oncertagenda Zoektocht naar wrak B17 bij Ouddorp gaat gewoon verder Roemenië tot de EU, toegetreden en nu? 'Blokkeer procedure Zuiderdiep-polder' Wandel- excursie Preekhilpolder Inleveren rommel- marktspullen Nieuwe-Tonge EIIAIIDEn-niElJWS 13- OUDDORP - Het Wn Goe- ree-0\erflakkee, V\V Oud- dorp en de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap organiseren op zaterdag 12 mei om 14.00 uur een voor- jaarse.xcinsie in de bloemrijke Preekhilpolder bij Ouddorp. Tijdens de excursie kunt u genieten op de dijken, die een bloemenkrans rond de polder leggen. Een natiuirgids voert u langs de grasdijken met een enoiine plantenrijkdoni. Misschien ziet u planten als margriet, ratelaar, grasklokje of zeedistel. Vanaf de dijken hebt u een prachtig uitzicht op de Grevelingen: een zout stilstaand meer met zeer hel der water Tijdens deze route is de kans groot een kuifeend, krakeend, kleine zilverreiger, kleine karekiet, rietzanger of rietgors door de \'errekij- ker te zien. Of foeragerende lepelaars en kiekendieven. I*lind veertiende eeuw werd de polder Oudeland ingedijkt. In 1723 werd de Preèkhilse- dijk aangelegd in de zuid westhoek van deze polder. In dit afgesplitste deel van de polder werd grond gewon nen voor de aanleg van een nieuwe binnendijk. Zou ont stond een 'inlaag': een afge graven stuk nat, binnendijks land tussen de zeedijk en een nieuw aangelegde binnen dijk. De Preekhilpolder dankt haar naam aan de kapel die op een duin ten zuiden van de Westduinen heeft gestaan. Datum: zaterdag 12 mei van 14.00 tot 15..S0 uur Slarl: aan het einde van de Blomweg te Ouddorp, waar ook geparkeerd kan worden. Kosten: gratis Wrakduikstkhting 'De Roompot' staakt alle naspeuringen, dochter (63) omgekomen bemanningslid geeft hoop niet op Afweerseschut Rustplaats Video-Opnamen Schroot Sonarscan Nieuwe feiten PAGINA 7 VRIJDAG 4 MEI 2007 Bij een onderzoek door een Engelse krant is vastgesteld dat het Roemeense volk zich het meest ongekikkig voelt. Hoe komt dat? Onder andere wordt aangegeven: onzeker heid over de dag van morgen, gebrek aan allerlei voorzienin gen, slechte gezondheidszorg, lage verwachtingen ten aan zien van levenskansen, wei nig vertrouwen in de politiek en politici. Samengevat: veel onzekerheden. De statistieken laten een robuuste economische groei zien en een stijging van het minimumloon -tot ongeveer 85 euro per maand. Deson danks is de koopkracht - door de grote stijging van de ener gieprijzen en de prijzen van de primaire dagelijkse levens behoeften - heel laag geble ven. Een maandsalaris voor een modaal gezin (gemid deld netto 245 eino) gaat op aan de kosten voor wonen en voedsel. Iets beter is het bij dubbele inkomens en voor jongeren die in dienst zijn bij buitenlandse bedrijven. De vorige keer hebben wij gezien dat Roemenië geen AOW, maar wel een pensioen kent dat afliankelijk is van het aantal dienstjaren. Met een gemiddeld pensioen van rond de 85 euro per maand is het voor een gepensioneerd echt paar nauwelijks mogelijk om de servicekosten in de win termaanden te voldoen. De duurder wordende medicij nen, transportkosten en het ontbreken van prijsindexalie maken de gepensioneerden de meest kwetsbare groep in de Roemeense samenleving. Veel gepensioneerden werken bij en vallen vaak terug op de hulp van de kinderen. En dat is ook de reden dat al vele jongeren in hel buitenland werken, dan kimnen ze van het meer verdiende loon him ouders wat toeschuiven. Het opvangsysteem voor oude ren is nog steeds gebrekkig. Zo zijn er in het hele land niet meer dan ca. 40 bejaarden huizen (hierbij moeten we ons geen voorstelling maken van de tehuizen zoals we die in Nederland kennen). Ook in Roemenië is de vergrijzing zichtbaar Er zijn momenteel rond de vier miljoen gepen sioneerden, en dat op een bevolking van ruim 21 miljoen inwcMiers; dat is ca. 20%. De boertjes op het platteland zijn nog het slechtst af. Zij ontvan gen een gemiddeld pensioen van 40 euro per maand. Tel hierbij het gebrek bij op (wat wij al eerder vermelden) aan faciliteiten zoals aansluiting op de watervoorziening, riool en gas in het merendeel van de kleine dorpen. De armoede onder de gepensi oneerden op het platteland is dan ook een keiharde werke lijkheid. In Roemenië zijn ca 450.000 werkelozen; hiermee scoort het land niet slecht. De lage werkeloosheid is deels te danken aan de toenemende activiteiten in de bouw en het grote aantal inwoners dat in het buitenland werkzaam is. De kerken doen niets in de zin van diaconale hulp. Een uitzondering is de katholieke kerk, die een bijzonder actie ve diaconale hulp heeft. Er bestaat wel een soort kin derbijslag. Deze bedraagt, schrikt niet, acht euro per maand per kind. En dan daar bij te bedenken dat een liter melk ca. een euro kost. Een van de zaken die beter zijn geregeld, zelfs beter dan in Nederland, is het zwanger schapsverlof Fai de mogelijk heid voor vrouwen om na het zwangerschapsverlof van 124 dagen een betaald verlof van twee jaar voor de op\oeding van een kind te nemen. Met een zeer aantrekkelijke uitke ring van rond de 20() eiu o pei" maand. Ocjk vaders kunnen hiervoor kiezen, in plaats van de moeder De positie van men,sen met een handicap is zeker niet rcjoskleurig. Er zijn er in Roe menië meer dan 450.000. Er i,s wel veel ten gunste van de mensen met een handi cap gewijzigd vergeleken met de periode Ceausescu. Die wilden mensen met een handicap niet zien, daarmee was het voor hen uitgesloten dat zij in de maatschappij aanvaard werden. Vandaar dat velen waren opgesloten in tehuizen die er niet al te vriendelijk uitzagen. Wan neer wij dan zien hoe er bij Asociatia Betania met gehan dicapten wordt omgegaan, en hoe liefdevol zij daar worden verzorgd, is dat een wereld van verschil vergeleken met de voorgaande periode. Ook de behandeling van kinderen met aiuisme is bijzonder te noemen. Momenteel worden er twee kinderen behandeld volgens een programma van een Amerikaanse professor, wat zelfs de aandacht trekt van vele buitenlandse stich tingen, die met bewondering spreken over hoe er bij Beta nia met deze kinderen wordt omgegaan. André Muit is bij dit alles de stuwende kracht, hij spreekt dan ook over 'zijn kinderen'. Geweldig is het te zien hoe deze kinderen, die thuis niet de liefde krijgen die ze nodig hebben, dit bij Betania wel ontvangen. Dammis Vroegindeweij, secretaris H.C.R. tel.: 0187-482594, e-mail: dammis. xrr-hcr®klihsafe. nl Aanmdden: opgave verplicht tot en met vrijdag 12 mei, telefonisch tussen 10.00 en 17.30 uur bij VW' Ouddorp, tel. (0187) 681789. of via de natmnagenda op wwav.ztiid- hollandsiandschap.nl. 2007 Zaterdag 5 mei Hervormde Kerk - Stel- lendam. Bevrijdingscon cert door de Chr Gem. Zangvereniging 'Soli L^eo ('■loria', het Ghr. Man nenkoor 'Door Eendracht Verbonden' en het Gerei. Kerkkoor 'Canticum', alle uit Stellendam. Organist: Arjan de Vos. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 12 mei Hervormde Kerk - Som- melsdijk. Concert door het Chr. Krimpens Mannen koor, samen met het koor 'Opent U mijn mond Sja- loomZorg'. Aanvang: onbe kend. Zaterdag 12 mei Hervormde Kerk - Stad aan 't Haiingvliet. Concert van Anne Marie Huizer: panfluit; diverse lluilisten en Piet en Pieter Bechlinn: orgel. Aanvang: 19.30 iuu\ Vrijdag 25 mei HeiAormde Kerk - Goede- reede. Pinksterzangdienst. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 26 mei Her\ormde Kerk - Soni- melsdijk. Orgelmuziek en koorwerken rond Hemel vaart en Pinksteren door Paul Kieviet: orgel met medewerking van het Vocaal Ensemble 'Louez Ie Dieu' o.l.v. Kees Villerius. Aanvang: 20.00 luir. Donderdag 31 mei Hervormde Kerk - Soni- melsdijk. Zangavond ten bate van christenen \oor Israël waaraan meewerken: 'Hart en Stem' uit Oud dorp o.l.v. de heer Besuijen en het koor xan de brugklas van de Prins Mainitsschool. Meditatie Ds. Poot. Aan vang: uur Zaterdag 2 juni R.K.kerk - Middelharnis. Het Chi. Jong Kamerkoor 'Fiori Musicafi' o.l.v. Sietse \an Wijgerden zingt wei"- keu van Tallis, Brahms, Brit ten, Messiaen en Kodaly. Orgel: Aijen Leistra. Aan vang: 20.00 UIU-. Zaterdag 2 jwii Hervormde kerk - Dirks- land. Zomerzangavond, gegeven door de Chr Gemengde Zangvereni ging 'Sinsmn Corda' uit Dirklsnad o.l.v. J. de Geus, het Chr Gemengd Koor 'Laus Deo' uit Bruinisse, het kinderkoor 'Jedaja' uit Nieuwerkerk en het Man nenkoor 'Door Eendracht Verbonden' uit Stellendam, o.l.v. C. de Geus m.m.w. van het koperensemble. Orga nist: Jan Zwanepol. Aan vang: 19.30 uiu'. Zaterdag 9 juni Hei-voimde Kerk - Dirks- land. Uitvoering van de Chr. Oratoriunivereniging 'Laudando' o.l.v. Rinus Ver- hage m.m.v het ensemble 'ir Fiordaliso' o.l.v. Franc Polman. Orgel/basso con tinuo: Wim Diepenhorst. Uitgevoerd worden: com posities van Dietrich Buxte- hudë. Aan\ang: 20.00 luu'. Zaterdag 16 jiuii In de Toren van Goedcr- eede. Concert door Tassilo Erhardt: barokviool; Marjo Schillings: sopraan en Siet se van Wijgerden: clavecim- bel. Aanvang: 16.00 luu'. Zaterdag 23 juni Her\ormde Kerk - Mid delharnis. Orgelconcert met Herken van Buxtehude (1637-1707) door Paul Kie- \iet. Aanvang: 20.00 luu'. Vrijdag 29 juni Hervormde Kerk - Som- melsdijk. Orgelconcert door jeugdige leerlingen van Paul Kieviet. A;uivang: 19.30 uur Vrijdag 29 en zaterdag 30 jimi Hervormde Kerk - ^''d- delharnis. Jubileumconcert onder de ütel van Jesus The One and Onlv' \an het Gospelkoor 'In Touch' te Sommelsdijk o.l.v. Ad de Joodc, met medewerkign van het Hoekschewaards Philharmonisch Orkes. Pia nist: Pieter Verhage. Aan vang: 20.00 uur Zondag 8 juli Doopsgezinde Gemeente - Ouddorp - Kerkconcert van het Midwest Mennoni- te Choir uit Ohio (U.S.A.) o.l.v. Lloyd Kauifmaa. Aan vang: 18.30 luu'. Woensdag 11 juli Hervormde Kerk - Goe- dereede. Zomerzang met meditatie \an Ds. De Mots. Aanvang 19.30 luu". Zaterdag 14 juli In de Toren \'an Goederee- de vindt de start plaats van een Bachcantate-serie door het Chr Jong Ivamerkoor 'Fiori Musicali' met mede werking van Moe Baroque en diverse solisten o.l.v. Sietse \'an Wijgerden. .A.an- vang: 19.00 eiï 21.00 uur Woensdag 25 juli Heivormde Kerk - Goe- dereede. Zomerzang met meditatie van Ds. De Mots. Aanvang: 19.30 uiu'. Woensdag 8 augustus Her\'ormde Kerk - Goeder- eede. Zomerzang. Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 15 december Hervormde Kerk - Middel harnis. WWZ-kerstconcert m.m.v. het mannenkoor 'Groot Rotteidam' o.l.v M. van Noort en het jongeren koor 'Jigdaljahu' o.l.v. W.A. den Hertog. Orgel: Jaco Belder; trompet: Jan Drost en Maurice Veldhuizen. Aanvang: 19.30 mu. Zaterdag 15 december Her\ormde Kerk - Goede- reede. Kerslzangavond met meditatie van Ds. De Mots. Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 15 december Doopsgezinde Gemeente - Ouddorp. Kerstconcert door het Chr Jong Man nenkoor 'Soli Deo Gloria' uit LJrk o.l.v. Jaap Kramer Pianist: Jorrit Woudt. Aan vang: 19.30 uur Woensdag 19 december Hervormde Kerk - Stel lendam. Kerstsamenzang met de Chr Gem. Zangxer- eniging 'Soli Deo Gloria' te Stellendam. Organist: Arjan de Vos. Aanvang: 20.00 IUU-. Maandag 24 december Hervormde Kerk - Mid delharnis. Kerstzangavond door het Jongerenkoor 'Het Kleinood' uit Aagte kerke en het Chr Gemengd Koor 'Jeduthun' uit Mid delharnis o.l.v. Jan Wisse. Organisten: Jan Bouman en Hans van Heemst. Aan vang: 19.30 uiu'. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcer- ten op Goeree en Overflak- kee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk-stelligen. Verenigin gen kunnen zich bij het vast stellen van him progiamma op bovenstaande informatie richten. Komen er onver hoopt toch meerdere con certen op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opge nomen. Aanmeldingen voor deze rubriek \'indt plaats door mid del \\\n formulieren, die kim nen worden aangevraagd ria tel. 482560. Ook is het mogelijk een e-mail te stiuen aaa.j\anhoorn@wxs. nl die inhoudelijk overeen komt met de vragen van het formulier OUDDORP - De Zeeuw se wrakduikstichting De Roompot heeft de zoektocht naar de neergestorte Ame rikaanse B17-bommenwer- per in de zee bij Ouddorp gestaakt. Alle onderzoek, ook door de marine ter plekke, is zonder resultaat gebleven. De dochter van staartschutter Leroy Leist, één van de omgekomen bemanningsleden, gaat gewoon verder. Het Neder landse team dat haar bij staat, denkt zelfs binnenkort resultaat te kunnen boeken. Door Gert van Engelen Bewoners van Goeree-Over- flakkee werden nadrukkelijk bij het mysterie van de verdwe nen BI7 betrokken, toen het tó/r/wf/cn-Mewws in januari vorig jaar een oproep publiceerde. Ooggetuigen, maar eigenlijk iedereen die inlichtingen kon verschaffen, werden met klem opgeroepen zich te melden bij Martien van Dijk uit Krabben- dijke, lid van het team dat in Nederland de naspeuringen verricht. Het artikel, liet Van Dijk later weten, leverde "wel wat leuke reacties op, maar geen bruikbare". De wrakduikstichting De Roompot (WDSR)in augustus 2002 opgericht met de opzet wrakken in de delta te inventa riseren en te onderzoeken, had zich ook het lot van de omgeko men bemanningsleden aange trokken. Ai jaren was zij bezig met historisch onderzoek; in de loop van 2006 zouden dui kers daadwerkelijk naar de bodem afdalen. Marcel Bul uit Scharendijke, prqectcoördi- nator van de WDSR, archivaris en amateur maritiem archeo loog, was voorzichtig hoopvol gestemd. Alle onderzoek draait om de BI 7 met het serienummer 42-37975, die op 4 februari 1944, op een gure, koude mid dag, op de terugweg was van een missie naar Frankfurt. De bommenwerpers vlogen in een typisch Amerikaanse formatie, dicht bij elkaar, als best moge lijke bescherming tegen Duitse jagers. Om 13.32 uur werd de 42-37975 boven Vlissingen aan geschoten door Flak-afweerge- .schut in Vlissingen. Het vliegtuig verliet de for matie en vloog met rokende motoren, maar onder controle richting het noorden. Daarna riel het radiocontact uit. De bommenwerper is nooit meer op de basis, Thorpe Abbots in het Engelse Norfolk, terug gekeerd. Vermoedelijk is hij neergestort in zee, voor de kust van Goeree-Overflakkee. Twee dagen later spoelden twee van de tien bemannings leden aan op het strand van Ouddorp, bij de vuurtoren: John S. Hamilton en HariyJ. Waskewicz, later gevolgd door Richard Anderegg. Op 18 april werd op het strand bij Ellemect een vierde bemanningslid aan getroffen. Deze mannen zijn volgens Martien van Dijk na de oorlog herbegraven op de militaire begraafplaats in het Belgische Neuville. De overige zes zijn - nog steeds - vermist. Hun namen worden vermeld op de wand der vermisten in Margraten. De dochter van één van hen, staartschutter sergeant Leroy De crew van de neergestorte B17. Leroy Leist, de staartsclinlln: :jl vmmuiii tiehimuil jvilih. Slamid, \'iiii liiik-. luiar rechts: Jack Jensen, Jack Hamilton, John Joyce en BUI Greni. Knielend t'./.H.i:; Sanjanl Tisdale, Richard Anderegg, Roman Beran, Tom Sasser, Harry Waskeieicz en Leroy Leisl. l-hui: jn-héhr-n Adrian CaUmill-iA'isi. Leist, probeert bruikbare infoiTnatie te vinden over het lichaam van haar vader en over de andere vermiste beman ningsleden. Deze vrouw, Adri an Caldwell-Leist, wil de stof felijke resten van haar vader "een waardige rustplaats geven om hem te gedenken". Zij was pas twee jaar oud toen Leroy Leist op die ijskoude dag spoor loos verdween, en woont nu, 65 jaar oud, in Mississippi. De Nederlanders die haar helpen, houden over hun dramati sche zoektocht een website bij: http://www.hoebeke.coni/nl/ AdrianCaldweIl%5B2%5D.pdf Niet alleen particulieren staan Adrian Caldwell bij. Wrakduik stichting De Roompot heeft zich in de voorbije jaren bij de groep aangesloten, evenals Zeeuwse bedrijven. Verder kan Caldwell beschikken over spe cialisten van de Amerikaanse overheid, belast met het opspo ren van vermiste militairen. Alle onderzoekers gaan er \'an- uit dat de BI7 "vrijwel zeker" ergens kort voor de kust van Goeree-Overflakkee moet zijn neergestort. Dat baseren zij op de snelheid van het vliegtuig, de hoogte waarvan het dook, de daalsnelheid, de richting en de standaard noodlandingpro cedure die in acht moet zijn genomen. Gecombineerd met de vindplaats van het eerste en Uveede slachtoffer, het tijdstip, de getijdenwerking, kennis van drenkelingen en cle weersom standigheden (harde wind) achten zij het "een feit dat het vliegtuig nooit verder weg kan liggen dan de vuurtoren van Ouddorp". Wat niet bekend is, is de precieze locatie. De BI 7 kan in open zee zijn gecrasht, in de toen nog open Grevelin gen, in het huidige Haringsiiet en zelfs in de Oosterschelde. Enige tijd geleden flakkerde er hoop op: één van de team leden, werkzaam bij een diiik- bedrijf, meldde dat er voor de kust van Walcheren een vlieg tuigmotor was aangetroffen. Hoewel dat te ver uit de buurt was, inspecteerde het bedrijf op verzoek van het team de motor en maakte er onderwa ter video-opnarnen van. Uiteindelijk bleek de motor echter niet afkomstig van de vicrmotoiige BI7, maar van een Thunderbold P47-jagen Dat stelt uiteraard teleur Maar, zo oordeelt de website, "natuurlijk is er nu grote kans dat daarmee een andere \'er- missingzaak wordt opgelost." Marcel Bul vertelt het Eilan- den-Nieuws dat ook de wrak duikstichting momenten heeft gekend dat zij dichtbij de oplossing van het raadsel dacht te zijn. Hij geeft een voorbeeld: "Een bestuurslid van ons sprak bijna twee jaar geleden iemand die zei dat het vliegtuig in 2000 was geborgen door hel Rot terdamse bergingsbedrijf Smit Tak, inogelijk in opdracht van de Nederlandse Aardgas Maat schappij. Die man was erbij geweest, hij werkte daar aan boord. Hij zei dat het vlieg tuigwrak geheel in de bodem zat, maar dat er niet veel meer van over was: ze hadden met een grijper alles uit de bodem getrokken en afgevoerd als schroot." Bul benaderde Smit Tak. "Als er niets van over is, kunnen we nooit bewijzen dat dit het juiste vliegtuig was, dus ik hoopte dat het bedrijf tijdens het bergen iets gedocumenteerd had." Maar de onderneming kon het verhaal niet bevestigen. Daarop beloofde het perso neelslid voor een kopie van de opdracht of van de factuur te zorgen, zodat Bul "het zekere bewijs had dat het over het zelfde vliegtuig ging", en het onderzoek kon afsluiten. Maar het telefoonnummer van de desbetreffende man verander de; het contact venvaterde. Bul sprak hem nooit meer De wrakduikstichting liet het er niet bij zitten. Om "het zekere voor het onzekere" te nemen, werd ter plekke (zo'n achthonderd meter uit de kust ter hoogte van de \iiurtoren) de bodem met een sonarscan in kaart gebracht en 'gelezen'. Bul: "Echter, zonder resultaat." Venolgens hebben afgelopen zomer duikers Yan cle Neder landse marine, op verzoek van de nabestaanden, gedurende zo'n drie weken op dezelfde locatie intensief gezocht. Opnieuw vergeefs. De stichting heeft de zoektocht nu beëin digd. "Al het onderzoek heb ben we tot dusverre uit eigen fondsen betaald", zegt Bul over de beweegreden. "Wij vonden het niet verantwoord om hier nog tijd en geld in te steken." Lloogstwaarschijnlijk heeft de BI7 wél op de afgestruin de locatie gelegen. "Ik heb ooggetuigenverklaringen en beschrijvingen van duikers uit de jaren negentig, en toen lag het er zeker nog wel." Maar vooral na het onderzoek van de marine neemt Bul aan dat de overblijfselen van het vlieg tuig - en dus ook de vliegeniers in de romp - zijn weggespoeld. "We kunnen er van uit gaan dat tie bommenwerper daar niet meer ligt." Omdat de WDSR "geen verde re aanknopingspunten" heeft, geeft zij de zoektocht op. Pas als er belangwekkende, nieu we feiten opduiken, komen de leden weer in actie, zegt Bul toe. Daar is weinig kans op, omdat de medezoekers de samenwerking met de WDSR hebben verbroken. Inmiddels is er een nieuw Nederlands team gevormd en woordvoer der Dennis Notenboom laat in een e-mail aan de krant weten dat de zoektocht ondanks alles onverminderd woidl doorge zet. Informatie van eventuele ooggetuigen en vissers is nog steeds uiterst welkom. Noten boom zou het jammer vinden als de indruk ontstaat dat alle naspeuringen worden stopge zet Dat zou niet terecht zijn, benadrukt hij. "De zoektocht is de laatste tijd zelfs in een stroom\ersnelling gekomen. Wij hebben plannen om bin nenkort het water op te gaan met geavanceerde apparatuur, zoals een side-sonar-scan, een sul>bottom-profller en een magnetometer We hebben zelfs diverse coördinaten die mogelijk de plaats van de B-17 bommenwerper weergeven Mevrouw C^laldwell heeft nog niet alle hoop opgegeven. Vast besloten blijft zij het zeggen: "Het wordt tijd dat mijn vader Leroy en zijn kameraden naar huis komen." Zaterdag 12 mei van 9.00- 12.00 uur kunt u weer rommelmarktspullen inle veren in de schuur aan de Duivenwaardseweg 7 te Nieuwe-Tonge. Behalve- spiralen, bedden en ander groot meubilair, kunt u er alles kwijt. De rommel markt zal zaterdag 9 juni worden gehouden ten bate van de Hersteld Hervormde Gemeente van Nieuwe-Ton ge. De laatste inleverdag is 2 juni. Wie niet in staat is zelf spullen te brengen, kan voor het laten ophalen bellen naar dhr.J. Both, tel. 652072. DIRKSLAND - Eigenlijk wilde WD-er Henk Zwanen burg helemaal niet praten over de aanvaarding van het milieueffectrapport (MER) Zuiderdiep. Hij stelde voor het agendapunt donderdagavond van de agenda te halen, maar kreeg geen steun van zijn collega's in de raad van Dirksland. Toen het punt niet lang daarna besproken werd, stelde Zwanenburg voor de hele pro cedure rond het ontpolderingsplan van Deltanatuur te blokkeren. Door Kees van Rixoort "Wij hebben ons nooit voor of tegen het plan Zuiderdiep kunnen uitspreken", verklaar de de WD-er zijn voorstel. Het aanvaarden van het MER vond hij een farce, omdat het alleen maar naar de Commis sie voor de Milieurapportage wordt doorgeleid. Deze com missie beoordeelt het MER. Voor Zwanenburg telde mee dat het Beter Plan Zuiderdiep (BPZ), een alternatief plan dat is gemaakt in opdracht van enkele landbouwers in de polder, geen schijn van kans maakt. Bijna de hele gemeen teraad wil dat het BPZ wordt meegenomen in de verdere procedure. Maar, volgens Zwanenburg is dat een illusie omdat het plan minder hec tares beslaat dan de norm die gehanteerd wordt. "Als raad hebben we het plan Zuider diep nooit goedgekeurd. We zijn direct geconfronteerd met de plannen van Deltana- tuiu". Ik vind dat geen juiste procedure en ik ga alles blok keren. Ik stem tegen." Hij kon de restvan de raad niet overtuigen. Die vond dat het om een procedureel agenda punt ging en zag niets in een inhoudelijke bespreking. Wel stelden diverse raadsleden, zoals Jo Sandee (CDA), Daan Markwat (SGP) enJohanWol- fert (Christenunie), dat het BPZ een eerlijke kans moet krijgen. Hét beslissingsmoment over de toekomst van de Ziiider- dieppolder moet nog komen voor de raad van Dirksland: als de herziening van het bestemmingsplan op de agen da staat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7