Maatschappelijk werk van TMGO heeft wachtlijsten weggewerkt Einde Goereese schoolbus dreigt Bij Herweijer Tuintechniek staan de wensen van de klant centraal Start Bach cantateconcerten met Fiori Musicali eiiaudbi-iiieuws Informatie avond Wijksteunpunt Melissant Jaarmarkt Herkingen Taarten- en ijsverkoop Kerkdiensten Ger. Gem. EIIMID^V^IEUWa 'Mijn werk is niet af voordat de klant texrreden is' Tuintechniek Modegevoelig Laagdrempelige gespecialiseerde zorg op maat voor alle leeftijdsgroepen Van schuldhulpverlening tot schoolconsultatieteams Aftrap serie in Toren Goedereede Schuldhulpverlenine Cursussen Scholen Breed PAGINA 2 DINSDAG 26 JUNI 2007 Pieter Herweijer mei zijn bedrijfswagen voor zijn opslagplaats. DIRKSLAND - Sinds kort is Pieter Herweijer uit Dirks- land 'eigen baas'. Enkele maanden geleden besloot hij om een eigen bedrijf te beginnen en onder de naam Herweijer Tuintechniek heeft luj inmiddels al een groot aantal 'leuke klussen' achter de rug en ziet hij de toekomst op zakelijk gebied met vertrouwen tegemoet. Door Adri van der Laan De jonge ondernemer uit Dirksland beeft altijd al een passie gehad voor het hove- niersvak. Na de middelbare school besloot hij daarom hiervan zijn werk te maken. Ibch kruipt het bloed waar het niet gaan kan. Pieter wil de graag zijn enthousiasme overbrengen op anderen, en beeft daarom enkele jaren les gegeven op de MBO-opIei- ding voor hoveniers. "Ik had het daar prima naar mijn zin, maar ik zat daarnaast nog een groot deel van mijn tijd achter de computer en dat is niets voor mij". De hovenier had toch liever 'grond onder zijn nagels' en daarom besloot bij om een eigen bedrijf op te richten. Volgens hem was het wel bij zonder dat hij direct al een aantal opdrachten kreeg. "Ik heb zelf nog geen reclame voor mijn bedrijf gemaakt, maar \ia mond-op-mond-reclame wis ten de mensen me toch te vin den". Voor de opslag van zijn bedrijf maakt hij gebruik van een loods aan de Spuikolk in Dirksland. Hij hoopt deze opslag binnen kort nog uit te breiden met een stukje grond in de buurt, zodat hij voorlopig met zijn jonge bedrijf uit de voeten kan. Pieter heeft zijn bedrijf Herwe ijer Tuintechniek genoemd. Hij wijst erop dat hij geen gewoon boveniersbedrijf heeft, maar dat bij hem naast het hove- nierswerk ook de 'techniek' een belangrijke plaats inneemt. Hij bedoelt hiermee dat hij ook veel andere zaken in de tuin kan verwezenlijken. "Als er bij voorbeeld een muurtje gemet seld moet worden of timmer werk in de tuin moet worden verricht, dan doe ik dit zelf. Ik huur hier geen timmerman of metselaar voor in". Verder heeft hij ook zelf een blokhut voor een klant gebouwd die helemaal aan de wensen van de opdrachtgever kon worden aangepast. "Dit is een voordeel als je alles in eigen beheer doet, je kunt dan een totaalpakket aan de klant leveren". Wie met Pieter Herweijer in gesprek is, ervaart dat hij veel zijdig is als het gaat om het ver wezenlijken van tuinideeën. Hij legt uit dat hij er alles aan doet om het zijn klanten naar de zin te maken, vanaf de tekentafel tot aan de 'nazorg'. Hij heeft ervaren dat het voor de meeste van zijn opdrachtge vers nog niet zo eenvoudig is om aan te geven hoe men de tuin precies wil hebben. "Ik ga dan ook eerst met de mensen 'aan de keukentafel' zitten en kijk en luister goed wat zij wil len, voordat ik een tekening ga maken". Volgens Pieter blijkt dan meestal dat de klanten niet altijd precies voor ogen heb ben hoe hun tuin er uit moet zien. Maar ze hebben soms wel ideeën opgedaan in allerlei Foto: Adri van der Laan tuinbladen. "Ik probeer dan hun ideeën zo goed mogelijk te verwerken in een tuinont werp". De inrichting van tuinen is heel modegevoelig. Maar volgens Pieter is het niet altijd verstan dig om met iedere trend mee te gaan. "Ik vraag dan altijd aan de klanten of ze een derge lijke tuin ook over driejaar nog mooi vinden. Want het aanleg gen van een tuin doe je niet elk jaar opnieuw". Hij gaat er van uit dat de door hem aangelegde tuinen enige tijd meegaan en is dan ook zeer zorgvuldig bij het uitkiezen van zijn leveranciers voor beplanting en andere materialen, zodat volgens hem zijn opdrachtgevers er van op aan kunnen dat het materiaal lange tijd meegaat. De klanten van de jonge ondernemer kunnen gevraagd en ongevraagd advies ver wachten. Hij wijst erop dat hij er niet alleen maar is voor het aanleggen van tuinen. "]e kunt mij voor elk karwei bellen, of dit nu het knippen van de heg, het aanleggen van een vijver of het leggen van een terras is". Doordat hij bij alle werkzaam heden direct betrokken is, is de 'lijn' tussen hem en de klanten kort en dat kan hij wel waarde ren: "Het is voor mij een uit daging om samen met de klant alle mogelijkheden te benutten om tot het optimale resultaat te komen. Mijn werk is niet af voordat de klant tevreden Wie meer informatie wil, kan contact opnemen met Pieter Herweijer: tel. 0187-605228 of 06-51888442, e-mail: info@ herweijertuintechniek.nl. In het nieuwe Woonzorg complex 'VoUenhoven', dat momenteel in aan bouw is aan de Pieter straat te Melissant, zal een loket gerealiseerd worden waar inwoners van Melissant met vra gen over Wonen, Zorg en Welzijn terecht kunnen. Dit loket zal een aan tal dagdelen per week geopend zijn. Medewerkers van de Gemeente Dirksland, Stich ting Sjaloom Zorg en de Rabobank zullen een aantal dagdelen per week invulling gaan geven aan het loket. Zowel de bewoners van het woonzorgcomplex als ande re inwoners uit Melissant kunnen binnen het wijk steunpunt tevens gebruik maken van de diverse wel- zijnsactiviteiten, die door de beheerster van Sjaloom Zorg, georganiseerd zullen worden. Niet alleen voor informatie en activiteiten kan men terecht bij het wijk steunpunt, ook kan gebruik worden gemaakt van de diensten van de pedicure, de apotheek en de bibliobus. Op woensdag 4 juli a.s. zal er om 19.30uur een informatie bijeenkomst worden gehou den in Verenigingsgebouw 'Melishof' te Melissant. De stuurgroep wijksteunpunt Melissant nodigt belangstel lenden van harte uit deze bij eenkomst bij te wonen. Wie tips of suggesties heeft over de verdere invulling van het wijksteunpunt, kan die bij de stuurgroep kwijt. In Herkingen wordt zaterdag 14 juli a.s. de Jaarmarkt weer gehouden. De 23e editie van dit evenement, dat georga niseerd wordt door de plaat selijke verenigingen. Er zijn weer diverse demonstraties en optredens. De dag wordt om 9.00 uur ingeluid door een dorpsomroeper, waarna om 10.00 uur het programma van start gaat, met diverse activi teiten op diverse locaties, zoals een verkoping, verloting, pop pentheater, grasmaaierrace, rondritten met oude tractoren, een demonstratie van ouder en kindgym, optredens in Mid deleeuwse stijl, e.d. Er worden diverse wedstrijden gehouden, waarvan de prijsuitreiking rond 18.00 uur plaatsvindt in 'Ons Huis', waar om 19.00 uur de Jaarmarkt ook zal worden afgesloten. MIDDELHARNIS - Enige tijd geleden gingen zowel de maatschappelijk wer kers en de hulpvragers 'gebukt' onder lange wacht lijsten. De maatschappelijk werkers van Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goe- ree-Overflakkee (TMGO) zijn nu echter heel tevre den omdat de wachtlijsten vrijwel helemaal zijn weg gewerkt. Ze zijn er nu klaar voor om hulp te bieden op een zo breed mogelijk gebied. TVvee enthousiaste medewerkers van TMGO, Angela Tanis en Wim Weer denburg, vertellen graag iets over hun 'product' en de mogelijkheden. MELISSANT - De activitei tencommissie van de Her steld Hervormde Gemeente te Melissant hoopt vrijdagavond 29 juni a.s. van 18.00-21.00 uureen taarten- en ijsactie te houden. Er zullen verschillen de diepvriestaarten, ijstaarten, soezen, losse ijsjes en voordeel- zakken met losse ijsjes worden verkocht. Wie voor 15 of meer koopt, krijgt een gratis doosje soezen. De verkoping wordt gehouden in vereni gingsgebouw De Poort, Voor straat 17 te Melissant. MEUSSANT Dinsdag 26 juni (heden), 19.30 uur, ds. M. Karens, bed. H.D. OOLTGENSPLAAT Dinsdag 26 juni (heden), 19.30 uur, ds. G. van Manen, bed. H.D. OUDDORP Donderdag 28 juni, 19.30 uur, ds. P. Meüs. Christelijk streekblad op gereformeerde gror)dslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN AOMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail:aigemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zaltelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruittietaling en worden automatisch veriengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 novemtjer Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelhamis 342001108 LidNNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Op zaterdag 7 juli zal het Chr. Kamerkoor Fiori Musicali het allereerste concert geven in een serie met cantates van J.S. Bach. Het ligt in de bedoeling om in de komende jaren op drie momenten per jaar een concert te program meren waarin cantates van Bach worden uitgevoerd. Deze hoogtepunten uit de westerse cultuur wil het koor graag ten gehore brengen voor het regionale publiek. Naast de reguliere concer ten van het koor - waarin het graag juist het minder beken de en capella werk wil uit voeren - zullen in deze serie de cantates van Bach centraal staan. De concerten zullen worden uitgevoerd in de toren van Goedereede; met het oog op de verwachte belangstelling worden steeds twee uitvoerin gen gepland, om 19.00 uur en om 21.00 uur. Tijdens het eerste concert op 7 juli a.s. kunt u genieten van cantate BWV 37 ('Wer da glau- bet und getauft wird'), BWV 47 ('Wer sich selbst erhöhet, der soil emiedriget werden') en BWV 72 ('Alles nur nach Gottes willen'). n BWV 47 'Wer sich selbst erhohet, der soil emiedriget werden' hoort u onder andere overduidelijk uitgebeeld in de muziek het 'zichzelf verhogen' en het 'zal verlaagd worden'. Opvallend is de geluksaria die dan volgt: eigenlijk een dub bele solo voor sopraan en voor orgel. In cantate 37 'Wer da glaubet und getauft wird' hoort u het vertrouwen dat deze muziek uitstraalt. Tevens is fantastisch het duet voor sopraan en alt met de melodie van 'Wie schon leuchtet der Morgenstern'. In BWV 72, 'Alles nur nach Gottes willen', zijn de altsolo's belangrijk, die zich ontwikke len van een recitatief via een arioso naar een aria; de muziek komt als het ware steeds meer tot bloei. Tevens kunt u nog een kleiner, a capella werk beluisteren; niet van Bach, maar dat wordt nog als veras sing gehouden. Dirigent en continuospeler is Sietse van Wijgerden. De toegang voor een uitvoering bedraagt 8 euro en 6 euro voor kinderen tot en met 12 jaar. Het is de bedoeling dat men plaatsen reserveert, zodat het aantal bezoekers goed ver deeld kan worden over de twee uitvoeringen. U kunt reser veren via telefoonnummer 0187-492513 en via website www.fiori-musicali.nl. Bij de toegangsprijs is koffie of wijn inbegrepen. Naast het kamer koor kunt u het ensemble 'Moe Baroque' beluisteren met gespecialiseerde musici voor repertoire uit de barok. Solis ten zijn op 7 juli Corry Wiegel en Wyanda Verhage (sopraan). Marie Anne Jacobs (alt), Paul Kieviet (tenor) en Arjan Groot- enboer (bas). Door Adri van der Laan Zowel voor de hulpvragers als voor de hulpverleners was het bij TMGO niet plezierig om te werken met lange wachtlijsten, omdat mensen met problemen wekenlang moesten wachten totdat ze geholpen werden. Juist voor mensen in crisissi tuaties was dit niet goed want in dergelijke situaties is snelle hulp heel belangrijk. Inmid dels werkt er bij de afdeling Maatschappelijk Werk van TMGO een tiental medewer kers met verschillende speciali saties. U kunt daarom met alle soorten vragen en problemen bij het algemeen maatschappe lijk werk terecht. Angela Tanis, die ongeveer zeven jaar werkzaam is in de psychosociale hulpverlening legt uit dat het maatschap pelijk werk van TMGO heel laagdrempelig is. "Mensen met problemen kunnen direct naar ons bellen en behoeven geen verwijzing van een huisarts. Binnen twee weken volgt dan het eerste gesprek." Bij het maatschappelijk werk kan men voor tal van proble men terecht. Naast de 'gebrui kelijke' zaken is er ook de 'schuldhulpverlening'. Het valt het de maatschappelijk werkers op dat vooral de laatste jaren veel mensen met schulden de hulp inroepen van maat schappelijk werk. Wim Weer denburg, die van oorsprong schuldhulpverlener is, wijst erop dat de toename van deze klachten verschillende oorza ken heeft. Er kunnen natuur lijk sociale omstandigheden zijn, zoals echtscheiding, het plotseling verliezen van een baan of andere oorzaken die veelal buiten de schuld van de hulpvrager om hebben plaats gevonden. Een andere oor zaak is volgens Weerdenburg dat geldverstrekkers wel heel gemakkelijk krediet verlenen, waardoor men vlug in de pro blemen komt. Het is Weerdenburg opgeval len dat juist jongeren nogal eens in de financiële proble men komen en daarvoor ook - via hun ouders of school - hulp zoeken. Daarnaast vindt hij het Een deel van het team van Maatschappelijk Werk voor De Dillenburg in Middelhamis. Vl.n.r: Wim Weerdenburg, Angela Tanis, de budgetconsulent Jeanette Hameeteman en maatschappelijk werker Bouke Werjf-Ottens. Foto: Adri van der Laan opmerkelijk dat ouderen niet zo vlug hulp zoeken. "Ik mis deze groep eigenlijk. Het zou natuurlijk kunnen zijn dat zij beter met geld hebben leren omgaan. Maar het kan ook zijn dat men zich er wat voor schaamt en daarom probeert het ene gat met het andere te vullen. Toch is het juist belang rijk om er heel snel bij te zijn". Het maatschappelijk werk kan helpen om tot een aflossings regeling met de schuldeisers te komen. De schuldhulpverle ner doet in dat geval namens de hulpvrager een voorstel aan de schuldeisers om binnen een bepaalde periode de schul den geheel of gedeeltelijk af te betalen. Ook kan men samen met de schuldhuipverlener de oorzaken van financiële pro blemen opsporen en aanpak ken. Het is de bedoeling dat Maat schappelijk Werk na de zomer voor de derde keer de cursus 'Omgaan met geld' gaat orga niseren. Deze cursus is bedoeld voor mensen die problemen ondervinden om structuur in hun uitgaven aan te bren gen. Verder wordt deelnemers geleerd om beter met hun geld om te gaan. De maatschappe lijk werkers wijzen erop dat deze gratis cursus niet alleen bedoeld is voor mensen die al in de financiële problemen zitten. Maar ook voor hen die het moeilijk vinden om iedere maand weer met hun inkomen rond te komen zijn welkom. Een andere cursus die op het programma van TMGO staat is de cursus 'Verhip, een dip!' Deze cursus is speciaal gericht op jongeren. Volgens Ange la en Wim is uit een eerder gehouden cursus gebleken dat hier zeker behoefte aan is. Deels willen zij hiermee aansluiten bij de activiteiten rond 'Het Geheim van Goe- ree-Overflakkee', dat de pro blematiek van het gebruik van verslavende middelen onder jongeren wil bestrijden. Er is een aantal jongeren dat rond loopt met negatieve gevoelens en gedachten. Tijdens de cur sus wordt geleerd hoe men hiermee dient om te gaan en men leert ook 'anders te gaan denken'. "Het is voor veel jongeren moeilijk om 'nee' te zeggen als ze binnen 'de groep' zijn. Hierdoor kunnen psychosociale problemen ont staan en depressiviteit". Er is voor deze cursus, die met een aantal leeftijdsgenoten wordt gevolgd, gekozen om de jon geren van elkaar iets te leren. "Ze zullen merken dat ze niet de enigen zijn met negatieve gedachten en gevoelens en leren hoe ze zelf invloed uit kunnen oefenen op hun eigen stemming, zodat ze weer lek kerder in hun vel komen te zitten". Deze cursus is bestemd voor jongeren in de leeftijd tussen 12 en 18 jaar en wordt voor afgegaan door een kennisma kingsgesprek. Zij die interesse hebben kunnen contact opne men met de schoolverpleeg- kundige of het Maatschappe lijk Werk. Het is de bedoeling dat TMGO met ingang van het nieuwe schooljaar op een aantal mid delbare scholen in Middelhar- nis start met schoolmaatschap- pelijk werk. Volgens de maat schappelijk werkers willen ze hiermee onderstrepen dat maatschappelijk werk onder scholieren heel belangrijk is. Ditschoolmaatschappelijkwerk richt zich in eerste instantie op problemen die zich voordoen binnen school. De schoolmaat- schappelijk werker zal voor de leerlingen heel gemakkelijk te bereiken zijn. Als leerlingen er behoefte aan hebben kunnen ze direct op school contact zoe ken met een maatschappelijk werker die een aantal uren per week aanwezig zal zijn. Bij het Maatschappelijk Werk wordt veel van deze zorg op de scholen verwacht omdat ze weten dat er vooral onder jon geren veel problemen kunnen zijn. "Wij vinden het belangrijk om er dan ook vroeg bij te zijn, zodat later erger kan worden voorkomen". Ze hopen deze zorg op de scholen later ook uit te kunnen breiden en ook aanwezig te kunnen zijn op de basisscholen om eventuele pro blemen in gezinssituatie vroeg tijdig te kunnen signaleren. Uit het gesprek met de maat schappelijk werkers blijkt dat de tijd dat er maar één maat schappelijk werker voor het hele eiland beschikbaar was ver in het verleden ligt. Dit komt voornamelijk omdat de hulpvraag is toegenomen en het Maatschappelijk Werk meer taken heeft toebedeeld gekregen. De laagdrempelige hulp die geboden kan worden is dan ook heel breed. Naast de genoemde vormen van hulp wordt er ook hulp geboden bij relatieproblemen in huwelijk of gezin en bij rouwverwer king. Verder kan er naast de 'gewone' thuiszorg ook gespe cialiseerde verzorging worden verleend door speciale thuis- zorgers, die ervoor opgeleid zijn om hulp en zorg te ver lenen in crisissituaties bin nen gezinnen. Ook wordt er bedrijfsmaatschappelijk werk geboden aan becfnjven. Wie contact wil met het Maat schappelijk Werk kan iedere werkdag tussen 9.00 en 10.00 uur terecht op het telefonisch spreekuur: 0187-488070. Het bezoekadres van TMGO is in 'De Dillenburg', Juhana van Stolberglaan 19, 3241 GL Mid delhamis. GOEDEREEDE-HAVEN- HOOFD - Aan de vele jaren dat de schoolbus nu al rijdt tussen Goedereede en het Havenhoofd om de kinde ren van groep 1 en 2 van de Eben-Haëzerschool 's mor gens naar school en 's mid dags weer terug naar huis te brengen, dreigt binnen kort een einde te komen. De stichting die de schoolbus exploiteert, is naarstig op zoek naar nieuwe chauf feurs, tot dusverre echter zonder resultaat. Komt er binnenkort geen oplossing, dan zal de schoolbus niet kunnen blijven rijden. Wie in Goedereede en Goeder- eede-Havenhoofd kent niet de gele schoolbus? 's Morgens om 08.00 uur rijdt de grote VW- bus al van het Havenhoofd om - via de Oostdijk - in Goeder eede kleuters op te halen. Leen Schippers, adjunct-directeur van de Eben-Haëzerschool: "Op dit moment telt de school maar liefst 66 kleuters, waarvan het grootste deel in Goedereede woont. Er zijn ouders die hun kinderen zelf naar school bren gen, maar de meesten kiezen toch voor de schoolbus. Vreemd is dat niet: de schoolbus, die met vrijwilligers rijdt, onderhoudt een min of meer vaste dienst regeling en vormt een adequate en verhou dingsgewijs goedkope voorziening." Onlangs hebben, kort na elkaar, de huidige buschauf feurs aangegeven met ingang van het nieuwe schooljaar hun werk zaamheden te willen beëindigen. Nieuwe chauffeurs gezocht dus! Tweemaal achter een heeft Stichting De Schoolbus in deze krant een advertentie geplaatst, echter zon der het gewenste effect. Roel Naberman, voor zitter van de stichting, is niet echt optimistisch: "Beide adver tenties hebben in feite niets opgeleverd. Ook bij de bakker heb ik een oproep opgehangen terwijl daarnaast veel personen rechtstreeks zijn benaderd. Alles echter zonder resultaat. De hui dige chauffeurs hebben zich jaren van hun taak gekweten, maar menen er nu mee te moe ten stoppen. Ik kan uiteraard niet anclers dan die besluiten respecteren, maar het maakt het beslist niet eenvoudiger. Melden zich geen nieuwe chauffeurs, dan zal de schoolbus niet kun nen blijven rijden". Het probleem wordt voor een groot deel veroorzaakt door het feit dat de schoolbus meer dan acht passagiers kan vervoeren en daarom daarvoor een rij bewijs D verplicht is. Behaaltle men vroeger het vrachtwagen- rijbewijs, dan kreeg men daar eigenlijk standaard het busrij bewijs bij. Vandaag de dag moet daarvoor echter een afzonder lijke (dure) rijopleiding worden gevolgd, met inbegrip van the oretische vakken als techniek en administratie. Gevolg van een en ander is dat steeds min der mensen over zo'n rijbewijs beschikken. Daarbij zoekt de stichting eigenlijk personen die overdag tijd beschikbaar heb ben en het leuk vinden om met kinderen te rijden. Mochten er onder de lezers nog personen zijn die aan deze eisen voldoen, de voorzitter van Stichting De Schoolbus kijkt uit naar uw reactie (tel. 493651). Voor hun werkzaamheden ontvangen de chauffeurs overigens een vrij- willigersvergoeding.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2