Flakkeese vruchten uit Japanse boom... Landlevendag w Sommelsdijkse brandweer houdt grote demonstratiedag op 23 juni Brandweer Sommelsdijk Edudelta Onderwijs groep schenkt computers aan basisscholen EIIAI1DEI1-I1IE1JW5 Rommelmarkt krijgt vervolg Oud papier Nieuwe-Tonge Drie Fanfares in Concert Natuurexcursie voor senioren Kerkdiensten Ger. Gem. Sing-in voor Nicaragua Nacht Zonder Dak Koor- en samenzang- avond Fietstocht voor De Vliedberg DEMONSl^O-IEDAG 23JUNI2Q07 EHAnD^.niEUW5 Grootschalig, divers en actief Van jong tot oud Opvang bij rampen Vlam in de pan Landskampioenschap PAGINA 2 DINSDAG 19 JUNI 2007 DIRKSLAND - In de tuin van Kees Bakelaar aan de Bosdreef in Diriisland staat al 16 jaar een bijzondere boom, een Eriobo- trya japonica, oftewel Japanse mispel/Japanse pruim. En vol gens Kees is dat een bijzon derheid. "Ik ken de boom uit Spanje, een 'nisperos'. In par ticuliere tuinen heb ik ze nooit gezien, alléén in kassen van een hortus botanica komen ze wel voor, maar in deze koude streken zelden met vruchten. Alleen in België, bij een kasteel met een tuin op het zuiden, staan er twee die vrucht geven. In een particuliere tuin is het echt een bijzondere boom, of struik, eigenlijk een exoot, die zelfs op Flakkee winters doorstaat, als het niet te koud wordt. Overal op internet heb ik gezocht naar berichten van mede tuinliefhebbers, maar in de particuliere sector zoek je tevergeefs. Totdat ik ging vra gen op een Belgische tuinsite en ik van een kweker uit Uitber gen bericht kreeg. Die schreef me dat de ietwat oudere exem plaren dankzij de klimaatop- warming - het heeft de vorige winters nauwelijks gevroren - hier inderdaad vruchten kunnen gaan dragen. En die vruchten smaken nog lekker ook. Van een Spaanse collega kreeg Kees zestien jaar gele den kreeg wat van deze vruch ten te eten en het zaad daarvan heeft hij bewaard en in potten binnenshuis gezaaid. Na twee jaar heeft hij de boompjes in de tuin gezet en nu plukt hij er in letterlijke zin de vruchten van. OUDE-TONGE - Op 23 juni van 10.00-17.00 uur vindt bij Kaarsenmakerij De Lont de Landlevendag weer plaats. Al maanden zijn de voorberei dingen bezig voor deze gezel- hge dag, die - net als andere jaren - in het teken staat van het landleven. Verschillende onderdelen van het landleven zullen op deze dag de revue passeren. Zo zijn er verschil lende oude tractoren. De gehele dag zullen er demon straties gehouden worden met deze tractoren. Daarnaast is er dit jaar een nieuw onderdeel: een behendigheidsparcours voor de oude tractoren. Er wordt een parcours afgereden waarbij het draait om behen digheid en waar natuurlijk ook mooie prijzen zijn te ver dienen. In de middag vinden er paardenwedstrijden plaats. Zo kan men genieten van een dressuurwedstrijd en zal er een menkar rondrijden. Hier kan ook mee meegereden worden. Ook zullen er de hele dag roofvogeldemonstraties worden gegeven, en natuur lijk kunt u de dieren ook van dichtbij bewonderen. Er is ook de mogelijkheid om de roof vogels, onder begeleiding, zelf vast te houden. Nieuw op het programma zijn de honden demonstraties. Dit jaar zijn er husky honden die gedurende de dag een aantal demonstra ties laten zien. Het sledehon- denteam zal er zijn met de mogelijkheid om een ritje te maken met 7 Siberian Hus ky's Sledehonden. Naast alle demonstraties zijn er ook weer verschillende kraampjes op het terrein van Kaarsenmake rij De Lont. Zo zijn er kraam pjes te vinden met, honing, kaas, paardenspuUen, kaarten, helende stenen en kralen. Ook de kinderboerderij van Oude- Tonge zal aanwezig zijn. Zij zullen deze dag nieuwe dona teurs werven voor de kinder boerderij. Daarnaast is er voor de kinderen een springkussen. Er is de mogelijkheid om een speurtocht te lopen over het terrein en er kunnen kaarsen gemaakt worden. Daarnaast wordt deze dag het nieuwe boerengolf geïntroduceerd. Er kan in een boerenambiance golf gespeeld worden. Ook is er een gezellig terras. De intree voor de Landlevendag bedraagt 1 voor kinderen en 1,50 voor volwassenen. Parkeren is gratis. Kaarsenma kerij De Lont is te vinden aan Langeweg 35 te Oude-Tonge. Wie meer wil weten, kan bel len naar 642370. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tei. (0187)471020 E-maii:aigemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zal<elijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief gepiaatste advertenties ais gevoig van onduidelijke advertentieopdrachten l<an de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur; J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). OUDDORP - De rommel markt die 2 juni in de loods van Bouwbedrijf Van der Linde te Ouddorp werd gehouden, was een groot succes en leverde ca €2.100 op. Vanwege dit succes wordt er op de zaterdagen 7 juli en 4 augustus opnieuw een rommelmarkt georganiseerd. Hiervoor kunt u weer rom melmarktspullen inleveren aan het adres Marijkeweg 1 te Ouddorp. Voor grote spullen graag eerst even bellen 0187- 682882. Zaterdag 23 juni zal de Her steld Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge weer oud papier ophalen in het dorp. Gelieve het papier vóór 9.00 uur langs de weg te zetten. MIDDELHARNIS - Zaterdag 23 juni 2007 zullen in de Aula van de Technische School aan de Schoolstraat in Middelhar nis maar liefst drie fanfares gezamenlijk een concert ver zorgen. Op uitnodiging van de Koninklijke Muziekvereniging Sempre Crescendo spelen Muziekvereniging Euphonia uit Goes en Muziekvereniging Concordia uit Krimpen aan den IJssel een gevarieerd pro gramma. De Zeeuwse muziekvereniging Euphonia staat sinds maart 2004 onder leiding van de Belgische dirigent Yves Wuyts en viert dit jaar haar 120-jarig jubileum. Ook Muziekver eniging Concordia uit Krim pen aan den IJssel heeft haar sporen al verdiend; in 2008 bestaat deze vereniging alweer 110 jaar. Sinds april 2004 is de van oorsprong uit Oude-Tonge afkomstige Jos Schroevers de muzikaal leider van dit orkest. Sempre Crescendo zal het con cert openen en verheugt zich op de eerste uitvoering van het werk Aurora van Eric Swig- gers. Dit werk zal Sempre ook uitvoeren op de Knfm-concert- wedstrijden in Enschede op 17 november. Het concert begint om 19.30 uur, de zaal gaat open om 19.00 uur en de toegang is gratis. OUDDORP - Op woensdag 27 juni a.s. organiseert de SWO in samenwerking met de IVN een natuurexcursie voor de senioren van gemeente Goe- dereede. De middag begint om 14.00 uur in m.f.g. Dorp- stienden te Ouddorp, waar een gids van IVN een inleiding zal geven over de Kleistee, over de geschiedenis van het gebied en over de daar aanwezige natuur. Vanaf Dorpstienden zal daarna gezamenlijk naar de Kleistee worden gewandeld, waar de excursie zal worden voortge zet. Senioren van de gemeente Goedereede zijn hartelijk wel kom. Deelname kost 2 p.p. Voor meer informatie kan men bellen naar de SWO, tel. 641344. OUDDORP - Donderdag 21 juni, 19.30 uur, ds. J.J. van Eckeveld. OOLTGENSPLAAT - Don derdag 21 juni, 19.30 uur, ds. P. Mulder. ^^^^r angs m Gestal Depressief, angstig of gespannen? STAD a/h HARINGVLIET - Op zaterdagavond 23 juni a.s. zal in de Hervormde kerk te Stad aan 't Haringvliet een sing-in worden gehouden. Tijdens deze avond is er veel samenzang. Medewerking zal worden verleend door muziek groep Trust. Er zal deze avond een breed scala aan liederen gezongen worden, van psal men tot opwekkingsliederen. De sing-in begint om 20.00 uur. Er wordt een collecte gehou den voor het vrijwilligerswerk dat Wilma Catsburg en Bettine Trommel - twee leden van de muziekgroep - in september in Nicaragua hopen te verrich ten. Meer informatie hierover zal ook te horen en te zien zijn tijdens het programma. Praktijk voor GestaltPsychotherapie H. J. Catsburg gestalttherapeut en coach Nieuwstraat 25 3243 AN Stad aan 't Haringvliet Tel. (01871611680 E-mail: info@gdstaltnet.nl VVebsite; www.gestaltnet.nl DEN BOMMEL - In de avond en nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 juli wordt in Den Bommel een Nacht Zonder Dak georganiseerd. Jongeren uit Den Bommel en omstre ken zullen die nacht niet in hun eigen bed slapen, maar in de buitenlucht in een krotje overnachten. "Dit doen we om geld in te zamelen voor straat kinderen in Bolivia, omdat zo'n nachtje zonder dak voor veel jongeren in de derde wereld dagelijkse realiteit is", zegt Janiëlle Ras. Het spon sorgeld wat opgehaald wordt, is bestemd voor het project van Tear, met straatmeisjes in Bolivia. De Nacht Zonder Dak is een initiatief van christelijke hulp- en ontwikkelingsorga nisatie Tear. "Vorig jaar heb ben 15 jongeren 1.300 aan sponsorgeld bij elkaar weten te brengen. De diaconie van de beide kerken van Den Bommel hebben hier ook aan bijgedra gen", zegt Janiëlle. En Marieke Ras legt uit wat er op het pro gramma staat: "Tijdens deze Nacht Zonder Dak is er een kampvuur, er wordt informa tie gegeven over het project, er wordt een groepsspel gespeeld en er wordt gezongen. Ook worden de 'krotten' in elkaar gebouwd. En 's morgens ont bijten we samen. De Nacht Zonder Dak geeft jongeren, naast veel gezelligheid, gele genheid om iets te doen voor leeftijdsgenoten die het min der hebben getroffen. Ook is het een stukje bewustwording dat wij het vaak zo goed heb ben. Echt veel slapen zullen we waarschijnlijk niet, maar gezel lig zal het wel zijn!"Jongereii vanaf 14 jaar die graag mee willen doen, kunnen zich voor 29 juni opgeven bij Marieke Ras, e-mail mariekeras@hot- mail.com. Voor meer infor matie of sponsoring kan men terecht bij Janiëlle of Marieke Ras, tel. 0187-611509, of bij Jan Meinster, tel. 663481. Zie ook website www.nachttegen- armoede.nl. DREISCHOR - Het ruim 90 leden tellende Duivelands Mannenkoor onder leiding van Dinant Struik en organist Stephan Folmer hoopt maan dag 25 juni a.s. een zangavond te houden in de Hervormde Kerk te Dreischor. Ook werkt aan deze avond mee het gemengd koor Vox Huma na te Krimpen aan den IJssel o.l.v. Paul Heijboer en organist Piet de Vries. Beide koren zullen bekende liederen zingen. Maar ook is er ruimschoots gelegenheid voor samenzang. De aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. Wel wordt er een collecte gehouden voor Stichting De Vluchtheuvel en ter bestrijding van de onkosten van deze avond. OUDDORP - Op vrijdag 22 juni wordt er in Ouddorp een fietstocht gehouden ten bate van De Vliedberg te Ouddorp. Enkele leden van Steunstich ting De Vliedberg hebben hiervoor een mooie route samengesteld van 18 km lang. Inschrijven kan die avond van 18.30 tot 19.00 uur. Voor het vertrek krijgen deelnemers een kopje koffie aangeboden, daarna wordt gezamenlijk van start gegaan. De route voert langs bijzondere plekjes in en rond Ouddorp. Na afloop wordt in de grote zaal van De Vliedberg nogmaals een kopje koffie of thee aangeboden, met wat lekkers erbij. Deelname kost 4,50. De opbrengst is voor Steunstichting De Vlied berg, met als doel om na de renovatie van het zorgcentrum op de verschillende verpleeg- afdelingen groepsruimten in te kunnen richten. SOMMELSDIJK - De brand weer van Sommelsdijk houdt op zaterdag 23 juni een grote demonstratiedag. Het eve nement, dat plaatsvindt bij recreatiecentrum De Staver, is een onderdeel van de jubi leumviering. Het Sommels dijkse brandweerkorps bestaat in 2007 namelijk 75 jaar. De demonstratiedag biedt het publiek de mogelijkheid om kennis te maken met alle facet ten van de hulpverlening. Ook actief. De grootschalige hap pening, nog nooit vertoond op Goeree-Overflakkee, is niet alleen voor volwassenen interessant, maar ook voor de jeugd. De jubileumcommissie van de Sommelsdijkse brandweer is anderhalfjaar in touw geweest om 2007 tot een bijzonder feestjaar te maken. Willem Zoeteweij, lid van die commis sie, vertelt: "Wij willen zoveel mogelijk mensen ons jubi leum mee laten vieren. Ook de jeugd, want de jeugd is de toekomst. Daarom hebben we pas de hoogste groepen van de School met de Bijbel, de Van Gentschool en de Ark in de brandweerkazerne op bezoek gehad. Ze hebben van alles te horen gekregen over preventie, de geschiedenis van de Sommelsdijkse brandweer en waar je op moet letten in de thuissituatie. Ze hebben zelf een bluspak gedragen en een adem/luchtmasker en een helm op gehad. We hebben ons hulpverleningsmateriaal laten zien en de jeugd een kijkje laten nemen in het brandweer voertuig. Ze vonden het heel leuk en interessant, de leer krachten ook. Natuurlijk heb ben we de schoolkinderen ook uitgenodigd voor onze demon stratiedag op 23 juni." Maar voordat die grote dag aanbreekt, vierden de leden en ereleden van het brand weerkorps eerst nog onderling het 75-jarig bestaan. Dat was op 2 juni. "Er waren ongeveer 45 mensen. We hebben een fietspuzzeltocht gehouden en 's middags gebarbecued bij de kazerne. Het was prachtig mooi weer, iedereen was enthousi ast", blikt Zoeteweij terug. Als het weer op 23 juni weder om prachtig mooi is, dan zal de demonstratiedag ongetwij feld een groot succes worden. De Sommelsdijkse brandweer heeft er hoge verwachtingen van: tussen de 500 en 5.000 bezoekers. Als het onverhoopt geen goed weer is, wijkt de organisatie uit naar de grote tennisbal van De Staver. In dat geval zal de demonstratiedag in enigszins aangepaste vorm plaatsvinden. Het jubileumevenement heeft het publiek veel te bieden. Wil lem Zoeteweij: "We willen de bevolking - van jong tot oud - laten zien wat de brandweer van Sommelsdijk doet en wat de hulpverlening voorstelt. Wat doet de brandweer eigen lijk? Dat maken we duidelijk, op een aantrekkelijke manier. Het publiek wordt heel nauw betrokken en kan bijvoorbeeld zelf de schaar in een auto zet ten. 'Dichterbij' de brand weerorganisatie kun je niet komen." Het evenement vindt plaats op het parkeerterrein bij De Sta ver, langs het pad bij het Prieel en op het grasveld achter het complex. De Olympiaweg is in verband daarmee van vrij dag 13.00 uur tot zaterdag circa 18.00 uur afgesloten voor doorgaand verkeer. Wat is er allemaal te zien en te doen op 23 juni? De volledige Sommelsdijkse brandweer is present plus de afdeling pre ventie en de officier van dienst. Het publiek kan bijvoorbeeld zien hoe warmtebeeldcamera's werken en de dompelpomp. De hulpverleningsauto staat er en ook de containers met materiaal voor grootschalige hulpverlening zijn aanwezig. De ambulance is er en de poli tie Rotterdam Rijnmond geeft voorlichting. Andere deelnemers die zich presenteren zijn Kenbri Firefighting uit Stellendam (aanwezig met een hoogwer ker), DCMR Milieudienst Rijnmond, Algebra Fire and Rescue Technology uit Vlaar- dingen (ook met een hoog werker), firma Drager (adem/ luchtapparatuur), Holmatro uit Raamsdonksveer (hulp verleningsmateriaal), Eco- Ieder jaar wordt er meer en meer gebruik gemaakt van computers in het onderwijs. Het is dan ook niet verwon derlijk dat er steeds hogere eisen worden gesteld aan het computermateriaal dat iedere school gebruikt. Zeker voor scholen in het basisonderwijs is dat niet altijd een eenvoudige zaak. De Groene School Sommelsdijk en de Technische School Mid delharnis hebben de krachten gebundeld en 57 afgeschre ven computers geschonken aan een aantal basisscholen op Goeree-Overflakkee. De spe cificaties van deze computers zijn dusdanig dat zij nog mini maal 2 jaar goed kunnen func tioneren. Nadat alle belang stellende scholen zich konden inschrijven is een 5-tal scholen, verdeeld over de 4 gemeentes op het eiland, geselecteerd. De Achtsprong in Achthuizen, D'n Tuun in Middelharnis, De Inktvis in Dirksland, Buten de Poorte in Goedereede en de Eben Haëzerschool in Goede- reede-Havenhoofd zullen bin nenkort een nieuw onderko men zijn voor de computers. De scholen zijn geselecteerd uit een groot aantal. "Er was een overweldigende belang stelling en er moest daarom een selectie gemaakt worden," aldus dhr. Soetekouw, namens de afdeling I&A van beide scholen. "Het is de bedoeling dat de scholen er minimaal 1 jaar gebruik van maken. Het is goed dat we elkaar op deze manier kunnen helpen." Demo autobrand Ills- BRAw-eEii Demo ongeval met beknelling wJ|''*t'^ Demo ongeval gevaarlijke stoffëi.^ Lti*ï/k*^ Demo duikploeg (in het zwembad] Fotograaf voor de kinderen Rondrit historische brandweerauto I Hoogwerker autoladder "-Vele kinderactiviteiten met o.a. een springkussen Ambulance Politie enz. enz. enz. m. 1 xNL, liocatiaj^fefj^ ^üll^pBöipcepttt'urn IB SootteelaÓijk li* Van. 1P:00 uur tot IfeOO, uur loss (bestrijding milieu-inci denten), firma Ridderikhof (brandpreventie en safety). Brandpreventie Nederland uit Middelharnis, de Neder landse Brandwondenstichting en een winkel die autootjes, petten, sleutelhangers, etc, verkoopt. Er is ook een kraam met brandweerboeken. Het Sigmateam laat zien hoe de geneeskundige opvang in geval van rampen werkt. Van de brandweer is voorts het NBC-peloton aanwezig. Dat toont het publiek hoe de ont smetting in zijn werk gaat als er onverhoopt sprake mocht zijn van- nucleaire, bacteriologi sche of chemische besmetting. Tussen 11.00 en 13.30 uur zijn er in het zwembad van De Sta ver doorlopend demonstraties van brandweerduikers. De Stichting Historisch Brand weermaterieel is op 23 juni in Sommelsdijk met een antieke stoombrandweerspuit, die werkt op kolen en nog geheel intact is. Kinderen kunnen op de foto bij dit bijzondere appa raat, want fotograaf Leonard van der Velde is er ook. Door het dorp rijdt een historische brandweerauto, waarin men tegen een kleine vergoeding kan meerijden. De Stichting Historisch Brandweermateri eel, afltomstig uit Den Haag, toont overigens ook nog een handspuit, een brandweer busje en een brandweervoer tuig uit vervlogen tijden. Voor de jongere bezoekers van de demonstratiedag is er ook nog een grabbelton en een door de Rabobank gesponsorde bal lonnenwedstrijd. Het publiek kan zelf aan de bak met adem/luchtappara- tuur. Willem Zoeteweij: "]e gaat een donkere container in en maakt zelf mee waarmee een brandweerman gecon fronteerd wordt. Inclusief zware rook. Uiteraard staat ook nu de veiligheid voorop." "We laten ook zien hoe gevaar lijk het is om een deur te ope nen in een brandend huis. En watje moet doen en niet moet doen als de vlam in de pan slaat. \'erder kan iedereen zien hoe de brandweer men sen uit een autowrak haalt en wat we doen - in speciale pakken - als er bij een onge val gevaarlijke stoffen in het .spel zijn." De jeugd kan ook actief aan de slag met diverse brandweer- en blusspelletjes. Dat programmaonderdeel is op het grasveld achter De Staver. Zoeteweij: "De school jeugd - we verwachten zo'n 450 kinderen - bieden we een doe-route, waarop ook vragen moeten worden beantwoord. De deelnemers krijgen punten en als de route is volbracht, dan ontvangen ze een pre sentje van de Sommelsdijkse brandweer." De demonstratiedag op 23 juni is kortom grootschalig en zeer divers. Het kost de jubile rende brandweer heel wat geld om alles naar Sommelsdijk te halen. Volgens Willem Zoete weij is het evenement alleen mogelijk dankzij de financiële steun van diverse bedrijven en een subsidie van de gemeente Middelharnis. Ook is er geld in het laatje gekomen door de verkoop van stroopwafels. De demonstratiedag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De brandweer roept het publiek op zoveel mogelijk lopend of op de fiets te komen. Voor mensen die toch met de auto komen, met name die van wat verder weg, is het terrein van de firma Boeter beschikbaar als parkeerplaats. De jubileumactiviteiten van de Sommelsdijkse brandweer komen op 23 juni niet tot een eind. Op zaterdag 1 september is de traditionele happening voor mensen met een beper king. "Het wordt weer een leuke dag, maar ik kan nog niets zeggen over de invulling. Het is een echte verrassing", aldus Zoeteweij. Tot slot is op 15 september het landskampi oenschap hogedruk in Som melsdijk. Dan strijden twaalf teams uit het land om de nati onale titel. De deelnemende ploegen zijn nog niet bekend, omdat de voorrondes nog niet zijn afgerond. Op 15 sep tember sluit de brandweer de jubileumactiviteiten af Maar eerst is alle aandacht gericht op de grote demonstratiedag op zaterdag 23 juni.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2