een uur of een ging' het vooral om de jeugd een kans te geven hun Kunst te laten tonen. Het eerste blokje werd ingevuld door de leerlingen van Karin van Toor, waarde kleintjes de aandacht kregen, beginnend muziektalent met potentie. Daarna kwamen de leerlingen van Marcello Tito Lliulli aan de beurt, hun instrumenten bestonden uit bamboetluiten en panfluiten, die door Marcello zelf zijn ver vaardigd. De leerlingen brach ten individueel en later geza menlijk met hun leraar de lie deren ten gehore. Vervolgens gaf de meester zelf nog een staaltje van Boliviaanse mees terschap, door samen met een gitaar begeleidingsduo van de Luie Walvis het fluitgedeelte af te sluiten. Twee leerlingen van Piet Westhoeve - Dorian en Aletta - brachten 1 uur lang mooie pianorecitals. In de mid dag werd een Djembe sessie gecombineerd met het optre den van een folkmuzikant. Dat er chemie kan ontstaan bij muzikanten blijkt uit het feit, dat met elkaar een jamsessie ontstond. Tere snaren worden geraakt en het publiek genoot ervan. Het organiserend comité is inmiddels gestart met de voor bereiding van de Kunst- en Ambachtsmarkt in 2008. Wilt u daar meer informatie over, mail dan Voor de ambachts markt naar esches@helnet.nl en voor de kunstmarkt naar jmknops(£hetnet.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 9