De 'Rona Star' Buxtehude-concert in de Hervormde Nieuwe Kerk te Middelharnis door Paul Kieviet ^^^^deTiede Wethouder 't Hoen reikt prijzen uit aan 21 basisschoolleerlingen gemeente- Vrolijke fluiters in Melissant Verkoping handwerken Welkom-Dienst Doopsgezinde Gemeente Vaderdag braderie Tentoonstelling 'Het culturele geheugen' Goederen- inzameling Werkgroep Uzon Buizerds in de aanval! Fietstocht met tuinbezoek EHAIH]Eti,fHEUW5 Het Programma: Tentoonstelling PAGINA 6 VRIJDAG 15 JUNI 2007 Op zaterdag 23 juni, om 20.00 uur, hoopt musicus Paul Kieviet in een concert een scala aan orgelwerken van de NoordDuitse mees ter Dietrich Buxtehude uit te voeren. Dit jaar is het precies 300 jaar geleden dat hij overleed. Hij leefde van 1637 tot 1707 en zijn werk vormt onbetwist het hoog tepunt van de orgelmuziek van zijn tijd. Niemand min der dan Johann Sebastian Bach bewonderde hem. Als twintigjarige organist - in 1705 kreeg hij vier weken vrijaf van zijn kerkenraad om Buxtehude te horen (en misschien ook les van hem te krijgen). Het werden echter vier maanden'. Bux tehude had hem kennelijk gefascineerd. Ook in 2007 is diezelfde luisterervaring mogelijk... Het concert biedt een uitgele zen selectie uit het werk van de meester. Zowel een aantal koraalgebonden als een aantal vrije werken staat geprogram meerd. Heel karakteristiek voor vooral de vrije stukken is, dat de com posities de geest ademen van de "Stylus Phantasticus", de "fantasierijke stijl", zoals die vooral voorkomt in de Pre- ludia en de Toccata's. Deze stukken worden gekenmerkt door een bonte verscheiden heid aan technieken, waardoor een ongemeen boeiend geheel ontstaat. Bach integreerde het direkt in zijn eigen stijl. Een rijke aaneenschakelijing van expressies is te horen: pedaal- soli, virtuoos passagewerk, spannende akkoordopvolgin gen, soms opeens rusten die onverwacht optreden... Kort om imponerende, improvisa- tie-achtige stukken. Zo'n Pre ludium of Toccata heeft soms wel ze\en delen 1 In de koraalbewerkingen is eveneens veel afwisseling: het varieert van kostbare klei noden met een veelheid aan expressieve versieringen tot grote werken van allerlei inhoud: variatiereeksen, grote koraalfantasieën. 1Preludium, Fuga en Ciacona in C (Bux\V\' 137): één van de bekendste werken in de "Stylus Phantasticus'. Kenmerkend is de stevige pedaalsolo-inzet, passeird bij de rijke bezetting Dil i.s de enige hewaard gebleven ajbeelding van Dietrich Buxtehude. Het IS een detail uit hel schilderij 'Huiselijke muziekscène' van Johannes loorhout (1647-1723). van het pedaal. Aangezien ook het pedaahverk van het Mid- delharnisse orgel - zeer - rijk bezet is (13 stemmenl) komt dat hier \oortref}élijk tot zijn recht. De afsluitende Ciacona is een wervelend stuk op een steeds heihaald pedaalthema. 2. "God der Vater wohn' uns bei" (Bux\V\' 190): één van de karakteristieke koraalvoorspe- len van de meester. De koraal melodie wordt in de bovenstem uitbundig versierd, en een enkele keer zelfs tot tweestem migheid uitgebouwd. 3. "Ach Gott und Herr" (Bux- \V\' 177): twee vierstemmige variaties die een unicum vor men in het werk van Buxte hude: de eerste gebrtuikt als enige onder de koraalvariaties de 'ouderwetse' techniek met de koraalmelodie in de tenor. Ook de tw eede bew erking staat in de 'oude' Sweelinck-stijl. 4. Preludium en Fuga in d (Bux\V\' 140): een vijfdelig stuk met twee strenge, gecon centreerde fuga's, een buiten gewoon \rij middendeel (reci- tati\isch) en twee sprankelende boekdelen. b. "Vater unser lm Himmel- reich" (Bux\V\' 207). drie totaal verschillende variaties op het bekende (lebed des Heeren: een driestemmige, een ritmisch grillige tweestem mige en een indrukwekkend koraalvoorspel met \ersierde melodie. 6. "Wie schön leuchtet der Morgenstern" (BuxWV 223): één van de meest populaire Buxtehude-w erken. In een tïveetal zeer uitgebreide vari aties wordt het bekende lied ("Hoe helder staat de Morgen ster?") uitgewerkt. Een veel heid aan technieken komt aan bod. 7. "Ach Herr, mich armen Sunder" (BuxWV 178): de uit werking van dit lijdenslied (wij kennen het als "O hoofd bedekt met wonden") is kenmerkend voor de componist: wederom met versierde koraalmelodie, waardoor een verbazingwek kende eenheid met de tekst ontstaat. 8. Preludium en Fuga in fis (Bux\V\' 146): voor de zeven tiende eeuw een heel bijzonde re toonsoort, die niet gemak kelijk valt te rijmen met het toonsoort gebruik en de stem mingen van die tijd. In Bux- tehudes oeuvre een topstuk, waarbij vooral de geweldige schoonheid van het recitativi- sche middendeel opvalt: zeer verfijnd, subtiel en vol expres sie'. 9. "Mit Fried und Freud ich fahr dahin" (BuxWV 76) is een uitzonderlijk werk. Geschre ven naar aanleiding van het sterven van de vader van de componist, in een zeer strenge stijl, met behulp van spiege ling van de stemmen. Het lied kennen wij als de Lofzang van Simeon. 10. Toccata in d (BuxWV 155): zoals Bachs Toccata in d is ook die van Buxtehude zéér bril jant. Daarmee is het een fraai slot van het concert. Direkt het begin al houdt de spanning gevangen met korte uitroepeii en plotselinge afbrekingen. Zo ook Bachl Maar... ook zonder aan Bach te denken is Buxte hude overtuigend genoeg. Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken Orgel (Doce rend Musicus en Uitvoerend Musicus), kerkmuziek en The orie der Muziek. Als kerkmu sicus is hij in het bezit van de eerste graads bevoegdheid. Sinds 1984 is hij vaste bespeler van het Meereorgel in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Vanaf 1990 daarnaast van het grote Leeflangorgel in de Her vormde Kerk te Middelhar nis. Rond deze orgels bouwde hij een bloeiende lespraktijk op. Zo werden er door vele leerUngen prijzen behaald op concoursen. Ook leidt hij vele kerkorganisten op. Als docent muziektheorie is hij verbon den aan de Muziekschool Goeree-Overflakkee. Hij gaf vele concerten, waaronder ook voor de radio en op vele belangwekkende orgels in ons land. Eerste prijswinnaar werd hij aan het Nationaal Orgel concours te Leiden (1985). Hij studeerde improvisatie bij Arie J. Keijzer en aan de Inter nationale Zomeracademie bij Klaas Bolt. Eigen composities van hem verschenen zowel op CD als in druk. Hij concerteert - behalve op orgel - op clave- cimbel en op clavichord. Het concert begint om 20.00 uur en zal ongeveer een uur duren. De toegang is uw gift aan de uitgang. U bent heel hartelijk welkom! Op maandagmiddag 11 juni 2007 vond de prijs uitreiking plaats van de tekenwedstrijd rondom boomfeestdag. Alle kinde ren van de basisscholen in de gemeente Oostflakkee hebben in een tekening een indruk gegeven van hun berk, die zij tijdens het 50- jarige jubileum van boom feestdag hebben geplant op of in de buurt van het schoolplein. Uit alle inge zonden tekeningen zijn in totaal 21 winnaars naar voren gekomen, die van wethouder Petra 't Hoen hun prijs kregen uitge reikt in de raadzaal van het gemeentehuis. Van iedere basisschool die heeft deelgenomen zijn de drie beste tekeningen beloond met een prijs. De nummer één van iedere school ont\ ing een boek geschreven door het populaire kinderboeken schrijversduo Ingrid en Dieter Schubert en Hans Post. Het heet 'Van kop tot staart' en staat \ol met leuke \erhalen en weetjes over uiteen lopende dieren. De nummers twee werden beloond met een Winkler Prins Kinderencyclo pedie \an de natuur met prach tige toto's in allerlei categorieën: Poolgebieden, Koele bossen. Regenwouden, Bergen en grot ten. Graslanden en nog veel meer De ninnmers drie kie- gen een Jmiior Natuurgids; een praktische gids boordevol infor matie om de natuur te leren kennen. Hieronder volgen de prijswinnaars per school. Basisschool 'De .Achtsprong: 1. Kelly van Peperstraten, 2. Kyra Claassens, 3. David Egbers. Basisschool 'Hel StaiihloF: 1. Matthijs den Boer, 2. Debbv \an Noord, 3. Lisa Lambregts. Basi.^;school 'DeNobelaer': 1Romy Buijs, 2. Maureen Schraepler, 3. Iris van Otzel. Basisschool 'De Bron': 1. Rick van Noord, 2. Petra Bikker, 3. Thom vati der Sluys. Basisschool 'De Hoeksteen': 1Evie van den Berg, 2. Lars den Bra- ber, 3. Amber Kagchelland. Basisschool 't Kompas': 1. Nicky Meijndert, 2. Diana van Ros- sum, 3. Jelle Braber en .Anne Bogerman. Ba.^i.f.school 'Ollie B. Bommel': 1. Demi Koppenaal, 2. Wessel van Etten, 3. Kaily Wolfert. M\e ingezonden tekeningen worden tot en met 15 juni 2007 tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis, Eisenho- werlaan 1 te Oude-Tonge. Belangstellenden zijn hartelijk welkom om de tekeningen te komen bezichtigen. MELISSANT - Na de zomer vakantie is er weer plaats voor een nieuwe groep Vrolijke Fluiters. De Vrolijke Fluiters- club, professioneel muziek onderwijs in Melissant, wordt gevormd door enthousiaste blokfluitleerlingen in de leef tijd van 7 tot 11 jaar. De lessen van de nieuwe groep vinden plaats op maandagmiddag van 15.30-16.15 uur in de Melis hof Bel voor meer informatie naar 0187-602620 of mail naar ajdelange(Se-linesvstems.com. Ook voor dwarsfluit, hobo, fagot en klarinetles. OUDE-TONGE - In de grote zaal van woongemeenschap voor ouderen 'Ebbe en Vloed' te Oude-Tonge wordt donder dag 21 juni van 14.00-16.00 uur een verkoping gehouden van handwerken die gemaakt zijn door de bewoonsters van Ebbe en Vloed. De verkoping gaat uit van Welfare Rode Kruis, iedereen is hartelijk welkom. OUDDORP - Zondag 17 juni is er weer een Welkom-Dienst van de Doopsgezinde Gemeen te te Ouddorp. In een Wel kom-Dienst ligt het accent wat meer op zang en muziek.Zoals altijd is het Koperensemble weer aanwezig om de gemeen tezang te begeleiden en zal Jan Teeuw het orgel bespelen. Voorganger in deze dienst, die om 18.30 uur aanvangt, is ds J. Smink. Henk van Steeg, de nieuwe gemeen tesecretaris van Goedereede. De gemeente Goedereede heeft een nieuwe gemeen tesecretaris. Na het vertrek van de vorige secretaris, Rudi Heintjes, besloot het college om middels een uit gebreide selectieprocedure te zoeken naar de juiste kandidaat die de ambtelijke organisatie zal gaan leiden. Op 20 augustus aanstaande zal Henk van Steeg in dienst treden als nieuwe gemeente secretaris van de gemeente Cioedereede. Van Steeg werkt momenteel als adjunct-direc teur en hoofd BurgerbaUe bij de gemeente Hardinxveld- Giessendam. Hem wacht bij de gemeente Cioedereede een aantal belangrijke uitdagingen waaronder het verder ontwik kelen van de dienstverlening. Henk van Steeg is 52 jaar en woont met zijn vrouw Corry in Klundert. Hij kijkt met belang stelling uit naar zijn nieuwe functie. "Het is een uitdaging om bij en voor deze mooie gemeente te mogen werken", vindt Van Steeg. Interim-secretaris Joop Goor den blijft tot begin september bij de gemeente. De overlap pingperiode wordt benut voor overdracht van zijn werk aan Henk van Steeg. OUDE-TONGE - In het cen trum van Oude-Tonge wordt morgen, zaterdag 16 juni, de traditionele Vaderdagbraderie weer gehouden. Naast de vele kramen met uiteenlopende koopwaar, zijn er ook diverse demonstraties. De hele dag zijn er voorstellingen zwaard- vechten en boogschieten. En 's middags vanaf 14.00 uur is er aan de Kolf\veg/Grijsoord een wedstrijd ringsteken aange spannen. MIDDELHARNIS - In de bibliotheek van Middelharnis is gedurende twee weken de tentoonstelling 'Het culturele geheugen' te zien'. De tentoon stelling laat zien hoe we er met zijn allen voor kunnen zorgen dat de historie van Zuid-Hol land wordt gebruikt bij het maken van nieuwe plannen. Het culturele geheugenspel is een opvallend onderdeel van de tentoonstelling. De bezoe ker moet steeds een plaatje van oude en een nieuwe situatie zoeken die bij elkaar passen. Dat gebeurt door klepjes in het grote memoriebord om te draaien. Een voorbeeld is een oud kaaspakhuis en een opge knapt kaaspakhuis met appar tementen. In de oude situatie waren dit opslagruimten voor kaas. Kaas wordt tegenwoor dig op een andere manier opgeslagen waardoor veel van dit soort panden gesloopt drei gen te worden. We kunnen er natiunlijk ook woningen in maken. Dit wordt ook wel 'behoud door ontwikkeling' genoemd. Het memoriespel geeft allerlei voorbeelden van deze manier van denken, zowel op het gebied van gebouwen en landschappen als van min- derbekende onderwerpen als archeologie en tradities. Maar er is nog meer te zien. Er is ook een aantal banieren met daar op stripverhalen en veel foto's van Zuid-Holland. Er wordt op een eenvoudige manier uit gelegd hoe je de historie kunt gebruiken bij het maken van nieuwe plannen. De tentoon stelling het culturele geheugen is van 22 juni tot 6 juli 2007 te bezichügen in bibliotheek Zuid-Hollandse Delta te Mid delharnis, Kerkepad 11. Het is inmiddels alweer ruim veertig jaar gele den dat er in het Botlek gebied op 15 juni 1965 een ernstig ongeval voor deed, dat aan 16 mensen het leven kostte. In de tweede Werkhaven bij de 'Verolme Tanker-Cleaning lag de 22088 ton metende Noorse tanker 'Rona Star' gemeerd. De tanken van de "Rona Star" werden bij de Tanker-Cleaning schoongemaakt om daar na weer nieuwe lading in ontvangst te nemen. De tot op heden nog steeds de gebruikelijke proce dure. Deze scheepsramp, zodicht in de haven van Rotterdam, willen wij nog eens in uw herinnering brengen. Het was 15 juni 1965, ca. 23.25 uur. Tegen middernacht weerklonk een zeer krachtige explosie in het Botlek-gebied, die ver in de omtrek haar spo ren achter liet. De bij Verolme Tanker Cleaning liggende Rona Star explodeerde op het alleronverwacht voor het schoonmaaksteiger. In zowel Rozenburg als Spij- kenisse, Vlaardingen en Maas sluis sneuvelden de ruiten van diverse huizen en flatgebou wen. Ontelbare bewoners ren den de straat op, niet wetend wat er gaande was. De vlammenzee die hoog in de lucht en van zeer ver goed waren te zien, gaven wel een aanwijzing maar geen zeker heid omtrent hetgeen er was gebeurd. Eerder dacht men dat er een of andere olie- opslagtank in de lucht was gevlogen, maar aan een schip werd niet direct gedacht. Het middenschip was com pleet weggevaagd en een geknikte Noorse tanker Rona Star lag op de bodem van de Tweede Werkhaven in de Bot lek. Op dat moment kon geen reddingsteam het schip bena deren, omdat de verzengende hitte de gehele omtrekt in haar greep hield. Blusboten op afstand tracht ten het vaiur te blussen, maar door de enorme hitte was dit letterlijk een druppel op een gloeiende plaat. Onvoorstel baar en een groot wonder mag het heten dat niemand van de bemanning bij deze explosie is omgekomen. Wel hebben er zestien mannen het leven ver loren die van de werf Verolme en van de Tanker-Cleaning op de tanker aan het werk waren. De wegen van en naar het Botlek-gebied werden afgezet, zodat brandweer en ambu lance af en aan konden rijden indien nodig. In de vroege morgen kon men waarnemen hoe de klap haar verwoestende werk had ver richt. De verstikkende rook van verbrande stookolie hing zwaar over het Boüekgebied. In de kantine van scheeps werf Verolme zaten enkele reddingswerkers achter een kopje koffie, afgemat door emotie en het zware reddings werk, dat nog steeds in volle gang was en met de schrik nog in de benen. De wind gierde door de open vensters, waar door de klap geen raam meer in zat. De vloeren van de gebouwen van Verolme, dus ook de kantine, waren net grindpaden van glas. Men kon geen heel raam meer aan wijzen. Alles was kapot tot in de wijde omtrek toe! Ook de schade op het terrein van de Tanker-Cleaning was enorm. De meeste mensen die behan deld moesten worden door de medische dienst, hadden een 'shock'. Het was ook geen wonder, want de ravage die deze explosie had aangericht, was enorm. Velen vroegen zich af hoe dit kon gebeuren. Werd er stie kem gerookt aan boord? Wer den er reparaties uitgevoerd, waarbij vonken vrij kwamen? Zouden het statisch elektrici- teitsvonken kunnen zijn? Men kon daar toen geen antwoord op geven en na veertig jaar wil ik hierin ook geen suggestie doen. Zeker is dat men bij een lege tanker uitermate voorzichtig te werk moet gaan, want het is eigenlijk een drijvende bom. Tegenwoordig worden de che- micaliëntankers dubbelwan dig gebouwd. Dit wil zeggen dat er zich een ruimte bevindt (voor bijvoorbeeld ballast) tussen de ladingtanks en de buitenwand, met als voordeel dat wanneer er een lichte aanvaring plaatsvindt, niet meteen de lading over boord spoelt of wanneer de tanker leeg is (nog gevaarlijker) deze explodeert. De schrik van zijn leven kreeg mijn collega-roeier Willem J. Wielaard, die op het moment van de explosie met de vast- makersboot 'R\T, 36' langs de Rona Star voer. Op het moment van de klap werd hij door de luchtdruk uit z'n boot geblazen en kon als door een wonder zwemmend de wal bereiken. De RVT 36 voer zon der schipper verder en strand de even later op de glooiing van de Torontohaven. De classificeerders die werden vermist, behoorden tot ver schillende ondernemingen en waren verdeeld over twee schepen die werden schoon gemaakt. In de nacht van de ramp kon niemand zeggen wie op welk schip aan het werk was, en deze onbekendheid maakte het bijzonder moeilijk voor de leiding van Verolme Tanker Cleaning om na te gaan hoeveel mensen er op de Rona Star aan het werk waren. Ook waren er werknemers van Verolme zelf op de tanker aan het werk. Dit alles bij elkaar maakte het onmogelijk antwoord te geven op de vraag naar hoeveel men sen er moest worden gezocht. Pas veel later, toen de laaien de vuurzee na een urenlang gevecht bedwongen was, kon de trieste balans worden opge maakt. Dat er van de bemanning van de Rona Star niemand is omgekomen, mag een won der heten. Kapitein Jantzen was daarover zeer dankbaar, maar leefde intens mee met de families die wel in rouw- waren gedompeld. Een somber kijkende gezag voerder verliet de Rona Star op weg naar een hotel, de klok stond op 15 juni 1965 nog op 23.25 uur. Hier stond de tijd even stil. Schiedam, Maarten Bezuijen OUDE-TONGE - Mor gen, zaterdag 16 juni, van 10.00-12.00 uur zamelt de Werkgroep Uzon van de Hervormde Gemeente te Oude-Tonge weer goederen in voor haar zustergemeen te Uzon. Het inzameladres is Stations weg 2a (Osseweijer B.V.) te Oude-Tonge. Daar staat ook een collectebusje voor een (vrijwillige) bijdrage in de transportkosten. Wie meer wil weten over de bruikbaarheid van spullen, kan contact opne men met de heer G. Groenen dijk, tel. 641934 (bellen vóór vrijdagavond 21.00 uur). In de maand juli worden er geen goederen ingezameld. Op zaterdag 18 augustus staat de Werkgroep weer klaar. GOEREE-OVERFLAKKEE - Fietsers en wandelaars zijn niet overal even veilig op de Van Pallandtdijk bij Middel harnis. Ter hoogte van de marinesteiger ügt er gevaar op de loer vanuit de lucht. De laatste tijd zijn op deze plek verschillende mensen aangevallen door buizerds. De politie vermoedt, dat de roofvogels in de buurt een nest hebben. De agressie komt voort uit hun natuurlijke bescher- mingsdrang. 'Twee mensen hebben zich inmiddels na verwonding onder dokters behandeling laten stellen. Vooral mensen met weinig of geen hoofdhaar schijnen een geliefd doelwit van de vogels te zijn. Hollandse Delta plaatst deze week waarschuwingsborden langs de dijk. GOEREE-OVERFLAKKEE - Groei en Bloei afdeling Goe ree-Overflakkee oi^ganiseert een fietstocht met tuinbezoek en een snu^e cultimr. Op zater dag 23 juni kunt u in Oostdijk (Goedereede) genieten van een aantal opengestelde tuinen met in elke tuin iets extra's. En intussen maakt u een mooie fietstocht door dit prachtige stukje natuur. De tocht begint op de grote parkeerplaats bij strand noord in Ouddorp. U kunt daar vanaf half elf tot elf uur starten. Deelname aan de fietstocht kost 5 p.p. voor leden van Groei en Bloei en 7,50 voor niet-leden, te vol doen bij de start. Deelnemers dienen zelf hun fiets mee te nemen. Tijdens de rit krijgt u iets te diinken en iets lekkers aangeboden, dit is bij de prijs inbegrepen. Opgeven kan bij Henriëtte Hogerwerf. tel. 0187-603087, of bij Herman en Greet Maas, tel. 0187-611972.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6