gÉ|| gUl É^IÉ Koninklijke Onderscheiding voor C. Kabos 7-7-7 'Paardrijden in bed' straks ook op Goeree-Overflakkee mogelijk? Roofvogeldemonstraties in Dirksland 1 1 i ^?-^. ^^H Motie CDA Middelharnis schiet Goereese geestverwanten in verkeerde keelgat Gesloten 80e jaargang Nr. 7622 Dinsdag 3 juli 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag L Niet aan de orde De Waal Hoveniers Tel. 0187-65 24 84 iflffi 52 Aangiftes vernieling opgelost Subsidie voor visie Brouwersdam Oeltgcndag 2007 JOy is geopend yax\ 9-15 uur. www.joy- kmderkleding.nl Mensen van Hernesseroord van harte welkom in Westmaas Kom 'm AXXI en ga naar AXXI! Therapeutische waarde Melkboer Zuidwester t^iddelharnis 1} GOEDEREEDE - Enkele weken geleden nam de gemeenteraad van Middel harnis in grote meerderheid een motie aan waarbij zij het college opriep te onderzoe ken of het mogelijk is om te komen tot een bestuurlijke fusie van de vier eilande- lijke gemeenten. Deze op initiatief van de CDA-frac tie tot stand gekomen motie kreeg ongeveer een maand later een vervolg in de don derdag gehouden raadsver gadering van de gemeente Goedereede. Door Adri van der Laan Tijdens de bespreking van de Kadeinola maakte CDA-f'rat- liixooi/iitci Henk van Oos- lenbmjfgc van de gelegenheid gebruik om zijn rnederaads- ieden ei van te overtuigen dal de (loereese CD/Wis afstand nemen van luni collega's in de icntrumgenieente van het eiland. Van Ooslenbiiigge liet wel<'n dal hij "bixig'lijk vei- baas<( was over dit initiatiel". I lij wees erop dat het beeld dat dooi de bewuste motie wordt opgeroepen is dat bij de eilan- delijke gemeenten "de rek eruit is". Van Ooslenbrugge verze kerde echter dat dit niet het geval is. Het CDA op het eiland is verenigd in een federatie, maar uil de reactie van het ('DA van C.oeclereede bhjkl dat binnen de federatie niet over een eventuele samenvoeging is gesproken. Van Oostenbrugge verduidelijkte dat het CDA C.oedereede zich wel "hard wil inzetten op een goede bestuur lijke samenwerking, maar ook op een behoud van de autono mie voor de gemeenten". Hij riep zijn mederaadsleden op om hun geestverwanten in de raad van Middelharnis - die voor de motie hebben gestemd - eveneens te benaderen en hun verontrusting kenbaar te maken. Patrick Polie, raadslid van de lokale partij VGB, hoeft bij gebrek aan partijgenoten in Middelharnis deze niet te benaderen. Wel liet hij weten dat ze in Middelharnis "ver voor de muziek uidopen" en dat een eventueel samengaan van de eilandelijke gemeen ten "volstrekt niet aan de orde is". Wel zou hij graag stap pen ondernomen zien om het democratisch gehalte van het ISGO te versterken, want dat laat volgens hem "wel wat te wensen over". Voor de VVD was een gemeen telijk samengaan eveneens niet aan de orde. Zij liet weten dat zij over deze motie "nog een appeltje te schillen heeft" met de liberalen uit Middelharnis, want ook bij de VVD van Goe dereede staat het behoud van eigen zelfstandigheid voorop. Ook Hans Klepper van de S(;P was verbaasd over de motie van Middelharnis. "Wij houden ons aan de eerder gemaakte afspra ken bij de collegevorming". Hij gaf desondanks aan dat er van samenwerking nog wel meer werk kan worden gemaakt "want er komen steeds meer dingen op ons af". Overigens was hij het niet met Patrick Polie eens die vragen stelde bij het democratisch gehalte van het ISGO. "Wij hebben dit zelf zo besloten. Het IStJO moet niet meer worden dan een uit voerend orgaan. Maar we kun nen wel beter geïnformeerd worden". Coen Spelling van de Chris tenunie wees eveneens op het belang van een goede eilande lijke samenwerking, maar de motie van Middelharnis had hem wel wat benauwd. Ook hij zal de Christenunie van Mid delharnis op haar gedrag aan spreken. "Titania Poort van de PvdA leg de uit dat er binnen haar partij wel gediscussieerd wordt over eilandelijke samenwerking, maar niet over een samenvoe ging want daar is ook met de Goereese socialisten niet over te praten. De fracties in de raad van Mid delharnis zullen waarschijnlijk binnenkort wel iets hebben uil te leggen als er boze par tijgenoten van het westen van het eiland bij hen op de stoep staan... Wordt vervolgd...? Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl Nieuwe-Tonge www.dewaalhoveniers.ni Rechtspraktijk Middelliarnis Mrs. Spuij Verplanke Juristen en Mediators lel. (0187) 48 86 85 email: info@rpnnh.nl Fax (0187) 48 41 14 website: www.rpmh.nl ^•^:^^;^u^ www.brilcentrumkeuvelaai.nl Zandpod 56 - Middelhornis - Telefoon (0187) 48 34 37 ^^^^BjlMlfJii 'ii^^TBjHBW^^^^B 1 wl NIEUWE-TONGE - Tij dens de traditionele Jaar markt van de Hervormde Gemeente van Nieuwe- Tonge, die afgelopen zater dag weer werd gehouden, werden niet alleen talrijke spullen verhandeld, maar kreeg ditmaal ook één van degenen die al jarenlang bij de Jaarmarkt betrokken is, een Koninklijke Onder scheiding uitgereikt. 't Is de heer C. Kabos (1928) uit Nieuwe Tbnge, die al veel vuldig met een kraam van de Gereformeerde Zendingsbond op de Jaarmarkt present is geweest. Maar het was zater dag wel de laatste keer dat hij aldus de GZB vertegen woordigde, een soort afscheid dus. En omdat hij. eveneens al jarenlang, ook zeer actiel is geweest binnen de Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge - vorig jaar heeft hij inmiddels zijn meeste functies neergelegd - werd hem bij gelegenheid van z'n 'afscheid' van de Jaar markt een Koninklijke Onder scheiding uitgereikt. Kabos' 'staat van dienst' laat zien dat hij zo'n 35 jaar lang als vrijwil liger actiefis geweest binnen de Nieuwe-Tongse samenlexing voornamelijk voor de Neder landse Hervormde Gemeente, thans Hervormde Gemeente (PKN). Zo was hij van 1972 tot 1984 ouderling en van 1986 tot 1996 ouderling en tevens tweede voorzitter van deze kerkelijke gemeente. Van 1972 tot 2006 was hij er voorzitter \an de zendings- 'en evange lisatiecommissie, van 1975 tot 2006 lid van de Ouderen- en alleenstaandencommissie, van 1978 tot 2006 bestuurslid van mannenvereniging Petrus Datheen, van 2004 tot 2006 bezoekbroeder en van 1972 tot 2006 broeder ouderenbezoek. Daarnaast was hij van 1971 tot 1990 betrokken bij de oud papierinzanieling voor de Her vormde Gemeente en was hij van 1972 tot 1980 bestuurslid van de Oranje Nassauschool in Nieuwe-Tonge, waarvan de laatste twee jaar tevens voorzit ter. Voor Hare Majesteit Konin gin Beatrix vormden Kabos' inzet en betrokkenheid reden genoeg om hem te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, waarvan burgemees ter De Vries van de gemeente Middelharnis hem zaterdag de bijbehorende oorkonde en decoraties uitreikte. (Tekst: Ham Villeriiis, foto: Pershuro Flnkkee) Naar aanleiding van een groot aantal vernielingen in de gemeente Middelharnis heeft het wijkteam Goeree-Overflak- kee een onderzoek ingesteld. De vernielingen vonden plaats in nachten van zaterdag op zondag in het afgelopen half jaar. Mede door binnengeko men tips heeft het wijkteam in de maand juni 6 verdachten aangehouden en verhoord. De verdachten zijn in de leeftijd van 15 tot 17 jaar .oud en allen woonachtig in de gemeente Middelharnis. Uit onderzoek is gebleken dat de verdachten voor en na het uitgaan in een discotheek in Dirksland vanaf september 2006 tot juni 2007 verantwoordelijk zijn geweest voor een zeer groot aantal ver nielingen binnen de gemeen ten Dirksland en Middelhar nis. De vernielingen bestonden uit onder andere het beschadi gen van auto's met stenen, het aftrappen van autospiegels, het afbreken van antennes, het vernielen van jonge bomen, het ingooien van ruiten van een bushalte, dit alles onder invloed van alcohol. In totaal zijn er 52 aangiftes opgelost met de aanhouding van de ver dachten. De verdachten zullen zich te zijner tijd moeten ver antwoorden voor de kinder rechter Daarnaast kunnen ze benaderd worden voor een schadevergfjeding. Het totaal bedrag van de schade is nog niet bekend, maar loopt in de tientallen duizenden euro's. DEN HAAG - Tijdens de vori ge week gehouden vergadering van Gedeputeerde Staten van de Provincie Zuid-Holland is de gemeente Goedereede een subsidie toegekend van 10.000 euro voor het opstellen van een visie over de Brouwersdam. Op deze bijzondere dag spectaculaire kortingen. Krijgt u 7% of 7x7% of is het 70% korting?! Laat u verrassen en kom langs op 7-7-71 Wij verkopen: Kinderkleding van merken uit het middensegment. Leuke presentjes sieraden. Van prematuur tot puber... U slaagt bij JOYI LET OP DE OPENINSSTIJDEN! W0ENSDA6M0R6EN 9-12 UUR WOENSDASAMDDAS 13-17 UUR bONDERDA6AMDDA6 13-17 UUR VRIJDASMIDDA6 13-17 UUR ZATERDASMORSEN 9-12 UUR Tot ziens bij; Meidoornstraat 22 3257 XJ Ooitgensplaat Tel. (0187) 63 07 32 MIDDELHARNIS - Enige tijd geleden rondde Elisa beth (Lies) Russel uit Ooit gensplaat haar studie af die zij volgde bij de Leergang Bestuur Beleid. Een onderdeel van de studie was een onderzoek naar de vraag hoe het paardrijden door gehandicapten op het eiland weer van de grond kan komen. Haar studie richt zich voornamelijk op de cliënten van zorginstel ling Stichting Zuidwester. De bevindingen heeft ze samengevat in een rapport dat de titel 'Paardrijden in bed' draagt. In het rapport wordt onderzocht hoe het staat met het paardrijden van gehandicapten op het eiland. Onlangs werd het rapport aangeboden aan wethouder Visser van Mid delharnis en aan de Cliën tenraad van Zuidwester. Lies Russel (rechts) op de bok van het hmjhed, waarin Daniël zich bevindt in Manege FUmming. Links Pauline van Roon, initiatiefneemsler van het huifbedrijden in de Hoeksdie Waard. Foto: Adri van r/er Uum Door Adri van der Laan De journalist Lies Russel werd door haar dochter mr Liesbeth Russel op het idee gebracht. Deze doet veel positieve erva ringen op tijdens haar paardrij lessen die zij geeft aan auüsti- sche kinderen. In het rapport heeft Lies Russel de volgende vraagstelling centraal gesteld: "Op welke wijze kunnen paard rijden in het zadel en huifbed rijden op Goeree-Overflakkee bevorderd worden of (weer) van de grond worden getild?" Uit het rapport blijkt dat bij Manege Oostmoer in Stad aan 't Haringvliet een aantal lichamelijke gehandicapten wekelijks paardrijdt. Maar dit gebeurt op eigen initiatief en moet dan ook uit eigen zak of uit het Persoonsgebonden Budget worden betaald. Zuid wester, de stichting waar onder andere ook Hernesseroord valt, heeft in 2000 het paardrijden voor haar cliënten geschrapt. De organisatie maakte andere keuzes, dus is er van een uit de instelling georganiseerd paard rijden geen sprake meer. Het paardrijden voor gehan dicapten is echter niet alleen beperkt tot een ruiter te paard. Een aantal jaren geleden is ook het fenomeen 'huifbedrij den' ontstaan. Op een speciaal ontworpen huifkar waarvan het voorste gedeelte doorloopt tot over de paarden, worden gehandicapten die moeilijk kunnen zitten, op een dunne matras gelegd die op de twee trekkende paarden ligt en zodoende als bed fungeert. Door het zeil heen is er nauw '^lAUl Watertoren 25 Dirksland contact met de paarden en krijgt de persoon in bed vrij wel dezelfde ervaringen die men als ruiter te paard heeft. Deze bijzondere huifkar wordt bestuurd door de koetsier die achter op de bok staat. Volgens het rapport van Lies Russel heeft dit huifbedrij den de laatste tijd een enorme vlucht genomen en zijn zowel de berijders als de begeleiders enthousiast over de positieve invloed die het huifbedrijden heeft op de gehandicapte berij ders. Met Lies Russel bezochten we Manege Flemming in West- maas. In deze manege wordt al langere tijd gewerkt met een huifbed. In de Hoeksche Waard is zelfs een Stichting Huifbedrijden opgericht. Deze stichting zorgt ervoor dat er vrijwilligers zijn die het huifbe drijden willen begeleiden. Dit werk wordt voornamelijk door vrijwilligers gedaan. Deze vrij willigers krijgen een speciale opleiding in Bennekom op de 'Manege zonder Drempels'. De cursus is verplicht, want het vraagt natuurlijk wel ken nis om zowel 'het bed' goed op hoogte in te stellen als om te gaan met gehandicapten én paarden. In de Manege troffen we de meervoudig gehandicapte Daniël aan, die enkele keren per week een halfuurtje komt huifbedrijden. Uit zijn reactie blijkt dat dit paardrijden hem heel goed bevalt. Ook zijn vader vertelt dat Daniël iedere keer weer naar het huifbedrij den uitkijkt. Dit blijkt voor de gehandicapten heel ontspan nend te werken. In manege Flemming geeft men aan dat de warme paardenlijven als een soort massage aanvoelen. Meestal hebben de berijders vanwege spasmen stijve spie ren. Een 'massage' op paarden is dan ook meer dan welkom. In haar rapport geeft Lies Rus sel ook de positieve effecten aan: "In die twintig minuten gebeurt er van alles. Uit onder zoek komt naar voren dat bij alle deelnemers de zenuwen en de spieren ontspannen. Spasmen verdwijnen, darmen gaan weer werken, sputum komt los, vitale lichaamsdelen worden gestimuleerd en moe heid verdwijnt. Bij bijna ieder een verbetert het humeur, men slaapt soms veel beter én er zijn positieve effecten merkbaar op het gezins- of groepsleven. Soms duren de effecten een dag, soms zelfs langer dan een week". Uit het rapport van Lies Russel blijkt dat het huifbed al ruim twintig jaar bestaat maar dat de laatste jaren de aandacht hiervoor begint te groeien. Het huifbed is bedacht door een melkboer op de Veluwe. Deze Johan Roelofsen had een zegeltjessysteem voor zijn klanten bedacht. Met een volle kaart mocht een kind een gra tis rit maken op zijn één van zijn pony's. Er was een kind met een zware handicap, dus ponyrijden was ervoor hem niet bij. Speciaal voor deze jon gen ontwierp Roelofsen een 'huifbed'. Uit de reactie van de jongen bleek dat hij heel veel baat had bij deze manier van paardrijden en Roelofsen zag de therapeutische waarde van zijn vinding in. Uiteindelijk deed hij zijn melkhandel aan de kant en begon in Bennekom zijn 'Manege zonder Drem pels'. Dit was de eerste manege waarin met het huifbed kon woi den gereden. Later werden er huifbedden vervaardigd die steeds lichter en gemakkelijker in gebruik werden. In de Hoeksche Waard maken verschillende instellingen gebruik van het huifbedrijden, zoals Zuidwester in Oud-Beijer- land en de Stichting Waardheim van Adullam. Lies Russel heeft uitgezocht waarom Hernes seroord - onderdeel van Zuid wester - niet deelneemt aan het huifbedrijden in Westmaas, hoewel de Cliëntenraad hier heel positief tegenover slaat. Zij ontdekte dat de mensen van Hernesseroord van harte welkom zijn in de Hoeksche Waard, maar dat de kosten van het vervoer, de grote aantallen rolstoelen, de afstand en het onvoldoende beschikbaar zijn van begeleiders en vrijwilligers hiervoor grote struikelblok ken zijn. Eén van de oorzaken voor deze belemmeringen is dat Hernesseroord sinds enige tijd geen eigen bus en chauf feur meer heeft omdat deze voorheen uit de AWBZ-gelden konden worden betaald, maar de AWBZ is nu uitsluitend bestemd voor zorg. In haar rapport heeft Lies Rus sel tal van betrokkenen geïn terviewd en het blijkt dat velen de waarde van het huifbedrij den inzien. Zij hoopt dat, nu Zuidwester een kwaliteitsslag maakt, haar onderzoek een goede gelegenheid is voor de cliëntenraad van Zuidwester om het onderzoek onder de aandacht van regiomanage- ment en Raad van Bestuur te brengen. "Zodat men ook bij Hernesseroord over enige tijd kan zeggen: 'Paardrijden in bed? Jazeker, bij óns kan dat!'" Voor meer informatie zie web site www.huitbedrijden.hoek- schewaard.nl. De gemeente Middelharnis krijgt een nieuw automatise- ringssyteem. Het installeren van dit systeem neemt ruim twee dagen in beslag. Gedurende deze tijd is het computernetwerk buiten gebruik. in verband hiermee is het gemeentehuis gesloten op donderdag 5 juli 2007 na 16.30 uur (avondopenstelling gaat niet door) vrijdag 6 juli 2007 Op de Jaarmarkt van de Gere formeerde Gemeente te Dirks land, a.s. zaterdag, zal dit jaar de bekende valkenier Marina Bliek twee roofvogeldemon straties verzorgen. De valke rij, die een grote rol gespeeld heeft in de geschiedenis, is de meest natuurlijke vorm van jagen. Het is een eeuwenoude jachtmethode met afgerich te roofvogels die in de vrije natuur op prooi jagen. Het verschil tussen een wilde en een afgerichte roofvogel is dat een wilde vogel de mens als natuurlijke vijand beschouwt en er bij nadering van een mens onmiddellijk vandoor gaat, terwijl de afgerichte vogel de valkenier juist voor honderd procent vertrouwt en in perfecte samenwerking met hem of haar jaagt. In Nederland kent de valke rij twee disciplines: de hoge vlucht, waarbij de Slechtvalk ingezet wordt, en de lage vlucht m.b.v. de Havik. Tij dens de demonstraties, en ook de lezingen die Marina Bliek geeft, wordt een wisselende selectie van haar 18 vogels tellende collectie geloond en wordt ermee gevlogen. Wie meer willen weten over de valkerij kan kijken op web site maar voor wie dit alle maal in het echt wil zien zijn er a.s. zaterdag om 11.00 uur en 13.30 uur demonstraties op het parkeerterrein naast het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente aan de Mozartsingel te Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1