Glascentrum J. Goemaat gaat na uitbreiding ook zelf kozijnen maken Programma Culturele Dag Oude-Tonge ^Maanmannetjes' verbranden rupsen op het Hellegatsplein Wielerronde Vervolg verhaal POLITIE EIIAI1DE|i.fHEIJWS Investering Milieu Programma Kaai Optredens 0900-8844 Aangehouden na steekpartij Gewonde bij eenzijdig ongeval Integrale horecacontrole Gewond bij aanrijding Gasfles Wegwerkers Hoofdstuk 13 PAGINA 6 DINSDAG 26 JUNI 2007 GOEDEREEDE - Bijna twintig jaar gelden begon Jan Goemaat uit Goede- reede 'voor zichzelf' met het plaatsen van kunststof- ramen en glas. Na enkele jaren in de kern van Goe- dereede te hebben gewerkt kreeg het bedrijf meer ruimte nodig en verhuisde hij naar het bedrijventer rein aan de Provincialeweg bij Goedereede. De expan sie van het bedrijf zette zich voort en onlangs werd een nieuwe loods in gebruik genomen en is er ruimte gekomen voor het zelf ver vaardigen van kozijnen bin nen het bedrijf. Door Adri van der Laan Jan Goemaat wordt inmid dels bijgestaan door zijn zoon Martijn en een twintigtal medewerkers. Met de komst van Martijn in het bedrijf zijn ze gaan onderzoeken of het mogelijk was om in eigen beheer kozijnen te gaan ver vaardigen. Voorheen was het zo dat de door Goemaat te leveren kunststof kozijnen en deuren bij de leverancier werd besteld en kant-en-klaar bij het bedlijf werd afgele verd. Goemaat verzorgde ver der de montage. Inmiddels is gebleken dat het economisch voordeliger is om de kunst stofproducten in eigen huis te vervaardigen. Jan en Martijn leggen uit dat de klanten nu nog beter 'op maat' kunnen worden bediend. Het vergde voor de firma wel een forse investering om de productielijn aan te schaf fen en op te stellen. Deze lijn bestaat uit een tiental machi nes, die veelal computerge stuurd zijn en daardoor op de millimeter nauwkeurig kun nen werken. De profielen voor de kozijnen worden in lengtes van 6 meter vanaf de fabriek geleverd en binnen het bedrijf van Goemaat op maat gemaakt en voorzien van glas. Met de machines worden de profielen Martijn (links) en Jan Goemaat bij één van de pas aa kozijnen op maat kunnen worden gemaakt 'e machines waarmee nu ook binnen het bedrijf Foto: Adn van der Ijian gezaagd, gefreesd en onder verhitting gelijmd. Door het grote assortiment van profie len kan volgens vader en zoon Goemaat tegemoet gekomen worden aan vrijwel elke wens van de klant. De klantenkring van Goemaat Glas is heel breed. "We maken en leveren kozijnen en deuren voor grotere bouwprojecten in heel zuidwest Nederland, maar daarnaast kan ook aan de wensen van particulieren worden voldaan. Dus mensen die maar één kunststofraampje willen plaatsen of vervangen, blijven van harte welkom", zo verzekert Martijn. In de afgelopen jaren is het bedrijf fors uitgebreid. Vol gens de ondernemers komt dit doordat de vraag naar kunststof in de bouw eveneens meer toeneemt. Verder zijn er bij de vervaardiging van kunststof in de afgelopen jaren veel ontwikkelingen geweest waarbij er voor de klant ook veel keuzemogelijkheden zijn bij gekomen. Zo was er in de begintijd maar weinig keuze in vorm en kleur. Inmiddels is er veel meer mogelijk. In de kozijnen kunnen verschillende houtnerffolies worden aange bracht en ook is tegenwoordig de kleurkeuze erg uitgebreid. Kunststofkozijnen kunnen volgens de ondernemers nu in vrijwel elke gewenste kleur worden geleverd. De profielen voor de kozijn worden geleverd door de fir ma VEKA. Dit is een wereld wijd toonaangevend produ cent voor kozijnprofielen. Het bedrijf levert hoogwaar dige kwaliteit en staat dan ook garant dat door hun speciale grondstoffen er robuuste en waardevaste materialen wor den gemaakt. Er wordt dan ook gegarandeerd dat het pro duct een uitstekende weer-, verouderings- en kleurvast- heid heeft. Ondanks dat het om kunst stof gaat, worden de kozijnen milieuvriendelijk geprodu ceerd. Volgens Jan Goemaat is de aanslag die op het milieu bij de'productie wordt gedaan veel kleiner dan bij hout. Ver der wordt het materiaal ook milieuvriendelijk verwerkt want door het lassen - waar bij het materiaal aan elkaar wordt gesmolten - worden er geen milieuschadelijke lijmen gebruikt. "Ook wordt het afval dat bij de verwerking vrijkomt door ons weer verzameld. Dat gaat terug naar de fabriek, waar het weer gerecycled wordt, zodat het bij het maken van nieuwe profielen opnieuw kan worden gebruikt". De beide ondernemers zijn voor wat betreft de toekomst van hun product positief over de toekomst, want ze verwach ten dat de vraag naar kunststof materialen in de bouw steeds meer toe zal nemen. "Zeker nu de houtprijs zo sterk is geste gen..." Graag zouden de ondernemen de vader en zoon hun nieuwe productielijn en de uitbreiding van hun bedrijf aan de klanten en verdere belangstellenden laten zien. "We hopen na de zomer enkele open dagen te houden..." Voor meer inlich tingen kan men bellen naar 0187-492648. Het programma van de Culturele Dag in Oude- Tonge op zaterdag 30 juni is rond, wijzigingen voor behouden. Omdat dit jaar de geschiedenis van de tram op Goeree- Overflak- kee een belangrijke rol speelt, beginnen de feeste lijkheden al op donderdag 28 en vrijdag 29 juni. In de tramwagon op de Kaai kan men beide dagen van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur een tentoon stelling over de verdwenen tram bezichtigen. Zowel op donderdag- als op vrijdagavond bestaat de moge lijkheid om deel te nemen aan een dorpswandeling langs his torische plekjes en gebouwen met onder meer een bezoek aan het Radiomuseum van Adrie van Loon. De wandeling start 19.00 uur op de Kaai. Bei de dagen is er tevens een ten toonstelling van quilts en post zegels (jaren vijftig) te zien in de pastorie aan de Voorstraat. Deze tentoonstelling is ook op vrijdagmorgen van 9.00-11.00 uur geopend. Van maandag 25 tot en met zaterdag 30 juni zijn in de etalages van Drogisterij Van Loon aan de Kerkring en van Electro World Van Loon aan de Voorstraat materialen, waaronder modelauto's, uit de jaren vijftig uitgestald. Een grote fototentoonstelling, met als thema 'Oude-Tonge in de jaren vijftig van de vori ge eeuw' is op zaterdag 30 juni van 13.30-17.30 uur op de Kaai te bezichtigen. De ten toonstelling in de tramwagon is ook op deze middag nog te bezoeken. Het publiek wordt deze middag uitgenodigd om samen een groot schilderij van de Kaai te maken o.l.v. Frank Mommersteeg. Pollies Kookshop zet oude streekgerechten en lekkere Flakkeese hapjes op tafel. Kin deren van de basisscholen zijn uitgenodigd om een kijkdoos te maken. De organiserende werkgroep van Oude-Tonge Cultureel hoopt hierbij op grote belangstelling, zowel van makers als van kijkers. Daarnaast zijn er demonstra ties van oude hobby's. Nostal gie komt om de hoek kijken bij de vrijwel vergeten land- bouwmaterialen, oldtimers en modelbouw. De hele middag zullen de gek ste conducteurs van Nederland met hun optreden het publiek vermaken. Evenals voorgaande jaren laten ook nu diverse groepen en ver enigingen zich niet onbetuigd. De Majorettenvereniging 'Vivace' opent om 14.00 uur de middag. Gymnastiekver eniging OKK laat om 14.30 uur het verschil zien tussen het gymej) in de jaren vijftig jaren en 2007. Om 15.00 uur zingt 'Animato' liedjes uit de jaren vijfdg. Om 15.30 uur laat de slagwerkgroep van 'Apollo' duidelijk van zich horen, een tweede optreden van de slag werkers is rond de klok van 17.00 uur. Om 16.00 uur zingt het kinderkoor Joy' oude en moderne liedjes, waarna het podium om 16.30 uur voor het Fanfareorkest 'Vooruit' is. Om 17.30 uur geeft Jud overeniging Middelharnis een jaren vijftig judodemonstra tie, naast de verrichtingen op de mat van 2007. Vanaf 18.00 uur treden omstebeurt het Bruinisser Visserskoor en de Alpenblazers uit Nieuwe-Ton- ge op. Om 19.30 uur wordt het programma letterlijk afge blazen. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee MELWE-TONGE - Politie mensen hielden vrijdagavond een man aan nadat deze een andere man met een mes had gestoken. Rond negen uur had de verdachte, een 32-jari- cje inwoner van Sominelsdijk, op een bedrijfsterrein aan de Langeweg een SOjarige man uit Nieuwe-Tonge met een mes in zijn arm gestoken. Toen de politie arriveerde, was de ver dachte nog op het terrein, hij werd direct aangehouden. Het slachtoffer is door ambulance personeel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De aanleiding van de steekpartij ligt in de relationele sfeer. DIRKSLAND - Politiemensen troffen in de nacht van don- derdag op vrijdag op de N215 een man aan die gewond was geraakt door een eenzijdig ongeval. De auto stond mid den op de rijbaan. De man, een 24-jarige inwoner van Som- melsdijk, had rond drie uur 's nachts vermoedelijk de macht over het stuur verloren in een bocht en is met zijn auto in de sloot terecht gekomen. Door de snelheid is de auto uit de sloot gevlogen en op de rijbaan tot stilstand gekomen. De bestuur der, die onder invloed van alco hol verkeerde, is door ambulan cepersoneel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De N215 is vanwege de aanrijding enkele uren afgesloten geweest. Het rijbewijs van het slachtoffer is ingevorderd. GOEDEREEDE - Politiemen sen hebben, in samenwerking met de gemeente, brandweer, ISGO, Douane, Sociale Dienst, Eneco en VWA een integrale horecacontrole gehouden. Dit maal was de actie gericht op de diverse strandtenten. De gemeente en de brandweer hebben daarbij een keuken gesloten in verband met een zeer brandgevaarlijke situatie. Bij sommige tenten waren de brandblussers niet in orde. Ene- co constateerde eenmaal een verbreking van het zegel en in een elektriciteitskast moest de bedrading vervangen worden. Het ISGO trof enkele malen een opslag van teveel gasflessen aan. De Belastingdienst zal bij een inrichting nog een nacontrole uitvoeren. De Douane deelde een waarschuwing uit voor de verkoop van losse sigaren. Over het algemeen bleken de meeste keukens schoon en goed ver zorgd te zijn, de VWA consta teerde bij één keuken gebrek aan hygiëne. De politie heeft eenmaal een waarschuwing uit gedeeld voor een terras zonder vergunning. Betrokkenen kre gen voor genoemde feiten een waarschuwing of een boete. SOMMELSDIJK - Een 49- jarige inwoner van Sommels- dijk raakte zaterdagochtend gewond toen hij door een auto werd aangereden. Het slacht offer stond met zijn fiets op Een Poolse rupsenbestrijder is aan het werk op het Hellegatsplein. De rupsen en nesten die hij van de boom brandt, worden op de grond nog eens nagebrand. "Dit is geen leuk werk.Foto: Gen van Engelen ACHTHUIZEN - Rijkswa terstaat heeft besloten toch maar de eikenprocessierup- sen te bestrijden die mas saal voorkomen in bosjes bij de Meeuwentunnel op het Hellegatsplein. Man nen in beschermende kle dij, die ogen als astronau ten, zijn eind vorige week en begin deze week bezig geweest de tienduizenden dieren levend te verbran den. Dat Rijkswaterstaat alsnog de rupsenplaag te lijf is gegaan, heeft alles te maken mét de werkzaamhe den aan de verbindingswe gen op het Hellegatsplein. Door Gert van Engelen Vorige maand ontdekte het Eilanden-Nieiiws dat de eiken- processierups weer overvloedig was opgedoken bij de tunnel. Dat was vroeger dan anders. Door de hogere temperatu ren in het voorjaar konden zij zich sneller ontwikkelen. De rups wordt gevreesd omdat hij brandbaren verliest die jeuk, een rode huid, tranende ogen, koorts en kortademigheid veroorzaken. Desondanks liet Rijkswaterstaat weten "niets" te zullen doen: de rupsen kon den weinig kwaad bij de Meeu wentunnel. Afgelopen vrijdag werden ech ter her en der borden geplaatst, die met grote rode letters waar schuwden: 'Pas op. Aanwezig heid processierups'. En in de beruchte, volkomen kaalgege- ten eikenbossen bij de tunnel liepen ineens maanmannetjes rond. Zij zijn, vertelde één van hen, in dienst van de Plagen Preventie Dienst (PPD), een gespecialiseerd bedrijf uit het Noord-Brabantse Sleeuwijk. Terwijl zijn Poolse collega de rupsen resoluut tot as stookte, klaagde de ander over de irri tante, minuscule brandhaar- tjes. "We moeten voortdurend onze huid insmeren met zalf, en dit is al de tweede schone overall die ik vandaag heb aangetrokken. Dit is geen leuk werk, hoor." De rupsenbestrijders dragen pakken die bij de armen en benen zijn afgebonden. Ook hun hoofd is bedekt. "Maar je kunt je nog zo goed kleden, het helpt niet helemaal tegen de haartjes. Ze komen overal." Het gereedschap van de PPD- medewerkers is eenvoudig. In een kruiwagen die ze tussen de eikenbomen door manoeu vreren, ligt een gasfles. In hun handen houden ze de brander Eerst branden ze van de boom stam de nesten af waarin de duizenden rupsen rondwrie- melen. Wat op de grond valt, wordt nog eens flink nage brand. Van kilo's rupsen blijft slechts een hoopje geblakerde as over Een treurige aanblik, maar volgens de bestrijder is dit wel de effectiefste methode; van brandhaartjes heeft niemand last meer. "Het is bovendien milieuvriendelijk: er komt geen gif aan te pas." Elders in Nederland is de stofzuiger in zwang: die zuigt eerst alle rup sen en nesten op, die meteen daarna in een mobiele oven worden vernietigd. Zo talrijk heerst de processie rups bij de Meeuwentunnel dat de mannen de klus niet in één dag konden klaren. "Voordat je alles, tot hoog in de bomen, hebt bestreden, zijn we wel een paar dagen verder." Aan de achterzijde van de tunnel zijn de rupsen ook gesignaleerd. "Daar heb je hoogwerkers nodig om erbij te kunnen. Wij weten nog niet of we daar ook aan de slag moeten." Een woordvoerder van Rijks waterstaat beaamde dat de dienst oorspronkelijk niet van plan was om de rupsen aan te pakken. Afgezien van een fruit teler had nog niemand gemop perd over hun aanwezigheid. Maar bij nader inzien greep Rijkswaterstaat toch in: afge lopen maandag zijn de onder houdswerkzaamheden aan de verbindingswegen naar en van het Hellegatsplein begonnen. Deze duren tot en met vrijdag 29 juni. In die periode is steeds een gedeelte van het knooppunt afgesloten. Weggebruikers wor den omgeleid via de afritten bij Numansdorp en Willemstad. Het is met het oog daarop dat de rupsenbestrijders werden ingeschakeld. "Als er enigs zins in de buurt van wegwerk zaamheden, of langs de route, rupsen zitten, proberen we die weg te halen", zei de woord voerder, die blijkbaar op de wegwerkers doelt. "Anders krijg je moeilijkheden bij het uitvoeren van de werkzaamhe den." Rijkswaterstaat koos voor verbranden omdat dit "het meest beschermend" is. "Eerst de nesten wegknippen en dan later elders verbranden", werd te omslachtig gevonden. de Molenweg bij het hek van een weiland, toen een auto, bestuurd door een 81-jarige plaatsgenoot achteruit een erf afkwam. Door nog onbekende oorzaak schoot de voet van de bestuurder van het rempedaal op het gaspedaal, waardoor de auto over de fiets reed en tegen het hek tot stilstand kwam. De 49jarige man raakte gewond aan zijn been, de fiets en het hek raakten flink beschadigd. Het slachtoffer heeft zich onder doktersbehandeling moeten laten stellen. GOEDEREEDE - Op zaterdag 18 augustus is er weer een wielerronde te Goedereede-Havenhoofd. De buurtvereni ging geeft bew oners en mensen uit de buurt gelegenheid om voor die dag een kraam te huren om voor een goed doel of voor uzelf spullen te verkopen of aan het publiek te laten zien. Wie ijjteresse heeft, kan dit doorgeven vóór 7 juli a.s. bij Olav Prins, Duinroosplein 3 te Goedereede-Havenhoofd. Het huren van een kraam kost €17,50. Ook zijn buurtgeno ten welkom die willen helpen om de wielerronde op poten te zetten. Ook zij kunnen zich aanmelden bij Olav Prins. -84- Enfin, Evert, je weet nu wat je te wachten staat later. Je kunt nog terug, man, en het spreekwoord zegt: Een gewaarschuwd man geldt voor twee." Evert grinnikte. "Daar heb je ze," riep hij ineens, toen de winkelbel rinkelde en haastige voetstappen naderbij kwamen. De deur zwaaide open. Plots bleef Dora op de drempel verwonderd staan. 'Jij hier?" klonk het verbaasd, toen ze Evert opmerkte. "En gisteren zei je nog tegen me, datje... "Is me dat uitblijven," bromde haar vader kwasi boos, 'je moest je scha men om die arme jongen hier een hele avond alleen te laten zitten. Je mag wel oppassen meiske, anders komt hij nog bijtijds tot inkeer." Dora lachte een beetje sneu, ontdeed zich van hoed en mantel en kwam naast hem zitten. "Waarom heb je dat gisteren niet gezegd?" begon ze. "Omdat het werkelijk mijn plan niet was, om hier vanavond te komen, maar... Met een paar woorden maak te hij haar deelgenoot van hetgeen er gebeurd was èn van zijn blijdschap. "O, Evert, wat fijn, dat het nu toch uitgekomen is en wat aardig van mijn heer Andijk, om dat zelf te komen vertellen. Wie weet, misschien kan je wel weer bij hem terugkomen, dat zou mooi zijn." "Reken daar maar niet op, hij kan toch Bakker maar niet opzij schuiven?" "Neen, dat is waar, daar had ik geen erg in." Stil, gelukkig staarde zij een, ogen blikje voor zich. Haar ogen glansden. Bijtijds keerde hij huiswaarts, want hij wilde zijn moeder niet te lang laten wachten, deze avond. Toch was het middernachtelijk uur reeds voorbij, eer zij zich ter ruste begaven. Het was op een mooie, zoele zomeravond in juli. Na een hete dag bracht een fris windje enige afkoeling. Ieder, die maar enigszins de gelegenheid daar voor had, ontvluchtte de benauwde hitte, die overal in de woningen hing. De bewoners groepten, op stoelen of banken zittend, voor de deuren van hun woningen samen. Het jonge volk zocht lopend of fietsend buiten de stad verademing. Op een eenzame plaats buiten de drukte van de stad aan de rivierdijk, ongeveer op hetzelfde plekje, waar ze elkaar voor het eerst hadden ontmoet. zaten Evert en Dora naast elkander tegen de glooiing van de dijk, zwij gend de schoonheid van de natuur te bewonderen. Hun fietsen hadden ze naast zich neergelegd. De zon naderde reeds de kim en zet te voor het laatst op die dag alles in gloed. Haar stralen werden duizend voudig weerkaatst door het zacht rim pelend watervlak van de rivier, dat kabbelend zijn kleine golfjes tegen de blauwe bazaltstenen liet uitlopen. "Wat is de natuur toch schoon," sprak Dora met gedempte stem. Ieder lawaai zou de vredige harmo nie, die er heerste, slechts onaange naam verstoren. 'Ja," antwoordde Evert even rustig, "die pracht laat zich niet beschrij ven." "Dan word ik altijd een beetje wee moedig," vervolgde Dora, "heb jij dat ook?" Een ogenblikje wachtte Evert met zijn antwoord. Toen klonk het peinzend: "Als ik dat prachtige purper zie en die lichtgerande wolkjes daar in de verte, dan denk ik wel eens: wat moet het toch in de hemel wel niet schoon zijn. Dan kan er zo'n onbestemd verlan gen in mij opkomen naar die heer lijkheid." Weer viel er een stilte. Toch was die niet hinderlijk, inte gendeel, ze hóórde bij de rust van de natuur. "Dan komt er zo'n weldadige rust over je," sprak Evert na enige ogen blikken. "Maar als je die prachtige schepping ziet, dan zou je niet zeg gen, dat er zoveel ellende, moeite en verdriet is." Dora knikte en antwoordde met een medelijdende klank in haar stem: "Daar heb jij de laatste paar jaren óók rijkelijkje deel van gehad." 'Je behoeft me nu anders niet meer te beklagen," klonk het opgewekt naast haar, "want dat leed is gelukkig gele den." "Wat is het toch alles wonderlijk gelo pen," merkte Dora op, anders dan we verwacht hadden. Dat hadden we geen van tweeën kunnen vermoeden, dat het zó gaan zou. Door onze ver wachtingen is een streep getrokken." "Daar heb je gelijk in," beaamde Evert, "doch het is nog béter gegaan dan we ooit hebben durven hopen. De Heere heeft meer gegeven dan we verdiend hadden." Ziin ogen kregen een vochtige glans, toen hij dat zei. Hij kon het niet óp, dat God zo goed was. "Dan mag het voor mijn part wel altijd weg blijven," had hij eens uitgeroepen in boosheid. Het was niét weggebleven, integendeel. God had wonderlijk gezorgd. Ook in deze had Evert geleerd, dat God het niet gedaan had om zijn goeddoen, maar omdat de Heere groot en onbe grijpelijk goed was. Nu ze daarover eenmaal begonnen waren hadden ze stof genoeg en dankbaar bespraken ze met elkaar de gebeurtenissen van de laatste maan den. Eerst de donkere tijd, die daaraan voorafging, toen de ene tegenslag op de andere volgde. Nog voelde de her innering aan die moeilijke jaren pijn lijk aan. Maar met blijdschap haalden ze ook de wonderlijke uitredding op uit het verleden. Die omkeer in hun benarde levensomstandigheden was eigenlijk begonnen op de dag, toen mijnheer Andijk hem in zijn woning opgezocht had en de blijde bood schap had gebracht, dat hij volledig in zijn eer hersteld was. Daar hadden ze de eerstvolgende dagen op geteerd. Toen was onverwacht, op een avond, het bericht gekomen, dat hij de vol gende middag om drie uur op het kantoor van de firma Westerink ver wacht werd, om geheel vrijblijvend nader kennis te komen maken en enige besprekingen te voeren. Met kloppend hart had hij zich op het vastgestelde uur daar gemeld en was er zeer welwillend ontvangen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6