Moeders van verslaafde 'Mister BOVAG van de eilanden', kinderen beginnen strijdlustig actiegroep Jan de Lignie, neemt na zestig jaar afscheid Samenwerking van autobranche zou meer zichtbaar moeten zijn Cijfers vertalen, koers bepalen. Omloop vraagt vrijwilligers 80e jaargang Nr. 7621 Vrijdag 29 juni 2007 Christelijk strechblad op gere ndslag Goeree^Overflakkee kent nu ook 'Moedige Moeders', die lotgenoten willen bijstaan, overmatig gebruik proberen te bestrijden en de politiek kritisch gaan volgen Stilzwijgen Begeleiden Niets Rubriek Antenne Opvolger Dank Druk uitoefenen Vk^^Sr Visser Visser Zeg NEE tegen windturbines op Goeree! Uw bezwaarschrift voor 16 juli binnen, er valt heel veel te winnen! MIDDELHARNIS - Zeven moeders van (ex-)verslaafde kinderen hebben deze week de stichting Moedige Moe ders Goeree-Overflakkee opgericht. Moedige Moeders is een zelfhulp- en actiegroep, die op alle mogelijke manieren wil proberen het overmatig gebruik van alco hol en speed op het eiland te voorkomen en flink terug te dringen. Ook gaat de groep het drugsbeleid van de betrokken gemeenten en hulpverleningsinstanties kri tisch volgen. Daarnaast zullen zij elkaar en lotgenoten bijstaan, door spreekuren en informatiebijeenkomsten te organiseren. Door Gert van Engelen De stichting is er gck<ji7ien in navolging van eenzelfde initia tief als in Volendam. Ook daar wilden moedeis niet langer lijdzaam toezien hoe de coca ine hun kinderen sloopt, maar het lot in eigen hand nemen. Zij richtten enkele jaren gele den de Moedige Moeders van Volendam op, een voorbeeld dat inmiddels in heel Neder land is gevolgd door Soest, Wieringen, Dedemsvaart, Spa- kenbuig, Aalburg, Den Haag, Uden, Baarn, Bernheze en Ruckphen. De Goereese initiatiefgroep heeft zich in een dwingende, doelmatige brief al voorge steld aan de vier eilandelijke gemeentebesturen en om steun, hulp en vooral subsi die gevraagd. De colleges van B&W hebben nog geen enkele toezegging gedaan, al heeft de gemeente Middelharnis laten weten het initiatief "fantas tisch" te vinden. De stichting mag in ieder geval een zaaltje in het gemeentehuis gebruiken om er te vergaderen. Pure wannoop vormde de voor naamste reden voor de zeven moeders om het heft in hand te nemen. Zij worstelen dage lijks, of hebben geworsteld, met zwaar verslaafde zonen en dochters, die door hun ziekte het gezinsleven totaal ontre gelen. Zij storen zich aan het hardnekkige stilzwijgen dat op Goeree-Overflakkee nog altijd heerst over het hoge alcohol-, speed- en cannabisgebruik onder jongeren. Keer op keer schrikken ze er weer van hoe makkelijk verdovende inidde- len op het eiland verkrijgbaar zijn. En ze voelen zich m de steek gelaten door de regio nale hulpverleningsinstanties: die verwaarlozen het eiland. Afgelopen voorjaar verenig den deze moeders zich in een groep, die "snel en praktijkge richt aan de slag wilde. Niet eerst lang nadenken, en talmen en dikke nota's schrijven, maar alert optreden. De vrouwen komen uit Middelharnis, Som- melsdijk en Oude-Tonge. Zij namen zich voor een Moedige Moeders-groep op te richten, die eilandoreed opereert en er zal zijn voor moeders van alle gezindten, ook voor de schaar se allochtone moeders. Deze week kreeg hun burgeriniti atief bij de notaris de officiële vorm van een slichting. joke Kooiman begeleidt met praktische hulp en training de moeders, die Dij alle treurig heid die de verslavingen van hun kinderen teweegbrengt, enthousiast en energiek zijn. Kooiman is in Rotterdam pre ventiewerkster verslaving van Context Centrum voor GGZ preventie. Desgevraagd vertelt zij het Eilanden-Nieuws dat de zeven initiatiefhioeders aller minst op zichzelf slaan. 'Er zijn op Goeree-Overflakkee hon derden ouders, die ook ver slaafde kinderen hebben." De aantallen zijn onweerlegbaar. Betrouwbare onderzoekscijfers van de GGD Zuid-Hollandse Eilanden wijzen uit dat 17 van de honderd jongeren op het eiland onmatig veel alco hol drinken, en twaalf procent cannabis gebruikt. In landelijk opzicht zijn dit verbijsterend hoge aantallen, vergelijkbaar met het vissersdorp Ork. "Een dominee vertelde onlangs dat daar nét zoveel gedronken en gesnoven wordt." Niet elk kind dat excessief drinkt of drugs nuttigt, is bij voorbaat verloren, benadrukt Kooiman. "Voor ouders is het een lastige materie. Hun kin deren zijn aan het puberen en experimenteren, en dan gebeuren zulke dingen. Geluk kig komt het met de meesten weer goed, zo tegen hun 18''" of 19'''', als ze verkering krijgen, gaan werken of studeren. Een groot deel komt er goed uit. "Maar dat is tegelijkertijd ook te veel het idee dat leeft: het komt allemaal wel goed; wij zijn zelf ook zo geweest. Dat ver goelijkende is naïef Sommige kinderen raakten wel degelijk hevig verslaafd én beschadigd, en ouders negeren dal de ver leiding en verlokking voor hun kinderen tegenwoordig erg groot zijn." Zij bedoelt ermee dat drugs op Goeree-Overflakkee eenvou dig verkrijgbaar zijn. "Er rijden gewoon drugskoeriers rond. Ze vertonen zich bij hangplek ken, tijdens schuurfeesten, op schoolpleinen. Hel is gewoon een koeriersdienst vanuit de grote stad. Je krijgt de drugs bezorgd alsof Je een pizza bestelt. Met zo'n 'service' is het verdraaid moeilijk om 'nee' te Preventiewerker Joke Kooiman thuis. Zij begeleidt de moedige moeders van Goeree-Overflakkee. Je kunl drugs bezorgd krijgen alsof je een pizza bestelt.Foto Gert mn Engrien zeggen. Het is een kleine ramp die hel eiland momenteel treft en ouders hebben de neiging om dit weg te stoppen." Uit het feit dat er nu een stichting Moedige Moeders is, kan worden afgeleid dat de hulpverleningsin stanties ontoereikend zijn geble ken. Kooiman beaamt dit zonder aarzeling. "Er is nu niets op het eiland. Er is geen opvang voor jongeren. Er is geen loket voor ouders. De preventiewerkers, de jongerenwerkers en die ene straathoekwerker die er zijn: ze doen verschrikkelijk hun best, maar hel zijn er te weinig en het gebied is te groot. Ouders die de regie weer terugwillen over hun gezin, kunnen ner gens heen. nergens terecht. De jeugdhulpverlening zegt: 'U moet naar de verslavingszorg'. De verslavingszorg zegt: 'Uw kind is nog tejong, u moet terug naar de jeugdhulpverlening'. Verslaafde kinderen worden door de regionale instanties in Rotterdam of Spijkenisse als een hete aardappel doorgege ven. Zij hebben Goeree-Over flakkee veronachtzaamd." Het zijn deze praktijken die de Moedige Moeders beëin digd willen zien. In hun brief sommen ze de maatregelen op waarmee het heersende drug gebruik kan worden aange pakt en zijzelf en hun kinde ren trefzeker kunnen worden geholpen. Behalve de gemeen tebesturen zullen zij op grote schaal ook nog de politie, de ondernemers, de winkeliers verenigingen, de kerken, de raadsfracties en de particuliere burgers benaderen. Zij hopen van hen steun, hulp en geld te krijgen, maar bovenal erkenning. Kooiman; "De erkenning dat het moedig is om met het verslavingspro bleem van je kind naar buiten te komen. En de erkenning dal het zo niet langer kan. Iedereen weet al lang van het overmatig alcohol- en drugsge bruik: de politici, de bestuur ders, de bevolking. Ze noemen hel ontwijkend het Geheim van Flakkee, alsof het vooral een geheim moet blijven. Te lang ook heeft de mentaliteit geheerst dal men dit probleem wel in eigen kring kan oplos sen. Dat kan echt niet meer; het is uit de hand gelopen. De tijd is aangebroken om met elkaar aan de slag te gaan." Wat hopende moedigemoeders te bereiken? Zij proberen in de eilandelijke (kabel)kranten een vaste wekelijkse rubriek geopend te krijgen, waarin moeders en jongeren anoniem hun verhalen kwijl kunnen. Zij gaan een tweewekelijkse informatieavond houden voor familieleden van verslaafde kinderen. Ze beginnen een telefonisch hulplijn. Kooiman: "Allemaal met de bedoeling om elkaar te steunen. Om elkaar handvatten te geven, of een luisterend, begripvol oor. Niet iemand die jou als moeder ver wijt dat hel je eigen schuld is, want dat maakt <fal jij je mond dichthoudt. Ouders slaan er heel lang helemaal alleen voor, daar wordt je onzeker van. Je denkt: 'Heb ik hel wel goed gedaan?' Dan wil je niet met een veroordeeld worden." De moedige moeders gaan zich ook met hel huidige drugsbe leid en de (gebrekkige) opvang bemoeien. Zij houden maatre gelen die gemeenten nemen, kritisch in de galen en geven zo nodig advies over hoe het beter kan. Zij gaan gesprekken voeren met de desbetreffende instanties, opdat er op Goeree- Overflakkee in elk geval directe OUDDORP - Zestig jaar geleden was het dat Jan de Lignie het voorzitterschap van de BOVAG Praatgroep van het eiland op zich nam en pas nu heeft hij de voor zittershamer overgedragen aan zijn opvolger Simon Karels. De Lignie is een man die veel betekend heeft voor de eilandelijke autobranche. Dit bleek donderdag tijdens een afscheidsbijeenkomst en een buffet dat hij en zijn vrouw van de collega's kregen aangeboden in Restaurant Van Duinzicht in Ouddorp. Door Adri van der Laan Bij de verwelkoming tijdens de receptie werd De Lignie 'Mister BOVAG van de eilan den genoemd' en uil de ver schillende toespraken bleek dat dit een rake typering was, want wat er in het verleden ook gebeurde in de eilande lijke autowereld, altijd was De Lignie erbij aanwezig. Burgemeester De Vries van de gemeente Middelharnis bracht namens het gemeen tebestuur de felicitaties over aan De Lignie. In haar toe spraak beschreef zij de vele veranderingen die tijdens de lange actieve periode van de bestuurder hebben plaatsge vonden, waarbij de praatgroep - zoals de BOVAG-afdeling wordt genoemd - eerst een zelfstandig district was, ver volgens tot de afdeling Rotter dam behoorde om vervolgens, op eigen verzoek, aangesloten te worden bij het rayon Zee land. 1 ijdens haar toespraak maak te burgemeester De Vries haar toehoorders duidelijk dat men binnen de BOVAG-praat- groep elkaar onderling scherp houdt. Graag zou zij dan ook zien dal de samenwerking meer zichtbaar zou worden voor het publiek, zo liet zij welen, "want de mensen gaan ook voor auto's steeds meer shoppen". Zij overhandigde de scheidend voorzitter, die in het verleden al menig onder scheiding had gekregen, een oorkonde van de BOVAG. De directeur van de BOVAG, Koos Burgman, was ook naar Ouddorp afgereisd. Hij schets te de momenteel lopende onderhandelingen die er door zijn organisatie met het minis terie worden gevoerd. Burg- man prees de vele activiteiten die De Lignie had ontplooid als hel ging over de belangen- Burgemeesler De Vnes overhandigt De Lignie de BOVAG-oorkonde. De gaande en komende voorzitter v<i>i de BOVAG-praatgroep. Fiitn: Aihi jifiil lU'r Llui» behartiging van de leden. Vol gens hem is hel voor de belan genorganisatie heel belangrijk te weten hoe de leden ergens over denken. Hij beschouwde de praatgroep dan ook als een "antenne in het veld", waarvan de landelijke orga nisatie dan ook veel gebruik van maakt. En van die anten nefunctie van de praatgroep heeft de BOVAG dan ook veel en dankbaar gebruik gemaakt. Burgman noemde De Lignie een 'uniek figuur' omdat hij 60 jaar van de 77 BOVAG- jaren heeft meegemaakt. Als dank voor zijn verdiensten kreeg De Lignie een bijzonder cadeau: een originele tekening van de eerste Volkswagenbus, die allereerste VW-imporleur Ben Pon had gemaakt. Deze schets leverde Pon in bij de VW-direclie in Duitsland, waarna zij overging tot pro ductie van deze traditionele bus. Naast de tekening was er ook een schaalmodel van de bus, en die werd de schei dende voorzitter ook overhan digd. Opvolger van De Lignie is de heer Simon Karels. Hij was ook één van de sprekers bij de afscheidsbijeenkomst en nam daarbij een duik in het verleden. Karels zette De Lig nie neer als 'familieman' en als ondernemer. "Nel - zijn vrouw - en de kinderen heb ben een Jan getroffen die heel zorgzaam is, maar ook nogal domineert. Maar hij kon ook tegenspraak dulden, al was dal wel wat moeilijk voor hem". Ms familieman was hij een trotse vader en opa die graag met zijn kleinkinderen met de auto op stap ging. Karels weet veel verhalen uit het verleden van De Lignie. "Hij was niet de gemakkelijkste en ging niets en niemand uit de weg". Hij vertelde hoe Jan via 'een list' in de schaarste na de oorlog toch een aantal Kaiser Erasers te pakken kon krijgen en te verkopen op het eiland. Verder herinnerde Karels zich de breuk met importeur Pon, wat ook met de doortastend heid van De Lignie te maken had. Volgens Karels kreeg De Lignie al vroeg in de gaten dat het beter was om als garage houders gezamenlijk op te tre den en werd dan ook direct na de oorlog lid van de BOVAG. Samen met bekende men sen uil de toenmalige eilan delijke autowereld werd de praatgroep opgericht. Karels noemde de namen van Taaie, Nijsse, Knöps, Koert en Van Dam. Simon Karels verzeker de dal hij als nieuwe voorzitter zijn best zal doen om de inzet Fo(o: Atlri van der Laan van De Lignie te evenaren. Namens de Praatgroep kre gen Jan en Nel de Lignie een tuinset overhandigd. Ondanks zijn hoge leeftijd beklom ook De Lignie zelf het spreekgestoelte. Hij dankte alle aanwezigen voor hun komst en met krachtige stem liet hij weten dat hij verrast was door het vorstelijk ont haal van die middag. De naam BOVAG kreeg een steeds gro tere invloed. Hij riep dan ook de aanwezige garagehouders op om de naam van de BOVAG in ere te houden omdat de betaalde contributie de gara gebedrijven uiteindelijk toch ten goede komt. Het BOVAG- lidmaatschap is een pluspunt voor uw bedrijf". Om een beeld te geven van hel verloop van de garagedichtheid op het eiland gaf De Lignie een overzicht in enkele cijfers. In zestig jaar zijn er 38 leden die hun bedrijf beëindigd hebben en 19 nieuwe leden die een bedrijf zijn begonnen. Uit de toespraak van De Lig nie bleek dat hij ondanks zijn afscheid zich zal blijven inte resseren in de garagebedrij ven op het eiland. Hij is dan ook nog steeds van harte wel kom bij de bedrijven, zo werd hem veizekerd. opvang komt, plus een betere bestrijding van hel alcohol- en drugsgebruik én activiteiten en voorlichting die gericht zijn op preventie. Voor jongeren die zijn afge kickt, willen zij dat er op het eiland zelf 'nabehandeling' komt, in de vorm van een herslelhuis. Om ouders en drugsgebruikende jongeren laagdrempelig en snel in con tact te brengen met de drugs hulpverlening, pleiten de Moedige Moeders verder voor een 'inToopspreekuur', bijvoor beeld van Stichting De Hoop. Van de gemeenten wordt ver langd dat zij straakhoekwer- kers aanstellen die makkelijk het vertrouwen weten te win nen van jongeren. De deelne mende moeders zelf krijgen een cursus die hun 'weerbaar der' maakt. Al deze wensen kosten veel geld. Geld dat de hulpveile- ningsinstandes zelf niet heb ben, hoezeer ze het initiatiet van de Goereese moeders ook toejuichen. Kooiman: "Daar om hopen we dal zoveel moge lijk mensen zich bij de slich- dng aansluiten, met hulp ol donaties, want anders kunnen we 'dit' allemaal niet realise ren. Daarom ook gaan we alle mogelijke oi'ganisaties op het eiland aanschrijven en hopen we dal de raadsleden druk uitoefenen: op de lokale over heid, en via hun partijen op de centrale overheid, op minister Rouvoet van Jeugdzaken." Als eerste heeft de slichting een gebouwtje nodig, enigszins centraal op het eiland gelegen. Dat wordt ingericht als kantoor, daar komen de gespreksgroe pen voor jongeren bij elkaar en kunnen ouders elkaar met raad en daad bijstaan. Dat er nu al vergaderd mag in hel gemeentehuis van Middelhar nis, wordt erg op prijs gesteld. "Hel is gratis, en bovendien ben je dan je huiskamer uit. Het is niet goed om in huiskamers te blijven hangen; dan blijft hel zo klaaglijk. Nee, gelijk hup, professioneel bijeenkomen in een vergaderruimte." De Moedige Moeders van Goe ree-Overflakkee beschikken nog niet over een e-mailadres, maar kunnen zolang benaderd worden via: j.kooiman(Q}con- texl-ggzprevenlie.nl. V^M ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. )ulianaweg 56 018] 61] 300 Fax 0187 i|85 637 wvra.ïisser-visser.nl advertentie Knöps BV LortgvMg 113 - 3US KG Sommclulijk 01S7 iKHl Aklitrdocn BV - Kloost»rwc^ l -4117 Al NoordffOUWC 0111 401347 Stichüng Omloop Goeree-Over flakkee heeft plaats voor nieuwe vrijwilligers. Enthousiaste hulp is welkom bij het inrichten van de posten, het rijden met de materiaalbusjes (chauffeurs), het bemensen van de Kin- deromloopposten, het vervoe ren van de bagage, het regelen van hel verkeer (motorrijders), enz. Ook is men op zoek naar nieuwe enthousiaste en gemoü- veerde bestuursleden. Aanmel ding/info: omloop@flakkee. net. En voor meer informatie over de Omloop zie website www.omloop.com. De stichting Mooi Goeree roept Iedereen op om aan de politiek duidelijk te maken dat de plaatsing van 5 windturbines van 150 m hoog tussen Stellendam en Melissant een heel slecht plan Is. Op de informatieavond van afgelopen dinsdag heeft de stichting met goed onderbouvi/de argumenten aangetoond waarom het op deze locatie niet kan. Windturbines moet je alleen plaatsen op locaties waarvan je zeker weet dat er geen hinder wordt veroorzaakt en waar ze vele jaren kunnen blijven staan. Juist op dit moment, nu iedereen in de ban Is van het C02 probleem, is het van groot belang dat we goed blijven nadenken over hoe we onze leefomgeving willen inrichten en onze belastingcenten worden besteed. Zo zou de Tweede Maasvlakte een goede optie kunnen zijn. Hier komt 12 km zeewering, waarop zeker 36 turbines van 5 MW geplaatst kunnen worden. Tot 16 juli kunt u uw bezwaar nog kenbaar maken. Een groot aantal mensen deelt onze zienswijze en heeft reeds steun aan ons betuigd! Geef daarom 5 minuten van uw tijd, anders raakt u de komende twintig Jaar het mooie uitzicht kwijt! Plaats uw handtekening op onze website www.moolaoeree.nl of mail uw bezwaar aan aemeentehuls@aoedereede.nl. Stichting Mooi Goeree

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1