KNRN "Nooit geweten dat er al zoveel ervaring is!" Vervolg verhaal P^^ LI Tl E Beroepings- *l''^*y$B^'^^^mt EN U WERK 0900-8844 EVERT KOOISTRA EIIIVtlDEri-tllEUWS OF WITTE MOREN? Acties 'Griend' flink in de weer NPV en kerken slaan handen ineen Herkenning Ervaring delen! Wie en wat? Stappenplan Verdachte diefstal aangehouden PAGINA 5 VRIJDAG 4 MEI 2007 Blik of) kerk "f en mmenleving - Koninginnedag - Wanneer? - Een ceremoniële functie? Op Koninginnedag schrijf ik dit stukje en het ligt voor de hand dat in'n gedachten uit gaan naai- hel Muis van Oranje dat dezer dagen veel publiciteit geniet. Het bezoek van Hare Majesteit aan twee Brabantse steden - Woudrichem en Den Bosch - is nieuws van de eer ste orde. Onder Juliana waren we gewend aan het défilé voor Paleis .Soestdijk en intussen zijn we alweer gewend geraakt aan de andere invulling die onze huidige Koningin aan deze dag geeft. En in de media wordt de vraag gesteld of we in de toe- ko/iisl, als VVillem-Alexander koning is, op dezelfde wijze Koninginnedag zullen vieren. Trouwens, kan die naam blij ven voortbestaan, of moeten we aan Koningsdag wennen? Ol moet deze dag mis.schien Oranjedag genoemd worden? Knfin, de kranten, de radio en de televisie werpen allerlei problemen op, temeer nu onze kroonprins vorige week zijn 40ste verjaardag heeft gevierd. We zijn uitvoerig ingelicht over zijn leven - voor zover ons dat nog niet bekend was - en van een ondeugende jongen en een beetje losbollige puber schijnt hij nu een man te zijn gew orden die ieders respect afdwingt... In elk geval een man die klaar is om als koning op te treden. Het zal trouwens even wennen zijn wanneer we na meer dan een eeuw door vrouwen te zijn geregeerd, weer een koning als staatshoofd hebbenl Het is me opgevallen dat zo vaak de vraag wordt gesteld wanneer zijn moeder er nu mee ophoudt en hij plaats mag nemen op de troon. Er is er maar één die dat weet en dat is de Koningin zelf! Zij is niet van plan, zoals haar Engelse col lega, door te gaan lot zij niet meer kan. Aan de overzijde van de Noordzee is er dan een kroonprins die misschien wel de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt voordat hij eindelijk 'aan de bak' komt. Of dat wenselijk is, lalen we hier maar buiten beschouwing. Hoe het ook zij, afstand doen van de regering is er bij Elisabeth niet bij. Zij is nog niet zo lang geleden 80 jaar geworden, en zij was al jon'g koningin, maar zij gaat dóór... Koningin Beatrix is dat niet van plan. Haar oma trad ook in 1948 af'en haar moeder heeeft daarna 32 jaar geregeerd en inmiddels is Beatrix ook alweer 27 jaar koningin. En dan is de beurt aan haar zoon die wel licht als Willem IV de historie zal ingaan. Een andere vraag die gesteld wordt is of het koningschap in de toekomst anders zal worden ingevuld. Tot heden heeft het staatshoofd altijd nog enigszins een politieke functie. Hoever dat strekt weet eigen lijk niemand. Elke maandag laat zij zich door de minister president inlichten over staats zaken, zij is voorzitter \an de Raad van State, en zij benoemt de kabinetsformateur. Maar steeds luider klinken de stem men van hen die zeggen dat dat laatste politieke tintje er af moet. De koning moet, zoals in Zweden, een louter ceremonië le functie krijgen. Alleen - Wil- lem-Alexander lijkt me niet de man om zich te beperken tot het doorknippen van lintjes. We weten nog niet hoe het zich allemaal ontwikkelen zal. Het ziel er wel naar uil dat we bin nen afzienbare tijd een troons- wis.seling hebben. Maar nog maals, de exacte lijd is niemand bekend. En we mogen ons gelukkig prijzen dal de repu blikeinen - die er ongetwijfeld zijn - zich nog een beetje koest houden. Want bij alle kritiek die er mag zijn, mogen we toch dankbaar zijn dat Nederland nog een Koninkrijk is. Waarnemer Deze vraag- en anlwoordrulniek slaat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen luorden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele lueken na de inzending rompleet met antwoord, in deze rubriek worden gepubliceerd. ZWARTE Waren de Moren r/v'/ oj zwart? Zwarte l'iel en Shakesjieare's Othello xuorden zwart uitgebeeld, maar volgens de hoeken die ik las. urnen de Moren die Noord- Ajrika helieersten en zo lang in Spanje huisden, blanke Beivers. De negers waren toen nog natuur- volkeren en zullen niet zo'n hoge post lu'kleed hebben als Othello. Antwoord: De naam Moren komi van hel Latijnse Mauri. Hel zijn de inwoners van Mau- relanië, dat oorspronkelijk een zuivere negerbevolking had. Pas aan hel begin van de Mid deleeuwen vielen de Berbers (met licht tot donkerbruine huid) er binnen en verjoegen de zwarten. Naderhand kwamen de Arabieren en West-Euro peanen. In de Middeleeuwen ging de naam Moren over op alle islamieten die van Noord- Alrika uil Spanje binnenvie len. Daar waren ook blanke Arabieren en andere strijders bij. In hel stuk van Shakespeare is Olhello de zwarie aanvoerder van de legers der Venetiaanse Republiek, in die lijd zouden de Dogen die fiinclie niet aan een neger hebben gegeven, maar de tragedie dagtekent uit I ()04 en hel gegeven is ont leend aan de Hecalemmilhi van Giovan (Oinzio) Giraldi (1504- 1573), een Italiaans humanist. Nu was Granada in 1492 al op de Moren heroveici en konden zelfs de Engelsen langzamer hand wel weten, dat dil blanken waren. Maar juisi zo'n overgele verde figuur als Zwarte Piet bij ons bewijst dal bij hel volk de mening heerste dat de Moren zwarl waren. Wellicht had men zo'n hekel aan die indringers dat ze daarom zwarl werden afgeschilderd in plaats van bruin. Maar het meest waar schijnlijke is dat zowel Giraldi als Shakespeare zijn afgegaan op hetgeen de Bijbel zegt: "Kan een Moorman zijn huid ver anderen, of een luipaard zijn vlekken?" Dat daarmee niet de Moren maar de Ethiopiërs zijn bedoeld, is pas in onze lijd ont dekt. BRAAMIOZE BRAMEN Hoewel ik mijn bramenstruiken goed gesnoeid, gemest en besproeid neb, kreeg ik er zowat geen vruchten van. Waar kan dat cum liggen Antwoord; Volgens uw uitvoe rige brief hebt u de lange sten gels waaraan geen bloemen ver schenen, weggesnoeid. Die had u moeten lalen zitten, want die leveren het volgend jaar bloe men en vruchten! Precies zoals bij de framboos. Misschien bent u in de war geraakt, doordat uw lamme braam in lichte male vrucht geelt uit éénjarige scheu- (en, maar dat is loch echt uitzon dering. Laat dus die schijnbaar onvruchlbare .scheuten \'oort- aan zitten. U moei zich bij hel snoeien beperken lol de takken die vrucht hebben gedragen. Maar die gaan in het najaar en de winter vanzelf dood. KRUUKPLAETJES in Zeeland kochten we een lekker nij met de naam Kruukplaatjes. Waar komt dat woord vandaan en wat betekent het? Antwoord: Volgens hel Zeeuws Woordenboek moet hel kruuplaeljes zijn, zonder k. De fabrikaiil schrijft hel dus fóul. Oorspronkelijk zijn het gekruide koekjes geweest, dus kruudplaatjes (vgl. peperkoek en pepernoot), maar het recept is plaatselijk gaan verschillen. MARMER OPDOFFEN Een marmeren tafelMad is dof geworden. Hoe krijg ik 't glan zend? Antwoord: U kunt er weer wal glans op krijgen, door blanke bijenwas uit te poetsen op het marmer. Een nadeel is dal dit wel wat meer slof' en pluisjes vasthoudt. Een wittere kleur verkrijgt u door het inwrijven van krijtpoeder. Het beste is ech ter als u naar een steenhouwer slapt en hel marmeren blad laai polijsten. Dat doel een vakman met een speciale machine en zgn. polijstwaler Vraag wel tevo ren wat het dan gaal kosten. ROBIJNEN WASSEN Hoe macdi ik een snoer robijnen xveer schoon Antwoord: Dal kunt u doen met eau-de-cologne, of met pure alcohol van ca. 90°. Leg uw robijnen daar enkele minuten in en droog hel snoer dan met de föhn of onder uw droogkap. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Bruchem-Kerk- wijk/Delwijnen, ds. S.J. Ver- heij te Polsbroek en 'Vlist; te Dieren (g.v. verpleeghuis Gel derse Hof), kandidaat K. Jan sen Oberink te .halten, die dit beroep heeft aangenomen; te Dcikkum-Aalsum-Wetsens, ds. J. Droogsma te Ee; te Drunen, ds. M. Oostenbrink te Zwolle, die dit beroep heeft aangeno men; te Nij Beets (prol. Sow gem. i.w.), kandidaat A.G.M. Klomp-Hogelerp te Nij Beets, die dil beroep heeft aangeno men; te Zijderveld (herv.), ds. D. Verkuil te Ochlen; te Apel doorn (herv. wijkgem. Ebeii- Haëzer), ds. H. Russcher te Barneveld; te Bodegraven (herv. wijkgem. I), ds. G. Lustig te Voorthuizen; te Drunen, ds. M. Ooslenbrink te Baambrug- ge, die dil beroep heeft aange nomen; te Ederveen (herv.), ds. A. van Lingen te Kinder dijk-Middelweg (herv.); te Hoogland/Amersfoort-Noord (Vathorst), ds. A.H.M. Klein Kranenburg te Amersfoort, die dil beroep heeft aangenomen; te Leiden (l.b.v. de parlicipan- lengemeenschap bij de Leidse Studenten Ekklesia; pt), ds. R.Q. Kouwijzer te Amsterdam; te Rouveen (herv.), ds. G. Was- sinkmaat te Hoevelaken. Aangenomen naar Boskoop (wijkgemeente West), ds. E. Westrik te Den Haag; naar B unscholen-Spakenburg (geref,), ds A. Priem te Epe; naar Leiden (parlicip.gem. schap Studenten Ekklesia), ds. R.Q. Kouwijzer ie Amsterdam; naar Soest, ds. C. Bregman te Zoetermeer; naar Nieuw Weerdinge-Roswinkel (prol. gem. i.w.), ds. P.A. van Ellen te Hasselt-De Baak. Bedankt voor Genemuiden (herv. Wijkgem 2), ds. G. Lus- lig te Voorthuizen. voor Gro ningen (herv. wijkgem. Marli- nikerk), ds. N.M. Tramper te Vlaardingen. Beroepbaar: kandidaat J. Broekman, Rembrandslraal 93, 3781 EB Voorthuizen. kan didaat M. van Doorne-Wolfs, Mr. Th. Heemskerkslraal 37C- 5, 3818 KZ Amersfoort, kan didaat R. Bosman-Romkema, Van Wanroyslraat 9, 3451 BP Vleuten. HERSTELD HERV KERK: Beroepen te Veenendaal, ds. L.M. Jongejan te Oldebroek. Bedankt: voor Leerbroek, ds. IJ.R. Bijl te Waddinxveen e.o.. GEREF KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Veenendaal-West, ds. S.S. Braaksma te Almere- Oost. Aangenomen naar Assen- Marsdijk. ds. J.E. Kramer Ie Hardinxveld-Giessendam, die bedankte voor Alphen aan den Rijn. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Ede, ds. F. Ger- kema Ie Amersfoort; te Houten (justitiepredikant), ds. J. Wes- terkamp-Slegeman te Houten, die dit beroep heeft aangeno men. Bedankt voor Hengelo (samen- werkingsgem. CGK/NGK), ds. C.M. van der Klis te Wormer CHR. GEREF KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande, ds. C. Aglerhof te Baarn. Aangenomen naar Surhuis- terveen, ds. C.C. den Her tog te Boskoop, die bedankte voor Rolterdam-Zuid. naar Dinsdag I mei om 12.10 uur werd de bemanning van de reddingboot 'Griend' van KNRM Station Oud- dorp gealarmeerd door het Kustwacht Centrum Den Helder voor een zwemmer in de problemen bij Scha- rendijke. Bij aankomst bleek hel te gaan om een 30-jarige Belgische vrouw die bij Scharendijke tijdens het duiken waarschijn lijk in de problemen is geraakt en niet meer boven water is gekomen. Er werd een grote zoekactie opgestart met brand weerduikers uit Hellevoelsluis en Brielle, met sportduikers en een poliliehelikopler Na enkele uren zonder resultaat te hebben gezocht, werd de zoekactie gestaakt, om deze de volgende dag te hervallen. De politie gaat er vanuil dal de xrouw niet meer leeft. I ijdens de zoekactie naar de duiksler dreef een geheel uil- geputte surfer het zoekgebied in. Deze vverd aan boord van de reddingboot genomen en naar Scharendijke gebracht. Ook kwam tijdens de zoekac tie naar de duiker de melding binnen dat de 'Rik', een motor kruiser met 2 personen aan boord, in de buurt van de SP 3 in een visfuik was gevaren. De fuik zal in de schroef waardoor hel scheepje geen kant meer op kon. Met behulp van de eigenaar van de fuik en de beman ning van de 'Griend' werd het scheepje uit de fuik gehaald en op sleep genomen naar de haven van Ouddorp. Daar werd later door een duiker de schroef vrijgemaakt. Hoogeveen (Centrumkerk), ds. L. van Dalen te Hasselt. Bedankt: voor Middelbvug (Gaslhuiskerk), en voor Vee nendaal (Bethelkerk), ds. R.W.J. Soelers te Leeuwarden. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Arnhem, ds. J.S. van der Net te Houten; te Emmeloord, ds. A.T. Ver- gunst te Carterton Nieuw Zee land; te Ooslerland, ds. C. van Krimpen te Oud-Beijerland; te Scherpenzeel, ds. A Schot te Nunspeel. Bedankt voor Apeldoorn, voor Doetinchem, en voor Leider dorp, ds. P. van Ruilenburg te Chilliwack (Can.); voor Bors- sele en Hendrik Ido Ambacht, ds. C..A.. van Dieren te Rijssen- Noord; voor Moerkapelle, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; voor Hilversum, voor Vlaar dingen en voor Scherpenisse, ds. M. Karens te Werkendam. Voor Berkenwoude, ds. B. van der Heiden te Alblasser- dam; voor Enkhuizen, ds. W. Harinck te Woerden. OUD GER. GEM. IN NED. Bedankt voor Ede, ds. G Ger ritsen te Slavenisse. GEREE GEM. IN NED. Bedankt voor Alblasserdam, ds. J. Roos te Barneveld. VRIJE OUD GER. GFM. Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht, ds. J. van Prooij- en te Rijssen. MIDDELHARNIS - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NP'V) heeft aandacht voor de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Er val len gaten in het zorgstel sel. Het is belangrijk om elkaar zoveel mogelijk bij te staan. Er is daarom ook een sterkere oriëntatie op de diaconale taken van de kerken. De NPV en de dia conieën streven naar een gezamenlijke doel: een christelijke handreiking. In september 2006 is het eilan- delijke project van de Neder landse Patiënten Vereniging (NPV) van start gegaan. De volledige titel van hel project is: 'Hulp bij het opstarten van een kerkelijke thuishulp'. Een eigen kerkelijke thuishulp komt er niet vanzelf, al kan er al veel informele hulp gebo den worden. De NPV wil een kleine bijdrage leveren bij hel opstarten van een eigen ker kelijke thuishulp. Hoe nuttig is dil NPV-projecl? Wat is de stand van zaken? In dil arti kel wordt beschreven hoe hel project loopt. Al ruim 12,5 jaar is er op hel eiland Goeree-Overflakkee de vrijwillige thuishulp van de Nederlandse Patiënten Ver eniging actief De organisatie is in handen van vrijwilligers en ook de hulpverleners zijn onbetaalde vrijwilligers. Met name hel willen helpen en bij staan van de naaste, is wat de vrijwilligers drijft om dil werk Ie doen. De inzet van de vrij willigers varieert van persoon tot persoon en is volledig afge stemd op de wensen en moge- lijkheden van de vrijwilliger. Ook de kerkelijke verenigin gen 'draaien' op vrijwilligers. Bestuursleden, leidinggeven den en andere vrijwilligers zetten zich belangeloos in. De maatschappelijke omwikke lingen wijzen op een toene mende verschraling van het zorgstelsel. Daarom zal er een steeds grotere behoefte aan vrijwilligers zijn. De verant woordelijkheid van de ker ken is om elkaar christelijke handreiking te doen. En dat is het raakvlak, namelijk het belangeloos inzetten voor de medemens. De herkenning van enerzijds de kerken en anderzijds de NPV, is een feil. Vanuit de gezamenlijke gedre venheid om de medemens te helpen, werkt de NPV aan het uitwisselen van ervaring. De jarenlange praktijk van de NPV wordt ingebracht in hel gesprek met de kerken. De kerken zoeken naar prak tische en bruikbare plannen, zonder te worden opgeza deld met moeilijke termen en diepgravende beleidsstuk ken. In plaats van het theo retisch beschouwen van de maatschappij, wil de NPV in praktische zin het chisten-zijn handen en voeten geven. De voorzitter van de NPV, de heer E. Nap uit Ouddorp, ziet vrij willigerswerk niet los van de bijbelse boodschap. "De Bijbel houdt ons voor om dienend bezig zijn, zoals bijvoorbeeld David oog had voor het huis \'an Saul." (onder verwijzing naar 2 Samuel 9). Het is zondermeer een feit dat de eilandbewoners, meer dan elders, het liefst elkaar hel pen en het liefst door elkaar geholpen worden. Eamilie en vrienden nemen een belangrij ke plaats in. Maar toch worcll niet iedereen in gelijke mate onningd door een warme schil \an familie en vrienden. Soms niet opgemerkt door de omge ving, ontstaan er blinde vlek ken. Het is goed om daar oog \'oor te hebben. En ook om dan te welen wie zich wil inzetten voor deze medemens. Maar hel komt ook heel vaak voor dat die warme schil, de man- lelzorgers, overbelast zijn en dreigen te worden. Ook dan is het zaak om hulp te vragen. De NfV vindt het belangrijk dal in de eerste plaats de fami lie en vrienden er zijn. Deze mensen kennen de behoeften en wensen van de hulpvrager beter dan wie dan ook. Maar \aak kan er heel goed wat ondersleuning gebruikt wor den. De manlelzorgers kun nen niet alles aan en dan is het belangrijk dat de kerkelij ke gemeente alert en behulp zaam is. En de NPV wil haar kennis en ervaring beschik baar stellen om de kerken te prikkelen! Het is echt geen overbodige luxe om hiermee aan de slag te gaan. De afgelopen maanden zijn er diverse contacten geweest lus sen de kerken, en de NPV. Er is. ondermeer een gezamen lijke gespreksavoncl geweest, die bezocht werd door ver tegenwoordigers van ruim 10 kerken. Vanuit hel thema 'terminale zorg' is nagedacht over de wensen van de oude re gemeenteleden. En over de mogelijkheden om thuis of daarbuiten behulpzaam te kunnen zijn. Er kan ook advies gevraagd worden bij hel meldpunt van Calando. Als er specialistische palliatie- ve zorg nodig is, of als de man lelzorgers lijdelijk overbelast zijn, dan kan een ernstig zieke worden opgenomen. Het is heel belangrijk dal de organisatie van een kerkelijke thuishulp de mogelijkheden van professionele zorg kenl. Het is namelijk niet de bedoe ling dat de vrijwilligers hel werk van professionals gaan overnemen. Hel enthousiasme slaat over. "Nooit geweten dal er al zoveel ervaring is", aldus een duidelijk gemotiveerde ambts drager. De telefoonnummers en e-mailadressen worden uitgewisseld. En zo weel men elkaar te vinden. De behoef tes kunnen van gemeente tot gemeente verschillend zijn, maar er is loch ook veel her kenning. Met name de ver grijzende gemeentes moeten veel moeite doen om aan vol doende vrijwilligers te komen. "Misschien dat we incidenteel bij jullie kunnen bijspringen", laat een coördinator zich ont vallen. "Ik ga het eens met onze kerkenraad bespreken." De kerken worden geadviseerd om vanuit een kleine werk groep na te denken over de opzet van een kerkelijke thuis hulp. X'anuil deze werkgroep kan gekomen worden tot het organiseren van de naasten- hulp binnen de gemeente. Het verdient de voorkeur dat bin nen de werkgroep minimaal twee toekomstige coördinato ren meedraaien. Het is beslist geen regeldat het opzetten van de kerkelijke thuishulp geheel door de toekomstige coördinatoren moet worden gedaan. Houdl bij de samenstelling van de werkgroep rekening mei de taken die uitgevoerd moe ten worden, bijvoorbeeld hel werven van vrijwilligers, het informeren van de gemeente leden, hel onderhouden van conlacl met de kerkenraad en hel verzorgen van het beno digde papierwerk. Een belang rijk document is een vrijwilli- gersovereenkomst, waarin de afspraken lussen de kerkelijke thuishulp en de vrijwilligers op hoofdlijnen worden vast gelegd. De geheimhouding client daarin een plaats ie krijgen, maar ook de aanspra kelijkheid moet worden gere geld. De hulpvraagovereen- komsl regelt de zaken tussen de kerkelijke thuishulp en de hulpvrager die om niet (gra- üs) hulp ontvangt. De NPV heeft een slarler- smap omwikkeld. Indien een kerk lid is van de NPV, kan de werkgroep gebruikmaken van de nuttige en praktische tips die vermeld slaan in de star tersmap. Voor meer informatie over de Nederlandse Patiënten Vereniging wordt verwezen naar de website van de NPV (www.npvzorg.nl). Met vra gen over hel opzetten van een kerkelijke ihuishulp of voor informatie over de afdeling Goeree-Overllakkee, kunnen geïnteresseerden terecht bij hel secretariaat van de afde ling, verzorgd door de heer J. de Keizer (LET OP: de secre taris van de NPV is verhuisd), woonachtig aan Prinses Mar- grielslraal 43, 3241 VG Mid delhamis, e-mailadres joh. dekeizer(n planet.nl. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDDORP - De politie heeft een man aangehouden die wordt verdacht van diefstal. Beveiligingsper-soneei van Port Zelande zagen donderdagoch tend rond kwart over twee dal meerdere jongens bezig waren met diefstal van drank op het opslaglerrein. De medewei;kers hebben één verdachte vast gepakt en overgedragen aan de gewaarschuwde politie. De agenten hielden de 19-jarige jongen uit Delft aan en brach ten hem over naar een politie bureau waar hij werd ingeslo ten voor nader onderzoek. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht en naar de overige verdachten. -69- JOH.VIfJEUGê Mokkend sloeg hij de boeken open, begon aan hetgeen waarin hij giste renmiddag was blijven steken. Gis terenmiddag. Wat was dat nog maar kort geleden. Het scheen hem toe, alsof het al veel langer geduurd had. Dat had hij ook niet geweten, toen hij de voiige middag diezelfde boe ken dichtsloeg. Bah, wat was hij moe. Geen wonder, hij had ook de hele nacht geen oog dicht gedaan. Het werk wilde niet vlotten, de kna gende hoofdpijn verlamde hem. Prompt op tijd kreeg hij zijn kopje koffie, 't Smaakte hem niet. Zij bleef nog even keuvelen, hartelijk, welme- nend. Evert stootte er zich aan. "Schiet maar gauw op, alsjeblieft," dacht hij. En het ergste was, dat hij nog niets kon laten merken van zijn wrevel ook, hij moest nog vriendelijk antwoorden op de koop toe. Het kostte hem dub bele inspanning. Dat ogenblikje was een pijniging voor hem. Toen ze eindelijk, vriendelijk groe tend wegslofte. bleef Evert even stil zit ten, zijn kloppende, bonzende hoofd gestut door de beide handen. Hij gevoelde zich ellendig. Daarbij kwam de wetenschap van zijn goddeloos heid. Verstandelijk voelde hij het, hij had tegen beter weten in nieegepraat met die boze opwellende gedachten. Hij had ze niet weggeslingerd, maar gevoed. Ongemerkt begon hij wéér te wroeten in het 'waaróm'. Plots richtte hij zich op, schudde nijdig het hoofd. "Nee, nu niet verder daar op ingaan, nu zich niet opnieuw gaan kwellen." Hij wilde nu wel eens één ogenblikje rust hebben. Hij dwong zich zelf tot de arbeid, hoe moeilijk het dan ook ging. Afleiding moest hij hebben, van het zich over geven aan die vreselijke gedachten, anders werd hij nog gek. Langzaam, tergend langzaam sleep ten zich voor Evert de volgende dagen voort. Hij kon en wilde het niet overgeven, kon en wilde het niet loslaten. Waarom dan toch dat alles? Waar had hij dat nu aan verdiend? O ja, hij wist wel, dat hij alle dagen zon dig was geweest, maar dat waren alle mensen. Dan mocht de hele wereld wel afbranden, maar waarom moest nu juist bij hèm de ene tegenslag op de andere volgen? Had hij dan zoveel méér zonden dan anderen? Openlijk goddeloos geleefd had hij toch niet. Hij was zich werkelijk van geen bij zondere, ergerlijke zonden bewust. Integendeel, hij kende ze bij bosjes, waar \ee\ meer bij door kon, dan bij hèm. Wat had hij dan gedaan, waar mee hij zich zoveel tegenspoed had waardig gemaakt. Hij wist het niet. Waaréjm, waaróm dan? Hij wel en anderen niet? En dan kwam de vijandschap weer in verdubbelde mate naar boven. Vreselijk was het wat dan soms in hem opkwam. En als hij zich er dan aan toegaf, dan werd hij zo geweldig opgewonden, dan voelde hij zich na die vlagen kapot en gebroken. En wat nog de meeste inspanning van hem vergde was, dat hij alles onder de mom van gelaten lijdelijkheid moest verbergen. Soms kwam het op hem aanstormen, als hij in de kamer bij Van Vliet zat en niet hem aan het praten was. Dan kookte en bruiste, woelde en giste het in hem. En toch moest hij antwoord geven als hem iets gevraagd werd. Dan moest hij vrien delijkheid en dankbaarheid voorwen den, terwijl hij innerlijk één bonk ver zet en opstand was. Soms overrompelde het hem midden onder het werk, dan weer als hij 's nachts wakker werd. Hoe hij dan ook trachtte maar snel weer in te slapen, óór die wre\el bij hem overheersend \verd, het lukte hem loch meestal niet en dan was het met zijn verdere nachtrust gedaan. flij ging er bleek en afgetobd uitzien, zó zelfs, dat het de aandacht trok van de andere huisgenoten. Meer dan eens was het hem opgevallen, dat zijn moeder hem zo bezorgd aan kon zitten kijken. Ze zei wel niets, vroeg niets, maar toch hinderden hem die fixerende blikken. Het was toch te hopen, dat ze hem maar met rust lieten, hem in zijn eigen sop gaar lie ten koken. Ook Van Vliet kon hem zo stilzwijgend, maar niettemin zeer opmerkzaam opnemen. Dan schrok hij, ze mochten vooral niets merken. Keer op keer ergerde hij zich aan het aanhoudende opdringen van het eten door vrouw Van Vliet. Hij kon het gewoon niet door zijn keel krijgen. Zat hij maar alleen, helemaal alleen, ergens op een grote heide of in een onmetelijk oerwoud. Dan zou hij ten minste geen last hebben van al die mensen rondom hem, die hem nagin gen, hem volgden in al zijn doen en laten. Hij verbaasde er zich over, dat zijn moeder zo gemoedigd was, opgewekt en opgeruimd kon praten, lachen zelfs. Hij kon het niét. Nu ja, gelukkig voor haar, hij gunde het haar van harte. Beter zó dan anders; beter zó, dan zoals bij hèm. Voortdurend was hij aan het vechten, onder het lezen van Van Vliet, onder zijn bidden, onder de gesprekken die er gevoerd werden wanneer er van 'het volk' zijn moeder op kwamen zoeken, haar kwamen bemoedigen. Meestal maakte hij zich dan onder een of ander voorwendsel uil de voe ten, doch dat kon hij niet altijd doen, want dan zou het in de gaten lopen. Een enkele keer was hij wel genood zaakt er bij tegenwoordig te zijn. Dan werd de kamer hem soms te klein. Dan spraken ze er over, dat God altijd dezelfde blijft, dat Hij trouwe houdt tot in der eeuwigheid. Een gevoel van tegenstand, van boosheid kroop dan langzaam maar zeker in hem omhoog. Bestond er wel een God? Hij ging er sterk aan twijfelen. Was heel de godsdienst maar geen onzin? Ver beelding? Was alles maar geen zinsbe goocheling? Werd alles niet bestuurd en geregeerd door een zeker noodlot en zat hij nu soms juist in het hoekje waar de slagen vielen? Terwijl al die vragen hem bezighiel den werd hij dan tot overmaat van ramp soms nog aangesproken ook. Vrome wensen als bijvoorbeeld dat hij de Heere maar niets ongerijmds toe mocht schrijven; dat hij maar voor opstand bewaard mocht blijven, want een mens was van nature tot alle kwaad geneigd; dat hij maar \'eel tot de Heere zijn toevlucht mocht nemen, want dat Hij een hoorder der gebe den was en vele dergelijke wensen meer werden hem dan toegevoegd. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5