Nieuwe leesboeken Tassen voor jubilerende brandweer Jubileumconcert perfect Notariële Column Gratis orgelspelen in Zeeland Een indrukwekkend voorjaarsconcert mandolineorkest Ëstampida groot succes Wetjes en Weetjes De mogelijkheden van 'oude lijfrentepolissen' Winnaar reischeque Albert Heijn Funvismiddag J^SS^ Visser Visser Aansprakelijkheid vrijwilligers EiiAriDEn-niEuws Ronald Trilogie "-^"'^ Deel 1: Op weg naar ntorgen 'Raad eens wie er op onze uitvoering l«)mt spelen', n'öu wie...?'. Zo begint hei eerste deel van de bekende Ronald Trilogie van Ali Drost-Brouwer. Het boek mag dan opnieuw uitgegeven en qua omslag vernieuwd zijn, de inhoud is gelijk gebleven. In dit eerste deel gaat hel om de personen Rosalyn en Ronald. Zij vinden elkaar na lange tijd weer terug, maar met hoeveel hindernis sen gaat dit gepaard? Het geloof staat erg tussen beiden in, gezien Rosalyn hier vast voor staat, en Ronald een heel ander leven leidt. Zal dit hun liefde voor elkaar in de weg blijven staan, of komt er een omkeer? Er ligt in het boek nog een onverwachte wending. De auteur bezigt veel zoete woor den, deze stijl van schrijven moet je wel aanspreken. Het eerste deel, stevig gebonden en met een omslagillustratie van Dick var\ de Pol, biedt 284 pagina's leesplezier met een verantwoorde boodschap. 'Op weg naar morgen' wordt uiter aard gevolgd door een tweede en een derde deel. Uitgeverij De Ramshoorn 2005, 284 pag. geb., ISBN 90 764 641 6, NUR 343, prijs 17,95. full copy-service ^^^BBBm Schenking aan meerjarig kind Overbrugging tot pensioendatum Uitstellen van aankoop lijfrentetermijnen Afkoop Conclusie PAGINA 4 VRIJDAG 27 APRIL 2007 BOEKEN ¥.fi .MIZIEK VAN DER BOOM VoorMraai 41 - 3245 BG SomnieMijk Tel (018714826 14-Fax (l)1M7i 4845 20 Deel 2: Voorbij de horizon Sasja staat nagenoeg alleen op de wereld. Bijna alles wat haar lief was, is haar ontvallen. En dat op haar leeftijd. Deze gebeurtenissen vormen Sasja tot een niet al te optimistische jonge vrouw. Ze ontvlucht haar omgeving en stapt op goed geluk op de bus. Waar die haar zal brengen, interesseert haar eigenlijk niet. Toch is ze blij als ze, aan het eind van haar krach ten. Marcel ontmoet. Hij vangt haar op en uit de vriendschap die ontstaat, lijkt iets moois te bloeien. Totdat het leven haar opnieuw iets ontneemt wat haar lief is. Opnieuw een droevige wending in het leven van deze jonge vrouw. Haar wankele geloof in God krijgt het zwaar te verduren. Kan een God die zoiets toelaat wel liefde zijn? Ze kan zich niet voorstellen dat voor haar nog geluk is wegge legd. Of is er in haar leven toch nog plaats voor een nieuwe relatie? Je vraagt je af waarom het boek in de Ronald Trilogie thuishoort, maar op het eind komt de bewuste Ronald dan toch om de hoek kijken. Het boek bevat uiteraard dezelf de schrijfstijl als deel 1. Het geheel telt 207 pagina's en is stevig gebonden. De omslag is voorzien van een illustratie van Dick van de Pol. Uitgeverij De Ramshoorn 2006, ISBN 90- 76466-48-3, NUR 343, prijs: €17.95. Deel 3: Als een bloem in het gras In deel 3 van de Ronald-serie van Ali C. Drost-Brouwer, komt de hoofdpersoon Sasja stukje bij beetje het overlijden van haar vriend Marcel te boven. Dat wil niet zeggen dat alle vragen zijn opgelost. Om nog verder tot zichzelf te komen vertrekt Sasja voor een tijdje naar Ameland. Ze probeert er rust te vinden, maar Ronald van der Vinne, die we in eer dere delen al ontmoetten, laat haar niet met rust. Hoewel deze twee mensen nog veel moeten leren, wordt de band tussen hen steeds hechter. Hoe het verder loopt met Ronald en Sasja krijgen we naar alle waarschijnlijkheid te lezen in een vierde deel, dat evenals de voorgaande, zal worden uit gegeven bij De Ramshoorn in Goes. Het boek is niet alleen bestemd voor ouderen, maar kan goed gelezen worden vanaf 16 jaar. Fijn om ook dit deel aan te kunnen schaffen! Het boek telt 231 pagina's, is gebonden en heeft een omslagillustratie van Dick van de Pol. Uitgeverij De Ramshoorn 2007, ISBN 90 76466 53 x, NUR 343, prijs: €17,95. BOEKEN VROEGINDEWEIJ In het kader van het Buxtehude festival Zeeland onder de titel 'Buxtehude voor ieder een' bestaat de moge lijkheid voor organis ten om op zaterdag 5 mei het Kam Van der Meulenorgel in de Nieuwe kerk te Zie- rikzee en het Niehoff- Van Vulpenorgel in de Nicolaaskerk te Brou wershaven te bespe len. ledere organist kan ongeveer een kwartier het orgel bespelen. De enige voorwaarde is dat tussen de te spelen wer ken een compositie van Buxtehude moet zitten. Opgeven kan per e-mail: joopvanloo@zeelandnet. nl. Verder hangt een en ander af van de mogelijk heden van het moment. Tevens zal deze dag om 15.30 uur het dubbel- kwartet 'Oct-Opus' uit Doorn, dat op vakantie trip in Zeeland is, in de Nieuwe kerk te Zierikzee het Magnificat van Buxte hude uitvoeren. Het is telkens weer verba zingwekkend dat er rond de Kerst vijf concerten in de Doelen moeten worden gegeven om de belangstel lenden te kunnen bergen en dat er dan ook nog men sen moeten worden teleur gesteld, terwijl het bij het voorjaarsconcert - dat min stens op een even hoog peil staat - bij slechts één con cert nog enkele plaatsen onbezet blijven. Wat sfeer vermagl Hoe zeer het Chr. Gemengd koor 'Deo Cantemus' bekend heid geniet, bleek dinsdag avond in De Doele te Rotter dam wel weer uit het feit dat voor het Voorjaarsconcert van Deo Cantemus gasten uit Canada en de Verenigde Sta ten gekomen waren en dat er in de pauze ook mensen rond liepen die Duits spraken. Maar eigenlijk is het ook weer niet zo verwonderlijk. Waar tref je in een prachtige concertzaal een zo geoefend koor van wel 300 zangers aan als Deo Cante mus, aangevuld met ongeveer 75 getrainde zangers van het Urker Mannenkoor 'Halleluja', gekleed in kuitbroek en na de pauze zonder jasje, in rood-wit gestreepte overhemden. Het was een lust om van het drie uur durend concert getuige te zijn. Een sterk wisselend program ma onder de titel 'Gedragen door Zijn liefde' werd geboden.' Een thema dat in alle liederen terug te vinden was. Op het programma stonden samenzang (van zo'n 2000 mensen), bekende liederen, zoals onder meer 'Zing van Zijn trouw', 'Nader, mijn God, tot U' en 'Lead me Lord' en onbekende liederen, zoals 'Agnes Dei' van Rossini, .'He will comfort me' van Verdi en 'Loof de Koning' van Brede- wout. Persoonlijk trof mij de gedragen wijze waarop Psalm 42 van Louis Bourgeois, afwis selend door de heren en dames van het koor en tenslotte door allen, onder de eerbied- en gevoelvolle begeleiding van orkest en orgel, werd gezon gen. Trouwens, wat een geweldig orkest is dat l'Orchestra Par- ticolare'. Dat kwam wel heel nadrukkelijk tot uiting in de uitvoering van 'Breathe' van Marie Barnett, dat heel mooi is georkestreerd door Aidré de Jager. Indrukwekkend was de wijze waarop een drietal leden van het orkest - met klarinet, dwarsfluit en fagot - van tijd tot tijd van zich deed horen. En laten we ook Rob van Dijk, de man achter de vleugel, niet vergeten. Hij had een aanzien lijk en indrukwekkend aandeel in het geheel. Voor het eerst vond de uitvoe ring plaats van het prachtige gedicht 'Voetstappen', waar van de dichter onbekend is en dat op muziek gezet is door Jim Jensen. Het gaat in dit prachtige gedicht, vol troost, over iemand die het moeilijk heeft. Het eindigt met Mijn lieve kind, toen 't moeilijk was, toen heb Ik jou gedragen". Je vond er het thema van de avond helemaal in terug. In het door de Engelsman John Rutter gecomponeerde 'The Lord bless you and keep you' werd de zegenbede uit Nume- ri 6:24-26 tot uitdrukking gebracht. Ontroerend was ook het optreden van de tienjarige Willemijn uit Urk. Ze zong heel mooi het bekende 'Kaarsjes in de nacht'. Later kwam ze nog een keer terug, arm in arm met bariton Henk Brouwer met wie ze 'Duizend sterren aan de hemel' zong. Ze werden bege leid op de piano met af en toe ook het orgel. Nu we het toch over Henk Brouwer hebben. Deze solist van het Urker mannenkoor heeft een prachtige stem. Hij is behalve bariton, ook com ponist, organist en (vervan gend) dirigent. 'Op vleugels gedragen', dat gaat over de moederarend die haar jongen opvangt, is een compositie van deze Brouwer. 'He will comfort me' werd gezongen alsof je op de golven van de zee voer en er zo nu dan een stevige wind opstak. Maria den Hertog, de mezzo sopraan, heeft vergeleken bij de vorige keer aan toonhoogte en volume gewonnen. We heb ben vele malen van haar zang, afzonderlijk of in combinatie met de koren, kunnen genie ten. Heel mooi zong ze 'Agnes Dei' van Rossini. Erg knap werd de selectie van negrospirituals door de Urkers uitgevoerd. De verschuillende liederen werden in een sterk wisselend ritme gezongen, er werd gemoduleerd en Maria den Hartog, zong zo hier en daar met haar volumineuze stem heel duidelijk hoorbaar boven al die mannen uit. Het voert te ver om alle gezon gen liederen de revue te laten passeren. We willen als hoogte punten nog noemen de selectie negrospirituals en het 'Sanctus' van Verhey, uitgevoerd door de Urkers, samen met de bari ton. Van Deo Cantemus: 'In bis Love' van Mark Patterson en 'With all my heart' van Bab bie Mason en van al de koren samen 'Loof de Koning' van Bredewout, al of niet samen met de sopraan. Alle lof voor de beide dirigenten, Bert Mol en Cor de Haan. Cor de Haan, de dirigent van Deo Cantemus, heeft weer eens laten zien waarin een klein mannetje groot kan zijn. Ook André de Jager is goud waard. Als je ziet hoe hij achter dat geweldige vierklaviers Doe lenorgel onder het spelen door met registers goochelt, kun je daar niet anders dan bewon dering voor hebben. Daar komt nog bij dat er haast geen programmaonderdeel is of de orkestratie is van hem. Ook de gevarieerdheid in die orkestra tie dwingt alle respect af Wie er achteraf spijt van heeft zoveel aan prachtige (koor)muziek gemist te heb ben, kan iets van de schade inhalen door zaterdag 7 juli om 19.30 uur aanwezig te zijn SOMMELSDIJK - "Marco, je was streng, we moesten vaak een maat eindeloos herhalen, je werd nooit boos, je keek ons met je mooie glimlach heel lief aan en zei: 'Het komt alle maal goed!'". Zo klon ken de dankwoorden van mevrouw Verbiest na het jubileumconcert aan het adres van dirigent Marco Ludemann van mandoline orkest Ëstampida. En het is inderdaad allemaal goed gekomen, zo bleek afgelo pen zaterdag in de Exodus- kerk te Sommelsdijk. Onder veel belangstelling gaf mandolineorkest Ëstampida afgelopen zaterdag haar jubile umconcert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Het orkest, nu bestaande uit 19 dames, 1 heer en hun dirigent, is in 1982 op initiatief van Coby Born gestart. Goby's vader leidde cir ca 25 jaar daarvoor een mando lineorkest. Samen met andere enthousiaste speelsters besloot ze opnieuw te gaan spelen, bij muziekschool Goeree-Overflak- kee. In 1991 ruilde Coby Born haar functie als dirigent in en ging ze meespelen in de eerste partij. De nieuwe dirigent werd Leo Verkerk, onder wiens lei ding nieuwe technieken en stuk ken werden ingestudeerd. In 2005 gaf Leo Verkerk aan met pensioen te gaan, zodat naar een nieuwe dirigent moest worden gezocht. Deze werd gevonden in de persoon van Marco Lude mann. En het resultaat van de afgelopen twee jaar onder zijn leiding te hebben gestudeerd, was zaterdag te beluisteren üj- dens het jubileumconcert. Het concert werd geopend door de voorzitter, mevr. Van den Boogert. Ze begon met een dankwoord aan mevr. Born, door wie het jubileumcon cert uiteindelijk mogelijk was gemaakt. Haar werd een mooie bos bloemen overhandigd. Er werden voor de pauze wer ken gespeeld van onder andere Ambrosius en Vivaldi. Na de eerste stukken week de span ning van de gezichten van de musici. Er werd geconcen treerd op de dirigent gelet, waardoor alle instrumenten precies op het juiste moment te horen waren. Ook genoot het publiek van de 14-jarige gast- speelster Marya Heij op de cello en het blokfluitensemble Tibia- rum Cantus o.l.v. Elly Bakker. Na de pauze mocht Tibiarum Cantus het spits afbijten, maar eerst bedankte Elly Bakker de 'tokkeldames' van het mando lineorkest voor hun gastvrij heid. Vervolgens speelden zij Souvenirs de Munich van E. Chabrier, waarbij het publiek kon genieten van de verschil lende soorten fluiten. Ëstam pida liet vervolgens Für Wolf gang horen van Mozart en ook het stuk Ouverture nr 1 in A -dur van K. Wölki werd op een voortreffelijke wijze vertolkt. Bij de prachtige zachte klanken van het mandolinespel was het muisstil in de zaal. Het muzikale talent Marya Heij nam ook nog achter de piano plaats, waar ze de zaal liet genieten van The Seasons van RL Tsjaikovsky. Het laatste blok was een samenspel van alle muzikanten. Er werden door de mandolines, mando- la's, gitaren, bas, cello en fluiten drie stukken van de componist Szordikowski gespeeld. Hierbij nam Elly Bakker in 'The High land Boat Song' met de tinwhis- tle de zaal mee in Ierse sferen. Het klonk in een woord schitte rend! Met de klanken van King of Fairies kwam er een eind aan een bijzonder mooi en afwisse lend concert. Mevrouw Verbiest uitte namens de orkestleden haar dank aan de gastspelers, de dirigent en de feestcommissie, die het concert voortreffelijk hadden geregeld. Ze besloot met de woorden; "Muziek is een geschenk, hopelijk mogen we er nog lang van genieten!" Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)471020 algemeen® gebr-dewaatcom U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? vwmw.drukkerijdewaal.nl bij de Vuurtoren te Ouddorp, waar Deo Cantemus samen met een koperensemble en met organist André de Jager aanwezig hoopt te zijn. En wilt U naar een Kerstconcert in de Doelen. Dan kunt U daar terecht op 10, 12, 15, 17 en 20 december, als u tenminste niet te laat bent met het bestellen van toegangskaarten (tel. 06- 43556415 of 06-43556721). vH Woensdagmiddag 2 mei a.s. van 13.00-16.00 uur wordt aan de Watergatseweg in Stad aan het Haringvliet (achter de manege) de eerste Funvismiddag gehou den, georganiseerd door Sporl- visserij Goeree-Overflakkee. Er wordt gevist In het 'Watergatse vogelnest'. Om dit te bereiken» steekt u, gezien vanaf Nieuwe- Tonge, de N215 over bij het tankstation, dan rechtdoor de polder in, linksaf richting de manege en dan meteen na 30 meter rechts. Iedereen met een geldige vispas is welkom. Het gaat deze wedstrijd vooral om de gezelligheid. Er kan worden ingeschreven langs de water kant. Deelname kost 1 p.p. Een drankje en/of versna pering is aanwezig. Voor meer informatie kunt u bellen naar John Bouwer, tel. 0187 652426. Zie ook website www.sportvis- serijgo.nl. SOMMELSDIJK - GT&A Sports and Trends te Middel- harnis heeft het jubilerende brandweerkorps van Som melsdijk alvast gefeliciteerd met zijn 75 jarig jubileum. Deze plaatselijke middenstan der heeft de blusgroep verrast met grote sporttassen, zodat de spuitgasten, bijvoorbeeld bij deelname aan wedstrij den elders in den lande, hun kleding op een goede manier kunnen meenemen. De korpsleden zijn GT&A dan ook zeer erkentelijk voor deze uitrusting. De tassen zijn inmiddels al gebruikt voor de wedstrijden in Zuid-Beijerland en 's-Gravenzande. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waari?i aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en ondenverpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Voor 1 januari 1992 zijn veel kapitaalverzeke ringen met lijfrenteclausule gesloten. Voor deze verzekeringen gold een zeer aantrekkelijk fiscaal regime dat op grond van overgangsrecht ook ten tijde van de uitkering nog geldt. Omdat veel van deze lijfrenteverzekeringen de komende jaren tot uitkering zullen komen is van belang dat u de fiscale mogelijkheden tijdig onderkent. In het onderstaande wordt kort op een aantal mogelijk heden ingegaan. Schenking termijn voor termijn U kent ervoor kiezen de vrijvallende termijnen te schenken aan uw kinderen. De uitkeringen komen dan toe aan het kind dat als herroepelijk begunstigde is aan gewezen. Door deze herroepelijkheid is er sprake van een schenking per termijn. De uitkeringen zijn belast met inkomstenbelasting bij het kind en wellicht tegen een lager tarief dan bij uzelf Ook benut het kind de van toepassing zijnde algemene heffingskorting. Bijko mend voordeel is dat de schenking vrijgesteld is voor het schenkingsrecht aangezien reeds inkomstenbelas ting verschuldigd is. Schenking van de polis zelf In deze situatie schenkt u de gehele polis ineens aan uw kind. Voor de inkomstenbelasting geldt hetzelfde als hierboven. Anders is dat de schenking belast wordt met schenkingsrecht. Wel wordt het kapitaal in de poHs voor de berekening van het verschuldigde schenkingsrecht verminderd met een 30% latente inkomstenbelasting- claim. Ook kan een beroep worden gedaan op de een malig verhoogde vrijstelling of de jaarlijkse lagere vrij stelling voor kinderen. Ook is van belang dat het geld definitief uit uw beschikkingsmacht is verdwenen. Bij beide opties moet wel gelet worden op mogelijke gevolgen voor de studiefinanciering. Sinds 1 januari 2006 is het niet meer mogelijk om fiscaal aantrekkelijk een overbruggingslijfrente te sluiten. Met de "oude polissen" is het wel mogelijk om de periode tot pensioendatum te overbruggen. Mocht op de uitkeringsdatum (nog) geen inkomensbe- hoefte aanwezig zijn, dan bestaat de mogelijkheid om de duur van de lijfrenteverzekering te verlengen en daarmee de waarde van het kapitaal te laten stijgen. Mocht er geen behoefte bestaan aan een lijfrente (peri odieke uitkering), dan kan de polis ineens tot uitkering gebracht worden. Dit kan dan zonder, de in andere gevallen wel verschuldigde, boeterente van 20%. Uiter aard is de uitkering wel progressief belast in Box 1. In het kader van financiële planning bieden genoemde 'oude polissen' nog aantrekkelijke mogelijkheden. Laat u daarover tijdig en professioneel adviseren. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Accountants/ Belastingadviseurs te Barendrecht, Middelhar- nis, Gouda en Barneveld. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledig heid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS door notaris L. de Kooning, Goedereede Met sterretjes in zijn ogen denkt Frans aan het evenement voor leden en bezoekers dat fotovereniging Flits heeft opge zet. Kinderen worden de hele dag vermaakt en volwasse nen kunnen zich bezighouden met een breed aanbod aan activiteiten. Het financiële aspect baart hem echter zorgen, want er moeten minstens duizend mensen komen om de kosten eruit te halen. Een verlies zou een grote strop zijn! Frans heeft als hobbyfotograaf twee jaar geleden de fotovereni ging opgericht. Zelf is hij penningmeester. De vereniging groeit gestaag en om meer leden te wer\/en is een groots evenement op touw gezet, dat hem ook de nodige zorgen geeft: hoe weet hij zeker dat er voldoende mensen komen? De vereniging heeft wel wat reserves, maar kan het zich niet permitteren om een groot verlies te lijden. Als Frans op een verjaardag zijn zorgen uitspreekt, vertelt een oom dat een verlies op Frans en andere bestuursleden kan worden verhaald. Slapeloze nachten en een zoektocht naar de juiste oplossing brengen hem bij de notaris. De notaris bevestigt de zorgen van Frans. Een bestuurder van een vereniging, die niet bij notariële akte Is opgericht en niet is inge schreven bij de Kamer van Koophandel, kan naast de vereniging hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld. De leden van de vereni ging daarentegen kunnen niet opdraaien voor het tekort. Frans zijn venweer Is dat er sprake is van vrijwilligerswerk en dat Iedereen in zijn vrije tijd werkt voor de vereniging. Dit blijkt niet afdoende. De notaris weet hem zelfs te vertellen dat de lat voor hem als pen ningmeester hoger wordt gelegd, omdat hij in het dagelijks leven accountant is. Hoewel Frans het nu allemaal zeer somber inziet, kan de notaris hem direct verzekeren dat het nog niet te laat Is om zaken goed te regelen. Zijn spaargeld voor een mooie bungalow in de bossen van Frankrijk blijft voor dat doel bestemd! De oplossing is gelukkig vrij eenvoudig. De notaris vertelt Frans dat hij de statu ten van de vereniging dient vast te leggen in een notariële akte en de vereniging moet inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Frans heeft weer heeriijk geslapen. Het evenement zes weken later, IS een doorslaand succes. De vereniging heeft veel publiciteit gekre gen en nieuwe leden mogen begroeten, waaronder de notaris. OUDDORP - Afbert Heijn De Berg te Ouddorp heeft tei' gele genheid van de heropening diverse extra acties gehouden. Alle klanten konden bij aan koop van Coca C:ola meedin gen naar een reischeque. De actie, in samenwerking georga niseerd met Coca Cola en Glo be reisbureau, heeft inmiddels een prijswinnaar. Jacqueline Bernard-Coppeé uit Goeder eede was de winnaar. Uit han den van supermarktonderne mer Martin de Berg ontving zij de reischeque ter waarde van 300 euro. Albert Heijn ontwikkelt voort durend acties. Zo kregen don derdag 19 april de groepen 8 van Basisschool De Westhoek uit Ouddorp en Basisschool Zomerland uit Stellendam een complete klasselunch aangebo den. Voor meer informatie, zie website www.ah-ouddorp.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4