Meditatie Afsluiting cursus Theologische Vorming Gemeenteleden Vervolg verhaal RAAD DAAD BeroepingS' EN H WERK Nieuwe vogeleilandjes in Grevelingenmeer Schriftstudie Fietspuzzel- tocht vanuit Langstraat Ophalen oud papier Oude-Tonge EIIAI1DEt1.mE|jv(5 DE KOST VERLOREN PAGINA 5 VRIJDAG 29 JUNI 2007 f^ff^^st Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Niemos, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet mei antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. In veel plaatsen kom je de naam. 'Koslverloren' legen voor een straat of wegaanduiding. Waar hebhen we die naam aan Ie dan ken? Antwoord: Omstreeks de Mid deleeuwen zijn er al buurten genoemd naar een boerderij of perceel met die naam. Het woord'kost'betekent hier geld, zoals in dat oude spreekwoord 'De cost gaet voor de baet uyt'. Zo dankt de Groningse buurt Kostverloren aan de voor malige Friese Straatweg naar Zuidhorn zijn naam aan een herberg buiten de stad, welke aldus bekendheid kreeg. Niet omdat er zulke lekkere 'kostjes' bereid werden, maar omdat degene die er geld in gestoken had, daar niets van terugzag. Dat gebeurde ook elders als de bouw van een boerderij, ont ginning van een lap grond, of verbetering van de afwatering te weinig opleverde. Als het resultaat zo bedroevend was, dat men het geïnvesteerde bedrag niet terugkreeg, dan verloor men zijn 'kost'. Nu nog zijn de ligging en de grondsoort van dergelijke percelen zoda nig, dat wij ons goed kunnen voorstellen dat het zo gelopen is. Dat zo'n onderneming toch bleef bestaan, wijst er op dat er na de eerste tegenvaller toch doorgeploeterd werd. Er zijn legio verhalen over pioniers die een strop hadden, terwijl hun opvolgers het juist konden redden en latere nazaten er wel eens flink aan konden verdie nen. De straten en wegen die u bedoelt, maar ook vaarten en sluizen, zijn later genoemd naar de buurten, resp. polders of andere ondernemingen met de naam Kostverloren. DE ZWEVENDE BORGSOM In Amerikaanse TV-series zie je regelmatig dat een rechter een borgsom eist. Hoe wordt de hoog te daarvan bepaald? Wat gebeurt er met dat geld? En waarom kent ons land dit systeem niet Antwoord: U stelt een reeks vragen over dit onderwerp, maar die kiuit u beter aan de rechtbanken in de Verenigde Staten stellen, want zelfs bij ofliciële instanties kon men ons geen dtiidelijke antwoorden geven. In bijna elke staat van de VS. gelden blijkbaar ande re regels \'oor het al dan niet tijdelijk op borgtocht vrijlaten van gearresteerde personen en vrijwel iedere rechtei' kan zelf de hoogte van het bedrag bepalen. Het is evenmin vaste prik dat een verdachte zijn geld terugkrijgt. En over de rente konden wij helemaal geen uitsluitsel verkrijgen. Al met al mag u blij zijn, dat ons land dit systeem nooit heeft ingevoerd. ROZE NARCOSE? Hoe lang kan een narcose nawer ken? Kan iemand hierdoor (tijde lijk) vergeetachtig worden? Antwoord: Bij een narcose moet men enkele gassen inade men en worden er ook enige stoffen in het bloed ingespo ten die zorgen dat de patiënt gaat slapen en de spieren zich ontspannen. De hoeveel heid van de benodigde stoffen wordt tevoren heel nauwkeu rig bepaald, zodat men reeds kort na het einde van de ope ratie weer wakker wordt. Toch duurt het dan nog enige tijd voor al die stoffen volledig uit het lichaam zijn verdwenen. Het is bekend dat men na een langdurige operatie soms wel een paar maanden wat klach ten kan overhouden, waaron der vergeetachugheid. Deze klachten verdwijnen gelukkig weer vanzelf. Aldus onze medi sche adviseur. VOEGEN WITtEN Wij hebben een blauwe plavui- zenvloer met daarin witte voe gen. Dat is een groot probleem, want die voegen worden vuil en ik krijg ze niet meer schoon. Dal staal lelijk. Hoe kan ik ze grijs maken? Antwoord: Bij verscheidene leveranciers en doe-het-zelf- zaken zijn er al flesjes te koop met een middeltje waarmee zelfs de leek dergelijke voe gen kan reinigen. Ook zijn er tegenwoordig diverse kleuren voegenverf in de handel zodat u die van u na reiniging met terdaad zelf een grijs tintje kunt geven. Vet en vuil moeten er dan wel uit verwijderd zijn. CAfÉ EN KERK Mag een bar of café zich binnen 50 meter van een kerk vestigen Volgens het Burgerlijk wetboek zou dit niet mogen. Antwoord: In het Burgerlijk Wetboek is hier niets over te vinden. Misschien heeft u van een rechtzaak van enige jaren geleden in Frankrijk gehoord. Dit bericht stond o.a. in het Nederlands Dagblad. Er is een Franse wettekst uit 1978 die voorschrijft dat de kerkdeur en het café zo ver uit elkaar moeten liggen, dat de wereld se drukte de mis niet verstoort. De afstand moet tenminste 40 meter zijn. Een café in het Zuid-Franse La Motte zou zich op 38 meter afstand bevinden. De advocaat van de cafébaas verzon een truc. Hemelsbreed was het inderdaad 38 meter, maar wie de verkeersregels volgt en netjes over het trot toir loopt, legt een veel grotere afstand af. De rechter sprak tenslotte recht. Hij rolde zelf zijn meedint uit, en kwam tot veertig meter en drie millime ter. Het café mocht blijven. BESMEWNGSGEVAAR Met hel oog op besmettingsgevaar zegt de éen dat je beter in een nieuwe spijker kunt trappen dan in een roestige. Wat is waar? Antwoord: De kans op infectie met tetanus is groter bij besmet ting met straatvuil, met name roestige spijkers zijn berucht. Tetanus of klem wordt niet veroorzaakt door roest op zich. Wel door de Clostridium tetani, een bacterie die alleen gedijt in een omgeving waar weinig of geen zuurstof is. Ze leeft van nature in de darmen van paar den en andere planteneters, die er zelf geen last van hebben. Ze plant zich voort via sporen die met de uitwerpselen van de dieren in de bodem terechtko men, waar ze jarenlang kun nen overleven. De besmetting komt dus niet van de roestige spijker zelf, maar van de aarde en het vuil die eraan kleven. De enige afdoende bescherming is inenting. MAGNETRON SCHADELIJK? Is een magnetron nu wel of niet slecht voor een mens De menin gen zijn hier erg over verdeeld. Antwoord: Als een magnetron schadelijk zou zijn, zouden dergelijke toestellen heus niet meer verkocht mogen wor den. Maar magnetronovens zijn alweer zo'n 30 a 40 jaren in gebruik. Een magnetron kan alleen in werking worden gesteld als het deiutje goed gesloten is. De microgolven die binnen in het apparaat de watermoleculen van het voed sel in trilling brengen, hetgeen de warmte daarin veroorzaakt, kunnen niet door die gesloten deur naar buiten treden. Het deurtje kan niet open zolang het toestel werkt en als u het wél kunt openen, staafde scha kelaar al uit en zijn er dus geen microgolven meer. Zelfs moét elke magnetron beveiligd zijn tegen 'lekken'. De magne tron is in de loop der jaren door diverse deskundigen aan diverse proeven onderwor pen. Het is hun gebleken, dat bij bereiding van allerlei soor ten spijzen in de magnetron het vitaniineverlies volkomen gelijk is aan de conventionele manier van koken. U verliest bij het gebruik van een magne tron dus niet meer vitaminen dan bij een andere manier van verhitten of koken. Het is ove rigens belangrijk dat men het voedsel goed verwarmt. Niet alleen aan de buitenkant, maar ook vanbinnen, want ook daar moet de opgewekte wrijvings- warmte de bacteriën welke in rauwe producten en veel klaargemaakte maaltijden nog aanwezig zijn, volledig doden om evt. voedselvergiltiging te voorkomen. Sommige gebrui kers hebben evenwel te veel haast en verhitten het voedsel dan te kort. Dat heeft wel eens tot ziektegevallen geleid. ALG IN DE VIJVER Recentelijk werd in deze nibriek antwoord gegeven op de vraag hoe alg in de vijver te bestrijden dan wel te voorkomen is. Naar aanleiding hienan reageerde een lezeres met de mededeling dat ook zij in haar vijver veel last van alg heeft gehad, maar daar in ca. tien dagen tijd geheel vanaf is gekomen door een middel - de naam en>an tuist ze niet meer, het was "een doos met korrels" - dal ze kocht bij de fa. Voogd te Oud- dorp. Wellicht kan de bewwile vijverbezitter mei deze medede ling zijn/haar voordeel doen. PROTESTANTSE KERK IN NEDERL.4ND Beroepen te Bergambacht (herv.), ds. J.J. van Holten te Leerdam; te Emmeloord (prot. gem., wijk Zuid-Oost), ds. H.A. Cappon te Enschede (Bond van Vrije Evang. Gemeenten); te Emmeloord (prot. gem^, wijk Zuid-Oost), kandidaat J. Gappon-Vogel te Enschede; te Ridderkerk (her\'. wijk 6), ds. j.A.van den Berg te Nieuw- Lekkerland; te Rouveen (herv.), ds. H. Born te Brakel; te Westbroek (herv.), ds. C. van de Scheur te Veenendaal. Aangenomen naar Eemnes (herv.), kandidaat E.J. de Groot te Wezep; naar Moordrecht (herv. Gem. Bethel), ds. G.C. de Jong te Sliedrecht. Bedankt voor Putten (herv. wijkgem. V), ds. H. Russcher te' Barneveld; voor Strijen (herv. wijk 1), ds. G. van Wijk te Wezep; voor 't Harde (herv. gem. Elim), ds. G. Lustig te Voorthuizen. Beroepbaar: kandidaat W.J. Bakker, Groenhof 19, 6715 EM Ede. Tel. 0318-590334; kandidaat C. Constandse, Rid- deplantsoen 15-1, 3523 HW Utrecht; kandidaat L. van Rees, Tjasker 10, 2957 XN Nieuw-Lekkerland. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Almere-West en te Leeuwarden, ds. J.R. Douma te Haarlem. Aangenomen naar Heemse- Marslanden, ds. J. Werkman te Harkstede en Zuidwolde. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Enschede, ds. J. Dekker te Amstelveen. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Utrecht-West, ds. D. van der Zwaag te Veenendaal. Beroepbaar kandidaat R. Jan sen, Gruttoweg 4, 7331 MD Apeldoorn. Tel. 055-5342375. GEREE GEMEENTEN Bedankt voor Yerseke, ds. C.A. van Dieren te Rijssen-Noord. Beroepbaar: kandidaat G. Heijkamp, Van Utenhoveweg 64, 4191 MB Geldermalsen. Tel. 0345-575110; kandidaat M. Joosse, Roemer Visscher- straat 37,3132 ER Vlaardingen. Tel. 010-4603790; kandidaat A.J. de Waard, Brederodehof 40, 3341 VB Hendrik-Ido- Ambacht. Tel. 078-6813612. Beroepen te Rilland-Bath, kand. G. Heijkamp te Gel dermalsen; te Hendrik-ldo- Ambacht en Beekbergen, kand. M. Joosse te Vlaardingen. GEREE GEM. IN NED. Beroepen te Aalburg, te Alblas- serdam, te Arneinuiden, te Elspeet, te Goes, te Gouda, te Groot-Ammers, te Hendrik Ido Ambacht, te Krimpen aan den IJssel, te Kruiningen, te Ochten, te Rhenen, te Rijs- sen, te 's-Gravendeel, te Urk, te Veenendaal, te Vlaardingen en te Waardenburg, kandidaat A. Geuze te Uddel.. MIDDELHARNIS - In het Grevelingenmeer worden twee nieuwe vogeleilanden aangelegd. Het alg. bestimr van het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen heeft hiervoor 215.000 euro uitgetrokken. De eilandjes komen vlakbij het natuureiland Hompelvoet en de Slikken van Flakkee te lig gen. Met de aanleg ervan wil het schap de kustbroedvogels in de Grevelingen meer ruimte geven om te broeden en meer veiligheid tijdens het foerageren. '...als die het Woord ontvingen mei alle toegenegenheid, onderzoekende dagelijks de Schriften, of deze dingen alzo waren'. (Handelingen 17;11) Leest u elke dag in de Bijbel? "e kennen op dat gebied een lange traditie. Na het eten "ordt de Bijbel gepakt en dan lezen we gezamenlijk een gedeelte. De laatste jaren zijn talloze verklaringen en toelich- "ngen uitgegeven. Die waren ei' vroeger niet. Toch waren er Wensen die doorkneed waren 'n de Heilige Schrift. Hoe hard ze ook moesten werken, ze namen er tóch de tijd voor om zich te verdiepen zich in de kanttekeningen en te medi teren over wat zij lazen in het Woord des Heeren. Daar, in Berea, zitten de men sen ook over de Schriften gebo gen. Er zijn namelijk mensen 111 hun synagoge gekomen die heel bijzondere dingen ver kondigen. Zij openen de oude, gewijde boeken, van Mozes en de profeten, en ze zeggen: 'Die boeken spreken over Jezus. Is dat niet die man die het land rondpreekte, maar tenslotte helaas aan een kruis stierf?' Wonderlijke uitleg. Die uitleg horen ze niet van de Schrift geleerden. En in de naburige stad, Thessalonica, heeft de komst van die predikers zelfs tot rellen geleid. Wat is dat toch allemaal? Daarom zijn ze naar huis gegaan en hebben ze de oude boeken gepakt. Niet omdat ze zo kritisch zijn, maar omdat Paulus hen op dat spoor heeft gebracht. Hij zal betoogd hebben: 'Ik verzin het zélf niet! Het is door God zelf al lang tevoren voorzegd. Lees Jesaja 53 maar eens, bijvoorbeeld'. Ja, inderdaad. Overal lees je van zonde en schuld, maar ook over de offers ter verzoening. Overal kom je die getuigenis sen tegen: van Gods genade en liefde voor zondaren. Je leest van Gods goedertierenheid, die hoger is dan de hemel, en van de zonde die veel verder weggedaan wordt dan het wes ten verwijderd is van 't oosten. Elke dag zitten ze daar rondom een open Bijbel. Met toegene genheid. Dat betekent dat er in hun hart snaren geraakt worden. De Schrift gaat hen persoonlijk iets zeggen. Heer lijk, dat het ei] zo staat. Want je zou kunnen zeggen: 'Het is maar nét, hoe je de Bijbel leest'. Wat een opvattingen zijn er! Kun je de Schrift wel onbe vooroordeeld lezen? Welnee, dat kunnen we zéker niet. Maar daarom is het zo rijk dat we mogen weten van het werk van de Heilige Geest. Als we de Bijbel lezen met een hart dat door de Geest wordt onder wezen, kan het niet anders of we ontdekken daarin de Chris tus der Schriften. En dan wordt het tot een levende belijdenis. Want we moeten immers het Woord van de Heere lezen met het oog op ons eeuwig behoud. En als wij zó over de Schrift gebogen zitten, gaat deze per soonlijk spreken. .-Vllereerst ontstellend eerlijk. Want dan is elke bladzij donker gekleurd. Zonde en nood. Opstand tegen God. Even goed in ons eigen hart. En we lezen soms zulke aangrijpende geschiedenissen o\er mensen, die dood en ver derf zaaien. En, o wat wonder van genade: dwars door dat alles heen volvoert de Heere Zijn raad. Op elke bladzijde lezen we van de Middelaar, van Gods zondaarszoekende liefde. En dan wordt het hart erdoor getroost en onderwezen in de heilgeheimen van Gods gena de. Toegenegenheid! Ja, dan krijg je zo'n' liefde tot het Woord. Ook, zoals het wekelijks wordt uitgelegd en verkondigd. Pau- lus is daarmee begonnen en vele dienstknechten van de Heere zijn in zijn voetsporen gegaan. Maar bovenal: het is zo vreugdevol, omdat de Hei land zélf ook leefde uit het Woord. Toen Hij door de dui- \el verzocht werd. Toen Hij in Ciethsémané worstelde onder de last van Gods toorn. En toen Hij aan het kruis ging sterven. En verder: de paasdag was nog niet voorbij, of de Heiland had aan de Emmaüsgangers het evangelie verkondigd. En hoe ging het op de Pinksterdag? Leest u dagelijks uw Bijbel? Wordt uw hart erdoor geraakt? Door die donkere tonen en die blijde klanken? Hebt u de Hei land ontmoet 'in het gewaad van Zijn ^Voord?' Want de Schrift is een goudmijn. Zij bevat de woorden van eeuwig leven. Ze wijst ons de weg naar de eeuwige zaligheid. U kunt toch niet zónder? Dan gaan we temidden van 'het aards gedruis' luisteren naar het Woord van de Heere. Soms dreigt het overstemd te HOiden door de spot van de mens, de muziek van de duivel of de schreeuw van de wanho pige mens op een ondergaan de wereld. Maar al is het lawaai van de wereld oorverdovend, het hart kan toch wel horen, wat de Heere zegt. Daarom kent een toegenegen mens de bede van de Psalmist: Gedenk aan 't woord, gesproken tot Uil' knecht. waarop Gij mij verwachting hebt gegeven. Dit is mijn troost, in druk mij toe gelegd, dit leert mijn ziel U achteraan te kleven. Al 't geen Uiu mond aan mij had toegezegd, gaf aan mijn hart vertroosting, geest en leven. Werkendam, ds. W. Arkeraats Op zaterdag 14 juli organiseert destuurgroep restauratie/onder houd Hervormde Gemeente Langstraat een fietspuzzeltocht door het mooie landschap van Goeree-Overflakkee. De afstand bedraagt ongeveer 25 km. De start is van 9.15-9.30 uur vanaf de Hervormde Kerk te Langstraat. De aankomst is ca. 12.00 uur. Halverwege is er een stop met koffie, thee of frisdrank. Bij terugkomst is er bij het kerkgebouw een brood maaltijd met soep en broodjes. Deelname kost €4, met een maximum van 12 per gezin. De opbrengst van de fietstocht is bestemd voor 'Huize Margari tas', een stichting die zich actief wil inzetten bij het verlenen van bescherming en zorg voor kinderen. Deze stichting heeft zich ten doel gesteld de crisisop vang van kinderen tussen de O en 16 jaar te bevorderen. Voor de fietstocht moet u zich vooraf telefonisch aanmelden bij de fam. Bakelaar, tel. 631801, fam. De Bruin, tel. 632567, of fam. Van Gils tel. 631716. Voor de winnaar is een taart en een wis- selbeker beschikbaar. Morgen, zaterdag 30 juni, zal in heel Oude-Tonge het oud papier weer worden opgehaald Wilt u het papier vóór 9.00 uur duidelijk zichtbaar langs de weg zetten. De opbrengst is voor het restauratiefonds van de Herv. gemeente. MIDDELHARNIS - In vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen' te Middelharnis vond afge lopen zaterdag de afsluiting plaats van de cursus Theologi sche Vorming Gemeenteleden. Om de twee weken komen ongeveer 40 cursisten bijeen om onderwijs te ontvangen in de vakken Oude en Nieuwe Testament, Kerkgeschiedenis, Dogmatiek, Praktische Theo logie, Ethiek en Missiologie. Zaterdag was het alweer de laatste dag van het seizoen 2006/2007. Dit betekende dat er afscheid genomen werd van 7 cursisten die drie jaar lang deze cursus hebben gevolgd. Zij kregen van de cursuslei der, ds, T.W. van Bennekom, een certificaat overhandigd als bewijs dat ze deze cursus trouw hebben gevolgd. De volgende cursisten kregen een certifi caat: Nel Bevelander uit Den Bommel; Willem en Corine van Drongeien uit Ooltgens- plaat. Joke van 't Hof en Arian- ne Ligtendag uit St. Annaland, Pieter Polak uit Dirksland en Marja Vernooij uit Tholen. In zijn toespraak bij de over handiging van de certificaten benadrukte de cursusleider dat het de bedoeling is dat met de opstoken kennis ook wat gedaan wordt binnen de plaatselijke gemeente. Het is goed dat de gemeente gebruik maakt van gemeenteleden die door een stuk toerusting en vorming ingezet kunnen wor den in allerlei iverk binnen de gemeente. Namens de cursis ten bood Nel Bevelander de docenten een schilderij aan dat door de zeven cursisten geza menlijk geschilderd was en waarop door allerlei symbolen het belang van de cursus werd doorgegeven. Dit schilderij zal een plaatsje krijgen in 'De Hoeksteen'. Marja Vernooij bedankte namens de cursisten de docenten voor het onder wijs dat ze in de afgelopen drie jaar mochten ontvangen. Na een gezamenlijke maaltijd gin gen alle cursisten weer huis waarts, verrijkt door de opge dane kennis in het afgelopen jaar. Het volgend seizoen start de cursus opnieuw, en wel op zaterdag 15 september. Er zal dan een vrijblijvende kennis makingsmorgen zijn. Wanneer u informatie wilt over de cur sus kunt u terecht op website www.cursustvgniiddelharnis. nl, mailen naar infoCoJCursust- vgmiddelharnis.nl. of bellen naar de cursusleider ds. T.W. van Bennekom, tel. 0187- 478202. -85- Ze hadden geïnformeerd naar zijn bekwaamheden en zijn staat van dienst. Doch daar er nog meerdere sollicitanten ontboden waren, was er door de firmanten geen beslis sing genomen, doch ze hadden hem beloofd, dat hij in ieder geval bericht zou krijgen, wanneer de uitslag bekend was. Dat de keuze van die heren toen reeds zo goed als zeker op hem geval len was, hadden ze hem niet verteld. Evenmin wist hij, dat hij dat groten deels te danken had aan zijn vroe gere patroon, mijnheer Andijk, die de morgen, volgende op de dag van zijn bezoek bij Evert, een grote brief geschreven had aan de firma Weste- rink, waarin hij hen Evert Kooistra van harte aanbeval en de gunstigste inlichtingen omtrent hem verschaft had. Een weekje van spanning was gevolgd. Wat was hij in die dagen van afwach ten geshngerd tussen hoop en vrees. Nu eens bezorgd, dat hij opnieuw teleurgesteld zou w'orden, dan weer hopend op een gunstige uitslag. Eindelijk was het verbeide bericht binnengekomen. Even had hij geaarzeld om de brief, die besHssen zou over zijn wel of wee, open te maken. Tenslotte had hij hem voorzichtig losgesneden, met beven de handen het voor hem zo gewich tig blad ontvouwd en gelezen, dat hij de aanstelling gekregen had. Als een ongekende weelde was het door hem heengetinteld. Opgewonden was hij naar de keuken gesneld, had het getypte vel in de handen van zijn moeder gedrukt met de woorden; "Hier, lees eens." Samen verkneuterden zij zich nu bij het herdenken van die blijde dag. "Die avond vergeet ik nooit meer," viel Dora uit. Het was dan ook een prachtbetrek- king. Hij verdiende nu meer dan hij ooit bij mijnheer Andijk gekregen had. Begin mei was hij daar in dienst getreden en verrichtte iedere dag opnieuw met plezier zijn arbeid. Hij had, vanaf zijn werktafel, een schitte rend uitzicht op de haven, want het kantoor was op de eerste verdieping, boven het pakhuis gebouwd. De ver standhouding met het talrijke, aan hem ondergeschikte personeel, liet niets te wensen over. Zwijgend doorleefden ze opnieuw die gelukkige dagen en tuurclen beiden naar de zon, die als een vuurrode bol steeds dieper zonk. "Zeg, en weetje nog...?" begon Dora weer, die er behagen in schepte, om alles nog eens op te halen. Ruim een week later was inijnheer -indijk voor de tweede keer hen op komen zoeken. Stralend van blijd schap had Evert hem zijn benoeming laten lezen. Ook deze was aangenaam verrast geweest. Bij het heengaan had hij Evert een gesloten enveloppe over handigd. "Ik voelde mij toch verplicht u een kleine vergoeding te geven voor al het leed en de ellende, cïie u onschuldig aan het u ten laste gelegde hebt moe ten doorleven," had hij gezegd, ter wijl hij hem en zijn moeder de hand reikte. "En mocht ik u ooit nog eens van dienst kunnen zijn, dan kunt u op mij rekenen." Zij hadden hem enigszins verlegen bedankt. Nauwelijks was Evert teruggekeerd in de kamer of met zenuwachtige nieuwsgierigheid had hij de envelop pe open geritst. Zijn moeder was bij hem komen staan. Onthutst en sprakeloos van verbazing hadden ze elkander aangestaard, want de inhoud bleek te bestaan uit een cheque, waarop Evert bij de bank 1500 kon gaan halen. Het was tè overweldigend geweest. Verbijsterd had hij een ogenblikje op het nietige, maar waardevolle papiertje, dat in zijn hand trilde, gestaard. "En dat noemt hij een kleine vergoe ding," had hij tenslotte uitgeroepen met een stem, die beefde van opge wondenheid. "Zou hij dat wel kunnen missen?" had zijn moeder nog met bezorgdheid gevraagd. Evert was in de lach geschoten. "Heb daarover maar geen zorg, moe dertje. Het betekent voor ons méér dan voor hem." Hij had haar overmoedig op de schou der geklopt. "Nu, wat zegt u er van?" "Het is een prachtige gift. Ik ben er eigenlijk een beetje verlegen mee." Samen hadden ze toen overwogen welke bestemming ze aan al dat qeld zouden geven. "Weetje wat?" had zijn moeder plot seling geopperd. "Laten we nu eerst die 500 aan Van Vliet teruggeven." 'Ja, dat doen we," had hij grif inge stemd, "die heeft nu lang genoeg gewacht zou ik denken. Daar had ik zo gauw niet aan gedacht." Hij had er dadelijk heen willen gaan, doch zijn moeder had hem tegen gehouden. "Zou je niet liever wachten tot mor genavond, dan, komt hij hier toch. Het is beter, dat we dat rustig met elkaar regelen," had ze voorgesteld. "Ook goed." Van Vliet had zijn ogen bijna niet kunnen geloven, toen Evert hem de volgende avond de cheque liet zien. "We hebben gisterenavond samen overlegd om nu eerst onze schuld, of liever mijn schuld, bij u te veref fenen." En lachend voegde hij er aan toe: "Want ik zou niet graag willen, dat u failliet ging." "Gelukkig, wat ben ik daar blij mee," kaatste deze kwasi ernstig terug. "Het is juist op tijd, ik stond op het rand je" Evert schaterde. Ook zijn moeder lachte smakelijk mee. "Evert is door het dolle heen," merkte ze vrolijk op. "Dat merk ik," antwoordde Van Vliet glimlachend. Daarop vervolgde hij zakelijk: "Ik vind het mooi van jullie, datje eerst aan mij denkt, maar..." Peinzend en zich beradend streek hij zich met de hand over het voorhoofd. Allen keken hem nieuwsgierig aan en wachtten gespannen wat er komen zou. Men kon de stilte, die er geval len was, horen. "Ik kom met een ander voorstel," had hij toen gezegd. Weer was er een zwijgen gevallen, ter wijl de spanning steeg. "Als ik er jullie eens wat bij leen en jullie laten dan je afgebrande huisje weer opbouwen, zou dat niet veel beter zijn?" (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5