Meditatie Zone extreme sporten Ouddorp verplaatst 21e Nacht van Stellendam Drukwerk Vervolg' verhaal RAAD DAAD Beroepings- Een troostvol sterven EN U Streekmuseum gesloten WERK Fietsexcursie Beleef de Kop van Goeree om in te lijsten ElUVnDBl-tllElJWS MET VERVUILDE ADEM VISSENDE REIGEti OUDE PAPEGAAI strandopgang Langedijk ^V^Gebr. de Waal BV Drukkerij (0187)47 10 20 www.drukkerijdewaal.nl PAGINA 5 VRIJDAG 8 JUNI 2007 '■En wierpen hem ter stad uit, en stenigden hem; en de getuigen legden hun klede ren aj aan de voeten eens jongelings, genaamd Sauliis. En zij stenigden Stéfanus, aanroepende en leggende: Meere Jezus, ontvang mijn geest. En vallende op de kmeen nep hij met grote stem: Heere, reken hun deze zonde met toe! En als hij dat rr.^.rrd had, outshep hij.(Handelingen 7:58-60) We staan opnieuw stil bij Ste- Canus' laatste ogenblikken. De vorige keer stonden we stil bij zijn laatste jneek en zijn laatste blik nu letten we op zijn laatste gebed en zijn laatste voorbede. 1. Wat Stetanus had onderwe zen en wat hij gezegd had van wat hij tnotht zien, zij gingen door! Ze slopten hun oren, en vielen op hem aan. Buiten de stad kwam een regen van ste nen op hem neer. En wat deed Stelanus? leruggooien? Het zou niets hebben gebaat. Maar hij wilde het ook niet. Toch ondel ging (;ods knecht dit niet zomaar Nee, hij sprak. "Aan roepende", staat er Hij riep de HEERE aan in zijn nood! Het is - ons derde punt - zijn laatste gebed. Hij beval zich aan zijn Meesier aan in Wiens dienst hij stond. Maar zie hoe hij dat deed: "Heere Jezus...!", zo zei hij. Daarin licht de Naam van de Verlosser op. Hij had Stefiinus niet alleen in Zijn dienst gesteld, maar ook met Zijn bloed gekocht! Dat moe ten we altijd bedenken: Hoe zeer iemand ook staat ili Jezus' dienst, gaat het om zegen, dan is hel altijd een beroep op Jezus' Naam! Wat had hij zegen nodig! "Ont vang mijn geest..." Zijn geest zou spoedig de aarde verlaten, en nu beveelt hij zijn geest aan in Jezus' handen! De Heere Jezus, Hij is Degene Die plaats bereid had voor Stetanus. Die hem getrouw maakte, maar ook Zeil trouw blijft! De Heere Jezus, Hij is Degene Die Zelf is ingegaan en Die Stéfa nus gereed mocht zien staan. Stetanus' sterven is te vergelij ken met het zich laten vallen uit het raam, van een kind dat zich laat vallen uit brandend huis in de armen van de red der die gereed staat en bij machte is het op te vangen! Beval de Heere Jezus Zich aan in de handen van Zijn Vader, Stetanus gaal in gebed lot Hem, en mag door Hem tot God gaan! Omdat Gods Zoon staande aan de rechterhand van de Vader daar is nadat Hij de reiniging ook van Stetanus' zonden teweeg gebracht heeft! Geloolsoelening aan de rand van het beloofde land, nog voor de doodsjordaan! Om ook dan ondersteund te worden, nu de doortocht naar de eeuwigheid plaats zal vinden. Geliefden, mogelijk denkt u wel eens aan die laatste momenten. Misschien bent u er wel eens bij geweest, bij anderen. De vraag kan leven: "Wat zal ik dan zeggen?" Wat wij ook hopen, niet wij bepalen hoe de dood ons zal vinden, nee. Maar de gedachte kan wel wijzen op het belang van het voorbereid zijn. Stetanus kon toen spreken, en hij sprak wat leefde in zijn hart. Soms willen mensen in hun laatste momen ten iets bijzonders. Hun bed verlaten en op de grond gaan liggen. Naar buiten. Maar wat mensen ook willen, als er maar dat éne in elk geval is: De band met Hem. Dan is het trouwens ook goed als iemand het niet meer kan zeggen of denken. Want denkt een christen niet aan Christus, dan denkt Christus toch nog aan hem of haar! Maar het is wel van belang, als de snaar kan trillen, dat het geluid zui ver is. "Heere Jezus, ontvang mijn geest!" omdat de snaar eerder al was gestemd: "Heere Jezus, ontferm U over mij!" En hij riep God niet vruchte loos aan. Even later ontsliep hij. Hij ontsliep om met Chris tus ie zijn. Om ontwaakt Gods lof te ontvouwen! Zij die in Jezus ontslapen, zullen - hoe hun dood ook zijn zal - ontwa ken in vrede! Van Hem mogen zij hier al, maar aan de andere zijde ook - alle strijd te boven! - zeggen: Hij is het "Die - na 't kortstondig ongeneugt - mij eindeloos verheugt!" 2. Stetanus' gebed, het is zijn laatste gebed, en het laatste van dat gebed is een gedenken van anderen. Ons vierde punt: zijn laatste voorbede. Genade maakt gunnend. Hij had naar Jezus' woord zelfs zijn vijanden lief. Hij bad naar Jezus' voorbeeld voor hen die hem haatten. "Heere, reken hun deze zonden niet toe!" Vallende op de knieën riep hij dat met grote stem. Ze moch ten het horen. Met grote stem. Het laat ook zien: Alles wat in hem was, was op hun behoud gericht! De kracht van Pinkste ren komt hier openbaar! O, het is niet gezegd dat het zonder strijd gaat, maar waar Gods Geest is, zal nog liefde zijn. Om zo te bidden mogen we ook wel bidden: "Leid ons door de Geest van Christus!" Hier geldt: Of we in de gele genheid zullen zijn te bidden voor anderen in onze laatste momenten hier op aarde? We weten ook dat niet. Maar de vraag mag ook in dit opzicht worden gesteld, of we - al is het met strijd tegen ons vlees, ons boze hart! - toch iets lijken op Stéfanus? Hij trok zijn eerlijke woorden niet in: "Gij weder staal altijd de Heilige Geest!". Hij bestrafte de zonde in hen. Maar liefde bleef leven in zijn hart, dat kon blijken. Zelfs toen hij lag voor de poorten van de dood! Het zou geen wonder zijn geweest, als hij gebeden had: "Straf hen, verdelg hen, storm ze voor eeuwig van hen weg! Maar hij bad voor degenen die hem geweld aandeden. Dat was een wonder! Het beeld van de Zoon! Zijn laatste gebed, deze voorbede, ik zie het achter Saulus' eerste gebed! En alles dankzij de betaling door Gods Zoon! Prekend, ziende, biddend, met voorbede... En toen? Werd hij bevrijd van de mensen met hun stenen? Nee, zo te zien niet. En toch wél! De krans van de overwinning, de kroon van de heerlijkheid mocht hij uit genade behalen! Want toen "ontsliep hij"! Om te ontwaken en "met Christus" te zijn! Toen mocht hij merken dat het waar was - wat is dat nog steeds waar voor wie Jezus zo aanroepen: "Gij zult mij leiden door Uw raad, o God, mijn Heil, mij Toeverlaat! En mij, hiertoe door U bereid, (door het dal van het lijden heen!) opnemen in Uw heerlijkheid!" (Ps. 73 vers 12b, berijmd) Herkingen, ds. A. van Wijk Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dien.ste van de leTxr die er ko.ttenloos gel/ruik van kan maken. Uiv vragen op velerlei gebied kunt u .sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuivs, Postbus H, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen rub riek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. op school leerden xvij dat de inge ademde lucht bestaat uil 20% zuurstoj: 79% stikstof en andere gassen. De uitgeademde lucht bevat o.m. 16% zuurstof e7i 4 koolzu u rgas. Dit laatste wordt door de planten opgenomen, die er zuurstof voor teruggevfn. Zo blijft alles in evenwiclit. Maar hoe is het tegenwoordig gesteld met de lucht? Worden ergeregeld metingen gedaan en is de lucht nog steeds hel zelfde als zo'n 50 jaar terug? Antwoord: De lucht die wij inademen, kan naar de plaats waar u zich be\indt in samen stelling verschillen. In een bos bevat de lucht bijv. minder uit laatgassen van auto's, motoren en bromlietsen dan in tie buurt vun een druk bereden vveg. Daal' waar zich groene planten bevinden die zuurstof aanma ken, ligt het zuurstofgehalte uiteraard hoger dan in dicht bebouwde steden met (te) wei nig parken en plantsoenen. Er worden metingen' verricht en de uitkomsten zijn wel eens ver ontrustend. Wereldwijd bezien kunnen we stellen dat door de gigantische vervuiling van de zware industrie en het gemo toriseerde verkeer enerzijds en het ongecontroleerd weghalen van onze voornaamste zuur- stotproducenten (bijv. door het kappen van oerbossen zonder nieuwe bomen aan te plan ten), de lucht alsmaar minder 'gezond' wordt. Een automo tor verbruikt al ruim 750 keer zoveel zuurstof per tijdseenheid als de mens. Gelukkig beschik ken wij over een groot aanpas singsvermogen. Toch zullen we er de nadelige gevolgen xan onder\inden. Eerst de zwaksten onder ons: de zieken, de zuige lingen en de alleroudsten. VAN HOUTEN Ik zocht in het telefoonboek bij Weesp vergeefs naar de bekende chocoladefabriek Van Houten. Als die verhuisd is, waarheen is die dan gegaan Antwoord: Die is in 1962 al opgeheven door het Ameri kaanse concern, dat er tevoren eigenaar van was geworden. Hoe houden we een reiger, die regelmatig in onze vijver komt vissen, uit onze tuin. Een net over de vijver staal niet zo leuk. Antwoord: Als het voedsel schaars is, zoeken de reigers het dichter bij de mens. Vooral welgevulde visvijvers vormen gemakkelijke etensbakjes. Maar reigers hebben een hekel aan blinkende en wapperende voorwerpen en aan lawaai. U kunt ze dus afschrikken door langs de oevers wat strips te spannen zoals ook bij aardbei enbedden worden gebruikt, of draden met vlaggetjes en repen zilverfolie, desnoods touw of draad met oude lapjes. Of u kunt ze geregeld op de vlucht jagen met slaande pandeksels, kleppers, e.d. 20NDA6SMAAL Kunt u ons raad geven over de bereiding van rib- of schouder- karbonade voor de zondag, aan gezien wij die dag om vlees niet braden en de smaak er afgaat als je het een dag tevoren klaar maakt. SOMMELSDIJK - Zaterdag 9 juni is het Streekmuseum gesloten voor publiek. Het museuin is volgende week weer gewoon geopend. De openingstijden zijn: dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, woensdagmorgen tevens van 10.00-12.00 uur. Voor afspraken: tel. 483778. Antwoord: Als u riblap of sukadelapjes of ander sudder- vlees kiest, kunt u dat gerust een dag tevoren klaarmaken. Ook varkenshaas en balletjes gehakt kunt u op zaterdag braden en daarvan verandert de smaak beslist niet als u ze even opwarmt. Gehakt kunt u trouwens ook koud eten. En zonodig voegt u ietsje meer (vlees)kruiden toe. Kennissen beweren dat hun pape gaai nog bij him grootouders gestaan heeft. Kan zo'n vogel aan meer dan 100 jaar oud wor den? Antwoord: Bij een goede ver zorging kan een papegaai in gevangenschap wel vijftig jaar meegaan. Dan kan toch wel kloppen met hel verhaal, dat deze door hun grootouders gekocht en vertroeteld is. Die mensen zullen in de jaren der tig en veertig geleefd hebben. PROTESTANTSE KERK IN '^'EDERLAND Beroepen te Capelle a.d. IJs- ^'^1 (gv Bavo Europoort), kan didaat J.G. van Laar-Folbert te Rotterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Moor drecht (herv Gem. Bethel), ds. G.C. de Jong te Sliedrecht; te Nieuwdorp/Oudelande, ds. AJ. Houwaart te Hensbroek Obdam Spanbroek Opmeer Hoogwouddie dit beroep heeft aangenomen; te Ridderkerk (prol. gem. Irenekerk) (deel- tijcl), ds. mw. M.M. Kwant te Westzaan; te Strijen (herv wijk 1), ds. G. van Wijk te Wezep; te 't Harde (herv. gem. Elim), ds. G. Lustig te Voorthuizen; te Wageningen (wijkgemeenle Lukas), ds. G.M.E. Wildeman te Amsterdam Zuidoost, die dit beroep heeft aangenomen; te Zoetermeer, ds. H. Anneveld- Van Rouendal te Den Haag, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Breuke- len (wijkgem. Centrum), ds. C.M.A. van Ekris te Arnhem, die bedankte voor Harderwijk en voor Waardenburg-Neerij- nen; naar Sumar, ds. K. van Marrum te Wijckel en Sloten. Bedankt voor Groot-Ammers (herv), ds. H. Russcher te Bar- neveld. Beroepbaar: kandidaat W. van der Heide, Walburgastraat 33, 8855 CK Sexbierum; kan didaat. M.C. Dekker, Prinses Margrietstraat 74bis, 3554 GH Utrecht. HERSTELD HERV KERK Bedankt voor 's-Grevelduin- Vrijhoeve-Capelle, ds. C.J.P van der Bas te Woudenberg; voor Hasselt, Rouveen, Zwolle, ds. H. van der Ziel te Poede- roijen; voor Springford, Cana da (Ref Church of America) Canada, ds. N. den Ouden te Genemuiden. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Duiven-Velp, kandidaat S. de Bruine te Bar- neveld. Aangenomen naar Vrouwen polder, ds. D. Griffioen te Amsterdam-Centrum (docent SETIA, Jakarta, Indon.); naar Zeewolde (sectie-Oost), ds. R.R Heij te Driebergen-Rijsenburg, die bedankte voor Doesburg i.c.m. Doelinchem. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Zeist (deeltijd), ds. J. Dekker te Amstelveen. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Naarden (deel tijd), ds. J. Bos te Espel. Aangenomen naar Zwijn- drecht, ds. J. Breman te Does burg, Doelinchem en Nijme gen. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Yerseke, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord, die bedankte voor Sheboygan (VS). GOEDEREEDE - Op 1 juni heeft de gemeente Goeder- eede de zone verplaatst voor extreme sporten, zoals het gebruik van kite-buggy's, op het strand van Ouddorp bij het Flaauwe werk. De zone loopt nu van Duinpad Derde Blok tot de strandopgang aan de Langedijk. Op de gren zen van de zone staat een rij met palen op een onder linge afstand van ongeveer 40 meter. De koppen van de palen hebben reflecterende verf Aanduidingsborden bij de zone ge\en aan wat daar is toegestaan. Om de veilig heid van alle strandbezoekers te vergroten, kunnen beoeté- naars van deze sporten alleen in de nieuwe zone terecht. Ook andere strandbezoekers zijn welkom in de zone, maar doen dit voor eigen risico. Naast de nieuwe zone bij het Flaauwe Werk is het beoefe nen van extreme sporten ook toegestaan in een bestaande zone bij de Brouwersdam. GOEDEREEDE - Op De Kop van Goeree zijn vele mooie natuurgebieden. Om er in kor te tijd een aantal aan te doen, is de hets een ideaal vervoersmid del. U voelt de wind, ruikt de zee en ziel de hele omgeving. Een gids van Natuurmonu menten gaat vrijdag 22 juni tietsend, samen met u langs natuurgebieden die Natuur monumenten in beheer zijn en geeft uitleg over wal er te zien is. Zo komen de planten en dieren die er leven, maar ook de historie van de gebie den aan bod. Onder andere zullen Scheelhoek, 't Kiekgat en De Kwade Hoek worden aangedaan. En als er tijd is zal verder worden gefietst rich ting vuurtoren van Ouddorp. Neemt u uw eigen fiets mee en iets te eten en te drinken voor op een mooi plekje! Het ver trekken is om 13.00 uur bij de werkschuur van Natuurmonu menten aan de Meester Snij derweg 44 bij de binnenhaven van Stellendam. Rond 17.00 uur eindigt de excursie. Als u mee wilt, is aanmelden noodzakelijk. Dat kan bij VVV Ouddorp aan Zee, tel. (0187) 681789, of via de website van Natuurmonumenten: www. naluurmonumenlen.nl. Deel name aan de excursie kost voor leden van Natuurmonumen ten 4, 7 voor niet-leden en 4 voor kinderen l/m 12 jaar. Een verrekijker komt goed van pas! Ook dit jaar organiseert zwemclub 'De Stelle' weer de Nacht van Stellendam. Voor de 21" keer zullen teams strijden om de winst tijdens deze bijzondere wedstrijd. De nachtmara thon zal starten op vrijdag 8 juni a.s. om 21.00 uur en pas stoppen exact 12 uur later, dus op zaterdag 9 juni om 9.00 uur. De Nacht van Stellendam vindt plaats in zwemcomplex 't Zuider- diep te Stellendam. Naast gezelligheid kent de nachtmarathon natuurlijk ook een sportief element. Elk team, beslaande uit 8 perso nen, tracht in de 12 beschik bare uren zo veel mogelijk banen te zwemmen. Er wordt in twee categorieën gezwom men: recreanten en startver- gunninghouders. Dit jaar zullen er zeventien ploegen deelnemen aan dit evene ment. De deelnemende ploe gen komen ditmaal niet alleen uit de nabije omgeving van Goeree-Overflakkee, maar ook van verder weg. Het zijn 'De Crèche van Berrie' uit Hardinxveld-Giesendam, 'de Baywatchbrigade' uit Capelle aan den IJssel, ZPB uit Baren- drecht, 'De Badmeisters' uit Ridderkerk, 'Reddingsbrigade 01' en Reddingsbrigade 02' uil Zierikzee, 'De Badeendjes' uit Rockanje, 'Kenia', 'Ethiopië' en 'Kethiopia' van de Jacob van Liesveidl school uit Hel- levoetsluis, 'Rik's Angels' uit Hoogvliet, 'De Blubclub' uit Ouddorp, 'Graag Traag' en 'Pas Op! Zwenkt Uit' uit Putte (NB), 'D.W.F.' uil Sliedrecht, en natuurlijk de eigen teams uit Stellendam 'Stelle 1' en 'Stelle 2'. Voor elk team is door Rabo bank Wesl-Flakkee een beker beschikbaar gesteld. Het team dat de grootste afstand aflegt (over alle categorieën heen) mag zich eenjaar lang de trotse eigenaar noemen van de wissel- beker. Daarnaast zal aan iedere zwemmer een blijvend aanden ken worden gegeven, gespon sord door Aannemersbedrijf Van den Nieuwendijk BV. Evenals vorig jaar zal de muzi kale omlijsting ook nu weer worden verzorgd door I-fappy Music (Sonimelsdijk). En voor wie wat last krijgt van vermoei de spieren, staat er weer een massageleam klaar. Bezoekers zijn ook dit jaar weer hartelijk welkom. De toe gang is gratis. Voor wie niet in de gelegenheid is om de gehele nacht aanwezig te zijn in 't Zui- derdiep, zal tijdens de gehele Nacht van Stellendam de stand te volgen zijn via website www. nachtvanstellendani.nl. ^=(^v™, i-,. =..^.-v ....>y,y-- ■™«t.-..>*'™v'W>^jiia-*y.v B'><»'-B<J-' -;■■iii-v"~".""'''^'^ •^m^^ -79- Langzaam, als gebroken, rees hij op, drukte mijnheer Andijk zwijgend de hand. Ook bij hèni constateerde mijn heer Andijk diezelfde vermoeiende gelaatsuitdrukking. Zonder verder één woord te spieken beschouwde mijnheer .indijk een tijdlang de zieke en in zijn hart had hij weinig hoop meer. Van der Welle lag daar met hoogrode kleur, de koorts woelde in zijn aderen, zijn ademhaling ging kort en gejaagd, in zijn borst reutelde het. Onrus tig schoof hij op het kussen heen en weer met zijn hoofd. Plots hoestte hij, hees en schor, zijn ogen puilden uit van benauwdheid, hij vloog overeind, happend naar adem. Zijn vader was reeds bij hem. ondersteunde hem, sprak zacht enige kalmerende woor den, in de drang om toch iets te doen, al besefte hij zelf wel, dat het niets baatte, dat hij ze niet eens verstond. Rochelend weiden de taaie slijmen naar boxen gestuwd, voorzichtig door zijn moeder van de blauwe lippen geveegd. Het gaf enige verademing. Het afmattende hoesten bedaarde. Uitgeput zonk hij achterover, sloot de ogen. Een poosje later opende hij ze weer en richtte zijn glazige blikken op mijn heer .Andijk, toevallig. Even scheen het deze toe, alsof er een trek van her kenning in kwam, doch het volgende ogenblik lieten ze hem weer los. "Ik zeg het toch niet, ik kan het niet zeggen," stootte hij er eensklaps uit, daarbij heftig het hoofd heen en weer schuddend. "Nee... nee... Wacht, in zijn lade, dan zal hij... Zijn ouders luisterden er niet eens naar, want zij waren aan dat ijlen reeds gewend geraakt. Mijnheer Andijk was ineens één en al aandacht en luisterde gespannen. Een poosje zweeg de lijden Plots lachte hij, hees en schor: "Ha, ha, ha, wat zal d-ie vreemd opkij ken... gauw.... gauw... niemand mag het zien." IJzig klonk dat lachen. Mijnheer Andijk huiverde onwillekeurig. Zijn gedachten werkten koortsachtig. Daar werd zijn aandacht weer getrokken. "Stom ook van me, om dat geld... Als ze er achter komen, dat ik... neen, ik heb het niet gedaan... Wie zegt dat?" Weer zweeg hij, zijn ogen gesloten. Grote zweetdroppels parelden op zijn gelaat. "Tegen de avond wordt het steeds erger," verklaarde zijn moeder aan mijnheer .'\ndijk, "ik denk dat het komt, omdat de koorts dan toe neemt." Deze knikte werktuigelijk. Zijn gedachten waren bij hetgeen hij gehoord had. Die verwarde brokstuk ken spraken voor hem boekdelen. Even toefde hij nog, in de hoop iets meer gewaar te worden. "Die kwast..." klonk het opnieuw, "dan houden ze hem voor de dief... neen... ik zeg het toch niet... want..." De rest ging voor de waarneming ver loren en stierf weg in een onverstaan baar gemompel. Mijnheer Andijk besloot heen te gaan, hij had genoeg gehoord en begrepen. Zo kalm mogelijk nam hij afscheid, werd uitgeleide gedaan door de moe der van Van der Welle. "Wat denkt u er van?" vroeg zij bij de voordeur en wachtte in spanning op zijn antwoord. "Hij is ernstig ziek, maar... je kunt nooit weten. Zo lang er leven is, is er hoop. Als de crisis voorbij is, dan is het ergste voorbij. Als hij daar door komt dan haalt hij het er misschien wel boven op." "Dat heeft de dokter óók al gezegd." "Ik kom nog wel eens terug," beloof de mijnheer Andijk en vertrok. Onderweg het hij zijn gedachten de vrije loop. "Dat had ik nooit vermoed," mom pelde hij zacht in zichzelf. Door het %erwarde ijlen van Van der Welle was hem plotseling een licht opge gaan. Dat was dus de oplossing van het raadsel. Hij nam zich voor, om er alsnog met niemand over te spreken. Eerst afwachten of zijn bediende mis schien herstelde en dan zou hij hem toch eens duchtig aan de tand voelen. Het zou jamiTier zijn, indien Van der Welle aan de ziekte bezwijken zou. Doch hoe het ook ging, hij wist voor zichzelf voldoende. Evert Kooistra was onschuldig aan de diefstal van die vijf bankbiljetten. Overleefde Van der Welle het, dan kon hij wellicht alles gewaar worden en daarom was het beter er nog met geen woord over te reppen. Een hevige verontwaardiging maakte zich \'an mijnheer Andijk meester, terwijl hij door de bijtende vorst zich huiswaarts spoedde en de snijdende oostenwind een klemmende band om zijn voorhoofd legde. Dat Van der Welle zó gemeen was had hij toch niet gedacht. Eind januari nam de vorst af en een week later viel de dooi in. Het zachte re weer werd door de meeste mensen met blijdschap begroet. Twee dagen na het bezoek van mijn heer ,\ndijk was de crisis bij Van der Welle gekomen en toen hij die door staan had, was eerst langzaam, later steeds sneller, het herstel gekomen. Op een mooie dag, stralend van zon neschijn, in het laatst van februari, mocht hij vofjr het eerst weer even naar buiten. 'Foen het eenmaal zover was, keerden de verloren krachten zienderogen terug. Drie weken later keerde hij op het kantoor terug om zijn werkzaamheden te hervatten. Mijnheer Andijk had hem, toen hij reeds aan de beterende hand was, nog eenmaal een bezoek gebracht, doch had niets laten merken. Hei melijk had hij gehoopt, dat Van der Welle er zelf over begonnen zou zijn, doch die wens was niet in vervulling gegaan. Van der Welle had weer dat zelfde arrogante optreden getoond als voorheen. Het had mijnheer Andijk geprikkeld en hij had bij die gelegen heid het vaste besluit genomen hem te zijner tijd tot een bekentenis te dwingen. Van der Welle was de schul dige, dat stond bij hem onomstote lijk vast sedert zijn eerste bezoek aan de woning van Van der Welle. Met opzet wachtte hij daar mee, tot Van der Welle weer op het kantoor zou zijn. Toen deze weer een weekje aan het werk was, riep mijnheer Andijk hem op zijn privé-kantoor Van der Welle haastte zich aan dat verzoek te voldoen, niet vermoedende wat hem daar wachten zou. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5