Orgaandonatie Kerk diensten ege Binnenkort in Centrum De Cocon: Ademtherapie EiiAnoEn-niEUws Het weer van volgende week... Enkele warmtebuien verwacht Donorshow Contactavond Christenunie Verkeershinder N498 rotonde Tonisseweg Enkele nieuwe boeken Rommelmarkt Hervormde Gemeente Stellendam ■M^;- Emt1D^.mELWS W. H. Velema Enige schroom God de Schepper is Eigenaar Er gebeurt heel wat Maar toch Nooit ertoe gedwongen Zondag 10 juni 2007 J.M.J. Kieviet Uw auto én caravan PAGINA 2 Ethiek Met een zekere schroom begin ik aan dit artikel. De lezer zal begrijpen dat ik niet graag mijn collega, mede-columnist Jochemsen voor de voeten wil lopen. Er wordt weer veel over orgaandonatie geschreven. Met name wel, omdat het aan tal donoren afneemt. Patiënten die op een transplantatie wach ten, moeten soms lang geduld hebben; zo een eventuele donatie al niet te laat komt. Ik heb geen andere argu menten pro en contra, dan ik in vroegere artikelen heb aan gevoerd. Daarbij zal ik bij de pro-argumenten wel enkele kanttekeningen maken die van een zeker voorbehoud getui gen. De lezer oordele zelf. In onze kringen is een van de sterkste argumenten tegen orgaandonatie dit: ons lichaam is een schepping van God. Van Hem hebben we het gekre gen. Daarom past ons eerbied jegens ons lichaam, ook na het sterven. Wie Gods eigendom is in leven en sterven zal niet kunnen zeggen dat hij vrijelijk over zijn lichaam, voor en na het sterven, kan beschikken. Integendeel, wij zijn van elke beslissing over ons lichaam, voor en na het sterven, verant woording verschuld aan God. We zijn geen baas over eigen lichaam, noch over onze buik noch over welk orgaan ook. Dat wil niet zeggen dat er niets zou mogen gebeuren met ons lichaam. Heel de heden daagse medische geneeskunde bestaat voor een belangrijk deel uit ingrepen. Organen door operatie wegnemen en door implanta tie vervangen, komt voor, ook onder christenen. Ik ken een echtpaar waarvan de man een nier aan zijn vrouw heeft afge staan. Beiden mogen na de transplantatie van een aantal jaren geleden, samen verder leven. Tegen deze, toch grote ingreep, is vanuit geloofsstand- punt geen bezwaar ingebracht. Zo heeft ook wel in de krant een foto gestaan van een vader en een dochter die een verge lijkbare nierdontatie hebben doorstaan. Waarom bezwaar tegen donatie na het sterven? Waarom dan wel aarzelin gen of zelfs doorslaggevende bezwaren tegen donatie na het sterven? Meermalen heb ik het heel eenvoudig horen uitdrukken met het argument: wij mogen het lichaam van een gestorve ne niet verminken. Uit zo'n opmerking spreekt respect voor het lichaam van een overledene. Dat respect is zeer te waarderen. Wij zul len met het stoffelijk overblijf sel (om het zo maar eens uit te drukken) niet lichtvaardig en zeker niet luchtig omgaan. Wij hebben de overledene, ook met zijn of haar lichaam liefgehad. Daarom zal teder heid en respect de behande ling ervan kenmerken. Maar toch... stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren, lezen we in Genesis 3:19. Daar om spreken we ook van een stoffelijk overschot, al doen we dat met respect voor wie en wat de overledene geweest is. Het is wat cru uitgedrukt. Toch spreken we over de ver tering die het lichaam van de gestorvene ondergaat. Dat doen we heel expliciet als we het graf aanduiden als de groe ve der vertering. Hoe veel eerbied we moe ten hebben voor het menselijk lichaam als schepping van God, wat er na de dood van overblijft is stof dat tot stof wederkeert. Naastenliefde Dan rijst de vraag - dat is voor mij de kern - mogen wij uit naastenliefde en als vorm van daadwerkelijk hulpbetoon, een (of meer) organen aan het verderf onttrekken om daar door het leven van een mede mens te verlengen? Christus heeft tot ons behoud Zijn levend lichaam gegeven (en nog veel meer). Zouden wij dan een of meer organen, na ons sterven niet ten dienste van verder leven van een medemens mogen geven? Ik antwoord daarop vol mondig ja'. Wel zou ik een aantal beper kende bepalingen daaraan wil len toevoegen. Een daad van vrijwilligheid Allereerst: net moet een daad van vrijwilligheid zijn. Niemand kan of mag hiertoe gedwongen worden. Het is een persoonlijke zaak, een per soonlijke beslissing. Ik acht het onjuist dat wie op het verzoek van de overheid geen antwoord geeft, geacht wordt donor te willen zijn. Dan gaat de overheid uit van een stil zwijgende goedkeuring, maar valt er niet te spreken van een bewuste gave. Het donorschap vervalt dan, ten gunste van een technische regeling die de overheid de burgers voorlegt, om niet te zeggen: oplegt. Dus een bewuste beslissing van de donor. Voor een christen zul len bij het afstaan van organen bovenstaande overwegingen - geloofsoverwegingen - door slaggevend zijn. Bovendien moet de donor ervan overtuigd kunnen zijn dat het sterven niet bespoedigd wordt om de organen in een des te beter en bruikbaarder situ atie in handen te krijgen; lees vooral: in handen te nemen. Gebeurt dat laatste wel, dan wordt aan de vrijwilligheid van de donatie afbreuk gedaan. Bijna zou ik zeggen: dan worden de organen geroofd. Geen arts zou zich daarvoor moeten (willen) lenen. Het motief om donor te zijn moet bestaan uit naastenliefde; dus hulpvaardigheid. Maar is dat ook niet het geval met het afstaan van bloed? Ook dan spreken we van donor schap. De bereidheid om te helpen door iets van onszelf af te staan. In dit geval zelfs zoiets intiems als het bloed van een levende! Dus een zaak van vrijwillig heid. Niet, nooit gedwongen. De Latijnse stam van donor betekent ook 'geven'. Die gedachte blijve bij het doneren van organen centraal. Tenslotte zal duidelijk zijn dat men hiertoe nooit gedwon gen kan worden. Gebeurt dat wel, dan vervalt de gedachte van donorschap. Wie hiertoe de vrijmoedig heid mist, moet er niet lelijk Nadat ik bovenstaand artikel geschreven had, is bekend geworden dat BNN een donorshow zou uitzenden. Voorzo ver ik uit de berichten in krant en t.v. begrepen heb, worden drie mensen in de gelegenheid gesteld om mee te doen aan het 'winnen van een nier'. De dame die doneert schakelt het pubhek in om tot de beslissende keus te komen. Een van de drie krijgt de nier nog vóór haar sterven. Op bijzonderheden ga ik niet in. Minister Plasterk typeer de deze, wat ik bijna noem 'verloting' als smakeloos en onet hisch. Hij en vele anderen in binnen- en buitenland hebben er (terecht) geen goed woord voor over. De minister meent dat hij vanwege de vrijheid van meningsuiting niet het recht heeft de uitzending te verbieden. Over deze hele procedure zou veel te zeggen zijn. Het komt mij voor dat de donor het ontvangen van een nier (en daarmee haar donatie) tot een soort roulettespel maakt. Afschuwelijk dat dit in Nederland gebeurt. Door de manier waarop, vervalt het specifieke van doneren! Er wordt metterdaad een show van gemaakt. Deze handelwijze is wezenlijk in strijd met het grondwoord doneren. Ik betreur het dat BNN niet luistert naar de protes ten van verontwaardiging. Zij betoont orgaandonatie hiermee een slechte dienst. Wellicht kom ik later nog eens terug op deze manier van doen. t om aangekeken worden. Nie mand kan of mag gedwongen worden. Het is wel op zijn plaats bin nen de gemeente met elkaar te spreken. En daarmee eigen en anderer intentie te onderzoe ken, wilt u: te toetsen. Laten vooral kinderen en nabestaanden weten wat uw persoonlijke beslissing is. Mijn advies tot doneren, ook na overlijden, is positief, onder het voorbehoud van bovenom schreven beperkingen. We gaan respectvol met het lichaam van onze overleden geliefden om, maar moeten tegelijk zeggen - het staat al in het derde hoofdstuk van Gene sis - wat ons lichaam betreft keren wij weer tot stof. Des te groter het wonder van de lichamelijke opstan ding bij Jezus' komst. Wat een wonder: een nieuw herscha pen lichaam, gelijkvormig aan het verheerlijkte lichaam van Christus (Filippenzen 3:21). STAD a/h HARINGVLIET - Uitbreiden of behouden, werkgelegenheid of wonen, verbetering van voorzienin gen of openbaar vervoer? Dit zijn slechts enkele onderwer pen die kunnen spelen in uw woonplaats. De ChristenUnie wil hier graag met u over van gedachten wisselen. In het kader van haar permanente campagne zal de fractie en het bestuur van de ChristenUnie op dinsdag 12 juni a.s. een contactavond organiseren in Stad aan 't Haringvliet. Samen met leden en belangstellenden willen men van gedachten wis selen over de politiek in uw woonplaats en wat daarin uw standpunten zijn. Inwoners van Stad aan 't Haringvliet worden uitgenodigd om op deze avond aanwezig te zijn. De avond wordt gehouden in verenigingsgebouw 'De Ark' te Stad aan het Haringvlie en begint om 20.00 uur. De zaal is geopend vanaf 19.45 uur. Voor nadere informatie zie website www.middelharnis.christen- unie.nl. OUDE-TONGE - Van maan dag 11 juni tot en met woens dag 13 juni is er verkeershin der op de N498 Tonisseweg te Oude-Tonge. Ten behoeve van de asfalteringswerkzaam- heden bij de nieuwe rotonde Tonisseweg wordt het verkeer over een flinke afstand tijde lijk over één rijstrook geleid. Hierbij wordt gedeeltelijk in de verkeerde richting over de rotonde gereden. Om dit mogelijk te maken, wordt het verkeer geregeld met een ver keersregelinstallatie. Vooral in de spitsuren kan hierdoor ver keershinder ontstaan. Verkeer vanuit het nieuwe industrie terrein met bestemming Oude- Tonge en Achthuizen wordt omgeleid en kan geen gebruik maken van de Tonisseweg. De omleidingsroute is met borden aangegeven. Voor de laatste informatie over de werkzaam heden kunt u kijken op websi te www.zuid-holland.nl onder verkeer en vervoer/werken in uitvoering. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdrjk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<eliil<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerlus@gebr-dewaal .oom Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). MIDDELHARNIS - In centrum de Cocon gaat er in juli en september ademtherapie voor volwas senen met ademklachten van start. Heeft u last van hyperventilatie, astma, bronchiale klachten of hartklachten. Voelt u zich vaak gespannen, gejaagd, angstig, nerveus? Adem therapie kan er voor zorgen dat er een goede ademha ling ontstaat, waardoor de energie en kracht die in het lichaam latent aanwezig is, weer optimaal gebruikt kan worden. Veel volwassenen en kinde ren ademen hoog in de borst en trekken daardoor het mid denrif en de ribben omhoog. Hierdoor ontstaat een span ning door een te hoge druk in het middenrif en in de longen, de energie wordt dan teveel omhoog getrokken. Teveel energie in het hoofd maakt dat er een te grote druk op de her senen komt te staan en dat ook de keel onder druk staat. Veel mensen ademen oppervlakkig waardoor de energie niet op de juiste wijze door het lichaam kan stromen. Veel fysieke maar ook emo tionele klachten ontstaan door een verkeerde manier van ademhalen. Ademen is niet alleen een proces van de longen maar van het gehele lichaam en geest. Ademthera pie kan zowel individueel als in een groep worden gegeven en is bedoeld om eigen ritme, dynamiek en vorm te leren kennen door middel van de adem. De therapeute is Elisabeth Hoogduin één van de oprich ters van de beroepsopleiding voor Holistisch Kindertherapie en het Centrum voor Genezing en Welzijn voor volwassenen en kinderen die beide tevens onderdeel uitmaken van NIH- KIT (Nederlands Insdtuut voor Holistische Kinderthera pie), staat onder haar leiding. De start van de ademtherapie is op 3 juli a.s. De duur van de ademtherapie is ongeveer 8 maanden. Ook start er een jaartraining ademtherapie. De jaartraining is bedoeld voor mensen die zich willen bekwamen in een juist gebruik van ademen en beweging en zichzelf daarin willen leren (her)kennen en dat aan anderen willen leren. Deze training.is onder andere geschikt voor Therapeuten, leerkrachten, ouders, opvoe ders, enz. Deze therapie start op 30 juni a.s. en omvat 10 les- dagen op zaterdag. Voor meer informatie of opga ve kan met terecht bij Elly van Driel, tel. 06-23549707, e-mail elly@coaching-eigenwijs.nl, of op de websites www.coaching- eigenwijs.nl en www.centrum- decocon.nl. Het alleszins redelijke tot ronduit goede weer van de afge lopen dagen krijgt nog wel een vervolg, min of meer, maar deze vrijdag en zaterdag neemt de buienkans tijdelijk toe. Of er veel neerslag komt (in korte tijd) is niet precies aan te geven en hangt - op het laatste moment - af van de exacte koers van de neerslagbrengende storing. Lokaal kan er wel eens een zware bui langskomen op de Eilanden, moge lijk met wat onweer, maar of Middelharnis 24 millimeter krijgt in een kwartier tijd en of het richting Sommelsdijk nagenoeg droog blijft is onmogelijk te zeggen. Buien zijn - zoals bekend - zeer plaatselijk. De temperaturen zijn een verhaal apart de komende 48 uur. Ver in het Hollandse achterland richting oostgrens is er weinig aan de hand en blijft het wel (hoog)zomers warm, maar de wind heeft juist richting de westkant de neiging de noordwesthoek op te zoeken en zou dan la^e wolken vanaf zee kunnen meevoeren waardoor het kwik graden achterblijft en het weer dus een beetje tegenvalt. Daarom lijkt - vlak uit zee - 18 S 19 graden de maximale waarde te worden voor zaterdag, met een aanlandige wind. Op zondag met name stabiliseert het weer zich geleidelijk en laat de zon zich wat vaker zien en komen we weer rond de 20 graden uit of iets daarboven. Verder vooruitblikkend tot ongeveer 17 juni zullen we hoogstwaarschijnlijk gaan zien dat er niet heel veel ver andert aan het weerbeeld, dus een echte terugval van het weer naar voorbije 'meitoestanden' lijkt niet aan de orde, maar ook een evolutie richting een ongekende hittegolf zit er voorlopig denkelijk niet in. Juni is inmiddels alweer een veel te warme maand aan het worden en de eerste decade (eerste den dagen) wordt waarschijnlijk bijna 4(!) graden te warm in ons gebied en dat komt niet in de laatste plaats door de opvallend warme nachten de laatste tijd. Die nachten namelijk zijn met mini maal 15 graden ronduit zwoel te noemen, en richting vrij dag werden ze nauwelijks 'kouder' dan 17-18 graden. Mensen die veel last van hooikoorts hebben, krijgen de eerste etmalen wat verlichting door de buien, die stof en stuifmeel uit de lucht mee omlaag nemen. Weerman Mare Putto OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerh: 9.30 kand. Joh. Fekkes, Nijkerk en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur kand. Joh. Fekkes. Woensdag 13 juni, Dorpskerk: 19.30 uur ds. B. Reinders, Harskamp - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. A. Goedvree, Arnemui- den, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kanten 18.30 uur ds. G. den Hartogh - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. E. de Mots, v.m. voorberei ding Heilig Avondmaal en nam. afsluiting winterwerk - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik, voorbereiding Hei- hg Avondmaal en 17.00 en 18.45 uur kand. B. D. Bou- man, Poortvliet. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.45 uur ds. R J. Stam, Kat wijk en 17.00 uur ds. E. M. Bakker, Bodegraven-Geref. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. B. van der Palm, Nieuw en Sint Joos- land en 18.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. E Korteweg, v.m. voor bereiding Heilig Avond maal - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. D. K Halsema - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. H. A. Samsom, Harderwijk - Ger. Gem. 10.00 uur (H.D.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. G. van Meijeren. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Bur ger, Waddinxveen en 18.00 uur ds. H. Lieftink, Delft - Hersteld Hery. Gem. 9.30 en 18.15 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. lO.OOuurds. Th. W. H. van der Heijden en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukas- kapel HDG 10.15 uur ds. T W. van Bennekom - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. N. da Costa - CAMA Gem. 10.00 uur de heer L. Post - Hersteld Herv, Gem. 9.30 en 16.15 uur ds. C. Oorschot, Stellendam, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. Harkema, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nank dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 9.30 uur da. N. van Emb- den en 17.00 uur ds. J. A. Rootselaar - Ger. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. H. H. de Haan - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TON GE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Maas, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. A. P. Muilwijk, Oosterwolde - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur ds. J. Schipper. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. N. M. Tramper, Vlaardin- gen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. L. Kornaat, Klundert en 18.00 uur ds. L. Wüllschle- ger, Vlissingen - Geref. Kerk 10.00 uur ds. Th. de Kok en 18.00 uur ds. G. A. Trouw- borst - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur ds. C. Doorne- weerd en 18.00 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. van Haften en 18.00 uur ds. A. W. Esdé. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. Het is nogal wat. Een nog vrij jonge dominee gaat sterven. Zesendertig jaar is hij. Hij heeft veel betekend voor de gemeen te die hij dient, in de Schotse stad Glasgow. Maar voordat hij sterft, wil hij er persé voor zor gen dat het boek dat hij bezig is te schrijven, voltooid zal zijn. Waarover gaat zijn boek? Over ergernis en verdeeldheid in het kerkelijk leven. Niet zomaar een dun geschriftje is het, maar een dikke publicatie van vele honderden pagina's groot. Als James Durham door ziek te en zwakte niet meer zelf schrijven kan, dicteert hij zijn gedachten. En zo komt het boek toch nog tot stand. Na zijn dood in 1658 komt het uit. Een enkele week geleden verscheen er een Nederlandse vertaling, naar ik vermoed voor de eerste keer na al die eeuwen. Dit boek heeft natuurlijk zijn actuele plaats gehad in het Schodand van de dagen waar in Durham leefde en stierf. Dat was ook een tijd vol van kerkelijke verwarring. Maar het is goed dat het alsnog op de Nederlandse markt geko men is. Misschien kan het nog iets betekenen in de kerkelijke chaos van heden. Er is veel uit te leren. Durham begint met aan te geven wat hij onder ergernis verstaat. Het eerste hoofdstuk eindigt met een raadgeving hoe zich te gedragen - met name de pre dikanten - in een tijd waarin er veel ergernissen zijn. Het boek besluit met een opsomming van motieven om toch naar eenheid te streven. Al met al: een tijdsdocument met actuele betekenis! N.a.v.: James Durham, Opdat de bediening niet gelasterd worde. Over ergernis en verdeeldheid in het kerke lijk leven. Uitgeverij Den Hertog, Houten. Gebon den. ISBN 90-331- 2050-3. 333 pae. Priis 24,90. Ik herinner me dat ik een poosje geleden aandacht vroeg voor een belangwekkend boek dat de titel draagt 'Duivels dichtbij'. Het is bedoeld als een waarschuwing voor de realiteit van de duivel en zijn werk. Welnu, in een vorige eeuw schreef ook de bekende prediker Ch.H. Spurgeon iets dergelijks. Van kleiner omvang weliswaar en met een beperk ter strekking, maar met een even krachtige boodschap. Er verscheen onlangs een verta ling. Merkwaardig dat als titel geko zen is 'De macht over satan'. Dat is in overeenstemming met het oorspronkelijke 'Power over satan'. De satan zelf heeft veel macht en hij oefent zijn macht ook, laat dat duidelijk zijn. Dit boekje vindt zijn spits echter in het aangeven van een aantal middelen om de satan VRIJDAG 8 JUNI 2007 te weerstaan, juist omdat hij zo machtig is. Spurgeon zegt de dingen op zijn eigen manier. Een enkel voorbeeld: "Een teken voor de vijand dat zijn tijd kort is, is wan neer hij weet dat de bewoner van het huis soms heimelijk.naar het gerechtshof gaat en om een bevel tot uitzetting tegen hem vraagt. U weet wat ik bedoel - wanneer de man gevoelt dat hij zelf de zonde niet uit de weg kan mimen en de satan niet in eigen kracht kan over winnen. Daarom roept hij: 'O God, help mij. O God, verdrijf om Chris tus' wil de oude draak uit mijn ziel. Ik smeek hetu.'Dat is om een bevel tot uitzetting vragen. Ah', zegt de boze, 'dat is niet veel lan ger de plaats voor mij, want zie, hij bidt.' Voor satan zijn de gebeden van overtuigde zondaren feller dan de vlammen van de hel. Wanneer zij bidden, moet hij weg zijn." N.a.v.: Ch.H. Spurgeon, De macht over satan. Uitge verij De Banier, Utrecht. Hard cover. ISBN 90- 336-0722-6. 137 pag. Prijs €8,50. Van een wat andere aard is het boek dat nu volgt. Het is van een schrijver die onge veer in dezelfde tijd als Spur geon leefde. Niet in Engeland maar grotendeels in Duitsland. Niet in Londen dus, maar in Elberfeld, ook een industrie stad. Toen al, in de negen tiende eeuw. Spurgeon wordt al jaren 'opwekkingsprediker' genoemd, vanwege het grote aantal bekeerlingen ten gevol ge van zijn prediking. Merk waardig, in een vrij recente dissertatie werd ook aan dr H.F. KoHlbrugge deze kwalifi catie gegeven. Of dat helemaal terecht is, blijft voor mij de vraag. Maar wel zijn de pre ken van ook deze Godsgezant gericht op opwekking. Name lijk opdat doden door Gods Geest zullen worden opgewekt uit hun natuurlijke doodsgraf En opdat Gods kinderen wor den opgewekt om uit de bron nen van Zijn genade te leven. Enige tijd geleden kwam er een bundel met twaalf preken en verhandelingen van Kohl- brugge uit. Ze zijn vertaald, bewerkt en van aantekeningen voorzien door de heer T. van Es te Alblasserdam, kenner van de geschriften van Kohlbrug- ge. Voor een deel verschenen deze preken niet eerder in ons taalgebied. Ik ben dankbaar voor dit initiatief. De samensteller vatte dit nieu we twaalftal samen onder de titel 'Troost Mijn volk'. Daarmee is inderdaad de rijke en bijbel se boodschap van Kohlbrugge aan te duiden. Er is troost voor verslagen harten. Eén van de preken behandelt de troost- boodschapuitjesaja40: "Troost, troost Mijn volk.Maar ook in andere preken klinkt dezelfde toon door. Kohlbrugge's pre diking is scherp afsnijdend, ze wijst alles buiten Christus af, maar tegelijkertijd wil ze heen- drijven naar de overstelpende genade die in de Heere Chris tus voorhanden is. Een pijnlij ke, maar heilzame prediking! N.a.v.: Dr H.F. Kohlbrugge, "B-oost Mijn volk. Twaalf preken en verhandelin gen. Uitgeverij Den Her tog, Houten. Gebonden. ISBN 90-331-1989-7. 174 pag. Prijs €17,90. in vertrouwde handen van der Ziel, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. D. Breure, Bruchem - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. F Ezinga en 18.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. L. Groe- nenberg, Oud-Beijerland en 15.30 uur ds. H. Lassche, Ouddorp. LANGSTRAAT - Hèrv. Gem. 10.00 uur kand. J. A. de Kruijf, Oud-Alblas, voorbe reiding Heilig Avonmaal. De Hervormde Gemeen te van Stellendam orga niseert op 30 juni a.s. weer haar jaarlijkse Bazar en Rommelmarkt. Vanaf 9.00 tot 15.00 uur staan er bij de kerk aan de Bosschieterstraat weer kramen klaar met geselecteerde spullen. Er is een verzameling oude boeken aanwezig. Verder zijn er verse gebakken vis en oliebollen in de aanbieding. Een keur van lekkere bakre- sultaten en kaas complete ren het geheel. Voor de kin deren en de jeugd is er een verrassing. Tijdens deze markt wordt een marktconcert gegeven op het kerkorgel. Voor de rommelmarkt kun nen, nog spullen worden ingeleverd op zaterdag 23 juni a.s. van 10.00 tot 12.00 uur aan het adres Bosschie terstraat 2. De opbrengst is voor de GZB en de plaatselijke kerk. Wie meer wil weten, kan bellen naar 0187-492897.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2