De Truckrun zit er weer op Aantal besmette teken op de Kwade Hoek sterk gestegen iCf^ 1 Stichting 'Vrienden van Huize Margaritas' biedt bescherming en verzorging aan kinderen ll'^ A'A Gezocht! 80e jaargang Nr. 7618 Dinsdag 19 juni 2007 Christelijk streehhlad op gerejjrrmeerde grondslag Crisisopvang voor kinderen die time-out nodig hebben DE OPRUIMINS IS BE60NNENII www.joy- kinderkleding.nl Missie Boerderij Reactie gemeente Stichting Hogere kans op ziekte van Lyme. Vrijwilligers kammen voor groot landelijk onderzoek in natuurgebied maandelijks 200 vierkante meter uit Schapenteek Vanestcijfers Spinneties De Waai Hoveniers ^^ii^^^a^ Erf- en sierbestrating Fietsverkoper/monteur MIDDELHARNIS - Juist de laatste tijd staat door allerlei oorzaken de zorg voor jeugdigen op het eiland volop in de belang stelling bij tal van instellin gen, personen en politiek. Verschillende initiatieven worden ontplooid om kinderen voor te lichten en op te vangen. Volgens velen is het nu de tijd om de daad bij het woord te voegen en daadwerkelijk de zorgen voor de jeugd ter hand te nemen. Zo ook bij de onlangs opgerichte Stichting 'Vrienden van Huize Margaritas', die zich actief wil inzetten bij het verlenen van bescher ming en zoi^ voor kinde ren. Door Adri van der Laan De Stichting 'Vrienden van Huize Margaritas', die vorige maand is opgericht, heeft zich ten doel gesteld om de crisis opvang van kinderen tussen de O en 16 jaar te bevorderen, en dit in de breedste zin van het woord. De Stichting wil een ieder die actiefis op het gebied van kinderopvang bijstand verlenen in zowel financiële als praktische zin. Het werkge bied van de stichting is Goeree- Overflakkee, omdat juist op het eiland nog maar weinig gele genheid is voor de opvang van kinderen 'die even het huis uit moeten'. Het bestuur van deze stichting wordt gevormd door voorzitter Harry Scheermeijer en secretaris Pim Dupon. De penningmeester van de stich ting en initiatiefnemer is Paul Looij uit Middelharnis. Hij heeft samen met zijn vrouw Marjoke het plan opgevat om de kinderopvang op het eiland 'bedrijfsmatig' op te pakken. Hun grootste wens is het aan kopen van een pand waar kin deren een rustige en veilige NU zoMERcoaemE* 2007 3 HALEN ...2 BETALENI uitgezonderd basiscollectie. KINbERKLEDINS AAAAT 50 - 176. WIJ VERKOPEN; LOCKER, BRAAAS PARIS. BLUE SEVEN. SALT PEPPER, S COAAPANV, ZIE ZOO, BABY FACE. DIRKJE. LA PETIT COURONNE, LITTLE BAAWIDANO, MSNEV ENZ WIE WINT DE LEUKE KNUFFELZrrZAK T.W.V. 39.95? NU BIJ BESTEDIN6 VAN IEDERE 10.= EEN LOTJE. TEVENS VERLOTEN WIJ 3 LEUKE KNUFFEUUSSENS, ACTIE IN DE MAAND JUNI! LET OP DE OPENIN6STUDENI W0ENSC>A6M0fi6EN 9-12 UUR WOEN5DA6MIM>A6 13-17 UUR DONDERDA6AUt3DA6 13-17 UUR VRIJ(>A£MIDbA« 13-17 UUR ZATERD6AMOR6€N 9-12 UUR U slaagt bij; Klik op webshop! Meidoornstraat 22 3257 XJ Ooitgensplaat Tel. (0187) 63 07 32 Paul en Marjoke Looij, de initiatiefnemen van Huize Margaritas. plek kunnen vinden als het thuis even 'niet meer gaat'. in gesprek met Paul en Mar joke blijkt dat zij de opvang van Kinderen met problemtn als een soort missie beschouwen. "Wij hebben het in het begin van dit jaar meegemaakt dat we een probleem hadden met één van onze kinderen. Ons kind moest een week ergens anders worden ondergebracht. We moesten een adres zoeken in Rotterdam, Dordrecht of Spijkenisse. Het viel ons op dat hier op het eiland daar hele maal geen gelegenheid voor was". Daardoor kwam het idee op om eens te onderzoeken of het mogelijk was om op Goe- ree-Overflakkee een gelegen heid te creëren waar kinderen in crisissituaties kunnen wor den opgevangen. Paul en Niarjoke Looij vertel len dat ze al geruime tijd een soort 'roeping' voelen om iets voor de ander te doen. "We hadden bijvoorbeeld graag in de zending gewild, maar dat is niets geworden. Maar het bleef toch een beetje kriebelen en we zien het dan ook als onze opdracht om iets voor deze kinderen te doen". Ze hebben wel enige tijd nagedacht over de vraag wit ze nu konden betekenen. Hun oog viel uit eindelijk op een boerderij die te koop staat aan de Oude- landsedijk tussen Middelhar nis en Stad aan 't Haringvliet. Ze doen momenteel pogin gen om deze boerdeiij aan te kopen want ze vinden dit een uitstekende plaats om een cri sisopvang voor kinderen te verwezenlijken. Om hun plannen verder vorm te geven, is de Stichting 'Vrien den van Huize Margaritas' opgericht. Deze stichting zal onder andere gelden in gaan zamelen, om (crisis)opvang op Goeree-Overflakkee te bevor deren. Overigens benadrukt Paul dat de Stichting niet uit sluitend voor deze plannen is opgericht, "want we willen alle overige initiatieven op het eiland steunen". Het blijkt dat de initiatiefne mers zich niet zoveel zorgen maken over de ongetwijfeld hoge kosten die aan de ver wezenlijking van het huis zijn verbonden. "Als we eenmaal in bedrijf zijn, zullen de kosten grotendeels door de 'gasten' van het huis via het Persoons Gebonden Budget (PGB) betaald worden", legt Paul uit. Als zorginstanties, zoals Bureau jeugdzorg, het nodig vinden dat kinderen even uit huis geplaatst moeten worden, kunnen de ouders een indica tie aanvragen voor een PGB. Hiermee kunnen ze zelf voor hun kinderen een passende gelegenheid uitzoeken en deze ook betalen. Eventueel kun nen Paul en Marjoke ouders hierbij helpen tegen een kleine vergoeding. "Het voordeel van ons initiatief is dat kinderen toch in de eigen regio kunnen blijven". Voordat tot aankoop van de boerderij wordt overge gaan, wilden de initiatiefne mers eerst zeker weten of de gemeente Middelharnis wel toestemming geeft om kin deropvang in die boerderij te laten plaatsvinden. "We heb ben enige tijd geleden twee wethouders benaderd en zij waren zeer positief en inmid dels hebben we toestemming voor onze plannen gekre- Paul en Marjoke zijn niet 'zomaar' aan de verwezenlij king van hun plannen begon nen. Ze hebben met verschil lende instanties contact opge nomen, waaronder ook de officiële jeugdzorgorganisaties. "Ze waren allemaal heel posi tief over ons initiatief omdat er juist op het eiland een der gelijke kinderopvang gemist wordt". Verder heeft Paul verschillen de cursussen gevolgd en ook Maijoke is voornemens om de spw-cursus te gaan volgen, zodat ze beslagen ten ijs komen als ze daadwerkelijk overgaan tot kinderopvang. Vooralsnog is de doelgroep de jongeren \an onder de zestien jaar. Het is de bedoeling dat kinderen die voor kortere of langere tijd om welke reden Foto: Adri van der Imüu dan ook het ouderlijk huis uit moeten een "warme en vei lige plaats" geboden kunnen worden. "Dit zal zijn voor een periode van één tot zes weken met een uitloop tot ongeveer drie maanden". Het streven is om mei vijf kinderen te begin nen, maar als ze eenmaal het nieuwe onderkomen gereed hebben, zal er plaats zijn voor tien kinderen. Als naam voor het huis is geko zen voor Huize Margaritas. "Deze naam komt uit het Grieks en betekent 'parels'. Wij zijn van mening dat kinderen en jongeren parels zijn in de Hand van God. Ze zijn kost baar en waardevol en dat zijn de kinderen ook; daarom heb ben ze verzorging en bescher ming nodig", aldus Paul en Marjoke, De Stichting 'Vrienden van Huize Margaritas', die onder meer de vorming van een kinderopvang steunt, is een organisatie die niet gebonden is aan een kerkelijke richting. Graag zou het bestuur nog twee extra bestuursleden ver welkomen. "We denken dan aan mensen uit het onderwijs of iemand uit het maatschap pelijk werk". Wie meer wil weten over het werk van de stichting of over de voortgang van de realisatie van het opvanghuis kan con tact opnemen met de Stich ting p/a Rottenburgseweg 146, 3241 XE Middelharnis, telefoon 0187-485466, e-mail info(Shuizemargaritas.nl, web site www.huizemargaritas.nl. GOEDEREEDE - In het natuurgebied Kwade Hoek bij Goedereede komen vol op teken voor die besmet zijn met de Borrelia-bacte- rie. In sommige maanden is het besmettingspercen tage van deze teken zelfs hoger dan het landelijk gemiddelde: 47% tegen 23,6%. Dit blijkt de tussen stand van een groot lande lijk onderzoek van de Uni versiteit "Wageningen. Een beet van een besmette teek kan bij mensen de ziekte van Lyme veroorzaken, die bij onvoldoende behande ling tot artritis en blijvende neurologische klachten kan leiden. Door Gert van Engelen Het aantal besmette teken is vorig jaar in Nederland sterk toegenomen, constateren de ivetenschappers. Gemiddeld een kwart van de onderzochte teken draagt de ziekteverwek kende bacterie bij zich, ter wijl dat eerder 7,5% was. Het Europese gemiddelde ligt aan zienlijk lager, op 10,1%. Het onderzoek laat ook zien dat lekenbeten hel hele jaar door en uveral in Nederland opgelopen kunnen worden. Opmerkelijk is dat teken behalve in bos sen en duinen tegenwoordig opvallend vaak in particuliere tuinen worden aangetroffen. De Kwade Hoek, een duin en getijdengebied noordelijk van Havenhoofd en Oostdijk, is één van de 25 locaties, waar het Wageningen Universiteit en Researchcentrum (WUR) maandelijks tot eind 2007 teken vangt. Hoewel (besmet te) teken zich er in soms grote aantallen ophouden, komt de Kwade Hoek, dat eigendom is van Natuurmonumenten, tot dusverre niet voor in de Top 25 van plaatsen met het hoogste aantal tekenbeten. Die rang lijst wordt aangevoerd door het nabijgelegen Schouwen- Duiveland. Mensen kunnen tekenbeten melden via www. natuurkalendernl, een gezag hebbende website die ook de onderzoekers raadplegen. Onder de boswachters en ande re medewerkers van Natuur monumenten hebben zich nog geen "vérgaande gevallen" van de ziekte van Lyme voorge daan, laat P'rans van Zijderveld, coördinator terreinbeheer in Goedereede, weten. Ze zijn wel alert op teken. Standaard lopen deze mensen tijdens ter- reinwerk even snel hun kleding en lichaam na. "Kost slechts 1 minuutje." Sommige mede werkers hebben, "na een rode kring of onduidelijke klachten", preventief een kuur gevolgd en "dat bleek afdoende". Het onderzoek is vorig voor jaar begonnen. Het richt zich op het vóórkomen en de ver spreiding van de schapenteek (Ixodes ricinus) in Nederland. Daar is nog weinig over bekend. Door vrijwilligers van het Insti tuut voor Natuurbeschermin- geducatie (IVN) op 25 gese lecteerde plekken maandelijks teken te laten vangen, kan de Een fietsende recreant trekt bij Oostdijk teken voor Kleding en lichaam even na WUR het hele land monito ren en de verschillen lussen de regio's vergelijken. Zo krijgt zij in beeld hoe tekenpopulaties zich waar en in welke dichthe den ontwikkelen. Nederland is het eerste land in Europa dat op zo'n schaal zo'n onderzoek doet. In de Kwade Hoek, vertelt onderzoeker Arnold van Vliet, komen de drie vrijwilligers op de eerste zaterdag van de maand in actie, "ledere maand lopen zij een \'aste route, een traject met een oppervlakte van tweehonderd vierkante meter. Ze trekken een laken over de vegetatie daar, en aan de onderkant daarvan hech ten die beestjes zich vast. Die teken worden geteld, in (lesjes gevuld met alcohol gestopt en die sturen ze naar ons op." Hoewel larven, nimfen en vol wassen teken worden ge\an- gen, zijn in het Wageningse laboratorium alleen de nimfen onderzocht op de aanwezig heid van de Borrelia burgdor feri, de parasiet die de ziekte van Lyme kan veroorzaken. De reden daarvoor is dat het infectiepercentage van larven laag is, en dat volwassen leken slechts in lage aantallen gevan gen worden. Van negen van de 25 locaties zijn inmiddels de infectiepercentages bekend; de overige worden later dit jaar vastgesteld. De Kwade Hoek valt onder de eerste resultaten. Op verzoek van het Eilanden-Nieuws geeft Van Vliet de lokale 'vangst- cijfers'. In juli vingen de vrij willigers liefst 110 nimfen, in augustus 8, in september weer 25, in oktober 1, in novem ber ook I en in december nul. Het besmettingspercentage van deze nimfen lag in juli op 47%, in september op 40%. "In november is er geen bepaling van het besmettingspercentage gegaan, omdat maar één teek gevangen was." "Zorgwekkend" noenU Van Vliet deze uitkomst. Niet alleen omdat de Kwade Hoek in bepaalde maanden hoge dichtheden aan leken heeft, maar ook nog eens hoge infec- tiepercenlages. Hetzelfde doet mei kind de Kwade Hoek in. In dit natuurgebied komen volop (besmette) lojh-ii op teken verkleint het risico op besmetting. Foto: Gfii van Engelen matie is te vinden op website www.rivm.nl en het materiaal is verkrijgbaar bij instanties als de GGD en Postbus 51 zich elders in Nederland als trend voor: de teken rukken onmiskenbaar op en het aantal besmelle teken is fors gegroeid, lus-sen 1994 en 2005 is het aantal gerapporteerde Lyme- patiënten bijna verdrievou digd, van 6000 tot 17000, leert onfic'-'nek van het Rijksinsi- tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). En het aantal mensen dat door hun huisarts een teek liet verwijderen, nam in die periode toe van 23.000 lot 7:i.()00. Onduidelijk is welke omstan digheden in welke omgeving die groei veroorzaken. Het is voor de onderzoekers "een groot raadsel" waardoor de toe name precies wordt veroorzaakt en miarom de infecliepercen- tages van plaats tot plaats (en zelfs binnen de Kwade Hoek) zo \eischillen: er waren loca ties met weinig of geen leken, maar ook regio's met hoge dichtheden en een besmetting van vijftig procent. De WUR is daarom al een onderzoek naar de oorzaak gestart. Daarbij gaat bijvoorbeeld gekeken worden naar de structuur van vegeta tie, de inrichting van het land, de aanwezigheid van wild. Nu ill ieder geval vaststaat dat de aantallen besmetten teken alarmerend stijgen, heeft het RIVM nieuw voorlichtings- malci iaal ontwikkeld over hoe mensen zich tegen tekenbeten kunnen beschermen. De infor- Teken zien eruit als spinne- tjes en leven vooral op reeën, wilde zwijnen en grote grazers. Zij verspreiden zich via egels, muizen en mensen. Van Vliet: "Ze zitten gewoon te wachten tot er iets bloederigs voorbij komt en bijten zich dan vast in de huid om bloed te zuigen." Ook Natuurmonumenten waarschuwt recreanten, in een brochure, tijdens excursies en op borden bij de ingang van natuurgebieden. Volgens Van Vliet is hel altijd raadzaam om na iedere wan deling of tuinbeurl even het lichaam en de kleding op teken te controleren en ze gelijk weg te halen. Als een leek al heeft toegeslagen, maar binnen 24 uur wordt verwijderd, met een lekenpen of pincet, is er een verwaarloosbaar risico op besmetting. Van Zijderveld van Natuurmonumenten vult aan: "Als men op de paden blijft, is de kans zeer klein dat een leek zich op het lichaam vastbijt." Willem Takken, inseclendes- kundige van de WUR en col lega van Arnold van Vliet, is strenger. Hij is danig geschrok ken van de hoge besmetting percentages; hij noemt ze "schokkend". Als de overheid niet veel meer gaat voorlich ten, voorziet hij, kan de Lyme- ziekte uilgroeien lol "een nati onale ramp". Vier leken in de stadia van groei: een larve, een nimf, een volwassen manne tje eii i'i'ti vrouwtje. Teken lijken op spinnetjes. Foto: Fedm- Calmer Voor de bewoners van Her- nesseroord, maar ook voor veel andere mensen met een lichamelijke of geestelijke beperking, was het afgelopen zaterdag weer de dag van het jaar. Maandenlang hebben ze er al naar uitgekeken en nog heel lang zullen ze er weer over napraten. Wanijl. zaterdag hebben ze de Truckrun Goeree-Overflakkee weer meegemaakt. Meerijden in van die grote stoere trucks en toeteren dat hel een lieve lust is. Speciaal voor hen hebben de chauffeurs van Goeree-Over flakkee zich deze zaterddag ingezet om met honderden trucks in colonne over hel eiland te trekken. Zowel voor hen als voor hun bijrijders is het altijd weer 'de leukste file van het jaar'. En hoewel de run onderweg wel voor 'n halfuurtje vertra ging zorgt, is er altijd en overal publiek genoeg dal vol enthou siasme de toeterende colonne opwacht en toezwaait. Foto: Persliurn Fliikfii't'. Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl wwwbrllcentnimkeuveliiatnl Zondpod 56 - Middelhomis - Telefoon (0187) 48 34 37 Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.er1-sierbestrating.nl Rechtspraktijk Middelharnis ti/Irs. Spuij S Verplanke Juristen en Meóiators Tel. (0187) 48 86 85 email; lnfo@rpmh.nl Fax (0187) 48 41 14 website; www.rpmh.nl bl| dl inHti buMiidi fi«lt)iitt«ltl>it «II Wm... Zie advtrtentis verder In dt krant

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1