Kleingeld maakt zich sterk voor nieuwe financiële koers Dammes Pierre Marie Expositie 'Beelden in de tuin' De wethouders van Middelharnis aan het woord Huet (1827-1895) Politie houdt fietsenkijkdag Afsluiting zaterdag- avondwerk AÏEIKAANSCHE GEDICHTEN EIIAI1DEI1-I1IE1JW5 Trendmatige belastingverhogingen Het woord is aan de wethouder Grote lijnen Veel op stapel Eerherstel Stroomstoring Allerleukste ■49g9vor:|4 Jeu94%j'k Een uitzonderlijk predikant Hervormd predikant te Dirksland 1871-1875 F. HUBT. PAGINA 6 VRIJDAG 25 MEI 2007 MIDDELHARNIS - Zijn vader is in het verleden al eens wethouder van de gemeente Middelharnis geweest. Nu volgt zoon Bert Kleingeld zijn spoor. Net als zijn vader gaat hij lopend vanaf zijn huis aan de Langeweg naar zijn werk plek in het gemeentehuis, met dien verstande dat zijn vader vanaf de Christiaan de Vrieslaan vertrok. "Ik heb altijd al interesse in financieel beleid gehad". Door Roeland van Mourik Dat komt de wethouder van financiën, personeel en orga nisatie, facilitaire zaken, eco nomische zaken en sportzaken nu goed van pas. Zijn financi ële ervaring heeft Kleingeld opgedaan tijdens zijn veertig werkzame jaren bij de woning bouwvereniging van Middel harnis. Hij was er hoofd van de financieel-economische afde ling. "Ik heb daar geleerd toe komstgericht naar financiën te kijken". Dat wil hij nu ook op de over heidsfinanciën toepassen. "Daarom ben ik geen voor stander van een grote reserve. Inwoners betalen niet voor de bankrekening van de gemeen te, maar voor betere dienstver lening", zegt Kleingeld aan de spreektafel in zijn werkkamer op het gemeentehuis, waar hij even te voren nog achter zijn bureau hard aan het werk was. Had zijn vader ook de porte feuille financiën? "Dat weet ik niet", zegt Kleingeld. "Volgens mij bestonden er toentertijd nog geen portefeuilles". Het werk als wethouder was toen sowieso heel anders, vertelt de wethouder "Mijn vader was wethouder naast een fulltime baan. Eens in de week ging hij naar het gemeentehuis om samen met de andere leden van het college van burgemees ter en wethouders enkele stuk ken door te nemen. Die had de toenmalige bode netjes voor hen verzameld". Nu is dat wel anders. Hoewel de wethoudersfuncties van de gemeente Middelharnis nog steeds parttime zijn, blijft het niet bij een vergaderingetje per week. Officieel is Kleingeld 24 uur in dienst als wethouder, maar meestal is hij zo'n veer tig uur op het gemeentehuis te vinden. "Ik heb nou eenmaal meer werk dan ik in 24 uur kan doen", zegt hij over de vele overuren die hij maakt. Drie jaar heeft Kleingeld namens de Partij voor de Arbeid in de gemeenteraad gezeten.' In die drie jaar heeft hij samen met de fractievoor zitter Wim Hooijman altijd positieve oppositie willen voe ren. "Daardoor vermijd je het gevaar dat je later bij het besturen van de gemeente tegen je eigen standpunten in moet gaan, die je toen omwille van de politieke verhoudingen hebt gemaakt." Voor en tijdens het raadslid maatschap zat hij namens de PvdA bij elkaar zestien jaar in de commissie financiën. Het wethouderschap kwam onver wacht. "Pas toen bleek dat we een zetel winst boekten, werd duidelijk dat de PvdA een wet houder kon leveren. Binnen de partij was men er al over uit dat ik dat zou worden". Het raadslid Kleingeld trad na de gemeenteraadsverkiezin gen op als informateur "We hebben toen uitdrukkelijk centraal gesteld "wat we met de gemeente Middelharnis in de toekomst voor ogen hebben. Groot voordeel daarbij was dat direct duidelijk werd welke partijen elkaar daarin vonden Deze maanden komen via een interview de wethou ders van de verschillende gemeenten aan het woord. De lezers kunnen op deze manier kennis maken met de wethouders en hun plannen en visies op hun werk. Eerst zijn de wet houders van Middelharnis aan de beurt. Wethmukr Bert Kleingeld bij de Wilhelminabrug. en met elkaar wilden samen werken. De PvdA en VDB'78 naderden elkaar het dichtst in de onderhandelingen, zij zoch ten verder naar partijen die met hen wilden samenwerken. Dat zijn de VVD en het CDA geworden". Het financiële beleid van het gevormde college verschilt dui delijk van de colleges in vorige raadsperioden, vindt Klein geld. "Plannen voor de toe komst bepalen nu het financiële beleid. Wat we willen bereiken is daarbij de doelstelling. Dat maakt het mogelijk om duide lijke keuzes te maken, want we bepalen eerst de kwaliteit van het beleid dat we willen uit voeren. Daarbij gaan we niet gelijk uit van het geld, omdat het gevaar daarvan is dat als je de kwaliteit van het beleid niet haalt je dan uiteindelijk toch extra geld moet uittrekken om het beleid bij te sturen". Het grote voordeel van de nu ingezette financiële koers is dat de inwoners van de gemeente Middelharnis duidelijkheid krijgen over het waarom van trendmatige verhogingen van de gemeentelijke belastingen. "Als je inwoners vertelt dat het extra geïnde belastinggeld ingezet wordt voor betere kwa liteit van de dienstverlening, zijn zij meer bereid om de belastingverhoging te incasse ren". Beheersplannen moeten de kwaliteit van het onderhoud van wegen, plantsoenen, stra ten en pleinen voor de inwo ners garanderen. "Het grote voordeel van het opstellen van beheersplannen voor de gemeente is", geeft de wethou der daarbij aan, "datje redelijk ver in de tijd kunt begroten. Je komt daardoor minder snel voor financiële verrassingen te staan". Veel gelei gaat er de komende tijd naar de sportconcentra- tie, geeft Kleingeld aan. Dat beleidsveld is op zijn huid geschreven omdat hij fervent voetballer en hardloper is. Vandaar ook dat sportzaken nu in zijn portefeuille is opge nomen. De wethouder loopt naar een kaart aan de muur van zijn werkkamer waarop te zien is hoe de sportconcentratie in de Van Pallandtpolder gestalte krijgt. "Begin maart moet er een begin gemaakt zijn met het inzaaien van de nieuwe sport velden voor voetbalvereniging De Jonge Spartaan, korfljalver- eniging Good Luck en voetbal vereniging Flakkee. Ook wordt er op het terrein een nieuwe atletiekbaan aangelegd", ver telt Kleingeld al wijzend op de verschillende delen van de gedetailleerde kaart. Doordat De Jonge Spartaan en Good Luck vanaf de Edison op industrieterrein Oostplaat ver huizen naar het nieuwe sport terrein komt er 4,5 hectare industriegrond vrij. "Daar is al belangstelling voor getoond", laat Kleingeld weten. "We zul len deze grond zorgvuldig toe bedelen, waarbij de voorkeur uitgaat naar bedrijven die van uit de kern Middelharnis naar het industrieterrein willen. De vrijgekomen ruimte in de kern kunnen we dan weer bestem men voor woningbouw". Zo grijpen de beleidsvoorne mens van de gemeente Mid delharnis in elkaar. "Het is voor het college van groot belang de grote lijnen te weten, zodat je niet voor beslissingen kom te staan die ad hoc genomen moeten worden", vindt de wet houder "Daarbij gaan we er van uit dat de eerstkomende vijf a acht jaar de vraag naar woningen blijft toenemen. Daar moet het beleid dan ook toegespitst zijn". Een ander dossier waar deze grote lijn ook in terug moet komen is het masterplan Ker kepad, Spuikwartier en West plaat. "Bij een centrumfunctie de Middelharnis heeft, hoort regelmatige uitbreiding van het woningaantal. Daar is de nieuwe woningbouw in de Westplaat voor bedoeld". Als portefeuillehouder toerisme is Kleingeld bij het master plan betrokken omdat naast woningbouw ook de functie van recreatie en toerisme in dit masterplan moet worden opgenomen. "In het plan, waarbij naast de Westplaat ook het Spuikwartier en het Ker kepad worden betrokken, gaat het erom dat er samenhang tussen deze drie gebieden ont staat. Wonen, werken en recre ëren moeten gecombineerd worden". Daarbij is toerisme een belang rijke peiler, vindt Kleingeld. "Over vijftien jaar zal de water sport een belangrijk element zijn van het toeristne in Mid delharnis. Bezoekers komen hier zo het dorp invaren. Daar moetje op inspelen, door vol doende voorzieningen aan te bieden. Daarom willen we nabij het havenkanaal een aan tal kleine jachthavens aanleg gen. Verder willen we er voor zorgen dat het winkelaanbod op D'n Diek zeer divers blijft, zodat voor met name de dames het hier leuk winkelen blijft". Woningbouw kan langs het restant van het Sommelsdijkse havenkanaal en nabij de nieuw aan te leggen jachthavens tot stand komen. "Mensen wonen dan aan het water en kunnen een ligplek voor een boot bij hun woning huren. Dat levert de gemeente fors geld op. De Wilhelminabrug moet weer in bedrijf worden gesteld, zodat bewoners de brug zelf kunnen openen en met hun bootje via het havenkanaal zo het Haring vliet op kunnen varen". Kleingeld kijkt het liefst voor uit. "Ook al is het soms best moeilijk om plannen te maken die pas over vijftien jaar reali teit zullen zijn". Toch hebben de collegeleden al tegen elkaar gezegd dat het huidige college waarschijnlijk alleen plannen maakt en een volgend college ze uitvoert. "Er staat ontzet tend veel op stapel", vindt de wethouder. Hoewel Kleingeld dus het liefst vooruit kijkt is hij ook bereid om even een blik in het verle den te werpen. '''Kwesties als rondom De Staver moeten we niet meer willen", zegt hij over het verleden. Het PvdA-coUe- gelid wijt de ontstane fraude praktijken bij De Staver onder andere aan de bestuurlijke ver wevenheid. "Er zit een gevaar in om als politieke bestuurders in besturen van dit soort instan ties te zitten". Zelf zit Kleingeld "helemaal nergens in". "Ik zou het niet willen ook". Door dit standpunt kwam hij zelfs in aanvaring met de vroegere bur gemeester Sleurink, vertelt hij. Maar hoe nu verder in de kwes tie-De Staver? Kleingeld blikt weer graag vooruit. "We zijn op dit moment bezig om een huurovereenkomst met De Sta ver te sluiten zodat er tussen de Foto: Persimro Flatckee gemeente en het recreatiecen trum weer zakelijke verhou dingen ontstaan. Deze huur overeenkomst wordt gevolgd door een exploitatieovereen komst waarin duidelijk wordt vastgelegd hoe de gemeente met de exploitatietekorten van het zwembad wil omgaan. Ver der wordt in samenwerking met Deltawind gekeken hoe we energiebesparing in het gebouw van De Staver voor elkaar kunnen krijgen". Het multifunctionele gebouw verdient eerherstel, vindt Kleingeld. Zelf maakt hij zon dagochtend gebruik van De Staver. "Dan ga ik altijd een uurtje zaalvoetballen". Terwijl hij aan het zaalvoetballen is, is ook het zwembad geopend en houdt de CAMA-gemeente een kerkdienst in een van de zalen in het gebouw. "Zo multifuncti oneel hoort een gebouw als dit te zijn", vindt de wethouder. Het verhalen van de financiële schade door de fraude is een verhaal apart. "We hebben als gemeente overleg gehad met onze advocaat, die gaat bezien of er verhaalmogelijkheden zijn. Hij gaat dat op papier zet ten en dan is het afwachten hoe de raad daarmee zal omgaan". Het kan twee kanten opgaan, zegt Kleingeld. "Of we kun nen het gefraudeerde bedrag wel verhalen, of niet. Als het wel verhaald kan worden kan het ook weer twee kanten op. Of we gaan het bedrag verha len met de kosten die daarmee samenhangen of we bereiken overeenstemming met de fami lie van de overleden manager over het te verhalen bedrag". Het is aan de gemeenteraad om daarover te beslissen, geeft Kleingeld aan. "Ik hoop dat ze er op een goede manier mee omgaan, zo'dat deze kwes tie snel afgelopen is. Als dit lang blijft doorsudderen is dat niet goed voor De Staver, de gemeente, de gemeente raad zelf en niet in de laatste plaats voor de familie van de overleden manager. Het is niet niks om telkens verhalen over een overleden familielid in de krant te zien staan". Kleingeld is als collegelid ook loco-burgemeester. Daardoor kwam hij in zijn ambtsperiode al voor hete vuren te staan, want terwijl burgemeester De Vries op vakantie was, werd Goeree-Overflakkee getrof fen door een stroomstoring. Kleingeld kwam in een crisis team terecht dat de gevolgen van de stroomstoring moest analyseren en waar mogelijk oplossen. "Voor de bevolking was deze stroomstoring niet zo leuk natuurlijk, maar voor ons als bestuurders was het heel leerzaam". Kleingeld stond verbaasd over de hoeveelheid hulpinstanties die bij elkaar kwamen nadat de stroomstoring plaatsvond. Even verbaasd was hij over de goede samenwerking tussen die verschillende instanties. "Iedereen was heel erg goed op elkaar ingespeeld. Dat is de winst die deze stroomstoring 1 r 1 J" heelt opgeleverd Ook kwam de wethouder erachter hoe moeilijk het is om in het donker je auto te vinden. "Ik moest echt tastend mijn weg zoeken na het overleg van het crisisteam in het ziekenhuis van Dirksland". De kans dat de wethouders in de toekomst wederom bij een calamiteit betrokken worden is groter geworden. "Toen we als college aantraden heeft de burgemeester ons gevraagd om om de beurt in het week end dienst te doen. Vroeger kwam dat allemaal op haar schouders terecht, maar door dat we het nu verdeeld heb ben, kun je ook als wethouder in het weekend een keer uitje bed worden gebeld als er een ernstig ongeluk of een grote brand plaatsvindt". Het leukste van zijn werk vindt Kleingeld de bezoeken bij echtparen die vijftig of zes tigjaar getrouwd zijn. "Tot op heden doe ik dat altijd samen met mijn vrouw. Zij is hier geboren en getogen en kent hier veel mensen. Ik woon hier vanaf mijn derde jaar, en ken zodoende ook heel wat men sen. De jubilerende echtparen waar we op bezoek gaan ken nen we dus meestal wel". "Het allerleukste van het wet houdersvak zijn echter de dagelijkse contacten op het gemeentehuis. Daar geniet ik elke dag weer van. De vele con tacten was ik vanuit mijn werk bij de woningbouwvereniging al gewend, maar dat ik daar nu nog een vervolg aan mag geven maakt het extra leuk". Het is belangrijk om in het col lege en in de gemeenteraad eikaars standpunten te respec teren, vindt Kleingeld. "Groot voordeel daarbij is het raads- programma. Daarin heeft iede re fractie zijn eigen standpun ten ingebracht. Zo komt het respect voor andere meningen goed tot uiting. In het raads- programma is bijvoorbeeld de zondagsrust in opgenomen, een standpunt dat niet iedere partij huldigt, maar waarbij er dan toch respect is voor de minderheid". "Natuurlijk blijven er dingen die je liever anders had gewild in de gemeente Middelharnis", geeft Kleingeld toe. Als voor beeld noemt hij de doorbraak van de Sommelsdijkse dijk bij het project Knooppunt, op de locatie Holland-Zeeland. "Maar je moet nu als wethou der uitvoeren wat op het pro gramma staat. En anders moet je je wethouderstaak opgeven. Zo simpel is het". De politie van het district De Eilanden organiseert zaterdag 26 mei een fietsenkijkdag op drie politiebureaus in het dis trict De Eilanden. De afgelopen weken zijn fietsen die de politie heeft gevonden in onder meer Spijkenisse, Brielle, Hellevoet- sluis, West-Voorne en Goeree- Overflakkee bij het dichtstbij zijnde politiebureau gestald. Maar ook fietsen die terugge vonden zijn bij een fietsendief maar waarvan de eigenaar niet kon worden achterhaald, zijn op de binnenplaatsen van de politiebureaus te vinden. Tijdens fietsenkijkdag hebben eigenaren kans om alsnog hun fiets terug te vinden. De kijkdag wordt zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur gehouden bij poli tiebureau Spijkenisse (Schout straat 1), bureau Hellevoetsluis (Bruggehoofd II), of bureau Middelharnis (Olympiaweg 40). Mensen worden verzocht altijd aangifte te doen van dief stal van hun fiets. Zo kan, als de politie de fiets aantreft, de eige naar worden achterhaald. 21-1 Herteld Hüi jiïdeKerkte Nieuwe Tonge NIEUWE-TONGE - Het zater- dagavondwerk van de Hersteld Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge sluit zaterdag 2 juni het seizoen af Om 15.00 zal vanaf het adres Duivenwaard- seweg 7 te Nieuwe-Tonge (fam. Van Kempen) naar het strand worden vertrokken, om rond 18.30 uur weer terug te zijn voor een barbecue, 's Avonds zal een film worden getoond die in het achterliggende seizoen gemaakt is op de zaterdagavon den. Voor zaterdag 2 juni moet je je wel vooraf opgeven. Dat kan via website www.zajw.nl of door te bellen naar Elizabeth, tel. 651391. Opgeven kan tot en met 29 mei. Het woord bekeerd'is een typisch bijbels woord dat de eeuwen door is gebruikt. De betekenis ervan is niet altijd hetzelfde. Wanneer spreken we van bekering? Deze keer een kort artikel over de geestelijke omwen telingen in het turbulente leven van een predikant. In deze bijdrage wordt aandacht geschonken aan de op 7 december 1827 in Amsterdam geboren Dammes Pierre Marie Huet. Van 1871 tot 1875 diende hij de Hervorm de gemeente te Dirksland. Huet was een uitzonderlijk predikant dié stamde uit een geslacht van Waalse pre dikanten. Zijn neef, de ex-dominee en letterkundige Conrad Busken Huet schreef: "Men struikelt in mij ne familie over de Waalsche predikanten". Op domi nee Huet (1827-1895) is het epitheton 'bekeerd' zeker van toepassing. Huet was een predikant die meerdere ommekeren heeft meegemaakt. De herder en leraar veranderde in zijn leven meerdere keren van levensbe schouwing of geestelijke ligging. De journalist Willem Bouwman schreef over hem: het leven van ds. D.P.M. Huet kende vele ommekeren. Door Harry J. Goosens Pierre Huet bezocht het Athe neum in Amsterdam. Daarna studeerde hij theologie in Utrecht. Hij wilde echter niet deugen. De jonge kandidaat kreeg geen beroep en vertrok daarom naar de Kaapkolonie. Daar kwam hij in 1854 tot inkeer en werkte er van 1857 tot 1867 als predikant. In 1858 werd hij predikant te Ladys- mith en later te Pieterma- ritzburg in Natal, waar hij tot 1867 bleef Daar werd hij een van de meest begaafde kansel redenaars genoemd. In Zuid- Afrika trok hij zich in woord en geschrift het lot van de zwarte bevolking aan. Iets wat we later in Nederland zullen terugzien. Tijdens zijn zwerftochten met de ossenwagen was hij naar eigen zeggen een gelukkig mens. In Pietermaritzburg is Huet in 1861 getrouwd met Meinonda Robbé, een Hol landse van geboorte. In die tijd ontstonden de 'Afrikaan- sche gedichten', die hij in 1867 na zijn terugkeer in Nederland liet verschijnen. De gedichten beleefden verschillende her drukken. Na terugkeer uit Afri ka werd hij reizend predikant in dienst van de Confessionele Vereniging. Deze Vereniging (opgericht in 1864) heeft ten doel d.m. V. de Heilige Schrift en de belijdenis werkzaam te zijn binnen de Nederlandse Her vormde Kerk teneinde er aan mee te werken dat deze weer zou worden tot een Christus- belijdende .kerkgemeenschap. Huet raakte, en niet voor de laatste keer in zijn leven, over spannen. Hij verweet zichzelf kleingeloof, maar overwon zijn twijfel en vond zekerheid in de genade van Jezus Christus. In 1870 werd hij in Nederland tot de heilige dienst toegelaten en werd predikant te Veenendaal. Daar werden de eerste twijfels omtrent de gereformeerde leer gezaaid. Op 3 september 1871 werd dominee Huet ver bonden aan de Hervormde gemeente van Dirksland. In Dirksland voltrok zich een ommekeer. Aanvankelijkbracht hij er een opwekking teweeg, zijn woning was soms gevuld met wenenden, maar tot een overgave kwamen de treuren den niet. Tegen het eind van zijn ambtstermijn in Dirksland raakte Huet onder invloed van een Engelse opwekkings beweging waardoor zijn ver houding met de Dirkslandse gemeente bekoelde. In de Zui dengelse badplaats Brighton voltrok zich de omwenteling. Huet kwam tot de opvatting dat door lijdzaamheid de ver lossing uitbleef. Na zijn bezoe ken aan, Engeland lag de gere formeerde leer onder hevige kritiek. Ds. Huet noemde de gereformeerde verkiezingsleer uiteindelijk 'eene verschrik kelijke, ja eene godonterende leer.' Het calvinisme noemde AMSTERDAM, H. HÖVBKER. hij een akelige godsdienst. In een open brief gericht aan ds. W.J. Huijzer Czn. maakte Huet bezwaar tegen de leer van ver kiezing en verwerping. Huijzer was de eerste predikant van de gereformeerde gemeente onder het kruis in zijn vorige woonplaats Dirksland. Op 19 september 1875 vertrok hij naar Nunspeet waar men van de verandering in zijn predi king vrijwel zeker niets afwist. De remonstrantse tendensen in zijn preken leidden er tot grote verdeeldheid en een lege kerk. In Nunspeet wer den ondertussen afgescheiden predikanten 'ingehaald om tegenover den dwaalleraar de banier der zuivere leer te ver heffen en voor zijne bekeering te bidden.' Huet schreef in 1876 een artikel in het Christe lijk Volksblad waarin hij sprak 'van onzalige vermenging van genade en wet'. In 1877 ver scheen Huets brochure tegen de verkiezingsleer: 'Niet om te twisten, maar uit gewetens- dwang'. In 1878 vertrok ds. Huet naar Goes. Daar trok hij zich het lot van armen en daklozen aan. In 1885 werd de predikant van de ene dag op de andere aanhanger van het spiritisme. Terzijde zij hier ver meld dat het spreken met de doden een verschijnsel is dat in ons land tijdens de negentien de eeuw veel opgang maakte. Elise van Calcar (1822-1904), de vrouw van Herman Carel van Calcar, burgemeester van Sommelsdijk (1859-1863), is niet alleen bekend vanwege haar pleidooien voor bewaar scholen, maar zij verwierf ook bekendheid als het eerste spi- ritistische medium in Neder land. Ook Huet werd spiritist en geloofde tegelijk dat de God van de bijbel hierin sprak. Van deze dwaalweg raakte hij na een vermaning van een col lega in 1890 weer af In 1891 verscheen de brochure 'Na vijf jaren'. De predikant keerde terug naar hetgeen hij had geleerd als student theologie. Huet was een begaafd redenaar en had een goede naam onder degenen die de oude waar heid beminden. Zijn prediking trok veel toehoorders, maar dat veranderde wel eens in het tegendeel. Hij kende een tur bulent leven als voorganger en publicist. Een bekende dicht regel luidt: 'Mijn hart is ruste loos meer dan de popelblaren. Meer dan aan 't oeverstrand het ritselende riet. Meer dan het woest geklots der fel bewo gen barenAan het leven van de gepassioneerde predikant kwam in 1895 een eind. Naar aanleiding van D.P.M. Huet in Willem Bouwman, Bekeerd! Omwentelingen in vijfentwintig levens. Aspect, 2002. GOEDEREEDE - Voor veel liefhebbers van beeldende kunst is een bezoekje aan Goedereede niet compleet zonder in het atelier van Hans Dolieslager te zijn geweest. Op elke zaterdag middag is er 'Open Ate lier' en zie je bezoekers met belangstelling de laatste werken van de kunstenaar bekijken. Nooit lijkt het Hans Doliesla ger te veel om tekst en uitleg te geven over het werk dat hij maakt. Met veel liefde praat hij over zijn passie: Het land schap van Goeree-Overflak kee. Al zo'n vijfentwintig jaar is hij geboeid door dit gebied, dat hij op zijn karakteristieke manier weergeeft. Verstild, zonder menselijke aanwezig heid, verschijnen de beelden die hem boeien. Je denkt ze te herkennen, maar waar is het precies? Op die middagen ont staan daar leuke gesprekken over. Op zaterdag 26 mei a.s. is het eigenlijk dubbel de moeite waard om een bezoek te bren gen aan atelier en galerie. In de tuin bij zijn atelier staan in de zomerperiode ruimtelijke werken van een tiental kun stenaars. Op deze unieke plek midden in het stadje, grenzend aan de kruidentuin, onder de imposante toren met de klan ken van de beiaard, komt het werk goed tot zijn recht. Bij het moderne beeldhouwwerk tegen de historische achtergrond van Goedereede is het goed toeven. Zaterdag is de start van het zomerseizoen, waar Hans en Ineke Dolieslager 's middags een feestelijk tintje aan geven. Twee kunstenaars doen dit jaar voor het eerste mee: Juul Kor- tekaas en Albert Verkade. Juul Kortekaas is bekend van de vele opdrachten die ze heeft gemaakt voor de open bare ruimte. Vorig jaar werd er van haar een groot beeld gerealiseerd op één van de rotondes in Ouddorp. In de tuin van Hans Dolieslager val len de prominent aanwezige fonteinen op. De organische vormen in roestvrij staal slui ten prachtig aan bij de natuur lijke vormen van de vijver en de begroeiing van de tuin. Juul Kortekaas is een graag geziene gast bij de grote beeldentuinen in Nederland en daarbuiten en realiseerde opdrachten voor o.a.: De Keukenhof, Water schap Reest en Wieden in Meppel, Gemeente Kapelle en Siemens Nederland. Kunstenaar Albert Verkade hoort bij de allerbekendste kunstenaars van Nederland. Zijn werk is in opgenomen in museale collecties. Op het eer ste gezicht zijn de beelden van deze kunstenaar in één oog opslag te vatten. De perfectie waarmee de primaire vormen van staal en steen zijn uitge voerd versterken dit idee. Het is wat het is. De kunstenaar blijft op afstand in zijn ratio nele, gepolijste beeldtaal. Het voorstellingsvermogen van de beschouwer krijgt hier door optimale ruimte voor associaties. Die persoonlijke interpretatie kan variëren van materieel tot meditatief, van 'mooi om te zien' tot beelden met een filosofische werking. Albert Verkade is ook uitgeno digd om een schetsopdracht te maken voor een beeld voor de Gemeente Middelharnis op de grens van Middelhar- nis/Sommelsdijk. De overige exposanten zijn: Luci van Engelen, Jaap Hart man, Mohana van den Kroo- nenberg, Glenn Priester, Ineke Roelfzema, Carla Wiersma en Eelke van Willegen. Atelier Dolieslager is te vinden aan Pieterstraat 22-24 te Goe dereede. De openingstijden zijn donderdag en zaterdag van 11.00-17.00 uur (tot 15 septem ber, daarna alleen op zaterdag). Voor meer informatie: web site www.hansdolieslager.nl, e- mail: info@hansdolieslager.nl, tel. 492069.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6