'Nergens wappert Blauwe Vlag op binnenwaterstrandjes van Goeree' Bloeddonor iets voor u? Buxtehude-concert Paul Kieviet Vervolg verhaal iniiBiH EVERT KOOISTRA EHAfH]EH,filEUW5 Blauwe Vlag in 2007 weer naar dezelfde deelnemers als in 2006, maar coördinator wil dat alle jachthavens en strandjes op het eiland meedoen Ontbreken Binnenwateren Contributie Oude muziek in Toren Goedereede Fancy Fair en Rommelmarkt Gebruik Afname Meer info PAGINA 6 DINSDAG 19 JUNI 2007 OUDDORP/STELLENDAM - De Blauwe Vlag is op Goe- ree-Overflakkee uitgereikt aan dezelfde drie jachthavens en twee stranden als vorig jaar. Toch heeft de Nederland se coördinator van de internationale campagne, ANWB- medewerker Alex Ouwehand, kritiek. Hij verbaast zich er hooglijk over dat niet één van de strandjes langs de étn- nenwateren van Goeree-Overflakkee (Grevelingen, Kram- mer-Volkerak en Haringvliet) meedoet. Ook daar hoort de Blauwe Vlag te wapperen, vindt hij. Door Gert van Engelen De Blauwe Vlag, een onder scheiding die wordt toege kend aan stranden en jacht havens die schoon en veilig zijn, is onlangs weer uitge deeld. In Nederland waren het er dit keer 91, zes meer dan in 2006. Van tie 44 kust- stranden die de vlag hebben verworven, bevinden zich er twee op Goeree-Overflakkee: het strand Westerduinpad bij Ouddorp en het strand De Kous langs de Brouwers- dam. Van de 47 bekroonde jachthavens zijn er drie eilan- delijk: Marina Port Zélande, Herkingen Marina BV en de jachthaven Atlantica bij Stad aan 't Haringvliet. De Blauwe Vlag is een initia tief van de FEE (Foundation for Environmental Educa tion), die zich in 24 landen inspant voor de waterkwa liteit bij de stranden en de hygiëne in jachthavens. Om voor een Blauwe Vlag, het herkenningssymbool en onderscheidingsteken, in aanmerking te komen, moe ten de deelnemende beheer ders (overheden en particu liere ondernemers) aan ver schillende vereisten voldoen. Elk jaar opnieuw worden hun stranden en havens op die criteria gecontroleerd en gejureerd, zodat de kwaliteit doorlopend gegarandeerd blijft. Het nieuws over Goeree- Overflakkee was dit jaar dun: de nieuwe vlaggen gingen naar dezelfde deelnemers. Maar het Eilanden-Nieuws vroeg coördinator Alex Ouwehand of hij vindt dat er, bij alle tevredenheid over de Goereese resultaten, nog iets ontbreekt? 'Ja", reageerde hij, "het liefst hebben wij dat alle stranden en alle havens op het eiland meedoen aan de Blauwe Vlag-campagne. Dat is nu niet het geval." Gevraagd naar de reden daarvoor zei hij: "Dat weet ik niet. Dat moet u vragen aan het desbetreffende gemeen tebestuur, of aan het recrea tieschap." Op welke jachthavens Ouwe hand doelt, is niet moeilijk te raden. De havens die op zijn lijst ontbreken, zijn zo op te lepelen: Oude-Tonge, Den Bommel, Middelharnis, Oolt- gensplaat, Ouddorp en Stel- lendam. Zwemgelegenheden zijn er zoveel te meer op Goe ree-Overflakkee, maar zijn die vaak uiterst bescheiden strandjes allemaal wel Blau we Vlag-waardig? Ouwehand licht toe dat hij alleen die strandjes bedoelt die door de Provincie Zuid-Holland offici eel zijn aangemerkt als zwem- locatie en waarvan hun kwa liteit regelmatig streng wordt gecontroleerd. En dat zijn er nogal wat, blijkt uit de pro vinciale website. Elf in totaal. Twee aan weerszijden van de Brouwersdam, ter hoogte van de Kabbelaarsbank. Twee bij Ouddorp, vlakbij de vuurto ren. En verder: De Punt, de Slikken van Flakkee, Stellen- dam: het recreatieterrein bij Rijkwaterstaat, Middelhar nis: bij het havenhoofd. Her kingen, Ooltgensplaat: aan het einde van de Steigerdijk, en het Hellegatsplem: bij het recreatieterrein. Onoffi ciële strandjes zijn blijkbaar die van Stellendam (bij het havenhoofd), Den Bommel, Stad en Oude-Tonge. De grief van Alex Ouwe hand richt zich niet exclu sief op Goeree-Overflak kee. Hij signaleert dat het met de havens en stranden Jachten dobberen in de Marina Siellendam. Deze particuliere haven kreeg tot en met 2005 ook jaarlijks een Blauwe Vlag. Eigenaar Fred Redeker doel nu echter niet meer mee, omdat de vlag volgens hem geen meerwaarde meer heeft. Mn: cm van Engelm Het zomerseizoen is nog niet volop begonnen, maar de eerste recreanten wagen zich alweer op het strandje van de Slikken van Flakkee. Dit lokale .strandje is één van de vele zwemgelegenheden langs Goereese binnenwateren die niet meedoen aan de Blauwe Vlag-campagne. Foto: Gert van Engelen langs de Nederlandse kust de goede kant opgaat. Van de 109 kuststrSnden heeft bijvoorbeeld inmiddels bijna de helft de Blauwe Vlag ver overd. Maar langs de bin nenwateren is vrijwel nog nergens in Nederland een Blauwe Vlag waarneem baar, in elk geval niet op de driehonderd binnenwater- stranden. Daar valt nog veel te verbeteren, oordeelt de ANWB-medewerker. Door fecale verontreiniging, bac teriën, algen, wieren, over bemesting en uitspoeling naar het oppervlaktewater, schieten binnenwaterstrand jes doorgaans ernstig tekort. Waarom wappert er geen Blauwe Vlag op de binnen- strandjes van Goeree? Het Eilanden-Nieuws heeft enke le eigenaren en beheerders benaderd voor commentaar. Het natuur- en recreatie schap de Grevelingen en de Groenservice Zuid-Holland, beide verantwoordelijk voor het Grevelingenmeer, kon den geen helderheid ver schaffen. Woordvoersters van deze instanties weten, zelfs na rondvragen, niet waarom de strandjes langs dit binnen meer niet meedingen naar de Blauwe Vlag. De gemeente Oostflakkee had meer te melden. "De 'strandjes' van Oude-Tonge en Ooltgensplaat", deelde voorlichtster Mireille Zoet mee, "worden niet of nauwe lijks gebruikt, in de verband met de aanwezigheid van blauwalgen. Dat is dan ook de reden dat zij niet meedoen aan de campagne. Voor Den Bommel zijn we bezig om het strand een formele status te geven. Daarna zal weUicht overwogen worden om het strandje deel te laten nemen aan de campagne." Onbekend is het bij de woord voerders datje voor de Blau we Vlag moet betalen, zo stel de het Eilanden-Nieuws vast. De internationale inspecteurs controleren strancfjes en havens niet zomaar. Pas als een deelnemer de (jaarlijk se) contributie van 450 euro heeft gestort, komen zij in actie. De interesse voor hygi ene en veiligheid is dus nogal sterk financieel bepaald. Iemand die hiervan wel op de hoogte is, is Fred Redeker, exploitant van de Marina Stellendam. 'Je moet ervoor betalen om mee te doen", zegt hij, havens worden niet sowieso bekeken. Redeker voerde tot en met 2005 elk jaar de Blauwe Vlag, ook in zijn zusterhaven Regatta Center Medemblik. Maar vorig jaar besloot hij zelf om af te haken, omdat, de Blauwe Vlag geen meerwaarde heeft. "Wij vinden dat de vlag voor jachthavens geen onderschei dend kwaliteitskeurmerk meer is." "Zo'n beetje elke jachthaven in Nederland", zette hij uit een, "kan de blauwe vlag krij gen, ook al hebben ze bijvoor beeld heel simpel sanitair. In Stellendam heoben wij geen batterij douchecabines met een wand met wastafels, waar iedereen op een rijtje tanden staat te poetsen. Wij hebben dertien aparte badkamers, met elk een eigen kleedhoek, wastafel en douche of bad. VVij hebben geen plastic schei dingswandjes, maar matglas, roestvrij staal en hardhout. Met vloerverwarming voor een aangename en droge vloer en verwarmde spiegels die niet beslaan. Met een UV- systeem, dus gegarandeerd vrij van legionella, en met een ontkalkingsinstallatie, dus geen lelijke Kalkvlekken op de wanden." "Ook", vervolgt Frede Rede ker, "kent de Marina Stellen dam geen voorgemixed water dat of te koud of te warm is. En evenmin een muntauto- maat die niet werkt als je niet de goede muntjes hebt en waarbij het water steeds op is als je net ingezeept bent. Nee, wij hebben gewoon een ther mostaatkraan: kraan open en kraan pas weer dicht als je klaar bent. En zelf je tempe ratuur regelen. Net als thuis. Dat wordt zeer gewaardeerd door onze klanten en het blijkt dat zij daar heel netjes mee omgaan: niemand blijft te lang clouchen als het druk is." "Kortom", besluit hij, "bij ons is het veel beter voor elkaar dan bij veel collega's. Maar dat wordt door de Blauwe Vlag niet apart gewaardeerd. Dus zien wij het nut er niet meer van in." De betere woninginrichting sinds 1920 (,(.,ltmpi Kanaal 105, Middclliarnis, (0187) 48 27 84 Zaterdag 23 juni zal er een concert worden gege ven door het oude muziek ensemble 'Ad hoc' in de Toren van Goedereede. Tij dens het concert wordt er muziek uitgevoerd uit twee verschillende periodes: de Renaissance en de Barok. Het oude muziek ensemble 'Ad hoc' bestaat uit Nadine Stolk (blokfluit). Kim Stockx (blok fluit), Alexandra Roedder (cel lo) en Agnieszka Trawczynska (klavecimbel). Alle vier zijn zij studenten van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. rijdens hun studie hebben zij elkaar ontmoet en zij spelen regelmatig samen in wisselen de samenstelling. Als ensemble volgden zij lessen bij o.a. Rei ne-Marie Verhagen, Dorothea Winter en Jacques Ogg. De twee thema's in het program ma zijn Renaissance en Barok, de twee belangrijkste periodes voor de blokfluit en dé oude muziek. De muziek voor de pauze zal alleen uit de Renais sance zijn. Het accent wordt vooral gelegd op muziek uit de Nederlanden en Italië. Zo zal er muziek gespeeld worden van C^astello, Bassano en van Eyck. In het tweede gedeelte van het concert zal er Barokmuziek gespeeld worden. Als één van de belangrijkste componisten uit deze periode staat Johann Sebastian Bach centraal en zal er een sonate van Handel gespeeld worden. Het ensemble zal tijdens het concert in wisselende bezetung te horen zijn en de leden van het ensemble zullen ook solis tisch optreden. Tijdens het concert zal één van de klavecimbels van Matthijs Mijnders bespeeld worden. De aanvang van het concert is om 20.00 uvir. De toegangs prijs bedraagt 5; kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar voor aanvang van het concert in de Toren. DEN BOMMEL - Op zaterdag 23 juni organiseert o.b.s. 'Ollie B. Bommel' uit Den Bommel van 9.30-15.30 uur een Fancy Fair met rommelmarkt op het schoolplein. Alle schoolkinde ren hebben mooie werkstuk ken gemaakt, die verkocht zul len worden. Kinderen kunnen tegen een kleine vergoeding aan allerlei spelletjes meedoen, kunnen zich laten schminken of in de knutselhoek iets leuks maken, en er is een spring- kussen aanwezig. Verder zijn er cadeau artikelen, kaarten, tuindecoraties, plantenbakjes, e.d., te koop en is er een gezel lig terras ingericht voor een kopje koffie en/of een broodje. De Ollie B. Bommelschool is te vinden aan Nassaustraat 22. SOMMELSDIJK - Elke minuut heeft iemand in ons land bloed nodig. Bijvoor beeld verkeersslachtoffers of patiënten die een zware operatie ondergaan, zij zijn afhankelijk van bloed dat vrijwillig wordt afgestaan. Sanquin Bloedbank is altijd op zoek naar nieuwe bloed donors. Door Irene Bouwer Hebt u er wel eens aan gedacht om donor te worden en één of meer keren per jaar een kleine hoeveelheid bloed af te staan om patiënten te helpen? Bloed geven is een eenvoudige en absoluut ongevaarlijke manier om het leven van een ander te redden. Wat gebeurt er met het bloed dat u afstaat? Patiënten heb ben voornamelijk behoefte aan één bepaald bestanddeel van het bloed. Bijvoorbeeld alleen rode bloedcellen of bloedplaat- jes. Zo kan uw bloed ten goede komen aan meer patiënten. Na de afname wordt het bloed in een centrifuge gescheiden in drie componenten: rode bloedcellen, plasma en bloed- plaatjes. De bloedplaatjes en witte bloedcellen vormen een laagje tussen de rode bloedcel len en het plasma. Rode bloedcellen gaan naar patiënten die veel bloed heb ben verloren. De bloedplaatjes kunnen gaan naar patiënten met een kwaadaardige bloed ziekte zoals leukemie. Het grootst gedeelte van het inge zamelde plasma wordt door Sanquin verwerkt tot plasma producten of geneesmidde len. Het belangrijkste geneesmid del dat uit plasma wordt bereid is het stolhngsfactor VIII. Dankzij transfusie met factor VIII kunnen hemofiliepatiën- ten weer een normaal leven leiden. U kunt bloed geven als u tus sen de 18 en 65 jaar bent en een gewicht heeft boven de 50 kilo. Elke keer als u komt, wordt u medisch gekeurd. Tij dens elke keuring wordt de bloeddruk en het hemoglobi- negehalte in uw bloed bepaald. Bij de afname worden een paar buisjes bloed afgenomen voor tests. U geeft tijdens een donatie een halve liter bloed. Voor een gezond persoon is een halve liter afstaan geen bezwaar. Uw lichaam vult het vanzelf weer aan. Er wordt uit sluitend gewerkt met steriele materialen die na eenmalig gebruik worden vernietigd. Na de afname krijgt u iets te drinken aangeboden en kunt u kiezen uit verschillende ver snaperingen. Het personeel op het donor centrum in Sommelsdijk is spe ciaal opgeleid voor een veilige afname en het verzamelen van een veilig bloedproduct. Het personeel begeleidt u door de afname en u kunt altijd met vragen bij hen terecht. Wilt u graag bloed doneren of meer informatie over het donorschap, dan kunt u con tact opnemen met Sanquin Bloedbank, tel. 0800-0223699, of kijken op website www.san- quin.nl. U kunt zich natuurlijk ook opgeven bij Donorcentrum Goeree-Overflakkee, Isaac da Ciostastraat 6 in Sommelsdijk; openingstijden: maandag en donderdag van 14.00 tot 20.00 uur. Het jaar 2007 is uitge roepen tot Buxtehude- jaar omdat het 300 jaar geleden is dat deze grote Noord-Duitse compo nist en organist, Dietrich Buxtehude, overleed. Hij leefde van 1637 tot 1707 en zijn werken vormen het hoogtepunt van de Noord-Duitse orgelkunst. Buxtehude schreef een groot aantal composities van een uitzonderlijke zeggingskracht. Zijn werk hangt samen met een hoge vlucht van de orgel bouwkunst en de kunst van het orgelspel. Buxtehude was niet de enige grote orgelcomponist van zijn tijd en in zijn regio: organisten als Samuel Scheidt, Heinrich Scheidemann, Jacob Praetori- us en Melchior Schildt zetten de orgelkunst van 'onze' Hol landse Jan Pieterszoon Swee- linck (1562-1621) - wellicht de belangrijkste Nederland se componist van alle tijden - op Duitse bodem voort. Hun geweldige muzikale nalaten schap werd beheerd en ver rijkt door de componisten van de volgende generatie: Franz Tunder, Matthias Wecl^mann, Johann Adam Reinken. De generatie die daarna kwam, vond haar grootste en meest vooraanstaande ver tegenwoordiger in Dietrich Buxtehude. De grote Johann Sebastian Bach is zonder de beïnvloeding door Buxtehude niet te denken. Het is echter wèl belangrijk om Buxtehude op zichzélf te zien, niet alleen maar als voorloper van Bach. Dat zou dan betekenen dat zijn grote betekenis door Bach wordt overschaduwd, en daarmee zouden we hem groot onrecht aandoen. Op zaterdag 23 juni aan staande, om 20.00 uur, hoopt musicus Paul Kieviet in een concert aandaclit aan de grote zeventiende eeuwse meester te schenken. Dit concert zal plaatsvinden in de Hervorm de Kerk te Middelharnis. Het concert geeft een dwarsdoor snede van Buxtehudes orgel muziek. In het 'Eilanden-Nieuws' van jongstleden vrijdag stond een artikel waarin een toelichting op het uit te voeren program ma gegeven werd. Dit stukje dient slechts als hartelijke uit nodiging. Buxtehudes muziek is beslist geen muziek van dertien in een dozijn, die je met een standaard aanpak tegemoet kunt treden. Daarvoor is ze te grillig, improvisatie-achtig. Eén ding is zeker: deze muziek is zeer creatief van inhoud en geeft uitermate veel voldoe ning voor de luisteraar èn voor de speler! ■82- JOH.VREUGÜEmiL %ll Dikwijls legde Evert zijn noden voor Hem neer, nu niet langer als een rechthebbend mens, maar in onder worpenheid aan Gods wil. En soms was het net, of dat overgenomen werd. Dan ging het zo gemakkelijk, dan kwam er ruimte, verademing. Innerlijk groeide de hoop, dat de Heere op Zijn tijd helpen zou. Hóé Hij dat zou doen en van welke kant die redding komen moest, wist hij niet, doch toen hij op een avond in januari het onvoorwaardelijk aan de Almachtige overgeven mocht, daalde er een wonderlijke rust en kalmte in zijn ziel. Sinds die tijd was het, of hij er niet zo goed meer om vragen kon. Hij kon er niet meer inkomen. Het was niet langer zijn zaak, iriaar het was Gods zaak geworden. Zolang hij nog leefde in de blijdschap van de ontslui ting van de weg, was dat óók makke lijk. Doch toen dat afzakte, werd de rustige zekerheid, dat God in zijn tij delijke noden eveneens voorzien zou, ook weer bestreden. Die blijdschap, waar hij enkele weken in geleefd had, dat het nog mogelijk was, dat er iemand zalig kon wor den met behoud van Gods deugden, week zachtjesaan. En toen waren op een avond de bestrijdingen gekomen: "Zalig worden is wel mogelijk voor anderen, maar niet meer voor u, ge hebt tè lang tegen God getwist. Gij hebt de genade verbeurd en verzon- digd. Er is nog nooit iemand geweest, die zó goddeloos was als gij. Voor zulke zonden bewaart de Heere Zijn volk. Gë hebt de zonde tegen de Hei lige Geest gedaan." Daar kon Evert niets tegen zeggen. Helderder kwamen in zijn herinne ring terug de lelijke, boze en godont- erende gedachten en opwellingen, die hij toegestemd, gevoed en aange kweekt had in die tijd, toen hij in brie sende vijandschap tegen God leefde. Dan werd het hem zo bang, dan wist hij geen raad. Wat baatte het hem, al werden alle mensen zalig en hij niet. "O God, is het ook voor mij nog moge lijk?" kermde hij dan. "Geef het maar op," ried de leugenaar hem aan, "de tijd der genade is voor u voorbij. Ge hebt tè lang God getergd en gesmaad. De zonde tegen de Heilige Geest is onvergeeflijk." Nergens had hij houvast meer aan, alle troost en blijdschap was er uit weg. Vergeten kon hij het wel niet. En wat hem nog het meest vertmtrustte was, dat de zonde weer terug kwam, veel heviger dan vroeger. Zonden, die hij meende reeds tamelijk onder de knie te hebben, staken opnieuw hun giftige koppen op, benauwden en beangstigden hem. Hij vocht er wel tegen, bad en smeekte om ver lossing daarvan, doch het baatte zo weinig. Bovendien gevoelde hij de macht der zonde. Hij leerde zich ken nen, geboeid en gebonden, verkocht onder de macht der zonde. Als een voortgejaagde leefde hij in die weken. Dan kon hij soms zo moe, zo dood moe worden van die vreselijke strijd. Op een avond in februari bereikte het een hoogtepunt. Het leven werd voor hem ondragelijk, hij wilde de zonde niet meer doen en ze overwel digden hem. Niet in uiterlijke, god deloze daden, o neen, maar innerlijk. Hij was verdrietig, moedeloos, wan hoopte er aan, of dat wel óóit anders worden zou, En op dat ogenblik, toen hij zelfs geen woorden meer durfde te gebruiken in zijn gebed, doch slechts een bange zucht uit zijn geprangde ziel omhoog steeg, klonk het niet kracht in zijn ziel: "Gij verdrukte, door onweder voort- gedrevene, ongetrooste, zie, Ik zal uw stenen gans sierlijk leggen en Ik zal u op saffieren grondvesten." Dat ging zó krachtig en was zó dui delijk, dat het alles overheerste. Alle twijfel, alle vrees was op dat ogen blik verdwenen. Als zo'n voortgedre- vene gevoelde hij zich en nu werd dat tot hèm gezegd. Niet meer in het algemeen, maar het persoonlijke. kwam op de voorgrond. En op dat moment geloofde 'hij vast en zeker, dat de Heere op Zijn tijd ook hèm genade zou bewijzen en die belofte waar zou maken. De blijdschap en de zalige vreugde, die toen zijn hart doorstroomde, was niet te beschrij ven, was alleen maar te genieten. Die avond was hij een gewaterde hof De volgende avond vertelde hij het aan Van Vliet, want die was zijn boezem vriend geworden, waar hij nog meer aan meedeelde dan aan zijn moeden Het werd maart en de uitwendige omstandigheden, waarin hij leefde, bleven dezelfde. Doch Evert kon geen harde gedachten van de Heere krij gen. God was goed en daaraan had hij genoeg. Het geld minderde zienderogen. De koude, strenge winter had ook hen op extra kosten gejaagd. Nog een week of zes en dan zou alles op zijn. Bange zorg vervulde het hart van mevrouw Kooistra. Dat rustige, overgegevene leven van Evert miste zij in ciie tijd. Wat moesten ze toch beginnen? Ja, veranderde het niet heel spoedig, dan was er maar één uitweg: de diakonie. En dat was wel geen schande, integendeel, het was een instelling van God, maar het zou haar toch zo hard vallen, als dat moest gebeuren. Nergens kwam nu eens een gaatje open, dat iets voor haar Evert was. Alles was voor haar zo donker en gesloten, ze kon er niet meer om vra gen, geen licht, geen doorgang, geen opening, niets. Ieder tientje, dat uit de enveloppe genomen werd, was er één. Het min derde zo onrustbarend snel. "Hé, wat is dat nu?" Everts gelaat toonde een en al verba zing, toen hij op zekere middag voor de deur van hun woning een mooie, blauwglanzende auto zag staan. Onwillekeurig versnelde hij zijn pas. Van wie zou die zijn? Wat moest die bij hen? Met gezwinde tred trad hij het hekje binnen, zeer nieuwsgierig wie die vreemde bezoeker zou zijn. Haastig betrad hij de kamer, doch op hetzelfde ogenblik golfde het bloed naar zijn hoofd, want daar zat, rustig met zijn moeder sprekend, zijn vroe gere patroon, mijnheer Andijk. Deze bemerkte zijn verwarring en verlegenheid, glimlachte. "U had mij hier niet verwacht, niet waar mijnheer Kooistra?" en stevig drukte hij Evert de hand. "Neen, daar heb ik in het geheel niet op gerekend," bekende deze eerlijk. Hij ging gepast zitten. Allerlei vragen kwamen in hem op. (wordt veniolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6