Meditatie Vervolg verhaal RAAD DAAD 4You Beroepings- EN U WERK EIIAIID^-tllEUWS waahom gapsn wij? 800^ O? KROOS VERSLETSN KNIE Computer cursussen bij SWO Zeeuwse zomer- concerten Nog géén '.\men' Provincie wijzigt Landschaps verordening Fietspuzzel- tocht vanuit Langstraat ■Priai^ex» op JioL.. Kim PAGINA 5 VRIJDAG 6 JULI 2007 |f^ .*,**-.»-^. Deze vraag- en anliuomdrubriek staal geheel len dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenruhriekvernield. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antivoord in deze rubriek luorden gepubliceerd. Waardoor gaapt een mens als liij slaperig wordt Antwoord: Er zijn diverse oorzaken voor het geeuwen: lusteloosheid, te weinig bewe ging, opkomende slaap, maar ook honger, oorpijn of zulke narigheid, gebrek aan zuur stof en o.m. de rellexwerking als anderen gapen. Het is een ingewikkeld gebeuren en er zijn heel wat spiergroepen bij betrokken. De prikkel lol geeuwen komi van ons bloed. Zodra daar een tekort gecon stateerd wordt, gaat er bijv. in rustsituaties een signaal van hel autonome (niet door onze wil te beïnvloeden) deel van ons zenuwstelsel naar de hersenen. Die zetten de mondsjjieien in werking, zodat die zich wijd opensperren en extra lutiit laten aanzuigen, waarna een diepgaande uitadeining volgt waarmee gelijk restlucht wordl verwijderd welke anders in de longen zou achterblijven. Dat iemand bij Ie weinig beweging gaat gapen, is logiscli want wie lang stil zit of ligt, haalt meestal minder diep (dus onvoldoen de) adem. Dat moet dan ineens worden ingehaald in opdiatht van het bloed dat een zuurstol- tekoit signaleert. Indien ii ooit aan een middenooronlsteking leed, weet u nog wel dat gapen lijfielijke verlichliiig van de pijn bracht. Als de hersenen ons op die manier een veelbe tekenend signaal geven zodra ons lichaam slaap ol voecLsel nodig heelt, wordt dit helaas niel allijd begrepen. Iemand kan bijvoorbeeld last hebben van een lintworm, zodat er te weinig voedsel voor zijn spijs- verteringssysteeni overblijft. Ook door (onverstandige) diëten, waarmee menigeen lukraak gewicht of omvang wil verliezen, komen sotTimige mensen al snel noodzakelijke voedingsslolTen tekort. Dan ontstaal door de voortdurende noodsignalen uil het verar mende bloed de (in vroeger eeuwen zo wijd verbreide) geeuwziekte. De patiënten geeuwen dan letterlijk van de honger. Kn waarom werkt hel geeuwen nu zo aanstekelijk op een ander? 'Zien eten doel eten' liiidl het spreekwoord en als iemand vertelt over iels lek kers, krijgen veel toehoorders er ook trek in. Door de waar neming van hel gapen bij een ander vindt er via onze ogen en oren in onze hersenen een associatie plaats, die gelijke prikkels doet uitgaan naar de eigen mondspieren. Ik hei) een flinke vijver met vis, kikkers, hagedissen, enz., maar die groeit helemaal dicht met kroos. Hoe kan ik voorkomen, did hel de wdlerdieren verstikt? Antwoord: Dal kroos (Lémna) behoort tot de kleinste hogere planten (Phanaerogamen) en wordt gekcinnerkt door een zeer gering of geheel ontbre kend ïvortelge.stel. Het komt vooral voor in stilstaand maar vocdseli'ijk water. Doorstro ming inet fris water kan de groei voorkomen. Hebt u er veel last van, haal er dan enke le eenden bij, breid de visstand uit, of schep zo nu en dan een deel van dat kroos af en wei p het op de composthoop, waar het zeer tuittig werk kan doen. Maar het is wel zaak het juis te evenwicht te vinden. Alles wegscheppen is niet verstan dig, omdat juist zulk kroos tot voedsel kan dienen voor vele in een vijver levende dieren en het ze zonodig beschermt tegen te sterke zonnestialing! Het gebruik van mijn knieën bezorgt mij steeds meer pijn, zowel van onderen als ojizij. 'Kun dat reumaliek zijn? Wat ie doen? Antwoord: Uit de uitvoeriger omschrijving in uw lange brief, maken wij op dat er spiake is van slijtage, juist bij de knie kan het kraakbeen veixiwijnen, wat de gewrichten erg pijnlijk maakt. moet uw huisarts vra gen of er loto's gemaakt kun nen worden. Op de röntgenfo to's is waarschijnlijk duidelijk te zien of er slijtage in het spel VKIJ GEZELLIG Wie belaall de vrijgezellen]uif? Kan de liruidegom zijn vrienden na (ijlooj) voor de rekening laten opdraaien Antwoord: Als zij hem hebben uil genodigd wel. Is de bruide gom zelf gastheer en invileert hij vrienden en collegae, dan moet hij voor de drankjes zelf opdraaien. DEN BOMMEL - De Slich ting Welzijnswerk Oosttlakkee organiseert in september weer computercursus.sen voor vol wassenen in geboiiiv 't VVesler- licht. Oranjestraat ;i5a te Den Bommel. De cursus Word en Windows begint maandagavond 3 sep tember om 18.;iO uur, bestaat uit 8 lessen van 1 tuir, deel name ko.st 122,50. De Begimierscursus voor com putergebruikers start maan dagavond 3 september om 20.15 uur of op woensdag avond 5 september om 18.3Ü uur. De cursus bestaat uit 8 les sen van 1 uur. deelname kost 97,50. De cursus Digitale fotobewer king start woensdagavond 5 september om 20.15 uur en bestaat uit 6 lessen van 1K' luir. Voor aan melding of meer in Ibr- matie kunt u contact opnemen met de SWO, tel. 641344. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Bodegraven (herv. wijkgeiii. 1), ds. H. Russcher' te Barneveld; te Bruchem-Kerk wijk/Del wij nen (herv.), kandidaat L. van Rees te .N'ieuw-Lekkerland; te Harderwijk (herv. wijkgem. 4), ds. j. Slager te Rottei- dam-Ijsselmonde; te Hendrik Ido Ambacht (herv. wijkgem. Dorp), ds. M.J. Middelkoop te Klundert; te Hengelo (wijk Noord; Brongemeente), ds. H. Koetsveld te Berlicum-Rosina- len, die dit beroep heeft aange nomen; te Lienden (herv.), ds. A.N. van der Wind te Hage- slein; te Nieuwer ter Aa (herv.), kandidaat H.M. Buiggraaf te Vlaai-dingen; te Reeuwijk (SoW-gemeente), ds. D. van Veen te Landsmeer; te Tiende veen-Nieuw Balinge (herv.), ds. H. Born te Brakel; te Uitgeest- Akersloot (prot. gem.), ds. G.J. van Aller te Curasao (g.v. Kon. Marine), die dit beroep heeft aangenomen; te Waardenburg- Neerijnen (herv.), kandidaat (^.A. van der Ciraaf te Putten; te WolphaaiLsdijk, ds. CA. van Eek te Kerkdriel. Aangenomen naar Hunimelo (prot. gein.), ds. R. Kleijer te Borger; naar Mijdrecht (prot. geni.), ds. H.J.J.M. Tacken te Haarlo en Gelselaar (Gld); naar Nieuwerkerk (Zld), kan didaat T.J. Smink te Dor drecht, die bedankte voor Hazerswoude-Dorp en voor Kolder- en Dinxterveen; naar Nieuw-Lekkerland (herv.), ds. j.N. Zuijderduijn te Valburg- Homoet (herv.), die bedankte voor Genemuiden (herv.), voor Sint Anthoniepolder (herv.) en voor Wouterswoude (herv.); naar Wolphaartsdijk, ds. G.A. van Eek te Kerkdriel; naar Zevenhuizen (Gn) (herv.), ds. J. Stap Ie Veessen. Bedankt voor Ameide-I ienho- ven (herv.), ds. J.S. Heutink te Ede. Beroepbaar: kandidaat J. "1 iggelaar. Dr. H.A.W. van cle Vechtlaan 30, 8061 HK Has selt; kandidaat W.H. den Hartog, Poortdijk 105, 3402 BP IJ.sselstein; kandidaat H.M. Burggraaf,Mr Verschuurstraat 53, 3132 NV Vlaardingen. 'Iel. 010-4602991; kandidaat H.j. van Wijnen, Klaverkamp 15, 3433 AH Nieuwegein. HERSTELD HERV. KERK Beroepen ie Bennekom-Ede- Wageningen, ds. PC;. Hoek te St. Annaland; te Montfoort, ds. A. den Hartog ie Resteren; te Sirjansland en te Zuilichem- Nieuwaal, kandidaat R.VV. Mulder te Genemuiden; te Veenendaal, ds. N. den Ouden Ie (ienemuiden. Beroepbaar: kandidaat R.W. Mulder, Hoekkeper 21, 8281 MG Genenuiiden. Tel. 038-' 3859592; kandidaat W.M. van der Linden, Nassaustraat 113, 2983 RC Ridderkerk. Tel. 0180-418378. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Alphen a/d Rijn, ds. M. Wielhouvver te Zuid laren; te Houten, ds. O.W. Bouwsma te Gouda; te Stap horst, ds. P. van den Berg te Veendam. Aangenomen naar Nijme gen, ds. K. Harmannij te Den Ham. Bedankt voor Ede-Zuid, ds. J. Holtland te Zeewolde. NED. GEREE KERKEN Bedankt: voor Enschede (deel tijd), en voor Zeist (deeltijd), ds. J. Dekker te .Amstelveen. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Zaandam (g.v. Mariënhaxe Warmond/Teyhn- gerland Sassenheim), ds. P.J- \an Dam te Purmerend, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Rotterdam- Oost/Gapelle aan den IJssel, ds. RW. van der Rhee te Vlis- singen. Bedankt voor Eemdijk, ds. B. de Graaf te Nunspeet. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Aalburg, te Aalst, te Brakel, te Elspeet, te Emme- loord, te Enkhuizen, te Hil versum, te Leerdam, te Meeu wen i.c.m. Sprang-Gapelle, te Nijkerk, te Ooitgensplaat, te Oudcmirdum, te Rhenen, te Rilland-Bath, te Scherpen- zeel, te 's-Gravenpolder, te Sint .Annaland, te Terneuzen, te Terwolde-De Vecht, te Tricht- Geldermalsen, te Vlaardingen en te Yerseke, kandidaat G. Heijkamp te Geldermalsen; te Berkenwoude, te Poortugaal, te Stolwijk en te Wolphaarts dijk, kandidaat A.j. de Waard te Hendrik-Ido-Ambacht. Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht, kandidaat M. Joosse te Vlaardingen, die bedankte voor de overige op hem uitge brachte beroepen; naar Stol wijk, kand. A. J. de Waard te Hendrik-Ido-.Ambacht, die bedankte voor de overige op hem uitgebrachte beroepen. GEREE GEM. IN NED. Beroepen te Ederveen, ds. T.R. Treur te Chilliwack (Can.); te Nieuwerkerk aan den IJssel, ds. J. Roos te Barneveld. Aangenomen naar Gouda, kan didaat A. Geuze te Uddel, die bedankte voor de overige op hem uitgebrachte beroepen. In de nifjoiste kerken van Haamstede, Middelburg en Tholen worden deze zomer concerten gegeven op orgel en panfluit. Organist Peter Wilde man en pantluitiste Gerlinda van den Berg zullen op ver schillende data een uitgebalan ceerd programma ten gehore brengen in de sfeer van de Roemeense muziekcultuur, waarvandaan de panfluit ook afkomstig is. Het instrument wordl tijdens de conceiten ook toegelicht door de panfluiüste. Gerlinda studeerde panfluit bij de Roemeense virtuoos Nicolai Piivu, Op het Conservatorium in Tilburg studeerde ze met goed gevolg af Momenteel is ze docente muziek op de Driestar- College te Ciouda. Samen met de Zeeuwse musicus Peter Wil deman maakte ze een cd-serie. Tijdens de concerten is er ook bijzondere aandacht voor de kinderen. Verder is er sinds kort een nieuw trio gevormd, 'Forris- simo', bestaande uit Peter Wil deman, Gerlinda van den Berg en Gerlinda's broer Peter van den Berg. Het trio presenteert zich tijdens het concert in Mid delburg, dal op zaterdag 21 juli in de Koorkerk gegeven wordt. Het concert in Haamstede is op zaterdag 7 juli in de Grote Kerk en het concert in Tholen is (5p zaterdag 18 augustus in de Grote Kerk. De entree bedraagt 6,50; kinderen beneden de twaalf jaar mogen voor 2 naar binnen. De concerten beginnen om 19.45 uur en duren onge veer anderhalf uur. "...predikende hel Koninkrijk Gods en lerende van de Heere Jezus Chrstiis, mei alle vrijmoedigheid, onverhinderd". (Handelingen 28 31) Heeft soms plotseling iemand Lukas de pen uit zijn hand genomen? Of is er soms een stuk van de bladzijde afge scheurd? Het breekt zo heel plotseling af, wat Lukas aan hel hertellen is over de voortgang ^an het evangelie. Het is inderdaad wel opval lend. Elk boek van het Nieuwe 'estament wordt met datzelfde Woord '.Amen' afgesloten. Zo deed Lukas het óók, toen hij zijn evangelie afrondde. En hier is het zo anders. Of mogen en moeten we het anders zien? Legde Lukas welbewust de pen neer? Daar toe gedreven door de Heilige C>eest? Eerst een andere vraag: waar gaai hel over? U kent het boek 'Handelingen' wel? De laat- sle helft van dit Bijbelboek is geheel gewijd aan de apostel Paulus. Onvoorstelbaar veel heeft hij gedaan in de dienst des Heeren. Hij reisde van de ene plaats naar de andere, bezet met dat éne: Christus te prediken, die hij persoonlijk had ontmoet. En Paulus moest er veel voor over hebben: hij werd gegeseld, in de gevan genis gegooid, verguisd en gesmaad. En na veel omzwer vingen is hij in Rome aangeko men. Onderweg ook nog eens een schipbreuk beleefd. Waarom is hij in Rome? Paulus heeft zich op de keizer beroe pen, toen hij door zijn eigen volksgenoten van allerlei din gen werd beschuldigd. En nu is hij dan in Rome, in afwach ting van zijn ontmoeting met de keizer. Maar dat kan pas gebeuren als de beschuldigers er óók zijn. En in die tussentijd? 't Zal een grote misrekening geweest zijn van de duivel. Paulus' verblijf in Rome geeft het evangehe grote kansen. Paulus zit niet eenzaam in een cel, onbereik baar voor iedereen, maar hij mag zelfs een huis huren en mensen ontvangen! En wat doet hij dan? Preken, natuurlijk. Die prediking heeft twee kernpunten. .Allereerst spreekt hij over het Koninkrijk Gods. Hij belijdt de regering van zijn God en dat nog wel in het machtsgebied van een andere heerser! En nu denken we aan ónze tijd. Wij worden bedreigd door vele machten en overspoeld door het ongeloof Dat maakt ons dikwijls heel bang, zeker als we aan onze kinderen denken. De toekomst oogt heel donker. Maar zien we dat ook in het licht van Gods heerschappij? Is het ons gedurig gebed dat de Heere ons bij Zijn Woord zal bewaren? Bidden wij om de krachtige werking van de Geest? Dat brengt veel met zich mee. Als we Haar geen vreem deling van zijn, zullen we ons inzetten voor een godvruchtige levenswandel, een leven dicht bij de Heere, om zo getroost te zijn door de wetenschap dat Hij regeert. Dit alles kan niet zonder de kennis aan Christus. En daarin zien we het tweede brandpunt in Paulus' prediking. Hij geeft onderwijs aangaande Christus' werk. We behoeven ons niet af te vragen hóe hij dat deed. Altijd weer door de Schiif- ten te openen en duidelijk te maken: déze zijn het, die van de Zoon van God spreken. En dan is het geen dorre les, maar een levende prediking. Wrvuld met de bede, dat die ander ook de Heiland zal ken nen, om getroost te zijn voor le\en en sterven. Lezen wij zo ook de Schrift? Gaan ze zó op onder de predi king van het VVoord? Dan is het onze verzuchting dat de Heere dat aan ons hart zal zegenen, opdat wij de Heiland gaan kennen of hem steeds méér zullen kennen. Want dat is het ene nodige, willen wij getroost leven en sterven. Paulus spreekt met vrijmoedig heid. We denken natuurlijk: zonder enige verlegenheid. Hij durft alles te zeggen. Maar het betekent toch iets anders. Vrij moedig: dat ziet op de inhoud. Dat je alles zegt en niets achter- h<mdt. En dan kan een stame lende preek toch vrijmoedig zijn. .Alles. Zonde en genade. Wet en evangelie. De ernstige predi king dal wij in zonden verloren liggen, het blijmoedige getui genis dat in Christus genade is, overvloeiende voor de groot ste der zondaren. De vrijmacht van de verkiezende God en de ruimte van Zijn belofte. Laat het Woord maar verkondigd worden! Wie houdt dat tegen? Niets en niemand! Ongehinderd spreekt Paulus van de grote daden Gods. Nu ja, hij heeft wel huisarrest. Hij is een gevange ne. En persoonlijk heeft hij ook nog eens een doorn in hel vlees, waar bovendien een engel des satans met vuisten op slaat. Maar al wordt Paulus dan gehinderd, dat houdt de loop xan het evangelie nog niet tegen! Ongehinderd. De duivel kan er niets tegen beginnen. Hij ziet kennelijk geen kans. om de tegenstanders te mobi liseren, daar in Rome. Want wie kan de Heere weerhouden Zijn werk te voleindigen? Dat maakt ons niet zorgeloos. Want er zijn xolop dingen die ons hinderen, als het aan de duivel ligt. Hij wil altijd God tegenwerken. Door Zijn kinde ren aan te vallen en te benau wen, door ons tot wereldge- lijkvormigheid en ongeloof te verleiden. Door de Heere ver dacht te maken in tijden van kruis dragen. Dat doet hij uiteindelijk tever geefs. Als we dat beseften, wor den we niet zorgeloos, maar gaan we des te meer bidden dat de Heere Zijn werk zal vol eindigen. Ook met het oog de komende geslachten, onze kin deren en kleinkinderen. Daarom dat onverwachte ein de van het boek 'Handelin gen'. Geen 'Amen'. Want het gaat steeds weer door, wat de Heere doet. Het Woord gaat over deze aarde. Steeds verder. Tot op de dag \'an vandaag. En neemt het ook óns in beslag? Lukas zet geen 'Amen' neer. Dat wacht nog. Straks, als de laatste van Gods kinderen is toegebracht. Dan spreekt de Heere zelf het 'Ainen' uit over wat is volbracht. Nu verkeert de Kerk des Hee ren nog in het strijdperk. En het is in het heimwee naar het einde van de strijd en de aan schouwing van het Lam, dat zij samen met de Geest bidt: "Kom, Heere Jezus". En als haar Bruidegom belooft, dat Hij haastig, spoedig komt, is het haar laatste woord: "Amen, ja kom, Heere Jezus!" Werkendam, ds. W. Arkeraats DEN HAAC; - Provinciale Sta ten hebben ingestemd met een voorstel van Gedeputeerde Staten om de Verordening Bescherming Landschap en Natuur (VBLN) te wijzigen en de Verordening Waterge bieden en Pleziervaart (VWP) in te trekken. Delen van deze verordeningen zijn ingetrok ken met als doel duidelijker te maken wanneer de provincie en wanneer de gemeente ver antwoordelijk is. Minder regels leidt boven dien tot lagere administra tieve lasten. De Verordening Bescherming Landschap en Natuur gaat nu alleen nog over het dempen van sloten in het veenweidegebied, het omspuiten van grasland in de Bollenstreek en het plaatsen van reclameborden. Daarvoor wordt voortaan geen onthef fing meer verleend. Omdat de provincie zich wil beperken tot haar eigen (wettelijke) taken of tot taken waarvoor anderen niet verantwoordelijk kunnen zijn, is de Verordening Water gebieden en Pleziervaart per Ijuli 2007 ingetrokken. De gemeenten hebben eenjaar de tijd om zelf regels op te stel len. Op zaterdag 14 juli organi seert de stuurgroep restau ratie/onderhoud Hervormde Gemeente Langstraat een fietspuzzeltochl door het mooie landschap van Goeree-Over- flakkee. De afstand bedraagt ongeveer 25 km. De start is van 9.15-9.30 uur vanaf de Hervormde Kerk te Langstraat. De aankomst is ca. 12.00 uur. Halverwege is er een stop met koffie, thee of frisdrank. Bij terugkomst is er bij het kerkgebouw een brood maaltijd met soep en broodjes. Deelname kost €4, met een maximum van 12 per gezin. De opbrengst van de fietstocht is bestemd voor 'Huize Mar garitas', een stichting die zich actief wil inzetten bij het verle nen van bescherming en zorg voor kinderen. Deze süchting heeft zich ten doel gesteld de crisisopvang van kinderen tus sen de O en 16 jaar te bevor deren. Voor de fietstocht moet u zich vooraf telefonisch aanmel den bij de fam. Bakelaar, tel. 631801, fam. De Bruin, tel. 632567, of fam. Van Gils tel. 631716. Voor de winnaar is een taart en een wisselbeker beschikbaar vlug, vlug.' SaeJ fJans il? de avond van (evoren een werl;s(ui; in elkaar. Toen ik vanmiddag in mijn agenda keek, sclifok ik erg! fen uerkswk van gesciijedenjs. Gelukkig is er veel informatie over (z vinden en in vliegende vaar( surf ik \t( hzh internet af. yier een stukje fekst, daar een plaatje. Die informatie vinden is niet io moeilijk- Haar alles omittt^n in eigen v/oorden is nog iet hstigst en Jiet rnt^st tijdrovend van aiks. Na vele moeilijke woorden IS liet dan t°ch klaar. Opslaan en printen. Wat gebeurt er? Oe printer doet iet niet' t[oe kan dat nu? ik iie k^t al. IJet papier is ojj. Snel bijvullen en dan opnieuw proberen. Uat krijgen «e nu? Printen doet ki] nu, maar lioe? Oe blaadjes blijven Uit de printer rollen, maar elk met maar één regel. Alle maal blokjes en tekens. En hl] gaat maar door. tjelp! üe printer slaat op liol! Gauw liet papier eruit dan kan Jiij in ieder geval niets meer printen, ifij stopt nu eindelijk met ratelen. Haar wat nu? ^o^ mot( ik nu mijn werkstuk uitprinten? tiet is al te laat op naar een vriendin te gaan oxa h^f daar uit te printen. Dan m&se pro beren ora het op scliool uit te printen en snel ie( ik alles op mijn ÜSB-stick. De volgende dag vlieg ik, gewapend rae-t ÜSB-stick en snelbin der, naar de mediatheek van scliool. Gauw uitprinten voor de pause afgelopen is. Gaatjes in de blaadjes en in de SneliiecJlter en klaar is Kees. Z°. ^eer een mooi werkstuk ingeleverd. Als liet net ::io'n hoog cijfer oplevert als mijn stresniveau toen ik bejig was, dan iit het <^el snor.' -87- "U en Dora hebben hel samen altijd goed kunnen vinden, dus dat zal best gaan, clan bent u overdag ook niet meer zo alleen." "Daar maak ik mij ook helemaal geen zor gen over, mijn jongen. Eerlijk gezegd val len mij de dagen nu wel wal zivaar. Ik word al een dagje ouder moetje rekenen. Vroe ger, toen ik Jaantje had. hielp zij mij en had ik aan haar gezelligheid, maar sinds haar moeder ziekelijk geworden is en zij cle huishouding moet doen en zodoende niel bij ons terug kon komen, voel ik mij wel vaak eenzaam." E\'ert was blij geweest met die openhartige verklaring. Bij de moeder van Dora stuitte hij op meer tegenstand, want die wilde met alle geweld, dat ze nog een paar jaar zouden wachten. Van Vlijmen zat zivijgeiid te luisteien, doch toen vroeg zijn vrouw ook zijn mening in deze zaak. "Jij dc)et precies, of jij er niets mee te maken hebt, alsof het jou niet aangaat," klonk het \erwijtend. "Vind jij nu ook niet, dat ze nog best een paar jaar kunnen wachten?" "W'at is eigenlijk je bedoeling? Wjl je er een twaalf en een half of vijl en twintigjarig verlovingsjubileum van maken?" Leuk had hij haar koniisch-einstig aange keken. 't Had haar geprikkeld en venijnig was haar antwoord geweest: 'jij denkt, dat alles met een grapje klaar te maken is. Ik kan met jou nu nooit een.s ernstig praten. Ik moet altijd alles alleen bedisselen." Hij had zich van haar boze toon en gezicht niets aangetrokken, snel een knipoogje gegeven aan Dora, die niet wist hoe ze zich houden moest en het ellendig vond, dat het haar betrof. 'Je behoeft je niet zo kwaad te maken, vrouw, want ik bedoel er niets lelijks mee. Maar als je dan beslist wilt weten, hoe ik er over denk, nu, dan geef ik Evert en Dora groot gelijk. Waarom zullen ze nog langer wachten?" Opgelucht had Evert die verklaring aan gehoord. Mevrouw Van Vlijmen staarde haar man onthutst aan. Daar had ze niet op gere kend en ze voelde, dat ze het verloren had. Het maakte haar kriebelig. "Het kan jou blijkbaar niet schelen als ik het werk niet af kan," vinnigde ze, maar vóór ze verder kon gaan viel Van Vlijmen haar in de rede. "Onzin. .Als het te druk voor je is, neem je er een meisje bij. We kunnen het gelukkig nog wel betalen. Maar je moet niet alleen om jezelf denken, vrouw, en daarom..." hier wendde hij zich tot E\ert en Dora, "ik vind jullie plan uitstekend, kinderen. Mij nerzijds bestaat er niet het minste bezwaar tegen. Mevrouw Van Vlijmen mokte nog wat na, kon er zich nog niet mee \erenigen. Geluk kig duurde dat niet lang en toen Dora's moeder maar eenmaal aan de gedachte, die haar die avond wat rauw op het lijf geval len was, gewend raakte en er zich mee ver zoende, ontpopte zij zich als een zorgzame moeder, die kosten noch moeite spaarde, om haar dochter een behoorlijke uitzet te geven en Dora met raad en daad terzijde stond. Het waren drukke dagen en weken, die nu volgden, want er was nog zoveel te regelen, dat ze bijna tijd tekort kwamen. Midden augustus betrokken Evert en zijn moeder hun keurige huisje. Op een mooie herfttdag in september trouwden ze. De bruiloft werd gevierd bij Van Vlijmen in huis en was in één woord af Van Vliet en zijn vrouw waren de hele dag genodigd. Hij had het ook wel ver diend. De dominee had tot tekst gekozen: "Aan gaande mij en mijn huis, WIJ zullen de Heere dienen." In gevoelvolle woorden schilderde hij het grote geluk van diegenen, die de Heere in alle dingen nodig hebben. "In het nieuwe leven, dat jullie nu samen gaat beginnen," aldus eindigde hij zijn pre dikatie, "zullen jullie de hulp van de Heeie zeker niet kunnen missen. Maar welk een onuitsprekelijk voorrecht is het, wanneer jullie met je zorgen en noden, met je moei ten en verdriet, die zeer zekei' ook jullie wedervaren zullen, een geopende toegang mag vinden aan de troon der genade." Ook mijnheer Andijk kwam hen een ogen blik feliciteren. Het was al bij twaalven, toen ze moe doch voldaan, na die gezellige, onvergetelijke dag, de deur van hun woning ontsloten. "Een ogenbhk is er in Zijn toorn, maar een leven in Zijn goedgunstigheid." Dat heeft ook Evert ervaren. De jaren vlo gen heen. Vier jongens en drie meisjes werden in de loop van de tijd geboren. Nog dertien jaren heeft Everts moeder bij hen ingewoond en zij hebben niets ontzien om haar levensa\'ond te veraangenamen. Zacht en kalm is zij toen heengereisd. Haar laatste woorden waren: "Vrede, door het bloed van Christus." Met hete, brandende tranen heeft Evert zijn moeder beweend. Er was een stuk uit zijn leven weggevallen. Toen ze nog boven aarde stond scheen het hem toe, of hij er nooit overheen zou komen. Doch toen hij bij de geopende groeve stond en verdrietig in de diepte staarde, waar het stoffelijk overschot van zijn geliefde moe der zo juist in neergedaald was, troffen hem de ivoorden van de predikant, waar deze zijn toespraak mee begon tot in het diepste van zijn ziel. "Wij treuren hier niet, als degenen, die geen hoop hebben." Toen gevoelde hij duidelijk, dat hij eigenlijk niet zo bovenmatig bedroefd mocht zijn. Zijn moeder was de strijd te boven. Zou hij haar dat geluk, die zaligheid misgun nen? Neen! Neen! Een ogenblikje kreeg hij gemeenschap met haar in de hemel en een zalige blijdschap vervulde zijn hart. Toen hij de plaats verliet, waar zij rustte, totdat het bazuingeschal weerklinken zal: "Staat óp gij doden en komt ten oordeel!" fluisterde hij, met ogen omfloerst door tra nen: "Tot weerziens, moeder." En op dat ogenblik geloofde hij dat ook. Het middernachtelijk uur had reeds gesla gen, toen Evert en Dora zich na die veel bewogen dag ter ruste begaven. De diepe smart, die hem in het morgenuur nog vervulde, had plaats gemaakt voor een vredige rust in zijn ziel. Hij wist, dat zijn moeder nu instemde met het zalig lied der hemelingen. Nog lang lag hij wakker, kon de slaap niet vatten. Een grote steun in zijn leven zou hij voortaan moeten missen, doch wat hem ook ontviel en wat ook veranderde, God verandert nóóit. Die blijft ééuwig dezelfde. Daar schepte hij moed uit, dat gaf hem kracht. Eindelijk sliep hij in, met dit versje in de gedachten: Als ee7i kleed zal 't al verouden. Niets kan hier zijn stand behouden. Wat uit stof is, neemt een end Door de tijd, die alles schendt. Maar Gij, hebt, o Opperwezen, Nóóit verandering Ie vrezen; Gij, die d'eeuwen acht als uren. Zult all' eeuwigheid verduren. EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5