Gospelkoor In Touch viert jubileum met twee concerten in kerk Middelharnis Commotie over dronken jongen (12) dwingt minister tot scherpere regels Verkeerscontrole beroepsgoederenvervoer Spanningsveld tussen ambitie en lastendruk 'Toekomstvisie gemeente Oostflakkee wél belangrijk' e EIIAtlDEtl-niEUWS Geen jongerenkoor Dirigenten Kwaliteit Drankmisbruik op Goeree-Overflakkee wordt aangekaart in Tweede Kamer Jongerenwerker uit Middelharnis wijst ook naar ouders en supermarkten Risee In bed Bovenaan Collecteweek 24 t/m 30 juni Geef ook! Giro 881 Voorjaarsnota Oostflakkee besproken Te veel hooi Miscommunicatie PAGINA 6 VRIJDAG 22 JUNI 2007 Het jubilerende Gospelkoor In Touch tijdens een repetitie in de Exoduskerk. MIDDELHARNIS - Het is dit jaar twintig jaar gele den dat het Gospelkoor In Touch werd opgericht. Dat het koor in de afgelopen jaren een vaste plaats heeft verworven binnen de eilan- delijke koren, bewijzen de ongeveer zestig leden die iedere donderdagavond repeteren en de verschil lende optredens die regel matig op verschillende plaatsen in de regio worden gegeven. Het koor wil het jubileum vieren met twee jubileumconcerten, waar aan onder andere het Hoek- sche Waards Filharmonisch Orkest zal meewerken. Door Adri van der Laan De voorzitter van In Touch, Josette Reinhoud, vertelt iets over de geschiedenis van het koor, dat in 1987 begon als jon gerenkoor. Drie initiatiefne mers, Vincent Hullegie, Annet van de Woestijne en Cor Voogt, wilden toen wel eens weten of er écht behoefte bestond aan een jongerenkoor. Zij vonden dat er in die tijd op het eiland maar weinig was op het gebied van jongerenkoren. Uiteinde lijk bleek dat er zo'n twintig jongeren enthousiast waren om deel te nemen aan een koor. Men begon met repeti ties in de Gereformeerde Kerk te Middelharnis onder leiding van dirigent Vincent Hullegie. Al snel bleek dat deze repetitie ruimte te kleiii werd en week men uit naar de Exoduskerk te Sommelsdijk, de kerk waar het koor nog steeds haar weke lijkse repetities houdt. "Een enthousiaste groep men sen", zo omschrijft Josette Reinhoud het koon Volgens haar heeft het enthousiasme van de leden ertoe geleid dat het allang geen specifiek jon gerenkoor meer is. Zij legt uit dat in de loop van de tijd het koor een gospelkoor is gewor den, want door het enthousi asme en de fijne sfeer bleven de leden toch op het koor, ook als ze niet zo 'jong' meer waren. In de afgelopen jaren heeft het koor op verschil lende manieren aangetoond dat het 'anders' is dan de doorsnee gemengde koren op het eiland. "Gospel betekent evangelie of blijde boodschap, en dit hebben we altijd gepro beerd op een eigentijdse wijze uit te dragen", legt Josette uit. Het koor doet dit door het uitvoeren van enerzijds korte, vlotte, maar wel ingeto gen liederen uit verschillende bundels en het uitvoeren van musicals, zoals tijdens de jubi leumconcerten. Het koor treedt zo'n vijf a zes keer per jaar op tijdens kerk diensten en concerten in de regio. "Vroeger gaven we vaker onze medewerking aan kerk diensten, maar doordat een aantal kerken zelf een kerk koor heeft, is dit minder geworden". Kort na de oprichting kreeg het koor de naam In Touch. "Dit betekent 'in aanraking'. Hiermee doelen we op het contact met elkaar en met God. Want zingend het evan gelie verkondigen vinden de koorleden - die afkomstig zijn uit verschillende kerken - heel belangrijk". In de voorbije twintig jaar heeft het koor verschillende dirigen ten en begeleiders op de piano gehad. Na Vincent Hullegie hanteerden Marianne Olivier, Wim Timmermans, Ad de Joo- de, Reinier Geradts en Fred de Vries het 'dirigeerstokje. De huidige dirigent is Ad de Joode, die afkomstig is uit de Hoeksche Waard. Hij was al eerder dirigent, maar de band met het koor was zo sterk dat hij in het jaar 2000 weer werd gevraagd om het dirigentschap op zich te nemen. Inmiddels is Ad al weer sinds 2000 dirigent van In Touch. De begeleiding van het koor op de piano is momenteel in handen van Pie- ter Verhage. In het verleden waren dit Peter Jordaan en Arjan Huizer Ondanks dat het koor iedere week op de donderdagavond tussen acht en tien uur haar repetities houdt, is er volgens Josette een behoorlijk trouwe opkomst. Dit is volgens haar een teken dat de leden het zin gen met veel plezier doen. Dit blijkt ook uit het feit dat maar weinig leden het koor verlaten en dat het daarom allang geen jongerenkoor meer is. "Op een gegeven moment hebben we zelfs een leeftijdsgrens moeten instellen omdat we het koor toch aantrekkelijk willen hou den voor jongeren". Dirigent Ad de Joode streeft ernaar om de kwaliteit van het koor op een zo hoog mogelijk peil te houden. Dit zal ook blij ken tijdens de jubileumcon certen, die gehouden worden op vrijdag 29 en zaterdag 30 juni in de Hervormde Kerk (foto: P^rsburo Ftokkee) te Middelharnis. Vanwege de verwachte belangstelling heeft het koor gekozen voor twee avonden. Tijdens het jubile umconcert zal de musical Jes us the One and Only' worden uitgevoerd. Tijdens de uitvoe ring van deze musical wordt er volgens Josette geen toneel gespeeld maar is er alle ruimte voor het koor en het orkest. Het orkest is het bekende Hoeksche Waards Filharmonisch Orkest, dat onder leiding staat van de bekende dirigent Arie Stolk. Tijdens de musical zal Ad de Joode het orkest dirigeren. Twee koorleden, Martijn Ren tes en Jeannette Mastenbroek zullen de solozang voor hun rekening nemen. De musical is in het Engels geschreven, maar de vertaling zal op een groot scherm verschijnen en Mart ha Hoffenkamp verzorgt de gesproken tekst in het Neder land. Inmiddels is In Touch volop bezig met de voorberei ding van het concert, waar de leden hoge verwachtingen van hebben. Hoewel het koor uit zestig leden bestaat, zou het bestuur graag nog nieuwe leden verwelko men. En zoals bij vele koren is er een fors gebrek aan manne lijke zangers. "Wij zouden dan ook graag nieuwe mannelijke leden verwelkomen", zo laat het bestuur weten. De concerten op vrijdag en zaterdag 29 en 30 juni begin nen om 20.00 uur. Toegangs- kaarten voor deze concerten zijn verkrijgbaar via de Boek handels Vroegindeweij te Mid delharnis en Ouddorp en kos ten 8. Indien nog voorradig zijn ook aan de kerkdeur kaar ten verkrijgbaar MIDDELHARNIS - De 12 jarige jongen die onlangs door de politie bewusteloos op het Beneden Zandpad werd aangetroffen, lijkt te gaan bewerkstelligen dat Nederland het bezit van alcohol onder de 16 jaar strafbaar gaat stellen. Jon gerenwerker Ben van Stijn signaleert dat alle opwin ding in de media over het voorval in Middelharnis, minister Klink van Volks gezondheid tot strengere regels dwingt. Door Gert van Engelen De jongen, afkomstig uit Den Bommel, was op een zaterdag avond door overmatig alcohol gebruik in coma geraakt. Met twee 13-jarige maten was hij gaan voordrinken, om daarna te gaan stappen, zo meldde een politiepersbericht. Binnen korte tijd had hij meer dan een liter breezer-achtige drank ach terover geslagen. Daar hield hij een alcoholvergiftiging aan over De alcohol was gekocht door een 16-jarige vriend. De politie vond de bewusteloze jongen; de GGD bracht hem naar het ziekenhuis in Dirks- land. Een dag later kon hij naar huis. Het incident werd door alle landelijke media opgepikt. Goeree stond ineens te kijk als de risee van Nederland. Het CDA-kamerlid Mirjam Sterk stelde in de Tweede Kamer tij dens het vragenuurtje onmid dellijk verontrust vragen over het 'comazuipen' door jonge tieners dat almaar toeneemt: sinds januari dit jaar, zo berichtte de Volkskrant, werden al 86 kinderen met alcohol vergiftiging in ziekenhuizen opgenomen. Hun gemiddelde leeftijd is 13,5 jaar Oud-Stellendammer minister Klink heeft inmiddels aange kondigd dat hij behalve de verkoop, nu óók het bezit van alcohol voor jongeren onder de 16 jaar wil strafbaar stellen. Op die manier hoopt hij exces sen zoals in Middelharnis beter te kunnen bestrijden. 'Je zou bijna zeggen", reageert jonge renwerker Ben van Stijn, "dat het jochie uit Den Bommel in zijn eentje verantwoordelijk is voor de strengere aanpak. Volgens mij is het plaatsje Den Bommel nog nooit zo vaak in de Tweede Kamer besproken als afgelopen week." Iets doms Van Stijn denkt niet dat de jongen het nieuwste voorbeeld is van het excessieve drinken onder jongeren. "Daar heeft het niets mee te maken. Deze knul heeft in een stoere bui iets doms gedaan." Maar hij is "geen uitzondering", vult Van Stijn meteen aan: Goeree-Over flakkee staat er om bekend dat jongeren zich er ongegeneerd schuldig maken aan overmatig OOLTGENSPIAAT - Politie mensen hielden woensdag ochtend en -middag een ver keerscontrole aan de Plaatse Langeweg, met name gericht op beroepsgoederenvervoer Doel van de controle was de verkeersveiligheid te vergro ten. In totaal werden 65 voer tuigen gecontroleerd waarvan 15 werden stilgezet. De politie schreef 24 bekeu ringen uit voor onder meer afvallende lading, te donkere ruiten (fohe), niet bevestigde hulpkoppeling en te hoge lading. Daarnaast waren 8 voertuigen overbelast en werden 4 ATW-overtredin- gen geconstateerd; twee had den te weinig rust genomen, waarom deze bestuurders het bevel kregen de arbeid te sta ken. OUDE-TONGE - Een toe komstvisie is belangrijk, ook voor de gemeente Oost flakkee. De gemeenteraad, die donderdag 14 juni extra geld beschikbaar stelde om de visie te laten maken, vindt dat de leefbaar heid van de kernen ermee gediend is en benadrukt het belang van het actief meedenken van de burger bij te totstandkoming. "Zo wordt het een stuk van de inwoners zelf", aldus een tevreden mevrouw Van Dij- ke (PvdA). Door Kees van Rixoort De toekomstvisie van de gemeente Oostflakkee moet breed zijn. Binnen de maat schappelijke, economische en recreatieve ontwikkelingen zijn wonen, werken en welzijn dé speerpunten. Eerder trok de gemeenteraad al 50.000 euro uit voor het laten maken van een toekomstvisie. Nu voegde de meerderheid daar nog eens een kleine 20.000 euro aan toe, omdat de kosten naar ver wachting hoger zullen uitval len. Een deel van die kosten is overigens optioneel en vervalt als de gemeente zelf bepaalde werkzaamheden gaat uitvoe ren, met name op het gebied van communicatie. Alleen de Vrije Lijst Oostflak kee (VLO) had bedenkingen. Fractievoorzitter De Vries zei niet tegen een toekomstvisie te zijn, maar wel problemen te hebben met de timing. "Het is een verkeerd tijdstip, gezien de eilandelijke ontwikkelingen en de bestuurskrachtmeting. De raad van Middelharnis heeft het college opgedragen om te bestuderen of we op het eiland naar één of twee gemeentes moeten. In zo'n situatie moetje niet een toekomstvisie sec voor je eigen gemeente maken", aldus De Vries. De rest van de raad, inclusief voorzitter burgemeester Van Pelt, was het niet eens met de visie van de VLO. CDA-raads- lid Van Rossum: 'Juist met het oog op eilandelijke ontwikke lingen moetje een eigen visie ontwikkelen. Anders sneeuw je straks onder" Burgemeester Van Pelt voegde daar aan toe dat je als gemeente juist beter uit de bestuurskrachtmeting komt als er een toekomstvisie ligt of in ontwikkeling is. alcohol- en drugsgebruik. De cijfers zijn veelzeggend en al bijna legendarisch: volgens het onderzoek 'Drinken met mate(n)' van de CiGD Zuid- Holland-Zuid en Bonman GGZ heeft 17 procent van de jonge ren in de leeftijdscategorie 13 tot 17 jaar een serieus drank probleem en gebruikt tien pro cent in dezelfde leeftijdsgroep cannabis en twee procent harddrugs. Landelijk Hggen deze aantallen lager "Kortom: er wordt op het eiland behoor lijk veel gezopen; het is een cultuurtje hier", vat Van Stijn samen. Hij heeft er in zijn beroeps praktijk dagelijks met te maken en heeft de kwestie, die onder lokale politici de troetelnaam 'Het geheim van Goeree' heeft gekregen, aangesneden tij dens de Haagse hoorzitting over hangjongeren: excessief drank- en drugsgebruik is namelijk één van hun uitwas sen. Toch wil hij diezelfde jon geren niet als enige schuldigen aanwijzen; meerdere partijen zijn verantwoordelijk. "Bij hangjongeren", zet hij uit een, "zitten groepen die zich schuldig maken aan buitenspo rig drankgebruik, en dan met name onder jongeren van 11 12 en 13 jaar: kinderen die om 12 uur in bed horen te liggen, maar gewoon 's nachts behoor lijk beschonken, of ladderzat zelfs, door de dorpen lopen. Het gaat niet om grote aantal len, maar wij zien ze regelma tig-" Zijn hun ouders te laks in de opvoe ding:? 1 "Ik denk dal de meeste ouders redeneren: 'Wij wonen hier op een mooi, groen eiland; wat voor risico lopen mijn kinde ren hier? Wat voor kwaad kun nen ze?' Neem die jongen van 12 Die zou naar de disco in Dirksland gaan. Zijn moeder noemt het een kinderdisco. In mijn belevipg wordt er in zo'n disco geen alcohol geschonken. Maar de werkelijkheid is clat het daar wél gebeurt. Er zijn strikte regels met forse sanc ties, maar als 17-jarige kun je er makkelijk drank kopen, ook voor jongere jeugd. Dan ben je als ouder toch een beetje naïef." Ook zijn er ouders, merkt Van Stijn, die het drankmisbruik goedpraten of zelfs vergoelij ken. "Ze zeggen: 'Ach, het is niet zo'n probleem; wij deden vroeger precies hetzelfde.' Of: 'Het is logisch dat ze drinken; ze vervelen zich suf.'" Supermarkten zijn evenzeer schuldig. De verkoop van alco hol aan jongeren onder de 16 is verboden, maar er is geen controle op en het verbod is simpel te ontwijken, stelt Van Stijn. "Op vrijdagavond zitten er in supermarkten jonge meis jes achter de kassa's, die moei lijk 'nee' kunnen zeggen als te jonge tieners drank kopen. Ook hebben wij geconstateerd dat niemand een jongere aan spreekt als hij zes kratten bier koopt, ongeacht de leeftijd. Nie mand lijkt jongeren te begren zen, niemand vraagt naar hun leeftijden. Supermarkten zul len het niet leuk vinden wat ik nu zeg, maar het is wel waar en het is hun verantwoorde lijkheid." Ben van Stijn is blij met alle commotie die dejongen uit Den Bommel heeft losgewoeld. "Er moet echt nodig iets gebeur den rond jongeren en alcohol. De Nederlandse jeugd staat in Europa, in de hele wereld zelfs, bovenaan de lijst van de grootste drinkers. Dus ik ben blij met elke wettelijke ver scherping. Maar daar moet het niet bij blijven. Jongeren zul len blijven drinken als 't ze zo interessant gemaakt blijft wor den als nu. Zo van: met alcohol 'is 't pas gezellig. Zuipen is een status geworden. 'Ik kan een krat op'. 'Als je gekotst hebt, heb je pas echt gedronken'. De alcoholfabrikanten dragen met hun campagnes grote verant woordelijkheid." En al helemaal de ouders, besluit Van Stijn. "Wij kunnen jongeren nog zo vaak wijzen op de lichamelijke risico's van excessief drinken, zoals her senbeschadiging; het interes seert ze niet. Ze zijn niet bezig met wat er over twintig jaar kan gebeuren; ze willen nü plezier hebben. Maar bepaalde jonge ren gaan intussen gewoon naar de knoppen. Daarom moeten ouders weer leren om 'nee' tegen hen te zeggen. Het is alleen maar goed als jongeren tegen hun grenzen aanlopen. Het maken van keuzes moetje leren, en daar zijn onder ande re ouders voor." Het Nederlandse Rode Kruis www.rDdekrui5.nl OUDE-TONGE - De gemeente Oostflakkee pre senteert zich graag als een ambitieuze en dynamische gemeente. "Maar ambiti eus betekent ook: risico vol", verwoordde raadslid Knoester (ChristenUnie) de mening van een groot deel van de gemeenteraad, afge lopen donderdag tijdens de behandeling van de voor jaarsnota 2007. "De lasten voor de burger mogen niet te hoog worden." Door Kees van Rixoort SGP-er Van Gurp zei het zo; "Een aantal nieuwe ontwikke lingen zal ongetwijfeld meer van onze burgers gaan vergen in financiële zin. Aan ons de taak om de lastendruk zo laag mogelijk te houden. In ieder geval positief is dat Oostflak kee op de belastingladder niet verder gestegen is en dat een tweetal gemeenten op ons eiland akelig dicht naderen." De wens van de raad, eerder al geuit, blijft om kritisch naar de inkomsten en uitgaven te kij ken. Later zal dit punt terugko men op de politieke agenda. Diverse fracties uitten hun zorgen over de meerjarenbe- gi-oting. "In twee jaar tijd gaat onze vermogenspositie er een kleine 700.000 euro op ach teruit", rekende fractievoor zitter De Vries van de VLO voor "Alle bezuinigingsronden van de vorige colleges worden weer ongedaan gemaakt door te hoge uitgaven." Volgens VVD-er Van Noordt Wieringa neemt de gemeente Oostflakkee te veel hooi op de vork. "Natuurlijk moeten we blijven ontwikkelen, maar we moeten ontwikkelen binnen de grenzen van de kennis en mogelijkheden die de gemeen te heeft, om te voorkomen dat plannen niet van de grond komen, uitgesteld worden of het budget onverantwoord overschrijden." Mevrouw Van Rossum (CDA) uitte ook haar zorgen: "Er is nu wel een posi tief saldo, maar dat is niet struc tureel. Voor de komende twee jaar ziet het er niet goed uit. U neemt geen bezuinigings maatregelen. Wij vinden dit niet goed, we moeten de tering naar de nering zetten." De voorjaarsnota geeft altijd aanleiding om een veelheid van meningen en ideeën naar voren te brengen en om navraag te doen naar de stand van zaken van allerlei projecten. Donder dag was dat niet anders. De zes politieke partijen in de raad van Oostflakkee kwamen met hun algemene beschouwingen en vroegen aandacht voor tal van onderwerpen. Van het invoeren van groene stroom tot de riole ring in het buitengebied. Van de almaar drukker wordende N59 tot de exploitatie van de wijk- en buurthuizen. Van de communicatie met de burger tot'het opknappen van de kaai en. Van de verdwijning van de retourette bij Albert Heijn tot eventuele gemeentelijke herin deling. Van de aanrijüjden van de ambulance tot de rookgene- rator van de brandweer En van de al dan niet mislukte JOP tot de optie om alleen nog alcohol te verkopen aan 18-plussers. Verschillende partijen, waar onder de VVD, noemden ook de juridische procedures waarin de gemeente is verwik keld. Van Noordt Wieringa: "Wat onze fractie grote zorgen baart is de kennelijke miscom municatie tussen de gemeente en het bedrijfsleven. Door alle procedures en dergelijke ont staat de kans dat bedrijven onze gemeente gaan mijden als het om vestiging gaat en dat zou slecht voor de ontwikke- Ung zijn. Zeker met het oog op 'de ontwikkeling van het regio nale bedrijventerrein." Volgens wethouder 't Hoen (PvdA), die ook het woord voerde namens haar in Zweden bivakkerende collega Van der Valk, ligt de ontwikkeling van het bedrij venterrein echter op schema. "In tien tot vijftien jaar is het bedrijventerrein vol", aldus de wethouder Burgemeester Van Peltbestreed de VVD-visie dat er sprake is van miscommunicatie. "Waar het ook aan ontbreekt is de wens om te communiceren. Men is gewoon tegen." Vol gens de burgemeester kosten de procedures wel veel geld en tijd, maar wordt de gemeente in de meeste gevallen in het gelijk gesteld. Over de ambities van de gemeente was Van Pelt duide lijk: "We hebben een college dat hard werkt en veel pro beert te realiseren. Het college is daarbij uitvoerder van het raadsprogramma en het colle geprogramma, die u heeft vast gesteld. Bovendien draagt u tussentijds ook zaken aan waar het college mee aan de slag moet." Wethouder 't Hoen zei de ongerustheid over het span ningsveld tussen die ambities en de financiën te begrijpen. Dat heeft te maken met het soort gemeente dat u en het college voor ogen heeft. Bij het vaststellen van de begroting kunt u keuzes maken."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6