L 1 Burgervader (s) geven wat verlate, maar officiële start aan aspergeseizoen M WV Ouddorp aan Zee vijf en zeventig jaar 'spin in het web' van recreatie en toerisme Waterschap: extreme droogte nog geen reden voor paniek ■^ii^imaard 1-13 AM Cijfers vertalen, koers bepalen. 79e jaargang Nr. 7605 Vrijdag 4 mei 2007 Christelijk streekblad op gerefoV^^;^^^^^cojP^ag Groen Oogst Midd»\harnis B.V. Delicatesse OUDDORP - Volgende week donderdag 10 mei zullen de leden van WV Ouddorp aan Zee hun vijf en zeventigjarig bestaan vieren tijdens een bij eenkomst in Dorpstienden. Het blijkt dat het Oud- dorpse VW behoort tot één van de oudste organi saties in VW-land. Met directeur Jutten Klapwijk kijken we terug op vijf en zeventig jaar VW en de toekomstige ontwikkelingen op het gebied van recreatie en toerisme op de kop van het eiland. Bijzonder Spin in het web Beetje Zeeland Hotel Receptie Agrariërs op Goeree-Overflakkee plaatsen massaal beregeningsinstallaties Hollandse Delta verhoogt waterpeil met 10 centimeter; sluizen Haringvliet nagenoeg dicht Recordmaand Rijnafvoer Normaal (,t'z/imenlijk togen de echtparen Stoop (l.) en Boonstm naai de aliker, om op de te genen aan de start xian het aspergeseizoen, HERKINGEN - Van de meerdere aspergetelers, die Goeree-Overflakkee inmiddels weer kent, heeft het al in de krant gestaan: het aspergeseizoen is weer begon nen. Waar andere jaren door lagere buitentemperaturen de oogst nogal eens 'n ietsjes later begon, dit jaar is het tegenovergestelde waar. Door de voor de tijd van het ja,?'' extreem hoge buitentemperaturen is de oogst al even aan de gang. En als één aspergeboerderij op het eiland een naam hoog heeft te houden, ook voor wat betreft de start van het aspergeseizoen, is dat wel die van Lies en Beijke van der Velde te Herkingen. Al jarenlang immers wordt er het aspergeseizoen officieel ingeluid door Dirkslands eerste burger. Ditmaal wat later dan het moment waarop de oogst van start is gegaan, maar toch. Vorige week vrij dagmiddag waren burgemeester en mevrouw Stoop weer te gast op de Herkingse aspergeboerderij om samen met boer Lies en z'n vrouw Beijke op het land asperges te snijden. Door Hans Villerius Kil soms gebeurt 't dal juist op tlat moniciU er nóg 'ii soort eerste burger aanwezig is. Want ze hoieri toch nog 'n beetje bij nirl<.sland: oud-burgemeester Booustra en z'n vrouw. Niet dat bij vainiil professie nog binding met bet eiland heeft, maar door zijn Dirkslandse jaren heen zijn er banden gelegd die onmiskenbaar zijn gebleven. Vandaar dat ze nog wel eens bier te vinden zijn. En waar het echtpaar Boonstra óók 'baitden' mee heeft, zijn beslist de groene asperges van Lies en Beijke van dor Velde. Er kan gebeuren wat er gebeurt, maar de Boonstra's ziillen Herkingse asperges eten, ook al inoeten ze daarvoor uit 't hoge noorden komen... En dat was juist het geval toen biugemeester en nie\rou\v Stoop vrijdagmid dag de ietwat verlate olTiciële start aan het aspergeseizoen zonden geven. Dus togen de vroede echtparen, samen met de Van der Veldes, eendrachtig naar de akker, waar het delica te gewas wachtte om door hen geoogst te worden. ,\1 vanaf 1989 verbouwt Lies van der Velde groene asper ges. In wezen bestaat er geen ver.scbil tussen groene en witte asperges. /Vlleen groeien witte asperges onder 'ruggen' onder de grond, net als aardappels in bedden, en worden de sten gels afgesneden vlak voordat ze boven de grond uitkomen. En dooidat ze het zonlicht niet zien, blijven ze wit. De stengel van groene asperges daarente gen groeit niet onder ruggen, maar gewoon in de openlucht. De stengel steekt dus gewoon uit de \iakke grond en zodra bij zijn nek boven bet maaiveld uit steekt, krijgt bij onder invloed \an bet zonlicht zijn groene kleur, zoals hij van origine ook is. Doordat de groene asperge ongehinderd kan doorgroeien, hebben de stengels een zachte 'huid'. Ze behoeven daarom nauwelijks geschild te worden. Dit in tegenstelling tol de witte asperges, die tijdens de groei omgeven werden door grond en daardoor een harde bast krijgen, die wel geschild moet worden. In rechte lijnen steken de asper- gesteleii boven de aardkcjrst uit, her en der over de akker verspreid. Als in hel seizoen het gewas goed in de groei is - daarvoor moet de grotidtem- peratuur minimaal 12° C zijn - kunnen de stengels binnen een aantal uren wel 20 cm. groeien en kan er dus doorlopend flink geoogst worden. Stengels van zo'n twintig centimeter lang mogen worden afgesneden en worden in de speciale asperge mandjes gelegd. De gehele aspergeoogst duurt zo'n acht weken, tol ca. 23 juni. In die periode worden zes dagen per week in alle vroegte' stengels gesneden, zodat de Herkingse akkerbouwer vrij wel altijd 'dauwverse' asper ges heeft. Nadat de asperges zijn geoogst, worden ze in de X^ Visser Visser ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIODELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemseslraot 32-34,3241 M Middelbomis Tel. (0187) 482606 Herkingse boerderij een officieel tintje Foto: Hans Villerius. schuur bij Van der Velde gewas sen, gesorteerd en op maat gesneden. En van de gehele aspergeoogst gaat niets naar de veiling, maar alles wordt op de boerderij zelf verkocht! Van heinde en vei-, uil alle streken van het land en zelfs van ver over 's lands grenzen, weten aspergeliefhebbers de Herkingse boerderij aan Peu- lerdijk 59, even buiten Herkin gen, te vinden voor een portie asperges en aanverwante pro ducten, zoals bijbehorende wijn, sausjes, kruiden en knof look, aspergepizza's en -soep. De kwaliteit van de asperges heeft te inaken met de kwali teit van de grond. En de speci ale smaak van Van der Veldes asperges heeft alles Ie maken met de plek waarop ze wor den verbouwd: tegen de bui tendijk, vlak langs de Greve- lingen. Daarvan doel bel zout zijn invloed gelden op grond en gewas in de omgeving en daardoor krijgen de Herking se asperges een ietwat ziltere smaak, waardoor dit gewas voor velen een dubbele delica tesse is. Een complete asperge maaltijd beslaat uil asperges, (nieuwe!) aaiclappelen, ham, ei en botersaus mei nootmuskaat en peterselie. Wal, de Van der Veldes betreft, kunt u uw hart er weer aan ophalen. Zij zijn er klaar voor! Door Adri van der Laan Ondanks dat men in 1932 in Nederland én ook op het eiland in de crisisjaren verkeer de, waren er enkele inensen in Ouddorp die toch een vooruil- ziende blik hadden. Zij zagen toen al hel belang van toerisme voor het in die lijd zéker wat moeilijk bereikbare Ouddorp. De tijden zijn inmiddels veran derd. Ouddorp is - als bel niet te druk is op de N57 - gemak kelijk te bereiken en voor de enkelen die toen hun vakan tie in Ouddorp doorbrachten, zijn er tienduizenden in de plaats gekomen die hel Oud- dorps toeristische product nog onverminderd weten té waar deren. IVIaar wat er in de afge lopen vijf en zeventig jaar niet veranderd is, is de taak van hel VVV. Jui'gen Klapwijk legt uil dal ook nu het VVV er alles aan doet om het de loeristen en recreanten naar de zin te maken en om de communica tie tussen bezoekers en bedrij ven optimaa'l te houden. Jurgen Klapwijk,diededirectie van hel Ouddorpse VVV deell inel hel directeurschap van VVV Schouwen-Duiveland, geeft aan dal VVV Ouddorp aan Zee wel een bijzondere loot is aan de landelijke VVV- slam. "Wij zijn waarschijnlijk hel enige VVV dat eigen bezit tingen heeft, want de initia tiefnemers hebben al kort na de oprichting een stuk grond aangekocht waarop ze zelf een recreatieterrein begonnen". Hij doelt hiermee op het park Hel Oude Nieuwland aan de Oude Nieuwlandseweg, dal voorheen hel 'VVV-lerrein' werd genoemd. Hel was één van de eerste kampeerter reinen te Ouddorp en is nog steeds in hel bezit van hel VVV. De oprichters van hel VVV hebben dal terrein als een soort voorbeeldlerrein gezien. Verder is enkele jaren gele den hel VVV in bezit geko men van het Blaeuwe Huus, het huidige VVV-kantoor, een geheel gerestaureerd boerde rijtje uit 1659. "Het is voor ons een geweldig onderkomen. Het komt dan ook niet zoveel voor dal een plaatselijke VVV dergelijke bezittingen heeft", verzekert jurgen. Ondanks dat de doelstellin gen van hel VVV in al die jaren niet veranderd zijn, is hel werk wel intenser gewor den. "Het is mooi om te lezen uil de begintijd dat er nog veel discussie werd gevoerd over hoe de eerste 'Groeten uit Ouddorp'-kaarl eruit zou moeten zien". Mei de komst van meer toeristen is de voor lichtende taak van de VVV ook veel uitgebreider gewor den. In de zomermaanden is de eerste gang van de toe rist meestal toch richting hel Blaeuwe Huus. Aan de balie is dan ook veel voorlichtings materiaal voor de bezoekers beschikbaar'. Het bekendst is natuurlijk de VVV-gids, waar in een groot aantal vakantie verblijven wordt aangeboden en informatie wordt gegeven over de omgeving. Verder is de VVV ook bekend van het blad De Blaeuwe Slapper, waarin voor de leden ruimte is om te adverteren. De Blaeu we Slapper is een informatie blad bij uitstek omdat er alle activiteiten in staan die in de omgeving worden georgani seerd. Dit blad wordt één keer per jaar uitgegeven en krijgt wekelijks een aanvulling: de Blaeuwe Nieuwsbrief. Door bet verminderen van de economische activiteiten van de landbouw en de visserij is de recreatie de grootste econo mische pijler van de gemeente Goedeieede geworden. De gemeente heeft dan ook veel belang bij een goed toeristisch product, dat ook zekerheid voor de toekomst kan bieden. Jurgen Klapwijk legt uit dat bet VVV clan ook een belang rijke gesprekspartner van de geineente is. "Bij het vaststel len van beleid worden wij al vroeg betrokken en bij vrijwel alle zaken die aan de orde zijn en verband houden met recre atie en toerisme worden wij al in een vroeg stadium geraad pleegd. Ook hebben wij veel contact met andere organisa- Jurgen Klapwijk voor het Blaeuwe Huus, de historische boerderij waar het moderne WV in is gevestigd. /■hlo: Adri vioi der i.it ties zowel binnen de gemeen te als daarbuiten. Je kunt het VVV beschouwen als een soort spin in het web omdat we alle partijen bij elkaar kunnen krij gen". De samenwerking met organisaties als de Onderne- inersvereniging Ouddorp, de VEERO, Promotie Kop van Goeree en bet Innovatieplat form is volgens Jurgen dan ook heel goed. "In al deze organi saties hebben wij een vertegen woordiging". VVV Ouddorp aan Zee heeft ongeveer 450 leden. Het wil niet zeggen dat dit alleen maar recreatiebed rijven zoals cam pinghouders en horecaon dernemers zijn. Jurgen wijst erop dat het VVV een breed draagvlak in de samenleving beeft. Zo zijn ook de meeste middenstanders lid van de organisatie en verder bijvoor beeld ook installatiebedrijven en hoveniers. Dit komt omdat vrijwel alle bedrijven wel iets met recreatie en toerisme te maken hebben. Jurgen legt uit dat de brede achterban best wel begrijpt dat bijvoorbeeld het oi'ganisei-en van een vuurwerk of de Boerenlanddag wel dege lijk in het voordeel van onder nemers is die er niet direct bij betrokken zijn. Omdat deze en andere evenementen de aantrekkelijkheid van het toe ristisch product zeker zullen doen stijgen. In tegenstelling tot VVV Mid- delharnis, dat aangesloten is bij de Zuid-Hollandse afde ling, is VVV Ouddorp aan Zee aangesloten bij de provinciale afdeling Zeeland. Jurgen legt uit dat dit uit praktische over wegingen is. "De toerist gaat er eigenlijk vanuit dat wij ook bij Zeeland horen. En wij zijn eigenlijk ook een beetje Zee land". Het toeristisch product van Ouddorp met de stranden slirit dan ook beter aan bij Zee land. Als voorbeeld noemt de VVV-directeur de Brouwers- dam en de Gievelingen, waar bij zowel Ouddorp als Schou wen-Duiveland grote belangen heeft. Overigens verzekert bij dat er een goede samenwer king is met de collega's van het VVV-kantoor in Middel- harnis. Dit blijkt ook uit het gezamenlijk ontwikkelen van bijvoorbeeld fietsroutekaarten en arrder promotiemateriaal. Zoals het ook op andere ter reinen nodig is dat er wordt samengewerkt, is dit zéker ook het geval op het gebied van toerisme. "De toerist is veel kri tischer geworden en is op zoek naar een totaalpakket dat wij alleen maar kunnen bieden als er een goede samenwerking is tussen de verschillende partij en". Want ook het VVV beseft dat door de concurrentie van goedkope arrangementen in de Middellandse Zeegebieden het lang niet meer vanzelf sprekend is dat de toeristen 'automatisch' voor Ouddorp kiezen. Daarom vindt het VVV dat er alles aan gedaan moet worden om de toeristen te wijzen op wat Ouddorp te bieden heeft. Klapwijk is er dan ook van overtuigd dat Ouddorp zeker wel kwaliteit aan de gasten heeft te bieden. Hij wijst hierbij op het vorig jaar gepresenteer de Fietsknooppuntenplan en de vele mogelijkheden waar op ook de natuur geschikt is gemaakt voor recreatief mede gebruik. Ondanks dat de Kop van Goe ree de toerist wel degelijk veel te bieden beeft, zou jurgen Klapwijk graag zien dat er een hotelaccommodatie zou wor den ontwikkeld. Hij vindt het jammer dat hier al jaren over gesproken wordt, maar dat dit om verschillende reden nog niet van de grond is gekomen. "We kunnen daarom gasten die een paar dagen willen blijven niet zoveel onderdak bieden". Donclerdag 10 mei zal er om 15.30 uur een receptie zijn in Dorpstienden; de ontvangst is vanaf 15.00 uur. Op deze receptie zal ook dé Commis saris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland aan wezig zijn. Verder zal er tij dens deze bijeenkomst nog een verrassing zijn, inaar daar wil Jurgen Klapwijk nog niet veel over loslaten. De receptie is bestemd voor de leden van het VVV en Klapwijk hoopt dan ook dat veel leden de antwoordkaart in zullen sturen die bij de verzonden uitnodigingen zat. "Want vijf en zeventig jaar VVV op Ckiddorp is best de moeite om gevierd te wor den." MIDDELHARNIS/DORDRECHT - Het waterschap Hol landse Delta ziet nog geen reden voor extra maatregelen bij de extreem warme en droge weersomstandigheden. Hoe wel landbouwers op Goeree-Overflakkee inmiddels in gro ten getale beregeningsinstallaties hebben geplaatst, is de situatie volgens het Dordtse waterschap nog niet alarme rend. "Maar we zijn wel alert", zegt woordvoerster Henny van Embden, "we houden alles scherp in de gaten." Door Gert van Engelen Uit voorzorg heeft het water schap al wel "waar nodig" het waterpeil niet tien centimeter ^'erhoogd. Dit is gebeurd om landbouwers in staat te stellen bun akkers te besproeien. Ook Rijkswaterstaat heeft ingegre pen in regionale wateren. De Haringvlietsluizen zijn nage noeg gesloten om in bet westen van Nederland water vast te kunnen houden. Het peil in het Volkerak-Zoommeer is iets ver hoogd, door bij de Volkerak- sluizen meer water in te laten. De afgelopen aprilmaand heeft geschiedenis geschreven. Vol gens het KNMI lag de gemid delde temperatuur in zeker driehonderd jaar niet zo hoog, scheen de zon meer dan ooit gemeten en viel er in ruim honderd jaar niet zo weinig neerslag. Sinds 22 maart is er in vrijwel heel Nederland geen of nauwelijks regen gevallen. De uitzonderlijke droogte duurt voorlopig voort, waardoor de neerslagtekorten nog verder toenemen. Daarna zijn de ont wikkelingen onzeker Gemiddeld over het land is het neerslagtekort (het verschil tus sen de hoeveelheid neerslag en de verdamping) sinds 1 april opgelopen tot circa 82 mm, bericht het KNMI. De komende tien dagen zal het tekort verder stijgen tot ongeveer 100 mm. De 14de april rvas in De Bilt de vroegste zomerse dag. Het warmterecord van de maand werd op 15 april in het Zeeuwse Westdorpe gemeten: 29,7 gra den. Koninginnedag was met 13,6 uur zon dit jaar een van de zonnigste ooit. Aan top staat 30 april 1999 met 13,8 uur zon. Door al deze ongewone warmte en droogte is de afvoer van de Rijn op dit moment lager dan normaal. Naar verwachting zal hij de komende tijd nog verder dalen. De aft'oer van de Maas is volgens Rijkswaterstaat "niet bijzonder laag", ofschoon er toch geen regen van betekenis is gevallen. De grondwater standen zijn overal lager dan gemiddeld, maar reden voor paniek is er niet: de natuur kan het (nog) hebben en Rijkswa terstaat kan nog voldoen aan de vraag naar water Rijkswaterstaat heeft deson danks al wel enkele voorzorgs maatregelen genomen. Die zijn vooral bedoeld om een extra buffer voor zoetwater te laten ontstaan. Daardoor blijft er in noodgevallen voldoende water over om te verdelen. Die maat regelen komen erop neer dat het waterpeil in de grote rivie ren en meren wordt verhoogd. Behalve in het Haringvliet en het Krammer-Volkerak is dit het geval in het IJsselmeer (minder afvoer via de Afsluitdijksluizen), het Markermeer (minder afvoer naar het Noordzeekanaa!) en in de Waal en IJssel (stuwen in Nederrijn en Lek gesloten). Het waterschap Hollandse Del ta heeft bet Eilanden-Nieuws des- geviaagd laten weten dat zich in zijn werkgebied nog "geen pro blemen" hebben aangediend. "Er is voor ons beslist nog geen reden om het calamiteitenbe- strijdingsplan Watertekort uit de kast te halen", aldus voor lichtster Henny van Embden. De waterkwaliteit, die constant wordt "gemonitord" op blau wal gen, botulisme, chlorideconcen- tratie, zuurstofgehalte en zwem badwaterkwaliteit, is nog steeds "oN'eral normaal". Niettemin heeft het waterschap preventief het waterpeil met tien centime ter laten stijgen. Van Embden: "Dat hebben wij gedaan op ver zoek van de agrarische sector, die als gevolg van de extreme droogte nu al beregent: of om te kunnen zaaien of om de zaden te kunnen laten ontkie men." Het waterschap heeft het water in de sloten niet over de hele linie verhoogd; alleen daar waar het beregenen van gewas sen niet langer kan worden uit gesteld. "We zijn er voorzichtig mee. omdat peilverhogingen in het broedseizoen schade kun nen veroorzaken aan de nes ten \an vogels. Die lopen dan onder" Ook elders in Neder land wordt massaal gesproeid. De waterschappen vragen de boeren wel om terughoudend te zijn met beregenen. Als het grondwaterpeil de komende tijd zorglijk daalt, en uitdroging van de bodem dreigt, kan een beregeningsverbod worden afgekondigd. Daar is voorlopig nog ner'gens sprake van. Voor actuele informatie over peilbe heer en waterkwaliteit kunnen agrariërs terecht op de internet site van Hollandse Delta. ^m Gebruikt was nog ^J nooit zo nieuw, f C-^■'^ei^ 't bij uw CZ-ivakrc'.kiji!. v^t-^'A cp ww^.fjpeT.ituwï.nt KnöfK BV - Longtwtg 113 - 3245 KG - Sofflmeisdjt - 0187 476767 AliktnJoOT BV - lÜOOïtffweg 2 4317 AL - HoorO^ovve - 0111 föl J47

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1