Vrouwen sluiten studietraject af met presentatie onderzoeken Al 25jaar mondhygiëniste Leerlingen Bosseschool voetballen 125 euro bij elkaar voor Unicef Slagwerkers Amicitia halen diploma Fietsknoop-puntenatlas Zomeravondconcert op Faunapark Flakkee Blokfluit meer dan een beginnerinstrument Inschrijving Alpha-cursus van start Witviswed- strijden 55-plus perfect EiüvnDEn-niEuws Marjo van 't Hof helpt problemen in de mond te voorkomen Havenhoofdse markt Kerkdiensten Ger. Gem. Eerste zomer- zangdienst Goedereede EHAt1D^.niEIJW5 full copy-service Alle knooppunten in handzaam formaat Voorkomen beter dan genezen Bacterieonderzoek Rechtstreeks toegankelijk Kwaliteitsregistratie Hapje en een drankje PAGINA 2 DINSDAG 3 JULI 2007 Ue ikig-tierken van Ainiatm met het behaalde diploma. DIRKSLAND - Sinds eni ge weken zijn vier leden van de slagwerkgroep van muziekvereniging Amici tia uit Dirksland weer een diploma rijker. Omdat de leerlingen van Amicitia niet terecht kunnen bij de lokale muziekscholen, heeft de vereniging een interne opleiding. Voor de landelijk erkende muziekdiploma's is Amicitia daarom aangewe zen op de muziekbonden, die verspreid over het hele land examens afnemen. Overigens onder dezelfde voorwaarden als bij de loka le muziekscholen. Na een periode van intensieve voorbereidingen werd onder auspiciën van de KNFM op vrijdagavond 8 juni in Kapel- Ie (Zeeland) het theoretische gedeelte afgenomen, .Alhoewel de kandidaten de uitslag van het theorie-examen die avond nrjg niet te horen kregen, had den ze er alle vier wel een goed gevoel over. De volgende morgen vroeg werden de kandidaten in Klaaswaal verwacht voor het praktijkgedeelte. De leden van .\micitia waren namelijk als eerste aan de beurt. .-Ms exami nator voor de slagwerkers trad mevrouw Cora Knuijt-Delle- beke op. Alle kandidaten zijn geslaagd. Voor het a-examen slaagden: Eric Wolfert (39 punten, sna re), Lex v.d. Wekken (41 pun ten, snare) en .Martijn de Neef (43,5 punten, snare). Voor het b-examen slaagde Coen v.d. Wekken (41,5 punten, snare en pauken). Wie ook een slagwerkinstru ment wil (leren) bespelen is welkom tijdens de repetitie avond van de slagwerkgroep op dinsdagavond van 19.00 tot 21.15 uur Er is geen wachtlijst, dus u kunt direct aan de slag. Dit geldt ook voor de andere afdelingen van de vereniging (majorettes, fanfare en blok- fluitgroepen). Kijk voor meer informatie op de website: www. amicitia-muziekvereniging.nl of neem contact op met Karla Lenstra (voorzitter), tel. 0187- 603920. DIRKSLAND - Wat is de zin van ons leven? Wat gebeurt er als we sterven? Wie is Jezus?, Wat heeft Jezus met ons leven vandaag te maken? Waarom zou ik de Bijbel lezen? Waarom en hoe kan ik bidden? Kan God ook vandaag mensen genezen? Deze en dergelijke vragen komen aan de orde tijdens de Alpha cursus. Een Alpha- avond begint met een maaltijd, gevolgd door een inleiding van maximaal een halfuur. In klei ne groepen is er gelegenheid om door te praten over allerlei vragen. De Alpha cursus duurt tien weken: één avond in de week plus een kort weekend, afhankelijk van de wensen van de deelnemers. Deelname aan de cursus is gratis. Iedereen kan aan de Alpha cursus deel nemen. Speciaal ook mensen die meer willen weten over het christelijk geloof De nieuwe cursus start in september in Dirksland. U kunt zich nu al inschrijven. Voor meer infor matie en inschrijvingen lunt u contact opnemen met Leen Terlouw, tel, 0187-602967, e- mail terlouwlftthetnet.nl. Zoals reeds lang aangegeven op het wedstrijdprogramma organiseert Sportvisserij Goe- ree-Overflakkee op de don derdagen 5 en 12 juli a.s. twee 55+ witviswedstrijden. Tussen 18.30 en 19.00 bent u van har te welkom in het clubgebouw van de SVIK aan de Philips- hoofjesweg te Dirksland bij de Victoriahal, waar u zich kunt inschrijven. De inschrijfkosten bedragen 2,50, Er wordt tus sen 19,30 en 22,00 uur gevist in de Haven van Dirksland, De prijsuitreiking vindt plaats aan de waterkant. Voor meer informatie kunt u bellen naar 06-53218853. En voor meer informatie over Sportvisserij Goeree-Overflakkee kijkt u op website www.sportvisserijgo.nl. U v\/ilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? vvvvw.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal av Drukkerij Sommelsdijk (0187) 47 to 20 algemeen® gebr.dewaal.com Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b,v. Verschijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel, (0187) 471020, Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35, Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zalfelijlfe advertenties: maandag en donderdag 14,00 uur Sluitingstermijn overiijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdracfiten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld, Advertentie-acquisitie: A,J, van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J, Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j,villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Fietsknooppunten zijn in korte tijd enorm populair geworden. Ze maken het mogelijk om drukke wegen te mijden en het landshap van binnenuit te verken nen, zonder urenlang te hoeven puzzelen en kaar ten te vergelijken. Elke route is in principe de bes te keus, en samen vormen die routes een dekkend netwerk. De knooppuntroutes zijn de afgelopen jaren gepromoot met schematische kaarten en informatiepanelen, die globaal laten zien waar je kunt komen en hoe ver het is, en waarmee je ook daadwerkelijk kunt fiet sen. Maar wat is leuker dan tevoren plannen door welke landschap pen je gaat fietsen, je voor te stellen hoe een beekdal eruit ziet, te gaan voor een stuwwal, slingerende dijkjes aan elkaar te knopen of een coulisseland schap voor jezelf uit te rollen? En te bekijken waar naast het fietspad ook nog gewandeld kan worden? Daarom is er nu een kaartbeeld met knooppunten ontwikkeld, gedetailleerd als topografische kaarten maar met heldere kleuren en tinten die je helpen om nuances in het landschap te herkennen, terwijl routes, horeca, winkels en attracties toch prominent naar voren komen. Steeds meer toeristen gebrui ken GPS, maar de aansluiting tussen apparaat en kaart was meestal pover, en het kaartbeeld op een klein beeldschermpje- maakt je ook niet echt vrolijk De nieuwe knooppuntenatlas heeft daarom duimgrepen die aansluiten op GPS-coördina- ten: met een paar seconden zie je tot op honderd meter waar je bent. Van elke regio met knooppun ten zijn plaatselijk kaarten te koop. Bij elkaar een hele sta pel, een hele investering en een heel gedoe om de verzameling up-to-date te houden. Met de knooppuntenatlas kun je fiet sen waar je wilt, want als je van de kaart fietst, sla je gewoon de bladzijde om. Het eerste deel van de Knoop puntenatlas is inmiddels uit en omvat de provincies Zeeland, Brabant en Limburg. Het boek je telt 320 pagina's en heeft een formaat van 10x20 cm. Ieder kaartvak bestrijkt een gebied van 10x10 km. en heeft een overlaprand van 1 km. rond om, dit alles op een schaal van 1:60.000. De knooppuntenat las is een uitgave van Buijten en Schipperheijn en ligt in de boekhandel en ANWB/VV\- te koop voor 19,90. NIEUWE-TONGE - Het mandoline-orkest Estampida uit Sommelsdijk o.l.v. Marco Ludemann geeft dinsdag 10 juli 2007 een openluchtcon cert in het Faunapark Flak kee, Duivenwaarasedijk 22 nabij Nieuwe-Tonge. Het orkest speelt licht klassieke muziek. Het optreden begint om 19.30 uur en duurt onge veer een uur, waarna net publiek nog de gelegenheid neeft om de flora en fauna in het park te bezichtigen. Het park is geopend vanaf 19.00 uur. De toegang is gratis, maar een vrijwillige bijdrage voor het park is zeker wel kom. MIDDELHARNIS - Haar ouders hadden een drogis terij. Voordat ze aan haar opleiding voor mondhygi ëniste begon, heeft ze eerst nog haar drogistendiploma gehaald. Op haar 17" begon ze met haar opleiding voor mondhygiëniste. Twee jaar later studeerde ze af. Nu, 25 jaar later, geniet ze er nog steeds van dat ze toen die keuze maakte. Marjo van 't Hof gaat nog elke dag met plezier naar haar werk. Op de middelbare school, üjdens een beroepenvoor lichtingsdag, werd ze attent gemaakt op het beroep van mondhygiëniste. 'Het vak was toen nog niet zo bekend. Ik was dan ook de enige die daar zat", vertelt ze in haar praktijk in Middelharnis. Na haar studie ging ze werken in een praktijk in het Brabantse Steenbergen. Daarnaast gaf ze ook voorlich ting op basisscholen. Ze had voor de verschillende groepen projectmappen gemaakt en organiseerde ouderavonden. "Wanneer ik dan na zo'n pro ject de scholen weer bezocht, waren de kinderen altijd heel enthousiast en wisten ze pre cies wat goed en slecht was voor hun gebit". De mondhygiëniste is de taak van voorlichting geven niet ontgroeid. "Voorkomen is beter dan genezen. Ik geef aan hoe men zelf de mond schoon en gezond kan houden", legt ze uit. "Verder is het belangrijk om regelmatig naar de mond hygiëniste te gaan voor een pre ventieve behandeling, zoals het verwijderen van tansteen en aanslag. Problemen zoals bloe dend tandvlees, slechte adem en teruggetrokken tandvlees worden dan aangepakt". De mond kan worden gezien als een spiegel voor de algehele gezondheid, maar andersom is het ook zo dat een slechte mondverzorging invloed heeft op de rest van het lichaam. "In je mond zitten allerlei bacte riën, die bij slecht onderhoud van het gebit de oorzaak zijn van bloedend tandvlees. Dit kan ook weer voor klachten zorgen elders in het lichaam. In som mige situaties wordt er een bac terieonderzoek gedaan. Afhan kelijk van de uitslag wordt dan de behandeling gecombineerd met een antibioticakuur". De zorg van de mondhygiëniste wordt door de meeste zorgver zekeraars vergoedt. Het is wel belangrijk voor de patiënt om van te voren naar de voorwaar den te informeren. Voor een bezoek aan de mond hygiënist is geen verwijskaart meer nodig, er kan rechtstreeks een afspraak worden gemaakt. Sinds 1999 heeft Marjo van 't Hof haar praktijk gevestigd in het kantoorgebouw van Stich ting de Zuidwester Behalve mensen van Goeree-Overflak kee komen er veel mensen uit Hellevoetsluis en omgeving, Brabant en Zeeland. Voorlopig blijft ze met haar praktijk daar zitten. Ik heb het hier prima naar m'n zin. Je bouwt tenslotte een band op met je patiënten en het contact met de tandart sen uit de regio is goed". Marjo van 't Hof is aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Mondhygiënisten (NVM). Deze overkoepelende organisa- rie stimuleert de leden om hun vakkennis bij te houden. Daar naast heeft ze voldaan aan de eisen om ingeschreven te staan bij de Stichting Kwaliteitsregi stratie Paramedici. Een dochter van Marjo is in de voetsporen van haar moeder getreden. Jollen heeft vorig jaar haar 4-jarige HBO opleiding in Utrecht voltooid. Het verschil is dat mondhygiënisten die nu afstuderen ook mogen boren. Ter gelegegenheid van haar 25-jarig jubileum nodigt Marjo haar paüënten op 14 juli van 16.00-19.00 uur uit voor een hapje en een drankje in het res taurant van Zuidwester Voor meer informatie of voor het maken van een afspraak kunt u haar bereiken via tele foonnummer 0187-8988 II MIDDELHARNIS - In de Leergang Bestuur en Beleid hebben onlangs in Rotterdam twaalf vrouwen hun studietraject met suc ces afgerond. Vier van deze studenten zijn afkomstig van Goeree-Overflakkee. Ze sloten elk de studie af met een onderzoek, dat ze onlangs presenteerden aan de wethouder Peter Visser van de gemeente Middel harnis. Door Adri van der Laan De onderzoeken die de deel nemers hebben samengesteld, werden verricht in het kader van de afronding van het leerproject Bestuur Beleid 2006/2007 van PJ Partners te Rotterdam. De opleiding stond voor een deel in het kader van de in januari \an dit jaar in werking getreden Wet Maat schappelijke Ondersteuning, de WMO. Aanbevolen werd dat het afsluitend onderzoek ook raakvlakken zou hebben met de WMO. De vier eilandelijke deelnemers hebben dan ook voor onderwerpen gekozen die met de WMO te maken heb ben. De uit Irak afkomstige en in Middelharnis wonende Fazi- la AbduUatif deed een onder- Vier van de vijf geslaagden presenteren aan wethouder Vtsser hun onderzoek. V.l.n.r.: Azam Sedigipour, Maria Even, wethouder Visser en Elisabeth Russel. Fazila AbduUatif ontbrak tijdens de presentatie. foto: Adn im der Laan zoek naar druggebruik onder allochtone jongeren op Goeree- Overflakkee. Azam Sedigipour, afkomstig uit Iran en wonend in Sommelsdijk, verrichtte onderzoek naar nieuwe kwa liteitseisen voor cliëntenzorg Hernesseroord. Maria Evers uit Nieuwe-Tonge presenteerde een onderzoek naar huiselijk geweld en opvang op Goe ree-Overflakkee. En Elisabeth Russel uit Ooltgensplaat deed onderzoek naar het onderwerp 'stagnaüe paardrijden en afwe zigheid huifbedrijven voor de gehandicapten van Zuidwester/ Hernesseroord'. Wethouder Visser sprak tij dens een korte bijeenkomst zijn waardering uit voor de inzet van de vrouwen en was verwachtingsvol naar de reacties van de verschillende instellingen en organisaties waarover de rapporten zijn geschreven. MIDDELHARNIS - Ieder een kent de groepen blok- fluiters op de basisscholen of de blokfluit als soort van 'opstapinstrument'. Dat de blokfluit echter een vol waardig instrument is dat ook aan de conservatoria als hoofdvak gestudeerd kan worden, is minder bekend. Dit gaat dan wel over alle bloknuiten, van heel groot tot zeer klein, en ook over verschillende typen blok fluit zoals specifieke renais sance- en barokblokfluiten. Op Muziekschool Goeree- Overflakkee bestaat de moge lijkheid om op alle niveaus en op alle verschillende typen blokfluit les te krijgen. Vele leerlingen zijn het beginner- niveau ontstegen en bespe len verschillende blokfluiten, zoals sopranino, sopraan, alt, tenor en bas blokfluiten. De muziekschool is zelfs in het bezit van de zeldzame groot bas- en subbas blokfluit. Met al deze instrumenten kunnen de spelers dan weer terecht in cie verschillende blokfluitensembles. En ook hierin zijn weer verschillen de spelniveaus en ensembles voor jong en oud. Duidelijk is dat juist het samenspel ont zettend veel speelplezier geeft en een mooie aanvulling is op de individuele lessen. Net als bij de andere instru menten worden er bij blok fluit ook A, B, C en D exa mens afgelegd. De lessen worden gegeven door blokfluitdocente EUy Bakker. Zij studeerde af aan het Rotterdams Conservato rium, nadat zij aanvankelijk afgestudeerd was als fysio therapeute. Regelmatig laat zij van zich horen door zelf concerten te geven en met haar ensembles op te tre den. Tevens is zij cantor van de Protestantse Gemeente in Oostvoorne. De blokfluitensembles laten regelmatig van zich horen bij concerten van de verschillen de koren op het eiland, doen mee aan muziekschooluitvoe ringen en luisteren culturele presentaties op. De gevor- GOEDEREEDE - Op zater dag 14 juli organiseert de buurtvereniging van Goede- reede-Havenhoofd in samen werking met de school aldaar een Havenhoofdse markt. Dit ten bate van de nieuwbouw van de school. Er wordt door de kinderen een kleedjesmarkt gehouden, de kramen met lek kernijen zoals vis, patat, zelfge- bakken koekjes en cakes, enz., staan op u te wachten. Ook worden door de kinderen zelf gemaakte dingen verkocht. Het belooft een gezellige dag te worden. De markt duurt van 9.00-15.00 uur derde leerlingen presenteren zich jaarlijks met een concert in ae Exoduskerk. Verder laten de blokfluitisten zich ook stevig horen op de con coursen van het eiland, waar ze al vele bekers in de wacht hebben gesleept. U kunt zich aanmelden voor les op alle soorten blokfluit en voor alle spelniveaus. Voor beginners is er de mogelijk heid tot groepslessen en duo en trio lessen. Naarmate het niveau stijgt, komen ze in de individuele lesvorm terecht. Voor verdere informatie en/ of aanmelding kan men zich in verbinding stellen met Muziekschool Goeree-Over flakkee, Postbus 256,3240 .A.G Middelharnis, tel. 482400, e- mail muziekschool(£hetdiek- huus.nl. OOLTGENSPLAAT - Woens dag 4 juli, 19.30 uur, ds. E. Bakker. OUDE-TONGE - Woensdag 4 juli, 19.30 uur, kand. A.J. de ^Vaard. NIEUWE-TONGE - Woens dag 4 juH, 19.30 uur, ds. G. Beens. MELISSANT - Donderdag 5 juli, 19.30 uur, ds. L. Ter louw. OUDDORP - Donderdag 5 juli, 19.30 uur, ds. D.W. Tuinier Relatieproblemen, rouwverwerking of zingevingsvragen? Praktijk voor GestaltPsychotherapie H. J. Catsburg gestalttherapeut en coach Nieuwstraat 25 3243 AN Stad aan't Haringvliet Tel. (0187)611680 E-mail: info@gestaltnet.nl Website: www.gestaltnet.nl Op woensdag 11 juli zal de eerste Zomerzangdienst in Goedereede weer worden gehouden. Voorafgaande aan de zangdienst zal bei aardier Jan Bezuijen vanaf 18.45 uur het carillon van Goedereede bespelen. De zangdienst in de Her vormde Kerk begint om 19.30 uur en zal muzikaal vormgegeven worden door Christelijk Jongerenkoor Rejoice uit Rotterdam. Naast koor, samenzang en orgel spel (Jan Bezuijen) hoopt Ds. E. de Mots een meditatie te houden over het thema 'Eentonige herhalingl?' De entree voor deze avond is graüs. Na de zangdienst is een ieder welkom in gebouw 'De Ark' voor koffie, thee, e.d. MIDDELHARNIS - Een middagje voetballen lever de woensdagmiddag wel geteld 125,50 op voor Uni cef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Het ini tiatief om voor het goede doel te gaan voetballen was van Wiljan Driece en zijn vriendjes Jasper Kroon, Youri Bazen en Jop Kar- dux, allemaal leerlingen van de Bosseschool. Door Kees van Rixoort Het sportieve en liefdadige evenement vond op de vrije woensdagmiddag plaats op het grasveld achter het gemeen tehuis van Middelharnis. Het organiserende viertal - dat hulp kreeg van een aantal vaders, moeders en leerkrach ten van de Bosseschool - had aanvankelijk het veld bij De Staver uitgekozen, maar daar waren al andere activiteiten gepland. De gemeente zette de jonge initiatiefnemers vervol gens op het spoor richting het veld achter het gemeentehuis. "Een prima veld met kort gras", blikt Wiljan Driece (10) terug. Het is een uurtje nadat de wedstrijden zijn afgewerkt en Wiljan spreekt over een groot succes. "Er waren scheidsrechters en bij elkaar wel zeventig voetballers, allemaal van de Bosseschool. Ze konden meedoen als ze een kleine bijdrage betaalden. We hebben 125,50 opgehaald. En dat terwijl ik ongeveer honderd euro had verwacht." \Viljan en zijn vrienden kwa men op het idee om te gaan voetballen voor Lnicef, toen ze eerder dit jaar niet konden meedoen met de Unicef-loop. "We hadden op hetzelfde moment een sportdag van De Jonge Spartaan, dus dat ging niet. In de klas liet de juf een boekje over Unicef zien en daar zag ik in dat een hele buurt aan het sponsoren was. Ik dacht: dat kunnen wij ook, samen met mijn vriendjes", zegt Wiljan. De leerling van de Bosseschool vindt Unicef een heel goed doel. "Wij hebben het hier een stuk beter dan veel kinderen in andere landen", zegt hij. "Misschien gaan we volgend jaar wel weer voetballen voor Unicef."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2