Hi^gil ^i^^i ^u^ Sociale recherche ontdekt in regio 8 ton aan steunfraude Ëilandelijke burgemeesters nemen kwartetspel Goeree-Overflakkee in ontvangst Ouddorps Raad- en Polderhuis sloeg zwarte bladzijde om en is weer 'spil in het dorp' Politie-inzet bij huwelijkssluiting Commissaris van de Koningin 'tekent' museum open Wijziging inzameling huisvuil tionueiteinaiv A^^ 79e jaargang Nr. 7608 - Dinsdag 15 mei 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag op Goeree-Overflakkee voor 105.000 euro bespaard op onterechte uitkeringen, bijstandsfraude bedraagt er 34.000 euro Teruggevorderd Brandschoon Ji-ots Brand Zwarte bladzijde Perfecte plek De Waal Hoveniers Erf- en sierbestrating MIDDELHARNIS/SPIJKENISSE - Sociaal recher cheurs hebben vorig jaar op Goeree-Overflakkee, Voor- ne-Putten en elders in de regio in totaal ruim 8,3 ton aan fraude met bijstandsuitkeringen opgespoord. Ook hebben de onderzoeken geleid tot een besparing van ruim 1,6 miljoen euro aan uitkeringen. In Goedereede en Middelharnis is geen enkele uitkeringsgerechtigde betrapt op steunfraude. Van een onzer verslaggevers Het Regionaal Opsporings team Sociale Recherche (Rots), opgericht op I Januari 2005, lichtte in de afgelopen ander half' jaar zo'n 250 meldingen door De meeste gingen over mensen die een bijstandsuit kering ontvangen, maar niet aan de sociale dienst hadden opgegeven dat zij samenwo nen. Andere melclingen had den betrekking op verzwegen verdiensten (zwart werken) en onjuiste adresopgaven (post adressen). Door cte onderzoeken ontdek te het team voor 833.500 euro aan steunfraude. De desbetref fende uitkeringen zijn beëin digd en de fraudebedragen teruggevorderd. Daarnaast konden er als gevolg van het speurwerk (onterecht geble ken) aanvragen voor een uit kering worden afgewezen. Dit bespaart de dertien deelne mende gemeenten gezamen lijk 1.618.500 euro. In Hel- levoetsluis en Spijkenisse was de fraude het omvangrijkst, respectievelijk 410.000 euro en 301.000 euro. De besparingen bedragen er 91.000 euro en 1.027.000 euro. Het 'Rots' is een samenwer kingsverband tussen Spijke nisse, Albrandswaard, Baren- drecht, Bernisse, Brielle, Dirksland, Goedereede, Hellevoetsluis, Middelhar nis, Oostflakkee, Ridderkerk, Rozenburg en VVestvoorne. De gemeente Spijkenisse treedt op als werkgever van de zeven sociaal rechercheurs, die vorig jaar in 21 gevallen aangifte heb ben gedaan bij het Openbaar Ministerie, zodat tot vervolging kon worden overgegaan. Op Goeree-Overflakkee ken de uitkeringsontvangers van Goedereede en Middel harnis brandschoon: er is geen fraude ontdekt. In Middelhar nis werden wel onterechte uit keringen stopgezet. Dat levert de gemeente een besparing op van 39.000 euro. In Dirksland werd voor achtduizend euro gefraudeerd; aan besparin gen kon 66.500 euro worden geboekt. In Oostflakkee liep de fraude op tot 26.000 euro; de besparingen benaderen de 39.000 euro. In totaal bedroeg de steunfraude op Goeree- Overflakkee 34.000 euro en is er 105.500 euro bespaard. De meldingen over bijstands fraude waren afkomstig van zowel overheidsinstellingen als derden. Door het koppelen van bestanden - van bijvoorbeeld de belastingdienst, de UWV, de Kamer van Koophandel en de Rijksdienst voor het wegverkeer - aan de uitkeringsinstantie, "komen mogelijke fraudesitua ties steeds vaker aan het licht", meldt de gemeente Spijkenisse. Maar ook worden "signalen van omwonenden en bekenden" over het vermoeden van fraude serieus onderzocht. Wethouder Hanneke Hamer slag van Spijkenisse, verant woordelijk voor het Rots, is ble- trots op de resultaten. Het OOSTFLAKKEE - In ver band met Hemelvaartsdag wordt het huisvuil in de kernen Oude-Tonge, Nieu- we-Tonge en Stad aan 't Haringvliet ingezameld op zaterdag 19 mei. Zet dus uw brume GFT-container zaterdagmorgen vóór 7.00 uur aan de weg. GEMEENTE GOEDEREEDE Sluiting gemeentehuls Op vrijdag 18 mei 2007 zijn zowel het gemeentehuis als de miiieustraat ge sloten. team blijkt een "succesvol instrument" te zijn in de frau debestrijding, zegt zij. "De bij stand is bedoeld voor mensen die het nodig hebben. Doordat dertien gemeenten de handen ineen hebben geslagen, zijn we nu beter in staat het kaf van het koren te scheiden. Wie ten onrechte een bijstands uitkering ontvangt, valt op een gegeven moment door de mand. Fraude loont niet." De sociaal rechercheurs zijn tij dens kantooruren voor tips en meldingen telefonisch bereik baar via tel. (0181)696 704. MIDDELHARNIS - Het is al lange tijd geleden dat 't ooit eens eerder verscheen, en velen zullen het zich niet eens meer herinneren: een Flakkees kwartetspel, 't Zal ruwweg dertig jaar geleden zijn dat de Middelharnisse Prins Mauritsschool voor de eerste maal een Flak kees kwartet uitgaf. Met kaarten die een oranjekleu rige achterkant hadden en op de voorkant zwartwit- foto's van diverse bekende locaties op het eiland, werd dit gezelschapsspel op de markt gebracht voor het goede doel. Wie zal het echter nog weten? Nu, zo'n dertig jaar later, is Goeree- Overflakkee opnieuw het onderwerp voor een kwar tetspel, ditmaal in kleur en thans uitgegeven door de activiteitencommis sie van de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis, en opnieuw voor het goede doel. ;V« de presentalie in hel ISGO-gebouw was het aan de aanwezige ëilandelijke burgevieesters om het allereerste potje kwartet te spelen. En hóe vennakelijk zo'n 'ouderwets' gezelschapsspel kan zijn, laat de foto wel zien... Door Hans Villerius Het initiatief om het kwartet te maken kwam van de activi- teitenconimissie. In de eerste plaats om geld in te zamelen voor het bouwfonds van de eigen kerkelijke gemeente. Maar ook om het eiland iets aan te bieden wat samenbindt en wat de spelers doet ont dekken wat het eiland zoal te bieden heeft. Verdeeld over zesendertig kaarten kent het kwartet negen thema's die op Goeree- Overflakkee een belangrijke rol spelen. De gemeentehui zen (met gemeentewapens), recreatie en ontspanning, oeververbindingen, werkge legenheid, landbouw en vis serij, natuur, monumenten, winKels, hulpverlening, het zijn allemaal aspecten uit het '«landelijke leven' die terug te vinden zijn in dit nieuwe kleurige kwartetspel, dat temidden van alle digitale en virtuele vertier van van daag de dag een 'ouderwetse' samenbindende gezelligheid inet zich meebrengt, zowel voor jong als oud. En van die gezelligheid mochten de burgemeesters van Goeree-Overflakkee afgelopen donderdagmorgen een proefje nemen. Alle vier waren ze uitgenodigd om in het ISGO-gebouvv te Middel harnis de eerste exemplaren in ontvangst te nemen. Alleen burgemeester Van Pelt van Oostflakkee liet zich daarbij veron tsch uldigen Namens de voltallig aanwe zige activiteitenconimissie \an de Middelharnisse Gere formeerde Gemeente ga' Machiel Mol op de boven verdieping van het ISGO- gebou^v een korte uitleg over hoe het kwartetspel tot stand is gekomen. "Er zijn vele foto s gemaakt, er moest een lay-out worden verzonnen, en toen zijn er 2500 stuks gedrukt. Mede door sponso ring van meerdere beclrijven, informatie vanuit het streek archief en dankzij de inzet van drukkerij Gebr. De Waal te Sommelsdijk kon het kwar tet worden gerealiseerd", zo liet Mol weten. In een koffer, presenteerde hij - evenals de Minister van Financiën de begroting op Prinsjesdag - het nieuwe 'streekproduct', waarna met een de burgemeesters aan zet waren om zoveel moge lijk kwartetten naar zich toe te spelen. En daar hebben ze zich, zie foto, beslist mee ver maakt! Van Pelt heeft door zijn afwezigheid dan ook zeker het nodige gemist (tenzij hij natuurlijk z n snor drukte omdat 'ie bang was te zullen verliezen, of de spelregels misschien niet meer kon...) maar ongetwijfeld zal in 'het Folo's: Hans Villenm koffertje van Mol' ook voor hém een exemplaar hebben gezeten. Nadat tijdens het kwartetspel burgemeester De Vries hersteld was van een daverend lachsalvo prees zij de activiteitencommissie voor hun initiatief: "Het is echt een toeristisch artikel dat zonder meer op een goed moment wordt gepresenteerd!" Officieel gaat de verkoop van start tijdens de Boerenmarkt die op 9 juni a.s. van 9.30- 15.30 uur wordt gehouden op het plein van de Prins Mauritsschool te Middel harnis. De kwartetten zijn nu echter al te bestellen via e-mail kwartet-go(@,kliksafe. nl of telefonisch via de num mers 0187-489338 en 0187- 484336. Eén kwartetspel kost 6,95 (excl. verzendkosten). Na 9 juni zijn de kwartetten te koop bij Doekhandel Van der Boom te Sommelsdijk. OUDDORP - Het was al even geleden dat Commis saris van de Koningin J. Franssen Ouddorp bezocht, maar donderdagmiddag had hij maar liefst een hele middag uitgetrokken voor twee gedenkwaardige gebeurtenissen: de herope ning van het museum Oud dorps Raad- en Polderhuis en de jubileumreceptie van VW Ouddorp aan Zee. Door Adri van der Laan Burgemeester Ger van de Vel de van Goedereede heette de Commissaris hartelijk welkom in het Ouddorpse museum. Op de eerste verdieping - de oude raadszaal van de voorma lige gemeente Ouddorp - was een gezelschap genodigden aanwezig om de opening extra luister bij te zetten. Het was niet gepland, maar in het afge lopen halfjaar heeft het muse um een grondige opknapbeurt ondergaan. Het resultaat mag gezien worden en burgemees ter Van de Velde noemde dit dan ook met recht een "kroon op het werk" van het Stich tingsbestuur en de andere vrij willigers. In de nacht van 17 oktober van het vorige jaar werd er brand gesticht in het museum. Het vuur op zich richtte niet zoveel schade aan, maar de rook- en roetvorming zorgde ervoor dat veel zaken in het muse um onherstelbaar beschadigd waren. En dat was de reden voor de niet geplande opknap beurt. In haar toespraak tot de genodigden verzekerde stich- üngssecretaris Mirna Bogert dat het bestuur het op die dag "absoluut niet meer zag zitten". Maar zij en Pau Heerschap werden, toen ze de wacht hiel den bij het museum in verband met sporenonderzoek, zo zeer gesterkt door het meeleven van de Ouddorpse bevolking dat dit er uiteindelijk toe leidde dat de bestuursleden er gezamen lijk de schouders onder zetten en van de gelegenheid gebruik maakten om het museum te herinrichten en het zelfs een kleine uitbreiding te geven. Op de begane grond is nog steeds de gewone expositieruiinte. Commissaris van de Koningin Franssen tekent na de zwarte bladzijde als eerste het gastenboek van het Ouddorps Raad- en Polderhuis. Foto: Adri van der Laan terwijl op de eerste verdieping ruimte is gemaakt voor een wisselexpositie, die momenteel wordt ingevuld door de jubile rende VVV Ouddorp aan Zee. Verder is het de bedoeling dat op de eerste verdieping ook regionale kunstenaars hun werken kunnen exposeren. Dit zal gebeuren in samenwerking met de Stichting Podium en de Kunststichting Goedereede. Op de zolderverdieping zal ruimte zijn voor educatie aan schoolkinderen. Door de uitbreiding heeft het museum nu ook wat meer ruimte gekregen om ook museumstukken die nog 'in depot' waren aan het publiek te tonen. Mirna Bogert dankte deze middag allen die hebben mee gewerkt aan het weer in oude luister brengen van het muse um, en ook voor de steun die het museum van de gemeente Goedereede heeft ontvangen. Aan Commissaris van de Koningin Franssen was de eer om als eerste zijn hand tekening en gelukwensen te zetten in het gastenboek. Dit gebeurde op een pagina die symbolisch was voorafgegaan door 'de zwarte bladzijde' in de geschiedenis van het museum, zoals de brand wel kan worden genoemd. Franssen verzekerde dat hij het "heerlijk" vond om weer in Ouddorp te zijn. Hij sprak zijn waardering uit voor het museum en ook andere initia tieven op het eiland die streek eigen cultuurhistorie in beeld wil brengen. Hij noemde in dit verband ook de musical Mee krap waar hij enkele jaren gele den persoonlijk een uitvoering van bijwoonde. In tegenstel ling tot dergelijke evenemen ten elders in Zuid-Holland die veelal door bedrijven worden gefinancierd, worden de acti viteiten op het eiland veelal door vele vrijwilligers georga niseerd. Hij prees dan ook de grote betrokkenheid van de ëilandelijke samenleving. Verder raadde hij het museum aan om in de toekomst meer samen te werken met andere musea in de regio, zodat er meer variatie in de museum stukken komt. "Dit zal zeker de aantrekkingskracht bevor deren", aldus Franssen. Wethouder Cornells Visser van de gemeente Goedereede, die 'kunst en cultuur' in zijn por tefeuille heeft, was ook één van de sprekers tijdens de herope ning. Hij noemde de plaats van het museum "een perfecte plek" die de vele toeristen iets te bieden heeft in het dorp. Dit zal volgens hem zeker nog uit gebreid worden als tegelijker tijd zowel het museum als de toren bezocht kan worden. Hij verzekerde dat ook de gemeen te er alles aan doet om ook de omgeving van het museum aantrekkelijker te maken door het opknappen van de ring rond cle kerk. Ook vond hij dat dergelijke initiatieven mede zullen bijdragen aan de vorming van een ëilandelijke cultuurvisie, waaraan de vier gemeenten volop werken. Het Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis is met haar ver nieuwde interieur er in ieder geval klaar voor om de toeris ten én de eigen bevolking weer in stijl te ontvangen. Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Firma J. J, van Gurp OudedIjkU, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestratlng.nl ^^^^1^0^ www.brlUentrunilieuvelaai.nl Zondpod 56 - «iddelhomis lelefoon (OIB?) 48 34 37 MIDDELHARNIS - Bij het Oude Raad huis van Middelhar nis was vrijdagmiddag een verhoogde poli tie-inzet te bespeuren. Uiteindelijk bleken er geen calamiteiten of iets dergelijks te zijn, maar een aantal politiemensen uit de regio was naar Mid delharnis gekomen om de huwelijksvol trekking van hun col lega extra luister bij te zetten. Martijn van Heinin gen uit Middelharnis IS deze collega. www.autobedrijf-admiraal.nl Hij trouwde niet Denise Nee- Ie uit Sint Philipsland. Dit keer waren waren er geen bebloemde bogen, omhoog gehouden door schoolkin deren, waar het paar onder door moest lopen, maar er werd gebruik gemaakt van de wapenstok, geheven door stoere politiemannen en - vrouwen. Het bruidspaar gaat in Mid delharnis wonen. Tekst: Adri van der Laan Foto: Persburo Flakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1