Asfalteren bospaden Hernesseroord afgerond KNRM en ^Brandweerzorg gedijt lokaal het best' Bingo LITIE Les Deux Intermezzo succesvol in beachvoUeybal Tweede bruinvis in Grevelingen gespot Cursus bijbelse toerusting Actiedag De Sasruiters Film van Al Gore in bibliotheek Ouddorp Geslaagden Modevakschool Bazaar in Herkingen 0900-8844 Ophalen oud papier Nieuwe-Tonge *De woestijn heeft vele gezichten' Nieuwbouw Oostflakkee vergt een stevige lobby Opbrengst collecte Epilepsiefonds Informatie avonden voor zwangeren Anbo Kleindieren- vereniging EIIAt1Deil.l1IELW5 Acties Griend in actie op de Grevelingen Verkeersongeval Een ontwikkeling van: Flakkee Verkoop: KEES DöRR Democratischer r i PAGINA 4 DINSDAG 19 JUNI 2007 Het Stellendamse bedrijf J.P. Boeter Grond- en straatwerk heeft de tweede fase van de te asfalteren bospaden op het terrein van Hernesseroord afgerond. In 2005 is de ooste lijke helft reeds uitgevoerd, de afronding van de tweede fase, de westelijke helft, maakt het geheel nu compleet. De paden verkeerden in dusdanige staat dat er gevaar voor de gebrui kers kon ontstaan. Door de nieuwe asfaltlaag is een per fecte wandel- c.q. fietsroute ontstaan, die veelvuldig door bewoners en anderen gebruikt wordt. Ook Nordic-walkers en rollerskaters maken nog al eens gebruik van de paden. De opdrachtgever voor het karwei, stichting Zuidwester, geeft door deze opwaardering van de paden een nog betere mogelijkheid om van een mooie stukje natuur in Middel- harnis te kunnen genieten. Op 20 juli 2007 zal in Middel- harnis op het Diekhuusplein het tweede Van Lint Beachvol- leybaltoernooi georganiseerd worden. Dat dit toernooi steeds serieuzer wordt genomen, blijkt uit de voorbereiding door diverse teams van Les Deux Intermezzo. Vijf teams spelen mee in het Palm Beach- life circuit. Afgelopen weekend was mén in Renesse. Het weer speelde af en toe flink voor spelbreker, zo erg zelfs dat het strand tijdelijk ontruimd moest worden. Verschillende teams grepen dit aan om definitief op te stappen. Les DeuK Inter mezzo stapte niet op, maar speelde zodra het weer dit toe liet. Men presteerde zeer goed zowel in de voor- als eindronde. Bij de dames drie tegen drie werd met team Wuufjes (Isabel v.d. Wekken, Sonja de Wit en Francien v.d. Sluis) een tweede plaats gehaald. De Kempha nen (die de titel van afgelopen jaar te verdedigen heeft) met Anton van Zijp, Jaap Kransse en Onno Bal, behaalden een eerste plaats. De Bitterballen (Mare van Biert en Bastiaan Driece) behaalden in het twee tegen twee een eerste plaats. GiuUio van Lint en Perry van Zijp (beiden het aanstormend talent van Les Deux Intermez zo) eindigden als tweede. OUDDORP - De bruinvis die al sinds maart rondzwemt in de Grevelingen, heeft gezelschap gekregen van een kleinere soortgenoot. Vorige week werd het dier gespot door Onno de Vos, die er meteen melding van maakte op de website over zee- zoogdieren in de Delta. "Het was een grotere, die even met ons meezwom, en een wat klei nere, die iets verderop boven water kwam", aldus De Vos, die meedeelt dat het stel werd gesignaleerd tussen de Mos- selbank en Herkingen. Bruin vissen in het Grevelingenmeer zijn uitzonderlijk. Ze zijn er sinds de afsluidng in 1971 niet meer voorgekomen. Ook is een zeehond waargeno men, bij het watersporteilandje Archipel. Martin Sonneveld gaf het door via de site. Maar zeehonden zijn volgens Jaap van der Hiele uit Middelburg, coördinator van Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ), niet opvallend in de Greve lingen. Ze zitten er vrij con tinu, vertelde hij het Eilanden- Nieuws al eens, zo'n drie tot zes per jaar. De zeehonden komen binnen via de spuisluis in de Brouwersdam, en ze gebrui ken het meer om uit te rusten, vis te eten én "om zwemmers en surfers de stuipen op het lijst te jagen". SOMMELSDIJK - In septem ber begint de Cursus Bijbelse Toerusting weer. Dit is een drie jarige cursus met als doel de kennis van de bijbel te vergro ten. De cursus sluit goed aan op o.a. de belijdeniscatechese en geeft antwoord op veel vragen die in deze tijd op ons afkomen op ethisch en dogma tisch gebied. Het is verder een goede aanzet voor de vorming van het geestelijk leven. Behandeld worden o.a. de inhoud van het Nieuwe en Oude Testament. Het vak Dog matiek met o.a. de algemene openbaring, de bijzondere openbaring en het genadever bond. Verder wordt lesgegeven in de vakken Ethiek, het omgaan met levensbeschouwelijke vra gen in deze üjd. Kerkgeschiede nis vanaf de eerste christen gemeente tot aan de kerk van vandaag en alle facetten van de Prakdsche Theologie. Een vooropleiding voor het volgen van deze cursus is niet noodzakelijk. De cursus gaat uit van de Hersteld Hervorm de Kerk en wordt eens per twee weken gegeven op zaterdag morgen in de Rehobothkerk te Middelharnis. Docenten zijn dhr. B.D. Bouman (Poortvliet), dhr. M. Diepeveen (Stellen- dam), ds. C. Gielen (Poortvliet), ds. PC. Hoek (Sint Annaland), ds. A. de Groot (Numansdorp) en ds. P. Korteweg (Melissant). Vanaf heden is inschrijving voor deze cursus mogelijk. Voor inlichtingen en inschrij vingen kunt u contact opne men met de administrateur M. de Waard, tel. 0187-485023. Op zaterdag 14 juH 2007 orga niseert rij- en menvereniging De Sasruiters uit Dirksland een evenement voor alle paarden- en ponyliefhebbers. Wat is er allemaal te doen? - KNHS Dressuur klassen B t/ m Z2 (2 proeven mogelijk); - Dressuur zonder startkaart klassen B en LI (2 proeven mogelijk); - Mennen dressuur/vaar digheid zonder startkaart klassen B en L (2 proeven mogelijk); - Shedandponykeuring; - Spelletjes met pony's; - Shows en demonstraOes; - Tweedehands paardenspul- len verkoop. Dit alles vindt plaats op een grasveld van de familie Jon- geneel aan de Oud Kraaijer- dijk 5 te Sommelsdijk. Wil je meedoen, een show of demon stratie geven of als vrijwilliger meehelpen? Geef je dan snel op (vóór 1 juli) via e-mail sas- ruitersCSflakkee.net of tele fonisch bij Erna van der Valk 0187-689931, Kijk voor meer informatie op website www.sas- ruiters.nl. OUDDORP - In de bibli otheek van Ouddorp zal donderdagavond 5 juli de inmiddels zeer bekende kli- maatsfilm van Al Gore, An Inconvenient Truth, te zien zijn. Deze film wordt ver toond op initiatief van de PvdA Goedereede, in samen werking met de Bibliotheek Ouddorp. De film begint om 19.00 uur en de toegang is gratis. Aangezien de ruimte beperkt is dienen belang stellenden zich wel van tevo ren bij de bibliotheek op te geven, via telefoonnummer 0187-667744 of per e-mail: ouddorp (Sbibliotheekzuid- hollandsedelta.nl. Beide instellingen vinden het belangrijk dat zo veel moge lijk mensen kennis nemen van deze film van de toenmalige vice-president van de Verenig de Staten, Al Gore. Daarom is de documentaire inmiddels ook al aan de leerlingen van de groepen 7 en 8 van een aantal basisscholen in de gemeente Goedereede vertoond. Het klimaat is op dit moment een veel besproken onderwerp, want het verandert ingrijpend. Hoofdschuldige is de mens, met zijn gebruik van fossiele brandstoffen, zoals olie, kolen, gas, waardoor de uitstoot van C02 stijgt en het broeikasef fect en de opwarming van de aarde toenemen."Een dkkende üjdbom", noemt Al Gore de klimaatverandering. In zijn documentaire toont hij op indringende en bevlogen wijze de dramatische gevolgen van klimaatsveranderingen die de mensheid de komende decen nia te wachten staan: smelten de gletsjers, zeespiegelstijging, overstromingen, hittegolven, droogte en het uitsterven van dier- en plantensoorten. Aan het eind van de film worden diverse suggesties gedaan hoe een ieder zelf zijn - weliswaar soms kleine - steentje zou kunnen bijdragen. Al Gore is in zijn film opvallend optimistisch: "Het is een moreel probleem. Het is ons probleem. Laten we het samen oplossen." De film werd in de VS in ieder geval een bioscoophit en won recentelijk een Oscar. De dames Pieternella Grinwis- Tanis uit Ouddorp en Tanja Tanis-Sala uit Middelharnis slaagden op 15 juni jl. voor het examen Modinette. Een sterk punt van deze dames is de mondelinge uitdrukkingsvaar digheid. Voor het mondelinge gedeelte scoorden zij dan ook een zeer hoog cijfer. De exa mens werden a%enomen in Rosmalen door de ENSAID, een organisatie van modevak scholen. De opleiding volgden zij bij de niodevakschool van Klaasje de Waard aan het Oost- voorgors te Middelharnis. Zaterdag 16 juni om 14.35 uur werd de bemanning van de red- dingboot Griend van KNRM Station Ouddorp gealarmeerd door het Kustwacht Centrum Den Helder voor een bootje met stuur/motorproblemen op het Grevelingenmeer. Bij navraag bij de Kustwachtpost Ouddorp was deze melding daar nog niet te zijn ontvan gen. Later bleek het te gaan om bootje in problemen bij Springersdiep. Toen de Griend onderweg was, kwam de melding dat ter hoogte van Bommenede een catamaran omver lag. Daar aangekomen bleek dat deze weer overeind was gezet en op eigen kracht verder voer. Bij Springersdiep werd vervolgens niets aange troffen. Het bleek te gaan om een scheepje in problemen aan de buitenzijde van de Brou wersdam. De Prinses Margriet uit Stellendam, die samen met de nieuwe reddingboot 'Neel- tje Struijs' op zee voor de Kop van Goeree aan het oefenen was, is ter plaatse gegaan en heeft het scheepje afgeleverd bij de trailerhelling van de Brouwersdam. Zaterdag 30 juni in er weer bazaar op de Prins Johan Frisoschool te Herkingen. Op de rommelmarkt is van alles te koop. Daarnaast worden er poffertjes, oliebollen, kruud- plaetjes, spullen om kaarten te maken en kinderkleding ver kocht, er zijn leuke spelletjes te doen zoals stuiver gooien, enveloppentrekken en nog meer. Ook zal die morgen een sponsorloop worden gehovi- den door de kinderen van groep 5 t/m 8. De bazaar duurt van 10.00 tot 13.00 uur en is ten bate van Woord Daad. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDDORP - Een 72-jarige automobilist uit Rotterdam wil de vrijdagavond rond acht uur vanaf de Dorpsweg de Klare- beekweg oprijden. Vermoede lijk nam hij de bocht te ruim, waardoor hij de macht over het stuur verloor en ondersteboven in een sloot terechtkwam. De man kwam daarbij bekneld te zitten. De brandweer heeft de auto open moeten knippen en de bestuurder bevrijd, waarna hij per ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland werd gebracht. Zijn verwondingen bleken van lichte aard. Morgen, woensdag 20 juni, komen de vrijwilligers van de Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge vanaf 18.00 door het dorp om oud papier op te halen. Gelieve het papier goed zichtbaar en gebundeld aan de kant van de weg te zet ten. MIDDELHARNIS - Sinds 18 juni exposeert Nelleke Boen der-van Nieuwenhuijzen haar woestijnfoto's in Lunchroom Croissy te Middelharnis. Nel leke heeft driemaal een tocht met kamelen door de westelijke Woestijn van Egypte gemaakt. De schoonheid van de woestijn, de stilte, de ruimte, het zand, de lichtval en een prachtige sterrenhemel hebben op haar een overweldigende indruk gemaakt. Daarvan heeft zij een foto-expositie samengesteld met foto's o.a. uit de Witte Woestijn, de Kristal- en de Zwarte Woes tijn en foto's van de Suttradui- nen bij Siwa. Enkele foto's zijn voorzien van spirituele teksten. Op de foto van Anneloes Ravel- lig zit Nelleke in de Witte Woes- tijn.Voor meer informatie kunt u kijken op website www.wops:- tijn.net of mailen naar nelleke- boender(5)planet. nl Nieuw op Goeree-Overflakkee: 7 luxe drive-in eengezinswoningen in het plan 'De Westplaat' te Sommelsdijk. De bouw is inmiddels gestart en volgens planning zijn de woningen eind 2007/begln 2008 gereed voor bewoning. Aan de achterzijde grenzen de woningen aan een waterpartij. Er Is parkeergelegenheid op eigen terrein. Oplevering Eind 2007. Beneden Zandpad 13a 3241 GA Middelharnis Tel. 0187 486343 infogkdmakelaardij.nl www.kdmakelaardij.nl NVM OUDE-TONGE - Er liggen zogenoemde masterplannen klaar voor nieuwbouw in Acht- huizen (nabij de molen) en de Molenpolder in Oude-Tonge. De gemeenteraad is positief Maar, waarschuwde raadslid Pipping van de ChristenUnie tijdens de raadsvergadering van jl. donderdag, "er is nog een stevige lobby bij de pro vincie nodig om de plannen gerealiseerd te krijgen." Zijn collega De Vries (VLO) sloot zich daar bij aan: "Wij hebben grote zorgen over de haalbaar heid. Woningbouw in Oude- Tonge zal misschien niet zoveel problemen geven, maar Acht- huizen valt buiten de contou ren. Er is een goede lobby in het Haagse nodig om dit plan doorgang te laten vinden." Pip ping en anderen, zoals SGP-er Van Gurp en CDA-er Van Ros- sum, vroegen aandacht voor een goede ontsluiting. Het raadslid van de ChristenUnie benadrukte ook dat er inspraak moet komen over de typen woningen. PvdA-er Daalmeijer merkte op dat de plannen in ieder geval 20 procent sociale woningbouw zouden moeten bevatten. Volgens mevrouw Van Rossum is het ambitieuze bouwplan vooral voor Acht- huizen heel goed. "Daar wordt al lang gevraagd om nieuwe woningen." Bij de onlangs gehouden collecte voor het Epilepsie fonds in Ouddorp hebben 28 enthousiaste collectanten en veel gevers gezorgd voor een 'topopbrengst': 2.336,15. In Midelharnis' collectewijk West werd 727,44 opgedaan. DIRKSLAND - Bent U zwan ger? Wilt u informatie over bevallen in het ziekenhuis, borst of flesvoeding? Dan kunt u daarvoor terecht in het restaurant van het ziekenhuis te Dirksland op de woensda gen 27 juni, 5 september en 31 oktober, U krijgt dan een rondleiding over de verloska mer en u kunt vragen stellen over wat u zou willen weten. De informatieavonden begin nen om 19.30 uur. U kunt zich aanmelden via de kraamafde- ling van het ziekenhuis, dage lijks tot 14.00 uur, tel. 0187- 607410. SOMMELSDIJK - De ANBO afdeling Midden- West Flak kee organiseert zaterdag 23 juni weer een bingoavond in sporthal De Staver. De aanvang is 19.30 uur en er zijn mooie prijzen te winnen. Iedereen, lid of geen lid, is welkom. DIRKSLAND-De Dirkslandse Kleindierenvereniging organi seert maandag 25 juni weer een bingoavond. Er worden vijftien ronden gespeeld van €10 voor een volle kaart en een super- ronde met een hoofdprijs van 50. Kinderen die met hun (groot)ouders meekomen, spe len de hele avond voor 4. De avond wordt gehouden in ver enigingsgebouw De Schakel, Beatrixlaan 31 te Dirksland. De aanvang is 19.30 uur, om 18.30 uur gaan de deuren open. GOEREE-OVERFLAKKEE - De toekomst van de lokale veiligheid ziet er niet roos kleurig uit. Dat vindt de Belangenvereniging voor Brandweervrijwilligers in oprichting. In een essay, getiteld 'Vurig Pleidooi', zet de vereniging zich af tegen de tendens van regi onalisering op het gebied van veiligheid en brand weerzorg. "Veiligheid (en dus de lokale brandweer basiszorg) gedijt lokaal het best." Door Kees van Rixoort De Belangenvereniging voor Brandweervrijwilligers heeft het essay onlangs aan alle col leges van B en W, fractievoor zitters in de gemeenteraden en brandw'eercommandanten gestuurd. Dit om de discussie te voeden die nu van de grond komt over de veiligheidsregio's en de regionalisering van de gemeentelijke brandweren. De verplichting om te regionali seren is in het huidige regeer akkoord komen te vervallen. Gemeenten zijn nu zelf aan zet en kunnen vanuit hun eigen verantwoordelijkheid bepalen hoe de gemeentelijke en inter gemeentelijke veiligheid het beste vorm kan krijgen. 'Vurig Pleidooi' is bedoeld om daarbij te helpen. Kort samen gevat pleiten de schrijvers voor het blijvend lokaal inbedden van de brandweerkorpsen. Dat is in hun ogen veiliger voor de burger, democratischer, beter geworteld in de samenleving en aanzienlijk goedkoper. Volgens de Belangenvereni ging voor Brandweervrijwil ligers zijn er in Nederland 23.000 brandweervrijwilligers. Dat is 84 procent van alle brandweerpersoneel; 96 pro cent van hun werk is te ken schetsen als lokale professio nele brandweerzorg. Hooguit 4 procent van de inzet van de lokale korpsen is ter verster king van grootschaüg optre den. Ondanks deze cijfers, betoogt de vereniging in oprichting, dreigt de lokale inzet op het tweede plan te komen. "Dat is volstrekt onnodig én contra productief." Sinds 2001 heb ben gemeenten namelijk uit eigen middelen meer dan 1 miljard euro besteed aan de professionalisering van hun brandweerkorpsen. Regiona lisering zou voorts veel geld (frictie- en reorganisatiekosten) kosten en de lokale democratie en betrokkenheid uithollen. "Wat als straks regionale vei ligheidsregio's, aangestuurd door directeuren veiligheids regio's met verregaande bevoegdheden in het lokale bestuur, aangestuurd door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, als een vierde bestuurslaag voor veiligheid de dienst gaat uitmaken? Verdampt dan niet elke betrokkenheid op lokaal niveau? Hoe wordt dan de lokale verantwoordelijkheid waargemaakt? Hoe bureaucra tisering (afstand van 'de klant') voorkomen?" Innavolging van staatsrechtkundige Douwe Jan Elzinga %'erwerpt de ver eniging van brandweervrijwil ligers "de ondemocratische regionale constructies met een sterk technocratische inslag". Tegelijkertijd pleiten de schrij vers van het essav en de brie ven aan lokale bestuurders voor een verdere professiona lisering, een verankering van de brandweren binnen het integrale veiligheidsbeleid en iiitergemeentelijke samenwer king om een goed antwoord in huis te hebben op grootscha lige crises. Meer informatie is te vinden op de websites ^yww.brand- weervrijwilligers.nl en www. veiligheidlokaal.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4