Bietenpolder bij Haringvliet herschapen tot een ecozone De eerste aardbeien zijn er weer Drukke dagen voor Ensemble Eeuwkant IHI KEIVELAAR Burgemeester Oostflakkee wilde raadslid schorsen Cijfers vertalen, koers bepalen. 79e jaargang Nr. 7611 Vrijdag 25 mei 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag OUDE-TONGE-Burge- meester Van Pelt (PvdA) van de gemeente Oost flakkee heeft onlangs overwogen om gemeen teraadslid Van Gurp (SGP) te schorsen. De burgemeester, die bin nenkort afscheid neemt, zag van zijn voornemen af. Volgens berichten op internet (www.frisse- wind.nu) nadat hij hier over advies had inge wonnen bij commissaris van de koningin Frans- sen van de provincie Zuid-Holland. Deze zou Van Pelt hebben geadvi seerd de schorsing niet door te zetten. MIDDELHARNIS - De herinrichting van de Van Pallandtpoider, die tot eind 2004 landbouwgrond voor suikerbieten was, is deels voltooid. De ver- graving van deze strook grond tussen het Gemaal Johan Koert en het recreatiepark Nieuw Zeeland is enkele weken geleden al afgerond, nu liggen er een fonkelnieuw fietspad en een 'struinpad' en staat er een vogelkijkhut. De Van Pallandtpoider is herschapen tot 'een natuurlijke ruigte' en het wachten is op het kanaal dat er nog wordt gegra ven. Begin juni gaat de strook alvast open voor fiet sers, wandelaars en natuurliefhebbers. Natte natuur Eilandjes STELLENDAM - Ad Kei zer van Keizer Groeten en Fruit aan de Damweg te Stellendam plukt de eer ste kasaardbeien voor in de winkel. Begin februari heeft hij deze Vistrap 1^^'^ IG2 Knöps(^ mmnEma^Êmnsi VL Visser Visser Door Kees van Rixoort l)f liuigcmecster is met vakan tie. Vragen over zijn uitzon derlijke voornemen en het aizien daarvan kan hij op dit moment niet beantwoorden. Ken woordvoerster van de gemeente ontkent dat er advies is ingewonnen bij de coniniis- .saris van de koningin. Wel zou deze zijn geïnlbrnieerd over de situatie. Inhoudelijk wil de woordvoerster niets kwijt over de sthorsingszaak. Raadlid Van (knp zegt niet te willen reageren op de berich ten, omdat hij teveel betrokken is. Volgens op www.fris.sewind. nu tirculerende berichten ver onderstellen insiders, dat de voorgenomen schorsing heeft te maken met het leit dat Van (linp zich zelfstandig wilde verdiepen in de zaak Swane- veld. Swaneveld is een onder nemer die een langdurig en diepgaand conllict met de gemeente Oostflakkee heeft. Volgens de zelfde internet- berichten zou Van Pelt eer der een ander raadslid met schorsing hebben gedreigd, eveneens in verband met de kwestie Swaneveld. Toen zou het om een raadslid' van de PvdA zijn gegaan. Schorsing van een democratisch gekozen gemeenteraadlid is een zware maatregel, die zelden voor komt in Nederland. Door Gert van Engelen De Van Pallandtpoider, simpel vindbaar door de reeks wind molens langs het Haringvliet, is klein onderdeel van veel grotere projecten. Op 1 janu ari 2008, zo is nog steeds de bedoeling, gaan de Haringvliet- sluizen op een kier Voordien moet er nog veel gebeuren, als dat al lukt. lot de ingrijpend ste zaken die geregeld moeten worden, hoort het verplaatsen van inlaatpunten voor zoet waterinname langs de noord rand van Flakkee. Vijfhonderd meter oostelijk van gemaal Koert komt, waarschijnlijk in 2008, een nieuw inlaatstation. Om het zoete water daarvan daan terug te kunnen voeren tot diep in de kop van Goe- ree, is er een nieuw kanaal gepland. Deze langgerekte, bijna negen kilometer watergang begint in de Van Pallandtpoider en ein digt bij het Zuiderdiep. Onder weg passeert hij de Martina Corneliapolder, de Van Pal landtpoider en de Eerste en Tweede Bekading. Het kanaal wordt dertig tot vijftig meter breed en wordt ingebed in een natiungebied, een strook van gemiddeld 250 meter breed. Dit gebied wordt officieel de noordrand genoemcl. De aanleg van het kanaal had al moeten beginnen, maar heeft flinke vertraging opgelopen door ontwikkelingen rond het Zuiderdiep, de bestemmings planprocedure en de verwer ving van gronden. De natmustrook waar het kanaal doorheen gaat kron kelen, is op zich ook een project, van Deltanatuur Dit samenwerkingsverband wil de getijdennatuur die verloren is gegaan door de Deltawerken, compenseren met 250 hec tare nieuwe natte natuur. In afwachting van het zoetwater kanaal isde Van Pallandtpoider nu geschikt gemaakt. Zoals Ed de Meijer, beleidsmedewerker van de Provincie Zuid-Hol land zegt: "Het natuurgebied is alvast ingericht, en daarin is de strook voor het aanvoerka- naal vrijgehouden." Daarmee is de rol van de Van Pallandtpoider nog niet volle dig geschetst. Het deel waarin het kanaal gaat lopen, i.s zo'n tweehonderd meter breed, 2,5 km lang, vijftig hectare groot. Dit deel loopt van de Brie- nensweg tot aan park Nieuw Zeeland. Haaks op deze strook is langs het 'kanaal Koert' een natuurzone aangebracht, van honderd bij vijfhonderd meter. Deze zone gaat officieel dienen als ecologische verbin dingszone naar het kreken stelsel De Vliegers, als verbin ding met het binnenland van Flakkee. Vorig jaar begon het werk in de Van Pallandtpoider al. Zo'n dertig centimeter tot meer dan een meter werd er afgegra ven. Er ontstond een moeras, met droge eilandjes, een sloot en hoogteverschillen, zodat er gradaties in drassigheid kwa men. Dit jaar kwam er in het midden van de natte natuur zone een struinpad, waar natuinliefhebbers kunnen rondwandelen. Ook is er een vogelkijkhut geplaatst, "waar je op je gemak vogels kunt bekijken". Volgens De Meijer zijn er al zilverreigers, kluten, turelimrs, grutto's, watersnip pen, bergeenden en aalschol vers neergestreken. "Dat zijn 'Elsanta' geplant en ver\()l- gens met speciale voeding de vrucht grootgebracht. De spe ciale voeding is bedoeld om de aardbei zo zoet mogelijk te maken. Keijzer gebruiKt ae planten maar één jaar omdat ze na het eerste jaar minder oogst geven. Deze aardbeien staan onder plastic, wat als voordeel heeft dat sproeien met bestrijdingsmiddelen tot 50% gereduceerd kan worden. Keijzer denkt o\er 1 a 2 weken aardbeien van 'de koude grond' te kunnen leveren. Foto: Pershuro Flakkee F.ni ki'r\vi'rsfiii\jmtl vim 2,5 km ligl Ie himken in de Mm Pallandtpoider, een nog naar meiningluiitgeuniiili' mag door streekbeivoners en nieuwsgierigen betreden worden. 'i/gr/liijkliut staal uitnodigend klaar: de etotogisdie verlinidnigszone op zich niet heel bijzondere vogels, maar het is wel opmer kelijk dat ze zich er nu al, na nog geen jaar, vestigen. We hopen dat het gebied nog veel meer vogels aantrekt." Langs het gebied loopt ook een nieuw fietspad. Het houdt nu op bij een bruggetje naar het recreatiepark. Maar de opzet is om het later, aan de overzijde van het havenkanaal, aan te laten sluiten op de fietsroute die daar komt. Fietsers zul len gaan beschikken over één doorgaand, geasfalteerd fiets pad van Stacl aan het Haring vliet tot Stellendam. Onder- langs de zeedijk bij het Haring vliet loopt al een fietspad. De Meijer zegt dat het wordt gehandhaafd. "Dat pad is vrij smal, niet geschikt voor fietsen in tweerichtingen. Dat kan wel op het nieuwe fietspad; dat is 2,5 meter breed." Niet alleen vogels, amfibieën, en kleine zoogdieren en plan ten krijgen nieuwe kansen in de vochtige Van Pallandtpoider, maar ook vissen. Vlakbij het nieuwe gemaal komt, vertelt De Meijer, een ingenieuze visinlaat, dus tussen het Haringvliet en de noordrand. Trapsgewijs zullen stekelbaarsjes en jonge aaltjes straks vanuit het Haringvliet over de zeedijk worden gehol pen en aan de andere zijde weer omlaag, naar de polder. Deze vistrap wordt aangelegd zodra het gemaal wordt gebouwd. In de polder zelf komt ook een vis trap, nu tussen de noordrand en de verbindingszone. De eer ste in de Van Pallandtpoider, ter plaatse van de huidige stuw. Het wordt een verharde construc tie, een bak met daarin kleinere bakjes, die steeds zes centimeter lager liggen. Folo: Gcrl vau l-ji^fi/'n Op die manier worden vissen landinwaarts op weg geholpen. Later zal ook een vistrap wor den aangelegd tussen de zone en De Vliegers, waardoor de vis uiteindelijk in grote delen van Flakkee kan komen. Bij de Brienensweg staat een informatiepaneel met een hel dere plattegrond van de hele noordrand. Hierop worden nut en noodzaak van de nieuwe natuurzone kort uitgelegd. S^EI Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Y 0;itri*^ 't tiij uw G2-df (i'"r m Uji oI'.-m; c-.p **w,op»hif uw5..-l Knöf» 8V - Longewg 113 - 3245 KG - SommetKlJk - 0187 *76767 Akketdw» BV Kloosterwfg 2 - 43t7 AL - Noordgouwr 0111 401347 JUWELIERS - DIAMANTAIRS V*B ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon, |ulianawcg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visscr.nl Het waren 18 en 19 mei druk ke dagen voor het Streek- dracht Ensemble Eeuwkant. Op 18 mei nam een groep van Eeuwkant deel aan de Eiber- tjesdag, de nationale manifes tatie van streekdrachten die elk jaar in Nunspeet wordt gehouden (foto rechtsonder). Daar waren streekdrachten uit het hele land te bewonde ren. In totaal waren een kleine driehonderd personen naar de Veluwe gekomen om hun historische streekeigen kleding en sieraden te presenteren. De streekdracht van Goeree- Overflakkee was voor de eerste keer bij deze manifestatie van klederdrachten vertegenwoor digd. De Eibertjesdag was een inspirerende, zij het lange dag. die om zes uur met het opzet ten van keuvels begon. Op 19 mei fungeerden in het Streekmuseum Hoeksche Waard in Heinenoord twee leden van Eeuwkant als domi neesechtpaar (foto's links en rechtsboven) bij de opening van de tentoonstelling 'Van Dorps dominee tot Hofpredikant' over het leven en werken van ds. CE.van Koetsveld. Cornells van Koetsveld was 23 jaar toen hij in 1830 als pas afgestudeer de dominee zijn intrede deed in het dorp Westmaas. Later werd hij hofpredikant. Hij leidde de uitvaartdiensten van konin gen. Prinses Wilhelmina werd door hem gedoopt. Naast pre dikant was Van Koetsveld een populaire schrijver. Hij schreef ongeveer honderd boeken en artikelen waaronder schetsen over zijn periode in de Hoek sche Waard. Om een historisch beeld van het domineesecht paar anno 1830 te realiseren, was Ensemble Eeuwkant door het Streekmuseum Hoeksche Waard uitgenodigd. Voor de jonge predikant en zijn vrouw was bij de opening van de Van Koetsveld tentoonstelling een mooie entree weggelegd. Met een antieke kerkbrik werden ze geheel in stijl naar het museum gebracht, waar deze 'Cornells van Koetsveld en Anna Maria Croes' een warm welkom ten deel viel. Een aardige bijkom stigheid in het geheel is dat de moeder van Corneüs van Koetsveld van Goeree-Over- flakkee kwam. Zijn grootvader was Lambertus Kolff, ooit bur gemeester van Middelhamis, die het beroemde schilderij het Laantje van Middelharnis voor de gemeente had kunnen behouden. De expositie over Van Koetsveld is, evenals het streekmuseum zelf, een bezf)ek zeker waard. De tentoonstel ling, die met veel zorg in het historische 'Hof van Assendelft' aan de Hofweg in Heinenoord ingericht is, geeft een treffend beeld van Cornells van Koets veld en zijn tijd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1