Heilige Geest KNRM Kerk diensten Lege Provinciale Staten kiezen Eerste Kamer EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Op excursie naar Asperge boerderij Rommelmarkt in Langstraat Met de bus naar EO jongerendag Bouwen Jeugdmiddag Ooltgensplaat De weg terug naar God Extra kerkdienst Ger. Gem. Ophalen oud papier Herkingen EIÜVIIDEn-IIIELWS W. H. Velema Acties Prinses Margriet en Willemtje in actie tijdens oefening Uw auto én caravan ^n& Kalis www.bosmanenkalis.nl Zondag 27 mei 2007 Eerste Pinksterdag J.M.J. Kieviet Maandag 28 mei 2007 Tweede Pinksterdag PAGINA 2 VRIJDAG 25 MEI 2007 Ethiek Op deze vrijdag voor Pink steren wil ik aandacht geven aan het werk van de Heilige Geest. Zondag zal daarover gepreekt worden - vanuit ver schillende teksten en dus ook vanuit verschillende gezichts punten. Dfcze column is iets anders dan de meditatie die men elke week in 'Eilanden-Nieuws' aantreft. Het gaat mij om wat het spe cifieke is van het werk van de Heilige Geest. Daarover wordt in charismatische kringen en in Pinkstergemeenten nogal eens anders geschreven en gesproken dan in Kerken die de gereformeerde belijdenis eren en in de prediking ver disconteren. Een nieuwe fase? Deze column is niet bedoeld als een soort polemiek met hen die wat anders denken over het werk van de Heilige Cleest dan ik zelf'. Wat mij in publicaties en ook wel in toespraken van boven bedoelde kringen opvalt, is dat men denkt na Pinksteren in een andere bedeling van het heil te zijn gekomen dan daar voor. Op Pinksteren en daarna gaat het over de Geest als een soort nieuwe fase in de open baring van het heil. Op geen enkele wijze zou ik te kort willen doen aan het geweldige gebeuren op Pink steren. De Heilige Geest is uit gestort en komt wonen in de Kerk en in harten van mensen. Dat is een voortgang vergele ken met de tijd van Jezus' wer ken op aarde. Ik druk het wel eens zo uit: Het werk van de verlossing is volbracht. Denk aan het voor laatste kruiswoord (Johannes 19:SÜ). Het is echter nog niet vol tooid. Na Pinksteren is de Kerk op weg naar het einde. Dat is, de wederkomst van onze Heere Jezus Christus. De tijd tussen 'Het is vol bracht' en 'het wordt voltooid' is de tijd van de Heilige Geest. Het zou echter een grote vergissing zijn te denken dat het hoofdstuk van Christus en van de verwerving van het heil door Hem, dan wordt afge sloten; alsof er dan een nieuw tijdperk aanbrak, waarin we het verleden achter ons laten. Er breekt wel een nieuw tijdperk aan. Dat is het tijdperk van de Geest. Ik aarzel niet om het zo neer te schrijven, maar het tijdperk van de Geest laat het Christus-gebeuren niet achter zich. Alsof we nu alle aandacht aan de Geest moeten (en mogen) geven, met voor bijzien aan wat Christus heeft gedaan. Een woord van Jezus Zelf Op een heel bijzondere manier wordt het verband tus sen het werk van de Heilige Geest en van Christus onder woorden gebracht in Johannes 16:14. Deze woorden zijn door de Heere Jezus gesproken, kort voor Zijn gevangenneming. Zie daarvoor Johannes 18 en volgende hoofdstukken. In Johannes 14-16 spreekt de Heere Jezus over de tijd na Zijn heengaan. Bijvoorbeeld 14:18 'Ik zal u geen wezen laten. Ik kom weder tot u!' In hoofdstuk 16 gaat het heel in het bijzonder over het werk van de Heilige Geest. In dat kader past ook vers 14: 'Die zal Mij verheerlijken, want Hij zal het uit het Mijne nemen en zal het u verkondi gen'. Wie deze tekst op zich laat inwerken ontdekt dat het werk van de Heilige Geest twee spitsen heeft. Wij denken bij het werk van de Heilige Geest vooral aan het laatste uit deze tekst, 'Hij zal het u verkondi gen'. Toch is dat niet het eerste wat Jezus noemt. Het eerste is: 'Hij zal het uit het Mijne nemen'. Dat wil zeggen: voor dat de Heilige Geest naar bene den wijst en op de aarde in de harten van mensen werkt, wijst Hij naar boven. Sterker: Hij gaat naar boven. Hij gaat eerst naar Christus, om van Christus te ontvangen wat Christus in de hemel ingebracht heeft. De spits wijst naar boven De spits van het werk van de Heilige Geest is blijkens deze tekst naar boven gericht. Hij is eerst bij Christus geweest - om het verlossingswerk van Chris tus in ontvangst te nemen. Dat ligt opgesloten in: 'uit het Mijne nemen'. Prachtig is die formulering. De Zoon zendt vanuit de hemel de (leest. Deze is ech ter eerst bij de Zoon geweest. Zijn hart en Zijn handen wor den gevuld met het werk van Christus, als ik het zo mag zeg gen. De Geest komt niet met Zichzelf of met iels nieuws na de hemelvaart van de Heere Jezus. Neen, de Geest gaat eerst naar Christus. Hij kijkt en gaat naar omhoog; Hij kan alleen maar iets op aarde doen als Hij eerst bij C;hristus is geweest. Ster ker nog: als Hij het heil van Christus ter beschikking heeft gekregen. De spits naar beneden En dan pas gaat Hij naar de aarde. Hij neemt bij Zijn gang naar de aarde het verlossings werk van Christus mee. Het karakterisdeke van het werk van de Geest is dat het twee spitsen heeft: één naar boven en één naar beneden. Het is de vraag of wij ons die dubbele spits van het werk van de Heilige Geest voldoende bewust zijn. Ik vrees dat velen van ons alleen maar oog hebben voor de spits omlaag. Maar wat zou de Heilige Geest op aarde en in onze har ten kunnen doen als Hij niet eerst bij Christus was geweest? Als Hij niet eerst het heil van Christus ter beschikking had gekregen - om dit daarna - let op de ombuiging van de spits van boven naar beneden - aan ons te verkondigen. Ik ben zo vrij om bij dat werkwoord ver kondigen ook te denken aan het ons toeëigenen, aan het toepassen van C;hristus' werk in onze harten. Let dus goed op: 'Hij wil van Zichzelf niet spreken' (16:33). Hij komt naar de aarde toe en in de harten van mensen met de schat van Christus' verlos singswerk. Hij is geen goddelijk per soon die op Zichzelf of voor Zichzelf werkt. Neen, het gaat de Geest om de verheerlijking van Christus. De Geest is bij Christus geweest om de schat ten van Zijn heil in ontvangst te nemen. En dan pas, dus daarna, komt Hij naar bene den, naar de mensen! Door Christus genormeerd Het werk van de Geest is - mag ik zeggen - aan Christus georiënteerd en door Christus genormeerd. Het is een voorrecht van genade dat Gods Geest in ons wil werken en wonen - niet ten koste van Christus, noch apart van Christus, maar ter verheer lijking van Christus! Daaraan kunt u het werk van de Geest herkennen: Dat Christus gekend en verheer lijkt wordt. Denkt u op deze Pinkster dag vooral aan de tweevoudige spits van het werk van de Hei lige Geest. Eerst naar boven - en dan toegerust, bijna zou ik zeggen getooid met de schatten van Christus, naar beneden, naar zondaren, zoals u en ik. Zaterdag 19 mei om 15.14 uur was de bemanning van de reddingboot 'Prinses Mar griet' bezig met een oefening toen de reddingboot een sur fer tegenkwam, zwemmend naast zijn plank. Erheen geva ren bleek dat de man zijn giek had gebroken. De surfer werd aan boord genomen en bij de Brouwersdain afgezet. Hierna werd teruggevaren richting Stellendam. Zaterdag 19 mei om 14.00 uur was de bemanning van de red dingboot 'Willemtje' bezig met een oefentocht op het Haring vliet, toen zij ter hoogte van Middelharnis vanaf een boot een man zagen zwaaien. De reddingboot voer erheen en van het jacht bleek het roer defect te zijn. Het bootje, de 'Sense' met 4 personen aan boord en met als thuishaven Hellevoetsluis, werd op sleep genomen en er werd richting Hellevoetsluis gevaren. Hal verwege de tocht riep de man dat het roer weer gerepareerd was en dat op eigen kracht verder kon worden gevaren. De reddingboot bleef daarna nog even bij het jacht en kon vervolgens doorgaan met de oefentocht. Op 29 mei gaan de leden van de twaalf Provinciale Staten naar de stembus voor de Eerste Kamer verkiezing. Een aantal huidige Statenle den in Zuid-Holland heeft zich kandidaat gesteld voor de Eerste Kamer. Dit zijn Ronald Waterman (WD), Servaes Stoop (SGP) en Ronald Sörensen (Leefbaar Zuid-Holland). Gedeputeer de Joop Evertse (Christen- Unie) heeft zich eveneens kandidaat gesteld. Aan de stem van ieder Statenlid wordt een bepaald gewicht toe gekend. Dat gewicht verschilt per provincie. Omdat Zuid- Holland de dichtst bevolkte provincie is, hebben de Zuid- Hollandse Statenleden de zwaarste stem. Provinciale Staten in Zuid- Holland bestaan uit 55 leden. Grootste partij binnen Pro vinciale Staten is het CDA (13 zetels), gevolgd door de VVD (12 zetels), PvdA (10 zetels), SP (8 zetels), ChristenUnie/SGP (6 zetels), GroenLinks (3 zetels) en D66, Leefbaar Zuid-Hol land en Partij voor de Dieren (ieder 1 zetel). De leden van de Eerste Kamer worden elke vier jaar binnen drie tnaanden na de verkie zing van Provinciale Staten gekozen. De laatste Statenver kiezingen waren op 7 maart dit jaar. Christelijk sfreetö/ad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstenvijn zal<eli]ke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstenvijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .oom Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). HERKINGEN - Het voorjaar is de tijd voor asperges. Ieder een kent de witte asperges, maar de fam. Van der Velde te Herkingen heeft zich gespecia liseerd in het kweken van groe ne asperges. Op zaterdag 9 juni krijgt u de gelegenheid hiermee kennis te maken op de Asper geboerderij, Peuterdijk 59 te Herkingen. De excursie begint om 10.00 uur. Na ontvangst met koffie volgt een rondlei ding door de aspergevelden en kunt u zien hoe de asperges in het bedrijf verder worden ver werkt. Bij terugkomst staat er een kopje verse aspergesoep voor u klaar. Tevens krijgt u recepten en rips om zelf asper ges te bereiden. Wie mee wil doen aan de excursie kan zich vóór maandag 4 juni a.s. opge ven bij Hans Verhage, tel.: 0187 682651 (na 18.00 uur), e- mail: hansverhage@hetnet.nl, met vermelding van hel aantal personen. De rondleiding incl. koffie/thee en aspergesoep kost 7 en dient ter plaatse te wor den betaald. Op zaterdag 9 juni van 10.00- 15.00 uur organiseert de belan genvereniging Langstraat een rommelmarkt in en nabij de Keet, Beatrixstraat 22 te Lang straat. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van ver enigingsgebouw 'De Keet'. Verkocht zullen worden rom melmarktspullen. Zelfgemaak te cake, koekjes, bloemenboe- ketjes, cd met foto's van Lang straat (met presentatie), er is enveloppentrekken, een grab belton, raden naar de waarde van een boodschappenmand, sjoelen, enz. Ook is er wat te eten en te drinken. Heeft u zelf nog overtollig speelgoed of huisraad staan? Voor de rom melmarkt zijn bijna alle spullen nog welkom, behalve meubels, kleding en computer-, audio- en videoapparatuur. U kunt uw spullen brengen op zater dag 2 juni, tijdens het borrel uurtje van 15.00-17.30 uur op vrijdagavond 8 juni van 19.00- 21.30 uur. Ook kunt u bellen naar Lia Bakelaar, tel. 632092, of naar Jeanet Leroy, tel. 632846. En heeft u nog foto's van Langstraat? De organisatie houdt zich aanbevolen. Hier voor kunt u contact opnemen met Jeanet Leroy, tel. 632846, e-mailjeanet.leroy@planet.nl. Er zijn nog enkele plaatsen vrij om op 9 juni a.s. vanaf Goeree- Overflakkee met de bus mee te gaan naar de EO jongeren dag in Arnhem. Om mee te kunnen moet je eerst kaarten reserveren via website www. eo.nl/jongerendag en je ver volgens aanmelden via e-mail adres eric.marjan@kpnplanet. nl, onder vermelding van je voor- en achternaam, telefoon nummer en opstapplaats. Je kunt kiezen uit de volgende opstapplaatsen: 6.00 uur: Outldorp (bushalte Preekhillaan) 6.05 uur: Goedereede (bussta tion Vissersweg) 6.10 uur: Stellendam (bussta tion Brielsestraat/Korteweg) 6.15 uur: Mehssant (bushalte Provinciale weg) 6.20 uur: Dirksland (bushalte Schelpenpad) 6.30 uur: Sommelsdijk (bus halte Samaritaan) 6.35 uur: Middelharnis (bus halte Doetinchemsestraat) 6.45 uur: Nieuwe-Tonge (Tramlijnweg bij tankstation Nelisse) 6.50 uur: Oude-Tonge (bussta tion) 7.00 uur: Schaapsweg (bus halte) 's Avonds om 20.30 uur ver wacht men weer terug te zijn in Ouddorp. Deelname aan de busreis kost 15, dat overgemaakt dienst te worden op rekening nr 35.12.64.272 ten name van Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp, onder vermelding van je naam en 'EO Jongeren dag'. Zodra de betaling ont vangen is, is je plaats in de bus gereserveerd! Wie meer wil weten kan mailen naar eric. marjan@kpnplanet.nl of bel len naar 0187-687529. In vertrouwde handen Dat het woord .bouwen meer dan één betekenis heeft, weet ieder een. Van Bob de Bouwer tot de Bouwers. Van bouwput tot het Jaar van de Architectuur. Wal wordt er veel gesproken met liet woord bouwen in de hoofdrol. Een opbouwend gesprek of de bouwplannen zijn in een ver gevorderd stadium. Daar is niets op tegen, maar het woord bouwen wordt wel erg vaak gebruikt. Meestal te pas, ook wel eens te onpas. Er is onmis kenbaar een gemeenschappelijke noemer, bouwen is positief Het is een bijheb woord. Bouwen heeft ook te maken met het Pinkster feest. Met de uitstorting van de Heilige Geest begint de opbouxu van de christelijke gemeente. Bouwen is opbouwen, meewer ken aan. Wie bouwt breekt niet af, integendeel. Maar we moeten wel voorzichtig zijn. Wie zegt te bouwen past bescheidenheid. Sommigen bouwen met afgunst en uit eigendunk. Zij gunnen de ander geen, deelname aan het bouwplan. Dat is geen bouwen. Dan is er geen eenheid, geen broederlijke'liefde. Dan wordt bouwen een bron van onenig heid en loopt het bouwplan uit op niets. De Geest leert chris tenen te bouwen, onderling en naar buiten toe. De eenheid is daar waar Gods liefde regeert. En bouwen leidt tot resultaat. De gemeente groeit in geloof en goede werken. Niemand wordt uitgesloten en ieders bijdrage wordt op prijs gesteld. De hemel op aarde. Niet volmaakt, dat is hierboven, maar in beginsel. Gaat de kerk in Europa weer groeien en bloeien? Wordt er weer gebouwd'? Het zou prach tig zijn. Velen hebben de moed opgegeven. Om te bouwen is geloof nodig. 'Geest van hier boven, leer ons geloven, hopen, liefhebben door uw kracht'. Dan wordt er weer gebouwd. pCHADEHERSTEL |*KSCHAOEHERSTEl Middelharnis Zernikeweg 10 tei. (0187) '18 72 19 ansdorp - Hallinxweg io - tel (0186) 65 33 83 Het bestuur van het jeugdwerk in Ooltgensplaat organiseert op woensdag 13 juni a.s. in gebouw 't Centrum, Van Weel straat 10, een middag voor de jeugd. De middag vormt de afsluiting van het seizoen. Voor alle kinderen van groep 1 t/m 8 is er om 12.30 uur patat eten in 't Centrum, gevolgd door een huifkarrentocht en bingo met mooie prijzen! Deelname kost 3,50 per kind. Voor meer informatie en aanmelding kan worden gebeld naar Annema- rie de Vos, tel. 649141, of Cori- na Pieterse, tel. 632848. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerh: 9.30 uiu' kand. A. A. F. van de Weg, Wezep en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëur: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. H. Verheul, Wou denberg - Herv. Gem. Loca tie mfg Dorpstienden: 9.45 uur kand. A. C. Baan, Nieuw- Lekkerland en 18.00 uur ds. A. Goedvree, Arnemui- den - Geref. Kerk 9.00 en 10.30 uur de heer K. Baas en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. R Blok - Doopsge zinde Gem. 9.30, 11.15 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.45 uur ds. C. J. van der Plas, Zwijndrecht en 18.30 uur ds. H. J. Catsburg - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 17.00 en 18.45 uur ds. J. Joppe, Sint Maartens dijk. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.45 uur ds. J. Blom, Rid derkerk en 17.00 imr ds. J. Westland, Woerden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. T. Meijer - Hersteld Herv. Gem .11.15 uur kand. B. D. Bouman, Poortvliet en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. Kerk 9.30 uur da. Fijn van Draat - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, bevestiging broeder P. Benard en 18.00 uur ds. I. Hoornaar, Ermelo - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. L. de Wit. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 19.00 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 ujir lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. C. Molenaar, Papendrecht - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. Th. W, H. van der Heijden - Exodus 10.00 uur ds. T Verduijn - Remon strantse Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer R. Kuijer - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. B. D. Bouman, Poortvliet en 16.00 uur ds. L. M. Jongejan, Oldebroek. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. Harkema, v.m. bediening Heilige Doop - Geref. Kerk 9.30 uur ds. R C. Koster en 17.00 uur commissie - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. Ci. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. H. de Vree, Dodewaard en 18.00 uur ds. J. Maas-Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.45 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. M. van Koo- ten, Scherpenisse. Woens dag 30 mei: 14.30 uur ds. L. de Wit, huwelijksbevesti ging van Sander de Jong en Marieke Koppenaal. Vrij dag I juni: 14.00 uur ds. L. de Wit, huwelijksbevestiging van Dirk de Bonte en Cori- na de Witte in de Nieuwe Westerkerk te Capelle a/d IJssel - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Beréa Gem. 10.00 uur de heer J. Diele- man. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Pinksterliederen; 10.00 uur ds. H. J. Catsburg en 18.00 uur ds. Siebelink, Klaaswaal -Geref. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. Th. de Kok - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur (Openb. bel.) ds. G. van Manen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur ds. C. Doorne- weerd en 18.00 uur ds. L. W. den Boer, Sint Philips- land - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. C;. van Westen brugge en 18.00 uur ds. H. R de Goede. OOLT(;eNSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur "Bedenk met ernst wat de zonde is, waar u zo verzot op bent dat u haar boven Christus verkiest en dat u voor het genot ervan de gunst van God verspeelt. Wal trekt u toch zo aan in de zonde? Ak u in uw schik henl met het voordeel van de zonde, zou u moeten bedenken dat geen enkel voordeel het verlies van uxc ziel, die daardoor ten onder gaal, zal opheffen: 'Want luat baat het een mens, zo hij de gehele wereld gewint, en lijdt schade aan zijn zul? Of wal zal een mens geven, lol lossing van zijn ziel?' Ak u in uw schik bent mei het plezier van de zonden, is dat duur betaald. Want hel is gekocht voor de prijs van de eeuwige vlammen, waar de zonden ons naartoe zullen brengen als wij ons niet bekeren. Aldus ds. Thomas Boston in een preek over de waarach tige bekering. Uit de vele pre ken die van deze 18" eeuwse Schotse dominee zijn overge leverd, is onlangs in vertaling een bloemlezing samengesteld. Er is gekozen voor een bundel waarin het overheersende the ma 'berouw en bekering' is. De ondertitel van het boek drukt goed uit waar het om gaat: de weg terug tot God. Er is over deze mooi uitgege ven bundel veel goeds te zeg gen. Ik wil dat ook graag bena drukken. Van harte hoop ik dat velen dit boek ter hand nemen en zich willen laten gezeggen door de ernstige en dringende preken van deze oudvader uit Schotland. Maar eerst iets over wat ik (opnieuw) mis in deze uitgaaf. Waarom is er geen biografische inleiding opgeno men? Van Boston en zijn tijd is veel te zeggen. Het zou het goede begrip van deze preken kunnen dienen, als er eerst iets zou zijn weergegeven over wie de schrijver was, over zijn weg en zijn werk. Nu moet de lezer het doen met een enkele zin op de achterzijde van het boek. Nog iets: ik mis een verant woording aangaande de keus yan juist deze preken en ook een vermelding van de bron waaraan ze zijn ontleend. Het noemen van de Engelstalige bundel uit 2005 waar dit boek de vertaling van is, heft dat niet op- Dat laat overigens onverlet dat ik buitengewoon blij ben met het verschijnen van deze bun del. Boston was een van de gro te predikers en schrijvers uit de Schots-puriteinse traditie. Zijn beroemd geworden boeken over de viervoudige staat van de mens en over het verbond der genade kunnen ook alleen maar tot geestelijke schade ongelezen blijven. Jaren lang heeft Boston zowel persoonlijk als in zijn prediking geworsteld over de verhouding van de menselijke verantwoordelijk heid en de Goddelijke soeve reiniteit. Totdat hem in hetjaav 1700 nieuw licht opging door middel van het lezen van een boek, getiteld 'Het merg \an de nieuwe godgeleerdheid'. Het leerde hem dat bekering en berouw geen geschiktma- kende voorwaarden zijn om tol Christus te komen, maar dat ze vruchten van Zijn genade zijn. Ondertussen is het de beste aanbeveling om tot Christus te gaan in de nood van verloien- lieid, schuld en hulpeloosheid. Deze nieuwe bimdel gaat dus nader in op de heilsweldaad van de bekering. En dit typeei t de boodschap van Boston: hij laat niet alleen het appèl horen om tot bekering te komen, maar hij preekt de bekering en het berouw met name als een werk van Ciod Zelf Niet minder laat hij zien wat het droevige gevolg is als bekering achterwege blijft. Er is hoop voor bevende zon daren, zo schrijft hij naar aan leiding van de geschiedenis van de bekeerde moordenaar aan het kruis. Boston laat niet na de ernst van de eeuwigheid op het hart van zijn hoorders/lezers te binden: "De algemene eii'a- ring leert ons dat de meeste mensen sterven zoals zij leven. Bekering is een bloem die men zelden tot bloei ziet komen op een sterfbed. Zij die hun bekering uitstellen lot hel moment dat zij zullen stenen, zul len dan wel andere dingen aan hun hoofd hebben. Hun ziekte vraagt zoveel van hen, dal zij nauwelijks aan hun ziel en aan bekering kun nen denken. N.a.v.: Thomas Boston, Berouw. De weg terug naar God. Vertaald door C.C. Snoek- van Nieuw Amerongen. Uitgeverij De Banier te Utrecht. Hard cover. ISBN 90-336-0725-7. 312pag. Prijs €21,90. Gelijktijdig met deze uitgaaf liet De Banier nog enkele andere boeken verschijnen. De onder werpen ervan houden verband met hetzelfde thema. - Charles Haddon Spurgeon, De macht over satan. Ver taald door P.M. van Over- beeke. Hard cover. ISBN 90- 336-0722-6. 137 pag. Prijs €8,50. - Ds. J. Van Amstel, Hoe word je christen? Hardcover. ISBN 90-336-0729-5. 71 pag. Prijs €8,90. - Ds. M.J. van Gelder, Het dier baar geloof. Acht preken over de tweede Petrusbrief. Hard cover. ISBN 90-336-0729-5. 71 pag. Prijs 14,90. ds. L. de Wit - Geref. Kerk 9.30 uur ds. H. P de Goede en 18.00 uur ds. A. W Estié - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur nog onbekend en 16.00 uur ds. H. Verheul, Woudenberg. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. L. Kor- naat, Strijen. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9,30 uur ds. H. Lassche, openbare geloofsbelijdenis - Herv. Gem. Locatie mj'g Dorpstien den: 10.00 uur kand. J. C. Breugem, Delft - Ger. Gem. 9.30 uur ds. J. Schipper - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, openbare belijdenis des geloofs. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. van Trigt, Woerden - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Ver heul, Woudenberg. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 uur ds. H. Hoogerland, Openbare belijdenis. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.30 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. J. Gunst. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. van Ginkel, Goes - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk, belijdenis des geloofs - Ger. Gem. 10.00 uur ds. R Blok. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. R. W. van Mou rik - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. H. Verheul, Woudenberg. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. B. Jon- geneel, Dussen-Hank - Ger. Gem. 9.30 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. A. Egas, Openbare belijdenis. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W Ver boom, Bleskensgraaf-Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. R Korteweg, Melissant - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. de Wit. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. A. W. Boon, Krabbendijke. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C:. Doorne- weerd. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur kand. B. D. Bouman, Poortvliet. STAD a/h HARINGVLIET - Woensdag 30 mei, 19.30 uur, ds. M. Mondria. In Herkingen wordt mor gen, zaterdag 26 mei, het oud papier weer opgehaald \ooi de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur Wilt u het papier (geen plastic en drankenkartons, e.d.) tij dig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2