Bettina Sperling-Lokker behaalt diploma hoedenmodiste J. Boeter Kraanverhuur breidt activiteiten verder uit met overname transportbedrijf Vervolg' verhaal Voorstellen ontwikkeling havenkanaal verwacht Bingo in de Victoriahal Ophalen oud papier Ons Koor Inleveren rommel- marktspullen Zomer- verkoping De Vliedberg Oeltgendag 'De Plaete op straet' Samenzang aan de voet van de vuurtoren Zomerconcert met Noortje en Martin Eindpresentatie muziekschool EIIAt1DEl1.niEUW5 'Mijn droom is nog eens een eigen hoedenatelier' Handgemaakt Hoedenmal Kerk Panfluitlessen Welkome aanvulling Druk PAGINA 6 DINSDAG 3 JULI 2007 GOEDEREEDE-HAVENHOOFD - Met het succesvol afleggen van een examen in Berkel-Enschot sloot Bettina Sperling-Lokker enkele weken geleden de tweejarige cur sus 'Hoedenmodiste' af. Er waren in Nederland maar vijf mensen die dit examen aflegden en Bettina was er één van. Daarom mag het behaalde resultaat 'bijzonder' wor den genoemd. Door Adri van der Laan In haar woning te Goedereede- Havenhoofd legt Bettina Sper ling uit dat ze eigenlijk haar hele leven al in hoeden geïn teresseerd is. Tijdens menig verkleedpartijtje gebruikte ze als kind de hoeden die in huis voorradig waren en de voor liefde voor hoofddeksels heeft ze nog steeds gehouden. Toch wilde ze enkele jaren geleden iets met haar inte resse voor hoeden gaan doen en ging ze op internet op zoek naar een cursus waar ze aan de slag kon met het maken van hoeden. Ze kwam terecht bij Modevakschool Ria - aange; sloten bij Instituut Cuppens- Geurs - in het Zeeuwse Kapel- Ie. Deze opleiding volgde ze de afgelopen twee jaar en na het succesvol afleggen van het exa men mag ze zich nu 'Hoeden modiste' noemen. Bettina legt uit dat de meeste hoeden die je in de hoeden- winkels koopt in de fabriek worden gemaakt. Maar een hoedenmodiste maakt de hoe den zelf, en daar is natuur lijk ook de cursus op gericht. De cursus bleek behoorlijk zwaar te zijn. Bettina verdui delijkt dat het eerste jaar van de opleiding bestond uit het leren naaien van hoedjes, pet ten en baretten. Het tweede jaar nam heel wat meer tijd in beslag. "In het tweede jaar leerde ik echte hoeden maken, zoals vilten hoeden en hoeden van verschillende soorten stro. Ook leerde ik verschillende grondvormen maken en die te bekleden. Het maken van al deze hoeden kostte veel tijd en soms schoot het huishouden er wel eens bij in" Inmiddels heeft Bettina al enkele opdrachten gekregen en heeft ze ook hoeden afgele verd. Ze verwacht dat ze door mond-op-mond-reclame nog meer hoeden kan gaan leve ren. Inmiddels heeft ze zelf veel leuke reacties gekregen op haar initiatief Het zelf maken van hoeden heeft volgens haar het grote voordeel dat de hoeden precies aansluiten bij de wensen van de klanten. En dit geldt niet alleen voor de uitvoering, maar ook voor de maat, want doordat Bet tina zelf de maat neemt kan er een hoed geleverd worden die precies past - ideaal voor mensen die een wat 'moeilijke maat' hebben. Verder geeft zij advies over welke hoed het best past. "Een hoed moet wel bij je gezicht en je lichaamsbouw passen. Zo mag een hoed nooit te zwaar ogen, en als men lang is kan men beter geen hoed dragen met een te hoge bol, zodat de drager nog langer lijkt". Door haar persoonlijk advies, het nemen van de maat en de ruime keuze van mate rialen zijn de klanten van Bet tina Sperling ervan verzekerd dat ze een 'uniek exemplaar' op hun hoofd dragen. Er komt nog heel wat kijken voordat Bettina een hoed heeft vervaardigd. Na het meten en het gesprek met de klant over de uitvoe ring van een hoed wordt het materiaal natgemaakt met behulp van stoom of water en over een mal getrokken. Dit gebeurt zowel voor de bol als voor de rand van de hoed. Hierna moet het materiaal drogen, waarna het materiaal DIRKSLAND - De gemeen teraad van Dirksland vraagt het college om met voorstellen te komen die gericht zijn op de ontwik keling van het Dirkslandse havenkanaal en de directe omgeving daarvan. Daar bij moet in ieder geval een voorstel zitten om een open verbinding te creëren met het Haringvliet. Door Kees van Rixoort De indieners van de opdracht gevende motie, PvdA, Chris- tenUnie en SGP, kregen steun van al hun collega-raadsleden. Al waarschuwde Leenders (Gemeentebelangen) wel voor luchtfietserij. Hij ziet graag een financiële onderbouwing bij de voorstellen van het col lege. Ook pleitte Leenders voor een koppeling met de plannen van Deltanatuur voor de Zuiderdieppolders. "Over de miljoenen die nodig zijn voor de opening van de dijk, is te onderhandelen. Bij Deltanatuur zitten de centen. Kijk eens wat de gemeente Goedereede allemaal al heeft binnengehaald. Bij ons gaat het tot nog toe om niet meer dan een hek en een paar fiet senstallingen." De initiatiefnemers wilden de link met de plannen voor de Zuiderdieppolders juist niet leggen. Struik (ChristenUnie) ziet de aanpak van het haven kanaal meer als een manier om de aanleg van landgoede ren sneller tot stand te bren gen. Wethouder Koningswoud reageerde met de opmerking, dat dit het juiste moment is om nog eens naar het "rommelige" havenkanaal te kijken. Bettina showt enkele van haar zelfgemaakt hoeden. Foto: Adri van der Imüu zijn vorm behoudt. Afhanke lijk van de soort versteviging wordt het materiaal verstevigd vóór het trekken of nadat het gedroogd is. Vervolgens wordt de bol en de rand van de hoed op de gewenste grootte gesne den en wordt de rand verder afgewerkt. Nadat de hoed in elkaar is gezet wordt hij ver der op maat gemaakt door een ribslint aan de binnenkant te bevestigen. Als de pasvorm van de hoed goed is kan de garnering aangebracht wor den en de hoed worden afge maakt. Natuurlijk zijn er voor het vervaardigen van de hoeden veel verschillende materialen nodig. Deze kunnen alleen in speciale winkels worden gekocht die niet dicht bij de deur liggen. Bettina trekt dan ook enkele keren per jaar richting Antwerpen om daar haar voorraad materialen aan te vullen. In deze regio is het dragen van een hoed door dames onlosma kelijk verbonden met de kerk gang. Bettina geeft dan ook aan dat de meeste van haar klanten en ook de medecursisten uit de kring van mensen komt waar de dames met een hoed op ter kerke gaan. Toch worden hoeden niet alléén gebruikt voor de kerkgang maar ook bij officiële gelegenheden, zoals bruiloften en andere chique bijeenkomsten. Bettina Sperling hoopt zich door cursussen nog verder te specialiseren en "misschien open ik in de toekomst wel mijn eigen atelier..." Wie meer informatie wil kan Bettina telefonisch bereiken via nummer 0187-493060. SOMMELSDIJK - Zaterdag 7 juli is de eerste zaterdag van de nieuwe maand. Dan halen de mannen van Mannenkoor Ons Koor het oud papier weer op in Sommelsdijk, met uitzonde ring van de Westplaat. Gelieve het oud papier en karton op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten, zo nodig vastge maakt met een stukje touw of plakband. Het ophalen begint om 9 uur. In augustus haalt Ons Koor geen papier op. Wel 'kan tussentijds oud papier worden ingeleverd in de con tainers van het mannenkoor aan de Molenweg te Middel- harnis. OUDE-TONGE - Op zaterdag I september houdt de Her vormde Gemeente van Oude- Tonge een rommelmarkt. Spullen hiervoor (geen grote meubelstukken en spiralen) kunnen zaterdag 7 juli a.s. tus sen 9.00 en 12.00 uur worden ingeleverd bij Osseweijer, Stati onsweg 2a te Oude-Tonge. OUDDORP - Voor de negen de keer organiseert Zorgcen trum De Vliedberg een zomer- verkoping in de grote zaal en voor de deur van de instelling. Een ieder is van harte welkom op woensdag 11 juli van 9.00 tot 16.00 uur Er worden weer veel dingen verkocht zoals rommeliTiarktspullen, cadeau artikelen. Schotse» boeren- soep, eigengemaakte kaarten, gebreide sokken, Babyborn kleding, etc. En er is een ver loting voor een geborduurde leesplank. De opbrengst is voor de Steunstichting van de Vliedberg, riret als doel om na de renovatie van het zorgcen trum de groepsruimten op de verschillende verpleegafdelin- gen in te kunnen richten. OOLTGENSPLAAT - De stich ting Oeltgen houdt zaterdag 7 juli voor de 24e keer de Oelt gen evenementendag. De dag heeft als thema 'Shantykoren- festival' en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. OUDDORP - Voor de negende keer op rij zal op zaterdag 7 juli weer de samenzang aan de voet van de vuurtoren worden gehouden. Dit evenement, dat (loor de Missionaire Werkgroep van de Gereformeerde Kerk te Ouddorp wordt georganiseerd, vindt plaats op een unieke plek die normaal gesproken niet toegankelijk is. Maar op deze avond bent u van harte welkom om vanuit de duinen te genieten van het welbekende koor Deo Cantemus o.l.v. Cor de Haan. Daarnaast zullen ook Brassband Concordia en organist André de Jager een muzikale bijdrage leveren. De meditatie wordt verzorgd door ds. C^.G. Kant. De samenzang begint om 19.30 uur Bij slecht weer zal worden uitgeweken naar de sporthal aan de Dorpsüenden. Voor min der validen zijn beperkt stoelen aanwezig, de overige bezoekers wordt aangeraden zelf een stoel tje mee te nemen. De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal 105, Middelharnis, (0187) 48 27 84 MIDDELBURG - Op don derdag 19 juli geven de bekende musici Noortje van Middelkoop en Mar tin Mans een zomerconcert in de Koorkerk in Mid delburg. Als 'Duo Gavotte' presenteren zij een avond vol muziek voor jong en oud. En 's middags is er zelfs een unieke gelegen heid om panfluitlessen bij Noortje te volgen. Noortje en Martin zijn als 'Duo Gavotte' bekend in binnen- en buitenland. Hun muzikale voordracht en samenspel zijn opvallend te noemen. Zij heb ben samen vele CD's en DVD's opgenomen. Naast hun DVD 'Duo Gavotte in Concert' is inmiddels ook een Kerst DVD van hen verschenen. Op het programma van het zomerconcert op 19 juli staan bekende en geheel nieuwe muziekstukken in diverse stij len, van geestelijk tot klassiek en van Roemeense volksmu ziek tot populaire thema's. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt €7,50 voor volwassenen en 3,50 voor kinderen tot en met 11 jaar. Kaarten zijn vanaf 19.00 uur verkrijgbaar in de kerk. Er is een CD-, DVD- en bladmuziektafel aanwezig. Voorafgaand aan dit concert geeft Noortje diverse pan fluitlessen aan beginnende en gevorderde panfluitisten. Daarnaast is het mogelijk een kennismakingsles te volgen. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Voor meer info of opgave voor de lessen kunt u terecht op website' www.noortje.info. Eén van de nieuwe aanwinsten van Kraanbednjj Boeter, de aulolaadkraan. MIDDELHARNIS - Wie bij het kraanverhuurbe drijf van Boeter aan de Oudelandsedijk tussen Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet, zal overdag tevergeefs zoeken naar de kranen. En dat is natuur lijk ook de bedoeling, want de kranen zijn dagelijks onderweg voor allerhande hijsklussen. En onlangs is het bedrijf uitgebreid door dat het een transportbedrijf uit Numansdorp heeft over genomen. Boeter is nu in bezit van extra materieel, waaronder twee autolaad- kranen. Door Adri van der Laan Al ruim twintig jaar geleden, in 1985, begon Jaap Boeter - afkomstig van het gelijknamige bouwbedrijf- met de verhuur van kranen. Inmiddels heeft het bedrijf de beschikking over twee grote kranen, waarmee men dagelijks aan de slag is bij verschillende karweien in het zuidwestelijk deel van Neder land. De kranen worden veelal gebruikt voor zware en soms hoge klussen. Maar volgens Lenie Boeter van het bedrijf bleek er bij de klanten behoef te aan meer. Want kranen kun nen vanzelf alleen lasten tillen, niet vervoeren. Onlangs kwam Boeter in de gelegenheid om het Transportbedrijf G. Jans B.V. uit Numansdorp over te nemen. Het materieel van dit bedrijf bestond onder andere uit autolaadkranen. Dit zijn speciale vrachtwagens die zelf een forse kraan 'aan boord' hebben waarmee ze speciale objecten kunnen tillen. Verder kunnen deze vrachtwagens dit materiaal zelf vervoeren naar de gewenste plaats. Volgens de firma Boeter zijn deze autolaadkranen een wel kome aanvulling op het eigen 'product'. Met de zojuist ver kregen wagens kunnen tal van zaken geladen en naar de plaats van bestemming worden vervoerd. De objecten die op deze wijze vervoerd worden, kunnen van alles zijn: con tainers, keten, dakkapellen, boten, steigermateriaal, enz. Volgens Lenie zijn deze vracht wagens uitstekend geschikt om hun diensten te verlenen bij bedrijfsverhuizingen of andere karweien waarbij grote appa raten geladen en vervoerd moeten worden. "Door hun kleinere omvang kunnen ze ook binnen de bedrijfsgebou wen werken. Dit is natuurlijk niet mogelijk met onze grote kranen". Verder nemen de autolaadkranen als het nodig is ook een vorkheftruck met zich mee, zodat deze op het karwei kunnen assisteren. De nieuwe aanwinsten van het bedrijf zijn ook uitstekend geschikt om bijvoorbeeld fabriekslijnen of zware machines intern of extern te verplaatsen. Inmiddels is gebleken dat de autolaadkranen - met aanhan ger - in een behoefte voorzien, want ze zijn eveneens dage lijks onderweg. Zo wordt er momenteel een autolaadkraan ingezet bij het plaatsen van een pomp in een gemaal van het Waterschap. De autolaadkraan heeft een bereik van ongeveer 20 meter en een hefvermogen van 11 ton naast de wagen. In totaal kan de combinatie 38 ton ver- Momenteel is het een drukke tijd voor het kraanbedrijf. Vol gens Lenie komt dit doordat de economie aantrekt en daar om vooral ook de bouwbedrij ven op volle toeren werken. Bij het bedrijf verwacht men dan ook dat in de komende tijd de zojuist verkregen autolaadkra nen veel onderweg zullen zijn. Op het ogenblik is het een echt familiebedrijf. Jaap en Jeroen op de kraan en Lenie en Mari- elle op kantoor Kees en Rick zijn de werknemers, overgeno men van Jans B.V. Wie meer inlichtingen wil, kan contact opnemen met Boe ter Kraanverhuur: tel. 0187- 483461. Binnenkort wordt ook de website online waar het complete programma van het bedrijf op staat: www.jboeter- kraanverhuur.nl of www.jboe- tertransport.nl. DIRKSLAND - De Stich ting Verenigd In Kracht houdt donderdag 5 juli een bingoavond in de Vic toriahal, Philipshoo^esweg 57 te Dirksland. Er zullen acht rondes en twee superrondes worden gespeeld. De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk wel kom. Al enkele jaren organiseren de docenten van muziekschool De Deltastreek een ensemblepro ject. Doel van dit project is de kennismaking tussen oud en jong, leerling en gevorderde, op gang te brengen. Daarom spelen er naast alle leerlingen ook muzikanten uit de drie aan gesloten muziekverenigingen mee. Daarnaast is training in samenspel belangrijk voor een toekomstig muzikant. Er wordt tijdens de repetities aandacht besteed aan klankvorming bin nen het ensemble, aan de balans en de rol van het individu in het geheel. Uit de resultaten van de vorige presentaties blijkt dat een dergelijk project tegen de zomer toch weer wat extra energie oplevert. Naast een aan tal traditionele ensembles zoals koperkwartetten en trio's zijn er twee grote saxofoonensem bles, spelen de slagwerkers op eigenaardige instrumenten en is er een werkelijk spectaculair arrangement van muziek uit Carmen van Bizet door 2 trom petten, piano en 5 slagwerkers. De avond wordt gehouden in de Doopsgezinde Kerk te Oud dorp op 14 juli a.s. en begint om 20.00 uur. Toegang gratis. 86- Wijd van verbazing hadden zich de ogen van Evert geopend, toen was er een brok in zijn keel geschoten. Ook zijn moeder was tot in het diepst van haar ziel ontroerd. Snel had zij het hoofd gebogen om haar aandoening te verber gen. 'Ja, ja, dat moeten jullie doen," viel Dora, die er ook bij gezeten had, enthousiast uit, "wat een prachtig voorstel is dat. Van Vliet." Haar ogen glansden hem tegen. Evert en zijn moeder konden geen woor den vinden. Aan de ene kant vonden ze het wel wat te erg, aan de andere zijde lokte dat, mooie plan hen onweerstaan baar aan. "Dat mogen we eigenlijk niet aanvaarden, Van Vliet," sprak mevrouw Kooistra met haperende stem, "dat is meer dan... Van Vliet, die aan de glundere gezichten wel gezien had, dat zijn voorstel ingesla gen was, sneed haar de pas af en viel haar snel in de rede: "Waarom zouden jullie daar niet op in mogen gaan? Of ik nu een paar duizend gulden meer of min der op de bank heb staan, dat zegt toch niets. Ik kan het toch net zo goed aan jul lie lenen?" Zij waren tenslotte gezwicht voor zijn argumenten en ook, omdat ze het feitelijk zo dolgraag wilden. De rest van die avond was om gevlogen. Het gebruikelijke wandelingetje van Evert en Dora was er geheel bij ingeschoten. Ze hadden gewikt en gewogen, allerlei plan nen beraamd en ontworpen. Van Vliet was vertrokken met de belofte, dat hij er de nieuwe week dadelijk werk van maken zou. Dora was ook opgetogen thuisgekomen, had stralend van blijdschap alles aan haar ouders verteld. Deze hadden zwijgend geluisterd en even een blik van verstand houding met elkaar gewisseld. Maar toen Evert de eerstvolgende keer bij Van Vlijmen in de kamer zat en het gehele geval in geuren en kleuren vertel de, had deze plotseling, zo langs zijn neus weg, gezegd: 'Je krijgt voor dat doel van ons ook 1000." Evert was opgeveerd, had hen verbluft aangestaard. Dora was bloedrood geworden van blijd schap. Haar ogen hadden gestraald. Toen had het als een juichkreet geklonken: "Evert, nu hebben jullie je huisje al meer dan voor de helft vrij." "Vader en moeder hadden er niets van tegen mij gezegd. Evert," zei Dora, terwijl ze al die dingen op die mooie avond met elkaar opnieuw bespraken. "Ik was er ook helemaal door verrast, evenals jij." "Dat was wel het minste, waar ik op gere kend had," klonk Everts stem. 'Je had dat verbouwereerde gezicht van moeder eens moeten zien, toen ik er mee thuis kwam. Eerst wilde ze het niet geloven." Beiden zwegen een poosje en staarden naar de plaats, waar de zon zojuist in een zee van goud en purper was weggezon ken, een lichte, geopende poort achterla tend, die langzaam door gekleurde dauw wolken dichtgeschoven werd. Snel viel nu de schemering. De heldere avondster pinkelde reeds aan de strakke, blauwe hemelkoepel. Midden over de rivier stoomde rustig een grote vrachtboot binnen. De scherpe boeg kliefde het water, dat bruisend opspatte. Even later klotsten de golven tegen de blauwe bazaltglooiing. "We moeten naar huis. Evert, het wordt hoog tijd," schrok Dora plotseling. "Nog even," besliste deze. Dora gaf toe. "Wanneer zou het klaar zijn?" informeer de ze. 'Ja, dat weet ik ook niet precies, maar maandag beginnen ze met het fundament en als ze daar eenmaal klaar mee zijn, dan staat het in een paar weken onder de kap." "Zou het zó snel gaan?" twijfelde Dora. "Zeker, die muren hebben ze zo opgetrok ken," meende Evert, "het opruimen van het puin en het verder slopen van de half- afgebrokkelde muren heeft ook veel tijd gevergd, misschien het meeste nog wel." "Dat is waar," stemde Dora toe. Plotseling schoot Evert in de lach. "Wat is er?" onderzocht Dora. "Ik zie nog dat zielige gezicht voor me van Van der Welle, toen hij zijn excuus kwam aanbieden," vertelde Evert, "ik had toch nog medelijden met hem." "Net goed," vinnigde Dora, "die gemene, valse gluiperd. Hij is er veel te gemakke lijk afgekomen. Ik zou hem..." "Tut, tut, niet zo wraakzuchtig, m'n Door- tje. Geloof maar, dat het een zware gang voor hem geweest is. Hij kon bijna geen woorden vinden en wat hij zei kwam er zó onbeholpen en beverig uit, dat ik er maar gauw een eind aan gemaakt heb." "Zou hij uit zichzelf gekomen zijn, of zou mijnheer Andijk dat van hem geëist heb ben?" vroeg Dora. "Best mogelijk, maar laten we ons daar maar niet in verdiepen." "Kom zeg, nu moeten we toch heus gaan, hoor, anders worden ze thuis ongerust." "Toe dan maar." Ze stonden op, hobbelden in het schemer duister eerst achter elkaar over het smalle, ongelijke fietspad en reden daarna rustig naast elkander huiswaarts. "En als het huisje eenmaal klaar is, dan... en glimlachend blikte hij Dora bij die woorden aan. Deze lachte blij en gelukkig, toch een tikje verlegen. Bijna geen dag verstreek of Evert ging eens even poolshoogte nemen hoe het met de bouw stond. Hun'nieuwe woning ver toonde veel overeenkomst met de vorige. Enkele verbeteringen werden aange bracht en aan de achterkant kwam er boven een derde slaapkamertje bij. Nu Evert weer ruimschoots de kost ver diende in zijn nieuwe werkkring, was het plan bij hem gerijpt om, als alles klaar was, te trouwen. Hij besprak het met Dora. Deze verlangde er ook wel naar, maar ter- wille van haar moeder, die haar zo mis sen zou, wilde zij het liever nog maar wat uitstellen. "Voor diezelfde moeilijkheid sta je vol gend jaar net eender," had hij nuchter opgemerkt en ja, daarin moest Dora hem gelijk geven. Aarzelend had ze tenslotte toegestemd. Op een rustige avond, toen Evert en zijn moeder stilletjes bij elkaar in de kamer zaten, was hij er over begonnen. Hoe zou zij het opnemen? Dat was echter meege vallen. "Ik heb reeds hetzelfde gedacht, Evert. Ik ben geen voorstandster van die jarenlan ge verkeringen. Jullie hebben beiden de leeftijd en waarom zou je het dan onno dig rekken?" antwoordde ze kalm. Dankbaar zag hij haar aan. "U komt dan vanzelfsprekend bij ons inwonen. Dat derde slaapkamertje, met de grote openslaande ramen aan de ach terkant, wordt dan van u, moedertje," besliste hij en vervolgde lachend: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6