Twee provincies zetten Brouwersdam als 'superspot' op de toeristische kaart Burgemeester Stoop reikt bewijzen Nederlanderschap uit Jongerenwerker komt in de Tweede Kamer op voor Goeree-Overflakkee KEIVELAAR Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7619 Vrijdag 22 juni 2007 Christelijk streehblad op gereformeerde gro7idsIag Aandacht landelijke politiek gaat volgens Ben van Stijn te veel naar grote steden, kleine gemeenten worden onderbedeeld Inzicht Knops i;^Séf Blinde hoek Criminaliteit Cafés Toekomstvisie Bewegwijzering Toast Vk ^(Sr Visser Visser dkiÜiÉJB W}]y) MIDDELHARNIS - Jongerenwerker Ben van Stijn heeft op een hoorzitting in de TWeede Kamer aandacht opgeëist voor de hangjongeren op Goeree-Overflakkee. Hij zei dat het hem stoort dat de politiek zich vrijwel exclusief richt op de rondhangende jeugd in de grote steden. Van Stijn was de enige jongerenwerker op de hoorzitting, waarin hij ook het excessieve drank- en drugsgebruik van kinderen op het eiland ter sprake bracht. Door Gert van Engelen Ben van Stijn bij het kantoor in het DieUmus: "In supermarkten wordt niets gevraagd ak jongeren, ongeacht hun leeftijd, zes kratten bier tegelijk kopen. Foto: Gert van Engelen Van Stijn verwacht niet direct meetbare resultaten van zijn optreden in Den Haag. Als hij eerlijk is, reicent hij zelfs op niets. Maar hij vond het deson- danlcs van belang om de politici in te wrijven dat Nederland uit meer bestaat rfan enke/e grote Steden. In de kleine gemeenten op het platteland veroorzaken hangjongeren net zo goed pro blemen. Niet in dezelfde mate als in de grote steden, maar in ernst doen ze er niet voor onder. Als voorbeeld van een streek waar de politieke aandacht voor de jongerenproblematiek "onderbedeeld" is, noemde hij Goeree-Overflakkee, zijn werk terrein. De hoorzitting in de Tweede Kamer, een initiatief van het PvdA-kamerlid Staf Depla, was bedoeld om meer inzicht te krij gen in de aard en de omvang van de problemen die de rond hangende jeugd veroorzaakt. Wat speelt er, welke aanpak werkt, hoe kan 'Den Haag' hel pen? Tal van mensen waren uitgenodigd, variërend van buurtbewoners en wethouders tot wijkagenten en buurtwer- kers. Ook slachtoffers van de praktijken van hangjongeien mochten hun verhaal komen vertellen. Zodra Ben van Stijn (in 1969 geboren te Rotterdam, woon achtig te Brielle en al vanaf 1999 als jongerenwerker werkzaam op Goeree-Overflakkee) van de hoorzitting hoorde, schreef hij de PvdA-kamerfractie een brief Daarin bracht hij haar op de hoogte van de actuele situatie op Goeree-Overflakkee. "Een ander PvdA-kamerlid, Jeroen Dijsselbloem, was namelijk vorig jaar op werkbezoek geweest op het eiland, vandaar." Depla rea geerde nog dezelfde dag. Hij zei dat Van Stijn welkom is op de hoorzitting, hij stond toch al op de lijst om uitgenodigd te worden. Vorige week was het zover Boosheid was Van Stijns drijf veer om naar Den Haag af te reizen, vertelt hij het Eilanden- Nieuxi's. Hij ergerde zich aan alle Inapi lï Longms lOK« W SonroMlik 01>n»7« iltartoo «V - Kk»sw»e8 «17 »l Noeri»io»f Olfl «1347 ophef over de veertig probleem wijken van Nederland, inmid dels herdoopt tot prachtwijken. "Het is terecht dat er aandacht is voor de kleine gi'oepen hang jongeren die in de grote steden overlast veroorzaken, maar de aandacht is te eenzijdig. Er wordt veel te veel tijd, geld en energie in gestoken. Nederland is groter dan die veertig wijken - wijken die nu dat extra geld krijgen om de problemen aan te pakken, en die allemaal in grote steden liggen, waar ze sowieso al meer geld hebben." De kleine kernen op het plat teland kampen net zozeer met de problematiek van hangjon geren, maar daar is nauwelijks oog voor, vindt Van Stijn. Bij landelijke politici lijken de bui tengebieden van Nederland wel hun blinde hoek. Op de hoorzit ting wilde hij eens nadrukkelijk de aandacht vragen voor dit manco. Vooral stuurde hij naar de leden van de Kamercommis sie Jeugd een schets op van waar het jongerenwerk op Goeree- Overflakkee zoal mee worstelt. De bijeenkomst is Ben van Stijn duchtig tegengevallen. Het begon er al mee dat hij naast een vertegenwoordiger zat van zo'n grootstedelijk aanpak: het Amsterdamse project 'To pro tect and serve'. "Ik begreep ervan dat het breed geschou derde mannen zijn die op groe pen hangjongeren aflopen en de overlast oplossen. Hoe, wilde hij niet vertellen. Met praten en nog iets anders. Kosten van het project: zes miljoen eino per jaar. Daarvan worden dan drie Amsterdamse deelgemeenten schoongeveegd." Van Stijn greep de uitleg aan om te verduidelijken hoe krap hij als jongerenwerker bij kas zit. "Van dat Amsterdamse budget kan ik driehonderd jaar activiteiten organiseren. Wij hebben slechts twintigduizend euro per jaar beschikbaar, voor het hele eiland." Ontmoedigend was ook de opzet van de hoorzitting. "Die was opgebouwd uit vijf sessies van steeds een mannetje of vier: mensen uit het hele land, maar hoofdzakelijk uit de grote ste den. Ik was de enige jongeren werker daar, en samen met een beleidsmedewerker uit Oude Pekela de enige \'ertegenwoor- diger van het platteland." Van Stijn heeft maar "een paar minuten spreektijd". Nog ont- goochelender was dat niemand hem daarna vragen stelde. "Ik had een tekst met toelichting ingeleverd en was de enige jon gerenwerker in het gezelschap. Dus ik kon me voorstellen dat ze vragen hadden. Maar de vragen die er kwamen, gingen alleen over de bijdrage van die Amsterdammer" Was uw aanwezigheid in Den Haag nu verspild-e moeite? Van Stijn: "Ik hoop dat ze er nog iets mee doen. Ik heb namelijk begrepen dat de commissie leden nog het land ingaan. Al verwacht ik eerlijk gezegd niet dat ze naar Goeree-Overflakkee komen." Maar hoe groot is nu de pro blematiek van hangjongeren op Goeree-Overflakkee, die Van Stijn in Den Haag aankaartte? Wat zijn de overeenkomsten met de grote steden, wat zijn de verschillen? Van Stijn zegt dat in de steden de uitwassen groter zijn (buurtterreur, agres sief en onaangepast gedrag, criminaliteit) en de aantallen hangjongeren. Maar in de kern komt de overlast op hetzelfde neer, vertelt hij in het Diekhuus in Middelharnis, waar zich het kantoor bevindt van zijn werk gever, de süchting Companen. "In elk dorp op het eiland komen hangjongeren voor, niet één uitgezonderd. Op zich is hangen of staan geen probleem. Het is van alle tijden dat jonge ren, die bezig zijn de wereld te ontdekken, met elkaar praten en hun leefwereld bespreken. Dat samengroepen, daar is in principe niets negatiefs aan. Wat het lastig maakt, is dat ze plekken kiezen die niet han dig zijn. Met z'n veertigen bij de bushalte bijvoorbeeld, of op een speelveldje voor kleine kin deren, of hier op de dijk, een drukke winkelstraat. Aan de andere kant is het ook wel weer logisch: ze staan zo midden in de gemeenschap; daar gebeu ren de dingen." De vraag is waarom ze op die plaatsen zijn? Het antwoord is onthutsend eenvoudig, zegt Van Stijn: er zijn geen andere plekken, "Er zijn op Goeree- Overflakkee veel te weinig voorzieningen voor jongeren: plekken in de open lucht, bui tenruimtes. Het ontbreekt ze aan geasfalteerde voetval veldjes (geasfalteerd opdat ze in de winter niet in de mod der hoeven te ploeteren). Aan hangplekken in de wijken. Aan jon ge renontmoetings plaat sen, zogeheten Jop's, en laat dat geen container zijn, maar een bank, met een prullenbak en lantaarnpaal. Plekken, met andere woorden, waar ze zich zelf kunnen bezighouden." Éénderde van de 45.000 inwo ners van Goeree-Overflakkee is jong, "maar voor al die jeugd is er geen jongerencentrum en zijn er slechts twee disco's, waarvan er één al om half twaalf dichtgaat - in Dirksland, terwijl normaal heel veel jongeren naar een disco", zegt Van Stijn. "De cafés zijn vrij eentonig, ingericht op ouderen. Het zijn geen uitgaansgelegenheden voor jongeren. Bovendien gaat alles hier om 02.00 uur dicht. Dat moeten de gemeenten zelf weten, maar dan krijg je wel problemen met jongeren." Doen de gemeenten dan te weinig voor hun jongeren'? Trekken ze zicli hun lot niet aan? Van Stijn schudt het hoofd: "Het is geen kwestie van desinteresse. Ik ga er vanuit dat alle poli tici voor alle bewonersgroepen voorzieningen willen treffen. Maar deels is geldgebrek er de oorzaak van dat er nog zo wei nig voor jongeren is gebeurd. De raadsleden moeten hier met weinig geld zien rond te komen. Daarnaast is het ontbreken van een visie de reden." In dat opzicht heeft Van Stijn hoop. Alle vier de eilandelijke gemeenten zijn naarstig bezig een gezamenlijkjongerenbeleid op te zetten en vooralsnog zijn de vooruitzichten gunstig. "Om dat beleid te kunnen ontwik kelen, worden groepen betrok kenen breed geïnterviewd. De jongeren zijn al aan de beurt geweest, evenals de hulpver leners." Uit die raadplegingen moet beleid komen, een beleid dat voor Van Süjn in elk geval één groot voordeel heeft: "Dat het over het hele eiland wordt gedragen en ik niet met vier verschillende visies rekening hoef te houden." BROUWERSDAM - Vorige week donderdagmiddag waren vertegenwoordigers van de gemeente Goeder- eede en Schouwen-Duive- land, ondernemers en toe ristische organisaties op de Brouwersdam present. Met behulp van 'vrije tijd gede puteerde' van de Provincie Zuid-Holland Martin Huls werd een bewegwijzerings bord onthuld dat onder deel is van de gezamenlijk ontwikkelde projecten om de Brouwersdam op de toe ristische kaart te zetten. Door Adri van der Laan De directeur Jurgen Klapwijk van zowel VVV Ouddorp aan Zee als van VVV Schouwen-Dui- veland fungeerde deze middag als gastheer voor de verschil lende betrokkenen die allen een bijdrage hebben geleverd bij het ontwikkelen van een uniforme aanpak van de Brouwersdam. Deze aanpak heeft ertoe geleid dat er een toerisüsch beeldmerk en een speciale - interactieve - website voor dit recreatiegebied is ontwikkeld: www.brouwers- dam-superspot.nl. Wethouder Cornells Visser van de gemeente Goedereede was in Restaurant Petit Paris aan de Kabbelaarsbank de eerste spre ker. Hij nam het gezelschap- mee terug in de tijd. Hij wees erop dat er sinds de Waters noodramp veel veranderd is in het gebied waar nu de Brouwersdam ligt die als extra zeewering is aangelegd. Hij herinnert het zich nog uit de tijd toen er nog werd gevlogen met modelvliegtuigjes, maar vanaf die tijd is er veel veran derd. Vanaf eind jaren tachtig werd het idee ontwikkeld voor de aanleg van Port Zélande met jachthaven, en zijn de acti viteiten op toeristisch gebied gegroeid. Door de activiteiten zijn er op de Brouwersdam volgens Visser "heel veel losse stukjes" ontstaan. Hij doelde hiermee op de verschillende restaurants, de strandpavil joens en de andere activiteiten. "Het is nog niet één geheel". Daarom is op initiatief van de provincies ernaar gekeken om van de Brouwersdam één toe ristisch gebied te maken. Karakteristiek voor het gebied is volgens Visser dat "recreatie en natuur elkaar ontmoetten". Een bijzonder gebied dat vol gens de wethouder dan ook vraagt om een integrale aan pak en daar zijn de betrokke nen dan ook volop mee bezig. Het eerste project, dat het pro duct is van deze gezamenlijke aanpak, is de uniforme bebor- ding waarmee de bezoekers gewezen wordt richting de ver schillende toeristische objec ten. Daarnaast is vorige week ook de nieuwe website on-line gegaan en is er een nieuw toe ristisch beeldmerk ontwikkeld. Het volgende project dat zal worden aangepakt, is het opstellen van een gezamenlijk toekomstvisie, waarbij volgens Visser de vraag centraal zal staan "hoe men de Brouwers dam als één concept zal ont wikkelen". Naast de gemeente Goedereede ligt de Brouwersdam ook voor Het gezamenlijk ontwikkelde bewegwijzeringsbord onthuld. Vl.n.r.: VW-directeur Jurgeii Klapii'ijli, gedeputeerde Martin Hub, burgemeester Jack Asselbergs en wethouder Comelis Visser foto: Adri v(ni der Laan een deel op het grondgebied van de gemeente Schouwen- Duiveland. Burgemeester Jack Asselbergs van deze gemeente verving de recreatiewethouder van zijn gemeente, Ad Verse- put en prees deze middag de variatie van het gebied. "Hoe druk het ook is, het is tegelij kertijd ook rustig. Een andere ervaring dan op de Schouwse stranden", aldus Asselbergs. Met eigen ogen had hij tot zijn tevredenheid geconstateerd dat - na een terugloop van de belangstelling van de Duitse toeristen die inmiddels gestabi liseerd is - er een toeloop is van Belgische bezoekers. En als de burgemeester naar de omvang hiervan informeerde, bleek dat de Zeeuwse stranden én ook de Brouwersdam veel gemakkelij ker te bereiken is voor de zui derburen door de aanleg van de Weterscheldetunnel en het ontbreken van goede stranden in België. Hij wees er dan ook op dat gemeente WesterscHou- wen van mening is "datje moet investeren in je directe buren". Asselbergs noemde verder de Brouwersdam uniek omdat er niet alleen gemeenteoverschrij- dend, maar ook provincie- overschrijdend wordt samen gewerkt. Naast de bestaande afspraken noemde hij als voor beeld de aanleg van de verlen ging van de RTM-spoorlijn dit voorjaar op Schouws grondge bied, welke wordt doorgetrok ken tot Scharendijke, zoals hij bij de opening had beloofd. Hij prees dan ook de goede samenwerking tussen de beide gemeenten en provincies en ziet uit naar verdere initiatieven. Als symbool voor de 'nieuwe Brouwersdam' vertrok het gezelschap met de 'tram', dit maal over de weg, naar de 'top' van de Brouwersdam waar een bewegwijzeringsbord werd onthuld. Dit bord is een van de uniforme borden die op verschillende plaatsen op de dam voorkomen en tot stand zijn gekomen door gezamenlij ke aanpak. De beide provincie- en gemeentevlaggen werden van het bord verwijderd door gedeputeerde Huls, buige- meester Asselbergs en wethou der Visser. Door gedeputeerde Martin Huls van de Provincie Zuid- Holland werd een toast uitge bracht op het nieuwe project. Hij verzekerde dat ook de provincie er alles aan doet om ook de toeristen richting de kust én de Brouwersdam te krijgen. Volgens hem is dit niet alleen in het voordeel van de recre- atiebedrijven en de horeca, maar levert het toerisme ook werkgelegenheid aan jonge ren die bijvoorbeeld in de horeca werkzaam zijn. Alle betrokkenen hebben ver der aangegeven dat men de Brouwersdam als 'superspot' op de kaart wil zetten en men wü naar een internationaal en trendsettend watersportge bied toe. De nieuwe beweg wijzering, het nieuwe logo en de website is daar een eerste aanzet toe. Vim accountants belastingadviseurs MIDDELHARNIS Kon. )ulianaweg 56 0187 617 300 fax 0187 485 637 viww.visser-visser.ni JUWELIERS - DIAMANTAIRS DIRKSLAND - Vorige week vrijdag kregen twee inwoners van Melissant hun naturali satiecertificaat uitgereikt door burgemees ter Stoop. Deze inwoners hebben met de uitreiking van het certificaat officieel het Nederlanderschap verkregen. Het betreft de 19-jarige Mehdi Ismailzade, geboren in Afghanistan, en de 70-jarige Sahodri Lala, geboren in Suriname. Sinds 1 januari 2006 heeft de regering alle gemeenten de verplichting opgelegd om een naturalisatieceremonie te organiseren, in ieder geval op de naüonale naturalisatiedag, 24 augustus. Daarnaast mogen gemeenten zelf ceremoniedagen organiseren op andere data. Met deze ceremonie wordt inhoud gegeven aan de bijzondere band die door de naturalisatie tot stand komt tussen het Koninkrijk en de nieuwe staatsburger. Vanaf 1 oktober zijn nieuwe Nederlanders ver plicht om de ceremonie bij te wonen. Pas na persoonlijke in ontvangstneming van het besluit wordt de verlening of verkrijging van het Neder landerschap geëffectueerd. Als betrokkene niet binnen eenjaar op de ceremonie verschijnt, wordt hij of zij geen Nederlander en moet er een nieuwe aanvraag voor naturalisatie worden ingediend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1