Ds. Catsburg start praktijk voor Gestaltpsychotherapie in Stad Ewit van De Flipjes 'gehuldigd' Gemeentedag/Jaarmarkt Krant in Sommelsdijk verschijnt woensdag Ook aandacht voor lichamelijke klachten als gevolg van stress Psalmzang- avond met bovenstem Ouweneel over genezing Gemeente Oostflakkee geeft starters steuntje in de rug J^jl X\-^yK 79e jaargang Nr. 7610 Dinsdag 22 mei 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Onze krant van dinsdag 29 mei zal in verband met Tweede Pinksterdag verschijnen op woensdag 30 mei. Advertenties kunnen aangeleverd worden tot dinsdagmiddag 14.00 uur, familie berichten tot dinsdag middag 16.30 uur. Redactie STAD AAN 'T HARINGVLIET - In het verleden is ds. H.J. (Henk) Catsburg behoorlijk overspannen geweest. Het gevolg was dat hij met verschillende soorten van psychotherapie in aanraking kwam. De therapie heeft hem zozeer geboeid dat hij zich door studie hier ver der in heeft verdiept en er elders ervaring mee heeft opgedaan. Inmiddels is hij zover dat hij in Stad aan 't Haringvliet een praktijk voor psychotherapie heeft geopend, waar hulpvragers voor verschillende soorten therapie terecht kunnen. De Waal Hoveniers ooi:k;i:nsi'u\at - op Hf EbVfi^ BÉkOl Doelgroep Gestaltpsychotherapie OUDDORP - Ewit Tanis is niet meer weg te denken als toezichthouder van Speeltuin De Flipjes. En wie al zolang aan de populaire Ouddorps speel tuin verbonden is, verdient het natuurlijk om in het zonnetje te worden gezet. Vorige week werd Ewit 85 jaar en de heide Ouddorpse scholen vonden dit een goede aanleiding om voor hem een feestje te bomven. En dat gebeurde dan ook. Op o.b.s. De Westhoek werd Eiuit feestelijk in de school onthaald en de Koningin Beatrixschool huldigde hem met alle leerlingen op het schoolplein. Workshops Bedrijven VROM Starterslening Voorwaarden Meer informatie Rondom de Hervormde kerk te Sommelsdijk zal zaterdag 26 mei van 9.30 tot 16.00 uur de jaarlijkse Gemeentedag/Jaarmarkt worden gehouden. De opbrengst komt ten goede aan o.a. het verenigings- werk binnen de gemeente (vernieuwde website) en sponsoring van een dia conaal doel (weten Mercy ships). Ill (Ie vele kramen zal weer van alles te beleven zijn. Ook de Ijoedelveilinj; zal clil jaar weer Worden gehouden, en slart bij mooi weer om K^.OO uur aan de Ring. Het zal een leuke hap pening worden met veel loven en bieden op curiosa, spullen uit grootmoeders tijd, antiek en collcc lor items. De culturele activiteit, die sinds een tweetal jaar een gro te publiekstrekker is, zal dit jaar bestaan uit een overzicht (film) van de schilderkunst van een oude bekende Flakkeese schilder, nl. Lies Razenberg Verder is er de grote rom melmarkt, een grote sortering boeken, het rad van avoiituin en diverse kinderspelen. De verloting van een fiets zal dit jaar ook weer een publieks trekker zijn, verder zijn er een schiettent, een groot spring- kussen voor de kinderen en een huisvlijtkraam met prach tige spullen. Er worden kaas, bloemen, perkplanten en ver.se groente fruit verkocht. Ook voor de inwendige mens is er het nodige te koop: gebakken vis (ook om mee te nemen), patat, slaatjes, pannekoeken en ijs, en een koffieterras geeft de gele genheid uit te rusten en bij te praten. Bij slecht weer wordt de jaar markt gehouden in de schuur van de fa. Mastenbroek, naast tuincentrum C'.raka aan de .Sta- verseweg te Sommelsdijk. Door Adri van der Laan NIeuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhovenlers.nl zaterdagavond 26 mei wordt een psalmzaiigavond met boven.steni geh(.>udeiï in de Ciereformeerde kerk aan de Zuid Achterweg te Ooltgens- plaat. Medewerking wordt verleend door de bovenstem- vereniging uit Ouderkerk aan den 1 |ssel met organist Arie van der Vlist. De avond zal worden geleid door ds. C. Gielen uit l'oortvliet. De aanvang is 19.30 uur, de toegang is gratis. Er wordt een collecte gehouden ten bate van de opleiding van predikanten van de Hersteld Hervormde Kerk. Iedereen is hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - In zijn serie lezingen over de per soon en het werk van de Hei lige Geest is prof. dr. Willem Ouweneel aangekomen bij de voorlaatste lezing. Hiei bi; zal 'genezing' centraal slaan. Onder het thema 'Christus geneest' zal de spreker ver schillende facetten over gene zing op gebed behandelen. Er zal onder meer worden stilge staan bij de (mogelijk) geeste lijke oorzaak van ziekte, zoals zonde, demonie ol'slechte leef gewoonten. Verder zal er ook over de genezingsbediening gesproken worden. De avond wordt morgen, woensdag 23 mei, gehouden in Het Prieel van De Staver in Erf-en sierbestrating Firma J. 8. J van Gurp 0udeclijk14 Ooitgensplaat 1(0187)631350/ 1 (06) 55552023 1 www.erf-sierbestrating.nl ,^^^cENr, www.briltentrumkeuvelgotii) Zandpad 56 - Middelliainis - TeWoon (0187) 48 34 37 Sommelsdijk. De aanvang is om 2Ü.00 uur De toegang is gratis, maar er wordt wel een collecte ter bestrijding van de onkosten gehouden. Momenteel is Catsburg predi kant in deeltijdfunctie in Stad aan 't Haringvliet. Daarnaast is hij ook geestelijk verzorger in een verpleeghuis in Goes. In Zeeland heeft hij als psycho therapeut al ervaring opge daan en nu wil hij zich op Goe- ree-Overflakkee actief in de psychotherapie gaan inzetten. Hij legt uit dat de praktijk los staat van het predikantschap, "iedereen is welkom, want ik richt me op een breed publiek". Wel geeft hij aan dat hij een meerwaarde aan de psychothe rapie kan geven door zijn theo logische achtergrond en dat hij weet wat er ook in de wat meer 'behoudende kring' leeft. Om wat meer bekendheid te krijgen voor zijn praktijk heeft hij contact opgenomen met de huisartsen zodat, als het nodig is, zij hulpvragers naar zijn praktijk door kunnen sturen. Hierop heeft hij overwegend positieve reacties gekregen. Catsburg legt uit dat men voor hulp bij hem voor uiteenlopen de situaties terecht kan. Zoals mensen die structureel met stressgevoelens leven en daar door niet meer naar behoren kunnen functioneren. Dat kan het gevolg zijn van onverwerk te moeilijke situaties uit het verleden, problemen binnen het huwelijk, gezin of werk kring. Men kan hier door ook slaap- en eetstoornissen krij gen. "Ook kan het verbergen van angst en boosheid over de situatie waarin de mensen nu leven of waar ze in het verle den mee te maken hebben gekregen aanleiding geven tot spanningen". De ervaring uit de psychothe rapie heeft hem geleerd dat mensen niet gemakkelijk voor hun psychische problemen hulp zoeken. "Men schaamt zich ervoor", aldus Catsburg. Als hulpvragers voor het eerst de psychotherapeut bezoeken is er het 'intakegesprek', waar bij de therapeut samen met de cliënt bekijkt welke behandel methode het best bij de hulp vrager past. Catsburg werkt volgens de Gestaltpsychothe rapie. Deze therapie is erop gericht dat mensen zich bewust worden van hun mogelijkhe den én beperkingen. Allerlei onverwerkte ervaringen en gebeurtenissen uit het verleden kunnen ertoe leiden dat men sen geen 'goed gevoel' hebben. Psychotherapeut H.J. Catsburg uit Stad aati 't Haringvliet. De Gestalttherapie is er dan ook allereerst op gericht dat de hulpvrager zichzelf beter leert kennen. "Vervolgens ontstaat er ruimte om de weg te kiezen die je zelf wilt gaan". Door deze therapie leren de mensen weer de zin van het leven te ont dekken en worden gevoelens, verstand en handelen meer op elkaar afgestemd. Naast de Gestalttherapie ver zorgt Catsburg ook workshops, zogenaamde 'mind-trainin- gen'. Deze workshops zijn er op gericht om de deelnemers beter weerbaar te maken tegen stresssituaties. Men wordt geleerd controle te houden over de gedachten. "Dit is een goede training om overeind te blijven; het zelfvertrouwen ver betert en men kan beter met stressvolle situaties omgaan. Dit heeft dan weer een positieve uitwerking op het omgaan met allerlei negatieve gevoelens en uiteindelijk zal de hulpvrager weer zelfbewuster in het leven staan. Veelal komt er dan ook een eind aan de - meestal vage - lichamelijke klachten die de hulpvragers kunnen hebben. De workshops worden gegeven aan kleine groepjes en bestaat uit zes dagdelen. De therapeut wijst erop dat veel mensen vage psychische klachten hebben en daarom regelmatig antidepressiva slik ken waar ze ook van afhanke lijk worden. Catsburg geeft aan dat zijn therapieën erop gericht zijn om deze afhanke lijkheid te voorkomen en te verhelpen. Met de mindtraining zijn ook goede ervaringen opgedaan binnen bedrijven. Soms mer ken werkgevers spanningen en psychische problemen op de werkvloer. Catsburg kan desgewenst ook therapieën op de werkvloer verzorgen. Fnio: Adri van der Liinn Deze 'zakelijke coaching' kan de werknemers weer meer inspireren, zodat mogelijk ziekteverlof kan worden voor komen. De psychotherapeut heeft ver schillende cursussen gevolgd voor zijn beroep. Toch blijft hij nog steeds 'op de hoogte' van de ontwikkelingen in zijn vakgebied. "Ik sta nog onder supervisie van een docent en dat is ontzettend zinvol. Het houdt mij scherp", aldus Catsburg. Inmiddels zijn er al verschil lende ziektekostenverzekerin gen die een bedrag beschik baar stellen voor deze therapie. Therapeut Catsburg is bereid om alle informatie te verstrek ken. Wie meer wil weten of zich aan wil melden voor een therapie kan met hem contact opne men: tel. 0187-611680, e-mail infoCSgestal tnet.nl, website www.gestaltnet.nl. OOSTFLAKKEE - Als eerste gemeente op Goe- ree-Overflakkee, biedt de gemeente Oostflakkee koopstarters de mogelijk heid om een VROM Star terslening af te sluiten. De starterslening is bedoeld om mensen die voor het eerst een woning willen kopen, een steuntje in de rug te geven. "Ik ben erg tevreden dat de gemeente raad besloten heeft om deze starterslening in te zetten voor onze inwoners", aldus wethouder Van der Valk, Portefeuillehouder Volks huisvesting. Koopstarters vormen een maatschappelijk woonvraag- stuk dat serieuze aandacht verdient. De woonmarkt is zodanig ontw'ikkeld dat voor al aan de onderkant van de woningmarkt veel vraag en weinig geschikt aanbod is ontstaan. Door deze onbalans hebben starters op de koop- markt soms een extra regeling nodig om toch tot koop over te kunnen gaan. Hierin voorziet de Starterslening; een initia tief van gemeenten, ontwik keld samen met de stichting Stimuleringsfonds Volkshuis vesting Nederlandse gemeen ten (SVn). De VROM Starterslening over brugt het verschil tussen de aankoopkosten van de woning en het bedrag dat de starter maximaal kan lenen volgens de normen van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Het is een hypothecaire lening van de gemeente via het SVn met een looptijd van 30 jaar, als aanvulling op de eerste hypo theek van de koopstarter. De eerste hypotheek op de koop woning kan onder NHG afge sloten worden bij een financier naar keuze, maar moet een rentevastperiode van minimaal 10 jaar hebben. De VROM starterslening beweegt mee met de inkomens ontwikkeling van de klant. De eerste driejaar is de lening ren teloos en aflossingsvrij. Daarna vindt een hertoetsing van het inkomen plaats om de actu ele betaalcapaciteit vast te stel len. Eventuele ruimte wordt gebruikt om eerst rente en daarna aflossing op de lening te voldoen. Ook na het zesde, tiende en vijftiende jaar is een inkomenstoets mogelijk. Naar verwachting groeit in die peri ode het inkomen dusdanig dat de klant na verloop van tijd de marktconforme rente en aflos sing kan betalen. Om in aanmerking te komen voor de starterslening moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan; de aanvra ger moet woonachtig zijn in de gemeente Oostflakkee, meerderjarig en verblijfsge rechtigd; de aanvrager dient ofwel inwonend te zijn en niet eerder zelfstandig gewoond te hebben, ofwel minimaal één jaar zelfstandig in een huur woning te wonen en deze nu daadwerkelijk vrij te maken voor nieuwe verhuur; de maxi male hoogte van een startersle ning is 30.000; de maximale kosten voor het verkrijgen in eigendom van de koopwoning zijn€ 180.000. Voor meer informatie kunt u terecht op de gemeentelijke website www.oostflakkee.nl, waar u een actueel digitaal dos sier kunt nakijken. Ook kunt u een afspraak maken met een medewerker van het taakge bied Volkshuisvesting, Ruim telijke Ontwikkeling en Milieu via het telefoonnummer 0187- 647100.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1