Snoekbaarzen in Haringvliet uitgerust met een zendertje NieUvrS Viii rierenS^ee Roemenië toegetreden tot de EU, en nu? Ford S-MAX wint weer een prijs Nat slot vierdaagse Oude-Tonge ABN/AMRO vragen DPN reageert op EIIAnDEn.|1IE|JW5 19- 'Europese Auto 1 Award' Staver-onderzoek: Rijkswaterstaat begint samen met Sportvisserij Nederland groot onderzoek naar trekgedrag van snoekbaarzen in de benedenrivieren. Aanleiding is 'de kier' Lennert Knöps' orgelspel in vogelvlucht GROEI ;.MjöE! Rondleiding Ouddorpse bloemenvelden Open brief: Kierbesluit Stroomopwaarts Uniek Terugvansdagen HOEKSCHE WAARD PAGINA 7 VRIJDAG 15 JUNI 2007 Wij liebben ge/ien dat het allemaal nog niet zo van zelf spreekt dat wanneer een land toetreedt tot de EU het dan ook gelijk allemaal soepel ver loopt. En daar zal Roemenië zeker geen uitzondering in zijn. Voor een land dat zoveel jaren geen rekening heeli gehouden met wetten en regels die in hei westen als normaal beschouwd worden, zijn deze regels niet even vanzelfsprekend. In veel opzichten, zo hebben wij gezien, is Roemenië een uniek land. Er zijn nuimenteel ook grote zorgen wal de kosten en salarissen hetreli. De salarissen zijn veel te laag om de kosten voor het dagelijks onderhoud Ie kunnen belalen. Oil heelt lot gevolg dal velen naar hel bui tenland veilrekken. Op zich begrijpelijk, want in het bui tenland kunnen rle Roemenen een beier salaris verdienen en daarmee ook hun lamilie wal extra's toestoppen, en dal is uileraard zeer welkom. Maar tegelijk vindi ei" ook iels anders plaats en dat is wel weer erg niest. Wie do(ji Roemenië heen reist, ziel veel braaklig gende terreinen. Daar zou op gewerkt kunnen worden en producten verbouwd. Wanneer dal goed zou gebeuren, zou dit ook geld kunnen opbrengen. Ook staan er veel gebouwen leeg, zoals wij al eeider hebben aangegeven. Daarnaast staat er veel niel bruikbaar malerieel van de spoorwegen stil en te verroesten. De Roemenen zeil ontbreekl het aan geld om alle niel in gebruik zijnde gebou wen Ie slo|)en en op Ie ruimen. Dal zelfde geldl voor alle braak liggende lerreinen. Nu zijn er builenlaiid.se befirijveii, ook vanuit Nederland, (lie in Roe menië een vestiging opzetten. Meestal doen ze dat vanwege de lage lonen. Maar wanneer zij hun taak goed verstaan en de economie een handje wil len lielpen, zal het ook moge lijk moeien zijn de salarissen Ie verhogen. Kennisoverdacht is beslist noodzakelijk, maar het moet lot iels meer lijden. Oe mensen moeten in Roe menië willen blijven en kun nen werken. Daar is het land beslist g(jed mee; dan zal een betere levensstandaard ook hel gevolg zijn. Wij moeten beslisi niel blij zijn met investeerders die alleen dollartekens in de ogen hebben. Hel is in al de achlerliggende jaren waarin de Stichting H.C.R./Asociatia Betania beslaat en in Roemenië actief is erom te doen geweest de bevolking Ie helpen in de meesl barre omstandigheden. En dat moet een vervolg krij gen doordat er nu werkgele genheid wordt gecreëerd, wer keloosheid wordt bestreden en er dus ook een heler salaris kan ïvorden verdiend. Nu werken al 80.000 mensen vanuil de provincie Bacau in Italië. Dat is juist de verkeerde gang van zaken. Ook op een ander vlak is dil funest: gezinnen of (ami- lies gaan uit elkaar en men ont moet elkaar hoogstens enkele keren per jaar. Een structurele oplossing moei ons doel zijn. En daar behoien meteen ook bij helere kansen voor .scholing en sociale voorzieningen. Er is nog zoveel te doen in dit land, en wanneer nu buitenlandse bedrijven naar Roemenië gaan en de winst o|3slrijken, maar de Roemenen zelf in een armoe dige silualie blijven verkeren, doen wij hel niet goed. Er zal uiteraard veel geld nodig zijn om Roemenië Ie helpen op een beter niveau te komen. Belania doel al zoveel goed werk in en rond Bacau. VVanneer wij zien wat in de achter ons liggende jaren gedaan is voor kinde ren en arme gezinnen, scho len, kerken en ziekenhuizen, dan moeten wij zeker trachten daarmee door te gaan. Nhiar dan is te meer uw hulp drin gend gewenst. Indien u dil aanspreekt, maakt u dan een bedrag over naar één van onze rekeningen; Giro 7525531, ABN/AMRO 43.25.25491 of Rabo 31.4i25.582 t.n.v. Stich ting H.C.R. te Sonimelsdijk. IJ zou ons er zeer mee verblijden, maar u begrijpt dat het gaat om de mensen in Roemenië die in zulke moeilijke omstan digheden verkeren. In de tijd van Ceausescu was er weinig te koop, u kent het nog wel; lange rijen vóór de winkels en lege schappen i'n de winkels. Nu is er veel meer te kocjp, maar hel is niet betaalbaar! Zouden wij ons dan niet gedrongen moet gevoelen om deze mensen Ie helpen van onze overvloed? Dal kan toch niemand zomaar over zijn kant laten gaan? Daarom wil ik deze keer ook een dringende oproep df)en aan allen die iets kunnen over maken, dit nu ook Ie doen. U maakt een ander zo blij, en iedere gift is hartelijk welkom! Wij hopen natuurlijk dat het Roemeen.se volk ook nog eens andere tijden zal mogen gaan beleven. Maar dat is nu beslist nog lang niet het geval, ook al trachten anderen ons te doen geloven dat het er nu niel meer zo .schrijnend is. Dammis Vroegindeweij, secretaris H.C.R. lel.: 0187-482594, e-mail: dammis.vr-hcr@kliksafe.nl Recentelijk heeft AutoBild, het grootste autotijdschrift van Duitsland, heeft samen met 2S Europese zuster publicaties waaronder het Nederlandse Autoweek, en een deskundige jury de prestigieuze titel 'Auto 1 of Europe' toegekend aan de Ford S-MAX. Naast deze algemene overwin ning heeft de S-MAX met zijn onmiskenbare kinetic design ook de Auto 1-titel in de wacht gesleept in de categorie MPV. Ford-dealer Witvliet te Middel- harnis; "Deze prijzen kunnen worden bijgeschreven op de lange lijst met lolbeluigingen voor de Eord S-M.\\, waaron der de inlernationale lilel 'Aulo van hel jaar 2007'. De Eord S- MAX heeli lol op heden meer dan vijltien nationale of afzon derlijke persprijzen in de wacht gesleepl, waaronder de 'Design Award 20ü(i', van .-XutoUUd en in Nederland 'INCi leasecar of Ihe Year 2006'." De Auto 1-prijzen werden aan Ford overhandigd tijdens het Auto 1 Gala Event van de Autosalon van Cleneve. Aan de uitreiking gingen natio nale verkiezingen in diverse Europese landen, waaronder Nederland vooraf Alleen al in Diülskuul deden meer dan 210.000 lezers van AuloBild mee aan de verkiezing. In totaal mochten ongeveer 40 miljoen lezers in Europa hun favoi'iele auto's kiezen. Voor dal de iiileindelijke winnaars werden aangewezen, o nde gingen de lopmodellen uil de verschillende landen nog een reeks uilpultende tests waarbij zij door een jury van specia listen werden beoordeeld. De professionele jury bestond uit 24 hoofdredacteiu'en, vijf tech nisch specialisten en de auto coureurs Waker Röhrl, Chris tina Surer, Mattias Ekström, l'ilipe Albuciuerque en Paul Belmondo. Bij de laatste ron de verslcieg de Kord S-MAX concurrenten als de BMW 3- serie Coupé. BMW X5, Lexus C;S 450h de Volvo C30 en de Volkswagen Eos. Nogmaals Eorddealer Witvliet; "Samen met de andere prijzen die de Eord S-MAX al in de wacht heeft gesleept, bewijst ook deze onderscheiding dal deze aulo zeer geliefd is bij het publiek en de internationale vakpers. Wij hebben er het vol ste vertrouwen in dat er even enthousiast zal worden gerea geerd wanneer wij deze zomer de nieuwe Eord Mondeo op de markt brengen." OUDE-TONGE - De zevende R;ibobaiik .Vvondvierdaagse van Oude-Ibnge kende voor de eerste keer eeii natte slotavoiid. Vanwege onweer en regeinal viel de gebruikelijke muzikale intocht "deze keer letterlijk in het water. Desondanks kon de organiserende vereniging honk- en soflbalvereniging The Islanders - ondersteund door de plaatselijke Oranje vereniging - opnieuw terug kijken opVen gezellig en goed verlopen avondvierdaagse. Enthousiaste lopers en drie a\'onden goed wandelweer waren de basis voor een prima verlopen vierdaagse. Lopers van de 3 kilomeier volgden vier avonden lang een korte, steeds afwisselende, route door de bebouwde kom van Oude-Tonge. Onderweg was er voor alle lopers elke avond een appeltje voor de dorst of koek voor de lekkere trek. (5ok op de andere routes, door de polders rondom Oude-Tonge, kregen de lopers een natje of droogje aangeboden. Zeker de wandelaars van de 20 kilo meter, die gemiddeld 3'/j uur onderweg waren, konden de banaan en hel extra slokje water best waarderen. De meeste lopers die voor de lang ste afstand hadden gekozen, gebruikten deze wederom ter voorbereiding op de Omloop van Goeree-Óverflakkee en/of de Nijmeegse Vierdaagse. SOMMELSDIJK - ABN/ AMRO heeft inmiddels gereageerd richting DPN, inzake de Staver-fraude. Zo heeft DPN woordvoer der Lucas Hartong mee gedeeld. Volgens hem zijn echter de vragen die DPN aan ABN AMRO stelde niet beantwoord "omdat het de bank niet vrijstaat informatie over haar reke ninghouders aan derden te verstrekken". In de brief wordt verder aangegeven dat de bank is gevraagd medewerking te verlenen aan een onderzoek dat een advocatenkantoor in opdracht van de gemeente Middelharnis heeft ver richt en dat de bank aan dit onderzoek "haar vol ledige medewerking heeft verleend, in zoverre dat praktisch mogelijk en toe gestaan was". Volgens Hartong zit in dit laat ste echter het essentiële deel van de kwestie. "ABN AMRO kan slechts gedwongen wor den specifieke gegevens van bijvoorbeeld betalingsverkeer af te Slaan als een officieel (juridisch) onderzoek wordt geopend naar de kwestie Sta ker en dat doet de gemeente vooralsnog? - niet. Op haar beun heeft .\BN AMRO aan geboden hulp van de gemeen- fe Middelharnis om de 'ont brekende puzzelstukken' bij de bank te vinden afgewezen, ^lede daarom heeft DPN onlangs melding gedaan bij •\FM en DNB. In ieder geval Uil DPN boven water krijgen wie de persoon is (geweest) die op onjuiste wijze één of meer dere rekeningen op naam van een niet-bestaande stichting heeft geopend en wie daar aan op de hoogte was bij het loennialig Staver-bestuur. Dit moet voor ABN AMRO zelf toch ook belangrijke informa tie zijn", aldus Hartong. DPN heeft ointrent contacten tussen ABN AMRO, een toenmalig bestuurslid en de heer jordaan interessante informatie binnen gekregen, maar wilde ook de reactie van de kant van ABN •AMRO zelf weten. Omdat die van mening is al meegewerkt te hebben aan een gemeentelijk onderzoek, schrijft de bank in haar brief aan DPN; "Wij ver zoeken u daarom de bank en haar medewerkers niet verder te betrekken bij uw acties rond om de genoemde fraude". STELLENDAM - In het Haringvliet en de Oude Maas worden 150 snoek baarzen voorzien van een zendertje, dat Rijkswater staat Zuid-Holland in staat stelt het trekgedrag van deze vis in de grote rivieren te onderzoeken. Sportvis sers hebben hiertoe afgelo pen zondag bij de Haring- vlietdam tijdens een wed strijd collectief in boten op snoekbaarzen gevangen. Op 24 juni worden er opnieuw vissen gemerkt, bij Heer jansdam. DIRKSLAND - In het pro gramma 'Muzikale Harte- wensen' van Radio Flakkee zal maandag 19 juni a.s. deel 4 worden uitgezon den van de serie 'Tweede Lustrumviering van Len nert Knöps als organist'. In het derde deel van de serie heeft musicoloog dr. Pie- ter Vis stilgestaan bij het recente overlijden van zijn moeder, in deel 4 belicht hij Lennert Knöps' orgel spel in vogelvlucht. L;)oordat in 1999 de toen 17- jarige Nieuwe-Tongse Leirnert Knöps verkering kreeg met de jonge Papendrechtse har piste Maria Baas ontstond er een ideaal muzikaal partner schap. De eerste gezamenlijke cd-opname van hel duo Maria en Lennert vond in 2000 plaats in de Hervormde Kerk te Nieuwpoort. De combinatie van orgel- en harpspel werd goed ontvangen en er volgde in 2004 een tweede cd-uilgave. Hier werkte ook de jonge flui tiste Martha de Lange aan mee. Lennert speelt graag met ande re musici en al gauw werd zijn naam verbonden aan menig kooropireden of cd-opname. De inhtjud van deel 4 van Len- nerts' Tweede Lustrumviering is daarom afgestemd op zijn orgelspel in duo- en ensemble combinaties. OUDDORP - Op dinsdag 26 juni organiseert Groei en Bloei afdeling Goeree- Overflakkee een excursie naar de bloemenkwekerij van de f am. Klepper. U krijgt een rondleiding over het bedrijf en al wandelend door de bloemenvelden krijgt u allerlei tips om uw eigen tuin ook zo mooi bloeiend te krij gen en te houden. Na afloop krijgt u, indien u dit wenst, nog de gelegenheid zelf een bloenistukje te maken. Het bedrijf is te vinden aan Oude- hmdseweg 27 te Ouddorp en de rondleiding begint om 19.00 uur. De deelnamekosten bedragen 7,50, incl. rondleiding, kof fie of thee en iets lekkers erbij. Wie ook een bloenistukje wil maken, betaalt 12,50. Wilt u mee met de excursie, geeft u zich dan op vóór zater dag 23 juni bij Hans Verhage, tel. 0187-682651 (na 18.00 uur). U kunt ook aanmelden via e- mail; hansverhage@hetnet.nl onder vermelding van 'lond- leiding'. het aantal personen en of u wel of niet een bloeni stukje wilt maken. Middelharnis, 7 juni 2007 Geachte leden en kiezers van onze vereniging Algemeen Burger Belang, fl ierbij wil ik mededelen dat voor mij de lijd is gekomen afscheid te neinen als gemeen teraadslid van de fractie Alge meen Binger Belang. Een bewogen tijd die dil meebracht wil ik nu achter me laten, daar er andere omstandigheden bin nen mijn persoonlijke leven zijn gekomen die op dit momenl mijn aandacht vragen en deze vanzelfsprekende beslissing tot gevolg hebben. Hierbij zal ik als sleunfractielid van de fractie ABB alle ontwikkelingen bin nen onze gemeente met belang stelling blijven volgen; of het nu gaal om recreatie, behoud van cultuurhistorische waarden, de samenhang van maatschappe lijke sociale aspecten, ruimtelij ke ordening en niet te vergeten een verantwoorde financiële huishouding, maar bovenal de menselijke waarden. Onze vereniging bestaat uit onafhankelijke mensen vanuil alle geledingen, een ieder is gelijk. Vandaar ons uitgangs punt 'wederzijds respect'. Daar ben ik als ABB-er dan ook trols op. Mijn devies is; Behoud alle waarden op een aanvaarbaar niveau, maar behoud vooral je morele eigenwaarde, met uitgangspunt; zelfrespect. Immers, liefde tot je omgeving is aangeboren en betrokken heid behoort lol een vanzelf sprekendheid. Ik spreek de hoop uit dat ook u de vereni ging ABB steeds blijft steunen. Verder dank ik alle kiezers en verenigingsleden voor hun vertrouwen en alle voormalige en huidige fractiegenoten voor de goede samenwerking. Met vriendelijke groet, Uw voormalig fractievoorzit ter van de politieke vereniging ,\lgenieen Burger Belang te Middelharnis, M.M. (Rita) van den Nieuwendijk-Groenendijk Dijkstraat 22, Sommelsdijk Door Gert van Engelen De zenders, zogeheten tram ponders, blijven circa achttien maanden actief. Zodra een snoekbaars over één van de 32 kabels van hel netwerk van delectiestations in de beneden rivieren zwemt, wordt hij gere gistreerd. Bij Goeree-Over- tlakkee bevinden zich drie van zulke stations; in Stellendam- zuid, Stellendam-noord en bij de ingang van het Spui. Het ministerie van Visserij brengt bij de Volkeraksluizen een extra detectiestation aan. Behalve van een zender wor den 150 snoekbaarzen, samen met zo'n vijfhonderd tot duizend soortgenoten, ook nog uitgerust met een uitwen dig lichtblauw staafje, dat een uniek nummer heeft. Sport- en beroepsvissers die in de komen de twee jaar snoekbaarzen met deze zogenoemde floyd-tag vangen, wordt verzocht nauw keurig het nummer, de lengte van de vis, de vangstlocatie en de vangstdatuni te noleren, en deze gegevens vergezeld van naam, adres en eventuele foto door te geven aan Sportvisserij Nederland (030-6058400) of VisAdvies (030-2801491). Het onderzoek is grootscha lig, en breed opgezet. Afgezien van Rijkswaterstaat doen eraan mee; Sportvisserij Nederland, de Hengelsportfederatie Zuid west-Nederland, de Belangen vereniging Snoekbaars Vissers, hel Nederlands Kampioen schap Snoekbaarsvissen, diver se sponsors en het onderzoeks bureau VisAdvies. Het project heeft alles te maken met het op een kier zetten van de Haring- vlietsluizen. Dit staat gepland voor 1 januari 2008, maar moet door tijdgebrek waar schijnlijk worden uitgesteld tot in de loop van volgend jaar. Rijkswaterstaat wil niet alleen Dit is de jhvl-tag waarmee enkele honderden snoekbaarzen worden voorzien: een liehlhlattw staafje, zo'n vijf centimeter lang, met elk een uniek nummer Vissers die een snoekbaars mei zo'n merkje vangen, wordt verzocht ze te melden én om ze levend terug te zetten. Fuia: sporivmerij Nededami het niigratiegedrag van de snoekbaarzen in beeld bren gen, ook wil de dienst inzicht krijgen in de invloed die 'de kier' mogelijk heeft op de uit- spoefing van snoekbaarzen. Op sommige dagen, vooral bij hoge rivierafvoeren in de win ter, spoelen er bij de Haring- vlietdam zoveel snoekbaarzen uit, dal aan de buitenzijde ervan wel tot drie kotters klaar liggen om ze te vangen. Nu nog kunnen de vissen onmogelijk terugkeren naar hel Haring vliet, maar straks dankzij het kierbesluit vermoedelijk wel. Maar in welke aantallen? Deens onclerzoek heeft eerder uitgewezen dat snoekbaar zen zich in het najaar naar de benedenslroomse regio's verplaatsen, in het voorjaar is er stroomopwaartse migratie. Daarnaast blijken snoekbaar zen over langere afstanden te trekken en kwetsbaar te zijn voor overbevissing als boven- strooms en benedenstrooms als twee aparte gebieden wor den beheerd. Wat Rijkswater staat nu in kaan proiieert te brengen, is hoe hun bewegin gen in Nederland zijn. Door voorafgaand aan de beschei den openstelling van Haring- vlietdeuren met het project te beginnen, kan in feite een 'nulmeting' worden verricht die vergeleken kan worden niet latere onderzoeksgege vens. Hel onderzoek moet verschil lende vragen beantwoorden: over welke afstanden migreren de snoekbaarzen in de bene denrivieren, heeft deze migra tie een seizoenspalroon, wat is het 'thuisgebied' van deze vis- Een visser laat voorzichtig weer een snoekbaars los, die op z'n mg een floyd-tag heeft gekregen. Om te bereiken dat zoveel mogelijk vissers zulke gemerkte vissen melden, worden er binnenkort 'tenigvangdagen' met prijzen georganiseerd. I'oio: Slimivissenj Mnlnluml sen, is er sprake van geschei den populaties stroomafwaarts en stroomopwaarts, welke aan tallen worden gevangen door vissers, wal is de omvang van de uitspoeling bij de Haring- vlietsluizen in het huidige regi me en straks, vermindert de uitspoeling door 'de kier' en; kan de snoekbaars onder het kienegime terugkeren? In bolen niet een bun trok ken de verzamelde sportvissers begin van de week het Haring vliet op om snoekbaarzen te vangen. Hun hulp aan het onderzoek is volgens Sport visserij Nederland "volstrekt uniek" en zet de sportvisserij neer "als een betrokken sector, die investeert in kennis". Rijks waterstaat had een pcjnton beschikbaar gesteld, waarop de gevangen vissen tijdelijk koiiclen worden opgeslagen en voorzien van transponder en floyd-tag. De vangsten golden als ofliciële wedstrijdresulta ten, waarvoor sponsors extra prijzen hadden uitgeloofd. Eind juni is er weer zon speci ale wedstrijddag. Met opzet is de start van hel onderzoek in juni. Rijkswater- staal lioopl op die manier de trek te kunnen volgen in zomer, najaar, winter en vooijaar. De transponders gaan twee jaar mee. Vissers die snoekbaar zen met zo'n uitwendig merk vangen, kunnen hun vangst behalve telefonisch ook per formufier melden. Deze docu menten zijn binnen te halen via de website www.sporlvis- serijnederland.nl. Maandelijks worden onder deelnemende vissers prijzen verlool. Om zoveeF mogelijk terug meldingen te krijgen van gemerkte snoekbaarzen, wor den op nadere data ook nog 'terugvangdagen' georgani- seertl, ook wel nionitordagen genoemd, met aanlokkelijke prijzen. Vanzelfsprekend moe ten zij bereid zijn de snoek baarzen onbeschadigd terug te zetten, opdat zij in het onder zoek kunnen blijven meedoen. Vissen op snoekbaars is popu lair in Nederland. Alleen al in zuidwest Nederland zijn er 200.000 sportvissers. Bij de Volkeiaksluizen komt een extra detectiestalion met kabels. Het station is niet nodig voor het onderzoek, maar levert wellicht extra informatie op. De installatie- en aanleg- kosten bedragen 28.000 euro. Ai Sm t» •Sr Onderstaande honden zitten al een tijdje op een nieuwe baas te wach ten. Het zijn allemaal leuke honden, die wij graag een tweede kans willen geven. STICHTING Goed, ze zijn DIERFNRFT ANO misschien niet UiUKElNÖEi^AlNU ^^edm mooiste en niel de aller jongste, maar als je zo'n hond een kansje geeft, doe je dat voor het dier, omdat ze dan nog een paar fijne jaren hebben in een leuke omge- ving; en natuurlijk geldt hetzelfde voor een kat, die misschien al wat ouder is. Trixie is een echt erfhondje, kortharig, zwarl-wit, niel te groot en bijna 9 jaar oud. Trixie sliep bij haar vorige baas meestal in de schuur en kwam niet veel binnen; het was echl een erfkeffertje. Saartje is een zwart-wit hondje, een soort kleine border collie, pas 3 jaar oud. Ze kan bij grotere kinderen, is waaks en niet gewend aan en kat. Saar wil graag aan dacht, ze speelt graag, houdt van flinke wandelingen en loopt graag naast de fiets. Wij zoeken voor haar een leuk sportief gezin. Max is een kleine ruwharige Jack Russel, gecastreerd, wit/bruin, 6 jaar oud, een vriendelijk hondje dat liever geen kleine kinderen om zich heen heeft. Hij kan alleen thuisblijven, kan bij een kat en gaat graag mee in de auto. Scooby, een hondje van 11 jaar, is een gecastreerd reutje, een West Highland White Terriër. Hij is lief voor kinderen, kan bij andere honden, is niet gewend aan een kat en vindt het helemaal niet erg om alleen thuis te zijn. Wie geeft dit lieve diertje nog een paar fijne jaren? U vindt deze en nog andere honden en een flink aantal volwassen katten in de Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. 0186-655150, website www.dierenstee.nl, openingstijden: maan dag t/m zaterdag van H .00-16.00 uur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7