*Oorlog, oorlog, waarom? Oorlog, oorlog is dom!' 'Verbeter de wereld en begin bij uzelf' 'Bidden wij nog wel?' 'Vrijheid die alleen gericht is op jezelf is geen vrijheid' 'j^ Am Dit Neergeschoten jachtbommenwerper wordt na bijna 67 jaar alsnog opgegraven Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Wonden en striemen Dodenherdenking Oostflakkee: Bindende waarde Uitzonderingspositie Stilte Dodenherdenking Middelharnis: De ander Verbeteren De Waal Hoveniers .^v^il^^*^.. Bidden 79e jaargang Nr. 7606 Dinsdag 8 mei 2007 DIRKSLAND - 'Was er maar overal vrede'. 'Zoveel doden en toch is ons land vrij. Deze oorlog vergeten we nooit'. 'Laten we hopen dat er in de toekomst geen oorlog meer is. En altijd vrede'Oorlog, oorlog, waarom? Oorlog, oorlog is dom'. Zomaar wat dichtre gels van kinderen, leerlin gen van de basisscholen m de gemeente Dirksland. Dichtregels gemaakt met het oog op de Dodenher denking 2007 en voorge lezen tijdens de plechtig heid, vrijdagavond in de Hervormde Kerk in Dirks land. Door Kees van Rixoort Naast de poëtische creativiteit van jonge Dirkslanders, werd de herdenkingsbijeenkomst ook opgeluisterd door de wat oudere garde van Gemengd koor Excelsior, met vier pracn- tige zangstukkeii, en organist Anton Weenink. Ook waren er toespraken van ds. R Korteweg, preaikant van de Hersteld Her vormde gemeente te Melissant, en burgemeester S. Stoop. Ds. Korteweg sprak, met ver wijzingen naar de profeet Jesa- ja, over wonden en striemen. "62 Jaar na het einde van de bezetting zijn niet alle wonden genezen. Ze zullen ook niet genezen. De herinnering aan de oorlogstijd blijft. Er heerst nu al 62 jaar vrede onder ons. Maar is er werkelijk vrede?" Volgens de predikant is er, ondanks de vrede en voor spoed, veel innerlijke armoede. "Naast de opbloei zien we neer gang. En dat uit zich in geweld, egoïsme en normvervaging. De diepste oorzaak daarvan is het verachten van Gods Woord. Leven volgens de normen van de Bijbel is goed, verantwoor delijk en maatschappelijk. Dat geeft vrede." "Zijn alle problemen dan opgelost?" vervolgde dominee Korteweg. "Het Iwaad zit in de mensen. Iedereen wil vrij zijn en ongebonden. Maar er is alleen vrede en rust te vin den in Jezus Christus. Er stier ven mensen voor de vrede die Burgemeester Slnap en zijn vroiiv li'nni'ii ci'ii kriüis hij lui monument aan het Gelderspnd. wij nu genieten. Maar Jezus Christus stierf vrijwillig aan het kruis, voor de geestelijke vrede van al Zijn kinderen.' Buigemeester Stoop zei het verheugend te vinden dat het draagvlak voor herdenken en vieren onverminderd gioot is. "Tachtig procent van de Nederlandse bevolking is voor stander van de Nationale Her denking op 4 mei en de viering van de Nationale Bevrijding op 5 mei." Volgens de eerste burger van Dirksland is het nodig dat iedereen zich blijft bezinnen op het onderhoud van vrijheitl en vrede. "Ook als er geen directe bedreiging ervaren wordt. Herdenken en vieren kunnen een sterke bin dende waarde hebben voor de samenleving. Zo kunnen de waarden van de vrijheid over gedragen worden aan de jon gere generaties." Daarom, ver volgde Stoop, was hij ook blij dat er kinderen bij de herden king aanwezig waren. En trots dat van deze categorie Dirks landers een aantal meedeed aan een gedichtenwedstrijd. De burgemeester stond in zijn toespraak ook even stil bij het wankele evenwicht tussen grondrechten en veiligheid. Uit recent onderzoek blijkt dat Nederlanders veiligheid belangrijker vinden dan vrij heid. Er is begrip voor camera toezicht op openbare plekken, voor preventief fouilleren als maatregelen tegen terrorisme. De vraag blijft actueel tot hoever we beperkmgen accepteren." In dat kader noemde Stoop res pect een absolute noodzaak. Volgens de burgemeester van Dirksland lijkt Nederland een uitzonderingspositie in te nemen in een wereld waarin vrijheden veelvuldig worden aangetast, grondrechten niet heilig zijn en van veiligheid nauwelijks of geen sprake is. Hij noemde de conflicten van nu (in meer dan twintig lan den), de honderdduizenden onschuldige slachtoffers en de miljoenen vluchtelingen, men sen die van huis en haard zijn verdreven. Zoals de vluchten de Irakezen, met hun angsten. "Vluchtelingen zijn mensen voor wie verworvenheden als vrijheid en veiligheid een ver re droom zijn." "Vandaag herdenken wij onze zwaar bevochten vriiheid", sloot Stoop af "Maar wij staan niet alleen stil bij het verleden. Vandaag denken wij ook aan al degenen die niet in vrijheid leven, van wie de grondrech ten geschonden worden en die in een onveilige omgeving moeten zien te overleven. Wij kunnen het ons maar moei lijk voorstellen. Het doet ons beseffen dat vrijheid, grond rechten en veiligheid niet van zelfsprekend zijn. Dat wij ons moeten blijven inzetten voor onze vrijheid én dat wij ons moeten bekommeren om al diegenen die niet in vrijheid leven. Want van vrijheid kun nen we slechts ten volle genie ten als ook anderen in vrijheid leven. Laten wij vandaag ook daaraan denken." Na de herdenking in de Her vormde Kerk was er, zoals gebruikelijk, een stille tocht naar het monument aan het Gelderspad, naast zorgcen trum Geldershof Daar nam het grote gezelschap twee minuten stilte in acht, klonken twee cou pletten van het Wilhelmus en legden burgemeester Stoop en zijn vrouw plus de vertegen woordigers van de oranjever enigingen van Dirksland en Herkingen kransen. Een aan tal kinderen legde tot slot rode rozen bij het monument. OOLTGENSPLAAT - Ook in de gemeente Oostflak kee werden afgelopen vrij dagavond diegenen her dacht die in de oorlogsja ren 1940-1945 hun leven hebben gegeven voor de vrijheid waarin wij, 62 jaar later, nog mogen leven. En Ooltgensplaat houdt met deze herdenkingsplech tigheid een traditie in ere waarmee dit dorp meteen na de bevrijding een aan vang maakte, 't Was des tijds dan ook één van de eerste dorpen op Goeree- Overflakkee die gestalte gaven aan het herdenken van de gevallenen tijdens de TWeede Wereldoorlog. "Dat was nog onder burge meester Slobbe", zo liet één van de oudere Platenaars weten, meteen na afloop van de herdenking die vrij dagavond werd gehouden bij het monument aan de Kerksingel rond de Her vormde kerk van Ooltgens plaat. Door Hans Villerius Vooraf werd vanaf vereni gingsgebouw 't Centrum een stille tocht gehouden, gevormd door een forse stoet, divers van samenstelling. Burgemeester en wethouders, gemeente raadsraadsleden, politie- en brandweerfunctionarissen, oorlogsveteranen. Rode Kruis medewerkers, de Oranjever eniging, burgers met verschil lende achtergronden, zowel jong als oud, ze gaven hun blijk van betrokkenheid. Terwijl vanuit de kerktoren klokgelui over Ooltgensplaat beierde, naderde de'stille tocht', waarvan alleen de monotone slag van één tromslager verried dat de stoet naderbij kwam: 'Bom... bom... bombombom... Bom... bom... bombombom...'. Totdat de stoet zich aan de Kerksingel had opgesteld. Toen ook het klokgelui verminderde, leek de stilte rond het oorlogs monument voelbaar te worden. Alleen het klapperen van twee MIDDELHARNIS - Vele honderden inwoners van de gemeente Middelhar nis verzamelden zich op de avond van 4 mei bij het gemeentehuis om met een stille tocht te vertrekken richting het monument aan het Louis Bouwmees terplein. Bij dit monument werden de slachtoffers van de TVveede Wereldoorlog herdacht. Door Adri van der Laan De herdenking werd muzikaal geopend door de Koninklijk Muziekvereniging Sempre Crescendo met het spelen van een koraal. Vervolgens zong het Mannenkoor Ons Koor 'Vrede voor het vaderland'. Burgemeester mevrouw De Vries-Hommes hield vervol gens haar traditionele toe spraak. Ze wees erop dat, hoe wel er veel verbondenheid is tussen verschillende landen en sterke economische struc turen, "dit nog geen garantie is voor vrede en veiligheid". Volgens haar wordt werkelijke vrijheid gekenmerkt doordat mensen kunnen zeggen wat Burgemeester De Vries en wethouder Kleingeld legden tijdens de dodenherdenking de eerste bloemen bij het monument. Folo: Adri van der iMan ze denken, zonder te kwet sen, eten wanneer er honger is, zonder iemand tekort te doen, te kunnen geloven wat men wil, zonder de anderen te verketteren, maar ook vrijheid van onderwijs en gezondheids zorg, "Dit zijn allemaal voor waarden voor een samenleving waar mensen zich vrij bij voe len". Verder noemde zij ook de aandacht voor de naaste en voor de omgeving en de aarde om een gezonde erfenis na te laten. Burgemeester De Vries wees erop dat het creëren van vrij heid ook op de ander gericht dient te zijn: "Vrijheid die alleen gericht is op jezelf is geen vrijheid. Dat zal ook nooit vreugde schenken. Jouw mening, jouw geloof jouw ervaring is niet de absolute waarheid voor de ander". Mevrouw De Vries haalde ook de verschrikking van de oor log in Irak aan, waarvan haar iedere dag verhalen bereiken over aanslagen, bedreigen, martelingen die al vele men senlevens hebben gekost en waar angst heerst. Het gevolg is dat er maandelijks tien duizenden vluchtelingen de gevaarlijke gebieden verlaten. "Degenen die blijven, leven iedere dag in doodsangst en in het verdriet om degenen die door geweld van hen zijn weg gerukt, ledere ochtend vra gen zij zich af of ze er 's avonds nog zullen zijn". Als voorbeeld vertelde zij ter afsluiting het indrukwekkende verhaal van het jongetje in Bagdad, dat bij een bomaanslag om het leven kwam. Na het spelen van de Last Post die de twee minuten stilte inluidde, werd het Wilhelmus gezongen en was er gelegen heid voor het leggen van bloe men bij het monument. Als eerste werden de bloemen gelegd door burgemeester De Vries en wethouder Kleingeld. Vervolgens was er gelegenheid voor verschillende andere organisaties en particulieren. De schoolkinderen legden bloemen in de kleuren van de Nederlandse vlag. Buigemeester en mevrouw Van Pelt legden als eersten een krans bij liet oorlogsmonument aan de Kerksingel. i Foto: Hans Viltrrius halfstok gespannen driekleu ren doorbrak de lange stilte van meer dan twee minuten. En intussen staarden - eveneens stil, doch indringend - vanaf het oorlogsmonument de woorden 'Gedenk de vrijheid, en hen die daarvoor hun leven gaven' de vele aanwezigen tegemoet. Toen klonk trompetgeschal vanaf de torentrans en schet terde de reveille over de daken - het moment waarop burge meester en mevrouw Van Pelt van de gemeente Oosttlakkee zich uit de schare losmaakten om de eerste bloemenkrans bij het monument te leggen. Hun voorbeeld werd door velen, ook kinderen, gevolgd. "We zijn hier", zo sprak Van Pelt aansluitend in een korte toespraak, "weer bijeen om stil te staan bij de dingen die zijn gebeurd én om respect te tonen voor hen die hun leven, het grootste offer, gaven voor onze vrijheid. Hoewel we ons realiseren dat zulke momenten als oorlog, geweld en vernieti ging nooit meer mogen gebeu ren, gaat dit alles toch nóg steeds door, zowel wereldwijd als in eigen vaderland als in springt eruit! Spring naar.. www.flakkeetrampolines.nl 06 519310% Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaaihoveniers.nl Erf- en sierbestrating Firma J. J, van Gurp Oudedijk 14, Ooltgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-siertestrating.nl wmnbiflcwilniiiilieiivdixital Zondpoii 56 - Middelhomis - lelefoon (0187) 48 34 37 Voor al uw vijver, tuin en speelplezier surf snel naar... www.vijverbenodigdheden.nl de eigen dorpsgemeenschap. Want geweld is niet alleen oor log, maar ook als we anderen niet respecteren omdat zij een ander geloof of een andere huidskleur hebben. Als wij hier aanwezig zijn om vrijheid te gedenken, is het dan niet ónze plicht om bij onszelf te begin nen als we verbetering in de wereld willen? Dal zou er dan ook een mooi motto voor zijn: 'Verbeter de wereld en begin bij uzelf". Namens de kerken was het de heer Baas die het woord voerde. "Als er iets is wat zïj leerden die in nood en gevaar verkeerden tijdens de oorlogsjaren, maar ook in Indië, was het bidden", zo gaf hij aan. "Maar is bidden, nu we zónder angst en in vrijheid mogen leven, niet meer nodig? Er is nog steeds een wereld met geweld, vluchtelingen en straf kampen, en er worden nog steetis soldaten uitgezonden. Er is maar één ding wat wij voor hen kunnen doen; bidden of God hen bewaren wil. Bidden wij werkelijk nog wel, voor ons land en voor ons dorp? Het lijkt echter zo stil geworden. En respect en normen en waarden lijken zo op de achtei^rond te raken. Alsof er tóch een angst is: laat ik maar niks zeggen, als ze me wat doen...? Hebben zij dan daarvoor gestreden die hun leven voor onze vrijheid gaven?", aldus Baas. Hij sloot dan ook af met de oproep om - als gebed - het op te zingen: Mijn schild en mijn betrouwen, zijt Gij, o God mijn Heer! Op U zo wil ik bouwen, verlaat mij nirnmer meer. Toen daarop koperblazers en tromslagers van het Burge meester Van der Harstkorps dit aloude lied inzetten, hieven velen het Volkslied mede aan. OUDE-TONGE - De neer geschoten Thunderbolt P- 47, een jachtbommenwer per van de Amerikaanse Luchtmacht, die op 30 juli 1943 in de nabijheid van Oude-Tonge na een lucht- gevecht is neergestort en waar men onlangs, tijdens graafwerkzaamheden, op is gestuit, zal binnenkort alsnog worden opgegraven. Dat heeft buigemeester Van Pelt van de gemeente Oost flakkee meegedeeld. Door Hans Villerius De Thunderbolt diende ter begeleiding van andere vlieg tuigen en had naast de boord- muniiie mogelijkerwijs ook één of twee bommen bij zich: of twee exemplaren van 500 pond, of één exemplaar van 1000 pond. Het is niet bekend of deze projectielen zich mét de jachrbommenweiper nog zo'n vier a vijf meter onder het maaiveld bevinden. Ook is niet bekend in hoeverre er nog chemische stoffen, zoals kerosine, aanwezig is alsmede asbest. Niettemin vormt e.e.a. al reden genoeg om thans, 67 jaar na dato, het vliegtuig als nog op te graven. De belang rijkste reden is echter de reële mogelijkheid dat de piloot zich nog aan boord van het vlieg tuig bevindt. Na contacten met Amerika is duidelijk geworden dat na de crash nooit meer iets van de piloot is vernomen, zodat er sterk rekening mee wordt gehouden dat het stoffe lijk overschot van de piloot nog in het wrak aanwezig is. Vol gens het boek 'Blijvend geden ken' van D. Hoogzand (blz. 326) gaat het om luitenantvlie- ger Frederick D. Merritt, die op genoemde dag om 11.00 met zijn Thunderbolt P-47 C 41-6248 is neergestort. Ter zake gespecialiseerde bedrijven zullen zeer binnen kort offerte uitbrengen voor het opgraaftverk; medio mei zal de opdracht worden ver strekt. Omdat het vliegtuig op 4 a 5 meter diepte ligt, is er een flinke hoeveelheid grondwa ter te verwachten, waarom er eerst een damwand zal worden geslagen. Rond Pinksteren zal met de opgraafwerkzaamhe- den worden begonnen. Binnen twee weken moet het werk zijn verricht. Als inderdaad nog bommen in het vliegtuig blij ken te zitten, zullen twee fami lies aan de Oudelandsedijk, die woonachtig zijn binnen een straal van 500 meter van de locatie, tijdens het onschade lijk maken van de explosieven moeten evacueren. De families zijn inmiddels ingelicht. Ook de hulpdiensten zijn op de hoogte gebracht, fiedurende de werkzaamheden zal het afgezette gebied mihtair ter rein zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1