De muurschildering en de bevrijding van Middelharnis Veel aandacht voor Flakkee in nieuw luchtoorlogmuseum Buxtehude... aangenaam! Dubbelconcert 'Apollo' EiyvtiDEfi-niEuws Oprichting Oranjevereniging Beschrijving van het feest Feest in de Vissersbuurt De muurschildering Museumpark op vliegveld bij Arnemuiden herdenkt honderden, nog altijd vermiste geallieerde piloten Overlevende vliegenier vloog onlangs weer boven Ouddorp Hobby Stroomversnelling Poppen Flakkee Ouddorp PAGINA 9 VRIJDAG 4 MEI 2007 nieuwd wat u, als inwoner uit de gemeente Oostflak- kee, vindt van deze ideeën. Om dit onderzoek uit te kunnen voeren en een uit komst te krijgen die representatief is, wil de student u vragen de toegestuurde vragenlijst zo snel mogelijk in te vullen en retour te zenden. De vragenlijst is ver stuurd naar ongeveer 1.000 willekeurige inwoners van de gemeente Oostflakkee, boven de 18 jaar. De resultaten van dit onderzoek zal worden gebruikt in de afstudeerscriptie om een uitgebreid rapport op te stellen. Deze zal worden aangeboden aan het col lege van burgemeester en wethouders. In deze scrip tie staan conclusies en aanbevelingen omtrent uw me ning over de communicatie (interactie) tussen u en de gemeente en hoe deze bevorderd zou kunnen wor den. De student rekent erop dat u uw mening wilt geven, de student en de gemeente wilt helpen en de ingevul de vragenlijst zo snel mogelijk wilt terugsturen. Bij voorbaat dank. Gemeentehuis en gemeentewerf 17 en 18 mei gesloten In verband met Hemelvaartsdag zijn het gemeente huis en de gemeentewerf te Oude-Tonge op donder dag 17 mei en vrijdag 18 mei 2007 gesloten. In gesprek met burgemeester en wethouders Burgemeester Ton van Pelt en wethouders Gert-Jan van der Valk en Petra 't Hoen willen met u in ge sprek. Wilt u iets bespreken, uw hart luchten of sug gesties doen? Maak dan een afspraak via telefoon nummer 0187 - 64 71 00. Een gesprek met burge- I nterKcmeentelijit Samenwerkingsverband f\/1ededeling - namens burgemeester en wethouders van de hier genoemde gemeenten - van het dagelijks .m.mjM.m.mm., meester of één van de wethouders is ook mogelijk tij dens de avondopenstellingen op de eerste en derde dinsdag van de maand van 18,00 tot 19.30 uur KanlKiwerkMn 1, Poifcis 75,3255 ZH Owfe-longe. Internet www.ooslllQkkee.nl. Iel. |Ü187| M 7100 fox M 71 99 /Mioil: inl(i«oo*kk«.nl OpeningsSjJen: m l/m do 08.00 tol 12.00 en 13.00 lol 17.00 n»t, >r 09.00 tol 12.00 en 13.00 lol 16.00 mr, elke eeiite en derde dinid<ig «m de maiind s ovonè geopend ïonlB.ÖO lot 19 30 uw. bestuur van het ISGO. Wet Millebeheer Meldingen 1. Wageveld's Hardhout VOF, Oudelandsedijk 11 te Oude-Tonge (Besluit bouw- en houtbedrijven mi lieubeheer). De melding ligt ter inzage vanaf 7 mei 2007 geduren de zes weken op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur op het gemeentehuis van Oost flakkee te Oude-Tonge (nr 1Degene die niet in de gelegenheid is om de stukken overdag in te zien, kan dit doen tijdens genoemde termijn op dinsdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Hiervoor moet een telefoni sche afspraak worden gemaakt met het ISGO (tel. 0187-48 81 11). Melding ex artikel 10.52 Wet milieubeheer 2, Infra Consult en Engineering B.V. voor het mobiel breken van puin op de locatie Noordereiland ter hoogte van de Haringvlietsluizen te Stellendam (Be sluit mobiel breken bouw- en sloopafval milieube heer). De melding ligt ter inzage vanaf 7 mei 2007 geduren de zes weken op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur op het gemeentehuis van Goede- reede (nr 2). Degene die niet in de gelegenheid is om de stukken overdag in te zien. kan dit doen tijdens ge noemde termijn op dinsdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Hiervoor moet een telefonische afspraak worden gemaakt met het ISGO (tel. 0187 - 48 81 11 Voor nadere inlichtingen en voor kopieën van de ter inzage gelegde stukken (dit laatste tegen betaling), kan contact opgenomen worden met het ISGO (tel. 0187-48 81 11). Dworswej 40, Pojtbüi 313,3240 AH «iddeiiianiis. Tel (0I87| 48 8111 fox 48 81W E«l; intoSlijo.nl Grofvililijn |0IB7| 48 77 11 Mite»klotlilen; (0187148 8131 ol niilieDklocliltnglsgo.nl Openingslijden: m l/m vr 08.30 -12.00 «n van 13.00 16.30 uw. Overslogstotion: Joiionnespoldersweg 19, Middelhornis, tel. 10I87| 48 68 50. Mfctklodilen: (01B7| 48 8! 31 ol milieiikbchlen§lsgo.nl i: mo t/m ïi 08.30 11.45 «n «in 13.00 16.45 uur, zo 10.00 12.00 uur. Aan de Vissersdijk van Mid delharnis staat het voorma lige Meijer Theater. In de opslagplaats/garage rechts van dit pand bevinden zich enkele muurschilderingen. Hoe kwamen ze daar en bij welke gelegenheden wer den ze daar aangebracht? Het is feest... Hel is feest in Mid delharnis. He Tweede Wereld oorlog is voorljij. Na vijl' jaar van onderdrukking, jodenver volging, gruweldaden, inun datie, razzia's, luclitgevetiiten, bombardenieiilen, V-l's, V-2's, kortom, na vijl beklemmende Ix-zelling.sjaifii, was Middel- hainis eindelijk weer vrij. Daarom eerst een samenvatting van de leeslelijke activiteiten die hebben plaatsgevonden in Middelharnis net na de 'Iwee- de Wereldoorlog. En vervol gens meer specifiek, naar hel verhaal van een ooggetuige, een be.sthrijving van de l'eeste- lijkhedcn die hebben plaat.sge- vonden in de Vis.sersbuuil van Middeliiarnis. Op 16 juli 1945 wordt in de concertzaal van Hotel Meijer (thans nog Meijer Theater genoemd) opnieuw een Oran jevereniging opgericht. Er was veel belangstelling en alle aan- ïvezigen gaven zich .spontaan als lid op. Besloten werd dat er spoedig een vergadering gehouden zou worden met de Ijuui iverenigingen van Middel- hai'iiis. Sonniietsdijk was toen nog een aparte gemeente. Aan elke buiul werd verzocht een buurlvereniging op te richten, zodat elke buurt vertegenwoor digd zou zijn op de algemene vergadering. Dit alles ter voor bereiding van het grote feest op 'il augustirs, de verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina. Vanwege de Tweede Wereld oorlog kon vijf jaar lang geen Koninginnedag worden gevierd. Er moest groots uitge pakt worden, Nederland was immers bevrijd van de Duil- seis. En zo gebeincle het dat in Middelharnis verscheidene biuu'tveienigingen werden opgericht, zoals buurtvereni ging 't Zandpad, Sleneweg en de Vissersbuurt. In de Opbouw, een christe- lijk-nationaal streekblad voor Goeree en Overtlakkee, van 1 september 1945 lezen wij: '31 augustus. Wij vieren feest. We kunnen weer feestvieren. Er is reden tot feesten. Na 5 lange jaren kruinen wij weer open lijk hulde brengen aan onze Koningin. We behoeven niet meer onze oranje speldjes aan de achterkant van onze revers te dragen. We kunnen open lijk onze vreugde betonen. We danken vrijdag Hem, Die ons vrij maakte van de tyrannic. We eren onze Vorstin, die weer in ons midden is. Die we meer dan ooit onze Landsnioeder noemen. Dat moet de toon van ons feest bepalen. Dank aan God. Hulde aan onze Konin gin'. "Onder leiding der Oranjever eniging en diverse buuitver- enigingen werden reeds weken te\oren de nodige voorberei dingen getrofl'en, want 't moest iets aparts worden. Hierin is men geslaagd, in 't bijzonder wat betreft de \ersieringen. Schitterende etalages, sprook jesachtige verlichte straten en machtige erepoorten waren het resultaat. Het eigenlijke feest programma werd geopend lu'ii 'lUni ilr iiiiuuMliililn'ni'^iii vini \h: I'lmniml 1.51) bij 2 iiwli'i: door nauwelijks hoorbare saluutschoten en plechtig uit gevoerde koraalnuiziek. Na de olFiciële toespraken van den limgenieestei' en kapitein Thomson en een opwekkend woord tot otTervaardigheid voor de collecten van de Stich ting 1940-1945 door den heer B. Kijkuit, werd in de kerk diensten de verjaardag der Koningin herdacht. Het ver dere van de dag werd gevuld door muziek, zang en door het houden van een historische optocht.Hel verwonderde ons zeer, dat in deze o|)tocht het verzet, dat toch veel vrucht baar werk gedaan heeft, niet tot uitdrukking kwam. Dat de ouderen nog graag spelen en zien spelen, bewezen de volks- spelen, die door honderden werden bijgewoond. Zeer Iraai was het vuinwerk, dat het ofli- ciële pR)gramma van de eerste feestdag besloot. De tweede dag werd begonnen met een zeer mooie kinderop- tochl, graag zouden we enkele zeer mooie gedeelten uit deze optocht noemen, maar om andere, die niet veel minder waren niet te treffen, zeggen we van de hele optocht: Bravo, 't was prachtig. Minder enthousiast konden we zijn voor het tweede punt van het progranuiia: namelijk de tractatie der jeugd. Door verkeerde organisatie moesten niet alleen kinderen met min der naar huis, dan men hun had toegedacht, maar ook lie pen daardoor de kinderspelen, die door Mevrouw Megen-)or- ritsma zo keurig waren georga niseerd, in de war. De rest van de dag werd door de meesten in eigen buurtver eniging doorgebracht, het ging er bij de een al \rolijker toe dan bij de ander. Wanneer we alles samenvatten, dan kunnen we spreken van goed geslaag de feestdagen, al willen ^ve niet alles voor onze rekenmg nemen, wat er gebeurd is. We hopen, dat ons volk na al de feesten weer de hand aan de ploeg zal slaan voor de \veder- opbouw \an ons Vaderland "In Middelharnis is nimmer zooveel werk gemaakt van dezen dag als in 1945. De bewoners van de Sleeneiiweg voerden als praalwagen Mee een groot schilderij, door een der bewoners gemaakt, waar op herinnerd werd, hoe zij de inundatie van Flakkee hadden ^(lijl; 6.?. moeten meemaken"! "Er was op het Vingerling een optocht. Zoiets had ik nog nooit gezien. Ik herinner me dat mijn moeder het heel erg vond dal na al die verschrikkingen van de oorlog bekende mensen tamelijk aange.schoten daar ach ter liepen. De jaren daarop was de optocht veel groter en beter georganiseerd. De gebroeders Wijnhof spanden zich gewel dig in om allerlei versieringen langs de huizen en de kaai aan te brengen... Elke huLsje aan de Vissersslraat achter de Vi.ssersdijk nabij het Vingerling is versierd. Niet de grote oranjegloed die vandaag de dag tijdens WK voetbal te zien is met vlaggen, wimpels en tierelantijnen, maar een inge togen versiering van een buurt of straat die vijf jaar ooilog heelt meegemaakt. Een straat die het zr^ute Haringvlietwater letterlijk over de vloer heeft gehad. Immers, bij het bom bardement op het Havenhoofd van Middelharnis op 9 maart 1945 door negen geallieerde vliegtuigen werd de schutsluis zeer ernstig beschadigd. "Op elk der 4 stellen deinen een voltreffer, waaronder een bin- nenebdeur, een binnenvloed- deur, een builenebdeur, en een builenvloeddeur onbruikbaar werden. Het was zaak de sluis na het bombardement in de eerste plaats weer als keersluis, dus als onderdeel van de hoofd- waterkering te herstellen. Dit is vrij spoedig gelukt", waardoor hel getijde van hel Haringvliet geen vrij spel meer had. In de Visserslraat stonden zesenzestig woningen waarin vele vissersgezinnen hebben gewoond. De Vissersslraat bestond uit twee delen, de 'Nieuwe Huusjes' waar zesen vijftig xvoningen stonden (hier na geiroemd: de Vissersslraat) en het 'Slraelje van Slis' (hierna genoemd: het verlengde \an de Vissersslraat) waar den huis jes stonden. De Visseisstraat was in de jaren '70 van de 19e eeuw aangelegd door reder, de heer Kolff'. Het verlengde van de Vissersslraat was later gebouwd en de huisjes waien dan ook iels groter. Vandaag de dag zijn van de straat alleen de huisjes van het verlengde van de Visserslraat nabij De Snuf- felkast nog overgebleven. De huisjes van hel Vissersstraatje waren 31 augustus 1945 alle maal versierd met slechts één groen melkblikje, hangend aan de muur met daarin één goudsbloem, ook wel bekend onder de volksnamen 'kro- ningsbloem' of 'oranjebloem', doordal de plant een histori sche verbintenis heeft met het hof van de Oranjes. De melk- blikjes waarin de goudsbloe men zaten, hadden de grootte van een bierblikje en waren all^omslig van de voedselvoor ziening. De melkljlikjes werden in een rechte lijn op ooghoogte opgehangen aan weerskanten van de Visserslraat. "Hel was een mooi gezicht om op precies dezelfde hoogte de oranjeblcje- nien te zien", vertelde Hugo Hoogmoed die in 1940 met zijn vrouw Jacoba Driese in de Vis serslraat ging wonen. Tevens werd als versiering aan weers kanten van de Vissersslraat een kluitenbreker op zijn kant neergezet. Een kluilenbreker, ook wel sleper genoemd, was van hout en wei d gebruikt om kluiten op het land mee te bre ken. Eén van die houten slepers was geleend van Jaap Vroegin- deweij en beide slepers werden door luinderknechten Hugo Hoomgoed en Gerrit Blok op zijn kant gezet en aangekleed met goudsbloemen. Behalve dat de straal versierd was, was er ook een gezamen lijke broodmaaltijd. Deze werd gehouden in de opslagplaals/ garage van hel Meijer The ater en hotel Meijer aan de Vissersdijk dat slechts op een paar meter afstand lag van de Vissersslraat. Deze opslag plaats/garage rechts van hel Meijer Theater heeft thans het huisnummer Vissersdijk 63 en staal ook in verbinding met het Meijer 'Theater. Om de ruimte waar de brood maaltijd weid gehouden op te fleuren, werden versieringen aangebracht. Door gebrek aan van alles en nog wal nel na de oorlog werden oranje vlaggetjes aan weerskanten van de ruimte geschilderd. De geschilderde oranje vlaggetjes die voor dit feest werden aangebracht zijn nog steeds zichtbaar op de wan den. Naast de oranje vlaggetjes werd ervoor de gelegenheid een muurschildering gemaakt. De muurschildering geeft een man weer, blazend op een bazuin, met hel volgende bovenschrift: Vrij Vreugde. De man is uitge voerd in hel blauw. Hij rijst op uit een grote oranje V. Wellicht de V van vrijheid, vrede, óf de V van Vissersbuurt... Bertrand van den Boogert GOEDEREEDE - Op zaterdag 12 mei organiseert de Konink lijke Fanfare 'Apollo' uil Goe- clereede een dubbelconcert met Harmonievereniging Nut en Uitspanning uil Zonnemai- re. Voor de eerste keer wordt hiervoor uitgeweken naar de Dorpslienden in Ouddorp. De combinatie van een Harmonie en een Fanfareorkest geeft al een apart karakter, de muziek keuze doet de rest. Nul en uilspanning speelt ondermeer het beroemde Mac Arthur Park: Apollo komt met Pirates of the Caribbean en the Greain of Clapton. Verder bestaat het concert uil diverse afwisselen de nummers, voor elk wat wils. De avond begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. ARNEMUIDEN/KRABBENDIJKE - Goeree-Overflakkee krijgt een prominente plaats in het luchtoorlogmuseum dat geopend gaat worden op het vliegveld Midden-Zee land bij Arnemuiden. Met foto's en documentatie wordt aandacht besteed aan de tientallen piloten en andere bemanningsleden die tijdens de Tweede Wereldoorlog op het eiland zijn neergestort. Het museum, waarvoor onlangs de plannen zijn gepresenteerd, is vooral bedoeld om deze geallieerde vliegeniers "blijvend te gedenken". In Zuidwest Nederland worden nog honderden van hen vermist. Door Gert van Engelen üp hel vliegveld, ook wel Zee land Airport gehelen, is al een lijdelijke ruimte ingericht met authentieke voorwerpen die te maken hebben met de luchl- strijd boven de delta. Binnen vijf jaar hoopt de slichting Wings to Victory hier een heus museumpark Ie kunnen opzet ten, met hangars, nissenhul- ten en een RAF-verkeerstoren in de stijl van een historisch Engels vliegveld. In het park, dat een oppervlakte krijgt van vijfduizend vierkante meter, komt een Ainiii'u Memorial, een monument voor de omgeko men luchtvaarlmannen. Martien van Dijk (1967) uit Krabbendijke is de initiatiefne mer van hel Airwir Museum. y\ls hobby doet deze vliegluignion- teur al jaren onderzoek naar wrakken van gecrashte bom menwerpers, zoals de B17 voor de kust bij Ouddorp. "Tijdens deluchtstrijdboven het Deltage bied zijn tientallen ongelukken gebeurd", vertelt hij. "In ieder dorp is wel een vliegtuig neer gestort, van de Engelse 1M.F en de Amerikaanse USAAF, maar ook van de Duitse luchlmachl. Nog steeds worden velen van die vliegeniers vermist. "Ik probeer te traceren waar die neergeschoten, geallieerde vliegtuigen zich mogelijk bevin den, om zo nabestaanden van de piloten te helpen. Tijdens die naspeuringen denk ik vaak dal er een herdenkingsnionumenl voor die jongens zou moeten komen." Een tijd geleden ont moette Van Dijk iemand die al net zo bovenmatig geïnteres seerd is in de luchtoorlog van 1940-1945. "Hij verzamelde spullen van die vliegeniers, uniformen en medailles bij voorbeeld, maar ook onderde len van de vliegtuigen: er wordt doorlopend stukken opgevist uit de zee." Hel echtpaar Effmger afgelopen najaar op de plek des onheils in Ouddorp, de plek waar Bill Effinger en zijn collega-bemamungsleden op 6 december 1944 neerstortten. Foto: Slichliiig li'hig.^ t(i 1 'irlon Ineens, bedacht Van Dijk, was er zo "een mooie basis" voor een museum: hij bezat uitge breide, uitgezochte infbrniaüe, de ander een persoonlijke ver zameling. Samen met andere luchtvaartkenners richtte hij in november 2006 de stichting Wings to Victory - een gevleu gelde term die herinnert aan de manhaflige luchtoorlog. Deze stichting gaat nu uitzoeken of een luchtoorlogmuseum bij Ainemuiden levensvatbaar is. Daartoe gaal zij op zoek naar sponsors en subsidiegevers. Hoewel hel financieel plan nog niet rond is, schat Van Dijk "enkele tonnen" nodig te heb ben voor de opzet en de exploi tatie, in ieder geval "minder dan een miljoen euro De directie van Zeeland /Air port heeft al "enthousiast" gereageerd en vooral sinds de slichting nieuwsbrieven heeft verzonden en een voorlopige website is begonnen (www. wingslovictory.nl), "zijn vele zaken in een stroomversnelling gekomen". Zozeer dat begin april op hel vliegveld, in een hangar, een drukbezochte pre sentatie van de plannen kon worden gegeven. Van Dijk zet uiteen dat hel museumpark een tweeledig doel heeft: herdenken eii voor lichting geven. "Wij willen er blijvend de vele vliegeniers gedenken die zijn omgekomen tijdens de luchtslrijd boven Zuidwest Nederland, maar tevens de vele informatie hier over op een indrukwekkende manier doorgeven aan de vol gende generaties. Wij hopen op deze manier zowel jong als oud te raken." In hel park zal de geallieerde luchtoorlog in alle facetten terug te vinden zijn. Er worden films en documentaires ver toond. Er worden foto's, uni formen, emblemen, pamfletten en uiteenlopende documenten uitgestald. Maar daar blijft het niet bij. Er zullen ook gerestau reerde vliegtuigdelen en vlieg- tuigmodellen te zien zijn. "Het dient een dynamisch geheel te worden", vindt de stichting, "met veel variatie en met een duidelijk educatief en historisch karakter, opdat het museum interessant is voor iedereen." De collectie is deels al zichtbaar in het tijdelijke onderkomen, een loods op het vliegveld aan de Calandweg. Deze kan op verzoek bezocht worden (tel. 0113 503372 of 06 24595112). Vrijwilligers zijn er in de weer om poppen "aan te kleden" en om de houten stellingen, schragen en vitrinetafels te vul len met voorwerpen, terwijl in een werkplaats opgeviste vlieg tuigdelen worden gereinigd en geconserxeerd. De verzamelingen groeien voortdurend. Sinds de plannen voor het museum bekend zijn geraakt, \'oelen velen zich ertoe aangezet om waardevolle goe deren in bruikleen te geven. In de laatste nieuwsbrief worden de aanwinsten trots genoemd. De Koninklijke Luchtmacht heeft een stermolor toegezegd, waarschijnlijk afkomstig van een P47 'Thunderbolt-jagcr Ook zijn een bomtrolley en een Rj\V-hattledress afgestaan. Hel gedenkteken dal Van Dijk de piloten zo gunt, komt er ook. De stichting wil op hel vliegveld een airmen memorial plaatsen en er jaarlijks, op 4 mei, een her denking houden. In het definitieve museum zal een aanzienlijk deel van de collectie gewijd zijn aan Goe ree-Overflakkee. Van Dijk ver- lelt dat zich tijdens de Tweede Wereldoorlog "tientallen vlieg tuigongelukken" hebben voor- geclaan boven hel eiland, "geen plaats uitgezonderd". "Die vliegtuigen, van geallieerde of I3uitse zijde, zijn neergeschoten en vervolgens neergestort. Ol de piloten moesten een nood landing maken en vielen in zee of op hel land. Een gi ooi aan tal is nooit teruggevonden; je praat al gauw over enkele hon derden." De slachloflérs kwamen spoor loos in de zee terecht, en die zee behelsde toen nog de voor malige zeearmen Haringvliet en CJrevelingen. Maar ook ver dwenen velen "meters diep in de grond", nog gezeten in hun vliegtuig. Ruim zestig jaar later zijn nabestaanden nog onver moeid bezig de plaats van een ongeval te achterhalen, in de hoop bemanningsleden terug te vinclen. Over de almaar (mvind- bare B17 bij Ouddorp bijvoor beeld is een jlyer gemaakt, die in de kusldoipen op de diverse eilanden verspreid gaat wor den. /Mie Ijeschikbare onderzoeks materiaal over Goeree-Over flakkee zal in het museum te vinden zijn. Van Dijk: "We gaan er hel verhaal van Flakkee \er- lellen. Daar horen ook foto's bij van de grafstenen van piloten die wel gevonden zijn, en begra ven liggen in ooi logsgraven in Middelharnis, Sommelsdijk en Ouddorp." Hel slichlingsbe- sluur had met hel oog op het Flakkeese aandeel in het muse um alle eilandelijke gemeenten uitgenodigd voor de piesenla- William Frances F./jinger (BUI) oj) jonge leeftijd, tijdens de oorlogsjaren. lïilo ml Ijnvehf-il lumilir lilliilgi-r tie. "Maar hun komst viel een beetje legen", zegt Van Dijk. Zeeuwse gemeenten en zelfs de provincie waren wel lah ijk ver- legenwooi (ligd. De stichtnig richt zich niet uit sluitend op de overledenen, ook overlevenden kunnen soms geholpen woiden. Zo heeft de gepensioneerde vliegenier Bill Elfinger uit Amerika, die zijn missie boven Goeree-Overllak- kee destijds overleefde, afge lopen herfst de tocht opnieuw gemaakt. Van Dijk: "Fred Hoek uil Ouddorp had het onder zoek gedaan naar EfTmger, die inmiddels in de tachtig is, en het eerste contact gelegd. Elfinger is in december 1944 bij Ouddorp aangeschoten en moest een noodlanding maken. Maar hij en de overige negen bemanning.sleden zijn er veilig uitgekomen." De slichliiig bood de hoogbe jaarde Effinger aan om de vlucht over Ie doen, "zodat hij vanuit de lucht weer eens terug kon kijken op zijn noocUandings- plaats". EfFuiger accepteerde de geste met graagte. "Waarom wij zoiets doen? l^ie tocht en die noodlanding hebben in zijn leven grote indruk gemaakt. Er gaat geen dag voorbij of hij denkt eraan. Het is altijd blijven trekken; het laat zo iemand niet meer los. Hij heeft de missie nu enigszins kunnen herbeleven. Wij doen zoiets vaker bij vetera nen en keer op keer wordt het enorm gewaardeerd." Aan het begin van het Buxte hude Festival Zeeland wordt iedere muziekliefhebber in staat gesteld kennis te maken met de componist die her dacht wordt. Dat gebeurt in de vorm van een informele keniüsniakingsavond met ver telling, beelden, demonstralie en muziek. Op 9 mei - exact de dag waarop Buxtehude 300 jaar geleden stierf - komt in de Nieuwe Kerk van Zierikzee een groot scherm te hangen waarop beelden geloond zul len worden die te maken heb ben met het leven en werken van de componist uil Lübeck. Hans Erbrink zal bij deze beel den al vertellend een overzicht geven van het leven en werken van de voor velen nog onbe kende componist. Het beeld verhaal over Buxtehude zal in korte fragmenten getoond worden en wordt onderbroken door muziek van en rondom Buxtehude. Dat zal ditmaal gebeuren in de vorm van kamermuziek: de bekende blokfluitiste Elly Bakker zal met Rinus Verhage aan het kla vecimbel werken uits'oeren van voorlopers van Buxtehude (A. Cima en G. Frescobaldi), een tijdgenoot (G.F. Handel) en een navolger (J.S. Bach). Van Buxtehude zelf klinkt muziek op het orgel (Rinus Verhage) en op hel klavecimbel ('Fheo Faber). Er zullen deze avond meerdere oude instrumenten aanwezig zijn die gebouwd zijn door klavecimbelbouwer Theo Faljer. Hij zal iels vertellen over de werking en bouwwijze van deze bijzondere instrumenten. Bijzonder moment zal zijn als een oude opname zal worden beluislerd van hel orgel waar Buxtehude op speelde. Het orgel van de Marienkirche is in de oorlog verwoest. Hel pro gramma is verdeeld over een gedeelte voor en een gedeelte na een koffiepauze. Na afloop is er een nazit waarvan geno ten kan worden van de speciale Buxlehudewijn die tijdens dit festival te koop is. Buxtehude- aangenaam! begint om 20.00 uur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 9