^P I on. Geslaagde Reddingbootdag yn Maatschappelijke stage Regionale scholengemeenschap Goeree-Overflakkee yïMo 1^ u i ^^n^ en: Bouwhoogte van twaalf meter acceptabel aan rand Dirksland ElUVtlDEn-niEUWS TTer/i^ v/tH i/\)-<i^'^<^H<it&t Wat hoort er bij elkaar? betekenis naam 1. uittocht A. Anna 2. broodhuis B. Naomi 3. mijn God is koning C. Orpa 4. liefelijke D. Elimelech .5. 6. 7. begenadigde Zaligmaker rots E. F. G. Mozes Genesis Christus 8. de nek toekeren H Bethlehem 9. uit het water getogen I. Petrus 10. Gezalfde J- Jezus 11. begin of wording K. Exodus XWEEDE WERELDOORLOG 10 mei 1940 - 14 mei 1940 - 5 mei 1945 - Anton Mussert Churchill - Frankrijk en Engeland - Führer - Geallieerden - Gestapo - Hitler hongerwinter - Joden - Nationaal-Socialistische Duitse Arbeiders Partij - Roosevelt september 1944 - Seys Inquart - Sicherheitsdienst - Vrij Nederland - Westerbork - Winkelman -ijF^a >;;^Mg ^!f^ Op 4 mei Jan van Splunter (Ouddorp); op 9 mei Onno van Gils (Achthuizen) '^CTK^^ctlkt: Deze week is er een bon voor Nathalie Bijnagte (Scherpenisse) Koop er maar iets moois voor. Inleveren hulpgoederen 'Duurzaam bouwen is een papieren kwestie' PAGINA 11 VRIJDAG 4 MEI 2007 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a ïlilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Wie eenjaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Vrijheid. Weetje wat dat is? Wij wonen in een land waar vrede is. Oorlog kennen wij gelukkig niet. Het is al ruim 60 jaar gele den dat er vrede met Duits land gesloten werd. Dat is lang geleden. Maar er leven nog genoeg mensen die de Tweede Wereldoorlog meegemaakt iiebben. Zij kimnen soms heel veel vertellen. Mi.s.schien zie je wel eens foto's van een oorlog in de krant of in een blad. In de wereld wordt nog steeds gevochten tussen lan den, maar soms ook tussen verschillende inwoners van een land. Wat erg is dat! Misschien ken je wel mensen in jullie dorp die gevlucht zijn voor de oorlog en die nu in Nederland wonen. Die hebben alles achter moeten laten, omdat hun leven in gevaar was. En in ons land? Is daar echt altijd vrede? Soms slaan mensen elkaar neer, om een kleine ruzie. Zinloos geweld noemen we dat. Misschien denk je: 'ik sla echt niet iemand neen' Maar op het schoolplein dan, als je ruzie hebt met dat nare joch bij jou in de klas? Moeilijk hè, om dan niet boos te worden. Je wil er gelijk wel op los slaan. Toch zegt de Heere, dat wij dat niet mogen doen. We moeten onze naaste, ook onze vijand lief hebben. Hoe moeilijk dat ook is. Kun je het niet zelf? Vraag dan aan de Heere om Zijn liefde. Dan krijg je ook liefde tot andere mensen. Corina en Willemien van Gurp (Ouddorp) hebben twee rijen woorden gemaakt. In de eer ste rij staan de betekenissen van namen uit de bijbel. In de tweede rij staan de namen. Jullie moeten de goede namen bij de betekenissen zoeken. Bedankt, dames! Deze klant verschijnt op de dag van de dodenherdenking. We denken dan aan al die men sen die in de Tweede Wereldoorlog gestorven zijn. En ook aan de soldaten die de afgelopen jaren om het leven zijn gekomen in een oorlogssituatie. Daarom deze keer een puzzel over de Tweede Wereldoorlog. Misschien moetje wat antwoor den opzoeken in een geschiedenisboek. Of anders weten je opa en oma of je vader en moe der de antwoorden vast wel. Zoek de goede antwoorden bij de vragen. Soms moetje antwoord geven, soms wordt een woord gevraagd of een datum. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. Belangrijke partij in Duitsland in de Tweede Wereldoorlog. Leider die in 1933 aan de macht kwam. Andere naam voor deze leider. In september 1939 verklaardende oorlog aan Duitsland. Begin van de Tweede Wereldoorlog in Nederland. Generaal van het Nederlandse leger. Bombardement van Rotterdam. Duitse veiligheidsdienst. C'.elieime staatspolitie van de Duitsers. De man die voor de Duitsers de baas werd in ons land -■■■ ^j,,-..,„.,, b ■""•■''l***^ hM^^^H W'<*CQ^H .--i-^iT^ ^Hnl■ki^^^ Leider van de Nationaal-Socialistische Beweging. Concentratiekamp in Nederland. Hitler wilde vooral deuitmoorden. Een 'ondergrondse' verboden krant. Bondgenoten die tegen Duitsland vochten. Minister-president van Engeland in de Tweede Wereldoorlog. President van de Verenigde Staten van Amerika in de Tweede Wereldoorlog. Slag bij Arnhem. Andere naam voor de winter van 1944. Capitulatie van het Duitse leger in Nederland. 1. Hoe heet je"? Ton van Schaik. 2. In welke plaats woon je? In Stellendam. 3Naar welke groep of ivelke klas ga je na de zomervakan tie? Naar klas 2. 4. Op xuelke school zitje na de zomervakantie? Op de Prins Maurits in Mideiharnis. 5. Ben je afgelopen jaar op een excursie, op kamp oj op schoolreis geiueest (of mis schien wel alle drie}? Op excursie. Waar gingen jullie naar toe? Naar het Archeon in Alphen aan de Rijn. Hoe gingen jullie daarheen (met de fiets/met de bus/ lopend/met de auto/met de trein)? We gingen met de bus. Wat heb je die dag/die dagen allemaal gezien? Hoe de hui zen van de Romeinen gebouwd waren en wat voor spel letjes er in de tijd van Romeinen waren. 9. Wat vond je het allerleukst? Zo'n Romeins spelletje. 10. Wat vond je niet leuk? Zo lang met de bus rij den. 11Vertel eens iets bijzonders van die dag/dagen. Het leek allemaal net echt. 12. Heb je nog goede ideeën voor een schoolreis of een kamp? Ga naar het Archeon in Alphen aan de Rijn. De Bijnagte's (Scherpenisse) In de lijdenstijd en rond Pasen pro beer ik toch altijd wat puzzels te plaat sen die met die tijd te maken hebben. Het is waar wat jullie schrijven: 'het grootste vooi- ons allemaal zou zijn dat Christus ook voor ons is gestorven.' De laatste weken is het steeds erg warm voor de tijd van het jaar. Bovendien is het erg droog. Met al onze kennis zijn wij niet in staat om het te laten regenen. Dat kan God alleen. Ik lees nog wel een keer welk boek Nathalie gekocht heeft. Hoe was de rommel markt? W w w MIDDELH.ARNIS - Leerlin gen van de Regionale scholen gemeenschap Goeree-Over flakkee (RGO) hebben een deel van hun maatschappelijke stage afgelegd bij een aantal zorginstellingen op het eiland. Het ^varen de instellingen Ebbe en Vloed te Oude-Tonge, De Samaritaan en De Goede Ree te Sommelsdijk, Geldershof te Dirksland en De Vliedberg te Ouddorp. Van dinsdag 17 april tot en met woensdag 25 april is iedere dag een derde klas werkzaam geweest in één van deze zorgin stellingen. De werkzaamheden liepen uiteen van assisteren in de keuken of op een gesloten afdeling, helpen bij creatieve activiteiten, meewerken met de klusjesman, mee op pad met 'tafeltje dekje', tafels dekken, werken in de linnenkamer, ramen zemen, rondgaan met de broodkar, enz. De RGO wil alle zorginstellingen bedanken voor de constructieve samen werking. Op de foto een aantal deelne mers aan de maatschappelijke stage. Zaterdag 28 april werd de Nationale Reddingbootdag 2007 gehouden. Zowel bij station Ouddorp als Stel lendam zat alles mee: het was mooi weer, de zon was er en er was veel publiek. In Stellendam werd vanwe ge de rij mensen die ston den te wachten al rond 9.30 begonnen met varen. Naast het boothuis stond een tent met gebakken vis en ook was er een tent waar de heer en mevrouw Gibbon uit Herkingen met de red- dingwinkel stonden, waar van de verkoop ten bate is van de KNRM. Zowel voor de vis als de red- dingwinkel was veel belangstel ling. In het boothuis draaide doorlopend een film en liet Rinus de Lange uit Middelburg via de computer de verrichtin gen op het water zien van bei de reddingboten. Zowel de PR als de leden van de Plaatselijke Commissie waren aanwezig. Rond het middaguur waren er al ongeveer 300 tot 400 men sen meegevaren met zowel de 'Prinses Margriet' als de 'Wil- lenuje'. Diverse partners van schipper en bemanning zorg den heel goed voor de in^ven- dige mens \an de mensen van de KNRM. Er uerd zelfs met een collectebusje in de rij wach tenden geld ingezameld, wat extra geld in het laatje bracht. Rond 16.00 uur stonden er nog mensen in de rij te wach ten om mee te varen, zodat er nog enkele tochten werden gemaakt. Geschat wordt dat zo'n 1.000 a 1100 mensen mee hebben gevaren in Stellendam. Niet alleen de vis was uitver kocht, maar de reddingwinkel ook bijna. In Ouddorp was het ook rede lijk druk. Hier werd om 10.00 luu' begonnen met varen vanuit de oude haven met de 'Griend'. Elke tocht zat de boot helemaal vol, waarbij ongeveer 10 mensen per tocht meevoe ren. Zo'n 30 tot 40 mensen gingen per uur mee, in totaal oiigeveer 2.50. Ook hiei' was er veel belangstelling. Al met al was het een geslaagde dag voor schippers, de beman ning en hun partners. Zonder hen en zonder de inzet van de vele vrijwilligers had deze dag niet zo'n succes kunnen wor den. MIDDELHARNIS - Morgen, zaterdag 5 mei, kunt u van 9.30- 11.30 uur weer hulpgoederen inleveren bij de Oost Europa Werkgroep 'Middelharnis' in de loods aan de Industrieweg 17 te Middelharnis. Tevens is hier porselein te koop dat uit Roemenië is meegebracht. De opbrengst wordt gebruikt voor hulpprojecten. Bij de ingang van de loods kunt u een bij drage in de transportkosten te deponeren. Voor meer infor matie zie website www.oosteu- ropa-werkgroep.nl. DIRKSLAND - Een grote meerderheid van de Dirks- landse gemeenteraad vindt een bouwhoogte van twaalf meter acceptabel aan de rand van Dirksland. Een voorstel van WD-er Henk Zwanenburg om deze hoog te - vier verdiepingen - niet toe te staan, kreeg donder dag alleen de steun van de Fractie Huber. Doot Kees van Rixoort Het voorstel van Zwanenburg sloeg op het plangebied Kor- tevliet. Het gebied ligt aan het Korteweegje in Dirksland, ter hoogte van het voormalige tankstation. Kortevliet gaat ten hoogste 39 woningen van verschillende typen bevat ten. Woningbouwvereniging Dirksland is de initiatiefnemer Voordat er concrete bouw plannen komen, is een kader notitie gemaakt. Daarin staan de kaders waarmee de plan nenmakers te maken krijgen. Eén van de kaders is dat de bouwhoogte maximaal twaalf meter mag zijn. Woningbouw vereniging Dirksland wil die hoogte gebruiken om een appartementencomplex te bouwen. Dit om het plan Kor tevliet ook financieel rendabel te maken. Zwanenburg ageerde tijdens een eerdere commissieverga dering al tegen bebouwing van twaalf meter hoog. Tijdens de gemeenteraadsvergadering diende hij een amendement in van die strekking. "De hoogte van de bebouwing moet passen en aansluiten op de bestaande bebouwing en de landschap pelijke omgeving", wilde de VVD-er als kader toegevoegd zien. Hij pleitte voor een maxi male hoogte van negen meten Zonder succes, want de rest van de gemeenteraad vond dat het wel zou meevallen met de aantasting van de omgeving, of zag problemen ontstaan voor de woningbouwvereniging als de bouwhoogte wordt beknot. CDA-er Jo Sandee zei bijvoor beeld: "Ik til er niet zo zwaar aan. Boven de nieuwe Cl000 gaan we ook een behoorlijk stuk de hoogte in en daar heeft niemand zich tegen verzet. Misschien is het even wennen, maar na twee jaar zal niemand er nog problemen mee heb ben, ik vind twaalf meter geen bezwaar" En SGP-er Daan Markwat; "De bovenste bouw laag zal een kap zijn, dus de bebouwing is niet in een flat- vorm. De vraag is bovendien of het plan anders rendabel gemaakt kan worden." Duurzaam bouwen Markwat vroeg ook aandacht voor een goede en veilige ont sluiting van het plangebied. Johan Wolfert (Christen Unie) pleitte opnieuw voor de bouw van voldoende starterswonin gen in Kortevliet. Ook vroeg hij of er gebouwd kan worden volgens de normen van duur zaam bouwen. "Er is ooit een convenant getekend om duur zaam te gaan bouwen. Wat is daar in de praktijk eigenlijk mee gedaan?" De angst van Wolfert dat het convenant niet meer dan een papieren stuk is, bleek gegrond toen wethouder Koningswoud het woord nam. "Duurzaam bouwen was een papieren kwestie en is dat nog. In het ondertekende convenant staan zo'n tweehonderd punten." Veel te ingewikkeld om uit te voeren in de praktijk, gaf de wethouder aan. "De vraag is of er wat mee gedaan is." Het enige voorbeeld dat Konings woud kon noemen, waren de twee basisscholen in Dirks land, die enkele jaren terug zijn gebouwd. Volgens de wet houder ligt er nu een vereen voudigd convenant duurzaam bouwen, waar de aannemers echter niet bij zijn betrokken. Tijdens de verdere planvor ming van Kortevliet zal ove rigens ook nadrukkelijk reke ning moeten worden gehou den met de aanwezigheid van paarden. Dit om overlastpro- blemen (stof, vliegen, stank) in de toekomst te voorkomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 11