Hervormde gemeente van Goedereede heeft weer een eigen predikant Schilderij Razenberg leidde naar de reünie Ouddorpse winkelstraat wordt catwalk Roemeense predikanten gezin bezoekt zuster gemeente te Stellendam 'Amish' bij De Christenvrouw Dirksland Bezinnings- avond Inleveren voor Goede spullen-markt 3D- materialen EllAIIDEII-tllEUWS "Ik ben maar onderherder in dienst van de Opperherder" "Reunie voelde aan als een warm had'' Oecumenische gebedsdienst EIIIM1DB|.niElJW5 Niet naar de mens Bouwen Prioriteit Reddingboot PAGINA 2 DINSDAG 24 APRIL 2007 De tot catwalk omgetoverde Weststraat in Ouddorp tijdens een eerder gehouden Ouddorp Fashion. OUDDORP - Na het grote suc ces van de voorgaande jaren zal op vrijdag 27 april de West straat in de ring van Ouddorp aan Zee in een ware catwalk veranderen. Het is hoog tijd voor Ouddorp Fashion. Door middel van een spetterende modeshow zullen vanaf 19.15 uur zes modehuizen hun voor- jaars- en zomercollectie tonen en zorgen voor een ware Oud dorpse modespecial. Na een flitsende opening zul len de professionele model len op een podium in de bui tenlucht de diverse collecties tonen terwijl ladyspeaker Ber ry Koote u zal voorzien van alle informatie. Een uitgebrei de collectie dames-, heren- en kinderkleding van casual tot chique; u ziet het allemaal voorbij komen in Ouddorp Fashion. Ouddorp Fashion wordt geor ganiseerd door de Stichting Promotie Kop van Goeree in samenwerking met Le Joujou, Modehuis Aleman, Van Hilten Mode, Ziezazo Mode, Van der Bok Schoenen en Akershoek Tweewielers. De deelnemende modehuizen in de ring zul len deze avond dan ook lan ger open zijn. Bij ongunstige weersomstandigheden zal Ouddorp Fashion gehouden worden in het M.F.G. Dorp- stienden. DIRKSLAND - Morgenavond, woensdag 25 april zal de heer J. Boot uit Middelharnis een lezing voor de Christenvrouw afd. Dirksland verzorgen over de 'Amish'. Hierbij zullen ook dia's vertoond worden. De bijeenkomst wordt gehouden in een zaal van het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland. De aanvang is kw^rt voor acht. Naast leden zijn ook gasten weer van harte welkom. OUDDORP - Op woensdag 25 april wordt er door de evange lisatiecommissie De Vuurtoren te Ouddorp een bezinnings- avond gehouden. Op deze avond zal evangelist H. Bor uit Gent over zijn werk vertel len. De heer Bor is al een groot aantal jaren werkzaam in Gent (België) voor het deputaat- schap voor Evangelisatie van de Christelijke Gereformeerde Kerk. Nadat evangelist Bor over zijn werk verteld heeft, zal er een koffiepauze gehouden wor den. Daarna is er gelegenheid om de spreker schriftelijk of persoonlijk vragen te stellen over zijn werk. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De collec te is bestemd voor het werk op de evangelisatiepost in Gent. Het doel van de evangelisa tiecommissie met de jaarlijkse beziilningsavond is de gemeen te de roeping en de noodzaak tot evangelisatiewerk onder ogen te brengen. Evangelise ren kan door elk gemeentelid op zijn of haar wijze en plaats. Hiervoor worden deze avond handreikingen gedaan. Zowel jong als oud zijn op deze avond hartelijk welkom! DIRKSLAND - Voor de Jaar markt van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, welke wordt gehouden op Monumenten dag, zaterdag 8 september, wordt er weer een Goede spullen-markt georganiseerd. Men is hiervoor natuurlijk op zoek naar goede spullen, dit zijn spullen die nog heel goed verkoopbaar zijn. Maar, let op, het moet ook passen in kuub- kisten. Duikt u eens in uw kasten of ruim uw zolder eens op, u vindt vast wel het een en ander wat u eigenlijk nooit meer gebruikt en wat voor de verbouwing van Onder de Wiek best nog wat kan opleveren. Ook wordt er oud serviesgoed verzameld, dus wat kapot mag, waarmee ook dit jaar een leuk spel voor de jeugd willen organiseren. Al deze spullen kunnen op de gebruikelijke manier worden ingeleverd. De eerstvolgende inlevermogelijkheid is zater dag 28 april, tussen 10.00 uur en 12.00 uur. Plaats: Spuikolk, achter garage Wisse, tegen over Biesheuvel. De volgende mogelijkheden zijn 9 juni en 30 juni. Wanneer u niet in de gelegen heid bent om het te brengen, wordt het ook bij u opgehaald, mits binnen de gemeente Dirksland. U kunt daarvoor contact opnemen met Lucas Mandemaker (603262) of met Henk van Putten (601509). SOMMELSDIJK - ledere woensdag in recreatiecen trum 'De Staver': van 10.00- 16.00 uur 3D-materialen en workshop. Gratis hobbykrant bij besteding vanaf €10,-. Iedereen is hartelijk welkom. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-tiuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. Langeweg 13, Sommeisdijl< ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mali:aigemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties ais gevoig van onduideiiji<e adverfentieopdracfiten i<an de uitgeverij niet aanspral<elijl< worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE lioofdredacteur: J. Viilerius.tei. (0187)471022 e-maii: j.viiierius@gebr-dewaal .oom Plaatsing van ingezonden berictiten l<an zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen sctirifteliji< vöör 30 november. Wijzigingen graag twee wei<en voor Ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middeiharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEDEREEDE - Dominee E. de Mots is zondag ver bonden als predikant van de Hervormde PKN-gemeen- te van Goedereede. Sinds de scheuring van 2004 waar bij een groot deel van de toenmalige Nederlands Her vormde gemeente verder ging als Hersteld Hervormde Gemeente, had het overgebleven deel geen predikant. Met de komst van de 38-jarige ds. De Mots is aan het 'herderloze' tijdperk een einde gekomen. In de pastorie aan het Hongaarseplein hadden we een gesprek met de predikant, die zondag werd bevestigd door zijn vriend ds. M. Messemaker. Door: Adri van der l_aan Dominee en mevrouw De Mots met hun drie zonen verblijven al ruim drie weken in Goede reede en hebben zodoende wat tijd gekregen om aan het stadje te wennen. De predi kant begon zijn ambtelijke loopbaan in Hagestein bij Vianen om vervolgens predi kant te worden in Schoonho ven, waar hij in oktober 2002 werd bevestigd. Eind vorig jaar kreeg hij een beroep naar Goedereede en volgens hem ervoeren hij en zijn vrouw dit beroep als een regelrechte roeping van Hogerhand. De Hervormde gemeente van Goedereede had al verschil lende beroepen uitgebracht, die telkens een teleurstel lend resultaat opleverden. De vreugde bij de gemeente was dan ook groot toen begin december de predikant liet weten het op hem uitgebrachte beroep te aanvaarden. Ds. De Mots geeft aan dat hij, voordat het beroep van Goedereede op hem werd uitgebracht, het eiland Goe- ree-Overflakkee niet zo erg bekend was voor hem. "Ik heb wel enkele keren in Goederee de en andere plaatsen op het eiland gepreekt en we zijn een keer in Ouddorp op vakantie geweest". Het is hem dan nog maar kort geleden duidelijk geworden dat Goeree-Over- flakkee wel degelijk bij Zuid- Holland hoort. Ondanks de onbekendheid met de streek heeft hij toch de stap genomen om in Goedereede predikant te worden. Hij geeft aan dat het predikantenechtpaar het beroep naar Goedereede echt als een roeping van God heeft ervaren. "Het werd ons krach- Het gezin De Mots in de pastorietuin aan het Hongaarseplein. Op de voorgrond de drie zonen, v.l.n.r: Daniël, Henrian en Nikolai. Foto: Adri van der Laan tig op het hart gebonden". Dominee De Mots concludeert dat de Heere hen duidelijk heeft gemaakt dat zij naar Goe dereede moesten gaan... "en dan moetje gaan!" Vanuit 'de mens bezien' was het beroep naar Goedereede niet zo aantrekkelijk want het komt niet zo vaak voor dat een jongere predikant van een gro tere plaats naar een kleinere plaats vertrekt. Bovenal speelt in Goedereede heel sterk de scheuring in de kerk mee, waar als gevolg tweederde van de gemeenteleden de kerk verlie ten. De gevolgen hiervan zijn nog dagelijks in de vrij kleine gemeenschap in alle verban den voelbaar en merkbaar. De predikant beaamt dit. "Naar de mens gesproken was het beroep niet zo aantrekkelijk. Dat is me ook wel door ande ren gezegd. Maar daar vraagt de Heere niet naar. Ik heb de afgelopen tijd gevoeld dat ik van Schoonhoven werd losge maakt en werd overgeplant in deze gemeente". Hoewel de vorming van de PKN en de daaruit voortge komen scheuring heel de kerk heeft geraakt, geeft dominee De Mots aan dat hij deze scheu ring "wat op afstand heeft mee gemaakt" omdat in zijn vorige gemeente maar enkelen er voor kozen om de Hervormde Kerk te verlaten. "Maar nu zit ik er middenin". Hij weet ook de schrijnende verhalen uit het geheel van de kerk en uit Goedereede. "Dit is zeer triest, maar ik vind ook dat wij de hand in eigen boezem moeten steken". In dit verband maakt de predi kant zich degelijk zorgen over hoe 'de wereld' tegen de kerk aankijkt. Ondanks de zorgen die er zijn rondom de plaatselijke situa tie ziet dominee De Mots niet tegen zijn taak in de gemeen te op. "We wachten eerst maar af wat er op ons af gaat komen. Ik wil zéker niet con fronterend bezig zijn, want dat doet afbreuk aan mijn taak". Hij ziet zijn taak dan ook liggen in het bouwen aan Gods gemeente "zonder aan zien des persoons, tot zegen van jong en oud. Ik zal daar om zeker niet de verschillen pp de spits gaan drijven". Hij wijst er verder op "dat we na Pasen leven en dat is geen zin loos leven". Hij hoopt dat hij de boodschap van dat nieu we leven ook in Goedereede ruimschoots uit mag delen. Wel tekent de predikant hier bij aan dat dit niet aan zijn eigen inzet ligt "maar mét God gaat het goed". Hij rea liseert zich wel dat hij hierbij ook kan 'terugvallen' op zijn roeping die hij duidelijk naar Goedereede heeft gevoeld. "Laat de gemeente het dan ook maar in alles van God verwachten, die mij geroepen heeft. Want ik ben maar een onderlierder in dienst van de Opperherder". Gevraagd naar de prioriteiten die de predikant in zijn arbeid in de gemeente stelt antwoordt de predikant zonder aarzelen dat de prediking het belang rijkste werk is. "De kerk is de werkplaats van de Heilige Geest. Daar leren mensen de Heere Jezus kennen, daar leren ze hoe ze leven moeten". Verder geeft hij aan dat hij ook het pastoraat - "de contacten van één op één" - heel belang rijk vindt, hij noemt dit "een zoeken naar vrucht op de pre diking". Zowel Hagestein, Schoonho ven als Goedereede zijn plaat sen die zich er op kunnen beroemen dat ze stadsrechten hebben. Toch is Goedereede wel de enige stad van deze drie die nog een dorpskarak ter heeft. Het is de predikant dan ook opgevallen dat in Goedereede alles kleinschali ger is dan in zijn vorige twee gemeenten, waar men elkaar nauwelijks kende en daarom ook minder op elkaar lette. Zelf is hij opgegroeid in de nabijheid van het Veluwse Nijkerk, in een huis dat op geruime afstand van die plaats lag. "We hadden niet echt een boerderij, maar wel twee dui zend kippen en een aantal schapen. Het was daar een heerlijk leven, waar je gewoon jezelf kon zijn". Op de vraag of hij, nu hij dominee is nog wel zichzelf kan zijn antwoordt hij dat ook een domineesge zin maar een gewoon gezin is, waar maar niet teveel tegenop gekeken moet worden. "Ook onze jongens hebben evenals andere kinderen wel eens een pak voor de broek nodig". Hij spreekt dan ook de hoop uit dat zijn gezin "gedragen mag worden door het gebed van de gemeente..." In onze vrijdageditie volgt het verslag van de intrededienst van ds. De Mots. De Roemeense gasten in reddingstenue bij de Stellendamse reddingboot. STELLENDAM- Op uitno digingvan de Hersteld Her vormde gemeente van Stel lendam bezoekt ds. Kovacs, zijn vrouw en zoontje Akos Stellendam. Bovendien is er een onderwijzeres vanuit Kökös meegekomen. Dominee Kovacs is de predi kant van de zustergemeente in de plaats Kökös in Roemenie, waar de Hersteld Hervormde gemeente contact mee heeft. De onderwijzeres, Hajnalka, is immers al jaren betrokken bij het kerkenwerk dat vanuit Stellendam is opgezet en geco ördineerd. Nu is de Reformatorische kerk van Kökös zelfstandig in staat dit evangelisatiewerk binnen hun gemeente uit te voeren. De familie Kovacs en Hajnalka zijn overgekomen om het contact met de Hersteld Hervormde Gemeente te onderhouden en om met het Roemeniëcomite te overleggen over de toekomst. Op donderdag 19 april kwam het bezoek aan op het vliegveld te Düsseldorf. Zij werden daar opgewacht door 'een chauf feur' en vervolgens naar Stel lendam gebracht. Daar stond een welkomstcomité klaar. Na een verder rustige dag, was er vrijdag de kennismaking met de gemeente Stellendam. Daar hoort vanzelfsprekend een bezoek aan de vismijn en aan een kotter bij. In de middag bracht het gezel schap een bezoek aan het zie kenhuis te Dirksland, waar zij op enthousiaste en uitgebreide wijze het ziekenhuis te zien kregen, 's Avonds was er een kennismakingsavond met de gemeente, waarin ds. Kovacs vertelde en dia's liet zien van zijn kerk en werk in Kökös. Zaterdag brachten ds. Kovacs, zijn vrouw en Hajnalka een bezoek aan de reddingboot van de KNRM, waarbij de bemanning van de Prinses Margriet een demonstratie gaf Een geweldige ervaring voor de Roemeense bezoe kers, 's Middags werd het zee- avontuur vervolgd door een strandwandeling. Voor zon dag stonden de kerkdiensten en de zondagsschool gepland. Op maandag en dinsdag zul len ze overdag wat hoogte punten bekijken in Neder land. In de avond zijn er ontmoetingen en overleggen met o.a. het Roemeniëcomite en de groep die deze zomer Kökös zal bezoeken. Woens dagochtend is er speciaal voor de onderwijzeres een bezoek gepland op de lagere school "Het Kompas" in Stellendam. Later deze dag wordt de week afgesloten door een maaltijd die de vrouwenvereniging van de HHK voor de Roemeense gasten organiseert. Donder dag 26 april vertrekt de groep weer richting Roemenië. MIDDELHARNIS - Sinds een aantal jaren houdt de Oecu menische Werkgroep Goeree- Overflakkee een gebedsdienst voorafgaande aan de stille tocht op 4 mei. In deze dienst zijn alle mensen welkom om in stilte en gebed stil te staan bij de gevallenen van oorlog en geweld. De dienst sluit aan bij het landelijk thema 'Vrij heid, Grondrechten en Veilig heid' en wordt gehouden in de Emmaüskerk te Middelharnis. De aanvang is 18.45, zodat we na de dienst aangesloten kan worden bij de stille tocht, die om 19.30 vertrekt vanaf het gemeentehuis schuin tegen over de kerk. De groepsfoto die tijdens de reünie werd genomen. MIDDELHARNIS - Vijftig jaar hadden ze geen contact met elkaar. De leerlingen van de Openbare Lagere School aan het Beneden Zandpad. Juftrouw Goedhart was hun juffrouw toen ze in 1952 voor het eerst naar school gin gen. Mimi Slinger-Auperlee kreeg de klas weer bij elkaar. Vorige maand kwamen ze voor de reünie terug naar de voormalige school aan het Beneden Zandpad, dat nu als Diekhuus de functie van cultureel centrum vervuld. Mimi Auperlee heeft thuis een schilderij hangen van de bekende schilder Razenberg. Een zicht op de havenkom van Middelharnis. Op het hoekje staat het ouderlijk huis van Ria (Rita) en Coby Peeman. Ria woont al vanaf 1967 in Enge land. Toen ze hoorde van het schilderij, kwam ze tijdens een bezoek aan Nederland een foto maken van het schilderij. Ria: "We raakten aan de praat en kregen toen het idee om met een aantal meiden van toen, bij elkaar te komen. Het werd een gezellige middag en daar ont stond het plan om met de hele klas een reünie op te zetten." Mimi had nog een oude klas- senfoto en aan de hand van die foto heeft ze iedereen op kun nen sporen. "Het was een hele klus. Maar met behulp van internet, Cor en Dikky Both, en Anneke Jordaan kwamen we een heel eind. We belden ook naar familie en bekenden van oud-klasgenoten. En dat werkte goed!" Er kwamen vijfenveertig oud- leerlingen naar de reünie. Juffrouw Goedhart was ook van de partij. Ze schreef later in een bedankje aan Mimi Auperlee: "Het voelde aan als eep warm bad." Meester Aarden (91) moest helaas om gezondheidsredenen verstek laten gaan. Aan het begin van het programma werd enkele minuten stilgestaan bij de overleden klasgenoten. Na de koffie en thee met Kruuk- plaetjes en Flakkeese bolussen, werden klassenfoto's gemaakt. Jaap Jongejan schreef een vra genlijst uit en verzamelde de gegevens over iedereen. Geza menlijk werd om 17.30 uur een broodmaaltijd gebruikt en om 20.00 uur ging iedereen weer huiswaarts. "Of we over tien jaar weer bij elkaar zullen komen, weten we niet. Dan zal er geen ruimte zijn voor alle rollators en rolstoelen."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2