Elf KoninMijke Onderscheidingen bij ^„TerCp-.™!» lintjesregen op Goeree-Overflakkee ri ^>-w tafel binnen haar muren Tijdelijke vervanging gedeputeerde 79ejaargang Nr. 2 mei 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag GOEREE-OVERFLAKKEE - Onder allerlei voor wendsels dikwijls zijn ze de laatste werkdag vóór Koninginnedag weer naar het gemeentehuis gelokt: diegenen aan wie het Hare Majesteit Koningin Beatrix behaagde om ze dit jaar een Koninklijke Onderscheiding toe te kennen vanwege hun bij zondere inzet of verdienste voor de samenleving. Op Goeree-Overflakkee viel ditmaal in totaal elf personen deze eer te beurt. En het waren de vier burgemeesters van het eiland die afgelopen vrij dagmorgen met genoegen de taak vervulden om de decorabelen hun onderscheiding op te spelden en de bijbehorende oorkonde uit te reiken. Goedereede Dirksland Oostflakkee Erf- en sierbestrating De Waal Hoveniers Bezoekers Uitleg f Door Hans Villerius In de gemeente Goedereede waren het de heren H.C. van Rossum (foto boven) uit Stellendam en A. Soeteman (foto onder) uit Goedereede die werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Foto's Adri v.d. Laan De heer Van Rossum lieett veel werk verrithl voor de kerk en doet dat nog. Vandaar ook dat hij zijn onderscheiding kreeg uitgereikt in de Bethelkerk te Stellendam. Vele jaren ver richtte hij het kerkenwerk naast zijn reguliere werk als conciërge van de scholenge meenschap te Stellendam en sinds zijn pen.sionering i,s hij nog steeds zeer actief. Gedurende de periode 1971 tot heden is hij, met wat kor te tussenposen, tot drie keer toe bevestigd in het ambt van onderling in de Hervormde Kerk, later Hersteld Her vormde Gemeente van Stel lendam. In totaal mocht hij 29 jaar het ambt van ouderling vervullen. Daarnaast heelt hij zich op breder terrein actief opgesteld daar hij vanuit de kerkenraad zitting had en nog steeds heeft in diverse andere bestinen. Vele jaren was hij afgevaardigde in het bestuin- van de Hervormde basisschool 'Het Kompas' te Stellendam, waarvan 22 jaar als voorzit ter. Verder was hij vele jaren afgevaardigde in de zondags schoolcommissie, waarvan 6 jaar als voorzitter. Lange tijd was hij ook bestuurder van de evangelisatiecommissie van de Hervormde Gemeente van Stellendam. Momenteel is hij bestuurslid van de Stichting Open Hervormd Jeugdwerk en vanaf 2005 is hij namens de Hersteld Hervormde gemeen te van Stellendam afgevaar digde in de Classis Zuid-West. Als L "gevaardigde van de Clas sis draagt hij bij aan het welzijn en bestuur van de Hersteld Hervormde Gemeente. Op een bijzondere manier heeft hij door zijn getoonde per soonlijke betrokkenheid, zijn bestuurlijke aanleg en jaren lange ervaring zich ontwikkeld tot een bekwaam en gedreven bestmu'der. Vele uren heeft hij zich belangeloos ingezet voor de kerkelijke gemeente, veelal in de avonden en weekenden. De heer Soeteman was tot oor kort administrateur van de diaconie van de Hervoiinde Gemeente in Cioedereede. Zijn inzet had nauwe banden met zijn dagelijks werk destijds als medewerker van de Anirobank te Middelharnis, de bank waar bij hij 40 jaar heeft gewerkt. Werk waarmee hij over het hele eiland actief was en klan ten bezocht en waarvoor hij zelfs aan eigen huis kantoor hield. Immers, de heer Soe teman heeft die kennis vanuit zijn reguliere werk omgezel in zijn werk voor o.a. de kerke lijke gemeenschap. Dertig jaar lang was hij administrateur van de diaconie van de Hervormde Gemeente te Goedereede. \an 1976 tot 2006. Gedurende die 30 jaar heeft hij geheel zelfstandig de administratie verzorgd en was hij hierin de constante factor, wat veel heeft bijgedragen aan het goede beheer van de gelden van de diaconie. Zijn beleggingsvoor stellen hebben tot een optimaal beheer geleid en zijn werku ij^e was stipt en accuraat. Door zijn In de gemeente Dirksland vielen twee Koninklijke Onderscheidingen, één voor de heer J.M. de Roo (foto boven) en één voor de heer F.A.J. van Moorsel (foto onder), beide uit Dirksland en beide 69 jaar oud. Bur gemeester Stoop van de gemeente Dirksland speldde hen de bij hun benoeming behorende versierselen op tijdens een daartoe belegde bijeenkomst in verenigings gebouw 'De Schakel'. Foto's Persburo Flakkee De heer De Roo is al sinds 1985 actief voor de Dirkslandse voet balvereniging DES'67, waar hij als algemeen bestuurslid en vrijwilliger verantwoordelijk is voor wedstrijdzaken. Tevens begeleidt hij het eerste seni orenelftal bij uitwedstrijden. In het verleden was hij als grensrechter actief, nu valt hij in bij het vlaggen. Daarnaast is hij medeverantwoordelijk en spant hij zich in voor het onderhoud van het sportcom plex van de voetbalvereniging. Hij helpt de leden van de leugdcommissie bij de voorbe reiding van hetjeugdkanip. En samen met zijn vrouw gaat hij mee als begeleider van de drie daagse kampen voor 60 a 70 jeugdleden die de voetbalver eniging organiseert; De Roo en zijn vrouw vertrekken dan een week eerder voor de inrichting van de kampen en zorgen dan verder voor de bereiding van de maaltijden. Daarnaast is De Roo sinds 1995 penningmees ter van het Nederlandse rode Kruis, afd. Dirksland, Her kingen en Melissant. En mede door zijn inzet wordt het voor minder valide mensen moge lijk gemaakt dat zij een week op de vakantie kunnen met de Henri Dunant of naar één van de vakantiehuizen. De heer Van Moorsel werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij heeft een uitgebreide staat van dienst op het gebied van onder wijs, waarvoor hij diverse func tie vervulde en nog steeds ver vult. Zo was hij gedurende de periode 1980-1984 voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Onderwijsvakorganisaties en van 1980-1992 bezoldigd bestuurder van de Katholieke Onderwijsorganisatie. Vervol gens was hij tot zijn pensio nering in 1998 oprichter en directeur van de Stichting Par ticipatiefonds voor het Onder wijs. Ook was hij oprichter en tot 1998 directeur van de Stichting Vervangingsfonds en bedrijfsgezondheidszorg voor het onderwijs. Daarnaast ont plooide hij de volgende activi teiten. Van 1974-1980 was hij voor zitter van het bestuur van de Landelijke Vereniging voor Leraren in het Economisch Onderwijs. Van 1988-1992 was hij bestuurslid van het ABP en was hij daar tevens lid van de Bezwaarschriftencommissie van het ABP an 1988-2005 was hij ambtelijk secretaris van de Stichting Spaarverlof/Sabbats verlofvoor het onderwijs. Van 1998-heden is hij advi seur bij werkgeversorganisatie ARPO VOS/ABB met betrek king tot arbeidsvoorwaarden in het primair onderwijs. In de periode 2004-2006 heeft hij 12 schoolbesturen begeleid in het traject van omschakeling naar de zgn. lumpsuin financiering in het primair onderwijs. Van 1999-2002 was hij voor zitter van het bestuur van Openbaar Onderwijs Rotter dam. Van 2002-heden is hij voorzitter van het bestuur van de Stichting Openbaar Onder sterke betrokkenheid en wijze van functioneren was hij van grote betekenis voor de dia conie. Vanuit die zorg voor de middelen kon elk jaar een groot aantal giften vanuit de diaconie beschikbaar worden gesteld. Daarnaast was hij ver antwoordelijk voor de admini stratie en het afstorten van de collectegelden. Maar hij heeft ook nog andere functies ver vuld. Van 1976 tot 1980 was Soete man diaken van de Hervormde Gemeente van Goedereede en ging hij wekelijks in het winter seizoen met op huisbezoek. Van 1976 tot 2002 was hij pen ningmeester van de kerktele foon commissie; hij beheerde de administratie, regelde de aan- en afsluitingen en de con tacten met de PTT/KPN, en hij verzorgde de afstortingen van de gehouden collecten. Van 1986 tot 2003 was hij pen ningmeester van de Stichting Goereesche Gemeenschap. Hij beheerde het donateurbestand van de stichting, inde de dona ties, verzorgde de administra tie van het Torenmuseum en verzorgde de salarisadmini stratie van de gastvrouw van het museum. Een hele staat van dienst dus ten dienste van de gemeenschap. wijs West-Brabant, voorzit ter van de bestuurscommissie Openbaar Voortgezet Onder wijs in Roosendaal en lid van de Commissie van Beroep voor het Katholiek Primair Onderwijs en lid van de Cen trale Commissie van Beroep voor het Katholiek Voortgezet Onderwijs. Van 2002-2005 was hij vertrouwenspersoon voor het openbaar primair onder wijs op Goeree-Overflakkee en heeft diverse malen met succes bemiddeld bij conflicten tus sen ouders en scholen/school directeuren. Sinds 2005 is hij voorzitter van het bestuur van de Stichting Openbaar Primair Onderwijs Cloeree-Overflak- kee. Maar ook buiten onderwijster rein was Van Moorsel actief. Van 1985-1990 was hij voor zitter van het bestuur van de Oranjevereniging Dirksland. Van 1980-1993 en van 2001- heden was/is bij secretaris van bet bestuur van het Nederland se Rode Kruis afd. Dirksland, Herkingen en Melissant en was hij het afgelopen jaar tevens voorzitter van het district Goe ree-Overflakkee van het Neder landse Rode Kruis, 'lenslotte is hij sinds 1992 secretaris van het bestuur van de Slichting voor Regionele Cultuur de Heul. In de gemeente Oostflakkee heeft burgemeester Van Pelt drie Koninklijke Onderscheidingen uit mogen reiken, te weten aan de heren R.A. Winkels en T.D. van Kempen en aan mevrouw W.H.C, van Eijkeren-Buijs, alle drie woonachtig te Oude-Tonge, alwaar ze hun onderscheiding kregen uitgereikt in het gemeentehuis; alle drie werden ze ook benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Foto: Persbum Flakkee Vl.n.r. mevr. Van Eijkeren-Buiji, burg. \'un i'eli, de heer ]'an Kempen en de heer Winkels. De heer Winkels heeft een voet reis naar Rome gemaakt (2242 km) en heeft daarmee een sponsorbijdrage van 22.500 verkregen ten behoeve van hospice Calando te Dirksland. De overleden echtgenote van de heer Winkels is daar korte tijd verzorgd. De heer Winkels was zo onder de indruk van de inzet van de daarbij betrok ken vrijwilligers, zonder dat er voldoende financiële middelen zijn, dat hij besloot de sponsor- tocht te gaan maken. Overigens heeft de heer Winkels daarnaast een bredere inzet ten dienste van de maatschappij getoond, in diverse vrijwillige functies. Mevrouw Van Eijkeren-Buijs is erg actief als vrijwilliger op vele gebieden. Zo zet ze zich al jaren in voor de voetbal vereniging DBGC, de Rooms Katholieke Kerk en verzor gingshuis Ebbe en Vloed. Ook voor de Oecumenische werk groep (een samenwerkings verband van verschillende kerken om eenheid en begrip te bevorderen tussen Christe nen), Stichting Wereldwinkel, Amnesty International en de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Oostflakkee is zij zeer actief. De heer Van Kempen is sinds 1989 lid van de Vereniging Oud Militairen Indië en Nieuw Gui- neagangers ZHZ, die als doel stelling heeft de belangenbe hartiging van oud-militairen die hebben gediend in het voorma lig Nederlands Indië en Nieuw Guinea in de periode 1945 tot 1962. Hij treedt op als leden werver en sociaal medewerker. Hij bezoekt regelmatig nieuwe leden en houdt zich bezig met de nazorg. Hij is één van de ini- tiatoren voor de oprichting van de zogenaamde Indië-Monu- menten en heeft daarvoor con tact gelegd met burgemeesters in diverse gemeenten. Tevens heeft hij zich ingezet voor de jaarlijkse herdenkingen bij genoemde monumenten. Vervolg op pagina 4 Voor al uw vijver, tuin en speelplezier surf snel naar... www.vijverbenodigdheden.nl Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl ^^S.CENr,^^ wwwbrllcentrumkeuvelaoLnl Zondpod 56 - Middelhornis - Telefoon (0187) 48 34 37 Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 vvvvw.dewaalhoveniers.nl www.autobedrijf-admiraal.nl Buri^emeesler \aii de lelde heeft lojiiiil de nieuwe Irouwtajel onlliuld. Rondom het Nederlandse 'JA' staat ditzelfde 'ja' in nog zestien andere talen. Foto: Adri van der Laan Auiiê&hif^ S. S AdmiMOl CK't». GOEDEREEDE - Donder dagmiddag waren burge meester Van de Velde van de gemeente Goedereede, leden van de Stichting Goereese Gemeenschap en een aantal bijzondere ambtenaren van de bur gerlijke stand aanwezig toen 'Het Geheim van de Toren van Goeree' werd onthuld. Voor de lezers van deze krant was het geen geheim meer wat er onder de Europese vlag in de toren was verborgen. In één van onze eerdere uitgaven waren we getui ge van de vervaardiging van de bijzondere trouw- tafel bij Cor Wagemaker Marmer en Graniet BV in Middelharnis. Door Adri van der Laan Vrijdagmiddag waren er maar liefst drie paren die elkaar voor de ambtenaar van de burgerlij ke stand het ja-woord gaven en aan het echtpaar Van Splunder- Vreeswijk was het de eer om de allereerste te zijn om op in de nabijheid van deze bijzondere tafel elkaar trouw te beloven. De voorzitter van de Stich ting Goereese Gemeenschap, die het Torenmuseum in haar beheer heeft, Hans van Esveld was dan ook trots dat de oude geleende tafel van Matthijs Mijnders plaats kon maken voor een nieuwe natuurstenen tafel. Van Esveld wees erop dat steeds meer trouwlusügen ervoor kiezen om hun huwelijk in de expositieruimte van de eeuwen oude toren te starten. En zoals het een goed gastheer betaamt, wil de Süchting deze bruidspa ren dan ook in stijl ontvangen en daarom schaftte men deze bijzondere 'Europese tafel' aan. Ondanks dat het aantal huwe lijkssluitingen in de Toren toe neemt, liep er het bezoekers aantal vorig jaar terug, want er namen maar 8.000 bezoekers een kijkje in de Goereese Dom. In 2005 waren dit er nog zo'n 9.000. De Stichting Goereese Gemeenschap had berekend dat de helft van deze bezoe kers buitenlanders waren en daar weer de helft van waren Duitsers. Van Esveld deed dan ook aan de VVV de suggestie om reclame te maken om ook Duitse paren hun huwelijk in de Toren te laten sluiten, nu hiervoor een echte Europese tafel beschikbaar is. Overigens wijl hij de terugloop van het bezoekersaantal van vorig jaar aan de toen wisselende weers omstandigheden. Voordat burgemeester Van de Velde met het weghalen van de Europese vlag de nieuwe trouwtafel onthulde, gaf André Kastelein van de Stichting Goe reese Gemeenschap en initia tiefnemer tot de aanschaf van de tafel uitleg over de totstand koming van de tafel. Zeven tien ja-woorden in vrijwel alle talen van de zeven en twintig Europese landen prijken op de tafel. Kastelein legde uit dat het nog niet zo eenvoudig was geweest om de juiste Ja's' te pakken te krijgen. Als voor beeld noemde hij dat de Ieren in hun Keltische taal het woord ja' niet kennen omdat dit altijd met een werkwoord verbon den is. Hij heeft hier zelfs de Ierse ambassadeur voor moe ten raadplegen. Uiteindelijk heeft men Ierland maar onder het Engelse 'Yes' laten vallen. Ook de afwijkende accenten en tekens vroegen wel wat impro visatietalent van Cor Wagema ker, de bouwer van de tafel. Nadat de burgemeester Van de Velde de tafel had onthuld, bleek dat de genodigden het initiatief zeer op prijs stelden. Nu er steeds meer trouwerijen in de Toren plaatsvinden, zou de Stichting Goereese Gemeen schap het zeer op prijs stellen als er nog een mooie glazen kathe der in de Toren zou kunnen worden geplaatst. Maar nadat de Stichting zelf al voor een pas sende kroonluchter en de nieu we tafel heeft gezorgd, komt de bodem van de 'geldkist' in zicht. Graag zouden zij dan ook een beroep doen op de projectsub sidie van de gemeente om een dergelijk spreekgestoelte voor de Toren te verwerven. De taken van gedeputeerde Asje van Dijk (Verkeer en Ver voer en Economie) van de pro vincie Zuid-Holland wordt tij dens de maanden mei en juni waargenomen door zijn col lega-gedeputeerden. Van Dijk ondergaat in de maand mei een bypassoperatie. De por tefeuille Verkeer en Vervoer wordt tijdens zijn afwezigheid waargenomen door gedepu teerde Martin Huls, die dit onderwerp tijdens de vorige collegeperiode in portefeuille had. Gedeputeerde Erik van Heijningen neemt Economie onder zijn hoede. Naar ver wachting zal gedeputeerde Asje van Dijk medio juni een begin maken met de hervat ting van zijn taken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1