Gerben Mourik in concert. Orgelimprovisatie op z'n best! Aanmelden voor Cursus- en Cultuurmarkt Goeree-Overflakkee Het weer van volgende week... Juist tijdens het weekeinde goed weer! Grote Landelijke Grondruil ^eg< U Gratis lenen bij bibliotheken ijiaar... aan Politie houdt Cassandra van der Wende palingstropers exposeert voor de eerste keer Zomeravond- concert Amicitia en Excelsior Van Pelt en de schorsing Censuur op Oostflakkee Canadees koor treedt op in Dirksland Extra diensten Ger. Gem. CD-recensie: Improvisator CD 1, concertante improvisaties CD 2, liturgische improvisaties Muziek maken EIIAtlDErf-tllEUWS EIÜVt1DEt1-t1IEUW5 Uw auto én caravan Bedreigde diersoort 0900-8844 Licht gewond na aanrijding Politie houdt drietal aan in gestolen auto PAGINA 2 Gerben Mourik (1980) studeerde aan het Fontys Conservatorium te Til burg. Zijn docenten waren Bram Beekman en Henco de Berg. Hij volgde impro visatiecursussen bij o.a. Theo Brandmuller en Laic Maille. Privé-lessen werden gevolgd bij Ben van Oosten en Ansgar Wallenhorst en Naji Hakim. Hij verruilde de orgelbank van Klundert voor die van de Hervormde Grote of Sint Michaëlskerk te Oudewater. Volgens een bekend woor denboek betekent improvi seren 'muziek spelen, die op hetzelfde moment is bedacht'. Een stijlbewuste compositie die ter plekke ontstaat. Een prima definitie, maar wat speelt er zoal nog meer een rol? De inspiratie van het moment, het thema, de structuren vanuit de orgelliteratuur en het orgel in zijn omgeving. Gerben Mourik heeft intus sen naam gemaakt als impro visator. Daarvoor mag zijn improvisadedocent Henco de Berg zeker genoemd worden. Mourik won het improvisatie concours te St. Albans en in 2003 dat te Zwolle. Wie tot dat niveau weet door te dringen, heeft wel bepaalde capacitei ten. Daarvoor legt hij dan ook met deze twee CD's een proeve van bekwaamheid af Een orgel CD volspelen met boeiende improvisaties is een uitdaging en een vak apart. Laat staan een dubbel CD. Je moet wat kunnen om meer dan 2 uur lang de muziek liefheb ber te boeien met composities die ter plekke geïmproviseerd worden. Dat is het geval bij Gerben Mourik. Hij maakte een dubbel CD met improvisaties aan de klavieren van het orgel dat Karl Gockel in 2001 bouwde in de St. Peter te Dusseldorf Het is een 57 stemmen tellend instrument dat geheel in de stijl van de 19e-eeuwse Franse orgelbouw is gemaakt. Compleet met ver schillende winddrukken en een speeltafel a la Cavaille-Coll. Het instrument is gebouwd in een stijl die momenteel bij onze oosterburen nogal populair is, geënt op de grote Franse symfonische orgelbouw. Voor menig Nederlandse organist een uitdaging om te bespelen. De eerste CD bevat concer tante improvisaties. De the ma's zijn afkomstig van zijn leermeesters. Om te beginnen een symfonie over thema's van O.M. Kramer, waarin hij op bijna onnavolgbare wijze stijlelementen uit de Franse symfonische orgelmuziek eta leert. Gerben Mourik maakt er een zeer indrukwekkende vijfdelige orgelsymfonie van, met elementen die herinneren aan Widor, Vierne en Dupré. De meditatieve delen bevatten een maximum aan zeggings kracht. Hierna een fantasie op een thema van N. Hakim en een Dans op een thema van A. Wallenhorst. In deze dans horen we een optreden van onregelmatige maatsoorten, syncopen en niet omkeer baar ritme (ritme non retro- gradablè) en ook het gebruik van lage tertsregisters. Dit resulteert in een mystiek agi tato-karakter. Vervolgens een fuga op een thema van Pierre Cochereau. Opvallend is hier bij hoe Mourik de verschillen de thema-inzetten realiseert. Hij moduleert naar de medi ant in plaatst van de dominant. Het derde gedeelte van deze CD: de Huit Pieces hebben geen vooraf gemaakte thema's als basis, ze ontstonden op het moment zelf en zijn gegoten in vormen als canon, ritmische ostinati en andere structuren. Ze worden gekleurd met spe cifieke registercombinaties uit de Frans-romantische orgel- school. Meesters als Gigout, Vierne en Bonnet compo neerden regelmatig dit soort werken. De tweede CD bevat liturgische improvisaties. Ook hierin is Gerben Mourik een geweldige improvisator. Vijf variaties over Psalm 61 in laatromantische stijl. Boeiend om naar te luis teren. Het tweede gedeelte op deze CD: de Missa Reforma- tica is geënt op onder andere een aantal psalmmelodieën: 43 (kyrie), 117 (Gloria), Sanctus, Credo, 23 (avondmaalsmedi- tatie), 139 (Agnus Dei) en 66 (Sortie). Het grote Duitse orgel künkt ook op CD II op z'n best. Het instrument heeft de orga nist geïnspireerd in zijn spel. Op een dergelijk orgel spe len, met een goede akoestiek, en een rijkdom aan kleurrijke registers zal menig organist sti muleren in zijn spel. Een goede keuze, dit Duitse instrument. In een interview gaf Mourik onlangs aan dat het belangrijk dat je een werk tot jouw stuk maakt. "Alleen zo blijft muziek leven en ontstaat er geen woud van dode en dorre regeltjes. Dit wil niet zeggen dat je de kennis vanuit de geschiedenis moet negeren, maar je moet de elementen die jou aanspre ken integreren. De problema tiek die zich vaak voordoet is deze: als een organist op een concert geen fouten speelt en alles volgens de nu heersende opvattingen uitvoert, betekent dit niet automatisch dat er dan ook muziek gemaakt wordt. Dan wordt er geen contact gemaakt met het publiek, en daar ligt een groot probleem waar de orgelwereld tegen aan loopt. Hij zegt niet dat het dé oplossing is om de kerken tijdens concerten weer vol te krijgen, maar het pubüek komt wel om iets te beleven en daar moeten we goed rekening mee houden." Mourik beschikt over virtuo siteit, een mooi touche en een fijnzinnige zeggingskracht. Hij kiest daarbij geen gebaan de wegen. Ook deze CD laat horen dat hij, volgens ken ners, momenteel tot de top van de jonge Nederlandse organistengarde behoort. Wie van Frans symfonische orgel muziek houdt, heeft aan deze dubbel-CDvoor€ 19,95 beslist iets moois in huis. Misschien is het juist ook wel goed om naar deze CD te luisteren als we meer op de barok georiënteerd zijn. Het verrijkt je horizon, het voorkomt eenzijdig den ken en stimuleert het bestude ren van andere perioden uit de muziekgeschiedenis. Wellicht komt er in toekomst een CD met meerdere muziekstijlen. Dat brengt stijlvariatie aan op een CD en kunnen we daarin ook Mouriks kunsten beluiste- Meer informatie over deze organist en improvisator is te vinden op website www. gerbenmourik.nl. De site bevat bovendien interessante geluidsfragmenten. Veel luis- terplezier toegewenst! Jaap Hollaar DEN HAAG - Dienst Lan- delijk Gebied (DLG), For. tis Vastgoed en Domeinen bereikten deze week een akkoord over een omvang, rijke grondtransactie van bijna 2000 ha. Fortis Vast goed draagt in totaal 576 ha, voor het merendeel gebruiksvrije grond (onver, pacht), over aan DLG. DLG gaat de grond gebruiken als ruilgrond voor land bouw en natuur in (land) inrichtingsprojecten. Als tegenprestatie levert DLG aan Fortis een portefeuille gronden van 1395 ha grond die in er^acht zijn uitge geven. Deze gronden ver krijgt DLG van Domeinen. De waarde van de te ruilen grondpakketten is gelijk. De grondruil levert een bijdrage aan de realisatie van natuurdoelen, recrea tievoorzieningen en water- veiligheid. VRIJDAG 6 JULI 2007 MIDDELHARNIS - O zaterdag 8 september 200 van 10.00-16.00 uur wordt op het Diekhuusplein in Middelharnis weer de cur sus- en cultuurmarkt Goe ree-Overflakkee georgani seerd, als start van het cul turele seizoen 2007/2008. Alle culturele aanbieders, stichtingen, verenigingen en instellingen van Goe ree-Overflakkee zijn uit genodigd om zich te pre senteren aan het publiek, dit in de vorm van een uit markt. Hiermee wordt een unieke gelegenheid geboden voor een overzicht van activiteiten en cursussen op het gebied van cultuur en vrije tijd. Ruim twintig regionale orga nisatoren presenteren hun programma 2007-2008. Naast de markt zullen er deze dag diverse culturele activiteiten plaatsvinden op het Diekhuusplein en in de Muziektent. Ook zal er infor matie zijn over het Trampro ject van stichting Podium. Het orkestproject van de Muziekschool Goeree-Over flakkee zal om 10.00 uur de aftrap verzorgen en de dag zal om 16.00 uur worden afgesloten door het Reizend Monumentenorkest, beide onder leiding van Piet West hoeve. Op een drietal momenten zal Christelijk streel<biad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.vlllerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Dries Draaiorgel de jeugd en ouderen vermaken met een voorstelling vol met inter actie, humor en muzikale hoogstandjes. Indien u wilt deelnemen aan de cursus- en cultuurmarkt op 8 september kunt u zich vóór 30 juli a.s. aanmelden bij de receptie van het Diek- huus, op werkdagen van 9.00-12.00 uur telefonisch bereikbaar via nummer 0187-482400, e-mail: recep- tie(5)hetdiekhuus.nl. fax 0187-487739. Voor 25 beschikken deel nemers over een opgebouw de marktkraam (een halve kraam kost 15,00). Voor wie nog geen lid is van de bibliotheek heeft de Bibli otheek Zuid-Hollandse Delta een gratis proefabonnement in de actiemaand juli. Wie lid wordt, mag drie maanden gratis gebruik maken van alle faciliteiten en mogelijkheden van de lokale bibliotheekves tiging. Na afloop van uw dit proefabonnement beslist u of u lid wilt blijven. Inschrijven kan via de actiesite www.alle- hoekengratis.nl. U ontvangt dan een e-mail met de actie- voorwaarden en het adres van uw dichtstbijzijnde vestiging. Bovendien maakt u zo kans op een Arke reiscadeaubon t.w.v. 1.000. Natuurlijk kunt u ook bij uw plaatselijke vestiging van de Bibliotheek Zuid-Hol landse Delta binnenstappen, zodat u na uw inschrijving gelijk uw boeken mee naar huis kan nemen. Behalve de Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta doen ook alle andere bibliotheken en bibliobussen in Zuid-Holland mee. De nieuwe gronden van DLG liggen in drie verschillende provincies: Noord-Brabant, Gelderland en Zuid-Holland, In Zuid-Holland verwerft DLG gronden bij de Eendrag- tspolder en Middelharnis. De Eendragtspolder wordt omge vormd van landbouwgebied naar een combinatie van water berging, recreatie, groen en topsportmogelijkheden. Door deze overeenkomst wordt de realisatie versneld en zeker gesteld en de beoogde kwaliteit gewaarborgd. Middelharnis is onderdeel van Deltanatuur. De verwerving van deze gronden brengt ook voor het project Zoetwaterkanaal Noordrand Goeree Overflakkee de uitein delijke realisatie dichterbij. In 2004 is de Staat overge gaan tot verkoop van de domeingronden, waarbij de zittende gebruikers in eerste instantie in de gelegenheid zijn gesteld om de grond te kopen. De huidige transactie levert een forse bijdrage aan de rea lisatie van de taakstelling 'Ver koop Agrarische Domeinen 2007'. De 1395 ha gronden die Fortis Vastgoed in ruil ont vangt bestaat uit altijdduren de- en 40-jarige erfpachtgron den in de IJsselmeerpolders en Noord- Nederland en een pakket grondbankgronden verspreid op het oude land. Door deze grondruil is de omvang van de beleggings portefeuille in landelijke vast goed van Fortis Verzekeringen Nederland boven de 30.000 ha gekomen. Bijna de helft hiervan is agrarische erfpacht. Het overige deel bestaat uit verpachte landbouwgron den, landgoederen en golfter reinen. Fortis is daarmee de grootste private grondbezitter van Nederland. Voor Fortis past deze grondruil in de stra tegie om de beleggingen in grond verder uit te breiden. In de komende jaren wil For tis naast agrarische grond het aandeel gronden voor recre atie en gebiedsontwikkeling verder uitbreiden. DIRKSLAND - Woensdag 11 juli geven muziekvereni ging Amicitia en gemengd koor Excelsior een openlucht concert op het plein van ver enigingsgebouw De Schakel aan de Beatrixlaan te Dirks- land. Een avond met prach tige melodieën en een zomers karakter, waarbij ook de jeugd haar steentje zal bijdragen. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Bij regen wordt het concert in De Scha kel gehouden. in vertrouwde handen In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen afreageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendin gen mogen geen grotere omvang heb ben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst In te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Het is niet mijn gewoonte om via de pers een discussie te voe ren, maar toen ik het Eilanden- Nieuws van 26 juni jl. las, werd ik geraakt door een artikel van burgemeester Van Pelt, daar je zeker van een gezagsdrager mag verwachten dat hij een correcte weergave geeft van de feiten. In dit artikel is dat ech ter niet zo, overigens een erva ring met Van Pelt waar ik al meer tegenaan ben gelopen. Hij beweert in het artikel dat een drietal raadsleden optrad als adviseur van een bepaald bedrijf Dit is onjuist en die bedoeling heb ik als raadslid nooit gehad en ik durf te stel len dat ook de twee collega raadsleden deze bedoeling nooit gehad en ook nooit uit gevoerd hebben. Wat is er wel gebeurd, o.a. door mij? Als raadslid ben je geko zen door de bevolking en één van je functies is dan oog en oor van die bevolking te zijn, zover dat binnen het redelijke is. Een andere taak is de vinger aan de pols te houden bij het college om te controleren of dit het collegeprogramma uitvoert zoals is afgesproken. Op gegeven moment werd er van meerdere kanten aandacht gevraagd voor een bedrijf dat in de problemen zat met het college. Het ging o.a. over de brandveiligheid, het niet vol doen aan de bouwverordening en geluidsoverlast. Het bedrijf dreigde hieraan kapot te gaan en dat is inmiddels ook werke lijkheid geworden. Als raadslid heb ik informatie ingewonnen om te horen en te zien wat er gaande was, onder andere bij de burgemeester, maar bijvoor beeld ook bij het ISGO, het controlerend orgaan inzake de betreffende materie. Meerdere keren bleek dat de zienswijze van het ISGO een andere was dan van de burgemeester. Dat is heel bijzonder, en als je laatst genoemde hierover aansprak werd hij al gauw heel boos en dreigde hij met schorsing van mijn twee collega's en mijn persoon. Een heel zwaar mid del, dat in geen verhouding staat tot de feiten. Van Pelt gaat te veel uit van het principe 'Wie niet voor mij is, is tegen mij'. Dat is een verkeerd uitgangspunt. Door goed overleg en eerlijke infor matie kun je goede verhoudin gen kweken in het belang van de gemeente en zijn inwoners, waar je uiteindelijk samen voor bezig bent. Dreigen met schor sen hoort daar niet bij. Overi gens heb ik er niet zo lang bij stilgestaan, daar mij bekend was een beslissing hierover niet bij hem ligt. J.A. de Wit, Boutweg 3, Den Bommel Enkele weken geleden werd in Ooltgenplaat voor de der de keer het festival 'Pop op de Plaat' georganiseerd. Het gemeentebestuur dreigt met een verbod op de volgende edities van dit evenement. De organisatie wordt geadvi seerd zelfcensuur te plegen. Aanleiding hiertoe zijn o.a. de teksten van rapper Mastah D. De houding van de gemeente doet denken aan de Reichs- kulturkammer, ingesteld in Nazi-Duitsland in de jaren '30 van vorige eeuw: de overheid bepaalde, wat goede of slechte -en dus verboden- kunst was. Tijdens de bezetting 40-45 werd ook in Nederland een dergelijk instituut opgericht. Het Afghaanse Taliban-regime had er ook een handje van: dat verbood zowat alles, wat met beeld en geluid te maken had. En hielp het? Natuurlijk niet; men ging ondergronds gewoon verder met musiceren, schil deren, schrijven, etc. Ik heb de site van Mastah D bezocht en diverse songs beluisterd; maar de eerste vloek moet ik nog horen... De censuuraffai- re levert Mastah D overigens extra publiciteit op: ook hier herhaalt de geschiedenis zich. Jan Verbiest, Studio Verbiest Kattewacht 1 3247 CK Dirksland 0187-602927 Tijdens een controleac tie op 1 juli jl. zijn twee palingstropers op Goeree Overflakkee betrapt die bezig waren met het lichten en leeghalen van illegaal geplaatste aalfuiken. De actie werd uitgevoerd door medewerkers van Natuurmo numenten, Staatsbosbeheer en het districtsmilieuteam De Eilanden en het Regionaal Milieuteam van de Regionale Recherche Dienst van de poli tie Rotterdam-Rijnmond. Twee mannen uit Sommelsdijk, in de leeftijd van 33 en 38 jaar, wer den op heterdaad betrapt tij dens het lichten en leeghalen van illegaal geplaatste aalfui ken. In hun voertuig werden nog eens 13 fuiken aangetrof fen en een kleine zoektocht in het desbetreffende water maakte een totaal van zeven tien fuiken. Ook werden 17 levende palingen in het voer tuig aangetroffen; deze werden onmiddellijk teruggezet. Uit een door de verdachten gevoerde administratie bleek dat ze in april en juni ongeveer 56 kilo paling illegaal hadden gevangen. Tegen de verdach ten wordt proces-verbaal opge maakt. Het gaat niet goed met de aal/ paling. De intrek van jonge paling naar ons land en de stand van de glasaal is enorm achter uitgegaan en bedraagt momen teel nog maar een fractie, van de hoeveelheden die twintig jaar geleden werden gemeten. Volgens de Internationale Raad voor het Zeeonderzoek bevindt de aalstand zich buiten de vei lige biologische grenzen en kan de visserij zo niet doorgaan. Omdat het niet mogelijk is de aal kunstmatig voort te planten is de aal in Nederland, maar ook' in andere landen, op de zoge naamde Rode Lijst geplaatst. Op de recente Cites-conventie is de paUng (glasaal) erkend als bedreigde diersoort, waardoor de handel aan vergunningen onderhevig is. Na succesvolle tournees in 1995, 1999 en 2003 zullen de Canadese koren 'Friends in Concert' dit jaar opnieuw een tournee door Nederland maken. Ook in de Hervormde kerk te Dirksland zullen ze optreden en wel op dinsdag 21 augustus. De aanvang is 20.00 uur. De entree en het pro grammaboekje zijn gratis, wel wordt er een collecte gehou den ter bestrijding van de kosten. De koren 'Friends in Concert' bestaan uit een aantal leden van de koren 'Con Spi- rito Choire' en 'Rejoice in the Lord Choire' uit de provincie Ontario. De koren bestaan uit ca.45 leden en staan onder lei ding van dirigent John P. Kal- deway. Op het programma is ook ruimte voor samenzang. Verdere muzikale medewer king wordt verleend door Joy Wilpstra, orgel, Cathy Dam, piano, Michelle Talsma, viool, jeanette Wattel, sopraan. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDE-TONGE - Bij een aan rijding op de N59 is woensdag avond een 31-jarige man uit Rhoon gewond geraakt. Rond negen uur ontstond bij de ver keerslichten een kop-staart- aanrijding tussen een auto, bestuurd door de 31-jarige man en een auto bestuurd door een 30-jarige man uit Steenbergen. Door de aanrijding liep het slachtoffer nekklachten op, hij is voor controle overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. OUDDORP - Politiepersoneel van het district De Eilanden arresteerde woensdagavond drie mannen uit Dordrecht (20, 21 en 22 jaar) voor heling. Surveillerende agenten zagen rond tien uur een auto rijden die uit Schiedam gestolen was. De drie inzittenden werden aangehouden en overgebracht naar het bureau. SOMMELSDIJK - In het Kenniscentrum Verpleeg huis De Samaritaan te Som melsdijk is weer een nieuwe expositie te bezichtigen: werk van Cassandra van der Wende-Romijn uit Mid delharnis. Het is de eerste officiële presentatie van haar werken. Cassandra was en is graag creatief bezig met kleuren, vormen en composi tie. Ongeveer 5 jaar geleden breidde ze deze interesses uit met schilderen. Ze volgde een cursus aquarel schilderen om bepaalde vaardigheden beter onder de knie te krij gen. De doeken laten aller lei onderwerpen zien, zoals landschappen, bloemen, mensen, dieren en stillevens, en Cassandra staat steeds open voor nieuwe ideeën. Ze schildert in opdracht, maar ontwerpt ook haar eigen cre aties. Haar werk met onder andere haar meest favo riete schilderijen, zijn nu te bezichtigen in de gangen en de recreatiezaal van De Samaritaan. (Zie ook haar website www.cwr-art.com.) De expositie werd maan dagavond 2 juli jl. officieel geopend in de recreatiezaal van Verpleeghuis De Sama ritaan. Er waren bewoners met hun familie aanwezig, maar natuurlijk vulden ook familieleden en vrienden van de kunstenares de zaal. De expositie werd geopend met enkele persoonlijke woorden van een vriendin van Cassan dra. Vervolgens belichtte een familielid de geschiedenis van de schilderkunst door de eeuwen heen. Als afslui ting was er koffie met cake en Kon een ieder de schilde rijen bewonderen. De mooie kleuren en de herkenbaar heid vallen bij vele bewoners in de smaak en ook anderen zullen hier zeker van genie ten. U bent dan ook hartelijk welkom voor een bezoek aan De Samaritaan. De expositie duurt tot maandag 27 augus tus. En vindt ook u het leuk om eens de exposeren in De Samaritaan, dan kunt u dit doorgeven aan de receptio niste van het Verpleeghuis. OUDDORP - Dinsdag 10 juli, 19.30 uur, ds. J.S. van der Net. STAD a/h HARINGVLIET -Dinsdag 10 juli, 19.30 uur, ds. G.M. de Leeuw. De bekende Nederlandse wisselvalligheid ging ongehin derd door de afgelopen dagen in deze steeds verder afkal vende zomer, maar het wordt gelukkig beter. We zullen het moeten hebben van de schaarse hogedruk- bewegingen richring Nederland, die heel af en toe de kop opsteken tussen het regen - en buiengeweld door. Die vertrouwde buien inmiddels zijn ook vrijdag nog even aan zet en komen soms in clusters langs zodat het bij een enkele bui wat intensiever regent gedurende enige tijd. Toch zijn er ook brede opklaringen, zeker in de middag, waarbij de soms woeste buienwolken mooi afsteken tegen de soms felblauwe lucht. Het windbeeld oogt aanvankelijk ook nog onstuimig met uitschieters tot 80 km/u. uit westzuidwest. De temperatuur is ronduit modaal met een graad of 17-18. Een jaar terug hadden we bijna het dubbele op de ther mometer. Zeer nat was de voorbije junimaand en met name in het westen van Nederland viel de meeste neerslag van het hele land. Op de Eilanden viel het nog wel enigszins mee met van noordwest naar zuidoost een neerslagverloop van ruim 80 tot bijna 130 millimeter. Inmiddels in juli ook weer hard op weg een natte maand te worden. Het komende weekeinde belooft voorspoediger te gaan verlopen. Zowel zaterdag en zondag zouden wel eens ver rassend mooi kunnen gaan uitpakken. De 20 graden kan weer eens royaal gepasseerd worden in de regio op beide dagen, alleen zit mogelijke regen ons zondag later op de dag alweer op de hielen, maar wellicht hebben we geluk en komt deze pas maandag op bezoek. En wederom belooft een langverwacht structureel beter weerplaatje te gaan uitblijven nadien, want hogedrukin- vloed weet zich maar niet te manoeuvreren richting de juiste en dus zomervriendelijke posities. Zelfs de doorge winterde - en gezomerde 'weerzeggers' krijgen er welhaast een punthoofd van als een weersverbetering in aanleg toch weer niet doorgaat uiteindelijk. Aan de andere kant wel een schrale troost dat een zomer die de kenmerken heeft van een 'ouderwetse Hollandse zomer' uit de jaren zeventig en tachtig kennelijk nog kan bestaan in deze tijd, waarin langdurige zomerhitte meer regen dan uitzondering is/was. Een eerste aanzet tot een fase met langduriger mooi weer zou moeten kunnen plaatshebben in de periode 12-15 juli. Mocht de toestand van de atmosfeer zich ook in dat tijdpad niet verbeteren wordt het ook voor de julimaand kritisch en zullen velen deze zomer definitief gaan afschrijven. Weerman Mare Putto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2