Bond tegen het vloeken bestaat 90 jaar Eben Haëzer school viert laatste steenlegging Eerste prijs voor jeugdbrandweer Ouddorp Concert in het teken van Hemelvaart en Pinksteren in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk Middag voor senioren Oude-Tonge Bingo bij ANBO Bingo in Den Bommel 'Ante et Nunc' door kamerkoor Fiori Musicali Verkoping AduUam EIIAnDEtl-niEUWS Ook op Goeree-Overflakkee flink aan de weg timmeren Paul Kieviet, orgel en 'Louez Ie Dieu' onder leiding van Kees Villerius PAGINA 6 VRIJDAG 18 MEI 2007 Het is dit jaar 90 jaar gele den dat een 'Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige Naam' werd opgericht. Initiatief nemer was de heer J. Baas uit Den Helder. Deze lange naam werd in later jaren gewijzigd in 'Bond tegen het vloeken'. De oprichters van de Bond maakten zich zorgen over de omvang van het vloeken in ons land. Ze zagen een toenemende min achting van en onverschil ligheid voor godsdienst en geloof. En dat is nog steeds actueel. De Bond richt zich vtwjial tegen vloekwoorden waarin Clod of Jezus het moeten ontgelden. Zij streeft ernaar de mensen bewust te maken van wat ze zeggen en wat ze hiermee Clod en medemensen kunnen aan doen. De motivatie daarvoor vindt de Bond in de Bijbel. Bij voorbeeld in het Onze Vader, waarvan de eerste bede luidt: 'Uw Naam worde geheiligd'. Zij voelt zich echter ook gesteund door opvattingen die breed in onze samenleving gedragen worden. Veel mensen vinden vloeken en schelden namelijk onbeschaafd, onfatsoenlijk. Uit NIPO onderzoek is gebleken dat ruim 'Wi van de Neder landers het vloeken als storend ervaart en dat zelfs 97% (I) van de ouders let op het taalge bruik door hun kinderen. Door het hele land heen vindt je posters van de Bond tegen het vloeken. Je vindt ze op sta tions, in bushokjes, langs auto wegen, op Schiphol, etc. Ver reweg de bekendste hiervan is de poster niet de papegaai met daarop de tekst 'Vloeken is aangeleerd. Word geen napra- In lilUi U Up bijna alle voetbalvelden op Goeree- terl'. Maar de Bond doet meer. Zo houdt ze gerichte cam pagnes voeren \()or bepaalde (beroeps)groepen d.in.v. pos ters, bijv. de voetbalsport ('Een vloek mist ieder doel'), de gezondheidszorg ('Vloeken is ongezond'), de effectenbeurs ('Vloeken is nooit een optie'), en de literaire schrijvers ('Men uw pen'). Ook protesteert de bond tegen vloeken en gods lastering in media en reclame. Ze \erzorgt presentaties ver zorgen bij clubs en verenigin gen. Ze geeft promotiemateri aal uit en ze geeft voorlichting op scholen voor zowel basis- als voortgezet onderwijs. De voorlichting op zowel basis scholen als op scholen voor voortgezet onderwijs blijkt in een behoefte te voorzien. Het aantal aanvragen om op scholen een presentatie te \er- zorgen vertoont nog steeds een stijgende lijn. Daartoe is Ja, noteer mij als donateur van de Bond tegen het vloeken voor minimaal 10 per jaar. Ik ontvang een welkomstpakket en vier keer per jaar de nieuwsbrief Kort Bondig. Naam fam./dhr./rnevr. Adres Woonplaats i'elefoon Handtekening Bon opsturen naar: Bond tegen het vloeken, Secretariaat Werkgroep Goeree-Overflakkee, Pimpelmees 45, 3245 TW Somr^elsdijk (tel. 0187-486201) Overflakkee te zien. momenteel een tweetal full time scholenwerkers in dienst. Al deze (voorlichtings)activiteit en en reclames kosten veel geld. Het werk wordt dan ook moge lijk gemaakt door de bijdragen van de circa 33.000 donateurs. Het blijkt dat ook steeds vaker giften worden ontvangen van personen die zich meer in het algemeen zorgen maken over de toenemende taaiverruwing. Daarnaast is er financiële steun van o.a. kerken en bedrijven. Om de bewustwording te ver groten, wil de Bond tegen het vloeken flink aan de weg tim meren. Met dit doel en om op andere manieren financiële middelen in te zamelen zijn in de loop der jaren in het land vele werkgroepen opgericht. Als eerste werd in maart 1991 de werkgroep Goeree-Over flakkee opgericht, die nu dus zo'n 16 jaar bestaat. In de loop der jaren heeft de werkgroep langs wegen en voetbalveldenborden geplaatst. Borden zijn o.a. te zien langs de N215 tus.sen Middelharnis en Dirksland. Met dank aan de familie Uokker en gesponsord door Gebr. Van der Klooster werd onlangs ter hoogte van Achthuizen ook een bord langs de N59 geplaatst. Hiervan springt het overbekende bord met de papegaai met de tekst 'Vloeken, wordt geen napra- ter' het meest in het oog. Daar naast zijn langs bijna alle voet balvelden op Goeree Overflak kee borden aangebracht met de slogan Een vloek mist ieder doel'. Ook was de werk groep op jaarmarkten, brade rieën met een stand aanwezig en werden enkele presentaties verzorgd. Onlangs werden de resul taten van de Vloekmonitoi, uitgevoerd door het onder zoeksbureau TNS NIPO, gepresenteerd. Hieruit blijkt dat vloeken, schelden en ver wensingen op de Nederlandse televisie nog steeds toeneemt. U als luisteraar kunt hiertegen ageren door bij de bewuste omroep te protesteren. U kunt het ook doorgeven aan het bondsbureau in Veenendaal. Vergeet dan niet de naam van de omroep, de datum, het tijdstip, het programma en de betreffende presentator te vermelden. Wanneer u bijv. in een bibliotheekboek vloeken tegenkomt, ga er dan niet in krassen, maar vraag de speci aal daarvoor gemaakte inleg- kaartjes aan. Wie sympathie heeft voor het werk van de bond en informa tie of materialen (stickers, etc.) wilt, kan contact opnemen met de werkgioep (ioeree-Overflak- kee. Ook kunt u kijken op web site www.bondtegenvloekeri.nl. De Bond tegen het vloeken hoopt op 17 september 2007 haar 90-jarige jubileum te gedenken. En wie jarig is, krijgt cadeaus. Ook u/jij kunt de Bond een cadeau geven door onderstaande bon in te vullen en daardoor het werk van de Bond blijvend steunen. Maar wie jarig is, trakteert ook. Daarom ligt er voor iedere 10e inzending een verrassing klaar. GOEDEREEDE - De ver bouwing en uitbreiding van de christelijke basis school Eben Haëzer in Goedereede-Havenhoofd is inmiddels een flink stuk gevorderd. Zover zelfs, dat hier vorige week een extra feestelijk tintje aan werd gegeven. Er was gekozen voor een originele aanpalc, want niet het leggen van de éérste steen werd gevierd, maar het plaatsen van de laatste stenen in een ove rigens al stevig gemetsel de muur. Alle leerlingen, ouders, opa's en oma's, leerkrachten, directeur, bestuursleden en nog veel meer belangstellenden stonden dicht bijeengepakt in de met ballonnen ver sierde ruimte om te zien hoe dit laatste gat gedicht werd. Door Dorien Kickert Schooldirecteur Leen Schip pers legde de kinderen voor alle zekerheid nog even uit wat de bedoeling van het grote gat in de muur was. Jullie zien hier een inooie muur, maar jammer genoeg is er nog een stukje verge ten. Wij willen dit nu samen gaan dichtmaken. Van iede re groep mogen steeds twee kinderen een steen komen metselen. Maar aangezien metselen best moeilijk is, krijgen we gelukkig hulp van oom Johan (Meullslok)Zo gezegd, zo gedaan. Om beur ten liepen eerst de kleintjes en later de grotere kinderen naar voren om met behulp van die aardige oom een steen te plaatsen. Aangemoedigd door de andere kinderen en soms in uiterste concentratie klaarden de acht meisjes en de acht jongens vlot de klus. Om beurten mochten uit elke groep twee kinderen meehelpen om de laatste stenen in te metselen. - Foio: Rnu Hoklie Het gat was, na deze 16 ste nen, echter bij lange na nog niet dicht. Dus was de beurt vervolgens aan de mees ters en de juffen die onder luid gejoel ook hun steen tje mochten bijdragen. Na directeur Schippers mochten vertegenwoordigers van de oudercommissie, de MR en het bestuur hun best doen. Wethouder Peter Feller, in het verleden al betrokken bij de school als vader en bestuurs- secretaris, werd verzocht de volgende steen te plaatsen, net als 'Ome Piet', de chauf feur van de schoolbus. De eer oni de allerlaatste steen te leggen werd uiteindelijk gegund aan Ewout Tanis, de voorzitter van het schoolbe- stiuir. Met enige trots keek deze naar het eindresultaat: "Dit hebben wij samen, met elkaar gedaan. Zo doe je toch eigenlijk alles op school, en ook. thuis. ledere steen is even belangrijk, zo is dat ook met jullie: jullie zijn allemaal even belangrijk." Die bood schap werd goed begrepen: "zen ben je ook een soort steentje" Iclonk de vertede rende constatering uit een kindermondje. Voorzitter Tanis was dankbaar dat de school zo kan uitbreiden en verwees hierbij naar de naam van de school: Eben Haëzer - tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen. Met het zingen van het Eben Haëzer liecf werd de bijeenkomst afgesloten, waarna er voor iedereen nog een lekker slag roomsoesje te snoepen was. Het nu dichtgemetselde stuk muur zal te zijner tijd worden voorzien van stucwerk, maar zal door de andere steensoort tot in de lengte van dagen zichtbaar blijven als plaats van de 'laatste steenlegging', zo legde Dirk Heerschap van bouwer Heijmans Service- bouw na afloop van de plech tigheid uit. De oplevering van het nieuwe schoolgebouw zal ongeveer half september plaatsvinden. Er is dan meer ruimte gekomen in de vorm van twee nieuwe lokalen, een vergrootte gemeenschap pelijke ruimte, een directie kamer en een echte perso neelskamer. Het oude voor gebouw wordt vervangen en gaat onderdak bieden aan het magazijn en ruimtes voor persoonlijke begeleiding van de kinderen. Op woensdag 30 mei a.s. orga niseert de plaatselijke commis sie van de SWO Oude-Tonge een gezellige middag voor de senioren van Oude-Tonge in het Infocentrum, Bernhard- straat 27 te Oude-Tonge. Op deze middag zal Herman Maas uit Stad aan 't Haringvliet namens Stichting Podium uit leg geven' over het trampro ject Goeree-Overflakkee. Met behulp van dia's zal hij een en ander laten zien van de oude trams die gereden hebben op het eiland, en kunt u uw her inneringen ophalen! Daarna zullen de tafels klaargezet wor den en kunt u om 17.00 uur heerlijke gebakken vis etenl De middag begint om 14.00 uur, deelname kost€ 6 p.p. Bij aanmelding dient 2,50 voor uit te worden betaald. U kunt zich aanmelden t/m vrijdag 25 mei a.s. MIDDELHARNIS-De ANBO organiseert twee bingo's in Middelharnis en wel op woens dag 16 mei in het wijkcentrum, aanvang 13.30 uur, en op zaterdag 26 mei in De Staver, aanvang 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. De Plaatselijke Commissie van de SWO in Den Bommel orga niseert op donderdagavond 24 mei a.s. een bingo voor volwassenen in de gemeente Oostflakkee. De bingo wordt gehouden in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a in Den Bom mel. Deelnam kost 3,50. De aanvang is 19.30 uur, de zaal gaat open om 19.00 uur. Er zijn leuke prijsjes te winnen. Opgeven kan bij Lenie Lokker, tel. 611449. MIDDELHARNIS - Het Chr. Kamerkoor Fiori Musicali zal zaterdag 2 juni a.s. een concert ver zorgen met als thema 'Ante et Nunc': oude en nieuwe werken voor koor. Het concert vindt plaats in de Rooms Katholieke kerk te Middelharnis. Er worden zowel a capella werken uit gevoerd als werken waar in het orgel een heel pro minente plaats inneemt. Organist is Arjen Leistra uit Rotterdam, dirigent is Sietze van Wijgerden. Het concert begint om 20.00 uur, de entree bedraagt 7,50 en 6,00 voor kin deren tot en met 12 jaar. Toegangskaarten kunnen worden gereserveerd via website www.fiori-musi- cali.nl. In het programma worden composities uitgevoerd van onder andere Benjamin Brit ten. Zijn Antiphon is een speels voorbeeld van een compositie die prikkelend en verfrissend is, maar toch dicht staat bij de klassieke meesters. Dit geldt ook voor de magistrale Mis- sa Brevis van de Hongaarse componist Zoltan Kodaly, een compositie die al eerder elders door het kamerkoor is uitgevoerd. Van beide com ponisten is duidelijk dat ze muziek wilden scheppen die niet vervreemdend zou zijn, maar opvallend genoeg zijn ze beiden toch juist erg origi neel. De orgelpartij is indruk wekkend bij het werk van Kodaly; hij schreef dit werk eerst voor orgel en bewerkte het pas later voor koor en orgel. In het werk van Kodaly valt verder op dat de com ponist soms met eenvoudige middelen een grootse en zeer religieuze sfeer weet te schep pen. Hij gebruikt hiervoor onder andere melodieën uit de Hongaarse volksmuziek en het Gregoriaans. Het overige van het program ma bestaat uit a capella wer ken. Van Thomas Tallis wor den vier hymnes uitgevoerd, verder worden er twee prach tige motetten van de laatro- mantische Johannes Brahms vertolkt. Uit de twintigste eeuw wordt het zeer kleurrijke O Sacrum Convivium van Oli vier Messiaen uitgevoerd, een werkje waarin vanuit een lage klank de sopraanpartij als het ware naar de hemel opvoert, totdat zij weer terug komt in een lagere klank. De begelei dende stemmen zijn sonoor en spanningsvol. Ook wordt het Notre Prière van Duruflé gezongen. Het jonge kamerkoor Fiori Musicali is een groep waar bij zuiverheid en expressie hoog in het vaandel staat. Het koor wil graag ook onbeken dere en a capella werken ten gehore brengen. In het verle den werd onder andere werk van Howells (Requiem), Han del (Dixit Dominus) en Bach (Hohe Messe) uitgevoerd. Op 26 mei hoopt orga nist Paul Kieviet, met medewerking van "Vocaal Ensemble 'Louez Ie Dieu' onder leiding van Kees Villerius, in de Hervorm de Kerk te Sommelsdijk een concert te geven met kerkmuziek uit de schat der eeuwen. Het program ma wordt geheel gevuld met kerkmuziek uit de I5e tot en met de 19e eeuw. Gentraal staan de grote heils- feiten van Hemelvaart en Pink steren, die we mogen geden ken op respectievelijk 17 en 27/28 mei. De koor- en orgelmuziek die zal worden uitgevoerd is voor een flink deel op de tekst van Pinksterliederen gebaseerd; drie indrukwekkende, klas sieke liederen die zeer kern achtig en tegelijk diep zijn: Veni creator spiritus Komm, Gott Schöpfer, Heiliger Geist Kom Schepper God, o Heiige Geest, Komm, Heiliger Geist, Herre Gott Kom, Heilige Geest, Heere God, en Nun bitten wir den Heiligen Geist Nu bidden wij de Heilige Geest. Drie liederen die wat betreft de beginregel erg op elkaar lijken, maar toch elk een eigen geschiedenis hebben. Met een bijzonder ontzag, met een zekere plechtige toe wijding, bijv. door het luiden van de kerkklokken, werd in de Middeleeuwen het zin gen van Veni creator spiritus omgeven. Het lied wekte blijk baar diepe eerbied, het werd omgeven met legendarische toeschrijvingen: Karel de Gro te zou het gedicht hebben, of Gregorius de Grote, of anders wel de vader van het kerklied, Ambrosius (340-337). Door de Middeleeuwen heen werd het hèt kernlied van Pinksteren, en dat is het altijd gebleven. Het werd trouwens ook aangehe ven bij de wijding van priesters en de zalving van koningen! De tekst is een direkte aanspraak van de Schepper tieest, in taal die regelrecht aan de bijbel is ontleend. In Duitsland is de vertaling door Maarten Luther bekend geworden. Aan het lied Komm, Heiliger Geist, Herre Gott was Luther (even als aan het hierboven genoemde) zeer gehecht. Het is inderdaad een heel rijk lied, gebaseerd op een I Ie eeuw- se voorganger, waarvan in Luthers tijd al diverse Duitse vertalingen bestonden. Zoals altijd ging Luther vrij met het bestaande om, en her- dichtte het tot het monument dat we nog steeds kennen. De liedmelodie is bewogen en meeslepend; ze wordt besloten door een jubilus' in de vorm van een ferm 'Halleluja'. Ook Nun bitten wier den Hei ligen Geist is ons door de hand van Luther overgeleverd. Hij was immers bij uitstek de Refor mator die nauw aansloot bij het kerklied van vóór zijn tijd. Het gezangboek met Luthers 'verduitste' versie van 'Veni creator spiritui ('Komm Gott Schöpfer, Hediger Geist'. Oorspronkelijk was hier een oud-Duits lied voorhanden, uit de 13e eeuw. Ook dit lied was in de Middeleeuwen overal in het duitse taalgebied zeer geliefd. Hier wordt elk couplet biddend besloten met Kyreileis, het gebed om ontferming. Elk van deze liederen is in de loop van de eeuwen op gran dioze wijze bewerkt tot orgel muziek. Zo klinkt tijdens het concert de vijfdelige serie over Veni creator van de Frans- barokke componist Nicolas de Grigny (1671-1703) uit diens Livre d'Orgue (orgelboek). Deze geweldige muziek vorint een hoogtepunt in de toch al rijke Frans-barokke orgeltradi tie. Het is bekend dat Johann Sebastian Bach deze muziek kende, bewonderde en over geschreven heeft. In som mige orgelwerken van Bach is de invloed van De Grigny en anderen nog merkbaar. Deze muziek is zeer weelderig aan versieringen en heel sub tiel van karakter. De Grigny - de Franse Bach - schreef zijn muziek heel duidelijk vanuit zijn eigen, speciale, orgeltype. Heel interessant is, dat het Sommelsdijkse orgel als geen ander op ons eiland in staat is deze muziek tot klinken te brengen naar, de klankvoor- steUing van de componist. Over Komm, Heiliger Geist, Herre Gott schreef Bach zijn twee beroemde grote kora len uit de Leipziger Chorale (BWV 651 en 652). De eerste als grootste Fantasia, met een grote klank (melodie in het pedaal), de andere als uitge breide bewerking van iedere regel afzonderlijk, met een hooggestemd Halleluja tot slot. Natuurlijk is er over deze stuk ken elk wel een heel artikel te schrijven... Over Nun bitten wier den Heiligen Geist schreef Diet rich Buxtehude (1637-1707) een kleinood in de hem ken merkende schrijfwijze: met de melodie versierd in de boven stem. Een emotioneel geladen, introverte bewerking. Voorafgaand aan al deze Pink- stermuziek hoort u overigens een blok muziek rond het heils- feit van Hemelvaart: Psalm 24 (drie variaties) van de Hol landse zeventiende eeuwer Anthoni van Noordt (?-1675), als uitnemend voorbeeld van echte oer-reformatorische or gelmuziek van eigen bodem. Rond de drie Pinksterliederen komt de meest fraaie koormu ziek tot klinken uit vier verschil lende eeuwen: van Tóraas Luis de Victoria (1548-1611), Balt- hasar Resinarius (1486-1544), Johan Waker (1490-1570), Johann Sebastian Bach. Daarnaast klinkt ook niet- koraalgebonden (vrije) hemel- vaarts-en Pinksteren-koorwerk \an Felix Mendelssohn-Bar- tholdy (1809-1847), Thomas Attwood (1765-1838), Thomas Tallis (1505-1585) en Constan- tin Christian Dedekind (1628- 1715). 'Louez Ie Dieu' bestaat inmid dels bijna drie jaar en wordt gevormd door acht zeer enthousiaste zangers, die zich zeer \erplicht weten aan de liturgisch gebonden koormu ziek uit de .schat van de ker kelijke traditie. Het a capella zingend dubbelkwartet staat onder de inspirerende leiding an Kees Villerius. Paul Kieviet studeerde orgel, kerkmuziek en theorie der muziek aan het Rotterdams Conservatorium. Ms kerkmu sicus is hij verbonden aan de Hervormde Ciemeenten te Middelharnis en Sommelsdijk. Rondom de orgels in beide kerkgebouwen bouwde hij een uitgebreide lespraktijk op. In zijn concertpraktijk vormt Bach het middelpunt, maar zijn repertoire omvat alle stil- periodes. U bent hartelijk welkom in de kerk van Sommelsdijk. Het concert begint om 20.00 uur De toegang is uw gift aan de uitgang. OUDDORP - Op zaterdag \9 mei van 9.00-15.30 uur hoopt comité Adullam Ouddorp gehandicaptenzorg een \erko- ping te houden in verenigings gebouw Eben-Haëzer, Preek- hillaan 3 te Ouddorp. \'erkocht worden o.a. bakkersproduc ten, Cleo stoffen, boeken, fruit, bloemen, snoep, kruiden van Verstegen, cadeau artike len, patat, Hara producten, eigengemaakte kaarten en spullen om kaarten te maken, sieraden, koffie met iets lek kers erbij, en voor de kinde ren is er een paardenkar en er kunnen tasjes en houten die ren worden geverfd. Ook kunt u uw lege cartidges inleveren. De opbrengst is voor Adul lam, een stichting die gehan dicapten door heel Nederland opvangt in gezinsvervangende huizen en dagverblijven, e.d., maar ook logeerhuizen zoals de Mantelienge te Ouddorp. De jeugdbrandweer van Otiddorp heeft afgelopen ztiUrdag d,- eerste prijs behaald bij de selectiewedstrijden voor Aspiranten Lage Druk in Bladel. Dankzij dit succes mogen door naar de halve finale, die half juni zal worden gespeeld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6