Janneke Blok gaat dieper het land in Geslaagd voor Jeugd EHBO 11 WÊ Voorlichtingsavonden Carina Saarloos over haar werk onder Malinese prostituees Help de Congolese vluchtelingen! EIIAnOEl1.niEUW5 i* c« c« c« c« c« c« a #-'-^ Congo: Het toneel van voordurende gevechten, plunderingen, moord en verkrachting. Het is het dodelijkste conflict sinds de Tweede Wereldoorlog. Smds 199Ö zi]n bijna vier miijoen mensen omgeKomen. leaere aag siaan duizenden mensen op de vlucht. In totaal hebben al meer dan 1,6 miljoen mensen hun huizen moeten verlaten. En het geweld gaat door... Steun Stichting Vluchteling ^^T^ mpt ppn hiiHracp on ffiro 999. www.vluchtelins.ors ff f J Centre Rahab Duisternis Presentaties PAGINA 6 VRIJDAG 11 MEI 2007 MIDDELHARNIS - Het is al weer tien maanden gele den dat Janneke naar Khar toum - gelegen in het noor den van Soedan - ging om de zorg voor vele duizen den vluchtelingen op zich te nemen. Nu was ze veer tien dagen met vakantie in Nederland om even op adem te komen. Ze is niet naar huis gekomen omdat ze het niet aan kan, nee, ze geniet van het werk, van de mensen en van de cultuur, ook al loopt de tempera tuur daar soms tot boven de 50 graden op. Er zijn wel wat overeenkom sten met het leven in Bethle hem, waar Janneke een aantal jaren bij Jemima - het werk onder gehandicapte Arabische kinderen - gewerkt heeft, maar er zijn ook nogal wat verschil len. Zo voelen stamgenoten zich hier direct op elkaar aan gewezen; leven bij geboorte, liuwelijk en begrafenis nog heel sterk bij de traditie. Er worden bij huwelijken nog geiten en koeien uitgewisseld. Ook liggen leven en dood bij deze mensen, die slachtoffer van de situatie zijn, veel dich ter bij elkaar. Soedan bestaat uit twee delen, Noord Soedan en Zuid-Soedan. Janneke heeft de leiding over een ziekenhuis in een kamp van ongeveer honderddui zend vluchtelingen. Veel men sen komen naar de kliniek om geholpen te worden. Zo'n twee honderd mensen worden er per dag behandeld. Daarnaast trekt men erop uit om men sen huis aan huis te bezoeken en voorlichting te geven over ziekten, hygiëne en preventie. De Soendanezen die in de kli niek werken, zijn blij iets voor 'him eigen mensen' te kunnen betekenen. En daarom vindt Janneke het zo heerlijk om in die kliniek leiding te geven en een steentje te kunnen bijdra gen aan de enorme nood die er is. Er is ontzaglijk veel te doen, teineer omdat sommige hulpverleningsorganisaties zich moesten terugtrekken bij gebrek aan sponsors. Eenmaal in de twee weken trekt een mobiele kliniek erop uit om op verzoek van het Minis terie van Gezondheid plaatsen buiten het kamp in de woestijn te bezoeken om daar voorlich ting te geven en te consulteren. Daar wordt dan voor een week een tent opgezet, met o.a. een onderzoekstafel erin. Daarbij zijn een arts, een verpleegkun dige en uiteraard een chauf feur betrokken. Dat gebeurt omdat de mensen te arm zijn om naar de stad te komen. Noord Soedan is streng islami tisch. Daar gelden de strenge islamitische wetten (de sharia). In het Zuiden wonen overwe gend christenen en mensen die natuurgodsdiensten aanhan gen. Deze twee delen stonden tot voor twee jaar zeer vijandig tegenover elkaar. Veel mensen zijn ten gevolge van die bur geroorlog vanuit het zuiden naar het noorden gevlucht. Na de oorlog, die zo'n acht tien jaar heeft geduurd, werd er vrede gesloten. Momenteel bevinden zich rond Khartoum kampen met wel twee miljoen vluchtelingen. Afgezien van de situatie rond Darfur is het in het land nu vrij rustig. In het noorden is voor die vluchtelingen nau welijks enig werk te vinden. Het werk dat er is, wordt over wegend door noordelingen gedaan. Daarom willen veel mensen 'naar huis' terug. Ze laten zich daarvoor inschrij ven. Hun ogen stralen als ze worden uitgekozen om terug te inogen, omdat er dan weer hoop is. Alleen, wat zullen ze daar aantreffen? Hun familie is gevlucht. Waarheen? Naar Tsjaad, naar het Noorden, of naar het Nuba gebergte? Leven ze nog? Niemand weet het. En het was ook niet te ach terhalen, want het netwerk is verwoest, telefoon- en postver bindingen waren verbroken. Ze gaan terug naar dorpen die verbrand of gepliinderd zijn. Er is vaak geen winkel, geen school, zelfs geen elek triciteit, hoogstens een grote waterpomp. Het water moet met karren, getrokken door ezels, worden rondgebracht. Alles moet van de grond af weer opgebouwd worden: de infrastructuur, het onderwijs, de gezondheidszorg, en noem maar op. Mogelijk is er voor de mensen die terugkomen in de landbouw iets te verdienen. Voor ze vertrekken worden ze van de situatie die ze zul len aantreffen op de hoogte gebracht door stamhoofden die er geweest zijn, door men sen van de Verenigde Naties of door de I.O.M. (Internationale Organisatie voor Migratie). Om de andere dag vertrekken er transporten naar het Nuba- gebergte of nog zuidelijker. Behalve al het werk dat onder de vluchtelingen gedaan moet worden, moet Janneke uitge breide rapporten schrijven. Janneke Blok was weer twee weken in Middelhamis, om even 'op adem te komen De diverse donoren, zoals de Zweedse en Zwitserse regering en Tearfund, om er maar enke le te noemen, willen weten wat er met hun geld gebeurt. Dat geldt eveneens voor Unicef, dat bepaalde medicijnen verstrekt. Soms worden er in de kampen tentoonstellingen georgani seerd om mensen via drama en zang te informeren over onder werpen als diarree, malaria, inentingen, aids en dergelijke. Inmiddels heeft Janneke weer voor een jaar bijgetekend. Medair-de instelling waarvoor ze werkt - heeft haar gevraagd als medisch coördinator naar het Nuba gebergte te gaan, een gebied waar veel strijd gevoerd is. Dat gebergte ligt op de grens van Noord en Zuid Soedan, in de staat South Kordofan. Haar vestigingsplaats wordt dan het stadje Kadugli. Ze wordt van daaruit verantwoordelijk voor drie verschillende gebieden in die provincie waarin twintig klinieken voorkomen. Zaterdag is ze weer vertrok ken. Naar Khartoum, waar ze nog veertien dagen zal ver blijven om de zaak aan haar opvolger over te dragen. Dan vliegt ze naar Oeganda, waar ze een week lang training krijgt in het voorkomen en bestrijden van malaria, om haar verkregen kennis daarna weer aan anderen té kunnen overdragen. Daarna vliegt ze naar haar nieuwe standplaats, om daar het nieuwe project te beginnen, dankbaar oin een heel klein radertje in een groot proces te mogen zijn. Het heeft Janneke bijzonder goed gedaan dat zoveel - soms onbekende - mensen hebben gereageerd op het artikel dat bij haar vertrek in dit blad heeft gestaan. Haar postadres blijft: Janneke Blok, Medair- Sudan, P.O. Box 11652, 11111 Khartoum - Sudan. Van hier uit wordt de post naar haar nieuwe adres verzonden. Dit wordtJannehe'i nieuwe woonplaats. De mobiele kliniek. Zo vindt de distributie van drinkwater plaats, met ezelkarren. .j» tfi 4* 'fi 4* 4« 4* 4« 4« A A A A A A A A A A A A A A A A -A A A A A Deze week komen de katten uit kamer 3 aan de beurt. De meeste van deze dieren zijn gevonden, vaak worden ze gewond binnengebracht door de Die renambulance en na een intensieve verzorging mogen ze naar een nieuwe baas en er zitten veel oudere katten bij. Over de gevonden katten kunnen we wei nig vertellen, maar bijna allemaal zijn het dieren die graag worden aangehaald en ze zijn helemaal niet schuw. Wij doen onze best om ook voor hen een lieve baas te vin den. STICHTING Klaas is een rode DIERENBELANG ""geveer o jaar, een vonde ling. Klaas is een vriendelijke, ste vige kat, hij wordt graag aangehaald en is vriendelijk. Bandit is ongeveer 8 jaar, een zwarte kat, die zwaarge wond werd bin- HOEKSCHE WAARD nengebracht. Een vriendelijke kat, die wee rhelemaal beter is en graag een nieuwe baas zou krijgen. Moes is een lapjespoes van 11 jaar, ook een vondeling. Als ze aan je gewend is, is het een poes die graag aangehaald wordt. Moos is cypers-wit, een kat van ongeveer 10 jaar, ook Moos zou graag een nieuwe baas krijgen, waar hij de rest van zijn kat- tenjaren mag doorbrengen. Merlin is rood/wit, ongeveer 9 jaar. Mer lin is graag op zichzelf, houdt niet zo van kleine kinderen en hij komt graag buiten. Hij zoekt een thuis waar hij het alleenrecht heeft. Mikkel is een rooie kat van 7 jaar. Hij vindt grotere kinderen wel leuk, houdt ook wel van een soortgenoot om zich heen, komt graag buiten en is gewoon lief Tommy is zwart/wit en 13 jaar. Tommy is een beetje bang voor kinderen, vindt een andere kat als gezelschap wel leuk en is niet gewend aan een hond. Hij komt graag bui ten als het lekker weer is. Dobber is zalmkleurig en bijna 15 jaar. Hij houdt niet van kleine kinderen, veel te druk. Hij slaapt veel, houdt beslist niet van vis, en Dobber zit graag op schoot. Dobber vindt het wel gezellig als er nog een ouder ekat in huis is. Hij komt graag buiten als het niet regent. Floor is rood en bijna 6 jaar Hij houdt van kinderen, maar heeft liever geen andere kat of een hond om zich heen. Hij komt niet zo graag bui ten. Er is keus genoeg, want er wachten nog veel meer katten op een nieuwe baas. We hebben ze in alle kleuren en leeftijden. De Dierenstee, Groene Kruisweg I4a, Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Website: www.dierenstee.nl. Openingstijden: mao t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Op 9 mei jl. hebben 13 leerlingen van de Prins Johan Frisoschool te Herkingen met succes hun Jeugd Eerste Hulp A diploma behaald. De vrijwilligers van EHBO Herkingen hebben veel bewondering voor de leerlingen die deze cursus op maandagmiddag na schooltijd vrijwillig hebben gevolgd. Op de foto hebben ze zojuist hun welverdiende diploma in ontvangst mogen nemen. fo'»- Persimro Fiakkee. Gratis advertentie -m STICHTING VLUCHTELING ------ - ------J - -o J. o tj <-. MIDDELHARNIS - Bin nenkort geeft Carina Saar loos twee voorlichtings avonden over haar werk in Mali. Momenteel is zij hal verwege haar verlofperiode en rust zij even uit in haar tijdelijke woning in Middel- harnis, voordat zij in juni weer vertrekt naar het West- Afrikaanse land Mali. In dit land verricht zij sinds 2002 evangelisatiewerk onder gevangen en prostituees. De laatste tijd concentreert zij zich voornamelijk op deze laatste groep. Door Adrl van der Laan Tijdens haar vorig verlof, twee jaar geleden, vertelde zij in Eilanden-Nieuws iets over haar werk onder de gevangenen in Mali. Inmiddels is het in Mali al zover dat ook de plaatselijke kerken voor dit werk visie heb ben gekregen en het evangeli satie- en bijbelstudiewerk gro tendeels hebben overgenomen. "Momenteel richt ik me voor namelijk op prostituees", aldus de van Stad aan 't Haringvliet afkomstige zendelinge, die in Bainako, de hoofdstad van Mali, werkt. In de Malinese samenleving, die sterk Islamitisch is georiën teerd, is prostitutie niet geaccep teerd. En ondanks dat de pros tituees 'werk' genoeg hebben, worden ze als uitschot gezien en ook als zodanig behandeld. Ook voor de christelijke kerken is het moeilijk om onder deze vrouwen te werken en ze op te vangen. Toch ligt juist bij dat 'uitschot' het hart van Carina, in navolging van haar grote Opdrachtgever, Jezus. "Hij ging met ze om, Hij was met ontferming over ze bewogen. De Heere Jezus wil bij Zacheüs de tollenaar in zijn huis ver toeven, hij laat het toe dat zijn voeten gewassen worden door de tranen van een prostituee en zo zijn er nog vele andere voorbeelden te noemen", aldus Carina, die haar werk voor de CAMA-zending verricht. Tien jaar geleden werd zij uit gezonden. Zij werkte eerst vijf jaar in Ivoorkust, totdat de burgeroorlog van 2002 haar Carina Saarloos met één van de vrouwen waaronder zij werkt. om veiligheidsredenen dwong om het land te verlaten. Ver volgens werd ze in Mali 'gesta- üoneerd'. Een land dat dertig keer groter is dan Nederland en 12 miljoen inwoners heeft. Uit het gesprek met Carina blijkt dat zij erg begaan is met het lot van de prostituees in de 2 miljoen inwoners tellende stad Bamako. Zij legt uit dat het heel moei lijk is voor de prostituees om uit het 'vak' te stappen. "Er is natuurlijk armoede in het land. Het modale inkomen per maand is omgerekend zo'n 100 euro. De prostituees verdienen ongeveer 25 euro per dag. Dus dat is aanzienlijk meer dan het gewone loon. Het is dan ook heel moeilijk voor die vrouwen om de prostitutie los te laten". Carina en haar medewerkers verrichten evangelisatiewerk onder de vrouwen, maar daar naast proberen ze voor hen zinvol ander werk te creëren waardoor ze eerlijk geld kun nen verdienen, want de pros tituees zijn er zelf wel degelijk van overtuigd dat hun met de prostitutie verdiende loon wel degelijk 'zondig geld' is. "Na de sloop van een groot bor deel en het verliezen van con tacten met verschillende pros tituees realiseerde ik me dat er meer nodig was dan het lopen op straat en de vrouwen bezoe ken. Er moest een plek komen waar de vrouwen naar toe kon den komen en verder gehol pen konden worden", aldus Carina. In juni vorigjaar waren ze zover dat er een klein pand gehuurd kon worden in een wijk waar veel prostituees zijn. Dit inloopcentrum heet Cen tre Rahab en is iedere werk dag van 15.00 tot 18.00 uur geopend. "Hier willen we een luisterend oor bieden aan de vrouwen. Eén op één met ze praten buiten hun werkplaats. Ze bemoedigen, voor ze bidden en ze écht leren kennen". "Ik heb als tiener altijd geleerd dat prostitutie duisternis is en dat je je daar als Christen niet mee moet inlaten. In Mali heb ik gezien en geleerd dat heel veel gewone vrouwen die duis tere wereld binnen getrokken zijn. De helft van die vrouwen komt uit andere omringende West-Afrikaanse landen zoals Ghana, Nigeria en Burkina Faso en ze werken in de prosti tutie om hele families te onder houden. Het zijn vrouwen die met bedrog en leugens naar Mali zijn gelokt, om daar uit eindelijk te werken in de seks industrie. Deze vrouwen zijn prostituee geworden door het seksuele geweld waaraan ze bloot hebben gestaan en door de armoede waarin ze leven". Carina verzekert dat deze vrou wen géén sluwe verleidsters zijn, maar vrouwen die behoef te hebben aan een vriendelijk woord en een beetje gewone aandacht. Daarnaast zijn het vrouwen die zich diep schul dig voelen over wat hen in hun leven is overkomen. "Bijna alle vrouwen die ik ontmoet, heb ben een stil verdriet over hun levensomstandigheden". Naast het inloopcentrum geeft Carina ook mede leiding aan een trainingscentrum waar de vrouwen worden geleerd om een eigen bestaan - buiten de prostitutie - op te bouwen. Zo wordt er zeep en verf gemaakt eh bedrukt men stoffen. Het is niet mogelijk om hier winst op te maken omdat de grondstof fen duur zijn in Mali. "Er wor den nu ook 'engelen' gemaakt van Afrikaanse stofjes. Hiervan zijn er honderden aan Ameri kanen verkocht tijdens de kerst tijd. Verder maken de vrouwen ook sierpoppen en wordt er geborduurd en gehaakt". Er wordt naar gestreefd om hen een 'eerlijk' modaal inkomen te geven. Verder begeleidt Carina ex- prostituees en doet ze nog het gevangenenwerk. Ze probeert in al haar werk de Heere Jezus centraal te houden. "Zonder Hem zijn we voor altijd verlo ren en' daarom probeer ik aan de eeuwenoude zendingsop dracht: 'Ga dan heen en maak al de volken tot mijn discipelen' gehoor te geven". In de komende weken geeft Carina twee presentaties op Goeree-Overflakkee: op maandag 14 mei in het CAMA-raadhuis aan de Antoon Coolenstraat (achter Visser Meubelen) in Sommelsdijk, aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur; op maandag 21 mei in gebouw Het Trefpunt te Stad aan 't Haringvliet, aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Deze avond wordt georganiseerd door de Zendingscommissie van de Gereformeerde en Her vormde Kerk. Carina is bereikbaar via e-mail: csaarloos(Scama.nl. of via de thuisfrontcommissie: fam. H. Vogel, telefoon; 0111-482786, e-mail: hvogel(Szeelandnet.nl. Zie ook website: www.carinain- mali.nl. Giften kunnen worden overgemaakt op rekeningnum mer: 4846.74.048 t.n.v. CAMA- zending, Maarn, o.v.v. Gift Carina Saarloos.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6