Van bestrijder van schoorsteenbrandjes tot brede, multifunctionele hulpverlener Activiteiten Koninginnedag 2007 Weer Alzheimer Inloop avond te Middelharnis 75 jaar Sominelsdijkse brandweer EIIAtlDEr-IIIEUWS Met pittig fanatisme Zandzakken op de Kaai Noordelijke Delta Met grote liefde Stoer imago' Daadkracht en vriendschap Meer een manager Zo afwisselend Ouddorp Goedereede Stellendam Melissant Herkingen Dirksland Sommelsdijk Middelharnis Achthuizen PAGINA 6 VRIJDAG 27 APRIL 2007 SOMMELSDIJK - Dit jaar viert de Sommels- dijkse brandweer het 75- jarig bestaan. Het korps werd op 1 juli 1932 opge richt door wethouder Dij kers, gemeentesecretaris Knape en de heer C. Jop- pe, en kwam in de plaats van de 'plichtbrandweer'. De Sommelsdijkse brand weer ging van start met een motorspuit van de fir ma Bikker te Rotterdam. Het apparaat kostte 3.000 gulden - een bedrag waar voor je 75 jaar later nog geen brandweerpak kunt kopen - en was in staat 500 liter water per minuut te pompen. Er is sinds 1932 veel veranderd. Oud-com- mandant M. Peekstok en de huidige commandant Mijndert van Nimwegen vertellen erover. En over 'het virus' dat brand weerlieden bevlogenheid geeft. Door Kees van Rixoort Peekstok: "In 1966 was de samenvoeging van de gemeen ten Middelharnis, Sommels- dijk, Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet. Drie jaar later, per 1 januari 1969, werd ik benoemd tot ondercomman dant van de brandweer De heer Scherpenisse, directeur gemeentewerken, werd com mandant. Onder het comman do vielen de vier plaatselijke korpsen. Dat er drie jaar tus sen de vorming van de nieuwe gemeente en de benoeming zat, had te maken met perike len: moesten de vier korpsen ook worden samengevoegd oi' moesten ze blijven bestaan? Men kwam er niet goed uit. Het sudderde door, totdat bur gemeester Van Es de knoop doorhakte. Hij wilde duidelijk heid." De vier korpsen bleven bestaan en bestaan ruim veer tigjaar later nog steeds. Voordat Peekstok ondercom mandant werd, was hij chauf feur/pompbediende bij de brandweer van Sommelsdijk. Zijn benoeming had hij deels te danken aan een aantal opleidingen, waaronder die aan de Brandweerschool van de Koninklijke Luchtmacht in Deelen. "Mijn vader zat 25 jaar bij de vrijwillige brandweer", ver klaart de inwoner van Som melsdijk 'het virus' waarmee hij al van jongs af aan is behept. "Hij was eerste machinist. Het was een vaste gewoonte om elke zaterdagmiddag de twee motorspuiten te controleren. Ze waren gestationeerd aan het Marktveld, in het brand spuithuisje tegen de kerk, dat er nu niet meer is. Ik ging altijd mee. We lieten de spui ten draaien, controleerden de brandstof, de olie, enzovoorts. Al gauw wist ik precies hoe ik die motorspuiten aan de gang kon krijgen." "Op een gegeven moment", De huidige brandweercommandant Van Nimwegen (l.) en de vroegere cummandant Peekstok bij de Sommelsdijkse kazerne. FbLo: Persbiiro Flakkee vervolgt Peekstok, "hield bur gemeester Reinders een alarm oefening. De openbare lagere school aan de Binnenweg in Sommelsdijk stond zogenaamd in brand. Een ordonnans kwam aanzeggen dat er brand was; zo ging dat toen. Maar mijn \ader was niet thuis; die had een ver gadering. Dus ik dacht: dan ga ik toch. We rukten uit met pit tig fanatisme. Op de Wurft was een open geboorde put voor de bluswatervoorziening. Eén van de motorspuiten werd opge steld, de slangen werden uitge rold, maar een pompbediende was er niet. Een brandweer vroeg of ik het kon. Ik startte de motorspuit en haalde water op cle pomp. Commandant Bienefelt stelde me daarop aan als aspirant-brandwacht. Ik was zestien jaar en zou niet lang daarna verjaren." Twee jaar later, op 5 december 1952, kreeg zowel het korps van Sommelsdijk als het korps van Middelharnis een nieuwe autospuit. "Voor beide korpsen was het de eerste autospuit", herinnert Peekstok zich. "Ze kregen allebei een Austin met een poinpcapaciteit van 2500 liter per minuut. Ze kostten 35.000 gulden." De autospuiten kwamen niet lang daarna goed van pas, want na de watersnoodramp van 1 februari 1953 was er erg veel werk te doen voor de brandweer "Eén van de eer ste dingen was het leggen van zandzakken op de Kaai om het water zoveel mogelijk tegen te houden. Later kwam het water overigens van de andere kant. We hebben met een motor spuit op een brandweerwagen de kelders van de gasfabriek kunnen leegpompen. Anders was de fabriek onherroepelijk plat gegaan." "Van 1 februari tot 1 april, acht weken lang, was de brandweer constant bezig. Hoofdzakelijk met het leegpompen van kel ders, 'vaten' bij de boerderijen en trassen. Het was allemaal even vies en zout. Ook verricht- Alzheimer Inloopavond Goeree-Over flakkee/ Hoekse Waard nodigt belangstellenden uit voor haar eerstvolgende inloopavond, woensdag avond 2 mei a.s., in het Wijkcentrum te Middel harnis, waarbij notaris mr. J. Benschop hoopt te spreken over het onder werp 'Juridische zaken rond dementie'. De Alzheimer Inloopavond is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, fami lieleden, vrienden en hulpver leners. Onder leiding van des kundige gespreksleiders krijgt men hier voorlichting over allerlei aspecten van dementie, ledere bijeenkomst staat een onderwerp centraal. De bijeen komst begint met een interview met een deskundig gastspreker. Dit duurt ongeveer een half uur. Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in discus sie te gaan. Er is volop ruimte voor discussie en het uitwisse len van ervaringen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun problemen in alle openheid naar voren brengen. Ook is er op deze avonden een informatietafel aanwezig met boeken, folders, enz. Na afloop kan desgewenst nog iets worden gedronken én met elkaar, worden nagepraat. Het programma duurt van 19.30 tot 21.30 uur; de deu ren gaan open om 19.00 uur. De entree is gratis, evenals het welkomst kopje koffie of thee. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. De Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard wordt gehouden in Wijkcentrum Middelharnis, Doetinchemsestraat 27 te Mid delharnis. Er is voldoende gelegenheid om te parkeren. Het gebouw is rolstoelvrien- delijk en rookvrij. Lijn 135 en 137 van het openbaar vervoei-, alsook de bustaxi's 635 en 637 stoppen voor de deur. Kunt u niet komen omdat u iemand moet verzorgen? Bel dan even. Ook voor nadere informatie kuirt u contact opnemen met de secretaris van de Alzheimer afdeling, de heer C.or Besuyen, tel.: 0187-485344. De Alzheimer Inloopavond te Middelharnis is een activiteit van Alzheimer Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee/ Hoekse Waard. te de brandweer hulpdiensten. We haalden dieren binnen en maakten de landingsplaats voor de helikopters, net bui ten Sommelsdijk, klaar. Met een motorbrandspuit van de Leidse brandweer hebben we de watertoren volgepompt. Er was namelijk een hoofdtrans portleiding gebarsten bij Stel- lendam. Om de watervoorzie ning op de rest van Flakkee op peil te houden, moesten we druk op de leidingen houden door de watertoren te vullen, ledere pompbediende had vier uur dienst. Het was enorm koud, de pakken van toen waren niet te vergelijken met die van' nu. Maar we stonden vlakbij een bakkerij in Melis sant en die zorgde voor koffie en broodjes. Je moest constant die metertjes in de gaten hou den; voldoende druk houden, daar ging het om. Ach, je deed veel ervaring op." Op 1 mei 1980 ging comman dant Scherpenisse met pensi oen. Ondercomniandant Peek stok volgde hem op en kwam in vaste dienst bij de gemeente Middelharnis. Hij kreeg al snel te maken met een reorgani satie. Minister Wiegel hief de BB (Bescherming Bevolking) op en introduceerde de regio nale brandweer in Nederland. "Goeree-Overflakkee kwam bij dé regio Noordelijke Delta; Rotterdam en omstreken. Eén gemeente ging overigens niet mee; Oostflakkee sloot zich aan bij Zuid-Holland Zuid." Zo kreeg commandant Peekstok niet alleen te maken met de vier plaatselijke korpsen van Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet, maar ook met het grotere verband van de subre gio Goeree-Overflakkee en de regio Noordelijke Delta. Het vergaderwerk nam toe. De relaties tussen de brand weer en de gemeente zijn altijd goed geweest, benadrukt Peekstok meerdere malen. "De burgemeesters zijn eigenlijk allemaal brandweer-minded. Daarnaast heb ik als comman dant altijd een goede verstand houding gehad met de korp sen. Ik heb de bluseenheden altijd in hun waarde gelaten en ze ook regelmatig bezocht. De taken van de commandant? Je hebt de algehele leiding over het korps. Je moet ervoor zorgen dat het korps zo goed mogelijk inzetbaar is. Denk aan het materiaal, de bluskle- ding, noem maar op. Je bent in feite de directeur van het bedrijf Je bent er verantwoor delijk voor. Het belangrijkste is de veiligheid. Je grootste angst is dat één van je mensen niet terugkomt. Dan komt er wat op je af, hoor." "In 1993 zwaaide ik af Ik had al een halfjaar eerder met pen sioen gekund, maar ik wilde nog graag een project afron den: een nieuwe autospuit voor Nieuwe-Tonge", zegt Peekstok. "Ik kijk met groot genoegen terug op het brandweerwerk. Ik heb het met grote liefde en veel interesse gedaan. En het belangrijkste daarbij was: je inzetten voor je medemens." De oud-commandant vertelt dat hij veel branden en ver keersongelukken heeft meege maakt. "De eagste brand was er een met dodelijke afloop." Hij weet het nog precies. "Het was Goede Vrijdag en toen ik kwam aanrijden sloegen de vlammen al do<n- het dak. We konden er niet meer in." Het beeld van de twee slachtoffers was verschrik kelijk. Peekstok: "Heel ingrij pend. Je staat machteloos en kan niets doen. Diep tragisch." Een verkeersongeval met vier jonge slachtoffers tijdens de jaarwisseling van 1979-1980. De beelden raakt hij niet meer kwijt. "Verschrikkelijk. Maar je móet handelen." Volgens Mijndert van Nimwe gen - die nu commandant is,'al heet de functie tegenwoordig hoofd repressie - is één van de veranderingen in de loop der tijden de enorme toename van het aantal verkeersongeval len. "Vroeger had je vooral te inaken met schoorsteenbrand jes, maar tegenwoordig word je veel meer geconfronteerd met de dood. In 2005 hadden we op Goeree-Overflakkee der tien dodelijke verkeersongeval len. De brandweer is veel meer een algemene hulpverleners organisatie geworden. Toen ik begin jaren tachtig begon bij de brandweer van Stad aan 't Haringvliet - ik ben trouwens nog aangenomen door meneer Peekstok - hadden we tien of twaalf uitrukken per jaar. Nu zijn het er veertig of vijftig. Niet alleen voor branden en verkeersongevallen, maar ook voor gaslekkages, het oprollen van hennepkwekerijen, enzo voorts. De brandweer is anno 2007 breed en multifunctioneel inzetbaar. Dat betekent ook dat je mensen meer kwaliteiten inoeten hebben en dus anders moeten worden getraind. Het is moeilijker en interessanter geworden." "Brandweermensen hebben een stoer imago, maar als je twee dodelijke ongevallen in één week hebt meegemaakt, dan gaatje dat zeker niet in je koude kleren zitten. Gelukkig kun je in dergelijke gevallen een beroep doen op psycholo gische hulp. Maar uiteindelijk moet je het toch zelf verwer ken." Van Nimwegen kreeg 'het virus' niet van zijn vader, zoals Peekstok. Niet lang nadat hij in Stad aan 't Haringvliet was gaan wonen, stond de bevel voerder op de stoep. Of de nieuwe inwoner van het dorp niet bij de vrijwillige brand weer wilde komen. Mijndert van Nimwegen wist niet wat hij zich erbij moest voorstellen en ging maar eens kijken. "Ston den ze daar op een bordje met vlammen te spuiten. Als het dit is, geloof ik niet dat het wat wordt, zei ik tegen mijn vrouw. Maar ik ging nog eens kijken en binnen een jaar was ik besmet met 'het virus'. Wat dat is? Kameraadschap. Je bent een hecht clubje en dat is iets geweldigs. Je vangt elkaar op en je onderneemt samen iets. Samen ga je 'de strijd' in en doe je iets voor de medemens op je dorp. Nee, ik heb er nooit spijt van gekregen." Zowel Van Nimwegen als Peek stok roemt de brandweerwed strijden. De eerste: "Zonder die wedstrijden mis je de brand- weercultuin-. Op die manier hou je de zaak levendig, krijg je daadkracht en vriendschap. Het is net één grote familie bij die wedstrijden. Een uitruk is iets heel anders. Dan heb je een heel ander gevoel." Peek stok: 'Je vergeet nooit meer datje tijdens de internationale wedstrijden in Mulhouse in Frankrijk voor de eerste keer brons in de wacht sleepte. Er zijn in de loop der tijden ook diverse landskampioenschap pen binnengehaald. Nee, de prijzenkast van het korps Som melsdijk liegt er niet om." Beide commandanten roemen ook de bezieling van al die vrij willigers. "Ik heb nooit enige slapheid gemerkt. Altijd was er een stuk fanatisme", blikt Peekstok terug. Van Nimwe gen: "Er is niet veel veranderd. Iedereen gaat er voor en er heerst een gezonde rivaliteit. Tijdens de wedstrijden ook; je ziet jongens van 40, 50 jaar juichen en springen als ze een prijs hebben gehaald. En als de prestaties minder zijn bij zo'n wedstrijd, dan zie je ook dat ze er alles aan doen om het beter te gaan doen. Het zijn allemaal vrijwilligers, maar er wordt heel wat van ze verwacht. De opleidingseisen worden steeds zwaarder. In feite doet een vrijwilliger hetzelfde als een beroepsbrandweerman, maar dan voor een grijpstuiver De vrijwilliger is geen vrijwilliger meer." Peekstok: "De belas ting is enorm. Als de eisen nog meer worden opgeschroefd, nou, dan weet ik niet wat er van komt." Van Nimwegen: "Goede spullen zijn belangrijk voor ze. Goede pakken en goe de bescherming, ze hebben het modernste van wat er te koop is." De huidige commandant ver telt dat het nooit moeilijk was om nieuwe vrijwilligers te wer ven, dat er zelfs wachtlijsten waren. Maar hij vertelt ook dat de 'automatische' werving in een kern als Goedereede nu lijkt te stokken. "We gaan voor het eerst een advertentie plaat sen om nieuwe vrijwilligers aan te trekken." Mijndert van Nimwegen was bevelvoerder van het korps Stad aan 't Haringvliet toen hij gevraagd werd voor de functie van ondercommandant. Als medewerker preventie werk te hij al voor de eilandelijke brandweer. Nu is hij hoofd repressie van de brandweer in de gemeenten Middelharnis en Goedereede. Dat betekent: veel vergaderen en veel bureau- werk. Veel beleidswerk ook, want er verandert van alles. 'Je bent meer een manager. Ik ben vier van de vijf dagen aan het vergaderen. Maar daarnaast vind ik het belangrijk om goe de contacten met de korpsen te hebben. Ik wil niet alleen ach ter mijn bureau zitten." De grootste veranderingen lig gen waarschijnlijk op het vlak van techniek, regelgeving en snelheid. Mijndert van Nim wegen: "Vroeger ging je één keer per maand oefenen. Nu moetje aantoonbaar minimaal 80 uur per jaar aan oefening besteden. We hebben digitale piepers, terwijl we vroeger werkten met een brandschel. Er zijn warmtebeeldcamera's, zodat je door een plafond heen kunt kijken hoe de situatie daar is, en het dus niet meer hoeft weg te breken. Er zijn allerlei soorten meters. En je wordt dag en nacht geïnformeerd. Wat ook veranderd is, zijn de tijdslimieten, al maken al die verkeersdrempels het wel eens moeilijk om daaraan te vol doen. En je moet alles testen, met testrapporten als bewijs. Werkje op hoogte, op een dak of zo, dan moet dat gebeuren in een harnas en aangelijnd. De chauffeurs krijgen slipcur sussen en ze moeten ieder jaar op herhaling." Allemaal veranderingen die in de laatste jaren hun beslag heb ben gekregen. Maar wat geble ven is, is dat het brandweervak een mooi vak is. Daar zijn Peek stok en Van Nimwegen het van harte over eens. De laatste: 'Je rolt er van lieverlee in en dan merk je datje een drive krijgt. Vind je dit niet leuk, dan haak je vanzelf in een vroeg stadium af Maar ik zou het niet kun nen missen. Het is het gevoel van verantwoordelijkheid, het gevoel om mensen te helpen, om vrijwilligers enthousiast te maken en om ze de tools te geven. Het managen van dat alles. Het is zo afwisselend." "Het is ook werken onder hoogspanning", vindt Peek stok. "Maar als je bezig bent, heb je daar geen last van. Dan doe je het werk dat je móet doen." Van Nimwegen: "Brandweermensen werken vaak het beste onder span ning. Je weet wat de gevaren zijn en daar oefen je ook op. ledere uitruk ga je met zijn zessen weg en moetje met zijn zessen weer terugkomen. Daar moet je alles aan doen. Geen risico's nemen; veiligheid staat altijd voorop." 7.30 uur: Fiets-lawaaioptocht. Versier je fiets en hang er zoveel mogelijk blikken en lawaaimakers aan. Vertrek vanaf de muziektent. Prijsjes voor de mooiste 'fietsen' met lawaai. 8.45 uur: Vlag hijsen (m.m.v. leerlingen van de basisscho len en Brassband 'Goncor- dia') bij het standbeeld op de hoek Weststraat/Hoender- dijk, waarmee de dag officieel wordt geopend. 10.00 uur: Muziek in de Vlied- berg m.m.v Brassband 'Gon- cordia'. 10.00-17.00 uur: Start kinder en jeugdactiviteiten: optre dens clown. Bazooka Challen ge, springkussen Giraffe, kin derspeelgoed, Glub Carting, grootste opblaasbare klim wand van Europa, krat stape len, boksbal. Kleedjesmarkt. Optredens Boerenkapel. Er rijdt de hele dag een treintje door het centrum. Ook is er weer een kleedjesmarkt. 11.30 uur: Aubade in dorps kern m.m.v. Brassband 'Con cordia' en toespraak door bur gemeester Van de Velde. 18.00-20.00 uur: Clown Coco 19.45 uur: Vlag strijken. 20.00 uur: Concert m.m.v. Brassband 'Concordia' in dorpskern. 20.30 uur: Prijsuitreiking Lawaaitocht en Puzzel. 21.15 uur: Sluiting festivitei ten in dorpskern. De Oranjevereniging van Goedereede heeft gezorgd voor een Koninginnedag programma met veel vari atie. Traditiegetrouw wordt de dag gestart met klokgelui en trompetgeschal en enkele uren later gevolgd door het hijsen van de vlag en een toe spraak van burgemeester Van de Velde. Gedurende de dag zijn er diverse activiteiten. Voor de kinderen zijn er Oud Hollandse kinderspelen, een heuse ballonwedstrijd en een lampionnenoptocht. Voor de sportievelingen is er de moge lijkheid om de haven op een spectaculaire manier over te steken. Degene met de snel ste tijden kunnen rekenen op leuke prijzen! Verder zijn er de gehele dag muzikale optre dens, o.a. van de Koninklijke Fanfare 'Apollo' en het Shan- tykoor 'Op Volle Kracht'. Hieronder een greep van de activiteiten. 8.00 uur: Klokgelui en trom petgeschal. Een ieder die de vlag uitsteekt, maakt kans op een leuke prijs! 10.00 uur: Aubade, hijsen van de vlag door Scouting, toe spraak burgemeester Van de Velde vanaf de muziektent. Aansluitend concert Konink lijk Fanfare 'Apollo'. 10.45 uur: Oud Hollandse kinderspelen aan de Noord zijde Haven. Prijsuitreiking direct na afloop. 14.00 uur: Spectaculaire Havenoversteek. Wie gaat de haven het snelst op en neer. Terplekke opgeven, prijsuit reiking direct na afloop. 15.00 uur: Ballonnenwed strijd. 16.00 en 17.00 uur: Optreden Shantykoor 'Op volle kracht'. 19.30 uur: Concert Konink lijke Fanfare 'Apollo' vanaf de muziektent. 21.00 uur: Lampionnenop tocht vanaf de Markt met medewerking van Drumband en Majorettes'Voorne&Putten' en Koninklijke Fanfare 'Apol lo' Programmawijzigingen voor behouden. 20.00 uur: Concertterras door Koninklijke Fanfare 'De Hoop' bij Restaurant 'Het Wapen van Stellendam'. 21.15 uur: Lampionnenop tocht vanaf 'Het Wapen van Stellendam'. Het thema voor de Konin ginnedagactiviteiten die de Oranjevereniging van Melis sant dit jaar organiseert, is 'Country&Western'. Er zijn meerdere demonstraties, oude motoren en auto's, rodeos tier, de gehele dag muziek, veel kinderactiviteiten en een speeltoestel, een wedstrijd ringsteken georganiseerd door de 'De Deurdraevers', een demonstratie van de plaat selijke brandweer, een Oran- jemarkt met onder andere bloemen, verse stroopwafels, kleding, rommelmarktspul len, boeken en langs de hele Voorstraat met kramen om lekker langsheen te slenteren. Hieronder een greep uit de activiteiten. 08.00 uur: Vlag uitsteken. 09.00 uur: Kinderontbijt in de loods van Fa. Van den Boogert (deelname gratis). 09.30 uur: Uitdelen ballon nen bij de brandweerkazerne (voor alle kinderen). 10.00 uur: Aubade, toespraak burgemeester Stoop en opla ten ballonnen op het Plein. 11.00 uur: Aanvang kinder spelen en Oranjemarkt. 12.00 uur: Optreden dweil- band 'Valse Hoop'. 13.00 uur: Muziek op het Plein, springkussens, schmin ken, ballenbak, western fotos- hoot. Rodeostier, Cowboy Billy Boem, enz. 13.00 uur: Aanvang Darttoer- nooi bij loods Van den Boo gert. 13.30 uur: Oldtimerclub. 14.00 uur: Ringsteken te paard. 14.00 uur: Brandweerdemon stratie. 17.00 uur: Einde Braderie en Darttoernooi. 8.00-9.00 uur: Oranjeontbijt. 9.30 uur: Kinderspelen (bij school). 11.00 uur: Aubade bij Bejaar dencentrum. 11.30 uur: Oranjeborrel bij Bejaardencentrum. 13.00-17.00 uur: demonstra tie hoefkappen door Simon Lingbeek. 13.15-14.15 uur: eerste ronde ringsteken per paard aan de haven. 14.45-15.40 uur: tweede ron de ringsteken. 18.00 uur: verklede optocht vanaf 'De Bongerd', Molen dijk 65. Thema: 'Grootmoe ders tijd'. 19.00-20.30 uur: Uitvoering Chr. Sint-Annalands Mannen koor D.E.V. in Hervormde kerk. 20.00-23.30 uur: Oranjefeest met muziek. 7.15 uur: Lawaaioptocht voor kinderen op de fiets. Start bij sportcc/mplex 'De Gooye'. 8.45 uur: Optocht schoolkin deren, vertrek vanaf vereni gingsgebouw 'De Schakel'. 9.00 uur: Aubade voor gemeentehuis. 9.45 uur: Zanghulde bij zorg centrum 'Geldershof'. 10.30-11.30 uur: Kindergoo- chelshow door Mr. Vanish in 'De Schakel (toegang gratis). 12.00-18.00 uur: Oranje- markt in centrum: 100 kra men, dweilorkest, vrijmarkt voor kinderen, demonstraties, rommelmarkt, draaiorgel, spelletjes, enz. 12.00-18.00 uur: Beklimming kerktoren. 12.00-17.00 uur: Kinder speelplein op Voorstraat met springkussens, earth shake, trampohnes, muziek, smink- clown en ballonnenclown. 12.00-18.00 uur: Expositie Tramproject, knutselactivitei- ten jeugd, diverse optredens en jumpen op parkeerterrein Kattewacht. 12.00-18.00 uur: 'Kom over de brug' rondom Hervormde kerk, met o.a. troubadour, zes kamp, kleurwedstrijd, boeken- kraam, ballonnenwedstrijd en muzikale intermezzo's in de kerk. 12.00-18.00 uur: Klimwand op hoek Achterdorp/Zomer straat. 21.00 uur: Lampionnenop tocht, vertrek vanaf 'De Scha kel' met omstreeks 21.45 uur officiële afsluiting Koningin nedag en 'Last Post' voor het Gemeentehuis. 22.15-22.30 uur: Vuurwerk vanaf parkeerterrein sport complex 'De Gooye'. Op maandag 30 april 2007 organiseert de Stichting Evene menten Middelharnis StEM) voor de vijfde keer de jaarlijk se aubade te Sommelsdijk. De aanvang is om 8.30 uur in de tuin van verzorgingstehuis De Goede Ree te Sommelsdijk, het college van B en W zullen daarbij aanwezig zijn. Mede werking zal worden verleend door de gemeente Middel harnis, Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo', dirigent Rinus Verhage en een aantal deelnemende scholen. Naast het Wilhelmus zal een aantal bekende Oudhollandse liedjes worden gezongen, waarvan enkele in een modern jasje gestoken. Aansluitend is er van 9.00- 16.00 uur de traditionele bloe men markt in de Voorstraat en op het Marktveld te Sommels dijk. Om 6.00 uur komen de eerste bloemisten hun bloe men en planten uitstallen, zodat om 9.00 uur de verkoop kan starten. Vooraf zal om 7.45 uur vanaf de kerktoren een reveille worden geblazen door leden van 'Sempre Cres cendo'. Van 10.30-11. 30 uur en van 14.00-15.00 uur zullen de 'Neutekrakers' de markt muzi kaal opvrolijken. Om 16.00 uur zal worden gestart met het opruimen van de overge bleven spullen en het schoon maken van het marktterrein. De bewoners van de Voor straat en het Marktveld wor den verzocht auto's en even tuele andere voertuigen vóór a.s. maandag 5.00 uur elders te parkeren. Ook dit jaar bruist op Konin ginnedag het centrum van Middelharnis weer van de activiteiten. Nog voordat de winkels van D'n Diek om 11.00 uur opengaan, kan men al terecht bij de vele kramen van de Oranjemarkt onder aan het Zandpad. Vanaf dat moment mogen de kinderen hun spul letjes te koop aanbieden op de vrijmarkt aan het Zandpad. Daarnaast kunnen ze deelne men aan een zeskamp en spel letjes doen en zullen er diverse leuke attracties worden neer gezet zoals een kinderboerde rij, ballenbak, springkussen en elektrische autootjes. Ook is er een klimwand aanwezig. Op het Diekhuusplein wordt een terras ingericht. Tussen half twaalf en half één kun nen kinderen daar een ballon ophalen om mee te doen aan de ballonnenwedstrijd, die om half één zal plaatsvinden na de officiële opening van het Koninginnedagfeest door burgermeester De Vries. Aan sluitend word er een mode show gehouden wordt op de catwalk op het Diekhuisplein. Boekholt Fashion, Everjeans, Zina Mode, Manuel Beroeps- kleding en de Outdoorshop zullen de kleding verzor gen. Naast optredens op het Diekhuusplein is er ook een open podium op het binnen plein van bouwproject 'Het Knooppunt', waar tussen 13.00 en 16.00 uur koren en musici optreden. Dit jaar is het mogelijk om vanaf Croissy een rondje te doen met paard en wagen of achterin een oude DAF truck. Onderstaand een greep uit de activiteiten. Locatie Diekhuusplein: Vanaf 11.00 uur: Terras, Oranjekraam en muziek op het plein. 11.30-12.30 uur: Uitdelen bal lonnen. 12.30 uur: Officiële opening Koninginnedag door Burger meester De Vries. 13.00-14.00 uur: Eerste Mode show. 14.00-14.15 uur: Demo dans groep. 14.15-15.00 uur: Demon stratie Megasport Demoteam (plein). 15.00-15.15 uur: Demo dans groep. 15.15-16.15 uur: Tweede Modeshow. 17.00 uur: Prijsuitreiking zes kamp en kleurwedstrijd. Locatie Zandpad: Rond 11.00 uur: Omloop van M'nheerse aanmoedigen. Vanaf 11.00 uur: Grote Oran jebraderie, winkels D'n Diek geopend (tot 16.00 uur), vrij markt voor kinderen op het Zandpad en d'n Diek. Vanaf 12.00 uur: Paarden rond de muziektent, kinder boerderij, brandweerspelletjes bij de Hema, Oud-Hollandse kinderspellen, springkussen en ballenbak, khmwand. Vanaf 13.00 uur: Elektrische autootjes. Vanaf 14.00 uur: Zeskamp. Locatie Knooppunt: 12.00-16.00 uur: Open podi um. Locatie Croissy: 12.00-17.00 uur: Rondrit met legertruck of paard en wagen door het dorp. 9.00 uur: Vlag hijsen bij het monument. 10.00 uur: Optocht door het dorp met versierde fietsen, opgetuigde wagens, oude mili taire legervoertuigen en oude brandweerauto, e.d. 11.00-12.00 uur: Kinderspe len en jeugdsurvival op het voetbalveld, met o.a. skippy behendigheidsparcours, sjoel- bakken op zeepbaan, adven- turebaan, doldraaispel met hindernissen, tobbedansen met schuimparty en bananen werpen. 12.30 uur: Prijsuitreiking kin derspelen en jeugdsurvival. 13.30 uur: Kindermarkt 14.00 uur: 8-huuzense Wei land Games, met onder andere doldraaispel met hin dernissen, skippy behendig heidsparcours touwtrekken, buikschuiven, adventurebaan en tobbedansen. Tevens verlo ting en roofvogelshow. 17.30 uur: Prijsuitreiking 8- huuzense Weiland Games.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6