Oproep tot lagere lasten voor burgers Oostflakkee RTM Trams rond Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag Vervolg' verhaal Diabetesvereniging neemt afscheid van Klaas Birkhoff Dit Johan en Corina varen nieuwe levenskoers 3D- materialen Goederen- inzameling werkgroep Uzon 'Geheim van Goeree is toe aan andere naam' Sparta II ruim kampioen Oud papier Nieuwe-Tonge Gewijzigde openingstijd bibliotheek Verkoop kiprollade Cursus Algemene Muzikale Vorming Pinksterfiets tocht Dirksland EIIIVt1DEt1.niEUW5 Starterslening Rechtmatisheid springt eruit! PAGINA 6 DINSDAG 15 MEI 2007 Tijdens de jaarvergadering van de Diabetesvereniging afd. Goeree-Overflakkee van 10 meil jl. heeft de vereni ging afscheid genomen van haar oudste en langst zitten de besluurlid, de heer Klaas Birkhoff. Meer dan 15 jaren heeft hij in het bestuur geze ten, waarvan de meeste tijd als voorzitter en de laatste jaren als vice-voorzitter. Voorzitter Van den Tol dankte Birkhoff voor diens inzet al die jaren. "Je betrokkenheid en inzet is bijna niet te verwoorden. Altijd stond je voor een ieder klaar met raad en daad. Je was het geheugen van de ver eniging en we zullen je node missen." Ten afscheid werd een videorecorder overhan digd en was er voor mevrouw Birkhoff een bos bloemen, met dank voor ook haar steun al die jaren. SOMMELSDIJK - ledere woensdag in recreatiecen trum 'De Staver': van 10.00- 16.00 uur 3D-materialen en workshop. Gratis hob bykrant bij besteding vanaf €10,-. Iedereen is hartelijk welkom. 0UDE-T0N(;E - Op zaterdag 19 mei zamelt de werkgroep Uzon van de Hervormde Gemeeente (PKN) te Oude- Tonge weer goederen in voor haar zustergemeente Uzon. Van 10.00 tot 12.00 uur kunt u weer terecht op het inzamel- adres Stationsweg 2a (Ossewe- ijer B.V.) te Oude-Tonge. Er staat een collectebusje voor een (vrijwillige) bijdrage in de transportkosten. Voor meer inlichtingen kan contact wor den opgenomen met de heer G. Groenendijk, tel. 641934 (graag bellen vóór vrijdag avond 21.00 uur). OUDE-TONGE - Raadsleden van de WD, ChristenUnie, VLO en Partij van de Arbeid vinden dat de lastendruk binnen de gemeente Oostflakkee aan de hoge kant is en dat een minder dan trendmatige stijging gewenst is. Zij pleitten donderdagavond, na een oproep van WD-er Van de Ree, voor een kritische beschouwing van de inkom sten en uitgaven van de gemeente, voordat de begroting komend najaar op de vergadertafel komt. De SGP sloot zich daarbij aan; het CDA was absent. Door Kees van Rixoort Van de Ree kwam met zijn oproep bij de bespreking van de kaders voor de volgende begroting. "Die kaders zijn zo ruim dat de inkomsten in ieder geval omhoog gaan", consta teerde het liberale raadslid. "Dat is nadelig voor de bur gers. Die vormen de financi ële garantie. Misschien moeten we wel iets aan onze uitgaven doen." Van de Ree vond weerklank bij collega Knoester van de ChristenUnie. "Het lukt maar niet om uit de hogere regionen van de lokale lasten te komen. Andere gemeenten lukt dat wel, maar bij ons blijven de lasten maar stijgen." Ook mevrouw Van Dijke (PvdA) sloot zich aan bij de woorden van Van de Ree: "Dit is niet positief voor de inwoners van Oostflakkee." Volgens raadslid De Vries van de Vrije Lijst Oostflak kee (VLO) is de top tien van gemeenten met de hoogste lastendruk zelfs binnen bereik. "Ik zie geen aanwijzing dat de lastendruk naar beneden zal gaan. Er is gewoon gekozen voor indexering." De Vries waarschuwde ook voor moge lijke tegenvallers in de begro ting, zoals de kosten voor het aanleggen van riolering in het buitengebied. Burgemeester Van Pek sprak relativerende woorden: "Het is waar dat Oostflakkee in de hogere regionen zit, maar het is vaker zo geweest dat wij voorloper waren voor ande ren. Het is me opgevallen dat andere gemeenten in de omge ving aardig volgen. Kijken we naar het rioolrecht: u, als raad, heeft vastgesteld dat er sprake moet zijn van een dekking van honderd procent." De Vries legde in zijn bijdrage aan de discussie een link met een ander agendapunt: de starterslening. 'Je kunt wel starters op de woningmarkt tegemoet komen, maar dan zul je ook iets aan de woonlasten moeten doen." De starterslening is bedoeld om mensen die voor het eerst een woning willen kopen, een steuntje in de rug te geven. Ze kunnen maximaal 30.000 euro lenen bij een hypotheek van niet hoger dan 180.000 euro. De gemeente Oostflakkee wil in eerste aanleg zes starters zo'n lening verstrekken. De hele gemeenteraad was blij met de regeling. "Veel star ters hebben een probleem om een woning te vinden en er vervolgens financiering bij te regelen", verwoordde raads lid Pipping (ChiistenUnie) het algemene gevoel. "De regeling is ook een stimulans om jonge inwoners te behouden voor de gemeente." Over een jaar evalueert de raad de regeling. Het voorstel van raadslid De Vries (VLO) om de grens van 180.000 euro te verhogen naar 200.000 euro, kreeg geen steun. Het zelfde gold voor het voorstel van VVD-er Van de Ree om ook aanvragers die korter dan één jaar huurder zijn van zelf standige woonruimte, in aan merking te laten komen voor de lening. Tijdens de korte raadsverga dering stelde de gemeenteraad ook de jaarstukken 2006 vast. De gemeente sloot het jaar af met een nadelig saldo van bijna 60.000 euro. De gemeenteraad was blij met de verklaring van de accountant dat de jaarstuk ken een getrouw beeld geven van de gemeentelijke financiën. Moeite was er met het gegeven dat diezelfde accountant zich wat betreft de rechtmatigheid onthoudt van een oordeel. "De administratie is niet zo inge richt dat een effectieve con trole kan worden uitgevoerd", gaf Van de Ree als verklaring. Tegelijkertijd meldde de VVD- er dat "dit niet eindeloos zo kan doorgaan." Hij doelde op het vooruitzicht dat een controle op de rechtmatigheid pas kan plaatsvinden over 2008. "Het is niet juist als een verplicht onderdeel van de financiële controle niet kan worden uit gevoerd vanwege de personele capaciteit." De andere fracties waren het met Van de Ree eens en dron gen bij het college aan op hoge prioriteit. Burgemeester Van Pelt zei er alles aan te doen om dat voor elkaar te krijgen. "Ik heb er vertrouwen in." OUDE-TONGE - De naam 'Geheim van Goeree' moet op de helling. Dat vinden de Oostflakkeese raadsle den Knoester (Christen- Unie) en Van de Ree (WD). Ze vinden dat de naam voor het verslavingspreventie project niet langer de juiste uitstraling heeft. Door Kees van Rixoort Knoester en Van de Ree kwa men met hun pleidooi tijdens de raadsvergadering van afge lopen donderdagavond. De eerste: "De naam 'Geheim van Goeree' heeft aanvankelijk effectief gewerkt, maar ik heb de indruk dat hij zich nu tegen ons keert. De naam stigmati seert en vestigt de aandacht op één punt van Goeree-Over flakkee." "De kracht van de naam is ver dwenen", concludeerde Knoes ter. Hij pleitte voor 'afljotiw' en introductie van een nieuwe naam, die de problematiek beter verwoordt. Knoester sug gereerde All Drugs Gol of VPP Goeree-Overflakkee (waarbij de drie letters staan voor Ver- slavings Preventie Project). Van de Ree had de indruk dat "het inystieke" van de naam 'Geheim van Goeree' inmiddels de overhand heeft gekregen. En dat terwijl het geheim juist bespreekbaar moet zijn, "in alle openheid". Ook hij kwam met een alternatieve naam: 'Het geheim ontsluierd'. Of de naam gewijzigd moet worden en zo ja, wat dan die nieuwe naam moet zijn, komt op de bespreektafel van de eilandelijke wethouders. Want over de naam 'Geheim van Goeree' gaan alle vier de gemeenten. Spring naar... www.flakiieetrampolines.nl 06 51951096 Door de laatste 2 wedstrij den te winnen zijn de dames van Sparta II ruim kampioen geworden. Vorig jaar kwamen de dames 1 punt te kort. Dit jaar lukte het dus beter. De competitie werd begonnen met een 3-1 verlies bij Spirit in Barendrecht, daarna hebben de dames geen wedstrijd meer verloren. Volgens aanvoerster Lettie de Bruin lag de kracht in het feit dat het team steeds in dezelfde samenstelling speelde. Voor het komende seizoen rekenen de dames op wat meer tegenstand. Op woensdag 16 mei wordt in Nieuwe-Tonge het oud papier weer opgehaald door vrij willigers van de Hervormde Gemeente. Gelieve het papier vóór 18.00 uur gebundeld op een goed zichtbare plek langs te weg te zetten. OUDÜORP - !n verliand met Hemelvaartsdag is donderdag 17 mei a.s. bibliotheek Eben- Haëzer gesloten. Maar op vrij dag 18 mei is de openstelling ruimer, namelijk 's middags van 15.30 tot 16.30 uur en 's avonds van 18.30 tot 20.30 uur. De bibliotheek omvat zo'n 13.000 boeken. De laatste tijd is de rubriek groot letterboe- ken flink uitgebreid en zijn de kleuter- en prentenboeken apart gezet. ledere maand wordt er een schrijver uitge licht waarvan de boeken op een aparte tafel hggen die het lezen waard zijn. G0EDB:REEDE - Na het suc ces van de vorige keer wordt in Goedereede opnieuw een kip rollade verkoopactie gehou den. U kunt weer een heerlijk verse kiprollade bestellen die op zaterdag 26 inei a.s. bij u zal worden thuisbezorgd. Er is keuze tussen een rollade van .500 gram a 4,00 of 1.000 gram a 7,50. Bestelhngen kunnen worden doorgegeven tot uiterlijk 19 mei bij tie fami lie Tennissen, tel. 492613. De netto-opbrengst is bestemd voor de kerkbouw van de Her steld Hervormde Geineente van Goedereede. MIDDELHARNIS - Muziek maken is heel leuk en je kunt ei niet vroeg genoeg mee beginnen. Speciaal voor jonge kinderen bestaat de mogelijk heid om '^Algemene Muzikale Vorming' te volgen aan de Muziekschool Goeree-Over flakkee. De lessen zijn bedoeld voor kinderen die in augustus beginnen in groep 4 van de basisschool. Met ingang van ^et nieuwe schooljaar wordt er weer begonnen inet groepen van zo'n 10 tot 15 kinderen die 45 minuten per week les krij gen. Het ontwikkelen van de elementaire muzikale vaardig heden staat centraal en de cur sus is een goede vooropleiding voor het later leren bespelen van een instrument. Vooral spelenderwijs zullen de kinde ren vertrouwd gemaakt wor den met o.a. het notenschrift, de toonhoogtes, de maatsoor ten, de ritmes, etc. Veel zingen, zelf muziek maken op het Orff- instrumentarium, naar muziek luistereit en met allerlei klank spelletjes aan de gang gaan maakt de lessen tot een leuke en leerzame belevenis. De lessen van het nieuwe school jaar starten op vrijdag 7 septem ber 2007, de kosten bedragen 120 per jaar. U kunt uw kind opgeven tot 1 juli 2007 dooreen aanmeldformuliev/prospectus aan te vragen bij de administra tie van de Muziekschool in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelharnis, tel. 482400 fax. 489115, e-mail muziekschool(Shetdiekhuus. nl. MIDDELHARNIS - Wie schipper is in hart en nieren, zal weer en wind trotseren om koers en reisdoel vast te houden. In bijzondere zin kan dat t)ok worden gezegd van birtnenvaartscnipper Johan Oosse. Weer en wuid trotseerde hij afgelopen vrij dag, niet om zijn motorschip de Battenoord', maar om zijn levensschip een nieuwe koers te doen gaan, als varensgezel van zijn Nieuwe-Tongse bruid Corina de Geus, met wie hij die dag aan boord ging van hun huwelijksschip, dwars door de (jnsttiimige weers omstandigheden neen. Als Dordtse schipperszoon heeft Johan het stuurmansbloed al meegekregen; en niet alleen zijn ouders, maar ook zijn zus en zwager varen, op een eigen schip. En daarom was 't dat vrijdag niet één, maar drie feestelijk versierde bin nenvaartschepen-, aan de los- wal van Middelharnis' haven hoofd lagen afgemeerd, waarmee net bruidspaar - ondanks regen en wind - op de foto ging. Tehl: Hans ViUerius/ Foto: Adrl van der Laan. Gezien de grote belanjgstel- ling vorig Jaar, is de Activitei tencommissie van de Gerefor meerde Gemeente in Dirks land van plan om ook dit jaar op Tweede Pinksterdag, 28 mei, 's middags een fietspuz- zeltocht met aansluitend een barbecuemaaltijd te organi seren. De tocht zal weer door een prachtig natuurgebied en verder over zo rustig mogelij ke wegen en fietspaden gaan, zodat ook de kinderen makke lijk mee kunnen fietsen. Vorig jaar moest de Activitei tencommissie flink improvise ren. Er hadclen zich 127 rnen- sen opgegeven en uiteindelijk namen er ruim 170 deel aan de barbecue. Daarom is het drin gend gewenst dat u zich van tevoren opgeeft, waarbij ieder een welkom is. Mochten de weersomstandig heden zodanig zijn dat de fiets tocht niet door kan gaan, dan heeft de commissie een auto- puzzeltocht achter de hand en kan het barbecuen binnen plaatsvinden. Voor inlichtingen of om zich op te geven kunt u contact opnemen met Leen Markwat, tel. 0187-602310, e-mail. Na de succesvolle Lente kinderdag pakt het RTM- trammuseum in Ouddorp op Hemevaartsdag en op zaterdag 19 mei 2007 weer groots uit met haar acti viteiten. Het voorzeizoen wordt afgesloten op Tweede Pinksterdag met als thema 'het goederenvervoer bij de RTM'. Op donderdag 17 mei, Hemel vaartsdag - traditioneel ook de Nationale Stoomtreindag - rij den er vanaf 11.20 uur trams op het traject, tussen 12.00 en 15.00 uur aangevuld met een extra stoomtram (vertrektijden 12.40 en 14.20 uur), een extra dieseltram naar Port Zélande (vertrektijden om 13.10 en 14,40 uur) en rijdt de laatste tram van de dag om 16.10 uur. De stoomtrams bestaan uit het oudste houten RTM-materi- eel (meer dan een eeuw oud) en getrokken door stoomlo comotieven uit 1913 en 1916. De tnot'ortram bestaat uit een losse motorwagen, zoals tot 1953 heeft gereden op Schou wen Duiveland en tot 1966 op Voorne Putten. In de loods staan diverse modelbanen opgesteld en buiten rijdt voor de kinderen een minitrein tje. In het museum is, naast de gewone tentoonstelling, de jaarlijkse wisseltentoonstel- ling te zien met als thema 'de veerdiensten en boottrams van de RTM'. In een aantal trams bevindt zich het rijdend post kantoor PD 291, waarin P7T- postbeambten demonstraties post sortereit en postvervoer zullen geven. Ook kan men hier speciale zegels en enve loppen kopen, of gewoon een ansichtkaart verstmen. Op de Middelplaat Haven kan in aan sluiting op de stoomtram van 13.30 uur overgestapt worden op de MS Grevelingen voor een rondvaart op het Greve- lingenmeer. Met de tram van 16.45 uur vanaf de Middel plaat wordt u dan weer naar de Remise teruggebracht. Vrijdag 18 mei is een gewone rijdag met drie stoomtrams (vanaf 12.00 uur) en een laatste dieseltram om 16.10 uur. De tentoonstellingen en het muse um zijn uiteraard geopend, de rondvaartboot vaart en ook het minitreintje rijdt. Zaterdag 19 mei voert terug naar de naoorlogse jaren bij de RTM. De jaren vijftig komen tot leven door een gemende dienst van stoom- en motortrams, waarbij het motortramstel 1602 inet rijtuig 397 (de laat ste tram op Schouwen in 1953) en motorwagen 1805 met tram vanaf 11.20 uur regelmadg op de baan te vinden zijn. Uiter aard rijdt er ook een stoom tram, in een samenstelling die tot 1957 in de Hoekse Waard te vinden was. In de remise is de kleine RTM te bewonderen en de kinderen kunnen zich vermaken met de minitrein. Als extra rijdt een RTM-bus aansluitend op de trams vanaf de Middelplaat Haven en de Remise een aantal rondritten langs de zeezijde van de Brou- wersdam. De rondvaartboot vaart deze dag echter niet. De complete dienstregelingen zijn te bekijkeit en te downloa den op de RTM-site www.rtm- ouddorp.nl. Na deze drie drukke dagen wordt het voorseizoen afge sloten met een oude voerttii- gendag op Tweede Pinkster- (iag, waarbij een tiental oude vrachtauto's een ode brengen aan het omvangrijke goede renvervoer van de RTM van weleer. Uiteraard rijdt er een tweetal extra trams (om 12.40 en 14.10 uur), gecombineerd met postvervoer in een rijdend postkantoor. In aansluiung op de trams van 12.00, 13.30, 15.00 en 16.10 uur rijdt een RTM-autobus weer haar rond jes langs de Brouwersdam. De tram van 13.30 uur sluit ook aan op de rondvaartboot MS Grevelingen (terug met de trant van 16.45 uur vanaf de Middelplaat Haven). Bij het geregistreerd museum van de RTM kan men ook deze hele dag terug naar het vervoer van de jaren '50. Voor meer inlichtingen kunt u bellen naar 0187-689911 of kij ken op website www.rtm-oucï- dorp.nl. -72- Hebt ge iets aan te merken op de roepstem tot bekering, die u van Godswege gebracht wordt?" Ademloos luisterde Evert. "Gaat ge," klonk het vervolgens, "gebukt onder de zorgen des levens? Nemen die u geheel in beslag en blijft er voor het beharugen van uw eeuwig zieleheil geen tijd meer over? Dwaalt niet. God laat zich niet bespotten." Een moment wachtte hij. De stilte was hoorbaar. "Hebt ge tegenspoed in de wereld en moet gij de bittere vruchtgevolgen der zonde dragen? Zijl ge daaronder verdrietig, mismoedig, moedeloos, wrevelig, opstandig? Doch dan vraag ik u: Wie zijt gij, o mens, die tegen God antwoordt?" Dat woord zonk in de ziel van Evert. "O mens, wie zijt gij, die tegen God antwoordt?" Zacht herhaalde hij die woorden in zichzelf, ja, dat was waar. Hij had tegen God geantwoord, hij was tegen de Heere aan het vechten. Hij hacl in zijn goddeloos bestaan God ter ver antwoording geroepen. Ineens was het alsof de schellen van voor zijn zielsogen wegvielen en toen zag hij wie Gód was en wie hij was. God een heilig, rechtvaardig Wezen, Die van Zijn recht geen afstand kon doen en ook nooit zóii doen en hij een zondig goddeloos schepsel, die niet anders deed dan de Heere van de morgen tot de avond vertoornen. Ineens zag hij zijn leven als één grote goddeloosheid. De rollen waren plot seling omgekeerd. Niet Gód was de schuldige, maar hij, hij alléén stond schuldig. Diep beschaamd boog hij het hoofd. Hij hoorde niets meer van het overige van de toepassing. O mens, wie zijt gij, die tegen God antwoordt? Die woorden kwamen telkens bij hem terug. Als in een droom ging hij even later zwijgend de kerk uit. Langzaam stap te hij naar de woning van Van Vliet. Even later kwam Van Vliet thuis. Onder het koffiedrinken besprak deze de preek met mevrouw Kooi- stra. Daarna werd het gesprek meer algemeen, doch Evert nam daar schier geen deel aan en werd hem iets gevraagd, dan gaf hij korte, verwarde antwoorden. Van Vliet, die dat aan dezelfde gemoedstoestand van Evert toe schreef als waarin hij de vorige avond verkeerde, deed of hij niets merkte en betrok hem in het verdere dan ook geheel niet. Mevrouw Kooistra wierp zo nu en dan een blik op haar jongen, waarin deze, toen hij die bUk even vluchtig beantwoordde, smart en bezorgdheid meende te lezen. Hij snakte er naar om alleen te zijn. Nauwelijks was het eten dan ook afge lopen of Evert trok zich terug op zijn zolderkamertje. Hij sloot zorgvuldig de deur en wierp zich vervolgens op de knieën voor zijn ledikant. Woor den kon hij niet vinden. O mens, wie zijt gij, die tegen God antwoordt? Evert kreunde. Alles wat er gebeurd was, al dat nare, al die tegenspoed verwekten nu géén vragen meer, geen redetwisten, geen opstand, geen wrevel. Het was nu allemaal als vanzelfsprekend geworden: God had niet anders gekimd. Het werd hem een groot wonder, dat het niet erger geweest was, dat hij nog leefde. God had hem weggeslagen kunnen heb ben. Rechtvaardig zou het geweest zijn, indien de bliksem hèm getroffen had, inplaats van hun woning. O, als God hem nu eens ter verantwoor ding geroepen had, wat dan...? Wat was God goed, dat Hij hem nog niet weggedaan had als drek der straten. Waarom had God hem nog gespaard? Waarom had God zijn murmurerin gen zo lang verdragen? Hij kon daar geen antwoord op geven, kon het niet begrijpen en verklaren. "O God," kreunde hij tenslotte, "het zou rechtvaardig zijn, indien Gij mij voor eeuwig verdoemde. De hel is de plaats waar ik thuishoor, dat heb ik verdiend!" Hete tranen brandden in zijn ogen, lekten tussen zijn vingers door op het witte laken. Hij zag zijn leven als één grote schuld tegenover een goeddoend God, Die hem nog niet in de rampzaligheid had geworpen. Hoe lang hij daar zo gelegen had wist hij zelf niet. Veel woorden sprak hij ook niet, maar die hij sprak getuig den van een zich vernederen voor God, een belijden van zijn schuld en zonden, een zich onvoorwaardelijk buigen, een goedkeuren en onderte kenen van zijn eigen, eeuwige onder gang. Even flitste het door hem heen: Zou dat nu de bekering zijn? Als het maar niet weer overging, als de opstand en de boosheid maar weer niet tertig zouden komen. Hij sidder de, want hij gevoelde het, dat hij tot alles in staat was. "O God," smeekte hij, "laat het altijd maar zo blijven, al is het dan, dat Gij mij voor eeuwig wegwerpt, geef dan, dat ik het altijd goed mag blijven keu ren, dat ik mij nooit meer tegen u... "Evert, slaapje?" klonk daarlsuiten de stem van zijn moeder. Haastig stond hij op, wierp een blik in de spiegel. Snel nam hij zijn handdoek, wiste zijn vochtig gelaat daarmee af en ontsloot de deur. "Kom je ook een kopje thee drinken, vrouw Van Vliet gaat inschenken." "Goed, ik kom." Hij was blij, dat zijn moeder niet vroeg, wat hij zo lang gedaan had. Toch had het hem enige verruiming geschonken. Stemmig volgde hij zijn moeder naar beneden. De rest van die dag verstreek. Toch heerste er enigs zins een gedrukte stemming in huis. Met smart en schaamte moest Evert het erkennen, dat was om hèm. Hij was er de schuld van, hij was de ban in huis. Hij schaamde zich. Had hij zich gisterenavond toch maar niet zo laten gaan, want nu gevoelde en wist hij het glashelder, dat al wat hij toen gezegd had niét waar was. Nu moest cie Heere eens naar zijn woorden en daden handelen. Het zou verdiend zijn, rechtvaardig verdiend. Hij had het zich waardig gemaakt, dat de Heere hem nooit meer enig goed liet smaken. Hij had er om gevraagd. Hij voelde de toorn Gods branden in zijn ziel. 's Avonds, toen hij wéér in de kerk zat, luisterde hij. Nu zou de dominee hem het oordeel wel aanzeggen. (wordt vewolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6