1 Schakelstation, berucht om grote stroomstoring, wordt herbouwd AteUerroute KunstKijk 2007 brengt kunst bij de mensen en andersom Vandalen draaien zelf op voor schade na vernielingen bij busstation 1 \d- 79-^^^ |B|É êéMMêê L^^. IRlHHi HH^HI HHHJHJ L Politie roept burgers op om altijd aangiftes te doen Groepsgedrag en alcoholgebruik de grote oorzaken van vernielingen Wrakstukken vliegtuig opgegraven Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7613 Vrijdag 1 juni 2007 Christelijk streekhlnd op gereformeerde grondslag IS kV-net Openingszaterdagen Er- en herkennen Aangifte Medewerking Aangifte en melden Knops [g?óép MIDDELHARNIS - Het verdeelstation aan de Oudelandsedijk bij Mid- delharnis, waarin zich vorig jaar een explosie voordeed die tot een gro te stroomstoring leidde, wordt volledig herbouwd. De werkzaamheden zijn al begonnen en duren tot maart volgend jaar. Het herstel van het station kost 2,7 miljoen euro. Door Gert van Engelen Schakelslations plegen nor maal geen nieuwswaardig onderwerp te zijn. Maar het gebouw op de hoek van de Oude Stadse Zeedijk en de Oudelandsedijk is symbolisch geworden, berucht zelfs. Hier ontstond op zaterdag 5 augus tus vorig jaar een hevige explo sie, die om 17.00 luu' leidde tot stroomuitval op een groot deel van Goeree-Overllakkee. Door de explosie werd de gevel uit het gebouw geblazen en stortte het dak in. Korte tijd woedde er een brand, puin veroorzaak te schade aan de schakelkasten. Er raakte niemand gewond. Noodaggregaten ricndtü/cnd huishoudens kwamen zonder .slrooni re zit ten. Op last van de brandweer werd om 17.45 uur de stroom voorziening voor het hele eiland uitgeschakeld. Daar door werden nog eens 10.000 huishoudens in donkerte gedompeld. De oorzaak van de ontploffing was niet meteen bekend, inaar betrof vermoe delijk een technisch manke ment. In ieder geval oordeelde de brandweer na technisch onderzoek dat het station, dat snel puinvrij werd gemaakt, gestut en provisorisch gediclit, goeddeels onbruikbaar was. Intussen werkten negentig Eneco-medewerkers aan het herstel van de elektriciteits voorziening. Her en der op het eiland plaatsen zij 25 noodag gregaten. Vanaf negen uur die zaterdagavond kreeg het weste lijk deel van Goeree-Overflak- kee al geleidelijk weer stroom. Zondagachtend tegen hali elf had volgens Eneco 95% van de huishoudens weer stroom, rond 13.00 uur konden de laatste worden aangesloten. Bewoners en bedrijven die langer dan vier uur met stroomuitval te kampen hadden gehad, ontvangen een compensatiebedrag, beloofde Eneco. Voor huishoudens gold een wettelijke vergoeding van 35 euro. Lange tijd daarna stond het station er treur/a- gehavend hi]. Maar inmiddels is de her bouw begonnen. C^or de Ruij- ter, woordvoerder van Eneco Energie, vertelt het Eilanden- Nieuws dat het verdeelstation zowel aan de binnenkant als aan de buitenkant ernstige schade heeft opgelopen. "In feite moet het hele gebouw worden vernieuwd." Alle benodigde vergunningen zijn ondertussen veistrekt. In het gebouw, dat 30 bij 15 bij 5 meter meet, komen een scha kelruimte met drie schakelin stallaties, een bedieningsruimte en een ruimte met aanvullende technische apparatuur, bijvoor beeld om de openbare verlich ting in en uit te schakelen. Het blijft een zogeheten 50/13 kV-station, vervolgt De Ruij- ler Dit betekent dat de 50 kV 50.000 Volt) die per boven grondse lijn wordt aangevoerd, in dit station wordt getransfor meerd naar 13 kV. "Het 13 kV- net voedt vanuit Middelharnis, via ondergrondse kabels, ruim driehonderd transformator huisjes op het eiland. Ook wordt vanuit het station 50kV doorgevoerd naar de kop van het eiland en vandaar verder verdeeld onder de gebruikers." Op dit moment wordt het 13 kV-net gevoed door middel van de twee noodcontainers met elk een schakelinstallatie, die naast het onttakelde sta tion staan. Deze containers zijn er op 6 augustus geplaatst en nemen zolang de functie van het schakelstation waar. De deelnemende kunstenaars aan KunstKijk 2007 poseerden vrijdagavond nadat hun ateliers, door middel van een koord, symbolisch met elkaar waren verbonden op de kaart van Goeree-Overflakkee. Foio: Kees van lUxoon MIDDELHARNIS - Tien professionele kunstenaars op Goeree-Overflakkee heten bezoekers welkom in hun ate lier tijdens KunstKijk 2007. De ateliers bevinden zich ver spreid over het hele eiland. Ze zijn de komende maanden, tot eind september, op verscheidene zaterdagen open voor het publiek. Organisator van de open atelierroute is, net als vorig jaar. Stichting Podium Goeree-Overflakkee. Vrij dagavond ging KunstKijk van start tijdens een feestelijke opening bij het Diekhuus in Middelharnis. Door Kees van Rixoort "Kunst bij de mensen brengen en mensen bij de kunst." Dat is volgens Adrie Stolk, voorzit ter van Stichting Podium, de essentie van KunstKijk. "Dit is de tweede keer; vorig jaar was het eerste rondje. Dat is goed bevallen. De ervaring leert dat je dit soort dingen twee of drie keer moet organiseren otn er een traditie van te maken. Je moet het laten groeien." Vorig jaar waren de deel nemende ateliers één vaste zaterdag in de maand open voor het publiek. Nu is dat anders. Adrie Stolk heeft het over een 'leermoment'. "Een paar kunstenaars waren in de zomer een langere periode niet aanwezig en dus waren hun ateliers niet open. Nu hebben we ervoor gekozen om de openingszaterdagen over te laten aan de kimste- naars zelf", aldus de voorzit ter van Stichting Podium. De open dagen per atelier staan vermeld in een overzichtelijk schema in het programma boekje, dat op neel Goeree- Overflakkee verkrijgbaar is in bijvoorbeeld gemeentehuizen, bibliotheken, bij de VVV-kan- toren en op campings. Ook is alle informatie over KunstKijk 2007 te vinden op website www.kunstkiik.coin. Aan de hand van het schema kunnen belangstellenden zelf hun atelierrondje samenstel len. Ze kunnen op bezoek bij Marianne Bosch in Acht- huizen, Cees Dirkzwager in Melissant, Hans Dolieslager in Goedereede, Joep Luyckx in Oude-Tonge, Jaap Reedijk in Sommelsdijk, Jan Roedoe in Stad aan 't Haringvliet, Mirian Zimmerman in Acht- huizen, Foke Stribos in Dirks- land, Marjanne Sorgdrager in Stad aan 't Haringvliet er Michel Snoep in Den Bom mel. "Allemaal professionele kunstenaars", aldus Stolk. "Normaal is Stichting Podium OOSTFLAKKEE - In de vroege ochtenduren van zondag 4 maart stapte een aantal jongeren uit de bus op het station in Oude- Tonge. Na bezoek van een feest in De Staver in Mid delharnis bleken de jon geren dermate diep in het glaasje te hebben gekeken dat het nodig gevonden werd om vernielingen aan te richten aan de fietsen stalling op het busstation en in de naburige straten. Inmiddels heeft de poli tie de groep op kunnen sporen en de schade zal op de jongeren verhaald worden. Door Adri van der Laan De leden van de groep jon gens en iTieisje die in die nacht de schade aanrichtten, waren vrijwel allemaal afkomstig uit Oude-Tonge (één kwam er uit Stad aan 't Haringvliet). Nadat zij uit de bus waren gestapt, werden er forse vernielingen aangericht aan de fietsenstal ling, waarvan een aantal rui ten sneuvelde. Vervolgens trok de groep door de Van HaJen- straat en de Julianastraat waar volgens de politie onderweg eveneens vernielingen werden aangericht. Een zevental leden van de groep van vierentwin tig trok richting de Zuiddijk waar eveneens vandalisme werd gepleegd. Volgens de politie was een groot deel van de groep onder invloed van alcohol. "Drank en groepsgedrag zijn de grootste oorzaken van dergelijke onge regeldheden", aldus de buurt- agent van Oostflakkee, Cor van Heemst. Hij legt uit dat bij overmatig drankgebruik 'de remmen los gaan'. Binnen een Buurtafenl Cor van Heemst bij de fietsenstalling op het busstation van Oude-Tonge die hel onlangs moest ontgelden. groep wordt deze 'losbandig heid' dan nog eens versterkt. Van Heemst waarschuwt de jongeren er dan ook voor dat in voorkomende gevallen de groep wel als totaal aan sprakelijk wordt gesteld. "Als iemand alléén vernielingen pleegt wordt hij voor 'vernie ling' aangeklaagd. Maar als dit in een groep gebeurt, valt dit onder 'openlijke geweldple ging', wat doorgaans zwaarder wordt bestraft". Debuurtagent OUDE-TONGE - Op dinsdag 29 mei 2007 zijn de opgravings- werkzaaniheden van het Ame rikaanse vliegtuigwrak uit de 2e Wereldoorlog begonnen. Al op de eerste dag zijn verschil lende wrakstukken naar boven gehaald, iv.o. meerdere boord- wapens, munitie en een propel lerblad. Uit de codes die op de boordwapens werden aange troffen, blijkt dat dit vliegtuig niet het toestel is waar vanuit werd gejaan. Het vliegtuig dat momenieel wordt opgegraven betreft hetzelfde type Thun derbolt P47C, echter is bij dit toestel bekend dat de piloot niet meer aanwezig is in het vliegtuig. De opgravingswerk- zaamheden verlopen vlot en zullen naar verwachting eind volgende week zijn afgerond. j^Sm Visser Visser ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. Julianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl altijd bezig met amateurkunst. KunsiKijk is hét enige dat we voor en met professionals doei.. Dit om de Flakkeese bevolking en passanten ken nis te laten maken met de rijk dom aan professionele ateliers op ons eiland. Er is overigens streng geselecteerd op kwali teit. Dat is gedaan door twee professionele kunstenaars van buiten het eiland. De selec tie heeft tien deelnemers aan KunstKijk 2007 opgeleverd." In zijnopeningswoord presen teerde Adrie Stolk de atelier route als een bijdrage aan de verdere cultuurontwikkeling van het eiland. "Kunst blijft boeien. Maar even boeiend is het om in de keuken van de kunst te kijken. We mogen ons in deze streek gelukkig prijzen met een heel redeliJK aantal ateliers van kunstenaars wel ke ruimschoots over niveau beschikken om zonder zich te schamen een inkijkje te bie den." De voorzitter van Stich ting Podium riep de dames en heren kunstenaars op de komende maanden de Kans te benutten om hun bijzon dere ambacht en hun kunst uitingen onder de aandacht te brengen. "Zoals gewoonlijk bij Podium zoeken we ook met dit project naar moge lijkheden om eikaars positie te versterken. Wij hopen vol doende bezoekers in de benen te krijgen, voor u zijn deze bezoekers van belang voor de bekendheid van uw atelier en werk. Zo denkt Podium en zo zal Podium blijven werken in haar bijsturen van de diverse bevolkingslagen in het er- en herkennen van elkaar. Zoals bekend mag zijn, maakt Podi um hierbij graag gebruik van haar overtuiging dat kunst en cultuur de ziel is van de samenleving." KunstKijk 2007 loopt van 26 mei tot en met 29 september. wijst erop dat, als iemand zich in een groep bevindt waarvan een aantal leden zich te buiten gaat aan bijvoorbeeld vernie lingen, hij of zij zelf de keus heeft om weg te gaan of even tueel te waarschuwen. Wie dat niet doet en toch bij de groep blijft, maakt zich schuldig aan medeplichtigheid. "Hel blijft altijd een bewuste keuze", aldus de buurtagent. Dus alle vierentwintig aangehouden personen zullen door de rech ter wellicht aansprakelijk wor den gesteld voor de vernielin gen, waarvan de schade onge veer 2.000 bedraagt. Cor van Heemst geeft aan dat het heel belangrijk is dat er van vernielingen of inbraak aangifte wordt gedaan, want dit blijkt lang niet altijd gebrui kelijk op het eiland. "Men kent op het eiland elkaar en uit angst of bescherming van de betreffende personen zijn de burgers niet altijd even mede- deelzaam". Ook komt het nog al eens voor dat mensen die 's morgens ontdekken dat in de nachtelijke uren bijvoorbeeld tuinmeubilair is vernield of de antenne of spiegels van de auto zijn vernield, dit gelaten over zich heen laten komen. Men redeneert dan; "]e ziet de politie toch niet en ze doen er toch niets mee". Van Heemst ontkent deze laatste bewe ring ten stelligste. "De politie is juist in de nachtelijke uren wel degelijk met een flink aan tal mensen aanwezig, maar ze kan natuurlijk niet overal tegelijk zijn". Het doen van aangifte is daarentegen toch heel belangrijk volgens de agent. "Allereerst worden de aangiftes natuurlijk bijgehou den en naar aanleiding van de aangiftes wordt als het nodig is ook de politiesterkte aange past". ^'Us blijkt dat er in een bepaalde route of bepaalde buurt het vandalisme stijgt, zal die omgeving ook extra in de gaten worden gehouden. Uit de onlangs in de regio huis-aan-huis verspreide 'Poli tiepost', de publiekskrant van het Korps Rotterdam-Rijn mond, blijkt dat uitgaansvan- dalisme een probleem is op de eilanden. Een probleem dat gestaag groeit. De gemeen ten Spijkenisse en Hellevoet- sluis voeren het lijstje van de negen gemeenten aan, waarin de aantallen van vernielingen worden vermeld. Op de derde plaats staat Middelharnis, en Oostflakkee en Dirksland slui ten de rij. In deze laatste twee gemeenten is er in 2006 respec tievelijk 91 en 49 keer aangifte van verniehngen gedaan. Vol gens Cor van Heemst zouden deze 'lage' cijfers erop kunnen duiden dat er niet altijd aan gifte wordt gedaan. En als dat zo is, zou hij dit jammer vinden "want wij hebben ook hierbij de burgers echt nodig". Een oplossing voor het uit- gaansvandalisme heeft de poli tie vooralsnog niet, wel geeft Van Heemst aan dat de politie graag medewerking krijgt van vooral de ouders en de hore caondernemers. "Het begint thuis bij de ouders. Zij zouden de jeugd er voldoende op moe ten wijzen wat de gevaren van het gebruiken van grote hoe veelheden alcohol zijn. Verder ligt er volgens mij ook een gro te verantwoording bij de hore caondernemers. Zij zouden er meer alert op moeten zijn als er te vee! gedronken wordt en niet zomaar door blijven schenken". Gelukkig consta teert hij bij zowel de ouders als de horecaondernemers een langzame bewustwording van het probleem. Ondanks dat er wel eens andere geluiden te horen zijn, vindt Cor van Heemst de persoonlijke bena dering door de politie van zowel jongeren als ouderen heel belangrijk en dit kan heel posirieve gevolgen hebben. Als voorbeeld noemt hij de onge regeldheden die vorig jaar in de nacht voor Koninginnedag in Den Bommel plaatsvonden. "We hebben zoveel mogelijk de betreffende jongeren die toen voor ongeregeldheden zorgden bezocht en ook hun ouders. Deze gesprekken waren positief en het resul taat was dat Den Bommel een rusdge Koninginnedag heeft gehad". Er zijn verschillende mogelijk heden voor de burger om aan gifte te doen. Men kan natuur lijk naar het politiebureau Mid delharnis aan de Olympiaweg. De openingstijden zijn maan dag tot en met vrijdag van 8.00 Fotu: Aihi villi ili'i hifin tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur Daarnaast kan men ook telefonisch con tact opnemen via 0900-8844, men wordt dan later terug gebeld zodat er telefonisch aangifte kan worden gedaan. Via internet kan er eveneens aangifte worden gedaan via de site www.politie-rijnmond. nl. Ook is het mogelijk om anoniem melding te doen van misdrijven via website www. meldmisdaadanoniem.nl of via telefoonnummer 0800-7000. Misdrijven die door burgers worden gesignaleerd, kunnen via Meld Misdaad Anoniem worden doorgegeven. Deze instantie werkt onafhankelijk van de politie en er zal dan ook nooit naar de naam van de melder gevraagd worden. Deze mogelijkheid is bij uit stek geschikt voor mensen die wel kennisnemen van een mis daad maar door verschillende oorzaken anoniem wensen te blijven. Moedwillige vernielingen behoren zeker tot de misda den. Cor van Heemst verzekert dan ook dat de politie op de meldingen altijd actie onder neemt, want "cleze problemen moeten niet alleen door de politie opgelost worden; we hebben de burgers hierbij ook hard nodig". Het politiekorps Rotterdam- Rijnmond heeft dit jaar als pri oriteit gesteld het uitgaansvan- dalisme terug te dringen, met als doelstelling om in 2010 in de regio het aantal vernielin gen met 20% te verminderen ten opzichte van 2005. Oftdd 't bij üv GZ-deolerof ki^t oiroit op www^peln^tuwi.nl KnOfK BV - I.an9ew«g 113 3US KG-Sommeltdjt: - 0117 476767 AUcnbn BV-Kloo«t«n<«g 2 4317 AL - NoordgouM - 011140I3J7

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1