Herkent u ze...? Roemenië tot de EU, toegetreden en nu? De Ruyterjaar 2007 vol tentoonstellingen, lezingen, concerten, feesten en zeilschepen ^Mijn ziel maakt groot den Heere' - Een lofzang klinkt altijd Anouk Slockers en Rebekka Hoek plaatsen zich voor NK turnen Geen kruuk maar kruud Rommel- marktspullen Radio Goeree Lokaal Ouder Kind: spelen is leren EIIAt1DEn-l1IEUW5 14- Van touwslagersjongen tot zeeheld (1607-1676) CD recensie: Drie lofzangen Een drieluik Drie lofzangen voor orgel Interessant Het tij mee Feesten en herdenkingen Zeven geboortehuizen Tweehonderd platbodems Onvoorstelbaar avontuur PAGINA 7 VRIJDAG 11 MEI 2007 Hel land, de plaats of de onislandigheden waarin wij geboren worden kunnen nog al verschillen. Da( zien we al in ons eigen land, waar we in ieder geval omringd worden mei medische zorg. Ook voor ons geldl dat hel een behoor lijk verschil kan uitmaken of wij rijke ouders hebben of geboren worden in een minder bedeeld gezin. Daar komt ook nog bij het vcr.schil of wij in een stad of op het platte land hel eerste levenslicht zien. Zeker zo belangrijk is het of wij ter wereld komen in een christe lijk gezin of in een gezin waar dal helemaal niet van belang geacht wordt. Maar ook hier komt het voor dat een kind ter wereld komt in een gezin waar vader of moeder ontbreekt. Of zelfs dat een kind ter von deling wordt gelegd. De zorg om een baby na de geboorte is in ons land, ook in inedisch opzicht, ruim aanwezig. Dal dit niet overal ter wereld het geval is, zal ons bekend zijn. In onze serie over Roemenië willen wij deze keer stil staan hoe dit gaal in een land waar het, zeker op medisch gebied, geheel anders is dan bij ons. De situaties die wij hierboven hebben ge.schelst, komen ook in Roemenië voor Maar de omstandigheden zijn op meer dere pmiten loch wel anders dan bij ons. Al eerder hebben wij geschreven over het ver schil in woononislandigheden; flie laten hel beslist niet toe dal een baby thuis gelxjren kan worden. Als we ook denken aan de siraalkinderen zal hel van zelf wel duidelijk zijn dat een kind in het ziekenhuis gebo ren moet worden. We komen al gauw in situaties terecht die wij in ons land niet zo kennen. En gelukkig maar. Voorname lijk vormen de straatkinderen daarbij een groep die onze aandachl verdient. Nog vaak heel jonge rtieisjes raken zwan ger, terwijl ze dit nog niet eens zo direct bemerken; velen mer ken dit pas als ze leven gaan voelen en begrijpen dan dat ze in verwachting zijn. Deze straatkinderen leven samen en geheel vrij op, met alle nare gevolgen van dien! Deze zwangere kinderen staan niet onder medisch toezicht, zoals zwangere vrouwen hier Nee, men komt pas bij de dokter in hel ziekenhuis als de geboorte zich aandient. De kinderen komen arm ter wereld en als zij niet geholpen worden, zul len ze ook altijd arm blijven of vaak jong overlijden. Op .straat leven met een bab)' is ook niet zo eenvoudig, f^r is al geen eten voor de mcjeder zelf, hoe moet het dan met het pas geboren kind? Vandaar dat na de geboorte van een baby veel van deze moeders door het ziekenhuispersoneel wordt aangeraden om hun kindje maar in hel ziekenhuis Ie laten omdat zij er toch niel voor kan zorgen. Wal doet een moeder dan? Zij weet er zelf ook geen raad mee, zodat verstliillende keren per maand een moeder na haai' bevalling zonder baljy naar huis gaat! Nu ja, naar huis...; lerug naar de straat en overnachten in een leeg staande wagon of anderszins, maar beslist niel in een gezel lige woning waar zij met liefde onningd wordt! Nee, liefde zullen deze kinderen/moeders niet snel ontvangen. Het leven op straal is barbaars hard. En hoe zal het gaan mei het kind waarvan ze in het zieken huis afstand heeft gedaan? ;\so- ciatia Betania in Bacau tracht een oplossing ie zoeken, samen met de kinderenbescherniing. Adopteren van een kind vanuit het buitenland is in Roemenië bij wel verboden. Voor zover mij bekend heeft in al de jaren waarin André Muit zich vanuil zijn functie bij Betania over deze kinderen ontfermt, adop tie nog maar één keer plaats gehad. Toen is een meisje van uit het tehuis voor mi.sbruikte en verwaarloosde kinderen De Tulp, terechtgekoinen in een adoptiegezin in Frankrijk. De moeder kan soms worden r^pgevangen in het kamer trai ning project van Betania. Dan begint er voor hen een nieuw leven, waarbij ze dan ook voor zichzelf in een totaal nieuwe wereld terecht komt. Maar de verbinding tussen moeder en kind is wel verbroken. Het streven is dan ook om moeder en kind bij elkaar te houden en hiervoor een pleeggezin te vin den. Deze gezinnen ontvangen van de overheid een bijdrage (soort kinderbijslag) om voor moeder en kind te zorgen. Zoals we hierboven al schreven, is het maar niet eender waar je geboren wordt en in welke onislandigheden. Het is nau welijks in te denken waarmee de Asocialia Betania dagelijks mee wordt geconfronteerd, wat een verdriet. Dammis Vroegindeweij, secretaris H.C.R. tel: 0187-482594, e-mail: dammis.vr-hcr@kliksafe.nl Ze hebben een vaste plaats in bel Nedeilantfse prtjleslanlis- me: de lofzang van Maria, cfe lofzang van Zacharias en de lof- z;uig van .Simeon. Waar komen de liederen vandaan? Zijn ze allijd gezongen? In het boekje 'Mijn ziel maakt groot den Heere' van de hand van Anje de Heer en uitgegeven door De Banier, komen allerlei onder werpen rond de lofzangen aan de orde. Op de bijgevoegde cd speelt Geert Bierling op hel Witte-orgel in de Hervormde kerk van Beusicheni eigen com posities bij de drie lofzangen. De lofzangen van Maria, Zacha rias en Simeon staan vlak bij elkaar in de Bijbel. Aiie drie maken ze deel uit van de kerst geschiedenis. Ze dragen zo dui delijk het kaïakter van een lied dat de kerk ze zingend heeft overgenomen. Zo zijn ze eeu wen tater in de Nederlandse prole.slanl.sc Iraditie lerechl- gekomen. De lofzangen uit hel begin van Eukas vormen samen een drieluik rond Kerst. Elke lofzang markeert een deel van de geschiedenis rond de geboorte van de Heere Jezus, De drie lofprijzingen grijpen terug op Gods belofte. Ze vor men samen een verbinding lus sen verwachting en vervulling. Het boekje gaat uitgebreid in op de verschillende aspecten van de lofzangen van Maria, Zacharias en Simeon: de tekst, de (melodische) vorm, de plaats die ze in de kerk innemen en de manier waarop ze in de Neder landse protestantse kerken bekend zijn geworden. Deze uitgebreide loelichdng van ruim 60 pagina's is van de hand van de musicus Anje de Heer. Zij publiceert regelmatig over onderwerpen rond litui^ie, Op een rommelmarkt te Stel- lendam werd onlangs deze foto, op een stuk karton ach terstevoren ingelijst(!), aan getroffen. Als iemand zijn of haar voorgeslacht herkent op deze fraaie prent uit vroe ger tijden, kan men contact opnemen met de redactie van Eilanden-Nieuws, tel. 471021 of 4710'_'2, of een mail sturen naar iedactie(n gebr-dew^jüL com of j.villeriusffgelrri dewaal.coni. kerklied en kerkmuziek. Hel is boeiend geschreven, leerzaam en biedt verrassende gezicJils- punlen. Op de cd speelt (Jeeit Bierling 'Drie lofzangen voor orgel'. Hij componeerde dit werk in 2000 en droeg hel op aan col lega Hans van Nieuwkoop. De muziek is geschreven in een achttiende-eeuwse stijl, verge lijkbaar met die van een leerling van Johann Sebastian Bach. De bewerking van de Lofzang van Maria bestaat uit twee delen: een trio en een koraalzetting'. Het trio is verwant aan de koraallrio's uit de cantates van Bach. Muzikaal gespeeld en geregistreerd met een Octaaf 4', Holfluit 8' en een Roerfluit 4'. Ped-HW, HW-BW. Ook hier zien we dat registreren een vak apart is. Een zetting met de melodie in de bovenstem rondt de bewerking af. De bewerking van de Lof zang van Simeon bestaat uit een koraalaria vt)or twee solo stemmen en pedaal. Hel licht waarover Simeon zingt, wordt muzikaal door deze sterke uit komende stem \erbeeld. De bewerking' van de Lofzang van Zacharias is stevig van karakter Hel stuk zet in als een fuga. Het thema is afgeleid van de eerste koraalregel. Een sopraanzetting sluit het stuk af Het programma geeft onge veer 23 minuten orgelmuziek, gespeeld door de sladsorganist van Rotterdam Geert Bierling. Hij studeerde ondei andere aan het Rotterdams Conserva torium. Was organist te Delfs- haven en bespeelt tegenwoor dig het concertoigel van hel Rotterdamse Stadhuis. Hij is docent orgel en kla\'ecimbel aan het Brabants Conservato rium. Van zijn hand versche nen diverse composities. Een organist die alle stijlen speelt, (inclusief transcripües) impro viseert en componeert. Goede wijn hoeft geen verdere krans. Het Ijoekje en de cd zijn inte ressant vooi' de orgelliefhebber. Maar ze zijn ook geschikt om te bespreken en te beluisteren op de middelbare school en op een jeugd-, mannen- of vrou wenvereniging. Dal geeft een verfrissencie manier om met elkaar bezig zijn rondom de lofzangen van Maria, Zacharias en Simeon. N.a.v.: 'Mijn ziel maakt groot den Heere' - De lofz/ingen van Maria, Zacharias en Simeon, Uitgei'erij De Banier Ulnrhl. ISBN 97 89 336 05925. pnjs€ 17,50. Middelhamis, Jaap Hollaar Ir) deze rubriek l<unnen lezers hun zegje doen afreageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendin gen mogen geen grotere omvang heb ben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tel^stin te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Graag wil ik n.a.v. de uitleg in 'Met Raad en Daad' van 4 mei jl. een opinerking plaatsen. .Met volhardende halsstarrig heid, tegen beter weten in, blijft de naam 'Kruukplaetjes' in Zeeland en op Goeree-Over- flakkee bestaan, hoewel ze niets met kannen of kruiken te maken heeft. Gaat dit ooit nog goed komen, of wordt deze spraakverwarring gewoon doorgezet? De uitleg in 'Met Raad en Daad' is helder en klaar: het zijn kruidige koekjes op een plaat of in de koeken pan gebakken. ICruudplaetjes dus, of niel? Wie voelt zich geroepen dit misverstand voor eens en altijd recht te zetten? Veel sterkte toegewenst. P. Korteweg, Oudelandsedijk 17 3257 KE Ooltgensplaat OUDDORP - Radio Goe ree Lokaal (ROL) houdt zaterdag 30 juni 2007 voor de tiende keer haar jaarlijkse rommelmarkt. Van 9.00 tot 15.00 uur is een gedeelte van par keerterrein Dorpstien- den ingeruimd voor de jaarlijkse rommelmarkt van ROL. Er zullen zo'n 25 kramen slaan, vol met tweedehands spullen zoals glaswerk, pot ten, pannen, boeken en misschien wel antiek. Ook ontbreekt de kraam niet met oude LP's en single LP's. Verder is er volop vers gebakken vis en de hele dag slaat de barbecue aan. Voor deze rommelmarkt is de lokale omroep van de gemeente Goedereede momenteel nog op zoek naar tweedehands spul len. Als u nog dingen heeft waar u vanaf wilt, dan kunt u contact opnemen met één van de telefoonnummers 6828.30, 684956 of 492887, liefst tussen 19.00 en 21.00 uur OUDE-TONGE - Sport en gymnastiekvereniging O.K.K. geeft onder de naam Ouder Kind gymlessen aan de allerkleinsten. Niet alleen goed voor de bewe gingervaring van peuters, maar ook een goed contact moment voor de ouders. Ouder en Kind is bestemd voor peuters van 2 tol 4 jaar. Samen met een vader, moe der, opa, oma of oppas kunnen de peuters lekker gymmen in een 'echte' gymzaal. De les.sen Ouder en Kind zijn een initi atief van het KNGU (Konink lijke Nederlandse Ciymnastiek Unie). De peuters krijgen spelender wijs wisselende bewegingssitu aties aangeboden, waardoor ze geprikkeld worden om te bewegen: klimmen, klauteren, balanceren, hangen, springen en rollen. Ook muziek speelt een belangrijke rol tijdens de lessen. De lessen staan onder begeleiding van een deskundi ge leidster van de vereniging. Penters van 2 tot 4 jaar vallen in een moeilijke leeftijdscate gorie. Omdat flexibiliteit voor deze groep belangrijk is, han teert sport- en g\ninastiekver- eniging O.K.K. daarom een opzegtermijn van één maand. Ouder en fvind iets voor u? Op dinsdag van 10.45 tot 11.30 uur kunt u een kijkje neinen in de Grutterswei te Oude-'lbnge. Voor meer informatie kunt u bellen naar (0187) 643304. Op 23 maart jl. begon het De Ruyterjaar. Koningin Beatrix opende het in de Jacobskerk te Vlissingen. Het was het begin van een jaar vol activiteiten die verwijzen naar het feit dat Michiel Adriaenszoon de Ruyter, een van de groot ste zeehelden uit de vaderlandse geschiedenis, vierhon derd jaar geleden werd geboren. Activiteiten ook die het maritiem besef moeten bevorderen bij jong en oud en bij nieuwe Nederlanders. Door Kees van Rixoort terst de historische feiten in kort bestek. Michiel Adriae nszoon de Ruyter werd op 24 maart 1607 geboren in de havenstad Vlissingen. Zijn xader was bierdrager. Michiel zag voor zichzelf duidelijk een andere toekomst. Als kleine jongen bewees hij zijn moed al door langs de buitenkant van de St. Jacobstoren naar boven te klimmen. Net elf jaar oud begon hij als touwslagers- jongen en droomde hij van een leven op zee. Een leven dat hem internationale faam /OU opleverden en tot veler verbeelding zou spreken. De Ruyter figureerde destijds in een regio waarin de economie de wind in de zeilen had en de kennis, over bijvoorbeeld naxigalie, flink groeide. De f<epubliek der Zeven Verenig de Nederlanden was in koite lijd een wereldmacht gewor den, die zwaar bevochten werd door de Engelsen. Na tal van zeeslagen en oorlogen, wilde De Ruyter op 45-jarige leeftijd sU)ppen en een rustig leven tje leiden aan de wal, samen met z'n derde vrouw. Lang duurde die rust niet; op uitno diging van de yVdmiraiileit van Holland nam hij namelijk als vice-commandeur diens op de oorlogsvloot. Aan booicl van zijn vlaggenschip De Zeven Provinciën wist hij menige zee slag te winnen op basis van zijn strategisch inzichl en eivaring als zeeman. Na twee Engelse Zeeoorlf)gen sneuvelde De Ruyter in de strijd legen de Fransen bij ^Syracuse op 29 april 1676. Hij werd begraven in de .Amsterdamse Nieuwe Kerk. .Vlichiel Adriaenszoon De Ruy ter laat niet alleen zijn sporen na als zeeheld, maar ook als de oprichter van het korps Mari niers, zeesoldaten die overal inzetbaar moesten zijn. De \ierhonderd jaar geleden geboren held is onderwerp van de nationale tentoonstel ling 'De trots van Zeeland, de wereld van Michiel de Ruy ter' in het Zeeuws maritiem muZEEum te Vlissingen. Vanuit diverse invalshoeken worden verklaringen gezocht voor het succes van De Ruyter. Hierbij is onder andere aan dacht voor de historische ont wikkelingen in de wetenschap, economie en cultuur. Deze zoektocht levert unieke combi naties van schilderijen en \'oor- werpen op, met bruiklenen uit binnen- en buitenland. De tentoonstelling geelt een beeld \'an de tijd waarin Michiel de Ruyter opgroeide, het vak van zeeman leerde en uiteinde lijk de belangrijkste zeeheld van Nederland werd. Terwijl Hel Ivinmiagersii'iel van Michiel. Foto: Zeeuws maritiem miiZEEum. elders vooral aandacht wordt gevraagd vocjr de militaire suc cessen, gaat deze expositie juist in op de eerste 43 jaar van zijn leven in Zeeland. In 'De trots van Zeeland, de wereld van Michiel de Ru)- ter' laat het muZEEum de algemene tendens van per soonsverheerlijking rond De Ruyter bewust los. De tentoon stelling geeft juist een beeld \an de tijd en de regio waarin Michiel de Ruyter leefde. Het is immers niet één persoon die de geschiedenis bepaalt. .\i had Michiel de Ruyter wel het tij mee. Hij staat in de canon van de Nederlandse geschie denis, omdat hij het symbool is van een periode waarin de Republiek der Nederlanden een wereldmacht uas. Dat de Republiek een wereldmacht was, is niet afliankelijk van een toevallige persoon als Michiel de Ruyter, maar van een com binatie van een expansief eco nomisch en cultureel groei ende regio in Europa. De ten toonstelling toont daarom een beeld van deze regio lussen 1607 en 1676 en geeft daar mee een antwoord op de vraag waarom Michiel de Ruyter kon opklimmen van bierdragers- zoon tot zeeheld. De tentoon stelling is te zien tot en met 30 september 2007. Bij de ten toonstelling schreef Veronica Erenks het boekje 'De wereld van Michiel de Ruyter'. Naast de nationale tentoonstel ling pakt het muZEEum veel breder uit in dit üe Ruyterjaar. Tot en met 24 juni is er ook de tentoonstelling 'De Rnyler her dacht, een feest van het volk' te zien. Aan de hand van foto's en bewegende beelden kan het publiek terugkijken naar De Ruyterfeesten en -herdenkin gen in het verleden, vooral het De Ruyterjaar 1957. De feesten hadden veel meer dan nu het karakter van een volksfeest. Men bouwde erebogen, hield optochten en de bevolking liep verkleed door de stad. Ook bevat deze tentoonstelling een terugblik op de herdenking van De Ruyters driehonderd ste sterfdag in 1976. Vanaf 1894, toen het standbeeld van De Ruyter werd geplaatst in Vlissingen, waren de rege rende vorsten aanwezig bij de herdenkingen. Direct na deze tentoonstel ling start het mnZEEum een nieuwe tentoonstelling: 'De Ruyter verbeeld, icoon en karikatuur'. Daarin kuirnen bezoekers zien hoe De Ruyter gebruikt werd en wordt voor propagandadoeleinden. In het najaar volgt de tentoonstel ling 'De Ruyter inspireert, de zeeheld als kunst', die laat zien hoe de Vlissingse zeeheld door de eeuwen heen een inspira tiebron vormt voor kunste naars. Op 20 oktober start de expositie 'Vrouwen aan de wal, een selectie uit de ING Col lectie'. Deze bijzondere expo sitie is een hommage aan de vrouw achter de zeeman. Het is immers een Zeeuwse traditie dat, als de man op zee is, de echtgenote alle zaken op het land regelt. Net zoals Anna van Gelder dat deed voor Michiel de Ruyter. Het Zeeuws .Archief doet nog een duit in het zakje met een tentoonstelling over Zeeuwse zeehelden en het Vis- Porlrel van De Rii\ler serijmuseum in Breskens laat zien hoe de visserij eruitzag in de tijd van De Ruyter. Wie er nog geen genoeg van kan krijgen, kan in oktober en november aanschuiven bij de lezingencyclus 'Rondom De Ruyter', die het muZEEum oigauLseert in samenwerking melde Universiteit van Leiden en hel Nederlands Instituut voor Mililaiie tieschiedenis. De lezingen bieden onder andere een overzicht van de .Neder landse marine in hel midden van He zeventiende eeuw. Ver der zijn de charmes van de stad Vlissingen te ontdekken aan de hand van een wandeling langs de zeven geboortehuizen van Michiel de Ru)ter. Eind maart zijn in Vlissingen de speciale De Ruylermunten in omloop gebracht. Ze zijn er in de waarclen van een bah e, 1 en 2 Ruyter en dienen als tijdelijk lietaalmiddel in de Vlissingse binnenstad. Van 6 tot en met 9 juli neemi de marine bezit van de Zeeuw se havenstad. Het boogteptnit is dan een vlootschouw voor de boulevard met 30 marinesche pen uit onder meer Neder land, Spanje, Turkije, Letland en België. Na de vlootschouw gaan de grootste schepen voor anker op de rede van Vlis.sin- gen. .Andere schepen meren af in de binnenhaven en zijn dat weekeinde toegankelijk voor hel publiek. Dat weekeinde is er ook een straatfestival in Vlis singen. In hel weekeinde van 23 tol en met 27 augustus doen honder den grote en kleine zeilschepen en enkele stoomschepen mee aan Sail De Rnyter. Onder deel van Sail De Ruyter is een tocht van historische Vlaamse schepen uil Rupelmonde via Terneuzen naar Vlissingen. Voorts komen deelnemers van de Dutch Classic Yacht Regatta Hellevoetsluis naar Vlissingen. Op het Veerse Meer verzamelt zich, in de dagen voorafgaand aan Sail De Ruyter, een bruine vloot van tweehonderd platbo dems die als één geheel over het Kanaal door Walcheren naar Vlissingen zal komen. Alle deelnemende schepen krijgen zo veel mogelijk een plaats in de binnenhaven, waar de organi satie een tijdelijk Vlaams doi p en een vissersdorp bouwt. Maar de herdenking \an De Ruyler stopt niel bij cle pro vinciegrenzen van Zeeland. De zeeheld is immers een natio nale figuur, een held \an het hele volk. Daarom waren en zijn er dil jaar ook elders in Nederland activiteiten. Wat te denken van de opening, op 7 april, van het herdenkings jaar Michiel de Ruyter 2007 in de \oori)ialige Admiialiteit van het Noorderkwartier in de Ooslerkerk te Hoorn. Een reeks carillonconcerten in heel Nederland. Een boeken weekend. Een documentaire over het leven van Michiel de Ruyter op Omroep Zeeland en in Vlaanderen. De Nationale Vlootdagen in Den Helder, die in het leken van Michiel de Ruyler slaan. De tentoonstel ling 'Helden', vanaf augustus in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Concerten van shanty- koren, overal in het land. De Admiraal de Ruyter Homeport Race van Vlissingen naar Rot terdam, waaraan op 7 en 8 september zo'n 150 zeiljachten meedoen. De Wereldhavenda gen in Rotteixlam. Michiel de Ruyter concerten in de Mar- linikerk te Groningen, in de schouwburg te Drachten en het Concertgebouw te Amsterdam. De nationale taptoe, van 26 tot en met 30 september, in Ahoy, Rotterdam. Een tentoonstel ling in het West-Eries Museum in Hoorn. Een expositie in Eort Kijkduin in Den Helder En de admiraalslezing en afsluiting \'an het De f^uyteijaar in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 7 november. Tot slot een ludieke bijdrage aan het herdenkingsjaar van de grote zeeheld: een stripverhaal vooi- de jeugd van Jan Kragl en Mare Verliaegen (Suske en Wiske). De uitgever doet zijn uiterste besi om kopers enthou siast te maken: "In het album wordt hel avontuur verteld van het leven \'an de zeeheld Michiel De Ruyter, geboren als een gewone rondborstige Nederlander te Vlissingen in de zeventiende eeuw. Je bent getuige van zijn onvoorstelbaar avontuurlijk leven, waarin hij de ene keer op walvissen jaagt en in een volgende periode reizen onderneemt naar het verre Afrika en de Caribische eilanden, met zeegevechten en levensbedreigende stor men op zee als dagelijkse kost. Gevangengenomen, ontsnapt en uiteindelijk bevorderd tot admiraal, groeil Michiel uil tot de grootste zeeheld van Euro pa. Ademloos volg je Michiel in zijn gevechten tegen Duin kerker piraten en later tegen de onvei'slaanbaar gewaande Engel.se oorlogsvloot, maar ook... in zijn liefde voor zijn gezin. Ontdek het geheim van deze Vlissing.se deugniet, die ondanks al zijn overwinnin gen, vooral zichzelf blijft." .Anouk Slockers turnt dit sei zoen voor hel eerste jaar in de 2' divisie bij de jeugdlurnsters. Zij had zich vcjor de 'A finale in .Amsterdam weten te plaatsen en dat was al een knappe pres tatie gezien hel hoge niveau in deze divi.sie. Op deze '/j finale had Anouk cle zware taak om zich' te plaatsen voor de NK. .Anouk begon haar wedstrijd niet zo sterk op sprong, maar daarna turnde zij een mooie brugoefening. Op de balk ging het met intuinen nog prima, maar tijdens haar wedstrijdcje- fening ging hel niet foutloos. Haar \loeroefening was weer van hoog niveau en zij turnde bijna 9 punten op dit toestel. Met een totaal van 32,649 punten plaatste Anouk zicli bij de 36 beste jeugdlurnsters van Nederland. Een zeer goede prestatie \an de 12 jaar oude iAiiouk. Rebekka stond voor de bijna onmogelijke opgave om zich bij de junioren voor de NK te plaatsen. De meeste andere turnsters op dit niveau maken twee keer zoveel trainingsuren als Rebekka en ook heel vaak nog in een pernianent inge richte lumbal. Gelukkig kan de A-selectie van Olympia/ Sparta dit seizoen één keer per week in cle turnhal van Helle- voel trainen en dat is een grote meerwaarde voor de turnsters. Rebekka opende heel sterk op de brug met een 8 en dat bleek later de één na hoogste score. Ook op balk turnde ze een ijzersterke oefening en alle elementen werden prima uit gevoerd door Rebekka. Haar vloeroefëning was net als haar brugoefening de 2'' score van alle turnsters. Met een 8,95 op vloer kreeg Rebekka echt wat ze verdiende. Op sprong komt ze nog tekort om zich te meten met de top, dus de komende trainingen gaat daar hard aan gewerkt worden. Bij de prijs uitreiking kwam Rebekka maar één tiende van een punt tekort voor de bronzen medaille. Een unieke prestatie van deze talentvolle turnster, want zij plaatst zich dus met overmacht voor de NK. fn het weekend van 19 mei turnen nu in totaal 5 turnsters van de .selectiecombinatie van Sparta/Olympia de N K 2'^ en 3' divisie in Terneuzen. Behalve Rebekka en Anouk, hadden eerder Yoshka Spuij, Chantal \d Klooster en Eline Starink zich al weten te plaatsen voor de NK 3" divisie. Met de 5 turnsters die op 14 april al de NK 4'' divisie in Fianeker heb ben geturnd, is er nu al sprake \an een meer dan uitstekend turnseizoen voor deze groep. In totaal 10 turnsters die een NK turnen is zeer uniek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7