Het tragische lot van de Flakkeese Joden Jubilarissen bij Sursum Corda College Dirksland tevreden over 'Staat van de Gemeente' Filatelie is eigentijds en springlevend Slechts zes overlevenden na 'furor teutonicus' Bevrijdings concert Klaas Jan Mulder Voorjaars verkoping Chr. Geref. Kerk EIIAIIDEn-niEUWS Uitroeiing op het programma Een ooggetuige vertelt Met de deportatietreinen Zes overlevenden Abraham Polak Mejuffrouw Rood Vriendelijk Deltafila 2007, groots postzegelevenement in De Staver De Ruyter PAGINA 6 VRIJDAG 4 MEI 2007 Drie begraafplaatsen en een synagoge. Dat zijn de resten van de Joodse cultuur en religie op Goeree-Overflakkee. Begraaljplaatsen in Goedereede, Dirksland en Middel- harnis en een als textielsuper omgebouwd gebedshuis, eveneens in Middelharnis. Restanten van een cultuur die de Duitse bezetter in de zomer van 1942 abrupt en syste matisch wilde beëindigen door een heel volk te vermoor den. Landelijk gezien ging het om 104.000 medeburgers, wat neerkomt op circa 80 procent van de Nederlandse Joden. Veertig jaar geleden schreef het Eilanden Nieuws een serie artikelen over de 'Endlösung' op Goeree-Over flakkee, het tragische lot van de Flakkeese Joden. Een samenvatting, 65 jaar na de massamoord. Tekst: Kees van Rixoort/Foto's: Hans Villerius "Hele Joodse gemeenschap pen, met name op het plat teland, zijn weggevaagd, de Flakkeese is er één van. Ons eiland heeft een zware tol moeten betalen aan de 'furor teutoniciis' (de Duitse razer nij)." Hoe die zware tol er con creet uitzag, reconstnieerde het Eilanden Nieuws in 1967 met behulp \an gegevens van dr. L. de Jong (Rijksinistituut voor Oorlogsdocumentatie) het Centraal Bureau voor de Statistiek, secretarie-ambtena ren van de afdeling Bevolking, het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis en mejuffrouw D. Rood, een over levende \an de vernietigings machine. Hoeveel Joden telde (kieree- Overflakkee? Naar verhouding weinig, verreweg de meeste Joden woonden in Amsterdam. In het jaar 19.S0 waren meer dan de helft van de Neder landse Joden Amsterdammer: ongeveer 58 procent. Ter ver gelijking: in de hele provincie Zeeland woonden er in dat jaar maar 193 en op Goeree- Overflakkee 70. De Joodse gemeenschap was wel eens ■groter geweest op het eiland. Geschiedschrijver Boers telt in zijn 'Beschrijving van het eiland Goedereede en Overflakkee' (1843) 102 Joden. Bijna de helft (48) woonde in Middel harnis, de rest verspreid over de kernen Sommelsdijk, Dirks land, Goedereede en Oude- Tonge, terwijl Ooltgensplaat één Joodse inwoner telde. Handel of slagersvak "Ze hielden zich evenals de meeste van hun volksgenoten bezig met de handel of het slagersvak en stonden ook op dit gebied te goeder naam en faam bekend. De verhouding van deze kleine groep tot de bevolking was. voorzover wij ons herinneren, steeds zeer goed. Ze waren volkomen in onze volksgemeenschap opge nomen." Van antisemitisme was geen sprake. De journalist van het Eilan den Nieuws schrijft verder dat Goedereede aanvankelijk het centrum van de Joodse cultimr geweest schijnt te zijn. "De eerste Joodse begraafplaats op ons eiland was namelijk daar. Ze deed dienst voor het hele eiland. Later kwam er ook één in Dirksland en tenslotte in Middelharnis aan de Hof- laan. Dhr F. den Eerzamen vertelt in zijn jongste geschrift 'Het eiland Goeree': "Vroeger woonden er ook enkele Joden in Goeree; aan de Mariadijk langs de Achterhaven is het oude jodenkerkhof. De laatste Joden, die daar in het laatste kwartaal van 1900 begraven zijn, woonden in het huisje bij de Spui. Het Hebreeuwse opschrift betekent: Huis des Levens. Het kerkhof werd onderhouden door de Joden uit Flakkee." In Middelharnis verrees in 1842 een synagoge. Vóór die tijd kwamen de Joodse gelo vigen samen in een gewoon huis, achtereenvolgens in Sommelsdijk, vanaf 1813 op de Vissersdijk in Middelhar nis en van 1821 tot 1842 op de Achterweg aldaar. De syna goge, nog met een bezoek ver eerd door minister Thorbecke, werd in 1857 al weer vervangen door een nieuw gebouw met pastorie en schoollokaal. Het gebouw staat er - nauwelijks herkenbaar, aan het Zandpad - nog steeds, maar er schijnen sloopplannen te zijn. ...Dirksland... De ondergang van de Flakkeese Joden was een onderdeel van de uitj'oeiing van het Joodse \ölk, die de nationaal-socialisten op het programma hadden staan. "Wie had kunnen denken, dat in onze zo 'verlichte' twintigste eeuw in koelen bloede een mas samoord van rascistisch kaliber zou worden gepleegd, waarin het overgrote deel van de Euro pese, Nederlandse en Flakkeese Joden ten onder zou gaan? We herinneren ons nog heel goed, hoe al spoedig (jp Flakkee de maatregelen tegen de Joden werden doorgevoerd." Maatregelen als het ontslag van Joodse ambtenaren, 'Voor Joden verboden', registratie van alle Joden, geen Joodse kinderen meer op 'arische' scholen, persoonsbewijzen met een grote J, de Jodenster, confiscatie van bezittingen en 'ontjoodsing' van het hele bedrijfsleven. "Zo werd gelei delijk de strop steeds nauwer aangehaald en begonnen ten slotte de Duitsers op bevel van Himmler en Eichmann aan de 'Endlösung der Judenfrage', waarvan de Flakkeese Joden een klein onderdeel uitmaak ten." In de eerste helft van 1942 begon het uitkammen van het platteland. Goeree-Overflakkee was vanaf de zomer van dat jaar aan de beurt, in augustus om precies te zijn. "Het geschiedde in grotere of kleinere groepen zonder enig systeem. Vanuit Middelharnis werden er op 14 augustus 11 weggevoerd en op 3 november 19. Het zijn deze laats ten, waarvan prof. Pres- ser in zijn boek (Ondergang, K.V.R.) schrijft: "Op 5 novem ber zitten er weer 120 personen in de Schouwburg, waaronder 20 uit Middelharnis." Behalve deze 19 werden nog 5 anderen opgepakt, met wie enige con.si- deratie werd gebruikt - althans voorlopig - omdat hun gezond heid veel te wensen overliet. Zij werden vervoerd naar het ziekenhuis in Dirksland. Het waren de oude heer Gazan uit Sommelsdijk (91 jaar) met VTouw en dochter, Max Harlog en mej. D. Rood uit Middelhar nis. Op 20 januari 194,3 werden zij echter ook naar Ainsterdam vervoerd." In een ingezonden stuk aan de krant beschrijft M. Boomsma het vertrek van de Joden op 14 augustus 1942. "Ik was aanwezig op het havenhoofd van Middel harnis, toen de joden werden weggevoerd. Ik was destijds lid van het bestuur van het Rode Kruis, en ook van de rode krui.s- ü'ansportkolonne, en had altijd mijn verbandtrommel en mijn rode kniis annband bij me, bovendien droeg ik het insigne van bestuvirslid van het rode kruis. Toen de tram op het haven hoofd aankwain, werden de joden direct naar achteren gedirigeerd, zodat niemand hen kon en mocht helpen. De joden hadden nog zo veel mogelijk bagage, als kleren en levensmiddelen bij zich. Ik zag Jaap Hammelburg met zijn gezin, ik kende hem heel goed en zag hoe moeilijk hij het had. Ik deed mijn rode kruis arm band om, liep door de duitse afzetting heen, en zei in het duits, dat ik vloeiend sprak doordat ik in 1928 vier maan- deij een cursus in Basel had gevolgd, "het rode kiTiis moet helpen, het zijn mijn doipsge- noten". De duitsers lieten mij, en niemand anders, de mensen helpen. Zij moesten afgesloten achter op het bovendek van de veerboot blijven, en niemand mocht bij hen komen. Toen ik wegging gaf Jaap Hammelburg mij de hand, en dankte voor de ..en Middelharnis... hulp en zei: Ik weet wat mijn lot is, ik kom, en niemand van ons, niet meer tenig. Ook de rabbi. Slager en enkelen, die ik ken de, kwamen nog even afscheid nemen en ging dan ook op het laatste nippertje van de boot. Ik kan niet zeggen, dat de duitsers vriendelijk naar mij keken, en toen ik weer bij de aanwezigen terug kwam, zeiden ze alleen, hoe durf je, want het was streng verboden. Ik had het spontaan gedaan." De lijst met namen van wegge voerde Joden die het Eilanden Nieuws in 1967 afdrukt riep, 25 jaar na dato, zonder twijfel tal van herinneringen op bij de lezer. De leeftijden liepen uit een van 4 tot 91, "want noch de prille jeugd, noch de hoge ouderdom werden gespaard, omdat een heel volk moest worden uitgeroeid." Meestal werden ze weggevoerd naar Ansterdam, waar ze een aantal dagen verbleven, doorgaans in de Hollandse Schouwburg. Een klein aantal weggevoerden ver bleef enige maanden in Amster dam, zoals de godsdienstleraar Slager met zijn familie, maar vToeg of laat kwam de dag waar op ze werden afgevoerd naar Westerbork. Vanuit Westerbork volgde een reis met de depor tatietreinen naar Polen (vooral Auschwitz en Sobibor). Meestal ging dat snel; "de liquidatie ver liep in zeer snel tempo", aldus het Eilanden Nieuws. "Zo wer den b.v. Hartog Gazan en zijn vrouw op 3 november 1942 weggevoerd uit Middelharnis en reeds 10 dagen later kwa men ze om in de gaskamers van Auschwitz. Dat neemt men althans van de meesten aan. Het is nl. zo, dat er slechts heel weinig zgn. 'Dodenboeken' bewaard zijn gebleven. Meestal werden de vergassingen hele maal niet geregistreerd en voor zover het gedaan is hebben de Duitsers bij hun terugtocht in 1945 hun administratie vernie tigd." De gestage afvoer naar de vernietigingskampen duurde tot september 1943. "Met de laatste trein, die van 20juli 1943, gingen Henri (Harrij) Haagens en zijn vrouw hun einde tege moet. Uit de opgaven blijkt ook dat de gezinnen dikwijls uiteen- gerukt werden: zo stierf van de familie Slager de zoon Philip op 30 april 1943 in Auschwitz, de dochter Leentje op 4 juni in Sobibor, de heer Slager en zijn \Touw op 2 juli 1943 in Sobibor en zijn schoonzusters Hendrina Schooning al op 1 februari 1943 in Auschwitz." In totaal werden 62 Flakkeese Joden weggevoerd. Van hen kwamen er 35 om in Auschwitz. In Sobibor verloren 13 Joden van het eiland het leven, in Mauthausen, Vught, 'Midden- Europa' en Silezië elk één en in Birkenau drie. Zeven Joden van het eiland wisten onder te duiken, van wie er één, mevr. Hartogs-Haagens, overleed üjdens haar onderduikperi- ode te Arnhem. De andere zes overleefden de oorlog. In 1947, toen de furor teutonicus inmiddels was uitgeraasd, telde Middelharnis tweejoodse inwo ners. Hetzelfde aantal gold voor Oude-Tonge. "Ter nagedachte nis van de Joodse ingezetenen die op dit eiland vredig leefden: zij werden in 1942 door wTede hand ten dode weggevoerd. Hun aandenken zij tot zegen." Dat staat op het gedenkteken op de Joode begraafplaats in Middelharnis, dat op 30 mei 1957 werd onthuld. Initiatief nemer was de heer J.E. Hartog, arts te Arnhem en oud-inwo- ner van Middelharnis. Op de steen staan de 56 namen van de weggevoerde Flakkeese Joden die niet terugkeerden. Tijdens de officiële onthulling sprak Hartog over een kleine Joodse familie, een synagoge die is ver anderd in een cafetaria en een pastorie waar niet veel van over is: "een verdwenen gemeen schap". Tot slot twee min of meer exemplarische persoon lijke verhalen. Eén van Abra- hain Polak, die het eind van de oorlog niet haalde, en één van Debora Rood, een overlevende. Wellicht ten overvloede: de cate gorie waartoe Polak behoorde, was vele malen groter; het levensverhaal van Debora Rood is veel imieker. Iedereen in Middelharnis ken de Abraham Polak. Met zijn broer Moos reisde hij over Goe ree-Overflakkee met handels waar Abraham was verstande lijk gehandicapt. Op 3 oktober 1941 werd hij naar Rotterdam gebracht en vandaar naar 'het gesticht' Het Apeldoornse Bos in Apeldoorn, een inrichting voor Joodse geesteszieken. In de nacht van 21 op 22 januari Df" tT.JMr Sir-\ VAV on Kran.f'A»* N 2i: pEN ■.p i.R ?[JE Een gedeelte van de i^edenksleen legen de voonnalige .synagoge aan het Zandpad te Middelharnis. 1943 ontiruimden de Duitsers het gesticht en "de meer dan duizend ongelukkigen werden in een trein van 40 goederen- of beestenwagens geladen. Deze trein is drie dagen later, op 25 januari aangekomen in Birkenau (vlak bij Auschwitz). De overlijdensakte van Abram Polak is in Apeldoorn opge maakt en daaruit blijkt, dat hij op die 25e januari in Birkenau is overleden, d.w.z. door de Duitsers tegelijk met alle ande ren vergast." .Mejuffrouw Debora Rood was een beter lot beschoren. Zij wist onder te duiken en de oorlog te overleven. Debora woonde samen met haar broer Louis en zus Betje op het Zandpad in Middelharnis. Louis was vee handelaar en de zusters dreven samen een herenmodezaak. Louis en Betje werden op 3 november 1942 gearresteerd, op 10 november vanuit Wes terbork naar Auschwitz gede porteerd en daar na drie dagen vergast. Debora had het geluk dat ze ziek was en drie dokters attesten had. Ze werd per auto naar het raadhuis gebracht. Per gratie mochten haar broer en zus meerijden, tei-wijl andere opgepakte Joden met hun zwa re koffers en rugzakken moes ten lopen naar het raadhuis. De 'heren', die hen kwamen ophalen, spraken goed Neder lands en waren dus blijkbaar NSB'ers. Ze namen de Joden hun geld af en gaven ze drie rijksdaalders zakgeld terug. De opgepakte zieken - de oude heer Gazan, zijn \touw en zijn dochter Roosje, Max Hartog en Debora Rood - mc^chten naar het ziekenhuis in Dirksland. De anderen gingen regelrecht naar de Hollandse Schouwburg in Amsterdam. Na een kleine drie maanden moesten de zie ken ook naar Amsterdam. Daar werden ze ondergebracht in het Nederlands Israëlitisch Zie kenhuis, waar tal van Joden met verklaringen van huisartsen waren opgenomen. Mejuffrouw Rood hoorde in maart 1943 dat de Duitsers de 'Joodse Invalide' kwamen leeghalen. Ze kreeg de schrik van haar leven en besloot samen met mevrouw Gazan te vluchten. Beide dames gingen met hun koffers de straat op, maar wisten niet waar ze heen konden vluchten. Gelukkig kwam er iemand die hen voor de nacht onder dak kon brengen. Via de ondergrondse, waarmee Debora al contact had, kreeg ze een tijdelijke schuilplaats in Amsterdam-West. Vandaar ging ze op 31 maart 1943 naar Rotterdam, waar ze op diveree onderduikadressen verbleef, en Elburg. Op 17 mei 1945, vlak na de bevrijding, verliet ze Rotterdam-Zuid richting Mid delharnis met het motorschip van Toon de Wachter. "Van het verschrikkelijke drama, dat Zich met de Joden had afgespeeld, wist ze toen nog niets", schreef het Eilanden Nieuws, THOLEN - Zaterdag 5 mei a.s. zal de bekende organist Klaas Jan Mulder een bevrij dingsconcert geven op het van Dam-orgel in de Herv. Kerk te Tholen. Op het programma staan naast improvisaties en samenzang van vaderlandse liederen ook klassieke werken. Het concert begint om 20.00 vuir, de kerk gaat open om 19.15 uur. De toegang voor volwassenen bedraagt 7,50 en voor kinderen t/m 12 jaar €3,50. Toegangskaarten zijn te koop bij Boekhandel Oost dijk te Tholen, telefonisch via nummer 0187-603510 of per e-mail missionmusic@solcon. nl. Ook bij de ingang van de kerk zijn 's avonds voor het concert kaarten te koop. DIRKSLAND - Op de laatstge houden jaarvergadering van Christelijke Gemengde Zang vereniging 'Sursum Corda' te Dirksland werden enkele koorleden in het zonnetje gezet vanwege hun jarenlange lidmaatschap van de vereni ging. Ze hebben vele jaren met veel plezier gezongen. Mevrouw Van Wijk mag terug zien op een koorlidmaatschap van 40 jaar en werd hiervoor beloond met een gouden muzieksleutel. De dames De Geus en Poortvliet zijn 25 jaar lid van het koor en ontvingen een horloge met inscrijatie. Laatstgenoemde dames zijn op latere leeftijd op het koor gekomen en hadden niet gedacht dat ze een jubi leum zouden halen, maar /e zijn blijven zingen tot ze deze mijlpaal bereikt hebben. Maar nu zetten ze er toch een punt achter. Mevrouw Grooten- boer, ook op de foto, nam na een zittingsperiode van 30 jaar afscheid van het bestuur en werd voor haar inzet beloond met een zilveren aandenken. foto: Pmbitri) Makkee. MIDDELFL\RNIS - Vrijdag 11 mei en zaterdag 12 mei is er een voorjaarsverkoping bij de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Hoflaan in Mid delharnis. Er is van alles te doen en te koop. Zo is daar de rommelmarkt, de tweede hands boekenkraam en de kraam met kinderkleding van Tom-Du. Ook zal er deze keer een tafel met de voor iedereen bekende Tupperware-produc- ten zijn. Pottenbakkerij Crea- veertje tut Herkingen zal een demonstratie verzorgen van pottendraaien. Zaterdagmorgen is er vers gebakken vis en kunt u uw haar laten knippen. Ook voor de inwendige mens is deze keer weer gezorgd. U kunt kie zen uit: soep, slaatjes, belegde broodjes, patat, snacks en deze keer ook uit een broodje hamburger. Ook is er weer aan de jeugd gedacht. Speciaal is er voor hen op vrijdagavond en zater dagmorgen een ballonnen wedstrijd met kans op een leuke prijs. Zaterdagmorgen organiseert de jeugdvereni ging een speurtocht. De opbrengst is bestemd voor de Bouwkas, de VBOK en het LCJ. De openingstijden zijn: vjijdag 11 mei van 19.30 tot 21.00 uur en zaterdag 12 mei van 9.30 tot 13.00 uur. DIRKSLAND - Wat vinden de burgers van de gemeen telijke organisatie? Hoe is het gesteld met de dienst verlening? De bejegening, de informatie, de voorzie ningen, de veiligheid? Dat alles - en nog veel meer - is in het najaar van 2006 onderzocht in 53 gemeen ten, waaronder Dirksland. Het resultaat van het onder zoek, dat 'De Staat van de Gemeente' heet, stemt het college van B en W van Dirksland niet ontevreden. Door Kees van Rixoort De klanten hebben een gun stig oordeel over de openings tijden van het gemeentehuis, maar zijn minder positief over de bereikbaarheid, de parkeer- mogelijkheden en de privacy aan de balie. De informatie voorziening vamtit de gemeen te scoort aan de lage kant. Hetzelfde geldt voor het tele fonische meldpunt voor mel dingen, klachten en bezwaren. Op het gebied van veiligheid scoort Dirksland hoog, hoewel de geïnterviewden minder te spreken zijn over de aanpak van sociale veiligheid en het functioneren van de politie. De tevredenheid over de basis scholen blijft enigszins achter. Dat kan volgens het college te maken hebben met het feit dat één van de kernen. Herkin gen, niet over openbaar basis onderwijs beschikt. Wat betreft voorzieningen scoort Dirks land gemiddeld, met uitzon deringvan winkels in de buurt. Het openbaar groen mag er beter uitzien, vindt men, maar de afvalinzameling is in orde. Parkeren wordt gezien als een probleem. Over de hoogte van de gemeen telijke belastingen zijn de Dirks- landers over het algemeen niet ontevreden. Ze zijn bovendien tevreden over de gemeente lijke organisatie. Het college is daar trots op. "Natuurlijk kan het altijd beter, maar de pfesta- ties van de Dirkslandse mede werkers mogen genoemd wor den, zeker als gelet wgrcjlt pp de omvang van de organisatie." Bovendien: "De Dirkslandse ambtenaar is in ieder geval vriendelijk." Het college heeft aan de hand van de onderzoeksresultaten een actieplan gemaakt met een rij verbeterpunten, naast de acties die al waren ingezet voordat het rapport verscheen. Ook ziet het college 'De Staat van de Gemeente' als een 0- meting. Een vervolgonder zoek zou moeten plaatsvinden in het vooijaar van 2009. De liejliehber kon gemeten van uniek materiaal. SOMMELSDIJK - Afgelo pen weekend kwamen vele filatelisten naar Sommels dijk om het grootschalige evenement Deltafila 2007 te bezoeken. Ze kwamen uit het zuidwesten van Neder land - Zeeland, westelijk Brabant en Goeree-Over flakkee - maar ook wel van verder. Vrijdagavond ver richtte burgemeester De Vries de opening van het evenement in De Staver. Door Kees van Rixoort De kern van Deltafila 2007 was een grote nationale tentoon stelling. Niet minder dan 650 tentoonstellingsramen waren opgesteld in De Staver. De lief hebber kon genieten van uniek materiaal, dat bovendien - met tal van landencoUecties en ver zamelingen op thema - een zeer gevarieerd beeld gaf van de hedendaagse filatelie. Gezien de vele jonge bezoe kers gaat het overigens zeker niet om een bezigheid voor ouderen. Als Deltafilia 2007 één ding duidelijk maakte dan is het wel dat de filatelie springlevend en eigentijds is. De toekomst ziet er zon der meer rooskleurig uit, zo bleek ook lut het onderdeel de Dag van de Jeugdfilatelie, dat zaterdag in De Staver werd gehouden. Nog een ander onderdeel van Deltafila 2007 was de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Filate- listen Verenigingen, eveneens op zaterdag. Het evenement stond in het lliMee teken van honderd jaar fila telie in Zeeland. In 1907, pre cies een eeuw geleden, werd namelijk in \^issingen de eer ste filateUsienvereniging in het zuidwesten van Nederland opgericht. Een feit dat direct voornioeide uit de viering van de driehonderdste geboorte dag van Michiel de Ruyter. In verband met de festiviteiten kwamen postzegels met de beeltenis van de grote zeeheld in omloop. Dat was de eerste keer dat niet een koning of koningin was afgebeeld. Na de oprichting van de Postzegel Vereniging Missingen volgden vele andere verenigingen. Een eeuw na de lancering van de eerste De Ruyterzegel's ver schenen opnieuw postzegels met Michiel de Ruyter erop. Die werden in De Staver luter- aard getoond en verkocht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6