Afspraken voor Wonen, Zorg en Welzijn in Tact van Goeree-Overflakkee' Proef met ultrasoon geluid tegen blauwalg in haven Ooltgensplaat ^'A- u Een experiment van 100 dagen Op weg naar een levensloopbestendig eiland Aarzeling bij woningbouwverenigingen Cijfers vertalen, koers bepalen. Nieuwe techniek wordt deze zomer getest in haven van Tholen. Geluidstrillingen eerder ingezet tegen aangroei oesters in Krammersluizen 80ejaargang Nr. 7617 Vrijdag 15juni 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag jM^L^ ^^J^ Vorige week donderdag vond in het Diekhuus in Middelharnis de onder tekening plaats van het 'Pact van Goeree-Over flakkee'. Ruim dertig organisaties die betrok ken zijn bij Wonen, Zorg en Welzijn op het eiland zetten hun handtekening onder het Pact, waarin ze zich verbinden om te komen tot een beleid dat erop gericht is om een 'goed leefklimaat met een sterke sociaal maatschap pelijke infrastructuur voor de gehele bevolking te waarborgen'. Samenwerkine Meerwaarde? Gedeputeerde jl^ Visser Visser Krammersluizen Darmstoomissen .'-aawÉe' In de politiek speelt (k strategie een gmle rol. Hel gaat niet alleen om watje wilt bereiken, maar nok hoe je het wilt berei ken. In Nederland is in het poli tieke systeem 'ingebakkendat er geregeerd wordt door een coalitie. Dat betekent soms - of dikwijls - dat degenen die een periode tegen.spelers waren, van de ene of) de andere dag in de zelfde regeringsploeg terecht komen. Nou ja, van de ene op de andere dag.Zeker na een verkiezingsstrijd luaarin de verschillen opgeblazen en de persoonlijke, verhoudingen op scherp gezet werden, is dal niet gemakkelijk. Een coalitie vormen betekent compromissen sluiten. Dalgene wal ah bijna onopgeejhare zekerheden luordt gepropageerd tijdens de verkiezingstijd, moet bijgeschaafd, gekneed, afge zwakt, herschreven worden. Het uiteindelijke document, het regeerakkoord, is hel resultaat. Gevolg is dat met name de volksvertegenwoordiging moet leren leven mei dat akkoord en hel aan de kiezer moet uitleg gen. De mate van gedetailleerdheid van een regeerakkoord is soms - niet altijd - een graadmeter van ivederzijdse overeenstem ming en verlrouxuen. Daarbij is natuurlijk van belang hoe de regeringsf)loeg is samen gesteld. Ook zij moet van de ene op de andere dag samen- xverken. Hoe meer 'vreemde' gezichten, hoe riskanter dat kan zijn. Daarbij komt dat een aantal nieuwe beioindsper- sonen, loeliswaar ruime maat schappelijke ervaring zullen hebhen, maar niet in de breed te die het ministerambt of dal van slaalsserrelaris vraagt. Om dan maar te zwijgen van politiek invoelingsvermogen. Tegelijkerlijd is er een nieuwe oppositie, die natuurlijk graag direct de landen in hel werk zet. Kortom, de fase na de lotsland- koming van een coalitieakkoord is altijd een sfyannende. Hoe doen ze het f Wordt het een ploeg 'toetiallig' bijeen gebrachte f>ersonen, of een team? Zijn er nog herkenbare punten uil de verkiezingstijd?, enzovoorts, enzcwoorts. Hel huidige kabinet Balkenende voerde een nieuwtje in. Voordal het deze week met een actieplan kwam, is hel eerst eens in de samenleving gaan luisteren. De eerste reactie ivas: Moet dal dan Tijdens de verkiezingslijd wisten de partijen loch perfect wal die samenleving wilde. Zij wisten wal goed is voor Neder land. En nu ineens 100 dagen luisteren. Achteraf bezien, is hel een mees terzet. De coalitie kon wennen. In hel akkoord staan afspraken (op het immateriële vlak), die weer wat luorden afgezwakt door bewindspersonen met een uilge sproken mening (niet altijd fnoj naar voren Ie schuiven. Zoiets moet onderling uitkristalliseren. Verder is er qua onderliggende rnaatschafjpelijke filosofie loch wel wal verschoven; met name het CDA zal daaraan moeten mennen. De oppositie, of liever een aan tal belangenorganisaties, met in hun kielzog de ofjpositie, hield haar kruit niet droog, maar lief) te hoop legen de afsfnraken die met name de ChristenUnie in hel akkoord wist te krijgen. Hel voert Ie ver om nu Ie zeggen dal die discussie nu is geweest, maar het nieuwtje is er wel af. Deze week is hel echte werk begonnen. Natuurlijk is er wel geregeerd in die periode. Een heel moeilijk dossier is zelfs al door de Kamer geloodst: hel generaal pardon. Mei een WD in de ofiposilie, die nog steeds niet op koers is, was dat fnima getimed. Er zijn echter ook wel kant tekeningen te plaatsen bij dit experiment. De verkiezingen waren in november. Er was toen net een begroting ingediend. Het nieuive kabinet kon dus op grond van die cijfers en voorne mens verder. Daarbij komt dat het economisch lij meezit. Dat is natuurlijk makkelijker ivê(k^tC dan in een economisch terug gaande tijd. Luisteren naar de samen leving is altijd goed. Maar de burger verxoachl ook dat er 'geluisterdis, dat er lual gebeurt. Dat zal nog een hele toer worden. Dé samenleving bestaai niel, zeker niet in een lijd dal hel individualisme sterk is. De teleurstelling ligl dus om de hoek. Hel kan fisychologisch voor som mige beiuindspersonen best wel moeilijk zijn om nu, na 112 dagen, echt voor het voetlicht te verschijnen. En beginnersfouten luorden na zo'n periode natuur lijk niet meer geaccepteerd. Daarbij moei bedacht worden dal de fracties in de Kamer ook de lijd gehad hebben om zich in te iverken. Dal zijn nu, in nieuwe samenstelling, geen beginners meer. We zijn dus beniemud hoe dit nieuxutje zal uitpakken. ALs u dit leest, xveten xve in ieder geval hoe de regering, het volk gehoord hebbend, het regeerakkoord xvil uitwerken. Dat zal dan coiicreel xvorden in de nieuxue begroting. Het xvordl xvel zo zachtjes aan tijd ook. Door Adri van der Laan De ondertekenaars van het Pact zijn de wethouders van de vier gemeenten, de woning bouwverenigingen, welzijnsin- stellingen, zorginsteUingen, en ouderen- en patiëntenorgani saties die op Goeree-Overllak- kee actief zijn. AI enkele jaren wordt er - ook op Goeree-Overflakkee - naar gestreefd om zorgvragers JtoveeJ moge/ijk in de samenle ving te laten integreren, zodat een vroege gang naar bijvoor beeld een zorg- of verpleeg inrichting wordt voorkomen. In het Pact worden door de ondertekenaars afspraken voor dit streven gemaakt. Petra 't Hoen, wethouder van de gemeente Oostflakkee en tevens voorzitter van de por tefeuille hou derscommissie Maatschappelijke Aangelegen heden, waarin de vier eilan- delijke colleges gezamenlijk beleid maken, was één van de sprekers tijdens de bijeen- komst.Zij legde de noodzaak van het Pact van Goeree-Over- ttakkee uit. Hierbij wees zij op de sterke vergrijzing die op het eiland plaatsvindt en zich naar verwachting in de toekomst zeker zal uitbreiden. Door de ondertekenaars van het Pact zal op deze vergrijzing moeten inspringen. In het document worden dan ook richtlijnen voor de toekomst gegeven. "In de toekomst willen we komen tot een levensloopbestendig Goeree-Overflakkee, zodat senioren, zorgvragers en men sen met een beperking zo lang mogelijk thuis kimnen blijven wonen met een adequaat en bereikbaar voorzieningenni veau welzijn en zorg", aldus Petra 't Hoen. Een groot deel van de ondertekenaars van het fhcl van Goeree-Overflakkee achter de tafel bijeen in Het Diekhmis in Middelharnis. Uil het Pact blykt weer dat 'samenwerken' heel belangrijk is om de doelen te bereiken. Er zal moeten worden samen werkt als men nadenkt over de vragen: hoe, waar en wat men gaat bouwen, welke zorg is nodig en hoe kan die het best worden gegeven, wat vergroot het welzijn, welke hulpmid delen kimnen direct worden ingebouwd en hoe wordt dit georganiseerd? "Alles draait om samenwerking en de wil tot samenwerking van partijen die tot dan toe eigenlijk niet zo heel veel en niet zo vaak met elkaar te maken hadden", aldus de wethouder. Verder legde ze uit dal Flak- kee een land van doeners is en niet zo zeer een land van pra ters. Daarom zijn verschillende zaken uit hel Pact al ter hand genomen. Zij was dan ook blij dat ook de 'bouwers' - de woningbouwvereniging - bij de ondertekening van hel Pact aanwezig waren. Bij de bijeenkomst was ook gedeputeerde Tonny van de Vondervoorl, die voor hel eerst in functie het eiland bezocht, 'l Hoen maakte van de gelegen heid gebruik om een beroep Ie doen op de provincie: "Bouwen ligt hier nog wel eens gevoelig en we voeren een discussie met u en uw collega's over migra tiesaldo O en de wijze waarop we hier op het platteland op de langere termijn de leefbaar heid in stand kunnen houden omdat er grote behoefte is aan meer mogelijkheden voor het bouwen voor jongeren en ouderen." Simon van Nieuwaal, direc teur van Woongoed Flakkee en levens secretaris van de Federatie van Woningbouw verenigingen op het eiland, had eveneens een hartenkreet aan de provincie voor wat betreft de kleine ruimte voor woningbouw die men momen teel op het eiland krijgt van de provincie. Hij verklaarde dat de woningbouwverenigingen op Goeree-Overflakkee lang geaarzeld hebben of ze wel onder het Pact hun handteke ning zouden zetten. De reden was niet dat de woningbou wers ontevreden waren met de inhoud van het Pact, "maar we hebben ons wel afgevraagd wal is de meerwaarde ervan?" Volgens Van Nieuwaal zitten de woningbouwverenigin gen niet te wachten op hel ondertekenen van nog meer convenanten of intentiever klaringen. "Wij willen dal de daad nu eens bij hel woord wordt gevoegd!", aldus een wal wrevelige Van Nieuwaal. Zijn gram gold hierbij vooral de Provincie en hij maakte dan ook van de gelegenheid gebruik om mevrouw Van de Vondervoorl ook te wijzen op het beleid van provincie waar bij op het eiland maar weinig woningen mogen worden bij gebouwd omdat de rust op het eiland gewaarborgd moet blijven. Van Nieuwaal vroeg toch om meer ruimte en hij verzekerde hierbij dat óók de eilandbewoners willen dat hun regio er één van rust, natuur en ruimte blijft en daarom ook verstandig met die ruimte om zullen gaan. "Wij behoeven niet tegen onszelf beschermd te worden", aldus de woning bouw vertegenwoordiger. "Maar hel huidige provinciale beleid leidt lot het opdrijven van de prijzen van de koopwo ningen". Dit heeft volgens Van Nieuwaal weer gevolgen voor het voldoende beschikbaar zijn van woningen voor jongeren en ouderen. "Wij willen vooral de daad bij hel woord voegen. Overheid, maak dit dan ook mogelijk. Wij weten zelf heel /•'oto: A(hi l/all dfr IjKin goed wal Goeree-Overflakkee nodig heeft". Zoals te verwachten kon mevrouw Van de Vondervoorl Van Nieuwaal geen toezeggin gen doen. Zij wees erop dal de provincie voor dit beleid heeft gekozen en dat er daarom maar weinig ruimte is om van beleid te veranderen. Verder was zij zeer content met het Pact van Goeree-Overflak kee. "Gezien de sterke vergrij zing op het eiland is intensieve samenwerking van het groot ste belang", vindt de gedepu teerde, "en daarvoor is nu met het Pact een stevige bestuur lijke basis gelegd". Zij riep de partijen op nu met elkaar aan de slag te gaan om hel Pact ook daadwerkelijk verder vorm en inhoud te geven. De Provincie zal vanuit haar ondersteunen de rol dichtbij zijn om het pro ces verder te stimuleren. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. lulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.vi5ser-Ksar.nl On(d*k 't bij u*» G2deolw of kijk olvoit oj) »^w.opHtiici;w>.r>l Knö(M BV - Lor)9«>^ 113 - 324S KG Stttvwbdi^ - 01B7 J76H7 AUcrdoQi BV - Klooiftrwg 2 - iVCi AL Noen)gou«tt 0111 401347 OOLTGENSPLAAT - Rijkswaterstaat overweegt in Ooltgensplaat eenzelfde proef te doen als in de haven van Tholen al is begonnen: met ultrasoon geluid blauwalgen opblazen. Dertien zogeheten transducers, gemonteerd aan meerpalen, zenden daar dag en nacht een hoge frequentie uit, die de celwand van de algen openbreekt, waarna de algen zinken en afsterven. Het experiment, bedoeld om Tholen een blauwalgenvrije zomer te bezorgen, duurt tot eind oktober. Door Gert van Engelen Het is nog niel bekend wan neer deze nieuwste techniek in Ooltgensplaat wordt toegepast, en met hoeveel transducers. In Ooltgensplaat is al jaren gele den in de keersluis een lucht- belleninslallalie aangebracht. Deze blaast via een buis op de bodem luchtbellen het water in, een soort bellenscherm dat moet voorkomen dal de algen de haven binnendrijven. De transducers zijn een aanvul ling. Zij roeien de algen uit die het bellenblaasapparaat toch nog doorlaat. In de haven van Tholen-stad steekt de algenbe- slrijding precies zo in elkaar. Algen te lijf gaan met ultra sone geluidsgolven is eerder beproefd in de Krammerslui zen, al betrof het daar oesters. André van den Bogaert, direc teur van het Dordtse bedrijf gin mei monteerden duikers dertien transducers in de liaven van Tholen. De duiker op de rubberboot heefi er een in ^jn handen: een witte cilinder die met een beugel aan een meerpaal wordt gexhmefd. Foio: Drema Wainbehandeling BV Drema Waterbehandeling B\'. vertelt dal Rijkswaterstaat aan de binnenkant van de sluizen nogal last had van aangroei van oesters. Om te achterhalen of met ultrasoon geluid deze aanwas doeltreffend is te voor komen, werd Drema verzocht een transducer te plaatsen. Dit is een apparaatje dal ont vangen energie omzet in een andere vorm van energie; Van den Bogaert spreekt van "een zender onder water". "Ergens in de sluis is toen in 2005 één vierkante meter hele maal schoongemaakt", ver- lelt hij, "en vervolgens is met video-opnamen gecontroleerd of die proefplek dankzij het ultrasoon systeem gevrijwaard bleef van oesters." Na twee jaar, zegt Van den Bogaert, was op de sluismuur slechts "een lichte, minuscule veront reiniging" te zien. Dit succes bracht Drema op het idee om bij Rijkswaterstaat te opperen de techniek ook eens in te zet ten legen blauwalgenplagen. "Na enkele besprekingen zei Rijkswaterstaai: 'Laten we 't maar proberen'." Blauwalgen vormen in het zoe le Volkerak-Zoommeer al jaren een terugkerend probleem. In Ooltgensplaat zijn groene drijf lagen die zich er in de zomer vormen ('groene soep'), fameus. Om hun stank en omdat ze de provincie telkenjare dwingen een zwemverbod uit te vaardi gen, dat ook Oude-Tonge treft. Hetzelfde speelt verderop in hel randmeer, bij de Speelmans platen en in de haven van Tho len. Zwemmen in water dal is besmet mei blauwalgen, wordt streng afgeraden. Blauwalgen zijn giftig en vooral kleine kin deren en honden zijn gevoelig voor de toxische stoffen. Huid en oogirritatie en maag- en darmstoomissen kunnen het gevolg zijn. Met de praktijkproef onder zoekt Rijkswaterstaat of in elk geval de problemen met algen- bloei in de havens kunnen worden opgelost. Voor de jaar lijkse algenexplosie in hel hele Krammer-Volkerak en Zoom meer is een veelomvattender aanpak nodig, waarop nog volop wordt gestudeerd. Een twee-jarige studie die vorigjaar werd afgerond, concludeerde dat de terugkeer van zout water in deze meren, met beperkt tij en nieuwe doorlaten in de Phi- lipsdam en Grevelingendam, "de enig werkzame oplossing" is. Maar omdat de omringende landbouw dan niel meer over zoel water kan beschikken, is een vervolgonderzoek nodig. Vervolg op pagina 2 TEGELHANDEi. RJEN PEE.MA.V Leveren en aanbrengen van: Wand- en vloertegels Natuursteen Vloerverwarming Herman de Manstraat 10 3245 MB Sommelsdijk Tel. (0187)48 6192 Fax (0187)48 53 27 email info@teQelhandelpeeman.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1