Inventarisatie boerderijen komt beschikbaar op dvd Tot nog toe 743 bestaande en voormalige objecten opgeslagen in beeldbank, samen met 3282 foto's Rethorica schermt privacygegevens nadrukkelijk af EIIAt1DEt1.niEIJWS Versnipperd Blocnote Welsprekendheid Landmeter Watersnoodramp Gradaties Foto's Voorzichtig Geen boek PAGINA 8 DINSDAG 5 JUNI 2007 SOMMELSDIJK - Sociëteit Rethorica brengt later dit voorjaar een dvd uit met haar inventarisatie van de boerderijen op Goeree-Overflakkee- Op deze manier wil de vereniging de digitale database openbaar maken die zij voor het boerderijenproject heeft aangelegd. Ook zal Rethorica een exemplaar van de dvd overhan digen aan het Streekarchief in Middelharnis, opdat de verzamelde gegevens "voor iedereen toegankelijk wor den en door iedereen geraadpleegd kunnen worden", zegt bestuurslid Hans Bruggeman. Door Gert van Engelen Op de dvd, waarvan de prijs nog niet is vastgesteld, zal niet alle informatie komen die Sociëteit Rethorica tot nog toe heeft vergaard. "Het wordt een selectie", kondigt Bruggeman aan. De reden daarvoor is dat Rethorica behoedzaam wil omgaan met de privacy. "Niet iedereen wil dat alles zomaar openbaar wordt en dat respecteren we. Wij hebben de eigenaren van de boerderijen steeds zorgvuldig om medewerking gevraagd, en net zo voorzich tig willen we omgaan met de gegevens die zij nebben ver strekt." De boerderijeninventarisatie op Goeree-Overflakkee was vorig jaar al voltooid, maar wordt nog steeds aangevuld. Rethorica krijgt voortdurend "toevoegingen", van agrari ërs zelf of van "enthousiaste leden" die veranderingen vrijwillig bijhouden. Brugge man: "Dit is een project waar nooit een einde aan komt." De database, die in feite een beeldbank is met foto's en zakelijke teksten, bevat 743 adressen van bestaande en voormalige boerderijen op het eiland, met daaraan gekoppeld 3282 historische en hedendaagse foto's, aan gevuld met historisch mate riaal. Het initiatief voor de inventa risatie kwam van de Boerde rijenstichting Zuid-Holland (BSZH). Deze instantie had in 2003, het Jaar van de Boerde rij, de aanzet gegeven tot het systematisch documenteren van historische boerderijen in Zuid-Holland. De aanlei ding was dat er weliswaar al informatiebestanden bestaan over boerderijen, maar die waren onvolledig, versnip perd of verouderd. Vooral historische vereni gingen bezitten doorgaans een veelheid aan publicaties, handgeschreven materiaal en fotocollecties over boerde rijen, signaleerde de BSZH, maar die zijn alleen bestemd voor de eigen achterban. Derden, zoals particulieren, de provincie of gemeenten, kunnen deze archieven niet inzien, laat staan dat de gege vens kunnen worden uitge wisseld. Het jaar 2003 verhe vigde het verlangen naar een felijkvormige, provinciedek- ende, gedigitaliseerde beeld bank van alle Zuid-Hollandse boerderijen. Zo'n overzicht was er domweg niet. Verschillende streken in Zuid-Holland, zoals Voorne- Putten, de Alblasserwaard, de Vijfbeerenlanden en de Hoeksche Waard, waren al aan de slag gegaan. Eind 2004 richtte de boerderijs tichting zijn blik op een vol gende regio, Goeree-Over flakkee. Op Goeree-Over flakkee was hetzelfde aan de hand als elders in Zuid-Hol land: het boerderijbezit was er in kaart gebracht, maar fragmentariscli. Niet eiland- dekkend, en al helemaal niet volgens gestandaardiseerde richtlijnen. De voorbeelden bewijzen het. De gemeente Dirksland heeft in 2003 alleen de eigen boer derijen geregistreerd, in de publicatie Om de boerderijen in de gemeente Dirksland. Maar Dirksland komt ook weer voor in een andere uitgave, ook uit 2003, die als titel heeft Langs oude boerderijen in de gemeen ten Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee. Jaren eerder al, in 1996, verscheen het boek Den Bommel tussen Haringvliet en Krammer, geschreven door Rien Bakelaar. Het behan delt alleen de boerderijen en arbeidershuisjes in het bui tengebied van Den Bommel. Aan de andere zijde van het eiland is ook een boekje uit gegeven waarin boerderijen enigszins figureren. Land leven op de Kop heet het, en het is samengesteld door Pau Heerschap en Wilbur Hollaan En dan is nog dat kloeke naslagwerk Veldnamen en boerderijen, dat de Sociëteit Rethorica in oktober 2003 heeft gepubliceerd. Dit impo nerende, gebonden boek is 352 pagina's dik en bevat een inventarisatie van 1700 veld-, streek-, polder- en boerderij namen op Goeree-Overflak kee. Deze lijsten kwamen tot stand na veertien jaar onderzoek, door 'veldwerkers' die met blocnote en polderkaart op pad waren gegaan. Er staan zo'n vijfhonderd foto's in, en in een aparte cassette bevin den zich kadastrale deelkaar- ten van het eiland, die in hun geheel bijna zes bij twee meter beslaan. De uitgave was een doorslaand succes en snel uitverkocht. Dit voor jaar komt er een herdruk, die weer bij de plaatselijke boek handels te koop zal zijn. Los van de lijsten met namen biedt het boek diepgaande artikelen van tien auteurs. Eén ervan is geschreven door drs. Gerbrand Hoek. Zijn hoofdstuk beschrijft de his torische boerderijen op Goe ree-Overflakkee, althans hun agrarische bouwstijl. Rethori ca, met andere woorden, had al een inventarisatie gedaan, zij het dat Hoek ophield hij 1880. De boerderijen die daarna zijn gebouwcl, liet hij buiten beschouwing, vanwe ge "vervaging van Het streek eigene", zoals hij toelichtte. Het was om dit naslagwerk dat de boerderijstichting Rethorica benaderde. De ver eniging had immers al veel kennis in huis over boerde rijen op Goeree-Overflakkee; misschien was zij bereid het onderzoek op zich te nemen? Dit is volgens Rethorica zeer waarschijnlijk de oudste boerderij op het eiland, uit 1634, aan de Vroonweg 12 te Middelharnis. Het huis is er nog, op een enkele verandering na. De originele schuur is in de vorige eeuw verbrand, maar door een brandwerende deur is het woonhuis gespaard gebleven. Foto: Hans Bruggeman De boerderijstichting stelde wel eisen. Om een professio nele, meervoudig bruikbare database te krijgen, wilde zij niet alleen inzicht in de aan tallen boerderijen, ook in hun bouwkundige toestand, in hun karakteristieke waarde voor de streek, in hun monu mentale waarde én in hun gebruik: heeft de boerderij een agrarische bestemming, is het een woonboerderij of dient de hoeve als bedrijfslo catie? Bovenal stelde zij als voor waarde dat de inventarisa tie zich moest uitstrekken tot 1950. Rethorica wilde graag mee werken. Rethorica, opgericht in 1515 te Sommelsdijk, is niet meer zozeer een vereni ging die de leden oefent in welsprekendheid, de reto rica. Tegenwoordig legt dit voormalige rederijkers- en schuttersgilde zich hoofdza kelijk toe op het instandhou den van cultuurhistorische objecten. Of, om het volledig te schetsen: haar doel is het "doen, laten doen en bevor deren van heemkundige, geschiedkundige en cultuur historische onderzoeken en publicaties over Goeree- Overflakkee", aldus de statu ten. De boerderij-inventari satie paste hier uitstekend in. Nog in hetzelfde jaar 2004 hield de boerderijstichting een voorlichtingsbijeenkomst in het oude gemeentehuis van SommelsdiJK. Medewerkster Lyanne de Laat legde uit wat de bedoeling van de in ventari- satie was. Vervolgens werden aanwezigen aangemoedigd om zich te melden als vrijwil liger voor de werkgroep die Rethorica ging vormen. En zo kwam Hans Brug geman in beeld. Tevoren had hij "nog nooit iets" met Rethorica gehad, maar nu werd hij lid. Hij was vroeg tijdig gepensioneerd, hij had tijd over. Maar meer nog interesseerde het boerde- rijenonderzoek hem. Brug- feman is landmeter geweest ij Arcadis, de vroegere Hei demij. Zuidwest-Nederland was zijn werkgebied, dus ook Goeree-Overflakkee. Hij kent het eiland geheel en al. Hij is er in 1943 in Middel harnis geboren (maar woont sinds 1974 in het aanpalende Sommelsdijk), en bovendien: beroepshalve heeft hij zo'n beetje iedere vierkante meter er ooit wel besnuffeld. Bruggeman sloot zich met frisse zin aan bij de werk groep, niet wetende dat hij als een soort systeembeheer der al vrij snel de spil ervan zou worden. Voorzitter van de werkgroep werd de gedre ven Hans Kastelein, die ook voorzitter van Rethorica was. Bruggeman: "Hij trok de kar Kastelein is helaas overleden, maar zonder hem was dit onderzoek niet van de grond gekomen." Al tijdens een eerste bespre king concludeerde de werk groep dat de inventarisatie aantrekkelijker zou worden als zij zou worden verruimd. De werkgroep wilde van de boerderijen niet slechts naam, gebruik, stijl en bouw geschiedenis achterhalen, maar ook alles noteren wat zich er omheen bevindt: de bijgebouwen, de tuin, het erf, de aanplant. De werkgroep oordeelde ver der dat het noodzakelijk was dat de boerderijen van na 1950 in het onderzoek wer den betrokken. Bruggeman: De Duitsers lieten boerde rijen enerzijds aflareken om vanaf het fort Prins Frede- rik bij Ooltgensplaat een vrij schootsveld te krijgen. Anderzijds wilden zij voor komen dat de oprukkende geallieerden zich in en achter de gebouwen zouden neste len. De afbraak geschiedde in opdracht van de Wehrmacht en was op 15 januari 1943 voltooid. Later werd de sloop door een andere Duitse bevel hebber onnodig genoemd; nogal tragisch allemaal." Voor de betrokken boeren werden vervangende nood- boerderijen gebouwd. Ze verrezen langs de Galathese- weg en de Oudelandsedijk. Langs de Plaatse Langeweg kwamen er noodschuren. De inventarisatie van Rethorica heeft veertien exemplaren opgeleverd. Bruggeman: "Noodboerderijen en -schu ren kwamen voor zover wij hebben kunnen nagaan, alleen op Flakkee voor. Het is niet zo dat boeren van elders die boerderijen kregen toe gewezen." De boerderijstichting had allerminst moeite met de wensen van de werkgroep, integendeel. Zij redeneerde vermoedelijk dat de grondi ge inventarisatie die Rethori ca voor ogen had, hoe dan ook genoeg gegevens zou gaan opleveren voor de provinci ale beeldbank. En de rest was alleen maar meegenomen. Twaalf leden telde de werk groep, die weer was onder verdeeld in vijf groepjes. Allemaal waren het mensen die nauwgezet een deel van Goeree-Overflakkee voor hun rekening namen. In hun vrije tijd struinden zij het eiland af, op zoek naar foto's en feiten. Al dit mate riaal leverden zij in bij Brug geman, die de oogst op zijn pc invoerde en ordende voor verwerking, De invoer in de databank gebeurde door Dit is een voorbeeld van een droogschuur, aan de Molenweg 27 te Sommelsdijk. Droogschuren werden gebruikt voor de zaadwinning, voor het drogen van uienbollen. Er zijn er nog drie van op het eiland. Foto: Ham Bruggeman Deze boerderij langs de Nieuwe Stadse Zeedijk bij Stad aan het Haringvliet meldt zelf hoe oud hij is: op het dak van de schuur staat het bouwjaar 1146. Het is een vrij gave 18e-eeuwse boerderij, die op de monumentenlijst staat. In de Franse tijd werd in de schuur gesmokkelde waar opgeslagen en verhandeld. Foto: Gert van Engelen "Voor Goeree-Overflakkee inventariseren tót 1950 is niet toereikend genoeg. Na dat jaar hebben zich op het eiland ingrijpende gebeurte nissen afgespeeld. De waters noodramp van 1953. De ruil verkaveling tussen de jaren 1976 en 2001. De komst van boeren uit de Randstad. Dit heeft grote invloed gehad op het boerderijbezit. Dat wilden wij niet veronachtzamen. Om een mooi, compleet beeld te krijgen, een zo volledig mogelijke database, moest je die Doerderijen mee-inventa- riseren, vonden wij." Nog zo'n wens die de werk- froep koesterde, betrof de orpsboerderijtjes, de droog schuren en de noodschuren. Bruggeman: "Het veldna- meiTDoek beperkt zich tot de boerderijen die in de polder staan. De dorpsboerderijen zijn buitengesloten. Wij wil den die graag meenemen. Veel ervan zijn weliswaar niet meer als boerderij in gebruik, maar daarom zijn ze nog wel interessant voor de agrarische geschiedenis van Flakkee." Het eiland kent verder nog twee typen gebouwen die met het agrarische leven verbon den zijn: de droogschuren en de noodboerderijen. Droog schuren worden gebruikt voor de zaadwinning, om bij voorbeeld uienbollen te dro gen. "Voorzover wij weten, zijn er nog drie van," zegt Bruggeman. De noodboer derijen vergen enige uitleg. "De noodboerderijen, en ook noodschuren, zijn ontstaan in de Tweede Wereldoorlog. Dorp, Stad Land, de pro vinciale welstandscommissie voor Zuid-Holland en Zee land, die is gevestigd in Rot terdam. Aanvankelijk dacht de werkgroep zo'n driehon derd boerderijen te moeten bestrijken. Bruggeman: "Wij maakten een eerste schatting aan de hand van het boek over veldnamen, en kwamen zo grofweg op driehonderd." Maar omdat de werkgroep volledig wilde én mocht zijn, steeg het aantal met honder den. Uiteindelijk verzamelde de werkgroep documenta tie over liefst 743 nog steeds aanwezige objecten, een bijna onvoorstelbaar hoog aantal. In de beeldbank staan deze objecten gerangschikt in ver schillende handzame catego rieën, ongeveer een indeling naar status of waarde. Zo valt er uit af te leiden of de boerderijen behoren tot een beschermd dorps- of stadsge zicht, of het provinciale, rijks- of gemeentelijke monumen ten zijn, of het nieuwbouw van na 1980 betreft, en of ze cultuur-historisch van belang zijn. Deze gradaties heeft de werkgroep deels zelf aange bracht, de boerderijstichting had een bescheidener inde ling. Van alle boerderijen zijn meerdere foto's gemaakt. Ook zijn foto's opgenomen die werden afgestaan door de eigenaren. Bruggeman: "Tot nog toe hebben we 3282 foto's. Dat het er zoveel zijn. Aan de Galatheseweg tussen Achthuizen en Ooltgensplaat liggen verschillende noodschuren. Deze werden in de Tweede Wereldoorlog toegewezen aan Flakkeese boeren die hun eigen schuur door de Duitsers afgebroken zagen. folo. Gen van Engelen Hans Bruggeman met achter hem hoeve Kleiburg uü 1666, gelegen op de iioek van de Proostweg en Poppendam- seweg, vlakbij Sommelsdijk. Rethorica meldt over deze boerderij: "In de tweede helft van 17e eeuw nam de behoefte aan tasruimte toe. Samenhangend hiermee werden de huizen breder en hoger, en ontwikkelden zij zich op Flakkee tot boerderijen met een imposante gevelKleiburg heeft een hoge trapgevel. Foto: Gert van Engelen komt doordat we dikwijls niet alleen de boerderij zelf heb ben gefotografeerd, maar ook onderdelen ervan, de levensboom boven de deur bijvoorbeeld, en de bijge bouwen. Van verschillende boeren kregen we extra's foto's, meestal gemaakt voor of na de watersnoodramp. Ook mochten we soms foto's maken van officiële stukken, zoals perkamenten opper- vlaktekaarten. Alles wat bij kan dragen aan ons archief^ voegen we dankbaar toe." Vorig jaar was de inventa risatie afgerond. Althans de inventarisatie waar de boerderijstichting om had gevraagd. Een tijdje heeft alle werk daarna stilgelegen, als gevolg van het overlijden van Hans Kastelein. "Er brak een rustige periode aan." Inmid dels IS die voorbij en komen de werkgroepleden voort durend met nieuwe, actuele gegevens. "Wij staan open voor toevoegingen", zegt Bruggeman. "Wij nemen alles aan. Eigenlijk is dit nooit afgerond." Eenmaal per jaar krijgt de boerderijstichting een update. Maar deze toont voorname lijk details, geen foto's van gesloopte of ingestorte boer derijen. Hoewel er in heel Europa dagelijks boerenbe drijven verdwijnen, en agra riërs het soms om financiële redenen opgeven, zegt Brug geman dat er in dit opzicht op Goeree-Overflakkee opval lend weinig beweging is. "Er vertrekt wel eens een boer, maar dan blijft de boerderij als gebouw bestaan." De vraag dringt zich op of de beeldbank openbaar wordt. De inventarisatie van Retho rica is immers niet op het internet gezet en wat is het nut van een database die niet publiekelijk is in te zien? Bruggeman knikt. De vraag is hem vaker gesteld, zegt hij. "De beeldbank zal niet in z'n geheel direct voor iedereen toegankelijk worden. De reden is dat daarin privacy gevoelig materiaal is opge slagen: namen van personen, fotomateriaal waarop per sonen voorkomen, enz. We hebben bij het inventariseren steeds aangegeven zorgvul dig met de gegevens te zullen omgaan, en daar houden we ons aan. We gaan niet klak keloos om met de privacy; we gaan er niet overal mee heen lopen." Maar Rethorica beseft ook dat zij "velen ten dienste kan zijn" met de schat aan infor matie die zij heeft vergaard. Instellingen, gemeenten en personen die de vereniging vragen of zij "voor bepaalde doeleinden de beeldbank mogen inzien, zullen niet bij voorbaat de deur worden gewezen. "Wij zullen hun verzoek per situatie beoor delen." Bovendien verschijnt er de dvd, met daarop gese lecteerd (historisch) materi aal. Die dvd zal, vermoedt Bruggeman, vanzelf al "een antwoord geven op veel vra gen". De dvd wordt door Rethorica zelf ontwikkeld. Er worden nog sponsors gezocht om de productiekosten, en daarmee de verkoopprijs, laag te kun nen houden. Wij willen dat het voor iedereen haalbaar is om de dvd aan te schaf fen." Eén exemplaar wordt overhandigd aan het Streek archief, zodat de beeldbank daar voor iedere belangstel lende eenvoudig is te raad plegen. De informatie in de beeldbank zal in ieder geval niet in boek vorm gegoten worden. Dat zou te bewerkelijk worden, voorziet Bruggeman. "Foto's die je in een boek publiceert, moeten een hoogwaardige kwaliteit hebben. Veel foto's die wij hebben gekregen. hebben een te lage resolutie om af te drukken. Daardoor zijn ze ongeschikt voor een boek. We zouden dan veel werk opnieuw moeten doen of foto's moeten schiften." De inventarisatie heeft al wel tot een nevenproject geleid: oral history. Met deze term wordt het mondeling overbrengen van verhalen bedoeld. In de praktijk zijn het de geschiedenissen van gewone mensen over het leven van alledag. De offici ële geschiedschrijving gaf tot voor kort nooit hun Tevens weer; dat verdween in het afvoerputje van de tijd. Maar overal in Nederland worden de laatste jaren met recor ders de belevenissen van deze naamlozen vastgelegd, van schijnbaar onbeduiden de mensen, om zo het echte, dagelijkse leven te vangen. Op Goeree-Overflakkee is oral history nu ontdekt door Rethorica. Leden van dezelf de werkgroep die de inventa risatie hebben verricht, gaan op pad om mensen te inter viewen die een interessant verhaal hebben, om te begin nen boederijbewoners. Brug geman: "Wij zetten de recor der aan en we luisteren. Naar verhalen die anders voor goed verloren gaan. Hel is veel werk, omdat het gesprek moeten worden gemonteerd tot een lopend verhaal, zon der stiltes, 'eh's' en gekuch. Er is al materiaal verzameld en op cd gezet. We komen graag langs, zolang het maar een bijzonder verliaal is én streekgebonden Voor noodboerderijen geldt hetzelfde als voorde noodschuren. Boeren bij Ooltgensplaat moesten hun eigen boerderij in de oorlog opgeven, omdat zij in het schootsveld van de bezetter lagen. Vooral langs de Galatheseweg verrezen noodboerderijen, zoals dit exemplaar. Foto: Gert van Engelen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 8