Innovatieplatform Kop van Goeree: 'Het móet en het kan anders!' Ik wil zó graag mijzelf weer zijn! Bloemetje voor kordate burgers Samenwerking en actie nodig voor een duurzame toekomst V Het móet en het kan anders! Een simpele handleiding op weg naar jezelf EIIAI1Deii.niElJW5 GOEDEREEDE - Ruim eenjaar geleden werd het Innovatieplatform Kop van Goeree opgericht. In dit platform heeft zich aantal vertegenwoordigers uit de volle breedte van de samenleving van het westelijk deel van het eiland verenigd. Het plat form is opgericht om na te denken over hoe men een impuls kan geven aan de zwakke positie van de drie economische peilers van de Kop van Goe ree: landbouw, visserij en recreatie. Een jaar lang is door het platform een groot aantal gesprekken gevoerd en de bevindingen zijn weergegeven in een rapport dat onlangs aan de gemeente werd aangeboden en dat volgende week woensdag met meerdere betrokkenen zal worden besproken. Met de voorzitter van het Innovatieplatform ir. Marike E. van Lier Leis bespraken we het rapport. Themagroepen Tijden veranderd Kop van Goeree 2020: het 'nieuwe denken' in ruimte, regels en exploitatie Nieuwe aanpak Ingedut Presentatie Blokkentoren Afvalligheid Zoektocht PAGINA 8 DINSDAG 12 JUNI 2007 Door Adri van der Laan Marike van Lier Leh, de voorzitter van het Innovatieplatform Kop van Goeree. Onder de titel 'Het móet en het kan anders!' heeft het Innovatieplatform een rapport samengesteld waarin tot 2020 het 'nieuwe denken' in ruim te, regels en exploitatie wordt weergegeven. Toen het Inno vatieplatform vorig jaar uit de startblokken kwam, was het eerste voornemen een econo mische visie op te stellen voor de gemeente Goedereede tot het jaar 2020. Doordat de land bouw, visserij en recreatie lang zamerhand teruglopen, was er behoefte aan een nieuwe visie die weer een nieuwe impuls aan de Goereese samenleving zou kunnen geven. Deze visie is neergelegd in het rapport dat volgende week besproken zal worden. Voorzitter Marike van Lier Leis verklaart dat het Innovatieplat form het afgelopen jaar voort varend aan de slag is gegaan en ze verzekert dat, als het aan haar ligt, deze voortvarendheid gehandhaafd zal blijven. "Wij hebben een rapport geschre ven en nu zal er dan ook iets mee moeten geb'euren. We blij ven geen rapporten .schrijven. Nu gaat het om het dóen". Vanuit het platform zijn thema- groepen samengesteld waarin gesprekken zijn gevoerd met vertegenwoordigers uit de volle breedte van samenleving en bestuur. In totaal zijn er met ongeveer 150 personen gesprekken gevoerd - van pre dikant tot provinciebestuurder - en is er voor alle benaderden voldoende ruimte geweest om hun visie voor de toekomst te geven. De bevindingen van deze gesprekken en overleggen met de verschillende overhe den hebben tot de samenstel ling van het rapport geleid. In het rapport 'Het móet en het kan anders!' wordt onder andere de huidige situatie met betrekking tot recreatie en toe risme op de Kop van Goeree beschreven. Zo is dit gebied met 2,5 miljoen overnachtin gen het grootste overnach tingsgebied van de provincie Zuid-Holland. Daarbij wordt wel aangetekend dat ongeveer de helft van deze overnachtin gen voor rekening komt van de Kabbelaarsbank, waar Port Zélande is gevestigd. Van deze overnachtingen profiteren veel sectoren, want 17% van de banen op de Kop van Goeree zijn te vinden in de toeristische sector. Volgens het rapport zijn dan ook veel huishoudens, direct of indirect, aan de sec tor verbonden. "Het op peil houden van de omzet en de rendementen is in een ieders belang". Doordat in de jaren zestig en zeventig de toeristen bijna 'automatisch' naar Goeree kwamen, behoefden de onder nemers hiervoor dan ook geen actie te ondernemen en was er dan ook geen sturing vanuit de overheid nodig. Het gevolg is dan ook dat er veel kleinscha lige recreadebedrijven zijn die de toerist weinig te bieden heb ben, want zee, strand en dui nen waren dichtbij. Inmiddels zijn de tijden veran derd en is het niet meer vanzelf sprekend dat de toerist 'auto matisch' richting de Kop van Goeree komt. Uit onderzoek blijkt dat het bezoekersaantal in de laatste jaren is gedaald. Er zijn in het gebied in de laat ste tien jaren maar weinig ver anderingen en verbeteringen doorgevoerd. Uit meerdere onderzoeken van de afgelopen jaren blijkt dat juist de toeristen door de concurrentie van bij voorbeeld landen aan de Mid dellandse Zee een veel ruimere keuzemogelijkheid hebben gekregen. Het is dus zaak voor bestuurders en ondernemingen 'de hand aan de ploeg te slaan' en stappen te ondernemen die het toeristisch product van de Kop van Cïoeree weer een ste vige impuls geven. In het rapport wordt gesteld dat, als men op de huidige wei nig vernieuwende wijze door gaat, dit ongetwijfeld tot verde re achteruitgang zal leiden. De toerist zal dan ook meer gebo den moeten worden dan alleen strand en zee. De recreatieon dernemers moeten volgens het rapport dan ook niet tevreden zijn als zij bijvoorbeeld alleen op hun camping of andere onder neming de toerist goede zorgen kunnen bieden, maar er moet gezamenlijk gestreefd worden naar een goed totaalproduct, want daar is heel de omgeving mee gebaat. De bevolking van de vroegere kampeerterreinen is veranderd in 'vrijetijdsconsu- menten'. Daarom zal er geza menlijk vpor gezorgd moeten worden dat er ook iets - buiten het 'verblijven' om - te con- sumeren valt. In het rapport wordt gesteld dat het huidige product bestaat uit een aantal staanplaatsen en wat basisvoor zieningen. Het rapport concludeert dan ook dat er een nieuwe aan pak of strategie nodig is voor de Kop van Goeree. Marike van Lier Leis verzekert dat dit niet betekent dat het gebied zal veranderen in een schreeuwe rige badplaats, maar zij legt uit dat het de bedoeling van het Innovatieplatform is om juist het eigene en de cultuur van de streek te promoten en van hieruit ook nieuwe activiteiten te ontwikkelen. In het rapport is voor vier ver schillende 'kernen' op de kop een visie ontwikkeld voor het jaar 2020. Zo moet Ouddorp Bad dé familiebadplaats van de 21" eeuw worden. In het centrum van Ouddorp zal het authentieke hart ondersteund en gestimuleerd moeten wor den waar ook de ruimte blijft voor de eigen cultuur van het dorp, zoals het bewaren van de zondagsrust. Het gebied rondom de Vrijheidsweg zal de toeristen meer moeten gaan bieden. Voorzieningen, zoals winkels en speelgelegenhe- den die nu nog door de ver schillende recreatieterreinen worden geëxploiteerd zullen groter moeten worden opge zet, als voorzieningen voor alle recreatieparken. Volgens het Innovatieplatform kan er in dit tweede centrum van Ouddorp dan meer kwaliteit worden geboden. Dit nieuwe centrum zal de overlast in het oude cen trum zeker terugdringen en de huidige ring zal kwalitatief verbeterd kunnen worden en meer gericht zijn op de eigen bevolking. In de kern Goedereede zal er alles aan moeten worden gedaan om het waardevolle stadsbeeld te behouden en waar nodig restauratie van verschillende panden worden gestimuleerd. In het rapport wordt Stellen- dam gekenschetst al 'ingedut als gevolg van de Deltawerken' en heeft daarom ook een ste vige stimulans nodig zodat er meer dynamiek ontstaat. Er wordt gepleit om uit toeristisch oogpunt de banden tussen de visserij en het dorp te verster ken. De Brouwersdam wordt als aparte kern beschouwd in het rapport. Dit gebied zal nog veel meer internationale uit straling moeten krijgen omdat juist daar heel veel te beleven valt. Gepleit wordt dan ook om internationale sponsors warm te krijgen om van de Brouwers- dam een centrum te maken dat aansluit op het moderne levensgevoel. In het rapport wordt duidelijk aangegeven dat, als men op de kop van het eiland wil dat men mee wil groeien, 'alle hens aan dek' nodig zijn. Marike van Lier Leis pleit dan ook voor een nauwe samenwerking tussen alle partijen, zowel op lokaal als nationaal niveau. Ze beseft best dat er grote kosten aan de plan nen verbonden zijn, maar ze is optimistisch. Ze denkt hierbij aan een integrale aanpak, waar bij de verschillende onderdelen van de plannen elkaar verster ken en daarmee financierbaar zijn. Het Innovatieplatform pleit dan ook voor het aanstellen van een Innovatiemanager die alle activiteiten en initiatieven in de toekomst kan begeleiden. Daarvoor zijn wellicht subsidies van de overheden, ook in Euro pees verband beschikbaar "Als de wil er is om actie te nemen, volgt het geld wel". Volgende week woensdag zal tijdens de presentatie van het rapport met de genodigden worden gesproken over de huidige stand van zaken, welke kansen er liggen en hoe de visie van het Innovatieplatform wer kelijkheid kan worden. Tijdens deze bijeenkomst zal het col lege van B en W eveneens zijn reactie geven op de visie van het platform. Het zal dan moe ten blijken of de aanwezigen door het rapport ervan over tuigd zijn dat het 'anders móet en het anders kan'... Meer informatie is beschikbaar op de website van het platform: www.innovatiefgoeree.nl. OUDDORP - 'Gedreven' zo kan Saskia Hameete- man-Blanker uit Oud dorp kortweg beschreven worden door wie met haar in gesprek is. Over haar drijfveren en motiva tie spraken wij met deze bevlogen vrouw, die het oprecht aan het hart gaat dat veel mensen gebukt gaan onder spanningen en een verkeerde levens houding, zodat overspan nenheid en burn-out op de loer liggen. Door Adri van der Laan Het zal de lezers bekend vóór komen, dat in deze moder ne, jachtige tijd veel mensen gebukt gaan onder over spannenheid, depressiviteit en andere klachten die daar uit voortkomen. Ook Saskia Hameeteman-Blanker uit Ouddorp weet als geen ander dat er veel mensen tobben met klachten van depressieve aard en/of met allerlei lichamelijke ongemakken, waar veel men sen de reden niet van weten. Ze kan zichzelf ervaringsdeskun dige noemen omdat ze vijfen twintig jaar geleden eveneens met dergelijke klachten tobde. Met alle levens- en praktijker varing die ze op haar weg naar herstel opdeed, begon zij haar praktijk Personal Touches. Hierin begeleidde zij mensen als Personal Coach, op de weg 'terug naar zichzelf'. Op een gegeven moment kwam ze in contact met de stichting Angst Fobie en Hyperventilatiehulp Nederland (AFHH), het hui dige ReventaCare, en volgde met succes een ademhalings therapie waarmee ze van haar klachten af is geholpen. Zij was hierdoor' zo enthousiast geraakt dat ze de opleiding tot ademhalingscoach is gaan volgen en tegenwoordig werk zaam is voor ReventaCare als gediplomeerd ademhalings coach. In haar praktijk kwam ze erachter dat heel veel men sen zich 'niet goed in hun vel' voelen zitten. Ze kent, naast de 'verstoorde' ademhaling, een andere oorzaak hiervan en daarom werd vorig jaar een door haar geschreven boekje uitgegeven met als titel 'Ik wil zó graag mijzelf weer zijn!'. In het boekje geeft ze op heldere en eenvoudige wijze tal van handvatten voor mensen bij wie het leven uit evenwicht is en daarvan de lichamelijke gevolgen ondervinden. Saskia legt, aan de hand van verschillende voorbeelden, uit wat de oorzaak kan zijn van deze psychische instabiliteit. "Ik vergelijk het leven met een blokkentoren die, om recht te kunnen blijven staan, volledig in evenwicht moet zijn. Als er een 'blok' scheef komt te staan, heeft dit gevolgen voor heel de toren. Als er bijvoorbeeld men sen zijn die moeilijk 'nee' kun nen zeggen, doordat ze bang zijn voor ruzie, dan staat dét blokje scheef, en is de toren (het leven) uit balans. Allerlei lichamelijke ongemakken kun nen daar het gevolg van zijn. Zo kunnen ook tal van andere gedragspatronen de blokken toren uit balans brengen." De Ouddorpse therapeute geeft aan dat juist christenen gevaar lopen om met depressi viteit of burn-out-verschijnse- len te maken krijgen. "Zij zijn meestal gewend om te geven Saskia Hameeteman-Blanker doet handreiking aan mensen die aan spanningen ten onder dreigen te gaan. Foto: Adri van der ijian en altijd voor anderen bezig te zijn, zodat ze zichzélf vaak achter stellen of, in het érgste geval, zichzelf vaak vergeten!". Daarom zouden gelovigen, volgens Saskia, meer voor zich zelf bezig moeten zijn. Is dat dan niet erg egoïstisch? Sas kia ontkent dit. Zij wijst op de opdracht die in de Bijbel staat, waarin wordt opgeroepen om God lief te. hebben boven alles en je naasten als jezelf Uit de praktijk is gebleken dat het bij veel christenen vooral aan dit laatste ontbreekt. "Lang niet iedereen houdt van zichzelf, want men denkt dat dit ego- isrtsch is". Volgens haar is het juist een éérste vereiste voor hen, die iets voor een ander willen betekenen, om eerst van zichzelf te houden. "Want wanneer je niet van jezelf houdt en je jezelf 'wegcijfert', kun je géén energie opdoen om je naasten te helpen". Bij veel christenen zit het er 'inge bakken' dat ze zelf niet belang rijk zijn. "Velen hebben een laag zelfbeeld omdat ze al van kinds af hebben meegekregen dat ze niet met zichzelf mogen pronken. Je ziet het bijvoor beeld al op de lagere school. Wanneer een kind regelmatig tienen haalt en daar trots over doet, kan de onderwijzer zeg gen 'weet je, jij haalt wel tie nen, maar jouw klasgenootjes vinden het niet leuk dat jij daar zo trots over doet want die kunnen misschien niet zo goed leren als jij!' Of: 'Doe maar gewóón, dan doe je al gék genoeg!'. Zo'n opmerking kan dan uiteindelijk tot gevolg hebben dat men een laag zelf beeld of een laag eigenwaarde- gevoel krijgt." Wanneer een kind van jongstaf leert dat het alleen maar moet geven en altijd voor de ander klaar moet staan, is de kans groot dat men 'uitgegeven' en 'opgebrand' raakt, "je kunt dit zo zien", legt Sasia uit, "als je een portemonnee met honderd euro hebt (dat is jouw energie) en je geeft daar alles van weg, heb je uiteindelijk niets meer voor jezelf over. Dan kan het zijn dat je de anderen, waar aan jij gegeven hebt, verwijten gaat maken, terwijl het eigen lijk je eigen 'schuld' is geweest; je hebt het zélf weggegeven. En zo kun je bijvoorbeeld óók het ontstaan van een burn-out zien. De blokkentoren van je leven is dan uit balans geraakt en uiteindelijk ingestort". \<te\ gelovigen kimnen het bijna als een dwang voelen om alsmaar te moeten dienen. "Als dit dan niet meer lukt, voelen ze dit als een soort afvallig heid", aldus Saskia. Dat men dit voelt, kan volgens de the rapeute niet de bedoeling zijn. "Want ik denk dat wij mede geschapen zijn om te getui gen van Gods Liefde, uit pure Genade en niet omdat wij dat verdienen!". Uit ervaring weet Saskia dat gelovigen regel matig erg moeten opboksen tegen een leven waarin ze zich gedwongen voelen om altijd maar te geven. Het kan vol gens haar dan ook voor veel mensen uiterst nuttig zijn om, wanneer men dit gevoel heeft, eens opnieuw naar zichzelf te kijken. Overigens geeft ze aan dat de hulp die zij verleent niet uit sluitend voor christenen is. In haar praktijk voor adeniha- lingstherapie helpt ze zowel gelovigen als ongelovigen. Maar ze geeft in het gesprek wel aan dat juist christenen het voordeel hebben dat ze vooral op het geloof terug kunnen vallen. Wie last heeft van burn-out ver schijnselen of verwacht dat die zich spoedig aan zullen dienen en daar vanaf wil, zou dus een 'zoektocht naar zichzelf' kun nen ondernemen. Om bij deze zoektocht een handreiking te geven, heeft Saskia Hameete man-Blanker het boekje: 'Ik wil zó graag mijzelf weer zijn!' geschreven. Ze noemt het "een simpele handleiding op weg naar jezelf" Het boekje is in duidelijk herkenbare spreek taal geschreven en er worden vooral praktische voorbeel den en tips gegeven over hoe de lezer zijn eigen 'blokken toren' recht kan gaan zetten. In het boekje geeft Saskia aanwijzingen over hoe men bijvoorbeeld met spanningen, angsten, boosheid, schuldge voel, onmacht en teleurstel lingen om kan gaan. Zij geeft hiervoor gemakkelijke, in het eigen leven toepasbare 'hand vatten'. Een groot deel van het boekje gaat over het 'herstruc tureren' van het denken. In korte, leuke én boeiende hoofdstukken, leert Saskia hóe de lezers de zoektocht naar zichzelf kunnen beginnen. De titels van enkele hoofdstuk ken zijn: 'Hoe kan ik leren nee zeggen?', 'Van negatief naar positief denken', 'Hoe maak ik mijn hoofd leeg?', 'Hoe ga ik om met de buitenwereld?', 'Hoe ga ik om met teleurstel lingen?', 'Hoe ga ik om met angsten?' Er worden praktische tips gegeven over hoe men zelf de touwtjes van zijn leven in handen kan houden en hoe men met fobieën, negatieve gevoelens, de buitenwereld en teleurstellingen kan omgaan. Als laatste wil Saskia graag nog het volgende tegen de lezers zeggen: "Het is absoluut niet mijn bedoeling om mensen een stempel op te drukken. De dingen die ik heb verteld, zijn bijna allemaal ervaringen uit mijn eigen, jarenlange prak tijkervaring.'Mocht ik iemand op enigerlei wijze gekwetst hebben dan spijt mij dat. Het is alléén mijn bedoeling om mensen naar zichzelf te laten kijken of zij zich hierin her kennen. En als dat zo is, ze de handvatten te mogen bieden om hier op een andere manier mee om te leren gaan aan de hand van mijn eigen praktijk ervaring én die van de vele medemensen die ik in de loop der jaren heb mogen bege leiden op de weg terug naar zichz^elf Mensen die nii weer héél gelukkig en stabiel in hun leven staan, en die daardoor weer héél veel te bieden heb ben. In hun gelóófsomgeving én aan hun medemens!" Cursus Saskia's boekje kan heel gemakkelijk gebruikt wor den als zelfhulpboekje voor de lezer, maar het kan ook als opstapje worden gebruikt voor het volgen van de cursus 'Terug naar jezelf in gemak kelijke stappen'. Deze cursus is samengesteld door Saskia Hameeteman-Blanker, mede op aanvraag van Nicolette Eggen, die de aanvragers een op een cursus geeft. Samen met Saskia geeft zij de oplei ding aan coaches, die na het behalen van hun certificaat de cursus door heel Nederland aan particulieren kunnen gaan geven. De cursus bestaat uit tien individuele lessen, waarin de particuher samen met de coach aan de slag kan gaan, 'op zoek naar zichzelf'. Het boekje 'Ik wil zó graag mijzelf weer zijn!' - ISBN 90- 810820-1-9 - is in alle boek handels in Nederland en Vlaanderen verkrijgbaar. Ver dere informatie kan worden ingewonnen bij Saskia Hamee teman-Blanker, Molentien- den 125, 3253 VH Ouddorp, e-mail: s.blanker@hccnet.nl. Uitgebreide informatie met betrekking tot de cursus en de coachopleiding is ook te vin den op website www.ikwilzo- graagmijzelfweerzijn.nl. OUDDORP - Ouddorper Piet Metske en zijn zoons Klaas en Bas hebben geen moment geaarzeld toen zij onlangs op de Hofdijksweg twee man nen zagen wegrennen, die daar een quad met afgeslagen motor lieten staan. Eerder was Metske gewaar schuwd door medewerkers van de Vliedberg, waar hij locatie-manager is, dat zij het vermoeden hadden dat er insluipers hadden getracht het verpleeghuis binnen te gaan. Toen Metske samen met zijn zoons onderweg was naar de Vliedberg, zagen zij het voorval met de quad gebeuren. Omdat zij dit geen zuivere koffie vonden, zetten zij te voet de achtervolging in, en wist zoon Bas één van de ver dachten te achterhalen. Hij moest hem echter loslaten toen deze een stroomstoot- wapen tegen hem gebruikte. De gealarmeerde pohtie kon dankzij het door Metske en zijn zoons opgegeven signa lement één van de mannen aanhouden. Het bleek te gaan om een 23- jarige Hellevoeter die werd overgebracht naar het poli tiebureau en in verzekering werd gesteld. Een andere man uit Goedereede, die ook werd aangehouden, werd op vrije voeten gesteld omdat hij niets met de zaak te maken bleek te hebben. De quad bleek gesto len te zijn op de Rustburg te Ouddorp. Via een kenteken van een verdacht voertuig dat Metske had opgeschreven, werd later de identiteit van de tweede verdachte bekend; dit betrof een 19-jarige Hel levoeter. "Een knap staaltje werk", vindt buurtagent Bas de Jong van Ouddorp. "Als politie zijn we hartstikke blij met deze mensen. Door hun oplettend heid en vasthoudendheid hebben we deze twee ver dachten aan kunnen houden. Zij hebben met raad en daad bijgedragen aan het veiliger maken van Ouddorp." Om hen hiervoor te bedan ken bracht De Jong hen vrij dag een bloemetje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 8