De mandemaeker van ut Haevendiekje Zeldzame rietorchis groeit overvloedig, maar badgasten lopen er aan voorbij Inloop voor Ouddorpse jeugd van start op 6 juli 21e Nacht van Stellendam groot succes Het weer van volgende week.. Komend weekend redelijk weer John Bunyan: zijn betekenis voor vandaag (3) EIIAtH]Eti,niEIJW5 Op z'n Flakkees geschreve: Jeugdzolder Regen Verzwijgen PAGINA 4 Wiele hadde vroeger un buur man die un volkstuuntje had. Die vvazze daer aarges waer noe de Doetiechemse straete is, geloaf ik. Zaalf sprak de buur man aoltied over "zun hof". Die buurman verbouwende van aoUus. Aollerlei soorten groente zoas, krooten, boanen, slae, andievie, koale, enz, enz. Mar aok aerbeziuns, pruumen, bessen in doornappels. Kort om, de buure was 's zeumers hael den dag in de weer om aollus netjes te verzurgen. Mar ut leukste was, die buurman "had wat" mit manden. Hie dee aolle groenten en vruch ten in manden. Hie had dan oak aollerlei soorten manden in voorraed: groate, kleine, roende, vierkante, mit in zoen- der hiengsel, je kon ut zo gek niet verzinne, of de buurman had tur un passend mandje voor. Tóch kocht 'n dur elke kear nog manden bie. Nee, ik zaage 'ut verkeard, de buurman liet tur aalke kear nog nieuwe manden bie maeke. As de manden leeg wazze, schu rende de buurman ze netjes of, in dan lagge ze te droagen in de zunne, op 'tun bleik! Ver volgens hienge ze in de schme an un spieker, de muuren vol, zie 'je 't voor je? Noe mun ver- hael van lange geleeje. Ut was in de fekansje. Op un ochend riep de buurman over 't hek: "Hanna, beije daer, wi'je un booschap voor mun doewe?". Netuurluk wouw ik dat, dat dee ik wellus mean Mar dan mos ik even om suu- ker of zo. Mar noe zeijen: "Hanna, luuster, ik hao un lekke band, die mo'k earst rip- perere, in loape is voor mien te vaare. Mar 'k hao un man de in bestellieng bie Dubbeld de mandemaeker, wijoe dur even op de fiets om gae, voor m'n?. Ik hao die mande noa- dug om de pruumen in te doe- wen". Ik knikkende, in vroeg: "Waer weunt die mandemae ker dan?" Nou, de buurman lei ut uut, daer in daer heen, dan kom je over de Voorstrae- te in langs de Kaoie, in dan deurrieje tot an de Willemina brugge, die moje over, in dan zie'je un rijtje huusjes staen. In ean daervan weunt Dubbeld de mandemaeker. Je zei mar: "Ik komnie om de mande van buurman Vroegindewey. Dan weet'n 't wel". Mar, ik mos earst an mun moeder vraege of ik ut wel moch, want ut was nogal un aandje bie oens van- daen. Mar ik was toch al wel un jaer of elleve. Toen ik tiene was, kreeg ik mun earste fiets, in die had ik al un hortje. Mes- schien was ik al wel twaoleve aok. Ut moch van mun moe der ze zei: "Ik ken die man demaeker wel oor, want ik hao oak wel us un wasmande bie'zun gekocht". Nou, ikke op pad, de buurman had mun un paer gulden meegegeve. Daer fietsende Hanna. Ik voend ut toch wel un beetje Op vrijdag 8 juni werd in Zwemcomplex 't Zuider- diep te Stellendam de 2Ie Nacht van Stellendam ver- zwommen. Deze 12 uur durende marathon was dit jaar maximaal bezet met 16 deelnemende teams. De deelnemers waren van divers pluimage en kwamen uit verschillende hoeken van de regio, van Woens- drecht tot Barendrecht. De voorbereidingen voor dit evenement waren al vroeg in het jaar gestart en alles was wederom tot in de puntjes geregeld. Alleen valt het weer niet te regelen, en dat beloofde niet veel goeds want tijdens het opbouwen van de tenten begon de regen naar beneden te stro men, en het zag er niet naar uit dat het snel droog zou worden. Maar uiteindelijk klaarde, na een uurtje neerslag, de lucht toch op en de deelnemers moesten maar hopen dat het de rest van de nacht droog zou blijven. Om exact 21.00 uur werd na een korte toespraak het start- signaal gegeven door wethou der Feller. Het zou het begin betekenen van een loodzware zwemprestatie van zowel teams met geoefende zwemmers als recreanten teams die door gaans wat minder vaak in het zwembad te vinden zijn. En dat het zwaar was, bleek w el uit het feit dat de masseurs - gespon sord door Eetcafé De Stelle - eigenlijk de volle 12 uur aan de bak moesten om de spieren van de deelnemers los te hou den. Na het eerste uur lagen de teams nog redelijk nek-aan- nek, maar naarmate de nacht vorderde, nam De crèche van Berrie uit Hardinxveld-Gies- sendam een voorsprong die niet meer in te halen was door de andere teams. Ook plaats nummer 2 was al vroeg in de nacht bekend, want ZPB uit Barendrecht maakte genoeg meters om de anderen achter zich te houden. De strijd om de Startvergunninghouders laatste podiumplaats was een stuk spannender want De Bad- meisters. De Stelle 1 en De Bay- watchbrigade verloren elkaar niet uit het oog en bleven in de eerste helft van de nacht elkaar op de hielen zitten. Het team uit Ridderkerk bleek toch over de langste adem te beschikken en wist de 3e plaats te bemach tigen. Bij de recreanten was er ook niet heel veel spanning boven in. De Blubclub stevende van het begin af aan op de Ie plek af en wist deze te bemachtigen met een voorsprong van zo'n 6 kilometer op de nummer 2, team Ethiopië. Dit team zwom net als de teams Kenia en Kethiopia voor het goede doel. Aan de prestaties van deze teams van scholengemeen schap Jacob van Liesveldt uit Hellevoetsluis was een sponso ring verbonden die ten goede komt aan projecten in Kenia en Ethiopië. Na 12 uur zwemmen was de vermoeidheid en de ontlading groot en klonk het 'We are the champions' uit de speakers. En terecht, want na zo'n 12 uur durende prestatie is iedereen toch een beetje kampioen; ongeacht de behaalde plek in het klassement. De beloning was uiteindelijk daar, want voor ieder team was er door de Rabobank een beker beschikbaar gesteld. De crèche van Berrie was de snelste met in totaal 60,7 km, en zij moch ten wederom de Rabocup, wis- selbeker meenemen naar Har- dinxveld-Giessendam. \'oor iedere individuele deelne mer was er door Aannemings bedrijf Van den Nieuwendijk een persoonlijk aandenken in de vorm van een vaantje beschikbaar gesteld. Na de prijsuitreiking kon er moe en voldaan aan de reis naar huis worden begonnen. En met een maximum aantal deelnemers en een minimum aantal uitvallers kon de orga nisatie terugkijken op een zeer geslaagde Nacht van Stellen dam 2007. Onderstaand de eindstand. Recreanten 1. De crèche van Berrie - Hardinxveld-Giessendam 10. De Blubclub - Ouddorp 2. ZPB-Barendreclit 11. Ethiopië - Hellevoetsluis 3. De Badmelsters - Ridderkerk 12. Kethiopia - Hellevoetsluis 4. De Stelle 1 - Stellendam 13. Reddingsbrigade 01 - Zierikzee 5. De Baywatchbrigade - Capelle a/d Ijssel 14. Reddingsbrigade 02 - Zierikzee 6. Rik's Angels-Hoogvliet 15. Kenia - Hellevoetsluis 7. De Badeendjes - Ridderkerk 16. Graag Traag - Woensdrecht 8. Pas op! Zwenkt uit! - Woensdrecht De Stelle 2 - Stellendam spannend in griezelug, want ik kwam nooit zo vaare van huus. Ut was voor mien oak un onbe kende buurt. In die straetjes wazze zo smal daer. Mar goed, ik was zo bie de Wil lemina brugge. Daer zag ik die huusjes al. Kiek, die man zat buuten voor zun huusje un mandje te vlechten. Dat had ik nog nooit gezieje. Ik zei wie ik was in wat ik kwam doewe. "O", zei'n, "Kom je ut mandje van Vroegindewey haele, is dat joe buurman?". Ik zei dat'n un lekke band had in dat ik noe un booschap voor z'n dee. De mandemaeker liep naer zun schuure in kwam vrom mit un prachtug mandje mit un hieng sel. Ik betaelende in ik hiel nog geld over. Uut ut huusje kwam oak nog een oud vrouwtje. Dat was zun zuster. Ik kreeg un kaekje van dur, ze vroeg wie 'k was. Ze kennende mun vaoder in moeder wel, zei ze. Nou, ikke weer vrom. Ut mandje hieng ik an mun stuur. Ut was niet zo groat, dus dat gieng best. De buurman was in zun nopjes mit zun nieuwe mande. Noe had'n wéér un mande an zun verzaemelieng toegevoegd. An dit heale gebeuren mos ik vlee weke weer diengke. Wiele binne naemeluk mit un groepje vrouwen van de vrouwenver- enigieng bie un ouwe ambach- tendemustraosie geweest, in daer was dus un mandemae ker an ut waark. In gedachten zag ik oenze buurman weer loape mit zun mandjes, in die ouwe mandemaeker Dubbeld an ut Haevendiekje. Ut heale voorval kwam weer terug op mun netvlies. Wat was ut toen toch un rustige tied, die man zat daer op zun gemak voor zun huusje, manden te mae- ken, aollus gieng toch wel wat gemoedelukker as tegenwoor dig ee? Dan te bedienken dat aole manden mit de hand gemaekt worre. De measte komme uut ut buutenland, want anders wazze ze nie mear te betae- len. Ik diengk dat Dubbeld de mandemaeker dur toen ter tied aok nie riek van geworre is. Mar mun vaoder zei apl- tied, dat ut un rfian was, die de Heere vreesde m die goed van God sprak. In dan heije un aore riekdom, dat is de groas- te schat die je mar bediengke kenl Die schat wordt in de hemel bewaert, waer de mot in de roest nie bie ken komme. De mandemaeker is al lange gesturve, mar zo zie je dat'n nog niet uut de gedachten is. OUDDORP - Eerder dit jaar kopte Eilanden-Nieuws dat de Ouddorpse jongeren vóór de zomer een ontmoe tingsplek zouden krijgen. Die toezegging maakt de gemeente Goedereede waar, want op vrijdag 6 juli is de officiële opening van een inloopvoorziening c.q. soos. De voorziening, die een tijdelijk karakter heeft, is ondergebracht in het kerkgebouw van de Doops gezinde Gemeente aan de Dorpstienden in Ouddorp. Door Kees van Rixoort De jongeren kregen de toezeg ging op 16 februari, tijdens een bijeenkomst met onder meer burgemeester Van de Velde, wethouder Feller en een aan tal ambtenaren. De opkomst was met enkele tientallen jon gens en meiden zeer goed te noemen. Ze kregen volop gelegenheid hun wensen en ideeën naar voren te brengen. Voor een deel van de jongeren was een 'hangplek' buiten vol doende. Een ander deel zag meer in een inloop of soos. De toezegging, aan het eind van de avond, was dat de gemeente snel, vóór de zomer van 2007, een tijdelijke voorziening zou realiseren en zich tevens zou oriënteren op een permanente voorziening. Wethouder Peter Feller: "Tij dens de avond in februari heb ben een stuk of vijftien jonge ren zich beschikljaar gesteld om mee te denken en mee te praten over de verdere ont- wikkehng. Er is een kerngroep gevormd, waarin ook beleids medewerkers van de gemeente zaten. De groep wisselde wel eens van samenstelling, maar er is gedurende een aantal ses sies daadwerkelijk van gedach- Dit binne zomar wat mijme- riengen over ut mandemae- kertje. Dur binne vast nog wel inaansen die un mandje van Dubbeld in dur bezit h4<?, want ut wazze stevugé, soliecle man den, da's zeker wete oór. De hartelukke groeten van Hanna P.S.: Veul dank an de vrouwe die mien via de kranie un meeltje geslierd heit. Da voen'k leuk oor, in ut stimuleert om deur te Dank je wel oor! ten gewisseld." )ndertussen", vervolgt de wethouder, "zijn we op zoek aegaan naar een plek die (ie.schikt is om een snelle en eenvoudige start te maken, met zo min mogelijk middelen. W'e kwamen in overleg met de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp, die een jeugdzolder heeft voor di\erse soosactivi- teiten. De gemeente kan die ruimte gebruiken." Feller benadrukt dat de inloop voor de jeugd geheel los staat van de Doopsgezin de Gemeente. "De kerk geeft alleen onderdak, de gemeente Cloedereede organiseert. De gastvrijheid van de Doopsge zinde Gemeente maakt een snelle start mogelijk voor onze inloop. We hebben goede afspraken gemaakt, want we zijn daar uiteraard wel te gast." De wethouder zegt heel blij te zijn met de snelle en adequate oplossing, die bovendien kan rekenen op voldoende draag vlak bij de jeugd. Voordat de inloop op 6 juli officieel van start gaat, zijn er twee proefavonden om vast een beetje warm te draaien. De lokale activiteiten zullen worden ontwikkeld door de jongeren en de twee jongeren werkers, die de inloop in Oud dorp gaan begeleiden. Deze jongerenwerkers zijn in dienst van Stichting Push in Hel levoetsluis. "Het eilandelijke jeugdwerk van Stichting Com- panen gaf aan geen invulling te kunnen geven aan de lokale activiteiten", verklaart Peter Feller de keuze voor Push. Na de start moet de inloop zich stap voor stap ontwikkelen. "Ik besef dat er nog een wereld te winnen is. Het moet gaan werken en het moet bevallen. Ik zeg; laat het maar zien. De kansen zijn er en ik merk dat er veel enthousiasme is. Al heb je natuurlijk ook altijd jonge ren die iets anders voor ogen hadden. Het is nu eenmaal moeilijk om het iedereen naar de zin te maken", aldus de wet houder. De gemeente oriënteert zich daarnaast op een perma nente ontmoetingsplek voor de jeugd. "Daar zitten meer haken en ogen aan", rrieldt Fel ler. "Dan heb je te maken met planologische procedures en moetje in overleg met omwo nenden. Dat is echt een langer proces. Waar het nu om gaat is dat we een snelle start kunnen maken. Dat is gelukt en daar is de gemeente heel tevreden over. Ik heb er vertrouwen in dat het wat goeds wordt." Wat heeft John Bunyan met de enge poort bedoeld? Zoals u weet lopen op dit punt de meningen uiteen. Nu heeft Bunyan zelf een boekje geschre ven met de titel The Strait Gate (De Enge Poort). Wat heeft Buny an in dit boekje geschreven over de enge poort? Bunyan betrekt de enge poort allereerst op de ingang in het koninkrijk der hemelen op de jongste dag en pas in tweede instantie op de ingang in het koninkrijk der hemelen hier op aarde. Als het gaat om de ingang in het koninkrijk der hemelen hier op aarde stelt Bunyan: "Er is de deur van het geloof, de deur die de genade van God heeft geopend voor de heidenen. Deze Deur is Jezus Christus, zoals hij ook zelf getuigt, zeggende: Ik ben de Deur". In een ander boekje dat de titel heeft The Heavenly Footman {De Hemelse voetganger) maakt Bun yan op een gegeven moment de opmerking: "Indien u zo uw best zou doen het koninkrijk der heme len te verkrijgen, wees er dan zeker van dat u zich op het pad bevindt dat daar heen leidt. Als u nu zegt. Welke is die weg"? Dan zeg ik u: het is Christus, de Zoon van Maria, de Zoon van God. Jezus zegt: Ik ben de Weg, en de Waarheid en het Leven; niemand komt tot de Vader dan door Mij. Dan is het dus uui zaak, als u gered wilt worden, om te zien of Christus de uwe is met al Zijn weldaden; of Hij u heeft bedekt met Zijn gerechtigheid, of Hij u heeft getoond dat uw zonden zijn weggewassen met zijn harte- bloed, ofu bent geplant in Hem en of u geloof in Hem hebt, ten einde uw leven door Hem te laten leiden, en hem te volgen. Dat is een geloof waarvan u de gevolgtrekking mag maken dat u rechtvaardig bent, omdat Christus uw gerechtheid is, en dwing dus uzelf met hem te wan delen als de vreugde van uw hart, omdat Hij uw ziel heeft gered. Ik korti terug op de vraag: Wat heeft Bunyan rhet de enge poort bedoeld? Dan moetje in het licht van zijn andere geschrif ten dit antwoord geven: Chris tus tot wie de zondaar dankzij de wederbarende werking van Gods Geest vlucht. Keer op keer benadrukt Bunyan in zijn geschriften dat de mens alleen kan geloven dankzij de trekken de liefde van de Vader en de wederbarende werking van de Heiliee Geest. Nooit heett tiij echtèf de wedergeboorte ten opzichte van hel geloof verzelf- stUdigd.SteljedevTaagwa^^^^^ plaatst Bunvan m Tlie mg'ims Progress de inwendige roeping eniedergeboorte.-,dangaje net iets te ver wanneer je stelt, bij de enge poort. VVanneer evangelist Christen op de enge poort wijst, zegt Christen dat hij die poort niet kan ontwaren. Als evangelist dan spreekt over het licht dat vanuit die poort schijnt, zegt Christen dat hij meent iets te zien. Het beeld v'an het licht dat schijnt in het duister, gebruikt Calvijn voor het begn van het geestelijke leven. We mogen Gods barmhartigheid in Christus opmerken. Perkins heeft dit beeld overgenomen. Zo is dit beeld vervolgens in de Pelgi-imsreis terechtgekomen. Nog duidelijker dan in het eerste deel van dit werk blijkt uit het tweede deel dat we te ver gaan als we de enge poort gelijkstellen met de wederge boorte. Vanaf de dag dat de vrouw van Christen zich op het pelgrimsleven toelegde, was haar naam Christinne. Chris- tinne besluit definitief op reis te gaan na het bezoek van Geheim (een aanduiding voor de Hei lige Geest). Deze brengt haar de boodschap dat God gaarne vergeeft en dat Hij haar nodigt in Zijn tegenwoordigheid te verschijnen. Op deze nodiging mag Christinne ingaan. Con cluderend mogen we zeggen dat de enge poort Christus is tot wie de zondaar dankzij de wederbarende werking van Gods Geest vlucht. Het verlaten van de stad van het verderf en het iiigaan door de enge poort vormen de twee zijden van de inwendige roeping. We moeten ze niet van elkaar losmaken of verzelfstandigen. Bunyan was ervan overtuigd dat het in het algemeen zeer moeilijk is aan te geven waar de algemene werkingen in de wederbarende werkingen van Gods Geest overgaan. Daar naast heeft Bunyan gesteld dat het geloof trapsgewijze komt ("faith comes gradually"). Een citaat uit Instruction for the Igno rant (Bunyam Catechismus): "Het geloof kan aanvankelijk bij uit nemendheid slechts een leugen op het oog hebben, dat wil zeggen, te zien waar rechtvaardiging en red ding is; daarna kan het een graad hoger gaan en in staat zijn om te zeggen, misschien is het zo, of wie kan zeggen dat ik,deze redding kan verkrijgen Dan kan het misschien nogmaals een stap hoger gaan en komen tot een korte en overstijgen de verzekering. In The Pilgrim's Progress staat de enge poort niet direct buiten de stad des verderfs. Evenmin staat het kruis direct bij de enge poort. Waarom heeft Bunyan dat laatste niet gedaan? Het zal u namelijk bekend zijn dat VRIJDAG 15 JUNI 2007 niemand minder dan Spui- geon hierin op Bunyan kritiek had. Hij meende dat Buiivan op deze manier de persoon \aii Christus te veel in de schaduu stelde. Naar mijn overtuiging is deze kritiek niet terecht. Bun yan was ervan overtuigd dal lang niet elke ware christen de volle zekerheid des geloofs had en dat er veelal een kortere of langere tijd tussen het komen tot Christus en het komen toi de volle zekerheid des gekjols lag. Om die reden laat hij niel direct bij de enge poort het pak van Christens rug afvallen. Het enige bezw aar dat je hier tegen kunt hebben is dat in de beelden die Bunyan gebruikt wel heel sterk het accent op de ervaring komt te liggen: het pak valt van de rug niet op hel moment dat de zonden metter daad vergeven worden, maai op het moment dat de zeker heid van de vergeving van zon den gesmaakt wordt. Maar het is opmerkelijk dai Spurgeon die kritiek had op Bunyan zelf heel nadrukke lijk een onderscheid maakte tussen geloof en de zekerheid des geloofs. Dat blijkt wel uit het volgende citaat uit een \an zijn preken: "Ik bid u, het ware geloof dat de ziel redt, heeft als belangrijkste element vertrou wen - absolute zielsrust - op de Heere Jezus Christus om mij te redden, afgezien van hei feit of hij nu speciaal stierf om mij te redden of niet. En wan neer ik, zoals ik ben, geheel en al op Hem vertrouw, ben ik gered. Pas daarna bemerk ik dat ik een bijzonder deel heb aan het bloed van de Zalig maker; maar als ik denk dat ik dat kan weten, voordat ik heb geloofd in Christus, heb ik de schriftuurlijke orde van de zaken omgekeerd en wil ik eerst de vrucht van het geloof tot mee nemen; een vrucht die alleen rechtens kan worden verkregen door de mens die geheel en al in Christus en in Christus alleen tot zaligheid vertrouwt." Bunyan plaatste het kruis niet direct bij de enge poort, omdat hij de zekerheid van het persoonlijk aandeel in Chris tus niet tot het wezen van hel geloof rekende, maar als een vrucht daarvan zag. Overigens kan het ons wel opvallen dat de afstand tussen de enge poort en het kruis niet al te groot is. Daartussen ligt feitelijk alleen het huis van uitlegger. Het hui* van uiüegger is de gezondt evangelieprediking. Bunyar heeft daarmee willen zeggen dat onder een heldere en cliii- delijke prediking van het E\an- gelie is de (volle) zekerheid \an het aandeel in Christus als nor maal gezien moet worden. In al deze dingen is er tussen Bun yan en Spurgeon geen verschil te constateren. Dr. P. de Vries OUDDORP - Op een plek die geheim blijft, vlakbij de Brouwersdam, is een overvloed aan rietorchis sen te zien, een plant met rozerode tot paarsachtige bloemen die in Nederland wettelijk beschermd is. De rietorchis groeit er al enke le jaren, maar volgens Tru dy Leerschoon, voorlicht ster van het nabijgelegen bezoekerscentrum De Gre- velingen, is er dit jaar een explosie van deze schaarse orchideesoort geweest. Zij telde er tientallen, elders op de Punt zijn het er soms honderden. Sowieso is 2007 een rijk jaar: op en langs de oevers van het Grevelin- genmeer zijn dit voorjaar al tien verschillende soor ten orchissen ontdekt. Dat waren er eerder slechts twee. "Dit seizoen zijn de orchissen massaal opgeko men. Geweldig!" Door Gert van Engelen Opmerkelijk aan de locatie van de rietorchis is dat het een openbaar terrein is, dat niet alleen voor het publiek toe gankelijk is, maar ook door strandgasten druk wordt gefre quenteerd. Maar de meeste voorbijgangers, veronderstelt Leerschoon, slaan geen acht op deze uitzonderlijke bloem, of weten niet wat ze passeren. Leerschoon is ergens wel blij met deze onwetendheid: de orchidee, die op de rode lijst van beschermde soorten staat, wordt dan tenminste met rust gelaten. De rietorchis (Dactylorziha rrmja- lis danwei praetermissa) is voor- Eén van de tientallen rietorchissen op de geheime locatie in de buurt van de Brouwersdam. Dit seizoen is deze plant, evenals andere langs de Grevelingen, massaal gaan groeien. De rietorchis bloeit tot begin juli. namelijk te vinden op tame lijk voedselarme natte grond in veengebieden, grasland en duinvalleien. De lancetvor- mige bladeren ervan staan stijf omhoog gericht, en kunnen gevlekt zijn. De plant wordt maximaal zestig centimeter hoog en groeit gewoonlijk van zo rond eind mei tot begin juli. De bloemen zijn, zoals dat heet, 'tweezijdig symmetrisch' en de onderste bloemshp, ook wel de kroonslip genoemd, wijst naar beneden. De rietorchis is niet de enige zeldzame plant die voortref felijk gedijt langs de Grevelin gen. In een speciale, nieuwe folder van het natuur- en recre- fbfo: Gprf i'ün Engeieii atieschap worden er tientallen getoond. Noemenswaard zijn de Moeraswespenorchis, de Parnassia en Bitterling, allemaal beschermde soorten. Zij hand haven zich zo goed, omdat een deel van de oevers en eilanden in de Grevelingen nog regel matig wordt overspoeld door zout water. Ook het maaien en de begrazing door koeien en paarden die Staatsbosbeheer toepast, draagt bij aan ideale groeiomstandigheden. Dit seizoen heeft een weelde aan planten opgeleverd. Leer schoon: "Er is werkelijk een explosieve bloemenpracht te bewonderen. Het is echt een bijzonder jaar" Zij kan die plot selinge overvloed, ook van de rietorchis, niet goed verklaren. Lag het misschien aan de onge bruikelijk milde winter? "Met planten weet je het eigenlijk nooit", reageert Leerschoon. "Het ene jaar zijn het er veel, het andere juist weinig. Feit is wel dat we nu twee winters achter elkaar heel veel regen hebben gehad. Dat zou eraan bijgedragen kunnen hebben." De plaatsen waar deze bijzon dere planten voorkomen, wor den door het schap in vrijwel alle gevallen nadrukkelijk ver zwegen. Leerschoon: "Om te voorkomen dat mensen met kwade bedoelingen er scha de aanrichten, maken we die locaties met opzet publiekelijk niet bekend." Ironisch is dat de velden met rietorchissen soms massaal belopen worden: recreanten kunnen de bloemen moeiteloos aanraken als ze dat zouden willen. Niettemin wil Trudy Leerschoon de locatie niet verraden zien: hoe minder mensen van de plek of de plant weten, hoe groter de kans dat de rietorchis ongeschonden blijft. Toch, geeft ze toe, worden er bloemen vernield. "Lang niet iedereen is zich bewust van het unieke, of weet dat ze zeldzaam zijn. Er zijn mensen die alleen een groep paarse bloemen zien en het niet kunnen laten om ze eruit te trekken. Vervolgens lig gen ze er gewoon vertrapt naast. Misschien hoort dit bij zinloos geweld." Het schap aanvaardt noodgedwongen enige ver- nielzucht: het kan onmogelijk naast elke beschermde plant een bewaker zetten. "Er zijn ook genoeg mensen", besluit Leerschoon optimistisch, "die enorm van zo'n rietorchis kun nen genieten en er gewoon van afblijven." De eerste helft van juni is voorbij en deze vijftiendaagse penode was zo'n dikke 4 graden te warm op de door vrij warm water omringde eilanden, zonder dat het er nu echt zomers uitzag. Wat er ook gebeurt de komende kleine drie weken, deze maand kan onmogelijk meer te koud worden in z'n totaliteit. We borduren dus helemaal voort op de voorafgaande veel te warme maanden. Bovendien is deze junimaand tot nu toe ronduit droog veriopen in een groot deel van Nederland, met weliswaar zeer grote regionale verschillen door de buien van de afge lopen tijd. Op Flakkee viel rond 10-15 millimeter tot don derdag, met Dirksland nog maar op 5, maar inmiddels is er op veel plaatsen alweer een aantal millimeters bijgeko men. Donderdag stevende een pittige storing rechtstreeks op ons land af en gaf alweer een volgende neerslagepisode Mocht de storing zich daadwerkelijk ook vrijdag zo actief gedragen als op de prognosekaarten aangege\en, dan moet rekening gehouden worden met lokaal meer dan ''O millimeter regenwater. Vrijdag kan dus nog even deels in het water vallen, met name in het eerste dagdeel, maar met wat geluk slikken de meeste regenmeters minder dan 10 millimeter. Vrijdagmiddag wordt het waarschijnlijk al iets beter. En als het een beetje meezit, zitten we het grootste deel van het komende weekeinde niet meer opgescheept met de restanten van die regengebieden. Juist dan knapt het weer wat op en overheersen de droge perioden met de zon erbij. Weliswaar is de buienkans nog aanwezig, maar niet overheersend. De dagtemperatuur beweegt zich steeds rond de 20 gra den. Begin volgende week houden we dit groeizame vveer met aanvankelijk nog iets hogere temperaturen. Het beeld dat menigeen van deze zomer krijgt, zal inmid dels niet zo rooskleurig zijn. Toch is het in"'t geheel niet realistisch om de zomer nu al op te geven, want we heb ben nog ruim twee maanden te gaan waarin nog vru alles kan gebeuren en er wel drie hittegohen zouden kunnen komen. In de periode tussen pakwe^ en 99 en 30 juni overigens moet het weer dan toch verder opknap pen en ook de stabiliteit geleidelijk gaan terugkeren. Waarschijnlijk werken we eind juni naar een droog en warm(er) weerbeeld toe met verder oplopende tempera turen, hoewel het nog wat prematuur is. Weerman Mare Putte

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4