n^Mi s 1 Voedselnood en warme winter oorzaken van massastranding Er wordt veel verlangd van nieuwe burgemeester Oostflakkee Meester Jaap verlaat Stellendamse school Modelvlieg Recreadedag 2007 Schelpendeskundigen lossen mysterie op Invasie van Amerikaanse zwaardscheden blijft niet beperkt tot Ouddorp koers bepalen. Christelijk streekblad o'i,,,-—-^—,.^eerde grondslag Mogelijk bestuurlijke fusie Bosseschool en Zomerland Taken Profiel Kleur Vk ^^7 Visser Visser L 79e jaargang Nr. 7607 Vrijdag 11 mei 2007 OUDDORP/TEXEL - Voedselnood, hoge wintertem- peraturen en oostenwind zijn in combinatie de oor zaken van de massastrandingen van messchelpen in de afgelopen weken op het strand van Ouddorp. Dit hebben deskundigen van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) en Ecomare, beide gevestigd op Texel, het Eilanden-Nieuws laten weten. De massale sterfte van de Amerikaanse zwaard schede bij Ouddorp was geen geïsoleerd incident. Ook de Noordzeestranden van Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog raakten ermee bezaaid. Door Gert van Engelen Intussen is duidelijk geworden dat bepaald niet het volledige strand bij Ouddorp is schoon gemaakt. In feite zijn alleen de toeristische gedeelten, nog net voor de paasdagen, ontdaan van de reusachtige hoeveelhe den, penetrant stinkende mes- schelpen. Op het strand ter hoogte van het waterleiding bedrijf Evides liggen nog altijd grote vlaktes vlijmscherpe, afgestorven zwaardschecles, tot ver in de richting van Oost dijk. Alleen met beschermd schoeisel kunnen recreanten en natuurliefhebbers hier deze zomer nog terecht. Groot raadsel De gemeente Goedereede had geen flauw idee waar de mes- schelpen vandaan kwamen die begin april 'haar' strand bij Ouddorp overspoelden. Op haar website hield zij het op een "onduidelijke oorzaak", in het Reformnlorvich Dagblad (RD) zei voorlichter Bert Brand: "Het is voor ons echt een groot raadsel." Allerlei speculaties doen in de gemeente de ronde, voegde hij toe. "De mensen die er het minst van weten, zeggen met de meeste overtuiging de oorzaak te weten. Wij doen er het zwijgen toe." De eilandelijke media hielden zich zekerheidshalve op de vlakte. Het Eilanden-Nieuws meldde dat "niets bekend" is over de oorzaak van de massa- aanspoeling. Ons Eiland repte van "een natuurverschijnsel wat eens in de zoveel jaren voorkomt". Het RD voerde de geheimzinnigheid flink op, door de Zeeuwse schelpende- skundige G.J. de Zeeuw uit Zaamslag te citeren. Die ver onderstelde: "Misschien is er in de Noordzee een gif verspreid, waardoor de weekdieren mas saal zijn doodgegaan. Wie zal het zeggen?" Ballastwater Wetenschapper Rob Dekker denkt de oorzaken te hebben achterhaald. Dekker doet voor het NIOZ onderzoek naar de macrofauna in het Waddenge bied en daaronder vallen ')ok schelpdieren zoals messchel pen. De officiële benaming van deze weekdiertjes is Ame rikaanse zwaardschede (Ensis direcius), en ook worden ze wel mesheften genoemd. Meshef- ten leven rechtop ingegraven in het zand, tot vlak onder de laagwaterlijn, en net zoals kok- kels, in banken. Een volwassen exemplaar wordt zo'n tien cen timeter lang. Vooraf zij nog gemeld dat mes- schelpen oorspronkelijk niet voorkwamen langs de Neder landse kust. Ze zijn een zoge heten exoot, een uitheemse diersoort. In 1979 zijn zij met het ballastwater in zeeschepen uit Noord-Amerika in Europa ingevoerd. Inmiddels zijn zij in de kustzone verreweg het algemeenste (tweekleppige) schelpdier. Als eerste oorzaak van de recente invasie van zwaard scheden bij Ouddorp ver klaart Rob Dekker dat hij afgelopen zomer een "erg hoge dichtheid" ervan con stateerde in de Waddenzee en in het Noordzeekustgebied. Als gevolg daarvan hebben de dieren "weinig reserve- stoffen kunnen opbouwen", met andere woorden: door de grote dichtheden kwamen ze in voedselnood. Dekker: "Immers, met veel exempla ren wordt de spoeling dun en hebben ze per individu weinig kunnen eten." Bovenop dit voedseltekort kwamen nog de warme winter maanden. Hoge temperaturen leiden tot een hogere verbran ding (metabolisme). De mes- heften hadden daarvoor méér voedsel nodig, maar dat was niet voorhanden. Mesheften eten fytoplankton, eencellige algen, en dat is er niet in de winter, of althans onvoldoen de. "De voorjaarsbloei van fytoplankton", legt Gerhard C. Cadée, een andere schelpdie- renexpert van het NIOZ uit, "reageert niet op hogere tem peraturen, maar start pas bij voldoende licht." Hongersnood "De messchelpen zijn dus", vervolgt Rob Dekker, "meer dan normaal op hun reserves ingeteerd en sterven van de honger. In de Waddenzee is die sterfte al in januari begon nen en zij zet nog steeds door." Kort samengevat wijt Dekker de massale sterfte aan de hoge wintertemperaturen, gecombi neerd met de hoge dichtheid. Zijn collega Cadée wijst erop dat er in de literatuur meer oorzaken worden vermeld, zoals uitputting na het spuien van "de geslachtsproducten", ziektes en parasieten, en dood gaan na of tijdens een vorst periode. Maar hij sluit zich bij Dekker aan, omdat deze metingen heeft verricht en zo wist hoe vermagerd de meshef ten waren. Hiermee is in ieder geval de massale sterfte verklaard, maar nog niet de massale stranding. Of zoals Cadée zelf ook zegt: "Doodgaan is één, aanspoe len is twee." Hoe en waarom belandden mesheften met mil joenen tegelijk op het strand, zoals bij Ouddorp het geval was? Volgens de gemeente Goeder eede bedekten de zwaardsche den na hun invasie een strook strand van wel zeshonderd meter lengte, 23 meter breedte en een dikte die varieerde van vijf tot veertig centimeter. In werkelijkheid was de laag veel langer en dikker. Bij Ouddorp viel een onafzienbare vlakte messchelpen aan te treffen, die wandelaars de adem benam, maar voor de zilvermeeuwen een feestmaal was; woest en hongerig schudden zij het vlees uit de talrijke schelpen. Oostenwind Veldbioloog Arthur Oosterbaan kan het Eilanden-Nieuws een aannemelijke uitleg geven voor de massastrandingen. Ooster baan is opgeleid als allround veldbioloog en heeft als specia liteiten paddestoelen en "alles wat op het strand ligt". Hij is conservator van Ecomare, het centrum voor de wadden en de Noordzee. Oosterbaan meldt dat massa-aanspoelingen geen zeldzaamheid zijn langs de .Nederlandse kust. "In het ver leden zijn zulke strandingen eerder voorgekomen, zij het niet elk jaar. Het hangt van de weers- en andere omstandighe den af" Ook benadrukt hij dat massa-aanspoeling bij Ouddorp geen lokaal verschijnsel is. In de afgelopen maanden gebeurde hetzelfde bij Terschelling, Ame land en Schiermonnikoog, maar tot dusverre merkwaardig genoeg niet op Texel en Vlieland of elders langs de Noordzeekust. Oosterbaan denkt dat het dit keer de stormen van de afge lopen winter waren die veel schelpdieren hebben losge- woeld. In de weken erna woei er vervolgens dikwijls oosten wind, en dat heeft de losge- woelde, dode mesheften ver volgens en masse op het strand terecht doen komen. Oostenwind, is dal wel logisch Oosterbaan: "De oostenwind heeft op stranden die op het noorden liggen, een onder stroom veroorzaakt over de zeebodem naar het strand toe." En zo spoelden bij Ouddorp in onbenoemde hoeveelheden de messchelpen aan, sommige al morsdood, andere nog levend en al snel stinkend. Op de stranden van de Friese Wad deneilanden zaten er zeester ren tussen, slagsterren, harte gels, tepelhoorns, en krabben, maar Oosterbaan weet niet of dit op Goeree ook zo was. Schoon? De schelpenoverlast bij Oud dorp is ondertussen voorbij .Net voor Pasen heeft de gemeente Goedereede samen inet Rijks waterstaat 2500 kubieke meter verwijderd, met behulp van vier shovels en zestien trek kers. Het afval werd eerst naar het parkeerterrein 3'''^ Blok gebracht, en daar volledig met plastic afgedekt. Later werden de aangespoelde messchelpen afgevoerd naar een verwer kingsbedrijf in Steenbergen. "Strand van Ouddorp weer schoon!", berichtte de website van de gemeente daarna opge lucht; een "enorme klus was geklaard". Dit wekt de suggestie dat alle "onwelriekende schelpen" zijn opgeruimd, maar daar is geen sprake van. Wie vanaf de Oosterweg het natuurgebied de Kwade Hoek inloopt, ziet op het strand nog kilometers lang bergen schelpen liggen. Recreanten kunnen dit nieuwe seizoen op de stille stranden hier wel afschrijven: er valt niet onbekommerd en onbe schermd te zonnen. Woordvoerder Bert Brand geeft desgevraagd toe dat alleen de toeristische strand- delen zijn ontdaan van meshef ten. In de overige delen blijft alles liggen. "De gemeente heeft", stelt hij, "ongeveer tweeëntwintig kilo meter sti-and. Daarvan wordt zestien km schoongehouden. Dat is het stuk dat grolweg loopt van paviljoen De Zeester tot paviljoen De Kous: het deel dat actief wordt benut door toe risten." Dit deel is nu schoon, de stranden buiten deze zone zijn en worden niet vrijge maakt. Daar zijn volgens Brand twee redenen voor: de kosten van zo'n operatie en de vraag of zo'n operatie "wel wenselijk is met betrekking tot de natuur". Meester Van Sciwlviii tijdens zijn afscheid van Zomerland. STELLENDAM - Vlak voor de meivakantie, op vrijdag 27 april, heeft meester Jaap van Schelven afscheid genomen als directeur van CNS Zomerland te Stellen- dam. Na drie jaar op deze school te hebben gewerkt, gaat hij de speciale leerlin genzorg binnen een samen werkingsverband van scho len op Voome-Putten coör dineren. De kinderen van CNS Zomer land namen afscheid met een lied, tekeningen en cadeaus. Ook vele ouders kwamen meester Van Schelven de hand drukken en hem alle goeds toewensen. De directievacature ontstaat in een periode waarin het bestuur van CNS Zomerland en het bestuur van de Bosse school te Middelharnis een traject hebben opgestart om deze twee scholen onder één bestuur onder te brengen. Als dit positief verloopt, zal de bestuurlijke samenvoeging per 1 januari 2008 ingaan. In het licht van deze ontwikke lingen werd de directie van de Bosseschool gevraagd om nu al een rol te gaan spelen in de schoolleiding van CNS Zomer land. Overleg hierover heeft opgeleverd dat Adri Trommel, directielid van de Bosseschool, parttime directeur wordt van Zomerland, vooruitlopend op een mogelijke bestuurlijke fusie. CNS Zomerland is één van de drie basisscholen die Stellen- dam rijk is. De school kent een groeiend leerlingenaantal en het schoolgebouw is onlangs ingrijpend gerenoveerd en uitgebreid met nieuwe ruimtes voor de kleutergroep en bui tenschoolse opvang. 'Zo wordt op verschillende terreinen gewerkt aan een prettige leer omgeving op deze Christelijke school, waarin kinderen met plezier veel kunnen leren", aldus de schoolleiding. OUDE-TONGE - Vijf voor acht, dinsdagavond. In één van de zalen van de Grutterswei in Oude-Tonge projecteert een beamer een statisch beeld op een scherm. Naast het wapen van de gemeente Oostflakkee staat in zwarte grote letters 'Informatieavond profielschets burgemeester'. Naast het scherm zit raadsgriffier Jeanine van Eerten-van Kempen achter de tafel. Ria van Rossum, raadslid van het CDA loopt bedrijvig heen en weer. Als voorzitter van de vertrouwenscommissie zal zij deze vergadering leiden. Burgerparticipatie is nog geen levend item in Oostflak kee: acht burgers vullen de zaal, samen met negen raads leden zijn zij deze avond tot elkaar veroordeeld. Door Jeroen van der Laan Ria van Rossum, voorzitter van de vertrouwenscommis sie, heet aan het begin van de avond iedereen hartelijk wel kom en geeft in het kort het doel van de vergadering aan. "Deze avond heeft als doel om van gedachten te wisselen tus sen en met de burgers. Door het ingediende ontslag van huidig burgemeester Van Pelt ontstaat er binnenkort een vacature," Van Rossum geeft aan dat de vertrouwenscom missie bestaat uit de fractie voorzitters van de gemeente raad. "Wij als vertrouwens commissie hebben diverse keren vergaderd over de pro fielschets die nu voor ons ligt. Wij hebben geprobeerd hier zorgvuldig mee om te gaan. Vanavond is het is eigenlijk ook niet de bedoeling dat de hele profielschets wordt her schreven. Natuurlijk zullen wij de aandachtspunten die u vanavond aan ons geeft mee nemen en mogelijk de schets nog wijzingen. Vervolgens zal op de raadsvergadering van 14 juni de profielschets wor den vastgesteld. Aansluitend zal een waarnemend burge meester worden benoemd. De Commissaris van de Koningin zal vervolgens de vacature openstellen." Van Rossum geeft nog aan dat voor de waarnemend burgemeester ook mogelijk naar de input van de vertrouwenscommissie zal worden geluisterd. In een PowerPointpresen- tatie wordt vervolgens een samenvatting gegeven van de profielschets. Allereerst een schets van de gemeente, met als belangrijkste zaken zijn dat de gemeente bestaat uit vier woonkernen en twee buurt schappen, dat de bedrijvig heid geconcentreerd is rond om de plaatselijke kernen, de gemeente 10.000 inwoners telt, en qua oppervlakte één van de grootste gemeenten van Zuid-Holland is. De taken en de rol van de burgemeester worden vervolgens besproken, waarvan de belangrijkste zijn: tegenstellingen overbruggen, een actieve en stimulerende rol spelen, met als zwaartepunt de taak vervullen van bestuurlijk coördinator. Na deze introductie komt de kern van het verhaal: de profielschets van de nieuw te benoemen burgemeester. Van Rossum geeft aan dat ervaring als wethouder of als burgemeester een pré is. De nieuwe burgemeester moet zich thuis voelen in Oostflak kee, moet voor alle bewoners aanspreekbaar zijn, aandacht hebben voor de afzonderlijke kernen en oog hebben voor het verenigingsleven. En moet last but not least belangstelling hebben voor de geestelijke en maatschappelijke stromingen die Oostflakkee rijk is. De nieuwe burgemeester moet aan een aantal eigenschap pen voldoen. Hij moet een transparante, creatieve en ver nieuwde bestuursstijl hebbep. Ook aantoonbare kennis en ervaring bezitten in het open baar bestuur en actief kunnen inspelen op impulsen uit de bevolking. Daarnaast moet hij een netwerker zijn, creatief, flexibel, resultaatgericht, even wichtig, sociaal vaardig en het liefst rond de 40 jaar oud. Alle maal eigenschappen waarover één van de aanwezigen ver zuchtte "Wie is déze persoon die al deze eigenschappen in zich heeft...?" Reacties Hoewel de burgerij van Oost flakkee niet in grote getale was opgekomen, waren er toch diverse vragen over de profielschets. Vragen over de waarnemend burgemeester. Voorzitter Ria van Rossum gaf in een toelichting aan dat de Commissaris van de Koningin de waarnemend burgemees ter voorstelt. "De Commissaris heeft een lijstje met namen van mensen die als waarnemend burgemeester kunnen optre den. Mogelijk zijn dit 'zwaar gewichten' omdat dit meestal mensen zijn die al eens ergens het ambt van burgemeester hebben uitgevoerd. De com missaris zal ook aand de hand van de profielschets gaan kij ken welke waarnemer voor de standplaats Oostflakkee in aanmerking komt. De vertrou wenscommissie zal deze per soon ook horen. Aan het eind van de zomer is ook bekend wat de uitslag van de bestuurs krachtmeting is. Vervolgens zullen de Gedeputeerde Staten over dit onderwerp spreken en vervolgens kan er pas gesolli citeerd worden. Dit zal dus waarschijnlijk september 2007 worden." Op de vraag of je geen goede managers uitsluit met de zin snede 'aantoonbare kennis van het openbaar bestuur', ant woordde de voorzitter ontken nend. "De gemeente is geen bedrijf Kennis van het open baar bestuur is essentieel. Je moet bijvoorbeeld goed reke ning kunnen houden met de invloeden van de burgers, dit is een bedrijf toch wel anders". Een psychologisch onderzoek zal een onderdeel zijn van een assesment uit de hele procedu re. Dit in reactie op één van de vragen. Op de vraag of de bur gemeester binnen de gemeente moet gaan wonen, werd beves tigend geantwoord. "Binnen één jaar moet de nieuwe bur gemeester zich in Oostflakkee hebben gevestigd. Wij heb ben geen dienstwoning, dus de burgemeester zal, die zelf moet zoeken." Hierop uitte een bezoeker van deze avond zijn ongenoegen over het wei nige aantal woningen dat er op Goeree-Overflakkee mag wor den gebouwd: "Dan mag er nu misschien in ieder geval één huis worden gebouwd...!" Als laatste kwam de vraag naar voren in hoeverre het een hard criterium is dat de nieuwe bur gemeester qua politieke kleur past bij de partijen die nu vertegenwoordigd zijn in de gemeenteraad. Ria van Ros sum antwoordde dat iedereen vrij is om te solliciteren, maar dat het de gemeenteraad goed leek om ook de politieke kleur in overeenstemming te laten zijn met de volksvertegen woordiging van de gemeente Oostflakkee." De afdeling modelvlieg- sport van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) heeft ook dit jaar weer Hemelvaartsdag, donder dag 17 mei 2007, uitgeroe pen tot nationale model- vlieg Recreadedag. Ook op het terrein van model- vliegclub Schouwen-Duive- land/Goeree-Overflakkee (SDGO) aan Middelweg 15 te Middelharnis zijn er deze dag activiteiten. De plaatselijke modelvliegers geven verschil lende demo's zoals het slepen van reclametekst, het droppen van snoep voor de kinderen, verschillende Fun-fly demo's en enkele helikopterdemo's. Ook zullen er verschillende V^ ACCOUNTANTS 'l^^ BELASTINQADVISEURS MIODEIHARNIS Kon. |ulianaweg 560187 617 300 hl 018] 485 637www.visser-visser.nl KnófB SV Lange««91(3 - 32iS KG Sc«nffl«ltdiik01» 47dH7 Akkwdoo) BV KtoOïterwg - i317 AL N«yd90u« - 0111 «1347 modellen getoond worden waaronder schaalmodellen, helikopters, funflymodel- len, wedstrijdmodellen, oor logsvliegtuigen (moderne en antieke), enz. Bovendien biedt modelvliegclub SDGO deze dag de mogelijkheid voor het publiek om met behulp van gekoppelde zenders zelf een modelvliegtuig te besturen. De KNVvL is de overkoepe lende sportbond voor lucht- sporten in Nederland en kent enkele honderden aangeslo ten verenigingen, die met veel enthousiasme en ijver model bouw bedrijven. En op 17 mei zullen op tientallen model vliegvelden, verspreid over het hele land, modelvliegers die op recreatief of op topniveau het modelvliegen beoefenen, in grote aantallen gelijktijdig met hun sport bezig zijn. De clubbesturen hebben juist voor hen een speciaal dagprogram ma samengesteld. Een mooie gelegenheid dus om tevens een breed publiek de kans te geven kennis te laten maken met deze sport. Een modelvliegtuig besturen is geen kinderspel, en menig vrij uurtje zal door de beginnende modelvlieger opgeoflèrd moe ten worden om zich deze sport eigen te maken. Menig begin ner haakt na een tijdje af omdat men als snel tot de ontdekking komt dat modelvliegen wel wat meer is dan spelen met een vliegtuigje. Voordat men met modelvlie gen wil beginnen is het dan ook verstandig om bij een plaatse lijke club informatie in te win nen. Modelvliegclub SDGO is zo'n club en wil dat ook aan iedereen laten weten. Daarom nodigt ze op Hemel vaartsdag van 10.00-17.00 uur iedereen uit om eens een kijkje te nemen aan Middelweg 15 te Middelharnis. Wie meer wil weten kan con tact opnemen met W. Koppe naal, tel. 0187-651773, of met B. de Jager, tel. 0187-650887.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1