Gezin uit Middelharnis stond eerste rang in Blij dorp Kleinzonen van schrijver en schilder presenteren boek over Lies Razenberg Vier gemeenten krijgen een meevaller van bijna acht ton Vfp ^'VA 'Die aap stormde vijftig centimeter langs me heen zo het restaurant in Wezenlijke bijdrage aan cultureel erfgoed koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7615 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag MIDDELHARNIS - Ze hadden hem net op de foto gezet. Bokito op zijn eilandje. Een grote zwarte aap tus sen het groen, een relatief vredig tafereel. Maar tien minuten later stormde hij dwars door de zware glazen deur van het restaurant. André en Jolanda van der Linde uit Middelharnis zagen het gebeuren, samen met hun vier kinderen. Nadat ze de foto van de gorilla hadden gemaakt ("we zeiden nog: hij is wel chagrijnig"), waren ze namelijk naar het restaurant gegaan om wat te drin ken. Het was druk. Ze stonden, niet ver van de deur, te wachten tot ze geholpen zouden kunnen worden toen Bokito naar binnen denderde. TWee weken later vertel len André en Jolanda het verhaal van hun bizarre bele venis. Een dagje uit om nooit meer te vergeten. Wervelwind Wegwezen! Bank Nederlandse Gemeenten keert naast het normale dividend een extraatje uit; bedragen veelal al ingeboekt. Goedereede ontvangt hoogste uitkering Reserves Toezicht Te hoos Interesse Kleinzonen Leven en werk Vk Visser Visser Knops fgfSép Door Kees van Rixoort Na de vrijdag dat Bokito voor wfrcldtiieiiws zorgde in de Rotterdamse dieigaarde Blijdorp, is de losgebroken gorilla nog dagelijks actueel. Alle gedragsdeskundigen, pri maatkenners en apenpsycho- logen komen aan hel woord in kranten en op tv, er is al een Bokito kledinglijn en een aard appelfabrikant gebruikt de aap als reclameiniddel om zijn pro ducten aan de man te brengen. Bokito is een hype. Uiteraard ook in huize Van der Linde in Middelharnis, waar alle mediaberichten over de lo.s^e- broken aup worden uitgeknipt in ingeplakt. "Voor de verwer king", zegt Jolanda, die zojuist nog een telefoongesprek heeft gevoerd met de directeur van Blijdorp. André: "Toen we in het restau rant stonden, kwam er buiten een vrouw aangerend. Ze riep of zei niets, maar je voelde: er is iets. Vlak daai na ging er een soort wervelwind van ren nende men.sen met kinderen en buggy's door de dierentuin. Ik heb nog nooit zoiets gezien. Er riep iemand: doe de deuren dicht. Wij stonden een meter o/' zes van de deur, ik niet de buggy. Ik zie die gorilla aan komen rennen... je weet echt niet wat je ziet. Drie mensen stonden achter de deur, ze lie ten gauw een vrouw met een kind naar binnen. De deur ging weer dicht en daar kwam die aap. Hij remde niet eens. Met zijn vuist naar voren ging hij ham., zo door die deur. Het glas versplinterde helemaal en viel in één keer op de grond. Je zag al die korrels recht naar beneden vallen. Ik slinger die buggy opzij en dat is maar goed ook, want die aap komt op vijftig centimeter langs me heen. Zo'n groot beest, als een close-up. Was ik twee seconden later geweest, dan had hij die buggy met mijn zoon zo onder de voet gelopen." "Hij had een geweldige snel heid en gleed nog zeker zeven of acht meter door", vervolgt André. "Toen stopte hij en toen zag ik niets meer. Ik Stormde gelijk naar buiten. In een flits zagen we nog dat het restaurant ook aan de andere kant hele maal leegliep. De mensen vlo gen eruit. Alles ging heel snel. Ik dacht: als die aap nu maar niet omdraait. We zijn flink hard doorgelopen. Onderweg kwamen we ook mensen tegen die hadden gehoord dat er een gorilla was ontsnapt en dat wel eens wilden zien." Jolanda: "Het was echte paniek. Gegil, gekrijs, overal tassen en slippers, andere spullen. Later zag ik een volwassen vrouw huilen. Je ziet dat die aap in aantocht is en denkt: binnen zit je veilig. Maar hij stormde dus zo naar binnen. In een flits besef je: dit is een gevaar, we moeten als groepje bij elkaar blijven. Gelukkig vloog het glas niet alle kanten op... Ik draaide me om en zag een kind alleen staan. Maar je kunt niks meer doen, je eigen gezin gaat dan voor." Met de vier kinderen - Jan- Willem (14),Jonita(lI), Mar- lize (6) en Jarnó (2) - liepen André en Jolanda naar de uitgang van Blijdorp. "Toen hoorden we de ziekenwagen en de trauniahelikopter", blikt Jolanda terug. "We wisten nog niet dat het die aap was die alles had aangericht. Niemand kon wat vertellen, niemand wist wat, de oppassers ook niet." "Om half drie ontsnapte hij en om tien voor vier werd hij neergeschoten. Dat is best een lange tijd. Bij de ingang van de dierentuin zagen we de politie binnenkomen. Met zo'n knuppeltje in de hand", lacht André, die even later de hele vaderlandse pers over zich heen kreeg om zijn erva ringen op te tekenen. "Ze von den me zo rustig, maar ja, ik ben nu eenmaal een nuchter mens. Het was een enorme belevenis. Later denk je wel: we hebben een hoop geluk gehad. Maar als je in paniek raakt, gebeuren er nog veel gekkere dingen." Zijn dochter Jonita is het daar mee eens. Gillen deed ze niet, maar ze was wel een beetje bang toen dat grote beest voorbij stoof "Ik ben ook wel eens weggedreven op de Noordzee", zegt ze, "maar die aap was enger." De klein ste, Jarnó, herinnert zich het losbreken van de aap vooral door alle omgevallen stoelen in het restaurant. De kinderen zagen Bokito rondlopen in de eet- en drinkgelegenheid. "Hij stond ook nog op de wc-deur te bonzen." "Die aap was in paniek", zegt André. 'Je kunt het hem niet kwalijk nemen. Drie keer per week zag hij die vrouw voor het raam staan. Mis schien .heeft zij hem wel gek gemaakt. Als ik eens een keer hij je kan komen... zo moet die gorilla gedacht hebben. Hij wilde misschien wel laten zien wie de baas is. De aanval hebben we niet gezien, geluk kig niet." 7.e stonden een half uurtje bij de ingang en besloten maar naar' huis te gaan, overigens zonder spullen kwijtgeraakt te Zijn, zoals veel andere bezoe kers die dag. Op een gegeven moment moest iedereen trou- ^vens vertrekken. Maar nadat Bokito met het verdovings geweer buiten bewustzijn was gebracht, was het gevaar gewe ken en mochten de bezoekers de dierentuin weer in. "Later denk je: heb ik dit wel meegemaakt?", zegt Jolanda. "Nu weet ik pas wat paniek is. Ik kon er eerst niet van slapen. En nu ben ik plaatjes aan het uitknippen en inplakken; zo was het. Je beseft ook dat je veel engere dingen had kunnen mee maken. Maar het is niet gebeurd, dus moetje ook maar niet stil blij ven staan bij die gedachten." Ze IS angstiger geworden, ver telt Jolanda. "Het overvalt je soms weer. Je denkt datje bin nen veilig bent, datje niets kan gebeuren." André: "Waar ben je veilig als er zoiets gebeurt? Ner gens! Er is maar één manier: maken datje zo snel mogelijk buiten het hek van de dieren tuin komt en wegwezen!" Jolanda staat nog niet te trappelen om snel weer naar Blijdorp te gaan. De gebeur tenissen zijn nog te vers en de indrukken te heftig. André zou zo weer gaan. "Ik heb er geen seconde minder om geslapen. Het was een bele venis, maar als je had gewe ten dat dit zou gebeuren, dan waren we natuurlijk niet gegaan. Stel dat er wat met één van je kinders gebeurd zou zijn. Ik denk dat we in de zomervakantie wel weer gaan; het is een mooie dierentuin. Gewoon domme pech dat je daar net bent als er zo'n grote aap losbreekt. Als hét goed is maak je dat maar één keer mee. Nee, dat zal echt niet meer gebeuren. Op de weg is het gevaarlijker." De 11-jarige Jonita overtreft haar vader bijna nog in nuch terheid: 'Je hebt wel wat leuks om op school te vertellen." SOMMELSDIJK - Dins dagavond werd bij Boek handel Van der Boom een bijzonder boek gepresen teerd. Het betrof een boek over het leven en het werk van de bekende Flakkeese schilder Lies Razenberg, die in 1968 overleed. Het bijzondere van dit boek is dat het boek geschreven en samengesteld is door de Sommelsdijkse kunsthisto ricus Cees van der Sluijs, die in januari van dit jaar is overleden. Het boek werd dan ook met dubbele gevoelens ontvangen. MIDDELHARNIS - De vier gemeenten op Goe- ree-Overflakkee krijgen half december een extra uitkering van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). Deze meevaller komt bovenop het divi dend dat de BNG eind mei al over 2006 uitkeerde. De hoogste bedragen gaan naar de gemeente Goede reede, omdat die nu een maal de meeste aandelen heeft. In totaal vloeit er bijna 780.110,76 naar het eiland. Door Gert van Engelen De BNG boekte na belasdngen over vorig jaar een nettowinst van 199 miljoen euro. De helft daarvan, 99 miljoen, wordt als dividend uitgekeerd aan de aandeelhouders, de Neder landse gemeenten. Voor de vier eilandelijke gemeenten komt dit neer op: Goedereede (34.593 aandelen)€ 61.575,54, Dirksland (19,188 aandelen) 34.154,64, Middelharnis (15.600aandelen)€ 27.768,00 en Oostflakkee (3.120 aande len) 5.553,60. Deze bedra gen zijn afgelopen 25 mei overgemaakt. Indrukwekkender is de extra uitkering waartoe de aandeel houdersvergadering in diezelf de week besloot. Hiertoe wordt 500 miljoen euro ten laste van de BNG-reserves gebracht. De gemeenten ontvangen het extraatje pas op 17 december, en dan nog onder voorbehoud. De eerste voorwaarde is dat de inkooppositie van de bank op de internationale kapitaal markten door deze dividend uitkering "op generlei wijze wordt aangetast". Blijft die positie ongewijzigd, dan moet de uitkering nog ter goedkeu ring worden voorgelegd aan de Nederlandsche Bank. Maar dat is meer een formaliteit. Goedereede kan straks 310.645,14 tegemoet zien, zo is al becijferd. Dirksland krijgt 172.308,24, Middelharnis 140.088,00 en Oostflakkee 28.017,60. Het Eilanden- Nieuws informeerde bij enkele wethouders van financiën of zij van tevoren weet hadden van deze meevallers, en hoe zij die denken te gaan besteden. Wethouder Peter Feller (VGB) van Goedereede zegt dat het bij hem "genoegzaam bekend" was dat deze bedragen er aan zaten te komen, en dat die zelfs al zijn ingeboekt. "Vorigjaar is er namelijk ook al een extra uitkering gedaan." Hij noemt ze "een welkome aanvulling". "In eerste instantie voegen wij ze toe aan de financiële reser ves, om ze later, in de komen de jaren, weer vrij te geven aan uitgaven op grond van de meerjarenbegroting." Kleine gemeenten, licht Feller toe, hebben dikwijls moeite hun meerjarenbegroting financi eel rond te krijgen. Extraatjes zoals die van de BNG maken de financiële positie van zulke gemeenten "sterker". "Ze hel pen ons het meerjarenperspec tief meer zekerheid te geven." Ook wethouder G.W. Robijn (PvdA) van Dirksland ver wachtte enig extra geld van de BNG, "maar wij wisten niet precies hoeveel het zou zijn". De beide uitkeringen zijn "altijd meegenomen", zegt Robijn, die evenwel niet kan aangeven hoe het geld wordt besteed. "Wij kunnen er een hoop mee doen, want er is nog genoeg te doen in Dirksland. Maar waaraan het wordt uitge geven, beslist de raad, bij het vaststellen van de begroting. Dat gebeurt in Dirksland altijd in de laatste week van oktober. Ook Dirksland sluist de bedra gen eerst naar de algemene reserves. Daarna,denktRobijn, zullen ze aangewend worden voor toekomstige investe ringen. Het geld hoeft in elk geval niet te worden gebruikt om de begroting voor dit jaar sluitend te maken, vult hij aan. Dirksland werd begin dit jaar door de Provincie Zuid-Hol land onder preventief toezicht geplaatst, omdat de begroung een gat vertoonde. Zij was, zoals dat officieel heet, "mate rieel niet in evenwicht": struc turele uitgaven worden niet gedekt door structurele baten. Vorige week is dit toezicht ver soepeld, omdat de begroting inmiddels sluit. Robijn: "Dat betekent dat wij niet meer vooraf toestemming hoeven te vragen voor uitgaven, maar ze achteraf mogen melden." Dit provinciale toezicht, dat ove rigens niet geldt voor uitgaven van "dringende spoed", trof Dirksland ook al in 2004 en 2005. Wetliouder G.C. Kleingeld (PvdA) van Middelharnis was allerminst verrast door de meevaller. "We wisten het; vorigjaar is hetzelfde gebeurd. Er was weliswaar een heel klein risico dat de aandeel houders het bedrag voor het extra dividend ergens anders aan zouden besteden, maar de aandeelhouders zijn de gemeenten en die hebben het geld natuurlijk liever zelf." Volgend jaar, is al aangekon digd, komt er een derde extra uitkering. Dan is er, volgens Kleingeld, zo'n 200 miljoen euro te verdelen. Het extraatje dat Middelhar nis in december krijgt, heeft ironisch genoeg gevolgen voor het normale dividend: het totale vermogen van de BNG daalde door het extra dividend. Daardoor ontvangt Middelharnis dit jaar 15.000 euro minder. Kleingeld kan niet aange ven hoe het extra geld wordt uitgegeven. "Zo'n uitkering Door Adri van der Laan Het boek werd gepresenteerd op de bovenverdieping van Boekhandel Van der Boom. Bij de presentatie waren familiele den van de overleden samen steller Cees van der Sluijs aan wezig, evenals de kleinzoon en naamgenoot van de schilder Lies Razenberg. Het boekje is gedrukt bij Drukkerij Gebr. de Waal en wordt verspreid door Boekhandel Van der Boom. De directei\r van de drukke rij De Waal, Henk Koppelaar, heette het gezelschap welkom. Hij refereerde aan de voorlief de van Cees van der Sluijs voor de schilderkunst in het alge meen en voor Lies Razenberg in het bijzonder. Koppelaar wees erop dat Cees decennia lang aan de slag is geweest met het werk van de in Sommels- dijk geboren Lies Razenberg. Hij vond het dan ook passend om het eerste exemplaar te presenteren tijdens een Som melsdijkse aangelegenheid, "als Sommerdiekers onder elkaar". Als een eerbetoon aan de schrijver overhandigde hij het eerste exemplaar aan Van der Sluijs' weduwe, Hester, die het boek dankbaar in ont vangst nam. De schoonzoon van Cees van der Sluijs, Hans van den Boo- gert, hield een emotionele toespraak waarin hij wees op de grote interesse van zijn schoonvader voor het werk van Razenberg; hij verzekerde dan ook dat de familie blij en trots is dat het boekje, ondanks dat de schrijver en samensteller is overleden, toch kon worden gepresenteerd. Hij vond het jammer dat zijn schoonvader de presentatie niet meer heeft kunnen meemaken. Wel was er blijdschap dat Cees kort voor zijn sterven de drukproeven nog heeft kunnen zien en er ook nog enkele opmerkingen bij heeft kunnen aanbrengen. Van den Boogert wees op het omvangrijke oeuvre van Razenberg, die in zijn leven honderden schilderijen heeft geproduceerd, die voorname lijk 'Flakkee' als onderwerp hadden. Razenberg schilderde ook voor mensen 'met een klei ne beurs' waardoor zijn werk voor iedereen binnen bereik lag. Daarom zijn de schilderij en van Razenberg 'wereldwijd' verspreid, want vele eilanders Niek van den Boogert (links), de oudste kleinzoon van Cornells van der Sluijs bij de overhandiging van het boek aan de jongste kleinzoon van Lies Razenberg, Lies Razenberg jr. Foto: Ad-h van der Uum die naar Amerika of Canada emigreerden namen een werk van Razenberg mee, omdat op deze schilderijen veel karakte ristieke plaatsen van het eiland worden uitgebeeld. Bij de watersnoodramp van 1953 zijn echter veel schilderijen van hem verloren gegaan, zodat nooit helemaal duidelijk zal worden hoe omvangrijk zijn werk is geweest. Bij de officiële presentatie van het boek was een rol wegge legd voor twee kleinzonen van zowel Lies Razenberg als van Cees van der Sluijs. De oudste kleinzoon van de samensteller, Niels van den Boogert, over handigde het eerste exemplaar aan de jongste kleinzoon van de schilder. Lies Razenbergjunior. Laatstgenoemde verzekerde de aanwezigen dat hij blij is dat het boek over het leven en werk van zijn grootvader is uit gegeven. Hij herinnerde zijn grootvader als een aardige en bescheiden man, waar het leuk toeven was. "Maar ondanks zijn bescheidenheid zou opa Razenberg trots zijn geweest als hij dit zou hebben kunnen meemaken". Razenberg junior maakte de aanwezigen er deelgenoot van hoe hij Cpes van der Sluijs door de jaren heen steeds beter heeft leren kennen, waarbij het hem was opgevallen hoe inten sief Cees bij het werk van zijn grootvader was betrokken. Het boek, dat in de boek handel verkrijgbaar is voor 24,95, is een fraaie gebon den uitgave en is voorzien van een voorwoord van Lies Razenbergjunior. Hij noemt zijn grootvader "iemand die wezenlijk heeft bijgedragen aan liet culturele erfgoed van Flakkee". Wie het boek leest, kan hier alleen maar mee instemmen. Het overgrote deel van het boek wordt dan ook gevuld met afbeeldingen in kleur van schilderijen van Razenberg en deze afbeelding geven een goed overzicht van vervlogen tijden'. Naast de afbeeldingen geeft Cees van der Sluijs een uit gebreide levensbeschrijving van de kunstenaar. Lies, geboren op 8 januari 1889 als jongste Kind uit een gezin van twaalf kinderen, begon zijn arbeidzaam leven als koeienwachter. Toen hij later met de arbeiders naar het land ging, spraken zijn col lega's al bewonderend over zijn kunstwerken die hij in de rusttijden maakte met zijn zakmes of een stompje pot lood op de wanden van een schuur. Zijn gaven werkte hij verder uit toen hij na een korte tijd politieagent te zijn geweest bn de R'TM in Mid delharnis m dienst kwam als lijnwerker en later als rijtuig schilder. Door de tijd heen heeft Razenberg zich verder bekwaamd in het maken van schilderijen. Velen op het eiland en daarbuiten zullen ongetwijfeld nog in het bezit zijn van één of meerdere van zijn werken. In het gepresen teerde boek, dat 120 pagina's telt, geeft Van der Sluijs naast een levensbeschrijving ook een overzicht van de tech niek van Razenberg, hoe hij aan de verschillende onder werpen voor zijn schilderij en kwam en wat de invloed van schilders van de Haagse School op zijn werk was. Het boek zal ongetwijfeld ertoe bijdragen dat zowel Lies Razenberg als Cees van der Sluijs ook na hun over lijden nog vele lezers tot hun verbeelding zullen doen spreken... wordt nooit gekoppeld aan een bepaalde post. Grof gezegd belandt het geld op de grote hoop en daarvan worden uitga ven gedaan." Kleingeld noemt het "prima" dat gemeenten extra dividend krijgen, maar om een onverdachte reden. "De normen die gesteld wor den aan het eigen vermogen dat een bank mag hebben, zijn bij de BNG te hoog gebleken. Ze zaten ver bo\'en de interna tionale standaard. Dan vind ik heel goed als de aandeelhou ders dit bijstellen en zichzelf een uitkering geven." V^B ACCOUNTANTS r^^ BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. julianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.viss(r-ïlsstr.nl Ontöet 1 bij uw G2--^oicrof kijk olwjstop ww*^pe}n«tr*ynl Kn6pi BV-Lijn9e«c91U - 3245 KÜ - SorMiwhdjk-011^76767 AkkmkK» BV PÜootlenwg I - 4317 AL - NoontgouM - Dtll 401347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1