Tussen kameelspinnen en bermbommen Vervolg' verhaal RAAD DAAD Melissant Meditatie EN U Inleveren rommel- marktspuUen Feestactiviteiten -,. Een vreugdevolle herkenning Winnaars paas- actie Rabobank Ophalen oud papier EIÜVt1D01-V1IEUW5 ||R I' é- Enduring Freedom Taliban Moeilijke omstandigheden Legerpredikant Zinloze missie? Herkingen Oude-Tonge PAGINA 5 VRIJDAG 27 APRIL 2007 Blik op kerk "f en samenleving - De Partij voor de Dieren - Marianne Thieme - Maarten 't Hart Dat we in Nederland sinds de verkiezingen van 22 november een Partij vooi de Dieren heb ben kan niemand ontgaan zijn. Evenmin als het feit dat deze Partij erin geslaagd is, twee zetels in de Tweede Kamer te veroveren... Hel zou lachwek kend zijn als het niet zo ernstig was. Eén van de kamerzetels wordt ingenomen door Marianne Thieme die zich blijkbaar het l'Jt van de dieren bijzonder heeft aangetrokken. Dieren kunnen nu eenmaal niet pra ten, mensen zullen het daarom voor hen doen. En van die mensen sprong Marianne er kennelijk uit. Het idee om een Partij voor de Dieren op te richten heeft dui delijk mensen voor de politiek gewonnen. Tenminste, een bekende Nederlander, nie mand minder dan de schrijver Maarten 't Hart, wilde wel als 'lijstduwer' fungeren... Maar 't Hart moest wel inderhaast nog een legitimatiebewijs verwer ven, wat hij heeft gedaan! En in zijn kielzog nam hij de essay ist Rudy Kousbroek en de filo soof Paul Cliteur mee... Maar achteraf bleek Maarten 't Hart - om in de stijl van de dieren te blijven - toch op het verkeerde paard te hebben gewed. Op hoge toon eiste hij namelijk het aftreden van Marianne Thieme... Wat was er gebeurd? Wat was de oorzaak van de kritiek? Wel, Marianne Thieme behoort tot de Zevende Dagsadventis- ten. Dat is een groepering die de rustdag op zaterdag viert (vandaar zevende dag) en die de spoedige wederkomst van Christus verwacht. Vroeger stond de groep bekend als 'sek te', maar tegenwoordig wordt ze tot de kerken gerekend. Je zou toch zeggen: Nou, èn? Niet dat de Zevende Dags- adventisten mijn keuze zou den zijn. Maar dat Marianne Thieme daarbij hoort. Ja, zegt 't Hart, dat is het nu juist. Iemand met zulke achterlijke ideeën kan geen partijvoorzit ter zijn. Stel je voor, die men sen geloven nog dat God de wereld geschapen heeft en dat Chiistus voor de zonde heeft betaald aan het kruis en dat Hij zal terugkomen, enz. Dus het gaat Maarten 't Hart niet om het feit dat Marianne Thieme lid van een kerk is, maar dat zij de Bijbel gelooft... En dan heb je kennelijk voor hem afgedaan. Dan ben je aanhan ger van achterlijke ideeën... We laten nu helemaal buiten beschouwing hoe het kan dat een persoonlijke overtuiging niet bepalend is voor de politie ke stellingname. We signaleren alleen maar dat het voor men sen als Maarten 't Hart blijk baar onmogelijk is, christen te zijn en aan politiek te doen... (jf, zoals iemand heeft gezegd, hij heeft een soort seculiere inquisitie op touw gezet tegen de christelijke leer... Dat is de tolerantie ten top' Maarten 't Hart heeft het geloof der vade ren achter zich gelaten en eist nu van ieder ander dat hij of zij dat ook doet. En wie het niet doet is achterlijk... Waarnemer Deze vraag- en anlwoordrubriek slaat geheel ten dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuius, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenruhriekvermeld. De vragen worden door de.skundigen beantiuoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KLAP'OKSN Altijd als we met vakantie in de bergen zijn, klappen mijn oren dicht en hoor ik slecht. Soms gaan ze suize.n en pijn doen. Weet u iets tegen dat dichtklappen? De huis arts zegt d/it hij er niets aan doen kan. Antwoord: Dut dichtklappen wordt veroorzaakt door het ver schil in luchtdruk. Ons lichaam is gewend aan de hoge lucht druk in ons lage land. Klimt u een berghelling op, dan wordt de luchtdruk lager en stulpt bij de één eerder en heviger clan bij een ander het trom melvlies naar binnen. Bij u blijft die toestand lang bestaan, bij anderen is het meestal snel voorbij. Nu staal de ruimte achter onze tronuiielvliezen via de zgn. Buis van Eustachius in verbinding mei mond en keel holte. Wal u moet doen bij het kliiTunen is dus: veel kauwen en slikken, ook al hebt u niets in uw mond. Vroeger weiden in de oude vliegtuigen zuur tjes, e.d., uitgedeeld om die slikneigingen te bevorderen, wani in stijgende en dalende vliegmachines hadden de pas sagiers nog veel meer last van die luchtdrukverschillen. Nu wordt de luchtdruk in de cabi nes op een vast peil gehouden. Als u ondanks voortdurend kauwen en slikken toch last van uw oor krijgt, kimt u het trom melvlies direct terugduwen door met uw vingers uw neus te sluiten en via uw mond lucht in uw neus te persen. KRUI OP TIJO Mijn moeder zegt, dat ik in de radarber die ik zo graag eet, een theelepel krijt per portie moet doen, omdat anders de kalk in onze beenderen wordt afgebro ken. Is dat nou oud bijgeloof, of heeft ze ergens gelijk? Antwoord: Ze heeft gelijk. Vooral mensen die aanleg heb ben voor de vorming van nier stenen, moeten ofwel fieslist geen rabarber eten, of anders het zuur ervan neutraliseren met wat kalk. Krijt is hiervoor als koolzure kalk een uitste kend middel, maar dan bedoe len we geen schoolkrijtjes, maar het daarvocjr bij drogis ten en apothekers verkrijgbare krijtpoeder. Als u met die kool zure kalk het zuur bindt, hebt u ook minder suiker nodig. Uw moeder heeft dus terecht gewaarschuwd tegen die ont kalking van uw beendergestel, omdat u zo vaak en zo véél rabarber eet. NSELTJEJANS Een eiland in de Oosterschel- demond kreeg de naam Neeltje- jansplaal. Waarom zo'n vreemde naam? Antwoord: Daar zijn al ver schillende lezingen over, maar de naam voor dat werkeiland van de Deltawerken is niet nieuw. De zandplaat, die daar lang voor de aanvang van de afsluitingswerkzaamheden al lag, kreeg die naam nadat daar een vissersboot was vergaan. MIDDELHARNIS - De Jaar- marktcommissie van de Her vormde gemeente (PKN) te Middelharnis zamelt morgen, zaterdag 28 apiil, van 10.00- 11.OO uur weer spullen in voor ■de rommelmarkt. U kunt u uw overtollige doch nog bruik bare spullen weer kwijt bij het jeugdhonk naast de kerk, achter het oude raadhuis. Wie niet in staat is zelf spullen te brengen, kan bellen naar Cor Hameeteman (482967) of Rob van der Welle (643417). De schipper had deze schuit genoemd naar zijn vrouw, Neel- tje Jans. Zij moet een bekende figuur geweest zijn, omdat 7.\\ op de markt van Zierikzee de vis van haar man verkocht en daarbij opviel. ALGENVIJVm Ik had zo'n last van algen, die het water ondoorzichtig maakten, dat ik de vijver in de tuin heb uitge mest en een waterval ga maken, waarlangs ik leidingiuater kan aanvoeren via een ondergrondse slang. Maar hoe raak ik dan straks het algenwater het beste hoijt? Antwoord: Omdat uw vij ver zo diep ligt, kunt u daar geen afvoer naar uw riolering maken. U kunt beter een pompje met filter aanbren gen, clat het vijverwater rond pompt en filtreert. Het blijft dan helder. Voorts moet u de randen hoger maken dan de ■omliggende borders en gazon, zodat er geen grond in de vij ver stroomt als het regent en ook het regenwater er niet via uw tuin ineer inloopt. Want algengrcjei is vaak het gevolg van besmette planten, grond of een verkeerde aanleg. Ook bij teveel schaduw treedt het sterker op. Snoei dus alle over hangende takken weg. Vooruitlopend op Koningin nedag organiseert de Oranje vereniging van Melissant op vrijdag 27 april een lampion- nenoptocht vanaf de parkeer plaats van het voetbalveld. Er wordt verzameld vanaf 21.30 uur, het vertrek is om 22.00 uur, met muzikale begeleiding van Muziekvereniging Tot Nut Genoegen. En zaterdag 28 april is er een Fietspuzzeltocht voor het gehele gezin in en om Melissant. Er kan van 15.00- 15.30 uur worden gestart vanaf het Plein. Deelname is gratis. De discipel dan, ivelken Jezus liefhad, zeide tot Petrus: Hei is de Heere! (Johannes 21:7a) Rabobank Goeree-Overfiakkee heeft onlangs een leuke paas- actie gehouden. Op alle kan toren waren bouwplaten aan wezig voor de jongste klantjes. De bouwplaten konden de kin deren meenemen naar huis en daar een paasmandje van knut selen. Deze werden weer inge leverd met daarin een zo mooi mogelijk beschilderd ei. Er zijn hele leuke eieren ingeleverd, compleet met gezichtjes, haar, bontkragen, glitters en veren. Elke knutselaar kreeg als prijs een aantal chocoladepaaseie- ren. De winnaars van de acne zijn Martijn Melissant uit Oud- dorp (7 jaar), Kirsten van der Est uit Middelharnis (4 jaar), Femke Spierenburg uit Oolt- gensplaat (6 jaar) en Lindsay van den Doel uit Dirksland (6 jaar). Op de zee van Tiberias hebben de discipelen een nacht lang gezwoegd. Ze hebben van alles geprobeerd, maar geen enkel visje gevangen. En dan, in de mrjrgenstond, staatjezus op de oever! Op Zijn woord wordt het net aan de rechterzijde gewor pen. Wat is het gevolg? Ze kun nen het net niet meer trekken ^■anwege de menigte der vissen. En dan staat er: 'De discipel dan, welken Jezus liefhad, zeide tot Petrus: Het is de Heere!' Welke discipel is dat? Dat is Johannes. Met deze omschrijving wordt hij ook op andere plaatsen aange duid. Dus er staat dat Johannes de Heere Jezus liefheeft? Nee, dat staat er niet. Dat is wel waar. Maar hier staat dat Jezus Johan nes zo liefheeft. Het onderwerp is hier Jezus' en 'welken' is het lijdend voorwerp. Vandaar die naamvals-n achter het woordje 'welke'. Wij hebben Hem lief, omdat Hij ons eerst heeft lief gehad! Het is dus Johannes die zegt: 'Het is de Heere!' Zou hij Hem herkend hebben aan Zijn houding? Of misschien aan Zijn stem? Dat zou kun nen. De schapen kennen Zijn stem! Maar in ieder geval herkent Johannes Hem aan de geschonken zegen. Welke zegen? Ze konden het net niet trekken vanwege de menigte der vissen! En o, dan moet het de Heere zijn: met zo'n grote, onverwachte zegen! Dat is gelijk al een les voor ons allen. Als er beproevingen zijn, zeggen we al snel: 'Het is de Heere!' Als er grote slagen val len, is het: 'Het is de Heere!' Maar dat tere Johannes-hart herkent Hem nog eerder in de onverwachte zegen die Hij wegschenkt. Johannes is ver baasd over de rijkdom van Zijn onverdiende weldaden! Wat weet de Heere na een nacht van veel moeite en getob Zijn kinderen op een bijzon dere wijze te verrassen. Wat kunnen ze soms moedeloos neerzitten. En dan is toch Jezus meestal zo dichtbij. Maar ze herkennen Hem niet. Weet u wat dus nodig is in het leven van Gods volk? Dat Christus Zich steeds weer aan Zijn volk bekendmaakt. Want ze vallen er steeds weer met alles wat van hen is buiten. De Heere kan Zijn weldaden alleen kwijt aan arme en lege zondaarshar ten. En als ze dan Hem geen andere toespijs kunnen geven dan hun zonden en schuld, komt de Heere Zelf tot de ziel met de spijs die nimmermeer vergaat. God maakt alleen de armen rijk en vervult alleen de hongerigen met goederen. En dan inogen ze verwonderd en beschaaind uitroepen: 'Het is de Heere!' Johannes mocht Jezus herken nen. In de gave herkentjohan- nes de Gever! Dat is geen van zelfsprekendheid. Als we door Goddelijke genade Christus hebben mogen leren kennen, maar het is daarna zo anders geworden in ons le\en en Hij \erbergt Zich zo, ïvordt het een wonder als we Hem wederom inogen kennen. Of anders gezegd: als Hij Zich wederom openbaart! Maar 'herkennen' veronderstelt dus wel 'ken nen'. En dat kennen van Chris tus zal nooit los kunnen staan van zelfkennis en Godskennis: onze verdorvenheid en verlo renheid in het licht van Gods heiligheid en rechtvaardig heid. Ach, waar blijft een mens dan? Voor Gods gericht zal hij nim mer kunnen bestaan. En wat wordt dan het wonder groot, als in zulke omstandigheden die gezegende Middelaar iets laat zien van Zijn Persoon en van Zijn werk. Te allen tijde zal er in uw leven plaats voor gemaakt moeten worden. Voor het eerst en bij vernieuwing. U ziet het ook in deze geschie denis, dat de Heere meestal begint te werken daar waar ze zelf moeten ophouden. Waar het aan de zijde van de zon daar hopeloos schijnt. Het is nu eenmaal Zijn welbehagen een afgesneden zaak te doen. Dat stervende leven van Gods volk is bepaald geen aangename zaak voor \lees en bloed. Maar als het van de Heere is, heeft het zo'n heerlijke uitkomst: uit het verlies zal de winst gebo ren worden. De Heere maakt leeg om \o\ te maken. En als dan ervaren mag worden, dat het net vol van vissen zit, dan wordt het ook vol van xerwon- dering uitgeroepen: 'Het is de Heere!' Geliefde lezer! Wat is het toch nodig (en dat bij de \oortduur) te leren niet te vissen in het stinkende water van uw eigen bestaan. Maar om nu terecht te komen in dat verse en levende water van het heiligdom van Christus' Borgwerk. Wat een weldaad om dan eens verse vis te mogen vangen. Maar ook om er mee te eindigen in Hem van Wie nu alle weldaden afkomstig zijn: Wat zal ik, met Gods gitnsten overladn. Dien trouwen HEER' voor Zijn ge na vergelden? 'k Zal hij den kelk des heils Zijn naam vermelden. En roepen Hem met blijd' erkevt'nis aan. Dirksland, ds. J. Schipper OUDDORP - Stofstor- men, temperaturen van 60 graden, giftige slangen en beschietingen door de Tali ban. Enkele zaken die het leven van de militairen in Afghanistan typeren. Wie denkt dat de missie naar Uruzgan een makkie is, heeft het mis. "Als de jon gens op pad moesten bui ten het kamp, kwamen ze vaak naar me toe: 'domi nee, even bidden, even een stukje lezen, even praten'. Als het doodsgevaar dreigt, komen de zaken aangaande hun ziel ineens in een heel ander licht te staan." Aan het woord is ds. J. den Boer van de Hersteld Her vormde Gemeente van Urk. Twee jaar geleden is hij vier maanden lang uitgezonden geweest naar Afghanistan. Als legerpredikant van de com mando's. Tijdens een bijeen komst van SGP-Jongeren Goe- dereede in verenigingsgebouw Eben-Haëzer te Ouddorp op vrijdagavond 20 april vertelt hij erover en laat hij een digi tale fotopresentatie zien. "Wij behoorden bij de eerste lichting Nederlandse militai ren die naar Afghanistan gin gen," zegt ds. Den Boer. "We deden mee met de operatie Enduring Freedom, onder de Amerikanen. Het doel was om de Taliban te verdrijven en zo een 'veilig gebied' te creëren voor de VN-niissie die na ons zou komen om het land weer op te bouwen. We opereerden onder gevaarlijker omstandig heden dan de militairen nu." De militairen die in Afghani stan aankomen, landen op het enige vliegveld dat het land rijk is: Kandahar. In deze stad heb ben de Taliban het langst stand gehouden. Uit het omliggende gebied zijn ze nog niet verdre ven. "Het is de vraag of ze wel ooit verdreven zullen worden. Vanuit Pakistan worden steeds weer nieuwe terroristen aan gevoerd." Het lijkt wel alsof de Afghanen nooit onder normale omstan digheden verkeerd hebben. Na 70 jaar door de Engelsen te zijn overheerst, volgde in 1979 een invasie van de Sovjets. Het ver zet tegen de Russen werd aan vankelijk door de VS met geld en wapens gesteund. In dejaren '90 liet de Taliban, afkomstig uit Pakistan, van zich horen. Ze rukten noordwaarts op in een pcjging de RusSen uit het land te verdrijven. Langzamerhand vestigde het "lalibanregime zich in het land, onder leiding van Mullah Mohammed Omar. Hij islamiseerde het land: vrouwen moesten boerka's gaan dragen, voor mannen werd de baard verplicht, tjnderwijs voor vrou wen werd verboden. En dat terwijl Afghanistan van origine geen moslimland is: in 2000 bliezen de Taliban enkele boed dhabeelden op. Afghanistan werd een broeinest van terroris me. Dit duurde totdat de Ame rikanen het land binnenvielen, op zoek naar de schuldige van de aanslagen op 11 september 2001 in de VS. De Saoedi-Ara- biër Osama bin Laden zou zich in Afghanistan ophouden. Dit was echter niet de enige reden. Amerika - en met hen het hele westen - heeft belangen in Afghanistan: oliepijpleidingen rondom de Kaspische Zee. Deze moesten veilig gesteld worden om de oliereserves te waarbor gen en met het Talibanregime aan de macht was dit allerminst zeker. Ook Nederland heeft zich in de oorlog gemengd. Economi sche belangen of strijd tegen het internationale terrorisme? Beide elementen spelen een rol. De oorlog in Afghanistan heeft al heel wat tongen losge maakt, ook in de politiek. Een feit is echter dat Nederland meedoet en onze jongens moe ten erheen. Een pretje is het niet in Afgha nistan. Het klimaat is behoor lijk anders dan in Nederland. "60 graden overdag, 40 's nachts. En dat gaat zomaar door. Elke dag moet je zeven liter water drinken om geen hitteberoerte te krijgen." En om nog maar te zwijgen van het ongedierte dat er rond loopt. Kameelspinnen die door het woestijnzand tijgeren en naar je oksels springen, kleine giftige slangetjes waarvan een beet na 80 minuten dodelijk is, schorpioenen die met de staart omhoog komen aanlopen om te steken. Het is om deze reden dat militairen nooit 's nachts de schuilbunker opzoeken als het kamp beschoten wordt. Al dit ongedierte verzamelt zich daar en vormt een bijna grotere bedreiging dan het vuurwerk van de Taliban. Elke middag raast er een sttrf- storm over de omgeving. Ben je op dat moment buiten, dan zie je pikzwart. Ook in de ten ten dringt het stof docjr. Elke dag moeten militairen hun beddengoed uitkloppen om het ergste stof' kwijt te raken. Nee, de omstandigheden in Afghanistan zijn op geen stuk ken na te vergelijken met die in Nederland. Hoe is net nu om als legerpre dikant mee te gaan? "Het is prachtig werk," zegt ds. Den Boer. "Stuk voor stuk zijn het prima kerels. Natuurlijk is het als militairen onder elkaar ander publiek dan je gemeen te thuis. Buiten het kamp wil len ze je niet zien. De meesten komen op zondag niet naar de kerk, want dat is voor watjes. Maar uit het zicht van anderen trekken ze je toch aan je jas om even met je te praten of om te bidden. Van de GBS heb ik 100 bijbels mee gekregen, maar daar had ik te weinig aan. In een mum van tijd was ik door mijn voorraad." Met enkelen van hen heeft ds. Den Boer nu nog contact. "Via e-mail doen we een bijbelstudie." Aan het eind van de avond kwam de vraag naar voren of deze missie naar Afghanistan wel zin heeft. Het regime is wel gevallen, maar het terrorisme is niet verdwenen. Vanuit Pakistan worden steeds nieuwe troepen aangevoerd. Het ter rorisme wordt gefinancierd uit de opbrengsten van de hen- nepkweek. Zal het oude regime niet heel snel terugkeren als de militairen hun biezen gepakt hebben? "Ongetwijfeld", zegt ds. Den Boer. "Toch durf ik te zeggen dat deze missie zin heeft, als ik zie wat onze jon gens allemaal ai bei'eikt heb ben in de paar jaar dat ze er nu zitten. Maar we zitten echt in een spagaat. Als we weggaan, zal Afghanistan vlug weer weg zinken in de situatie van enkele jaren geleden. Maar er altijd blijven kunnen we ook niet." In Herkingen wordt morgen, zaterdag 28 april, het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur. VVilt u het papier (geen plastic en drankenkartons, e.d.) tij dig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? Morgen, zaterdag 28 april, zal in heel Oude-Tonge het oud papier weer worden opgehaald. Wilt u het papier vóór 9.00 uur duidelijk zicht baar langs de weg zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Her vormde gemeente. 67- Niets, niets, letterlijk niets. Doch dat zou hem niet weer overkomen. Ja zeker, zich met een dood vogeltje blij te laten maken, welzeker. Hij was gek geweest, dat hij het nog geloofd had ook. Het was toch allemaal maar bedrog, voor de gek-hoiiderij. Nijdig smeet hij zich om, het ledikant kraakte heftig. Hoe laat zou het al zijn? Wat kon het hem ook schelen al sliep hij de gehe le nacht niet. Het was toch op zijn ondergang toegelegd. Even gevoelde hij het slechte, het boze, het goddeloze van zijn gedach- tenstrooni. Was dat wel waar, wat hij zichzelf lag wijs te maken? Was dat werkelijk wel waar? Was de Heere dus een tiran? Een, Die er genoegen in schepte om hem te plagen? Had de Heere het daar nu naar gemaakt .vandaag? 'Ja!" klonk venijnig een stemmetje. "Neen!" fluisterde schuchter een ander. Even weiden zachtere gevoelens in Evert op. Hij leefde nog en de Heere had hem toch gemakkelijk neer kun nen slaan. Hij had al in de eeuwigheid kunnen zijn en dan.... Of. zijn moe der had dood en verminkt kunnen zijn, tot as verteerd door de loeiende vlammen. Het was niet gebeurd. Hij en zijn moeder leefden nog, waren nog bij elkaar. Wie weet, inisschien was dit het laatste wel, misschien zou de Heere nu voortaan.... Daar dan, sufï'erd die hij was, daar lag hij nu al wéér van die schone lucht kastelen op te bouwen, dat toch alle maal fatamorgana's, luchtbespiege- lingen zouden blijken te zijn. Neen, neen, hij deed het niet meer, hij liet zich niet meer beetnemen. "Het.... is.... niét.... waar!" zei hij zacht voor zichzelf, langzaam woord voor woord uitsprekend, want van al die schone, mooie gedachten kwam toch niets uit. Integendeel, hoe meer hij er zich in verkneuterd, hoe meer hij er zich in verlustigd had, des te groter was steeds de ontnuchtering geweest, des te sinartelijker zijn gewaarwordingen, des te grievender de teleurstelling. Zie je wet, aan het raadsbesluit Gods viel tóch niet te tornen, daaraan was, alle schone regelen ten spijt, toch niets te veranderen. En zoals het met de tijde lijke zaken ging, zo ging het natuur lijk óók met de dingen, die de eeu wigheid betrofTen. Net eender, niets geen verschil. Besloten was besloten. Hij had gebeden, gesinéékt om uit- redding van zijn tijdelijke noden en dit was het antwoord er op geweest. Hij had gebeden honderdmaal, neen, wel duizendmaal om bekering, om een nieuw hart en het antwoord....? Och, dat zou hij strakjes wel gewaar worden, wanneer hij in het verderf geslingerd werd. Welja, daar zou het wel op uitlopen. Hij was toch een ver worpene, één, die voor de rampzalig heid bestemd was. Wat schoot hij er dan mee op om netjes, ingetogen en ernstig te leven. Het zou slechts zijn verdoemenis des te zwaarder maken. Was het maar niet beter om alles, de gehele godsdienst voorgoed van zich af te schudden? Zou dat niet het ver standigste zijn? Weer schrok hij even voor zijn opwellingen terug. Hij voel de het, hij ging te ver, véél te ver. Een zacht waarschuwend stemmetje ried hem aan terug te keren, zich er tegen te verzetten, de duivel geen plaats te geven, maar te wederstaan. Doch opnieuw golfde het in hem op. Waaróm dan, waaróm dan dat alles? Wat was er dan toch? Laat God het- hem dan zeggen, laat God het hem dan bekend maken. Dan kon hij het verbeteren, dan kon hij zich er voor wachten. Maar dat gebeurde niet, neen, nattitir- lijk niet, want dan zou de reden om hem te slaan weggenomen worden en dat mocht niet. Hij lag te trillen in zijn bed van opgewondenheid, zijn vuis ten balden zich. Het was al lang weer licht geworden; eerst heel vaag, daar na al helderder, tenslotte volop dag. Hij had er geen erg in gehad. Het was niet eens tot hem doorgedrongen. Vanavond was hij zo lelijk tegen Dora geweest, misschien maakte dié het ook nog wel uit, Wel ja, dat ontbrak er nog maar aan, dat kon er ook nog wel bij. Zijn rug was breed genoeg, moest je denken. En dan was hij zelf de oorzaak er van, dan was het zijn eigen schuld. Och wat, besloten was het. En als er nu besloten was, dat hij dat zelf moest doen, dan dééd hij het ook. Dan werd hij daar wel naar toe gedreven, dan kón hij niet anders. Hij lag te zweten onder de dekens, trapte ze kwaad weg, hoorde niet de zachte voetstappen, die voorzichtig de trap opkraakten. God kon alles verhinderen, óók dat hij nu niet zo lag te tobben. Dan moesten die lelijke gedachten maar van hem weggenomen worden. Maar dat gebeurde niet, omdat.... omdat er wel besloten zou zijn, dat hij verloren móést gaan. De Heere was dus eigen lijk zelfde oorzaak van zijn.... Klop, klop, klop! la!" "Evert, 't is tijd. Maar zachtjes, hoor, want je moeder slaapt nog, maak haar dan niet wakker," klonk de zacht gedempte stem van vrouw Van Vliet. "Ik kom," antwoordde hij van de weeromstuit óók zachtjes. Gelukkig, misschien kreeg hij nu wat afleiding. Een zware, doffe hoofd pijn lag als een klemmende band boven zijn ogen. Geruisloos waste en kleedde hij zich, wilde toen zonder meer het kamertje verlaten. Bidden deed hij niet. Hij had de deur reeds geopend, duifde toch niet gtjed. Dat had hij nog nóóit overgeslagen en nu wel? Onwillig sloot hij het deurtje weer, wierp zich nijdig voor de stoel, bleef even liggen, stond tóch weer op. Bidden...? Kon hij zó bidden??? Hij voelde het even als een bespotting, als een terging van de Heere. Zacht verliet hij het kamertje, sloop onhoorbaar de trap af, voorzichtig, om door in de hoekjes van de treden te trappen het ergerlijke kraken te verhinderen. Even luisterde hij aan de deur van de logeerkamer, hield de adem in. Alles bleef rustig gelukkig, zijn moeder sliep tenminste nog. Behoedzaam daalde hij ook de twee de trap af, bleef een ogenblikje aar zelend voor de kamerdeur stil staan. Zijn hart klopte hoorbaar. Hij hoorde niets. Zou er dan niemand binnen zijn? Resoluut draaide hij de kruk om en trad binnen. Neen, de kamer was niet verlaten. In zijn stoel voor het raam, rustig zijn pijpje rokend, zat Van Vliet zwijgend naar buiten te staren. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5