1 Tekenwedstrijd eindigt in de buien... De beste algemeen chirurgen van Nederland werken in Dirksland KNRM u- Molens oké, maar niet op 'mooi Goeree'...! Marine installatie Middelharnis is geen milieuprobleem Toporganisten in Brouwers haven Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7623 Vrijdag 6 juli 2007 Christelijk streekblad op s^ereformeerde grondslag Goede keuze maken Criteria Dirksland Acties Prinses Margriet brengt opvarende van viskotter binnen J^S Visser Visser STELLEN DAM - Ja, het kan soms snel gaan. Waar recente lijk nog een informatieavond werd gegeven over mogelijke plaatsing van een batterij wind turbines langs de N215 tussen Melissant en Stellendam, en dit nog steeds onderwerp van publiek debat is, is een eerste windturbine er inmiddels al geplaatst.En 't is niet ondenk baar dat, als al de andere turbi nes dezelfde hoogte krijgen als dit eerste exemplaar, alle dis cussies over wel of geen plaat sing van de windmolens in één windzucht over zijn. Met een bescheiden hoogte van zo'n 3 meter staat 'ie daar langs de weg. Alleen niet bedoeld om energie op te wekken, maar als stil protest tegen de mogelijke komst van de grotere 'broers'. Driftig draaiend trekt 'ie, hoe klein hij ook maar is, de aan dacht. Aandacht vooral voor wat er op de bekisting aan zijn voet te lezen valt: Molens oké, maar niet op 'mooi Goeree'. En dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over... (Teht en foto: Ham VüleriiL'i) DEN HAAG - De gemeente Middelharnis hoeft niet op te treden tegen de demag- netiseerinstallatie van de Marine aan de Buitendijk aan het Haringvliet. Dat heeft de Raad van State in hoger beroep bepaald. Eerder vroeg grondeigenaar Kadeweg BV aan de gemeente om tegen Defensie op te tre den. Kadeweg bezit een groot deel van de dijktalud en de aanliggende wateren van de Buitendijk. De grondeigenaar ligt al 20jaar met het ministerie van Defensie over de gebruik van zijn grond en water over hoop. Kadeweg vond dat de milieuvergunning voor de installatie niet deugde. Kade weg wilde dat de gemeente Middelharnis Defensie tot de orde zou roepen en een stren gere milieuvergunning zou eisen. De Raad van State vindt dat niet nodig. De Raad stelt dat de verleende vergunning in orde is en dat de gemeente geen reden heeft om Defensie te dwingen extra milieumaat regelen te nemen. Immers, het gaat om een installatie de ijzeren rompen van marine schepen, vooral mijnenvegers, demagnetiseert. Op die manier lopen ze minder risico om bij voorbeeld in de Perzische Golf op zeemijnen te lopen. Mijnen reageren sterk op rompen die sterk magnetisch zijn. Op de Buitendijk staat een gebouw tje met meetapparatuur dat is verbonden met een aantal hydrofoons op de bodem van het Haringvliet. Die meten de magnetische straling van de scheepsrompen. De schepen zelf demagnetiseren hun rom pen. Zij varen telkens heen en weer over de hydrofoons tot dat die geen magnetisme meer BROUWERSHAVEN - Ditjaar doen gerenommeerde organi- saten Brouwershaven aan voor het geven van een concert op het frisse Van Vulpen-orgel van de Grote Kerk. Eerst kwam op 23 mei Prof Dr. Ernst-Erich Stender uit Lübeck, de negen de opvolger van de ditjaar 300 geleden overleden Dietrich Buxtehude, en op 27 juni de beroemde Nederlandse musi cus Ton Koopman. En op don derdag (dus bij wijze van uit zondering niet op woensdag!) 19 juli om 20.00 uur komt de bekende organist Bernard Winsemius uit Amsterdam het orgel bespelen. Hij brengt dan zoals hij het zelf aanduidt een programma met Amsterdamse muziek. Hij opent rnet muziek van Sweelinck (een Preludium in F en variaties op psalm 23), daarna twee liederen van de stadsmuzikant Joseph Butler, vervolgens Psalm 24 met 3 ver zen van Anthoni van Noordt. En wegens het Buxtehude- jaar een zestal werken van deze componist die nog heeft gestudeerd bij een leerling van Sweelinck. registeren. De installatie op de wal demagnetiseert zelf de rompen niet, dat gebeurt door apparatuur op de schepen zelf De installatie meet alleen maar of het demagnetiseren is gelukt. De Raad van State is het met de gemeente Middelharnis eens dat daarvoor geen stren ge milieuvergunning nodig is. Overigens is Kadeweg niet blij met Defensie op zijn grond. Ooit heeft hij zijn grond aan Defensie willen verkopen maar die wilde volgens zijn raads vrouw niet meer dan 1 gulden per vierkante meter bieden en dat weigerde hij. Overigens gaat het om de enige demag- netiseerinstallatie van Neder land. STELLENDAM - Afgelo pen woensdagmorgen was 't, ondanks de hevige stort buien, toch een feestelijk ochtendje voor de leerlin gen van groep 8 van o.b.s. 'De Inktvis' te Dirksland. Uit hun groep had Wouter Lodder de tekenwedstrijd gewonnen van de Regiona le Projectgroep Verkeers veiligheid Goeree-Over- flakkee (RPVGO) en Veilig Verkeer Nederland (WN), en dat leverde hem én zijn klas woensdag een vaar- tochtje met de reddingboot op! Door Hans Villerius Zoals ieder jaar hebben ook nu de RPVGO en VVN weer een tekenwedstrijd gehou den voor de groepen 8 van de basisscholen op het eiland. De tekenwedstrijd sluit aan bij de campagne 'De scholen zijn weer begonnen' en wordt ieder jaar georganiseerd om de leerlingen te wijzen op de verkeersveiligheid. Hoewel de zomervakantie voor hen nog moet beginnen, is het toch van belang om in 't bijzonder ook de leerlingen van groep 8 te wijzen op de gevaren in het verkeer, want zij zijn het die nd de zomervakantie - als ze in Middelharnis naar het voortge zet onderwijs gaan - dagelijks intensief aan het verkeer zul len deelnemen. Vandaar aan 't eind van de zomervakantie altijd weer de spandoeken boven de weg 'De scholen zijn weer begonnen' of 'Wij gaan weer naar school'. Maar ook de posters die dan her en der in openbare gebouwen ophan gen om erop attent te maken dat 't echt niet zonder gevaar is om 'de pad op' te gaan. En dat geldt niet alleen voor de jeug dige fietsers, maar ook voor de Opeengepakte regenpakken en zwemvesten op de voorplecht: verdeeld over twee groepen kregen de Dirkslandse kinderen woensdagmorgen een vaartocht met de reddi7tgboot aangeboden. Foto: Hans Villerins automobihsten. Vandaar ook dat net na de zomervakantie de politie op meerdere loca ties aan deze weggebruikers kleurige foldertjes uitdeelt om hen erop te attenderen dat er weer heel wat kinderen mede gebruik van de weg maken die eigenlijk nog maar weinig ervaring hebben in dagelijks intensief aan het verkeer deel te nemen. En om die posters en folders extra mooi te maken, werden de kinderen van groep 8 uitgenodigd om mee te doen aan een tekenwedstrijd, waar van de winnende tekening afgedrukt zal worden óp die posters en folders. Het is dan ook logisch dat de tekeningen iets moeten laten zien van de directe gevaren in het verkeer op weg van huis naar school, en omgekeerd natuurlijk. En 't is de tekening van de Dirksland se Wouter Lodder, leerling van o.b.s. 'De Inktvis' te Dirksland, die tot winnaar werd uitgeroe pen. Onder het slogan 'Kind en verkeer veilig samen' heeft hij in zijn kunstwerk duidelijk laten zien dat je op moet let ten in het verkeer. Hij had een wereldbol getekend met daar op auto's, fietsen en kinderen én de boodschap 'Waar je ook bent, kijk uit in het verkeer...' Wouter kan dus straks op menige plek op het eiland zijn eigen tekening terugzien op de posters, die o.a. in de scholen, gemeentehuizen, bibliotheken en winkels opgehangen zullen worden. En behalve dat hij als prijs een cadeaubon kreeg uitgereikt door wethouder Robijn van de gemeente Dirksland, afgelo pen woensdagmorgen, kreeg heel de klas diezelfde ochtend - onder de kletterende stort buien door - een vaartochtje met de Stellendamse redding- boot 'Prinses Margriet' aange boden, allemaal veilig met een zwemvest aan. Ook waren er tweede t/m vier de prijzen te winnen. De twee de prijs was voor Sophie Til- lema van o.b.s. J.C. van Gent' te Sommelsdijk, de derde voor Manou Beijer van r.k.b. 'De Nobelaer' te Oude-Tonge en de vierde prijs ging naar Lars Vroege van c.b.s. 'De Hoek steen' te Ooltgensplaat. Én er was een aanmoedigingsprijs voor de tekening van Pieter Redert van z.m.l.k. 'De Ark' te Sommelsdijk. Voor de leer lingen die in de prijzen vielen was er een cadeaubon, terwijl de andere kinderen uit de klas verwend werden met een lek ker ijsje. DIRKSLAND - Met die aanduiding - 'de beste algemeen chirurgen van Nederland' - prijkt het Van Weel-Bethesdaziekenhuis te Dirksland bovenaan op ie lijst van de landelijk beste specialisten voor wat betreft het vakgebied Alge mene chirurgie. Het week blad Elsevier en onder zoeker Peter Lagendijk verrichtten voor 17 regio's én voor heel Nederland onderzoek naar in welke ziekenhuizen in Nederland de beste specialisten wer ken. En daarbij bleek het specialisme Algemene chi rurgie in het Dirkslandse ziekenhuis landelijke win naar te zijn! Door Hans Villerius De verkiezing 'De beste specia listen' is gebaseerd op een rond vraag onder deskundigen uit de gezondheidszorg. Hiertoe werd een enquête gehouden onder huisartsen, specialisten, ver pleegkundigen, managers en bestuurders van ziekenhuizen. En zoals we de laatste jaren van het Van Weel-Bethesdazieken huis te Dirksland gewend zijn dat het in landelijke onderzoe ken goed tot zeer goed scoort, deed het dat ook weer in het Elsevier onderzoek, waarvan de resultaten werden bekend gemaakt in de Elsevier editie \'an vorige week. Het verrichte onderzoek maakt deel uit van de jaarlijkse enquê te naar 'De beste ziekenhuizen' die dit najaar weer in 'Elsevier' verschijnt. Met 'De beste spe cialisten' presenteert Elsevier voor de vijf grote specialismen een vergelijking van ziekenhui zen in 17 regio's waarbinnen patiënten doorgaans hun zie kenhuis kiezen. Zo kan iedereen nu in eigen regio het ziekenhuis opzoeken met de beste chirur gen, cardiologen, internisten. gynaecologen en orthopeden. Daarnaast werd in totaal voor 19 specialismen een landelijke top-10 opgesteld. Waarom dit onderzoek naar 'De beste specialisten'? Vroe ger ging de patiënt gehoor zaam met een verwijsbriefje van de huisarts naar 'de' spe cialist en 'het' ziekenhuis. De tijden zijn echter veran derd. Patiënten zijn mondiger geworden en willen dikwijls zelf (mee)beslissen door welke speciahst of in welk ziekenhuis ze behandeld zullen worden. Ook huisartsen kiezen nu meestal liever de medisch spe cialist die het beste raad weet met een aandoening, ongeacht of de patiënt daarvoor dichter bij huis kan blijven of verder weg moet. Maar hoe kunnen patiënten een goede keuze maken? Om dat uit te vinden, ondervroeg onderzoeker Peter Lagendijk professionals uit de zorg, die aan konden geven welke ziekenhuizen uitblinken in welke specialismen. Voor een uitblinkende 'maat schap' of 'vakgroep' van speci- aüsten, zo bleek uit het onder zoek, werd veel belang gehecht aan onder meer de criteria 'medische deskundigheid', 'begrip voor de patiënt', 'oog voor medische vernieuwing', 'goede samenwerking met de huisarts', 'bereidheid om elkaar onderling te corrigeren', 'voor komen van onnodige medische handelingen' en 'een degelijke organisatie en adequate dienst verlening'. En kennelijk scoort de maat schap Algemene chirurgie in Dirksland op al die punten zo hoog dat de betrokken spe cialisten als 'beste algemeen chirurgen van Nederland' getypeerd mogen worden. De overwegend jonge chirurgen in Dirksland doen vooral 'door- snee'-operaties, zoals liesbreu ken, darm- en borsttumoren, en gebroken botten - 90% van de basiszorg. Vier van de vijf leden van de maatschap zijn gepromoveerd, wat tekenend is voor hun ambitieniveau, aldus de Elsevier editie van vorige week. De Dirkslandse chirur gen komen daarin zelf ook aan het woord en geven langs de zijlijn wat commentaren bij hun verkiezingsresultaat. Omdat het ziekenhuis een beperkte intensive care heeft, worden de moeilijke gevallen doorverwezen, vooral naar het Medisch Centrum Rijnmond- Zuid. "Sommige chirurgen zien dat als een neclerlaag. 'Wij den ken daar echter anders over", laat chirurg René van der Hul (41) weten. "Als we er zelf niet uitkomen, overleggen we met een met collega's in het land. Wij modderen niet door, maar kennen onze grenzen", voegt Mare van IJken (39) eraan toe. Toch laat Martin Ketting (43) weten dat hij en zijn maten "zich niet beter voelen dan de rest". Ook dat ze er niet naar streven een topkliniek te zijn, maar wel "klinische topprestaties te wil len leveren". Daarnaast deelt Ketting ook een pluim uit aan het verpleegkundig personeel. "De verpleegkundigen zijn toe gewijd. Zelfs als ze koffiepauze hebben, staan ze voor je klaar". En ook collega Jan Roorda (54) spreekt woorden in die rich ting. "Iedereen is hier gemo tiveerd; het personeel en de staf We doen veel meer samen, en de betrokkenheid van het personeel is groot", zo geeft hij aan als hij een vergelijking trekt met andere ziekenhuizen waar hij werkte. Chirurg Mar tin Pelle (46) ten slotte spreekt eveneens over "een hoog niveau" als hij het over het Van Weel heeft. "We zijn zeker up- to-date. Wat we doen, doen we goed. We hebben korte lijnen en zijn altijd aanspreekbaar. De huisartsen in de buurt kun nen ons rechtstreeks bellen." Overigens, het ziekenhuis in Dirksland mag dan voor wat betreft Algemene chirurgie nationaal op de eerste plaats van de Top-10 zijn geëindigd, het specialisme Interne genees kunde komt er met een lande lijke derde plaats nauwelijks minder goed vanaf, terwijl ook de Gynaecologie bovengemid deld scoort. Cardiologie scoort iets beneden het gemiddelde en Orthopedie sterk beneden het gemicldelde. (Bron: 'Elsex'ier', www.eLsevier.nl) De maatschap chirurgie van Het van Weel Bethesda Ziekenhuis Maandag 2 juli om 11.00 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Mar griet gealarmeerd door het Kustwacht Centrum voor een 'Medevac prio 1' mel ding. Een medevac betreft een medische evacuatie, en prio 1 spoed. Op verzoek van de Kust wacht moest een opvarende van de viskotter G026, lig gend ongeveer 20 mijl van de uiterton op de Noordzee, zo snel mogelijk worden opge haald. Er werd uitgevaren met ambulancepersoneel aan boord. Ter plaatse gekomen werd de patiënt eerst onderzocht en daarna met de reddingboot naar de wal meegenomen, om daarvandaan per ambulance naar naar het ziekenhuis in Dirksland te worden gebracht voor verdere behandeling. ACCOUNTANTS 3ELASTINGADVISEURS MIDBEIHARNIS Kon. )uliaraweg 56 0187 61? 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl Ontdek 't bij IJ* Gï^dffolcr o* kiji /jlvcit cy ww/r,opfini?u»i,fi! Knöpi 6V - Longewg 113 3245 KG - Sommetidii. - 0187 *7é767 AkkerdoQS BV - Kkwsrtrwfg - «17 AL - Hooftijooi-e 0111 401147

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1