Unieke doop nieuwe reddingboot Duurzame energie staat centraal op ^de Tech' VW Middelharnis viert 2 5-j arig j ubileum Roemenië toegetreden tot de EU, en nu? Suzan Milikan opent nieuw subsidiebureau Wet Kinderopvang in Oostflakkee Magnificat zoekt sopranen en alten Hoeve op Tiengemeten wordt behandelcentrum Leerlingen trots op hun zonnebootteam en Deltawind Afscheid van Piet de Feijter en Nelleke Dillingh EIIAnDETI-ltlElJWS 21- 'ViaViela' beloont oppassende opa's en oma's Drempelvrees Kwaliteitswaarborg Dijkdoorbraak Deltawind Kofje fjekokerstand Fotoboek PAGINA 7 VRIJDAG 29 JUNI 2007 De vorige keer hebben wij een begin gemaakt met aan te geven dat er veranderingen plaats vinden in Roemenie. Welis waar hoofdzakelijk in Boeka rest, inaar ook in andere ste den wordt een begin gemaakt met nieuwbouw, en verbete ring van de infrastruetuur Wat veel te weinig plaatsvindt, is het slopen van leegstaande wonin gen en gebouwen, waar niet meer in gewoond of gewerkt kan worden. Wat wij ook zien gebemen is dat de grondprijs razendsnel omhoog gaat, en ook dat vormt weer een pio- bleem. Voor jonge mensen is het vaak niet meer mogelijk een perceel grontl te kopen en er een eigen woning op te bouwen. Woningcorporaties zoals wij die keinien, bestaan in Roemenië niet. Het hm en van een sociale woning tegen een aantrekkelijke prijs is dus ook niet mogelijk. Wat staat deze mensen dan te doen? Wel, men zoekt werk in het buiten land, waar meei te verdienen is dan in Roemenië. Keren zij ook een keer terug naar hun vaderland? Dat is maar de vraag! Wanneer zij in een veel betere sociale woon- en werk- omslandigheid terecht komen en alle voorzieningen binnen handbereik hebben, zullen ze daar niet meer zo snel loe over gaan, en dat is nog begtijpelijk ook. Maar dat is uiteraard niet goed voor Roemenië zelf. Ki is nog zoveel te doen in dat land. Wij hebben het al eerder opge merkt: er ligt nog zoveel land braak dal bewerkt zou moeten worden. Het aantal inwoners gaat omlaag, maar zou juist omhoog moeten. Voor buiten landse bedrijven liggen er dus nog zeer veel mogelijkheden. Kr zijn al wel bedrijven die hun mogelijkheden onderzoeken en/ot zich al in Roemenië geves tigd hebben. En dat is een zeer goede zaak, dat is goed voor de economie. Daardoor ont staan er arbeidsplaatsen en dat heeft een positieve invloed op de werkeloosheid. Ook Beta- nia heelt al veel overleg gehad met buitenlandse bedrij.ven en er zijn er ook die zich al in o.a. Bacau hebben gevestigd. Dat is ook voor de .Stichting H.C.R. van belang. Zo kon bijvoor beeld bij het laatste transport dat in Bacau is gebracht een letourvracht uit Bacau worden ineegejiomen naar Nederland, en dal drukt natuurlijk de transportkosten. Het één heelt dus baat bij het ander. Maar het zou heel goed zijn wanneer de Roemenen ook zelf deze draad zouden oppakken, het is ten slotte ook in hun eigen belang. En flan denken wij rx^k aan de toekomst. De jonge ren van nu moeten in Roeme nië zelf goed en betaald werk kunnen vinden. De bevolking zou gemakkelijk kunnen ver dubbelen. Er zijn in het land ook nog veel bodemschatten. Hel zou natuurlijk veel geld gaan kosten om die te gaan winnen, maar aan de andere kant zou het veel werk opleve ren. En ook hierdoor zou de economie verbeterd kimnen worden. Al schrijvend over Roemenië merk je al meer dat het een zeer aantrekkelijk land zou kun tien wolden met vele mogelijkheden. In het westen is het overvol en Roemenië heeft te weinig inwoners. Het is dan ook van belang dat in het buitenland ei meer aan dacht aan gegeven zou moeten worden om zich in Roeme nië te vestigen. Het is aan de andere kant geen kleinigheid om zich in een dergelijk land zich te gaan vestigen. Dat kost een behoorlijke investering en kennisoverdracht. Maar de mogelijkheden zijn er, en die moeten benut worden, ook voor de welvaart van de Roe meense bevolking. En wanneer er welvaart zou mogen komen, wat'is er dan meteen een groot aantal mogelijkheden om pro blemen die er nu in overvloed aanwezig zijn te gaan aanpak ken en verbeteringen aan te brengen. Als bedrijven geïnte resseerd zijn en/of met vragen zitten als 'welke mogelijkheden zijn er?', 'waar is de grootste behoefte aan?' en 'waar moet rekening mee gehouden wor den om zich te kunnen vesti gen in Roemenië?', laat ze dan gerust eens contact opnemen met ,André Muit. Hij zal graag inlichtingen verstrekken. Zijn e-mail adres is andre(«^'asoci- atiabetania.ro. Hij is al vaker bedrijven van dienst geweest om zich in Bacau te vestigen. Er zijn ook wel kleinere bedrij ven in Roemenië die voor uit breiding geschikt zijn, maar het ontbreekt hen aan de beno digde middelen om te kunnen gaan investeren, zie ook daar liggen mogelijkheden. Ook zou u zich kunnen wenden tot de Nederlandse ambassade in Boekarest. De Nederlandse ambassadeur heeft op 7 juni 2007 een bezoek gebracht aan de Asociatia Betania in Bacau en heeft met André Muit veel onderwerpen besproken. Een vervolg hierop zal plaats vin den in augustus a.s. Overigens heeft ook de vorige ambassa deur verschillende malen een bezoek gebracht aan bij Beta nia. Damtnis Vroegindeweij, secretaris H.C.R. tel.: 0187-482594, e-mail: dammis.vr-hcr@kliksafe.nl Mevrouw Sjxinjer doopte df iiieiim' irddiiiglmol Neellje Slridjs. STELLENDAM-Afgelopen zaterdag vond de doop en tewaterlating plaats van de nieuwe reddingboot 'Neel- tje Struijs' voor het KNRM station Stellendam binnen. Veel genodigden waren al ruimschoots voor de doop aanwezig waaronder mevr. Spanjer-Blommendal, leden van de Plaatselijke Commissie, schippers en bemanning van de stations Ouddorp en Stellendam met hun partners, mensen van het hoofdkantoor van de KNRM in IJmuiden, waaronder de voorzitter de heer van Duyvendijk, Directeur Boogaard, de pas afgetreden directeur Wie- benga, hoofd PR, en andere mensen. Ook aanwezig waren voorzitter van Ginneken en bemannings leden van de Dordse Reddings Brigade (DRB), die tijdens de doop de eventuele acties op het Haringvliet zouden waarnemen met de DRB 49. Verder bestuursleden van de Ouddorpse Reddings Brigade (ORB), schipper van der Sar van station Hoek v;rn Holland, Burgemeester en Wethouders van de gemeente Goederee- de, een personeelslid van de meldkamer van de Regionale Hulpverlening Rotterdam- Rijnmond (RHRR), de eige naar van de SL 42 en enkele bemanningsleden, brandweer, en andere genodigden. De reddingboot Prinses Mar griet was rond 9 uur gealar meerd x'oor een actie, niaar was op tijd terug voor de doop. Door de mensen van Stellendam was een unieke doop bedactit. De nieuwe reddingboot 'Neeltje Struijs' liing in de boomkor van de kotter SL42 en stond op de steiger. Rond 11.30 uur werd de doop verricht door de 87-jange mevr Spanjer-Blommendal uit Schiedam, in aanwezigheid van de bemanning, voorzitter en directeur \'an de KNRM. Mevr. Spanjer had schijnbaar eerder met iiet bekende bijltje gehakt, zodat dit vlekkeloos verliep, xvaarna de boot met champag ne werd gedoopt. Na de doop was er, op verzoek van me\r. Spanjer. een korte toespraak door ds. De Lange, de \roe- gere predikant van Schiedam, die mevrouw Spanjer en haar familie had bijgestaan rond het overlijden \an haar man. De predikant sprak de zegen uit over de nieuwe boot en bemanning en sprak een kort gefjed uit. Na de tewaterlating was er een korte tocht met de nieuwe boot in de haven. Ver volgens hield KNRM voorzitter Van lXi\ vendijk een toespraak. Hij sprak een dankwoord en bekende nooit eerder zo'n indrukwekkende doop te lieb- folo: Pt'nbuiv Fhtkkee ben meegemaakt; tewaterlating vanaf een schip, vergezeld met een zegen van een predikant. Mevr. Spanjer ontving van Van Duyvendijk het fjijltje waarmee ze de nieuwe reddingboot te water had gelaten en enkele andere geschenken. Hierna volgde een toespraak xan de heer Sinke, voorzitter van de Plaatselijke Gommissie, die iedereen bedankte, vooral de schenkster van de nieuwe red dingboot, maar ook de beman ning en andere inensen die de doop van deze boot mogelijk hadden gemaakt. De schipper, Eric Rodenhuis, kreeg een doos met echte Vlaardingse ijzer koekjes aangeboden. Hij over handigde een aantal ingelijste foto's van de Neeltje Struijs, gemaakt tijdens de oefentocht. Toen al had de nieuwe boot zijn eerste actie. Net voor de lunch werd de bemanning van station Ouddorp nog gealarmeerd voor een omgeslagen catama ran, maar halverwege konden zij weer terugkeren. Daarna was er een lunch, waarna rond 13.30 uur de genodigden een tocht konden meemaken met de "Prinses Margriet en de reserveboot Christien. Ook de nieuwe boot voer uiter aard mee. ,A1 met al een zeer geslaagde dag, zónder regen. Om 20.10 zaterdagavond was er de allereerste oproep van de Neeltje Struijs \oor een actie op het Haringvliet. OOLTGENSPLAAT - Met de Wet Kinderopvang sti muleert de Nederlandse overheid verruiming van de kinderopvang. Via- Viela zag direct de verras sende mogelijkheden van deze subsidie en zette een helder, ondersteunend systeem op voor thuisop- passers. Begin 2005 haalde het bureau alle landelijke kranten met het concept 'oppassubsidie voor opa en oma'. Inmiddels telt de organisatie 79 vestigingen verspreid over Nederland en opende Suzan Milikan onlangs het 80ste kantoor in Ooltgensplaat. Volgens Suzan Milikan vindt in Nederland veel kinderop vang geheel of gedeeltelijk plaats bij familie of vrienden. "Dit gebeurt irieestal naar alle tevredenheid en met 'gesloten beurs', zoals dit zo mooi heet. Toch is deze opvang sinds 2005 meer waard dan u wellicht weet. Alle ouders in Nederland komen in aanmerking voor een oppassubsidie van de overheid. Ook wanneer uw kind voor een deel naar een kinderdag verblijf gaat en u hiervoor ai subsidie ontvangt, kunt u voor de thuisoppas subsidie aanvra gen", aldus Suzan. "Het subsidievoordeel kan aan zienlijk oplopen. Voor een gezin met twee kinderen en een jaar inkomen van 40.000 euro, waar opa en oma twee dagen oppas sen, is het financiële voordeel 5.000 euro op jaarbasis. Het bedrag is afhankelijk o.a. van het aantal oppasuren en het gezinsinkomen. Opa en oma blijven gewoon oppassen zoals altijd, er verandert niets. Via- Viela verzorgt achter de scher men de gehele administratie en regelt met de ouders de bijdra ge van de overheid." Inmiddels maken al tienduizen den (groot)ouders in Neder land met ViaViela gebruik van de overheidssubsidie. "Toch kom ik nog regelmatig ouders |<^gen die drempelvrees heb- "^n", zegt Suzan. "Mensen denken snel dat zij niet in aan merking komen. Of ze vrezen "'jvoorbeeld dat deze subsidie andere subsidies, zoals huur- stibsidie, in gevaar kan bren- Stii. Een open en vertrouwe- 'ijk gesprek kan deze zoig weg nemen. Wij kijken samen met u naar alle financiële aspecten en geven u daarna een helder advies o\'er uw mogelijkheden. Bent 11 nu al nieuwsgierig dan kunt op onze site www.viaviela. ül een vrijblijvend testje doen of deze subsidie voor u interes sant is." Onder de Wet Kinderopvang IS ViaViela verplicht om de kindvriendelijkheid van het oppasadres te controleren. 'VVij brengen hierbij - samen met de ouders en de oppas - eventuele risico's voor de vei ligheid en gezondheid van de kinderen in kaart. Tot nu toe zijn we nog geen gekke din gen tegen gekomen, maar zo'n inxentarisatie is toch een pret tige bevestiging", zegt Suzan. Volgens Hennie van den Big- gelaar (directeur ViaViela) maken op dit moment al veel ouders van Goeree-Overflak- kee en de Hoeksclie Waard gebruik van de oppassubsidie. "Onze organisatie wil graag zo dicht mogelijk bij de men sen ondersteuning bieden met adviseurs uit de regio. In deze regio hadden wij nog geen advieskantoor. Ik ben heel blij dat wij ook bestaande en toe komstige klanten hier nu ter plekke van dienst kunnen zijn. De Wet Kinderopvang stimu leert 'zorg voor elkaar', maar in een modern jasje waar ook een financiële vergoeding tegen over staat. Samen met Suzan Milikan zorgen we ervoor dat in de regio Oostflakkee steeds meer oppassende oma's, opa's, zussen of vrienden gebruik kunnen maken van de bestaan de subsidieregelingen." Meer informatie over dit onderwerp? Ga naar www.via- yielajll en bereken vrijblijvend uw eigen subsidievoordeel. MIDDELHARNIS - Vocaal ensemble 'Magnificat' te Mid- delharnis is een en.semble dat bestaat uit 28 leden en zich richt op de vocale kerkmuziek van vroeg Barok tot heden. Ieder jaar wordt in november in groot concert gehouden in het flervormde Kerk te Dirksland. Daarnaast wordt er op uitnodi ging elders in de regeio gezon gen. De koorleden komen van Goeree-Overflakkee, Voorne- Putten en de Hoeksche Waard. Iedere vrijdagavond wordt er gerepeteerd van 18.45-20.15 uur in het Diekhuus in Mid- delharnis. Sinds enige tijd is er binnen het koor ruimte voor vier nieuwe enthousiaste leden, voor wie zingen een passie is. Het betreft twee vacatures voor sopraan en twee vacatures voor alt. Zingt 11 sopraan of alt, beschikt u over voldoende muzikaliteit en kennis van het notenschrift en u bent bereid om (indien nodig) zelfstandig partijen thuis in te studeren, dan wordt u uitgenodigd om te reageren. Voor inlichtingen kunt u con tact opnemen met voorzitter Reinier Kieviet, tel. 0187- 486785, of met dirigent Rinus Verhage, tel. 0187-484704. TIENGEMETEN - Een voormalige boerderij op het eiland Tiengemeten, de Idahoeve uit 1870, wordt verbouwd tot een behan delcentrum met 25 appar tementen. Dit is eigenaar Natuurmonumenten over eengekomen met Bavo Europoort, een organisatie voor de geestelijke gezond heidszorg in Rijnmond. Van een onzer verslaggevers In de appartementen worden mensen ondeigebracht van 45 jaar of ouder die een psycho tische stoornis hebben of een niet-aaiigeboren hersenletsel. Zij verblijven maximaal twee jaar in het centrum. De ver bouwing begint voor het einde van dit jaar. De eerste bewoners worden in 2008 verwacht. De vroegere Suzannahoeve op Tiengemeten is al omgebouwd tot een bed breakfast; in de Marguaritahoeve krijgt het in Middelharnis opgeheven Rien Poortvlietmuseum een plek. Tiengemeten is donderdag 10 mei officieel geopend als natuurgebied, door minis ter Gerda Verburg van LNV Natuurmonumenten kocht het eiland in 1997, om het terug te kunnen geven aan de natuur. In de afgelopen tien jaar heeft Tiengemeten een complete metamorfose ondergaan, van landbouwgebied tot natuuroa se. De bedoeling was dat tegelijk met de oplevering van de 700 hectare nieuwe natuur de zui delijke buitendijk zou worden doorgestoken. Daartoe zou een groot gat van zestig meter breed worden gegraven, zodat eb en vloed weer vrij spel kun nen hebben op driekwart van het eiland. Door dit gat wordt de nieuwe, vijf kilometer lan ge, soms twintig meter brede kreek die vanaf het midden van het eiland naar het westen loopt, op het Haringvliet aan gesloten. Maar het doorsteken moest worden uitgesteld tot na het broedseizoen. Vogels waren door het mooie voorjaar veel eerder gaan broeden, en hun nesten mochten niet onder water komen te staan. Ver moedelijk komt de dijkdoor braak nu in juli of augustus. De verwachting is dat het natuur eiland jaarlijks circa 40.000 bezoekers zal trekken. De TECH zomii'boot in aciii'. MIDDELHARNIS - In de afdeling elektrotechniek van de Technische School Middelharnis staat energie- bewustwording en duurza me energie centraal. Zeker komend schooljaar in het geheel te vernieuwen prak tijklokaal. Afgelopen dagen nam men buitenshuis daar al een stevige voorproef op. Leerlingen van de derde(!) klas elektrotechniek bouwden een catamaran die voortge stuwd werd door twee elek tromotoren, met als voeding 'zonne-energie'. Dit pronkstuk toonde men al eerder op de havendagen. Na enkele prak tijkproeven, nam men onlangs deel aan de Zeeuwse zonne- bootrace. De wedstrijd begon om 11.00 uur in VUssingen met als einddoel Middelburg. Het was echter een grauwe dag, met weinig of geen zon. Reden waarom men snel nog een nieuwe accu aanschafte, waarop 'schipper' Niels (ireven moest vertrouwen. Het blijft techniek, zo bleek. De nieuwe accu voldeed niet aan de hoge verwachtingen, liet het afwe ten en Greven moest uiteinde lijk de catamaran op een suk keldrafje richting Middelburg sturen. De organisatie stemde nadien in met het terugplaat sen van de oude accu, zodat het TECH-team vervolgens kon deelnemen aan de sprint- race te Middelburg, het leukste onderdeel \an de wedstrijd. Als jongste team kweet men zich behoorlijk van zijn taak tussen al die fanatieke particulieren en hogescholen. Ken nek-aan- nek-race met hen was de kroon op hun werk en bezorgde het team en haar docenten een onvergetelijke dag. in de afgelopen weken bood de lirma Doornhein uit Her kingen het team stallings- ruimle. Na de vakantie gaan de leerlingen het vaartuig ver der perfectioneren en diverse proefvaart'en houden. Tot die tijd staat de catamaran gestald in de loodsen van de firma Bal Co Ie Bruinisse. Het bouwen van de zonne- boot, niet 4 grote panelen, en het deelnemen aan de wed strijd werd de TECH moge lijk gemaakt door een subsidie van Deltawind. Zij realiseert duurzame energie op Goeree- Overflakkee, door het plaatsen en exploiteren van windturbi nes en zonnepanelen. "Vanuit de gunstige exploitatie kan Deltawind het project subsi diëren en jongeren enthou siast maken voor duurzame energie", zo hield beleidsme dewerker Andries Middel- bos het team na afloop voor. Reden voor alle leerlingen van de 3' klas elektrotechniek om hun project 'duurzame ener gie' in de praktijk af te slui ten met een bezoek aan het windmolenpark Piet de Wit te Ooltgensplaat. Dit gebeurde vorige week. Hier kreeg men niet'alleen tekst en uitleg over de werking, de opbrengst en mogelijkheden van de 12 tur bines, maar ook mocht men ook de 57 ton wegende gondel o|) 67 meter hoogte bezoeken van turbine 1 (kant Sluisha- ven) met hierin de besturing, generator, tandwielkasten en schakelingen. Tevens gunde men de leerlingen een blik vanuit het gondeldak, tussen de 23 ton wegende wieken door, over de verre omgeving. Met deze imposante indrukken gingen de leerlingen vervol gens op school verder aan de slag om het project af te ron den, waarVjij de site www.Del- tawind.nl hen veel informatie over duurzame energie bood. Hiermee hadden de leerlingen niet alleen leuke projectweken, maar waren zij ook trots op huir team én de coöperatie Delta wind. Met ruim 1000 leden en een opgewekt vermogen van meer dan 24 MW voorziet men alle 15.000 gezinnen op Goe ree-Overflakkee van duurza me (wind)energie en staat men daarmee te boek als grootste duurzame energie coöperatie in Nederland. Een dubbele reden om trots te zijn. MIDDELHARNIS - Woens dag 20 juni is op de klipper 'De Nooitgedacht', die in de buitenhaven van Mid delharnis ligt, het 25-jarig bestaan van VW Mid delharnis gevierd. Tevens werd afscheid genomen van de heer Piet de Feijter, voorzitter van de Raad van Toezicht, en van mevrouw Nelleke Dillingh, winkel- manager van VW/ANWB Middelharnis. Tijdens de vaartocht met 'De Nooitgedacht' werd eerst de Piet de Feijter in het zonne tje gezet. De directeur van 'de VVV, mevrouw Gerda \'an den Boogert-de Vrij, schetste de 25 jaar VVV waar De Feijter deel van heeft uitgemaakt. Op initiatief van de winkeliers verenigingen Middelharnis en Sommelsdijk werd op 23 maart 1982 VVV Middelhar nis opgericht. De Feijter, toen gemeentesecretaris van de gemeente Middelharnis, kreeg van de toenmalige burgemees ter, de heer Van Welsenis de opdracht "om mee te kijken". Dat meekijken heeft hij 25 jaar volgehouden. Mede door zijn inzet is de VVV Middelhar nis uitgegroeid tot de in 2002 ontstane regio VVV Zuid-Hol landse Eilanden, waartoe ook Voorne Putten en Rozenburg behoren, met in totaal vijf kan toren/winkels. VV\'Direiieur Gerda van den Boogerl, geflankeerd door Nelleke Ddlingh (links) en Piel de Feijter. tijdens hun vanrlueht op De Nooitgedacht. Na"'de toespraak van directeur Van den Boogert werd Piet de Feijter \'ei heven in de 'Kofjeko- kerstand'. De VVV verkoopt de replica van het Koljekokertje in tin en een ieder die na verclien- ste het VVV verlaat, ontvangt zo'n replica. Hierbij hoort ook een oorkonde waar het verhaal van het Kofjekokertje in staat. Gerda \an den Boogert maak te van de gelegenheid gebruik om ook de heer Ion van Pelt, lid van de Raad van Toezicht in de 'Kofjekokerstand' te verhef fen, evenals de heer Klaas Baas van het Fort Prins Frederik in Ooltgensplaat. Zowel Nelleke Dillingh als Piet de Feiter ontvingen een fotofjoek van de medewer kers waarin ieder zijn of haar eigen verhaal heeft verteld. Na het buffet was het de beurt aan Nelleke Dillingh voor een persoonlijk verhaal. Onder andere de verhuizingen, het ANWB-agentschap, de ope ning van het Rien Poortvliet museum, fietsroutes, wan delroutes, folders, gidsen, fiets3daagse, avondfietsvier- daagse, enz. passeerden de revue. En ook Dillingh werd verheven in de 'Kofjekoker stand'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7